TAND BINNENLANDS NIEUWS Kerknieuws met SPORTNIEUWS poets iegatse idingsboten voeren uit De Ronde Tafelconferentie GEVEL INGESTORT DOOR DE STORM. HET PROCES TEGEN DE BULGAARSE PREDIKANTEN. Nieuwe aankoopvergun ningen der E.C A. voor Nederland T Het proces tegen communisten in de V. S. Franse communisten worden verhoord De Amerikaanse troepea in Japan Verklaring van Soen Fo Oe verdwijningszaak In Engeland Sowjet-repatriërincs- commissie vertrokken Tsjiang Kai-Sjek en de vredesonderhandelingen in China Intervieuw met Kravchenko De maatregelen tegen spionage in Frankrijk Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad MoEotof en Mikoyan vervangen Gewetensgeld laat goed voelen, dat zijn ge dwongen bijverdienste, t stro pen, strijdt met zijn christelijke beginselen. Ina, hun dochter, was vriendelijk en huiselijk en was als a.s. verloofde van de jachtopzieners-zoon Frans op haar plaats. Deze moet niet verlegen zijn, als hij in de buurt van zijn lieve meisje komt! De jachtopziener Steven moet er op let'ten zich niet te verspre ken. De verdere rollen van wachtmeester, buurvrouw en -man en van de telegrambestel ler vulden het geheel aan. Vermelden wij nog het zingen van het clublied en het slui tingswoord door de heer Hame link. waarin hij alle jongeren nog eens aanspoorde om door toetreden de vereniging sterker te maken. Het was een geslaagde avond waarvan de aanwezigen hebben genoten. Harmonie' Onze Harmonie heeft Zater dagavond de aangekondigde wandeling gemaakt. Voor hotel Stockman werd halt gehouden en klonken enige nummers. De heer Colsen sprak" de belang stellenden toe. De gemeente Terneuzen heeft de subsidie verhoogd tot 250 per jaar en het is deze Harmonie aan welke dit voordeeltje te beurt is ge vallen. Hij deed nog mededeling van het feit, dat de firma die oorspronkelijk had beloofd de ontbrekende gelden voor de kiosk bij te pasen, tieze tot een kleiner bedrag had verminderd. Voorts kondigde hij aan, dat 't in het voornemen ligt een gro te verloting te houden voor het aankopen van nieuwe instru menten. Laten wij hopen, dat een en ander een gunstig resultaat moge hebben, opdat dit kranige muziekkorps voor ons dorp ge spaard blijve! VLISSINGEN. IniLstrie- en Huishoudschool. De gemeenteraad besloot Za terdag tot de stichting van een industrie- en huishoudschool. Daarenboven verleende hij aan B. en W. een crediet van 59.000 teneinde de voormalige avondnijverheidsschool te doen herstellen en verbouwen, opdat de nieuwe school hierin gehuis vest zal kunnen worden. VRACHTAUTO DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. Vrijdagavond om halftien is een vrachtauto van de expedi teur A. Chr. de Wees uit de Je- ruzalemstraat op de onbewaak te overweg aan de Ringvaart- weg door een trein gegrepen en totaal vernield. De auto, die door de 21-jarige J. van de Wees werd bestuurd, bevond zich juist op het eerste stel rails toen de motor afsloeg. De chauffeur overtuigde zich er eerst van of er geen trein aankwam en probeerde toen opnieuw te starten. Plotseling werd er geroepen, dat er een trein naderde, waarop Van Wees uit de wagen sprong en de trein tegemoet liep om te trachten de machinist te waar schuwen. Het was echter reeds te laat. De wagen werd gegrepen en, hoewel de machinist met alle macht remde, nog 140 m mee gesleurd. De locomotief werd beschadigd. Twee masten van de bovenleiding werden ontzet, terwijl een seininstallatie on klaar geraakte. Het verkeer van de Kraling- seweg en Ringvaartweg bleef tót middernacht gestremd. Om half vijf Zaterdagmorgen was de spoorbaan weer vrij. Per- soonlijke ongelukken deden zich niet voor. EEN VERWARDE DOLLAR HISTORIE. Een winkelier uit Rotterdam Zuid was van plan naar Ame rika te emigreren en daarom zette hij de gespaarde ƒ8000 alvast in 1600 dollars om, waar van hij een deel naar Amerika zond en daar op een bank liet deponeren. Maar de bank nam ze niet aan omdat ze vals wa ren, hetgeen de winkelier toen hij het hoorde ertoe bracht door bemiddeling van de havenarbeider, van wie hij ze gekocht had, het restant voor 1500 van de hand te doen. Op dit bedrag nu hadden twee pseudo-rechercheurs het gemunt, die hem 's avonds eeh bezoek brachten met een z g arrestant in hun midden. Deze zou n.l. gearresteerd zijn toen hu de dollars kocht. Recher cheur Janus, zoals één van de twee zich noemde, had een apartje met de winkelier in de keuken, zei dat hij de kwaadste niet was en liet zich voor de' volle 1500 „omkopen" om de gehele deviezensmokkel in de doofpot te doen. Pas later be sefte de winkelier, dat hij was beetgenomen. Maar de politie kwam er achter en greep in. De beide „rechercheurs", de 54-jarige A. D. een bekende brandkastenkraker, en de 40- .larige J. M. K„ een politieke delinquent, die al enige malen ontvluchtte, werden gearres teerd. Tegen de z.g. arrestant N', die verminderd toereke ningsvatbaar is, werd proces verbaal opgemaakt. treinverkeer ROTTERDAM—SCHIEDAM. Tengevolge van het breken van een bovenleiding op het baanvak Rotterdam.'Schiedam moesten Vrijdagavond laat honderden treinpassagiers per autobus van het Stationsplein naar Schiedam worden vervoerd. Dit veroor zaakte 'wel enige verwarring, zo dat de politie van half twaalf tot kwart voor drie in de morgen 'n oogje lin het zeil hielid, en het wachtende publiek in rijen op stelde. HOOGWATER TE TEXEL. Ten gevolge van het storm achtige weer was de waterstand in de haven van Den Helder Zondagavond zo hoog geworden dat passagiers op de veerboot, die om kwart voor zeven van Texel in Den Helder was aan gekomen, slechts met behulp van in allerijl geïmproviseerde stellages van boord konden gaan. Het water was bijna twee meter gestegen en de aanleg- wenst, dat de geldreserves (goud en valuta) op een ge meenschappelijke rekening zou den worden gebracht, en men meent dat dit onontbeerlijk is voor de goede werking van de Unie. De Belgen daarentegen kanten zich ten zeerste tegen deze druk en wijzen er op, dat deze geldreserves gescheiden dienen te blijven, omdat daar aan de monetaire gezondheid en het politiek beleid van beide landen kunnen worden ge toetst." Volgens een Amerikaanse woordvoerder te Lake Success is oe Amerikaanse regering van VN11".?; dat de commissie der 1 n n h Ind?nesiö de Neder landse uitnodiging tot biiwo- renfipVan1iPte Roi|de-tafelconfe- t j moet aanvaarden, tenzu de Indonesische republiek mt eigen vrije wil deze confe rentie ook bywoont. stijger was onder water gelo pen. Auto's, die voor versche ping naar Texel gereed ston den, moesten Zondagavond in Den Helder blijven staan, om dat het onmogelijk was voertui gen aan boord van het veel te hoog liggende schip te brengen. DODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmiddag is de zevenjarige Dirk Chr. de Does, van de Korte Kromhout op de Groene HÜlledijk ond een militaire vrachtauto gelopen. Het kind was op slag dood. KIND UIT RAAM GETALLEN. De anderhalf jaar oude 'Jean Hillebranjd:1 uit de Faazantstraat te Rotterdam, die Donderdagmid dag uit een raam van de ouder lijke woning viel, is Vrijdag in het Zuiderziekenhuis aan die bekomen verwondingen overleden. Tengevolge van de stormach tige wind is Zondagavond om streeks half tien plotseling de gevel ingestort van de juwe lierszaak Kerkhof in de hoofd straat te Ter Apel. Vier voorbij gangers in de 's Zondagsavonds steeds drukke hoofdstraat wer den onder 't neervallende puin bedolven, alle'vier jongens van ongeveer 20 jaar. Een van hen was zo zwaar gewond, dat hij een half uur later overleed. Dé drie anderen kwamen er beter af. Hun verwondingen waren niet van dien aard, dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Een zestal andere voorbij gangers liep voorts nog lichte verwondingen op. De in het boven de winkel ge legen woonhuis aanwezige per sonen kwamen er met de schrik af. £CHIP IN NOOD? Ter hoogte van Kloosterbu ren aan de kust van Groningen zijn Zondagavond noodsignalen opgemerkt, die boven de Wad denzee de lucht in schoten. Op verzoek van de burgemeester van het dorpje is daarop de in Oostmahorn gestationneerde reddingboot „Insulinde" van de Noord-Zuidhollandsche red dingmaatschappij uitgevaren. TWEE TJALKEN IN NOOD OP DE WADDENZEE. De reddingboot „Brandhris" en de sleepboot .^Holland" zijn uit de haven van Terschelling vertrok ken naar twee met schelpen ge- j laden tjalken, die bezuiden Ter schelling tengevolge van het slech te weer in nood verkeerden. Het gelukte de Brandaris en de Holland de beide tjalken, thuisbe horende te Oude Pekela, op sleep touw te nemen en behouden in de harven van Terschelling te bren gen. NOORS SCHIP OP NOORDZEE IN ZINKENDE TOESTAND. Het Noorse motorschip „Trap- pes" (340 ton) is op 70 mijl ten Oosten van de Schotse kust lek geslagen en bevindt zich in snel zinkende toestand", zo meldde Lloyds inlichtingendienst. Het schip heeft S.O.S.-seinen uitgezonden. Er bevond zich zes voet water in het ruim en de pompen werkten niet meer. Naar men meende, zouden en kele leden der - bemanning het schip reeds verlaten hebben. 5 Zouden zich aan «boord bevin den van de trawler uit Glasgow „Laura Paton". De totale be manning zóu uit 12 koppen be staan. Een reddingboot voer uit Peterhead (Aberdeenshire), evenals een trawler. De Britse destroyer „Ulster" voer even eens ter assistentie naar de plaats van het in nood verke- rende schip. Er werd medische hulp ingeroepen voor de „Lau ra Paton". De vaartuigen had den te kampen met zware zee en storm. Alle zeven leden van de be manning bevinden zich thans aan boord van te hulp gesnelde schepen. De „Laura Paton" heeft een zwaar gewonde aan boord. Twee leden van de be manning zijn door het Deense stoomschip „Eduoard Suenson" opgepikt. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Classis IJzendijke. Door het vertrek van Ds Doom mt Llzenidijke naar Indonesië, zal Ds. Barnouw te Retranchement optreden als scriba-questor van de Classis IJzehdijke. Naar aanleiding van het pro ces tegen de Bulgaarse predikan ten, schrijft het bulletin van hel persbureau der Nederlandse Her vormde Kerk: Bulgaarse bronnen noemen ae namen van drie vooraanstaande kerkieliike persoonlijkheden, Dr. J. Hutchison Cockburn, Bisschop Paul Garber en Rev. Robert To bias, met nog 10 anderen, die als buitenlandse bezoekers sedert '45 in Bulgarije zijn geweest. In de pers wordt meegedeeld, dat deze namen ook voorkomen in de aanklacht. In een officleei communiqué, dat de oecumenische persdienst in Gemève van de Bul gaarse legatie in Bern ontving, worden deze namen evenwel niet genoemd. Dr. J. Hutchison Cockburn, de voormalige directeur van het de partement voor wederopbouw en interkerkelijikte hulpverlening van de wereldraad van kerken, be zocht Bulgarije in October 1947, Rev. Tobias in September 1946 en Bisschop Garber, Methodistisch Bisehop van het Bisdom Genève, in November 1947. Een medewerker van het depar tement voor wederopbouw wees erop, dat Dr. Cockburn en Rev. Tobias alleen naar Bulgaijre zijn geweest om de Evangelische en de Orthodoxe kerk in Bulgarije bij te staan bij de wederopbouwar- beid en verdere hulpverlening, die noodzakelijk was tengevolge van de oorlogsverwoestingen. Hij zei- de, dat alle besprekingen met ker kelijke leiders en regeringsper sonen openlijk, en eerlijk gevoerd waren en dat minister Ilieff na mens het Ministerie van Buiten landse Zaken (en eredienst) en namens de Bulgaarse regering zijn dankbaarheid had uitgespro ken voor het medeleven van Ce Christenen en de kerken in ande re landen met Bulgarije. Hij had de medewerking van de regering aangeboden bij het in ontvangt nemen van voedsel, Meren, schoe nen, dekens, bedden, medicijnen en zegde de kerken steun toe in de vorm van kaarsen, boeken, bij bels, papier en gelden voor de wederopbouw. Het verzenden van al deze ga ven is op volkomen legale wijze geschied door middel van door de regering aangewezen banken en transportfirma's Alle hulp, die door middel van het departement van wederopbouw werd geboden, is aan de kerken zonder voorbe houd ter hand gesteld ter vrije beschikking voor haar arbeid ter verlening van hulp." Het ls on denkbaar dat dit liefdewerk op enigerlei wijze misbruikt zou zijn en dat het anders zou zijn aange wend dan tot leniging van de nood van het Bulgaarse volk Een vliegtuig, met zes per sonen aan boord, is tussen Nantes en Bordeaux tengevolge van een ontploffing aan boord, veronge lukt. Alle inzittenden, waaronder zich drie kinderen bevonden, zijn om het leven gekomen. De E.C.A. heeft Vrijdag aan koopvergunningen voor Neder land bekend gemaakt tot een totaal bedrag van 2.855.000 dol lars. Deze hebben betrekking op: Aankoop van auluminium en aliminiumbasisalliages en alu- miniumproducten in de Ver Staten (18.000 dollar), etheri sche oliën "in de Ver. Staten (135.000 dollar) behalve citrus- en pepermuntolie, in Japan (7000 dollar), diverse dierlijke en plantaardige producten in Latijns-Amerika (80.000 dol lar), diverse oneetbare dierlijke en plantaardige producten in Latijns-Amerika (43.000 dol lar), aluminum en aluminium- basisalliages en aluminiumpro- ducten in Canada en New Foundland (300.000 dollar), lood en lood-basisalliages en producten daarvan in Cariada en New Foundland (250.000 dollar), lood en lood-basisallia ges en producten daarvan in Latijns-Amerika (2 millioen dollar en etherische oliën, be halve citrus en pepermunt ci trus, in China (22.000 dolar). Normale tube 37 '/2 et. Grote tube 65 et. MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT De Amerikaanse federale rechter Harold Madina heeft te New York bekend gemaakt, dat het proces tegen 11 leiders van de communistische party in de V. S„ die beschuldigd worden van samenzwering tot propa gering van een gewelddadige omverwerping van de Ameri kaanse regering, 7 Maart zal beginnen. Hij deelde de advo caten van de verdediging mede, dat zij „niets bewezen" hadden in hun verklaringen tegen het jury-stelsel en hun beschuldi gingen, dat dit stelsel partijdig waS, gebaseerd waren op „gis singen, vermoedens en achter docht." Ten minste 22 Franse commu nisten worföen door de Franse veiligheidspolitie vastgehouden voor een verhoor na de Vrijdag verrichte huiszoekingen. Een secretaresse van Maurice Thorez, secretaris van de Franse com munistische partij, wiens parle mentaire onschendbaarheid zou kunnen worden opgeheven in ver band met zijn verklaring, dat in geval van oorlog de Franse arbei- tdlers het Rode leger zouden ver welkomen, sprak een bericht te gen, dat hij de nacht zou hebben doorgebracht op de Sowjet-am- bassade. Zij verklaarde tegen over een col-respondent van Reu ter: „Ik geloof niet, dat hij op het ogenblik in Parijs is". Volgens een officieel bericht worden drie personen aan de mi litaire justitie uitgeleverd. Het bericht luidt verder, dat de bladen het aantal mensen, dat vastge houden werd, hadden „overdre ven" en velen reeds waren vrijge laten VOETBAL. EERSTE KLASSE. Nijmegen. Zuid- 0—2. Generaal Lawton Collins, vice- stafchef van het Amerikaanse leger, verklaarde op een pers conferentie, dat de Amerikaan se troepen in Japan zouden vechten „indien Japan zou wor den aangevallen". Ofschoon geen bevelhebber, aldus Collins, ooit geloofd had genoeg manschappen te heb ben, was het Amerikaanse con tingent in Japan voldoende „om de bepalingen van het vredes verdrag ten uitvoer te kunnen leggen". De Chinese premier, Soen Fo, heeft Zaterdag verklaard, dat de sterkte van het regeringsleger ge leidelijk gereduceerd was van 6.300.000 tot 4.200.000 manschap pen. Het huidige cijfer was nog te hoog en de regering wenste het nog verder te verlagen „om mili taire uitgaven te hesparen". Ver der zeide Soen Fo op een perscon ferentie „over eien dag of twee naar Nanking te zullen gaan om de waarnemende president Li Tsoeng-Yen te steunen in zijn po gingen om tot vredesonderhande lingen te komen. Hij zeide „hoge verwachtingen" te koesteren van het vooruitzicht op—'vredesonder handelingen met de communisten. De nationale radio ^an Pa raguay maakt bekend, dat de voorlopige president, generaal Raimonde Rojon, afgezet is „door een burgerlijke en mili taire beweging". Félipe Molas Lopez zou de nieuwe candidaat voor het presidentschap zijn. Generaal Rolon was 31 Janu ari tot voorlopig president be noemd na een legerrevolutie zonder bloedvergieten op de voorafgaande dag. -West 23; NoordOost DISTRICT IV. JulianaDe Spechten 33; HelmondBrabantia 1O. DISTRICT VI. EindhovenBaronie DNL 34. DISTRICT IV. DERDE KLASSE F. OostburgHoofdplaat 13; ClingeIJzendijke 11; Sluiskil.Steen 42. VIERDE KLASSE G. EMMRIA afgelast. AFDELING ZEELAND K.N.V.B. Res. Eerste Klasse B. Oostburg 2Hoofdplaat 2 43; Clinge 2IJzendijke 2 62; Sluiskil 2(Steen 2 22. Zeeuws-Brabantse Combinatie Westelijke Combinatie 36. Op het sportterrein te Goes werd in het kader van de tech nische dag de wedstrijd Zws- Brabantse combinatie tegen een Westelijke combinatie gespeeld, waarvan de uitslag 36 in het voordeel van de Westelijken is geworden. Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Deze was van zeer pover gehalte, waaraan de har de wind mede schuldig was. De uitslag 36 is ten volle verdiend voor de Westelijken. Vooral voor de rust waren deze zodanig in demeerderheid dat de tegen partij er nauwelijks aan te pas kon komen. Slechts de Z.-Br. voorhoede trachtte er nog iets van te maken, ai kreeg zij tegen de vrij solide Westelijke achter hoede geen kans. Na rust werd er beter verband getoond door de Z.-Br. comb, en werd de dek king niet meer zo verwaarloosd als voor de rust. Bij de Z.-Br. comb, viel in de voorhoede het werkelijk goede spel op van de Vlissinger Van der Schraaf. Zijn doorzetten werd na de rust dan ook oor zaak dat eerst Carol en even later Stofmeel de voor de rust opgelopen 04 achterstand tot 24 konden verkleinen. Zelf voegde hij er met een zeer mooi schot nog een derde doelpunt aan toe, waardoor de nederlaag voor de Z.-Br. comb, dragelijk werd. Linksbinnen Wouters van de Westelijken profiteerde voor rust tweemaal van fouten m de achterhoede van de Z.-Br. comb., door het derde en vierde doelpunt te scoren. terwijl Beun de score reeds had ge opend, gevolgd door een doel punt van Vonk, die een verre bal listig over de uitgelopen doelman Struiwigh in het net plaatste. Linksbuiten Van Kils- donk van Feyenoord scoorde na rust 't zesde punt voor de Wes telijken, terwijl even hiervoor Koning het vijfde had ingekopt. Voor Zeeland is het noodza- keüjk dat meerdere van dit soort wedstrijden zullen worden georganiseerd, want het spel peil zal alleen door hex aan schouwen van sterkere tegen standers omhoog kunnen wor den gebracht, wat zeer zeker geen luxe zou zijn. VEERTIEN MIJNWERKERS INGESLOTEN. Zondagochtend zijn op een diep te van 42 meter in een mijn nabij Benton (Winscosin) ingesloten. Een brand aan de oppervlakte heeft een kraan vernield, waar van de brandende wrakstukken de ingang van de schacht volledig versperren. Verondersteld wordt, dat de mijnwerkers naar een gang zijn gevlucht, waarheen de red ders via een leiding door het puin lucht aanvoeren. Drie uur na de ramp hebben zij nog allen tekenen van leven geigeven. tentieprija: n 10 ct.; minimum idvertentie 1,50. !lng advertenties 9 namiddags 4 uur ik kL advertenties: els 60 ct.Iedere neer 12 cent Ver- Lg: Brieven onder reau van dit Blad it ZON- EN MAANSTANDHN r kwartaal. 1049 Zon Eau Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 6 7.16 18.28 9.16 0.56 7 7.14 18 30 9.40 1.12 8 7.12 18.31 1005 L27 9 7.09 18.33 11.07 4.36 10 7.07 18 35 12.17 5.28 11 7.05 18.36 13.42 6.08 12 7.03 18.38 15.16 6.45 13 7.00 18.40 16.51 6.56 14 6 58 18.42 18.25 7J.1 15 6.56 18 44 19.57 7.22 »n bedrijven gedu- 1948, 1949 en 1950 ia, hetzij verpacht of tijdelijk in ex en worden geno- wordt een tekort 80 per ha. m die dienstjaren )50 komen réspec- ha a 80 per ha ha f 80 per ha ha 5. 80 per ha 480-000. LOgelijkheid grond bedrijven toe te den door de Stich- eheren van land- n Walcheren gron- ankopen. Zij zal r tijd geen recht van kavels doen -zien de Stichting n de herverkave- inkopen overgaat, erd het eventueel dat ontstaat door tijdelijke exploi- ïrónden, ten laste kaveling te doen lelige saldo gedu- 1948, 1949 en 1950 ld op maximaal ar. =tn de herverkave- binnen het blok :n in waarde stij- lardestijging met 'ordt verrekend- r staat een blij- ■liies door de ge en een achteruit- Ie ais gevolg van ng, overspoeling ?t wegspoelen van ltuurgrond- >r eert verlies aan l, welke zullen be- voor de aanleg i waterlopen- In totale waardever- 1 opwegen tegen lardevermindering nden, is, nu de dé- niet zijn vastge- slechts bij grote ramen. Verwacht lat hieruit tenslot- g saldo zal resul- van Toelichting een overzicht van k totale uitgaven, :nde met de her in Walcheren, in op 62.690.000 Naar gemeld wordt, heeft Scotland Yard thans genoeg be wijsmateriaal verzameld om 'n man, die zich thans in hechte nis bevindt, te doen vervolgen wegens een serie der afgrijse lijkste moorden in de Britse ge schiedenis. Hij heeft tenminste vijf slachtoffers gemaakt, wier lichamen naar men gelooft in een zuur werden opgelost en wier bezittingen met behulp van vervalste documenten wer den verkocht. Deze verkopen zouden ongeveer 28.000 pond sterling hebben opgebracht sdoeltng is van de gering zich voor- ;r antwoorde lijkhei d ontdoen". vordt met nadruk Nederlandse rege- rim-periode de be- hebben over „uit- "dheden" en dat de rlode naar Neder- t enkele maanden tjven, ongeveer tot der wordt in de dat overeenkom- uidse plan, dat een erentie te Den Maart aanstaande 'dracht van de sou- 5laats vinden voor -kiezingen, waarbij naar de preceden- ende andere Azia- De Sow jet repatriëringsmissie te Frankfort, die 39 uur in haar hoofdkwartier werd „geblok keerd", nadat zij weigerde ge hoor te geven aan een Ameri kaans bevel om de zóne te ver laten, heeft gisteren vroeg het gebouw verlaten. De 8 leden van de missie zullen 10 uur nodig hebben om de grens te Helm- stedt te bereiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Russi sche chauffeur van de eerste vrachtauto, die de poort uit reed, leunde uit de cabine van zijn wagen en spuwde een Ame rikaanse vrouw, die bij de auto stond, in het gezicht. De Russen lieten twee hondjes in de kelder achter. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd gisteren vernomen, dat twee leden van de Chinese rege ringscommissie, die belast is met het ontwerpen van de voorwaar den voor het sluiten van de vrede met de communistische leiders. Donderdag per vliegtuig naar Fenghoea zijn vertrokken. Zij hadden een ^beleefd ultimatum' bij zich, bestemd voor Generalissi mus Tsjiang Kai-Sjek die zich aldaar heeft teruggetrokken. In dit „ultimatum" wondt Tsjiang Kai-Sjek verzocht: 1. Zijn bevoegdheden volledig te dragen aan de waarnemende president Li Tsoeng Jen. 2. „Op te houden met ingrepen iri de viedesonderhandelinigen". 3. Naar het buitenland te ver trekken. Waarnemers te Nanking ver klaarden, dat generalissimus Tsjiang Kai-Sjek deze voorwaar den zou moeten aanvaarden, al vorens met kans van slaglen vre desonderhandelingen met de com munistische leiders zouden kunnen worden geopend. Men was te Nanking gisteren algeeen van mening, dat het sluiten van vrede thans in hoofd zaak neerkomt op het vinden van een formule, waarlbij „het gezicht kan worden gered". Gemeend 'wordt, dat de voor naamste hinderpalen voor het sluiten van vrede moeten worden gezocht in tegenwerking door ex tremisten aan heide zijden en in de communistische eis tot bestraf fing van hen, die zij „oorlogsmis dadigers" noemen en waarondier |zich ook Tsjiang Kai-Sjek be vindt. ie redd'ng der 23 van de „Katowi- fte keer, dat schip met 'té „Branda- Het aantal schip- dat deze 62-jarge heeft helpen red- in 1928 als stuur- 1-H.R.M. kwam, is gen tot 218. Nim- id hij een redding leegèmaakt, maar zijn 35-jarige zoon I E. de Beer, even- zal hem zijn hele wegen thans gaarne een uitno diging voor de voorbereidende besprekingen over een Atlan tisch pact zou willen ontvan gen". Uit een verslag van de ge heime zitting van Donderdag, dat op de openbare zitting van het parlement van Vrijdag werd bekend gemaakt, blijkt, dat slechts de 11 communistische leden zich verklaard hadden tegen het rapport van de spe ciale parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defensie, waarin de politiek der regering om onmiddellijk aan de bespre kingen over het Atlantisch pact deel te nemen, krachtig wordt gesteund. Een tweede voorstel, dat tij dens de r een „rebel" van de arbeiders partij, Jacob Frlis, werd inge diend, kreeg slechts drie stem men. Dit voorstel adviseerde, af te wachten om te zien of het Atlantisch pact werkelijk in overeenstemming zou zijn met het Handvest der V. N. sommige gebeurtenissen. Als opperbevelhebber verklaar I ik de beoordelingen over de ge neraals Bilotte en Prioux en de insunuaties, die de eer dezer of ficieren in het gedrang bren gen, onjuist. Wat mij persoon lijk betreft, wil ik slechts enkele bepaalde en belangrijke feiten bespreken. Ik ontken een bevel van generaal Gamelin te heb ben vernietigd. Geen enkel Brits officier heeft mijn onder houd met Z. M. de Koning der Belgen op 21 Mei 1940 bijge woond. Ik alleen ben bij maar schalk Pétain tussenbeide ge komen op 16 Juni, terwijl hij zijn kabinet vormde. Nooit heb ik de maarschalk de verzeke ring ""-."gegeven, dat Groot-Brit- u e"neJ zitting door tanme was verslagen en nooit heb ik de beledigingen geuit, welke Winston Churchill die hier trouwens niet zeker is van zijn zaak mij toeschrijft. Ik ben het die op 17 Juni een brief aan de ambassadeur van Groot-Brittannië heb onder tekend, waarbij alle overeen- Spaak verklaarde tot de Ne derlandse Ministers te hebben gezegd, dat België bereid is iedere Nederlandse oolitiek te steunen, die gericht is op het bijeenroepen van een Ronde tafelconferentie met de Indo- neisische republikeinen en fe deralisten, teneinde snel de souvereiniteit over te dragen aan een nieuwe Indonesische regering, die gehouden is dit jaar verkiezingen uit te schrij ven. Een woordvoerder van de Belgische regering verklaarde Donderdag, dat de instelling van de Benelux-Unie niet door de Indonesische kwestie zal worden vertraagd. De vertraging van zes maan den na de oorspronkelijk vast gestelde datum 1 Januari 1950, is te. wyten aan het feit, dat lonen en prijzen nog moeten worden geëgaliseerd. De woordvoerder zeide, dat en de andere leden der Ver enigde Naties te betreuren, al dus de woordvoerder. Hij noemde de toestand des te meer betreurenswaardig, daar hij valt in de tijd, dat het Atlantisch pact in overweging wordt genomen. VEILIGHEIDSRAAD KEURT ISRAELS TOETREDING TOT DE VERENIGDE NATIES GOED. De Veiligheidsraad heeft het toetreden van Israël tot de Ver enigde Naties goedgekeurd. Negen leden stemden vóór, Egypte stemde tegen en Enge land onthield zich van stem ming. Zaterdagavond zal over de V A.R.A. Hilversum II van 20.05 Ingboot het schip, eën was gebroken, ouwe de 26 Polen ii'iddel in het water tit zag staan, wa- voorden nodig: Zr Het duurde drie eerste man dlr te lang, zodat de rca 8 meter lager ?ek van de „Kato- kwam behouden in voer de „Branda- ord langszij, maar jrboord, waardoor net overspringen iets gunstiger kon geschieden. Tijdens deze manoeuvres werd idle „Brandaris" tegen het sch'n aangeslingerd en bleef enkele seconden aan1 een van zijn ankers Officieel is te Parijs medege deeld, dat een geoloog, toege voegd aan de Franse commissie voor atoomenergie, genaamd Pallaz, gearresteerd is in ver band met het onderzoek naar beweerde communistische spionnage in Frankrijk. Pallaz zal voor een militair tribunaal verschijnen, beschuldigd van ongeoorloofde onthulling van militaire geheimen. Pallaz was vroeger in dienst 0 I van Franse raad voor electrici !- toil nn n nin j Indonesië met zal worden be- i tot 20.15 een vraaggesprek te be- teit en i« sproken, wanneer de Ministers luisteren zijn tussen Viktor Krav- voe^d aari de rnmSo^mrin,, - van de Benelux-landen Don- ehenko en Henri W. Sandberg. atoomonderzoek commissle voorlnu op myn oude dag als gewe- aan de verschansing- hangen De ankerketting brak en de „Bran daris" smakte op de golven Sedert Zondag j.l. voeren 'zeiven reddingboten totaal 13 maal u t „Als het bericht komt, wordt er niet gepraat, maar oliegoed er. zuidwester aangetrokken en de reddingboot vaart uit - er zim mensen ;n nood", zo ging de heer De Booy voort. Als de „Katowice", die tijdens de oorlog voor de Engelsen voer en deelnam aan de invasie bij Nonmandië, met zijn lacing wordt prijsgegeven, betekent d't een schadepost van 1 millioen dollar De schade aan het materiaal van de N.Z.H.R.M. bedraagt enkele duizenden guldens. Het Franse persbureau A.FJP. meldt, dat volgens een medede- ïi'l? v,an„ het secretariaat der V-N., het eerstvolgende debat over de Indonesische kwestie in de Veüigheidsraad zal plaats hebben op 7 Maart. Radio-Moskou heeft medege deeld, dat het Presidium van de Opperste Sow jet Molotof heeft ontheven van zijn functie als Minister van Buitenlandse Zaken en dat Wysjinsky in zijn plaats is benoemd. Verder werd nog mededeeld, dat Mikoyan als Minister van Buitenlandse handel vervangen is door Mensjikof. De gemeente-ontvanger van Kampen ontving dezer dagen 'n bankbiljet van 10, waarbij een briefje was gevoegd van de vol gende inhoud „Aangezien ik in mijn jeugd uit het gemeente-plantsoen 2 eenden heb gestolen, doe ik u tensgeld hierbij 10 toekomen"

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3