Hel proces Ie $cfa De strijd in Griekenland Rondetafel - conferentie RONDETAFEL CONFERENTIE De toestand in China legstse Jdingsboten voes-en uit WOENSDAG 2 MAART 1949. GAAT IN ELK GEVAL DOOR Persconferentie Dr. Beel De Britse tegen-blokkade ZWEDEN BLIJFT NEUTRAAL Het verblijf der Koninklijke Familie in Tyrol tfClïvcr Snjisft" IN DE AMERIKAANSE ZONE VERBODEN DE AANSTAANDE De Republikeinse weigering a; 2 De verdwijningszaak In Engeland Sowjet-repatriërings- commissie vertrokken Tsjiang Kai-Sjek en de vredesonderhandelingen in China De Ronde Tafelconferentie Intervieuw met Kravchenko De maatregelen tegen spionage in Frankrijk Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad Molotof en Mikoyan vervangen Gewetensgeld Frankertng bQ AhunnwnantTerneuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Nog guur weer. Afnemende wind tussen Noord- West en Noord maar vooral tijdens buien no# zware wind stoten. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele hagel- of sneeuwbuien. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1053 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie» tot des namiddags 3 but. Rubriek kl. advertenties; 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.Vi. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- De hoge vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. Beel, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat de ronde tafel conferentie te Den Haag in elk geval zal doorgaan, ook indien de republikeinse leiders onverhoopt de uitnodiging tot deelname niet aouden aanvaarden. Hij zei de„Ik ben vol vertrouwen, dat het Indonesische realisme zeer wel de grote betekenis van de confe rentie voor de toekomst van Indonesië zal begrijpen en de ernsti ge wens van de Nederlandse Begering om eens en vooral een •plosslng te bereiken op de juiste waarde zal weten te schatten". Dr. Beel releveerde hierna de eenstemmige aanvaarding door de B. F. O. en deelde mede, dat de voorlopige federale regering ook reeds besloot de conferentie bij te wonen en in een bijeen komst, uitgeschreven voor heden, een delegatie zal aanwijzen. Dr. Beel zeide voorts, dat Dr. Koets Maandag en Dinsdagmor gen op Bangka besprekingen heeft gevoerd, welke in goede sfeer »Ün begonnen en verdere voortzetting zullen vinden. Op verzoek van de republikeinse regering zullen hieromtrent voorlopig geen verdere mededelingen worden gedaan. Dr. Beel verklaarde nog, dat Soekamo was uitgenodigd als President van de Bepubliek. Dr. Beel hield deze persconfe- Kroon, dat de constituties van rentie gisterenavond ten Paleize Koningsplein en beantwoordde daarbij belagrijk meer dan hon derd vragen. Op vragen betreffende de kwes tie der vrijlating van de republi keinse leiders zeide Dr. Beel o.a., dat onmiddellijk na zijn terug keer uit Den Haag de nog be staande beperkingen in hun bewe gingsvrijheid waren opgeheven. Hun terugkeer naar Djogja is nog niet mogelijk, aangezien hier nog de staat van beleg geldt. Op de vraag of uitstel van de rondetafel-conferentie mogelijk was, antwoordde Dr. Beel: Liefist niet, slechts wanneer om tech nische of andere dringende rede nen uitstel noodzakelijk is, zal dit eventueel geschieden. Tot de Rondetafel-conferentie zijn uitgenodigd de bijeenkomst federaal overleg, de Republiek, de voorlopige federale regering en ertegenwoordigers der minder heden. Het aantal afgevaardig den zal globaal aan de delegaties worden overgelaten. De zelfbe- stuurders zijn niet afzonderlijk uitgenodigjd, doch zijn vertegen woordigd in de voorlopige fede rale regering, waarvan één der leden met de zelfbestuurszaken is belast, voorts zijn de zelfbe- stuairderc in de B.F.O. vertegen woordigd. Nieuw Guinea zal niet recht streeks vertegenwoordigd zijn, het heeft een bijzondere positie en valt onder de zorgen van de centrale regering, die zelf een delegatie heeft. De heer Beel zeide dat de vraag, of de commissie der Verenigde Naties als geheel is uitgenodigd, of dat haar individuele leden u-Vt- genodigd en de Nederlandse Re gering zal het hogelijk op prijs stellen indien de comjmissie haai' volledige biistand zal willen ver lenen voor het bereiken van een gunstig resultaat, waarbij de Ne derlandse Regering ter plaatse alle medewerking en gelegenheid zal verlenen, opdat de commissie haar taak zal kunnen verrichten. De vraag, of de vergaderingen openbaar zullen zijn, is een kwes tie van procedure, waarover de conferentie zelf moet beslissen. Dr. Beel deelde verder mede, dat na de overdracht der souve- reiniteit, de Verenigde Staten van Indonesië even souverein zullen zijn als Nederland. De bedoelingen van de Neder landse Regering samenvattend zette Dr. Beel uiteen, dat de Ne derlandse Regering zich voor stelt, op de korst mogelijke ter mijn de volledige souvereiniteit over te dragen aan een democra tische federale regering van In donesië, met alle consequenties van dien. Op vragen met betrekking tot Jnet unie-statuut antwoordde de Hcge vertegenwoordiger van de Griekse troepen, gesteund door vliegtuigen, hebben gisteren gue- rilla-troepen aangevallen, die op rukken naar de bergplaats Kar- penisse, 200 km ten Noordwesten van Athene. Volgens een commu niqué van de Griekse generale staf, waren tot dusverre 210 gue- llla's gevangen genomen of had den zich overgegeven. Karpenissi werd op 8 Februari heroverd op de guerilla's, die de plaats van twee weken bezet hiel- Hn. Nederland, van de Verenigde Sta ten van Indonesië en van de deel staten met het uniestatuut in overeenstemming moeten zijn. In het uniestatuuit dienen beginselen te worden vastgelegd, competen ties te worden geregeld, het or ganische samentreffen van beide partners- te worden behandeld en verder moeten er de mogelijkhe den tot uitgroei in te worden ver ankerd. Zo enigszins mogelijk dient de overdracht der souvereiniteit zon der reserve te geschieden. Dr. Beel stipuleerde uitdrukke lijk, dat bij Nederland geen ge dachte aanwezig is van de unie als superstaat. Met 'betrekkin"- tot vragen be treffende de orde en rust zeide Dr. Beel, bezwaar te moeten ma ken tegen de suggesties, vervat in een der vragen, dat in Indone sië een chaotische toestand zou heersen en dat een overdracht der souvereiniteit derhalve niet verantwoord zou zijn. Er is geen sprake van een chaotische toe stand. Uiteraard beschikt de Republiek V.S.I. bij een snelle overdracht der souvereiniteit nog niet over een volledige apparatuur en daarom is het nodig, dat tus sen Nederland en de V.S.I. een regeling wordt getroffen betref fende het aantal, dislocatie en ge bruik der Nederlandse troepen, die (en hierop legde Dr. Beel de nadruk) slechts op verzoek van de Regering der V.S.I. door de Nederlandse Regering te harer beschikking worden gesteld. Voorts logde hij er de nadruk op, dat van het ogenblik der sou- verednite'tsoverdracht af, de ver antwoordelijkheid voor orde en rust geheel bij de Regering der V.S.I. is gelegen. Aangenomen mag worden, dat bij het bepalen van de datum dier overdracht, intussen stappen zullen zijn ge nomen om een einde te maken aan de guerilla. Te Berlijn is officieel bekend gemaakt, dat de Britse autoritei ten in Duitsland een speciale, 5000 man sterke grensconitroledienst, zullen oprichten om de Westelijke tegen-blokkade effectief te ma ken. .De huidige politie-afdelin- gen zijn niet voldoende om de con trole van de grens tussen de Brit se en Sovjetzones te verzekeren, hetgeen noodzakelijk is geworden als gevolg van de economische consequenties van de Sovjet-blok- klade van Berlijn" zo luidt de offi ciële verklaring. „Besloten is ge leidelijk een grenscontroledienst in het leven te roepen, die uitein delijk 5000 man sterk zal zijn. 'Deze maatregel houdt geen enkele wijziging van de politieke gedragslijn in". Tage Erlander, de Zweedse Mi nister-President heeft tegenover dle correspondent te Stockholm van de „Da'ly Mail" verklaard, dat Zweden zou vasthouden aan zijn traditionele neutraliteit. Erlander zeide in een interview, dat ziin land „toenemend risico" liep. Hij noemde het zeer betreu renswaardig, dat „de onderhande lingen over een Scandinavische verdedigingSialliantie ziin mis lukt." Daar Prins Bemhard nog steeus lijaenae is aan een lichte aanval van griep, is de datum voor het vertrek van de Kon. Familie naar Zermatt nog niet bepaald. De toestand van de Prins geeft echter geen enkele reden tot ongerustheid. JDe Prinsessen Beatrix en Irene hebben het grote Tyrool- se bal bijgewoond, dat te man ner ere door de directie van het hotel „Post" te Sankt Anton is georganiseerd. De bevolking van het Tyrool- se dorp Sankt Anton, waar Ko ningin Juliana, Prins Benhard en hun drie oudste dochters op de wintersport zijn, is aange naam getroffen door de demo cratische wijze van optreden van het Nederlands Koninklijk Gezin, aldus wordt uit Sankt Anton gezegd. De Koningin en de Prins staan er op, dat zij in het Posthotel, waar zij verblijven, behandeld worden zoals alle anderen. Zij houden zich op gelijke voet met de andere gasten op en nemen deel aan het gezelschapsleven. Koningin Juliana verscheen met haar 3 dochters, gecostu- meerd en gemaskerd, op 'n ge- costumeerd bal en nam zonder reserve deel in de algemene vro lijkheid. Iedereen in Sankt Anton doet zijn best om de Koninklijke be zoekers van dienst te zijn. De Britse film „Oliver Twist" te in de Amerikaanse zone van Duitsland verboden, zo heeft het Joodse Wereldcongres medege deeld. Dit besluit is door <3e Ame rikaanse mdlitaire gouverneur in Duitsland genomen en door het ministerie van Buitenlandse Za kten aan het congTes medegedeeld. De film was niet door de Ame rikaanse autoriteiten in Duitsland gekeurd, doch zij waren volledig met de inhoud op de hoogde en de mogelijke uitwerking op anti-se- mitische gevoelens. .Het ministerie had het congres eveneens medegiedteeld, dat het -n Zwitserland uitgegeven tijdschrift „Neue Politik" eveneens in de Amerikaanse zone verboden was. De Amerikaanse autoriteiten zouden een onderzoek instellen niaar de uitgever van het blad en naar de vraag hoe het in de Ame rikaanse zone verspreid werd. In Nederlandse kringen te Bata via achtte men het telegram van Moh. Rum aan de V. N.-commissie niet het definitieve antwoord op die uitnodiging der Nederlandse regering tot deelneming aan de rondetafel-conferentie. Men wees er op, dat Dr. Koets, de directeur van het kabinet van de H. V. K., die Maandag naar Bangka is ver trokken, nog niet is teruggekeerd „Het is niet de eerste maal, dat de heer Roem voor zijn beurt spreekt", aldus de opvatting in Nederlands kringen te Batavia. „Merdeka" zegt in een hoofd artikel over de regeringsverkla ring o.a., dat deze verklaring niet "volledig is, vaag is en geen hou vast geeft. Het blad is van me ning, diat de republikeinse leiders op Bangka niet gerechtigd zijn om te beslissen of de republiek aan de conferentie zal deelnemen, in dien Sjafruddin (de leider van de noodregering) c.s. hom mandaat niet aan Moh, Hatta c.s. terug geven. Indien, zegt het blad dit niet het .geval is, kunnen Soekar- no en Hatta, die thans in balling schap leven, slechts handelen gis personen, los van enig officieel verband en niet als leden van de republikeinse regering. Een repu- blikeise regering kan geen enkele bespreking accepteren indien deze geen goede basis heeft en slechts de bedoeling heeft, om de tegen woordige positie van Nederland in de internationale wereld te verbeteren. Indien echter de basis voor de besprekingen van dien aard is, dat een poging om de overdracht der souvereiniteit te versnellen, geen inhoudsloze sou vereiniteit met zicb brengt, door dat rust en orde zullen worden gehandhaafd door een nationaal leger, de Ministeries van Buiten landse Zaken, Economische Zaken en Financiën in Indonesische han den zijn en 't sluiten van een ver drag tussen Nederland en Indo nesië geschiedt in tegenwoordig heid van de commissie der V. N., dan is het het ibeste, de Neder landse uitnodiging in overweging te nemen. Indien deze grondsla gen niet aanwezig zijn, moet men zich niet laten gebruiken door de Nederlanders, die thans trachten, zich los te maken van de resolutie van de Veiligheidsraad, aldus „Merdeka". Het federale blad „Warta In donesia" schrijft, dat de gedachte Ds. Zdravko Bezlof, de jongste beklaagde in het proces te Sofia (28 jaar), bekende gisteren mili taire inlichtingen verstrekt te hebben aan Ds. Janko Ivanof, al gemeen supervisor van de Bul gaarse Methodistische Kerk en de voornaamste beklaagde. Reeds eerder had Ivanof beves tigd, deze inlichtingen aan Ame rikaanse functionarissen in Sofia te hebben gegeven. Zowel Ds. Bezlof als de Doopsgezinde predi kant Ivan Stankoelof, die giste renmorgen als eerste gehoor;; werd, bekenden schuld. De 44-ja- r'lge Stankoelof vertelde het hof, dat hij economische én politieke inlichtingen had ingewonnen, doch zich er niet van bewust was ge weest, dat deze voor een buiten landse mogendheid bestemd wa ren. Hij verklaarde, dat deze In lichtingen aan Ds. Nikolja Nau mof, president van de Verengde Evangelische Kerken, waren ge geven, omdat hij het vanzelfspre kend vond, dat laatstgenoemde (ook één der beklaagden, Gie schuld bekSnd heeft) volledig ge ïnformeerd wenste te zijn over de toestand. Gp de eerste dag van het pro ces verklaarde Naumof, dat alte inlichtingen, die hij gekregen had van andere predi klanten,, aan de Amerikanen waren gegeven. Stankoelof deelde het hof mede, dat de aan Ds. Naumof gegeven inlichtingen o.m. de dn- en uit voer in Donau-havcns, de oogst en de hoüdlng wan de boeren be troffen. Hij had ook verslag uit gebracht over ontevredenheid bij de boeren over de hoge door dé regering- vastgestelde graanleve- rantfes en andere regeringsbeslui ten. Hij verzocht het hof om clementie. Bezlof verklaarde, dat hij begin 1945 en later in hetzelfde jaar een militaire cursus had gevolgd voor reserve-officieren. Tijdens zijn verlof dn Januari 1945 had hij Ivanof ontmoet, die hem vertelde belang te stellen in de toestandtn op de militaire school. Bezlof, een Methodist, zeide Ivanof verschil lende keren het een en ander hiterover medegedieeld te hebben. Bezlof vertrouwde Ivanof toe, dat hij het niet naar zijn zin. had op de school, vooral omidat hij enkele familiekwesties niet kon regelen. Ivanof beloofde te zullen pegen hem van de school af te krijgen en hem een beurs te bezorgen om zijn philoisophische studies in Amerika te voltooien. Als tegenprestatie zou Bezlof de toestanden op de krijgsschool imoeten observeren en hierover verslag uitbrengen. De Inlichtin gen betroffen, naar hij zeide, de uitrusting, opleiding en verzor ging. Hij wiist niet voor wie deze inlichtingen bestemd waren, doen dacht, dat zij misschien voor de Amerikaanse legatie waren. Bez- lofs getuigenis kwam ongeveer overeen met zijn gepubliceerde 'bekentenis. Na afloop van de cur sus werd h;j ingedeeld bij een re giment in de buurt van Sofia tot November 1946 en in die tijd bleef hij Ivanof op de hoogte houden aldus verklaarde Bezlof. Ds. Bezlof zeide, dat hij' in de gevangenis goed behandeld was. De 39-jarige dominéé Mitko Dimitrof, de volgende verdachte, verklaarde, dat hij. reeds enige maanden vóór zijn arrestatie de politie van zijn „spionnage-activi- aan een rondetafel conferentie nut blijdschap ontvangen is en stelt z'ch goeddeels achter de rede van Sultan Hamid van Zondag avond. Het blad dringt verder aan op een deskundige Indonesi sche vertegen/wocjrdiging op de conferentie en acht het noodzake lijk, dat de delegatie de ruimst mogelijke samenstelling zal heb ben om een representatief beeld te krijgen van de Indonesische gemeenschap met inbegrip van de minderheidsgroepen. Volgens de rad'o van Noorc- Sjensi hebben de communistische troepen meer dan 200 millioen Chinezen „bevriid" en 770 steden veroverd. In een Overzicht van de communistische successen wordt verklaard, dat de rege ringstroepen in Januari meer dan een kwart millaoen man troepen verloren. Het merendeel hiervan had- zich aangesloten bij de volks bevrijdingslegers om de strijd te gen het nationalistische China aan te binden. 100 Generaals en kolonels en een grote hoeveelheid oorlogsma teriaal vietlen in communistische handen, aldus de radio. In Nanking heeft het Muuste- rie van Verbindingen de hervat ting bekend gemaakit van post verbindingen met de door de com munisten bezette gebiedenOok postpaketten zouden worden aan genomen. Gouverneur Léoe van de Cen trale Bank te Sjanghai verklaar de, dat de gouden joean de voor naamste valuta zou blijven. De gotiden joean zal ook in heit ver volg worden uitgegeven op een beperkte schaal. Verder maakte de gouverneur bekend, dat de cen trale bank en andere regerinas- ba.nken binnenkort zouden erm-- gaan tot aankoop van buiten landse valuta tegen een koers, die dageliikls genoteerd zou wonden. De bank zou de markt blijven be voorraden om de snelle stijging van de prijzen van goederen tegen te gaan. teit'^ in kennis had gestelek Hij gaf toe, dat hij tijdenis de oorlog voor de gestapo had ge werkt en dat hij als tolk gediend had onder Bulgaarse en Sovjet- Russische slavenarbeiders in Duitsland. Na zijn terugkeer in Bulgarije was hij gearresteerd. Vorig jaar, zo zeide hij., .begon 'k te twijfelen en ofschoon Ds. Naoemof mij meedeelde, dat wij r.a de bevrijding van Bulgarije met roem en eer zouden worden overladen, was ik niet gerust. Ds. Raittsjef, de 50-jarige vol gende getuige, was reizend predi kant en had op zijn rondreizen door Bulgarije vele inlichtingen verkregen, die hij op hun verzoek aan de andere beschuldigden had doorgegeven. Hij zeide thans in te zien, dat hij „verschrikkelijke fouten" had toe gaan, waarvoor hij geen clementie kon vragen. Als de l'3de van de 15 verdach ten kwam vervolgens de 36-jarige pred kant Aladin Popof voor. Ofschoon hij toegaf tegen het vaderlandse front te zijn, noemde hij zich onschuldig aan spionnage. Ds Popof verklaarde in het vervolg als een eerlijk, gewetens vol en trouw burger te willen leven. Ds. Angel Dinef, die beschul digd wordt van het verstrekken van inlichtingen over Sowjet-Rus- sische troepenbewegingen en het daarvoor als betaling aannemen van 350.000 leva, bekende even eens schuld en verklaarde, dat slechts het socialisme eerlijk is en dat die enige redding voor Bulga rije ligt in het kiezen van de zijde der Sowjet-Unie, ,,<üe ons heeft bevriid". Ook de oudste en de laatste der beklaagdten, de 73-iarige dominee Alexander Zatsjlatief, noemde zich schuldig aan sp'onnage en het verspreiden van lasterlijke ge ruchten over het Vaderlandse Front en de Sowjtet-Unie. Hierop werd de eerste der 77 getuigen a decharge opgeroepen. tentieprfls: n 10 ct.; minimum advertentie 1,50. tlng advertenties s namiddags 4 uur ik kl advertenties: els 60 ct.; Iedere neer 12 cent Ver- ig: Brieven onder reau van dit Blad it ZON- EN MAANSTANDHN r kwartaal. 1949 Zon Uaaa Mrt. Opk. Oud. Opk. Qad. 6 7.16 18.28 9.16 066 7 7.14 18 30 9.40 1.12 8 7.12 18.31 10A5 X27 9 7.09 18.33 11.07 4-36 10 7.07 18 35 12.17 5.28 11 7 05 18.36 13.42 6.08 12 7.03 18.38 15.16 6.45 13 7.00 18.40 16.51 6.56 14 658 18.42 18.25 7 J1 15 6.56 18 44 19.57 7.22 Naar gemeld wordt, heeft .-. Scotland Yard thans genoeg be- wordt een tekon wijsmateriaal verzameld om 'n ;n bedrijven gedu- 1948, 1949 en 1950 iia, hetzij verpacht of tijdelijk in ex en worden geno 80 per ha m de dienstjaren 950 komen respec- ha a 80 per ha ha A 80 per ha ha A 80 per ha li 480-000. logelijkheid grond bedrijven toe te den door de Stich- eheren van land- n Walcheren gron- ankopen- Zij zal r tijd geen recht van kavels doen rien de Stichting in de herverkave- inkopen overgaat, erd het eventueel dat ontstaat door tijdelijke exploi- grónden, ten laste kaveling te doen lelige saldo gedu- 1948, 1949 en 1950 id op maximaal ar. an de herverkave- binnen het blok :n in waarde stij- aardestijging met 'ordt verrekend, r staat een blij- ■lies door de ge en een achteruit- Ie als gevolg van ng, overspoeling 't wegspoelen van iltuurgrond- ;r eert verlies aan l, welke zullen be- voor de aanleg i waterlopen. In totale waardever- 1 opwegen tegen lardevermindering nden, is, nu de dé- niet zijn vastge- slechts bij grote ramen- Verwacht lat hieruit tenslot- ig saldo zal resul- van Toelichting een overzicht van te totale uitgaven, inde met de her in Walcheren, in op 62.690.000. edoeling is van de gering zich voor- irantwoordelijkheid ontdoen". vordt met nadruk Nederlandse rege- rim-periode de be- hebben over „uiit- ;dheden" en dat de ;rlode naar Neder- t enkele maanden ijven, ongeveer tot ■der wordt in de dat overeenkom- indse plan, dat een erentie te Den Maart aanstaande ■dracht van de sou- ilaats vinden voor -kiezingen, waarbij naar de preceden- ende andere Azia- man, die zich thans in hechte nis bevindt, te doen vervolgen wegens een serie der afgrijse lijkste moorden in de Britse ge schiedenis. Hij heeft tenminste vijf slachtoffers gemaakt, wier lichamen naar men gelooft in een zuur werden opgelost en wier bezittingen met behulp van vervalste documenten wer den verkocht. Deze verkopen zouden ongeveer 28.000 pond sterling hebben opgebracht De Sow jet repatriëringsmissie te Frankfort, die 39 uur in haar hoofdkwartier werd „geblok keerd", nadat zij weigerde ge hoor te geven aan een Ameri kaans bevel om de zóne te ver laten, heeft gisteren vroeg het gebouw verlaten. De 8 leden van de missie zullen 10 uur nodig hebben om de grens te Helm- stedt te bereiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Russi sche chauffeur van de eerste vrachtauto, die de poort uit reed, leunde uit de cabine van zijn wagen en spuwde een Ame rikaanse vrouw, die bij de auto stond, in het gezicht. De Russen lieten twee hondjes in de kelder achter. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd gisteren vernomen, dat twee leden van de Chinese rege ringscommissie, die belast te met het ontwerpen van de voorwaar den voor het sluiten van de vrede met de communistische leiders, Donderdag per vliegtuig naar Fenghoea zijn vertrokken. Zij hadden een ^beleefd ultimatum' toq zich, bestemd voor Generalissi mus Tsjiang Kai-Sjek die zich aldaar heeft teruggetrokken. In dit „ultimatum" wondt Tsjiang Kai-Sjek verzocht: 1 Zijn bevoegdheden volledig te dragen aan de waarnemende president Li Tsoeng Jen. 2. „Op te houden met ingrijpen in de viedesonderhaudelitiigcai". 1 3. Naar het buitenland te ver trekken. Waarnemers te Nanking ver klaarden, dat generalissimus Tsjiang Kai-Sjek deze voorwaar den zou moeten aanvaarden, al vorens met kans van slagen vre desonderhandelingen met de com munistische leiders zouden kunnen worden geopend. Men was te Nanking gisteren algeeen van mening, dat het sluiten van vrede thans in hoofd zaak neerkomt op het vinden van een formule, waarlbtj „het gezicht kan worden gered". Gemeend wordt, dat de voor naamste hinderpalen voor het sluiten van vrede moeten worden gezocht in tegenwerking door ex tremisten aan beide zijden en in de communistische eis tot bestraf fing van hen, die zij „oorlogsmis dadigers'' noemen en waaronder zieb ook Tsjiang Kai-Sjek be vindt. ge- UW »4C*U, mVUU &V»~ wenst, dat de geldreserves (goud en valuta) op een ge meenschappelijke rekening zou den worden gebrach), en men meent dat dit onontbeerlijk is ▼oor de goede werking van de Unie. De Belgen daarentegen kanten zich ten zeerste tegen deze druk en wijzen er op, dat deze geldreserves gescheiden dienen te blijven, omdat daar aan de monetaire gezondheid en het politiek beleid van beide landen kunnen worden toetst." Volgens een Amerikaanse woordvoerder te Lake Success is nfpnmSeri.k^aiise regering van „de commissie der ln'nriJ1°°r ïndemesië de Neder- ni™ uHnodigmg tot, bijwo- rmfin j?! +e Ronde-tafelconfe- ji t j m°et aanvaarden, tenzii de Indonesische republiek uit eigen vrije wil deze confe rentie ook bijwoont. wegen thans gaarne een uitno diging voor de voorbereidende besprekingen over een Atlan tisch pact zou willen ontvan gen". Uit een verslag van de ge heime zitting van Donderdag, dat op de openbare zitting van het parlement van Vrijdag werd bekend gemaakt, blijkt, dat slechts de 11 communistische leden zich verklaard hadden tegen het rapport van de spe ciale parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defensie, waarin de politiek der regering om onmiddellijk aan de bespre kingen over het Atlantisch pact iV, „M1 deel te nemen, krachtig wordtzijn kabinet vormde.' Nooit heb «SKF& J I ik de maarschalk de verzeke- Ren Iweed® voorstel dat til- j ring gegeven, dat Groot-Brit- dens de geheime zitting door j tannië was verslagen en nooit sommige gebeurtenissen. Als opperbevelhebber verklaar ik de beoordelingen over de ge neraals Bilotte en Prioux en de insunuaties, die de eer dezer of ficieren in het gedrang bren gen, onjuist. Wat mij persoon lijk betreft, wil ik slechts enkele bepaalde en belangrijke feiten bespreken. Ik ontken een bevel van generaal Gamelin te heb ben vernietigd. Geen enkel Brits officier heeft mijn onder houd met Z. M. de Koning der Belgen op 21 Mei 1940 bijge woond. Ik alleen ben bij maar schalk Pétain tussenbeide ge komen op 16 Juni, terwijl hij een „rebel" van de arbéiders-1 partij, Jacob Friis, werd inge diend, kreeg slechts drie stem men. Dit voorstel adviseerde, af te wachten om te zien of het Atlantisch pact werkelijk in overeenstemming zou zijn met het Handvest der V. N. heb ik de beledigingen geuit, welke Winston Churchill die hier trouwens niet zeker is van zijn zaak mij toeschrijft. Ik ben het die op 17 .Tuni een brief aan de ambassadeur van Groot-Brittannië heb onder tekend, waarbij alle overeen- Spaak verklaarde tot de Ne derlandse Ministers te hebben gezegd, dat België bereid is iedere Nederlandse politiek te steunen, die gericht is op het bijeenroepen van een Ronde tafelconferentie met de Indo- neisische republikeinen en fe deralisten, teneinde snel de souvereiniteit over te dragen aan een nieuwe Indonesische regering, die gehouden is dit jaar verkiezingen uit te schrij ven. Een woordvoerder van de Belgische regering verklaarde Donderdag, dat de instelling van de Benelux-Unie niet door de Indonesische kwestie zal worden vertraagd. De vertraging van zes maan den na de oorspronkelijk vast gestelde datum 1 Januari 1950, is te- wijten aan het feit, dat lonen en prijzen nog moeten worden geëgaliseerd. De woordvoerder zeide, dat en de andere leden der Ver enigde Naties te betreuren, al dus de woordvoerder. Hij noemde de toestand des te meer betreurenswaardig, daar hij valt in de tijd, dat het Atlantisch pact in overweging wordt genomen. VEILIGHEIDSRAAD KEURT ISRAELS TOETREDING TOT DE VERENIGDE NATIES GOED. De Veiligheidsraad heeft het toetreden van Israël tot de Ver- eniede Naties goedgekeurd. Negen leden stemden vóór, Egypte stemde tegen en Enge land onthield zich van stem ming. Zaterdagavond zal over de V A.R.A. Hilversum II van 20.05 ie reddi'ng- der 26 van de „Katowi- rte keer, dat schip- met tete „Branda- Het aantal schip- d'ait deze 62-jarge heeft helpen red- in 1923 als stuur- I.H.R.M. kwam, is gen tot 218. Nim- id hij een redding leegemaakt, maar ziin 35-jarige zoon ii E. de Beer, even- zal hem zijn hele S!nigboot het schip, eën was gebroken, ouwe de 26 Polen ii'ddel in het water ht zag staan, wa- ■voorden nodig: Zr Het duurde drie eerste man dór te lang, zodiat de rca 8 meter lager ■ek viam de „Kato- kwam behouden in voer de „Branda- ord langsizij, maar jrboord, waardoor nee overspringen iets gunstiger kon geschieden. Tijdens deze manoeuvres werd idle „Brandaris" tegen het sch p aangeslingerd en bleef enkele seconden aan een van zijn ankers Officieel is te Parijs medege deeld, dat een geoloog, toege voegd aan de Franse commissie voor atoomenergie, genaamd Pallaz, gearresteerd is in ver band met het onderzoek naar beweerde communistische spionnage in Frankrijk. Pallaz zal voor een militair tribunaal verschijnen, beschuldigd van ongeoorloofde onthulling van militaire geheimen. Pallaz was vroeger in dienst Indonesië niet zal worden be- i tot 20.15 een vraaggesprek të"be- telt en^finds' sproken, wanneer de Ministers iuislercn zijn tussen Viktor Krav- voead aan de rnmSo v^rin,, - - van de Benelux-landen Don- chenko en Henri W. Sandbera. atoomonderzoek. commlssle V°°rfensgel^hierby toekomen®" aan d/e verschansing- hangen De ankerketting brak en de .Bran daris" smakte op de golven Sedert Zondag j.l. voeren 'zeiven reddingboten totaal 13 maal ut „Als het bericht komt, wordt er niet gepraat, maar oliegoed en zuidwester aangetrokken en de reddingboot vaart uit er züh mensen m nood", zo ging de heer De Booy voort. Als de „Katowice" die tijdens de oorlog voor de Engelsen voer en deelnam aan de invasie bij Noimandië, met zijn lading wordt prijsgegeven, betékent dt oen schadepost van 1 millioen cloüa- De schade aan het. materiaal van de N.Z.H.R.M. bedraagt enkele duizenden guldens. Het Franse persbureau A.FJP. meldt, dat volgens een medede- HH.? v,arl het secretariaat der V.N., het eerstvolgende debat over de Indonesische kwestie in Se!-wVeill«heidsraad zal plaats hebben op 7 Maart. Radio-Moskou heeft medege deeld, dat het Presidium van de Opperste Sow jet Molotof ,\L?ntheven van ziin functie als Minister van Buitenlandse Zaken en dat Wysjinsky in zijn plaats is benoemd. Verder werd nog mededeeld, dat Mikoyan als Minister van Buitenlandse handel vervangen is door Mensjikof. De gemeente-ontvanger van Kampen ontving dezer dagen 'n bankbiljet van 10, waarbij een briefje was gevoegd van de vol gende inhoud: „Aangezien ik in mijn jeugd uit het gemeente-plantsoen 2 eenden heb gestolen, doe ik u

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1