HET LAATSTE NI 8 A. WILKINl WIEUND Bi i LITTOOIJ's Boekhandel Het proces te SOFIA Mutsaerts Kir Kachelblokken hetSchoemn Cekochtb/j Uil öfc PROVINCIE MODEL 1949 C. VERMAST Reparaties Kunstgebitten J. BONTE-VAN M. J. C. VAN I kinderen? over Wij brengen heden geheel nieuwe typen in 8 kle DIANA HILDA KITTY MARIE VOUWWAGEN VERA 108. 113.50 120.— 127.50 134. STANDA GREETJI ELLY WANDEI WANDE1 en de geheel verchroomd STALEN K1NDERS' Alleenverkoop De meest vertrouwde wagen VRAAGT GRATIS DEMONS! Tel. 2207 Dijkstr. 65 ft ty nEeq tot de WETENSCHAP! ZlxJ Gratie verleend Economist over Indonesische politiek ANNE Nederlands geschenk voor Belgisch Rode Kruis 0e stakingen in de hoofdstad vindt het geluk Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat... Voor de jeugd is het boekje Muze en Ambacht" verkrijg baar gesteld a ƒ0,35 cent. Een bezoek aan onze zaak is zeker de moeite waard. Een ruime sortering boeken op allerlei gebied. In de étalage zijn de prijzen uitgestald bestemd voor de winnaars van LITTOOIJ's TEKENWEDSTRIJD, waar de gehele jeugd van Terneuzen aan meedoet. tEe/iSie o%e£Jndo REIZEN Be&etf spamvuvdo. AVONTUREN! SLOPERIJ TERNEUZEN, Tel. 2252- Is en blijft het adres voor alle soorten Voor snel en goed Lr C. LOOF, Noordstr. 96a. T« ZWARTE JAPC BRUINE en BI LEDEREN en S DAMESHEMDE Op het gebied wij U steeds he Kragen, Ceintui Kraaltjes en K< Naaisters Forni 9 - Deze wee ECHTE I bij de ge Banketbakkerij Dijkstraai Burg. Gei Noordstra fOPUL A">-»er[HSCHAPmvHE L 0hzt ZOCKHAHnc, 0HU ma'«Ktmou£Crie. Dominee Yanko Ivanof, een van da 15 Evangelische geestelijken, die te Sofia terechtstaan, heeft het hof Zaterdag medegedeeld, dat hij 2 millioen leva van de Amerikaanse geheime dienst had ontvangen voor inlichtingen, die he en de andere beklaagden had- si en ingewonnen. iDominee Yanko Ivanof is de opper-supervisor van de metho- stische kerk. Daar zijn rechter been veel korter is dan zijn linker stond hij tijdens zijn lange uiteen zetting op één been en rustten zrm handen op de leuning van dé beklaagdenbank). Rustig en dui delijk vertelde hij het-hof van ver schillende bijeenkomsten met, naar hij zeide, vertegenwoordigers van de Amerikaanse geheime dienst eR met Nikolai Petkof, voormalig leider van de Bulgaarse Boeren partij, die 2 jaar geleden werd terechtgesteld. Ivanof verklaarde, dat op in structie van de Amerikaanse le gatie en de Amerikaanse gehei me dienst hij en andere leden van de o-pperste raad van de Evange lische kerk Petkof's oppositie-be weging hadden gesteund. Hij per soonlijk had uitdrukkelijk last ge kregen hiertoe van Robert Strong ,,van de Amerikaanse legatie". Ook) had hij „op last van de Ame rikanen" verscheidene keren door Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan G. van Bruggen, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van he,t Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden en aan K J. Koters, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem. In beide gevallen is de doodstraf veranderd in levenslange gevange nisstraf. De „Economist" ibevat 'n artikel waarin gezegd wordt, dat de Ne- éarlanders nu voor de laatste kans staan orni de Indonesische kwestie door een flinke nieuwe politiek op te lossen. Herinnerend aan de militaire actie van December 1948 schrijft -het blad: „Het is bij een terugblik duidelijk, dat ernstige consequemi- ties volgden op hetgeen zeker een fout was het zich wagen aan h«t, geweldige risico van een mili taire actie zonieter een passend po litiek plan te hébben om daarop te laten volgen en het is een ttieuw plan dat thans nodig is. De Nederlanders hebben on langs belangstelling getoond dn de laatste stadia van het omschake len van Ceylon door Engeland in een zelfbesturende dominion. In dien de Nederlanders inderdaad hetzelfde als Engeland doen en het zelfbestuur van de zo lang i-n het vooruitzicht gestelde Verenig de Staten Van Indonesië te ver snellen, zullen zij ware steun van vele hun werkelijk goedgezinden krijgen. Niemand anders da,n de extre misten begroeten de laatste wen ding in de gebeurtenissen op Java en Sumatra met vreugde. De be kendmaking van een nieuwe en vooruitziende politiek zou mis schien nog de situatie van giste ren kunnen veranderen. Doch wil dit gebeuren, dan moeten de Ne derlanders zich aan ieder woord van hetgeen zij zeggen, houden. Dit zal waarschijnlijk hun laatste .aans blijken te zrjn". iDe „Economist" schrijft, dat steeds meer bleek, dat de guerilla activ teit tegen de Nederlanders eerder tpena.m dan verminderde. De Nederlandse militaire actie Week „een springen van de braad pan in het vuui te zijn geweest", aldus het blad. Bulgarije gereisd om inlichtingen te verkrijgen van economische en politieke aard, aldus zeide Iva nof. Hij bracht deze inlichtingen over aan Strong, via mevrouw Melany Turner, voormalig hoofd van een Amerikaanse vrouwen vereniging in Bulgarije. Volgens het hof zou hij tot de Amerikaaanse geheime dienst be hoord hebben. Dominee Ivanof toeschreef zeer uitvoerig de finan ciële steun, die hij voor zijn werk ontvangen zou hebben. Ds. Ivanof is één van de 6 toe- klaagden, die ook beschuldigd worden van speculaties in bui tenlandse valuta. Alle 15 beklaag den worden beschuldigd van ver raad en spionnage. De voorzitter van het Rode Kruis dankte voor de gift en wees op het. streven naar een steeds grotere samenwerking tussen de beide nationale Rode-Kruis-ver- enigingen. Onder de aanwezigen bevonden zich Julius Hoste en Dr. Jaspar, wan het Benelux-comité. Tijdens een plechtigheid in de lokalen van het Belgische Rode Kruis te Brussel hebben enkele afgevaardigden van het Neder landse Rode Kruis een 500-tal boeken geschonken, welke be stemd zijn voor de Belgische hos pitalen. De heren Van Dam van Isselt en Valckeniér üe Greeve herin nerden aan de diensten, door liet Rode Kruis van België aan de Nederlandse bevolking bewezen, gedurende de maamdten, die op de bevrijding volgden. Zij verzoch ten de voorzitter van het Belgi sche Rode Kruis, de Prins de Me- rode, deze boekep te willen aan- vaariten als een blijk van erken telijkheid der Nederlandse bevol king. Wederom lis een van de stakin gen in de hoofdlstad ten einde. De stakende werksters van 't schoon maakbedrijf „Cemsto" hebben, na een bespreking met de directie, besloten heden na een staking van vijf weken, het werk te her vatten. Maandag 24 Januari zetten c.a. 300 werksters hun bezems „plaats rust", omdat de directie niet wil- de voldoen aan hun eis voor een loonsverhoging van bijna 50 »/o, welke zij de voorafgaande Zater dag hadden gesteld. De directie zal geen rancunemaatregelen te gen de staaketers nemen. De stalling van de gemeente werksters, die reeds Dinsdag 11 Januari in staking gingerP voor een gelijke loonsverhoging, n.l. een uurloon van 86 cent, duurt nog voort. Wel' is het aantal van 550 tot c.a. 450 teruggelopen en hebben zich dezer dagen opnieuw 23 aangemeld. De stakingen bij dte British en de Turmac zijn stationnair. Zij omvatten c.a. 700 arbeiders en arbeidsters. In dit getal zijn op genomen de leden van het perso neel van de Turmac, georgani seerd in het N.V.V. en K.A.B. Tabaksbond, olie op advies van deze bonden, teneinde moeilijk heden te voorkomen, het werk hebben neergelegd. JAARVERGADERING Afdeling Zeeland der Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard." Vrijdag vergaderde in het Schuttershof te Goes de Afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard." De voorzitter, de heer A. F. J. Aernoudts, wees in zijn ope ningswoord op het feit dat het afgelopen jaar niet bijzonder gunstig is geweest. Na het jaarverslag werd de heer J. ter Weduwen te Kerk- werve gekozen in de vacante bestuursplaats van de heer C. J. H. "Koopman. De andere be stuursleden werden herkozen. Als plaatsvervangend afge vaardigde naar de algemene vergadering werd de heer J. L- M. Geluk te St. Maartensdijk gekozen in de vacature van de heer J. F. Brooymans. Jurylid voor de Stamboek merriekeu ringen werd de heer Iz. de Feij- ter tc Axel. Bij het bespreken dV keurin gen'bleek, dat er nog vele din gen ziin, die de fokkers graag anders zouden willen zien. Ged. Staten waren van plan het subsidie te verlagen, maar zii zijn hierop teruggekomen, zódat deze gehandhaafd blijft op 2250, Voorts tekende men protest aan tegen het feit, dat de re gering het uitvoerrecht van 20 cent op 40 cent per kg heeft gebracht. Het protest zal naar het betreffende departement worden gezonden. Een motie werd aangenomen, waarin bij het hoofdbestuur wordt aangedrongen om pogin gen in het werk te stellen de aanneming van een wet tegen te gaan waarin bepaald wordt, dat geregistreerde merries aan een keuring moeten worden on derworpen. (Z. Dagbl.) TERNEUZEN. Met „Kaaan" op stap. Ofschoon reeds herhaalde ma len geconstateerd was, dat uit de opslagplaats van de calamiteuse Margarethapolder aan De Griete Een modern sprookje van Maria Sawersky. 14; (Nadruk verboden). Ursel knikte begrijpend. Zij was een eenvoudige ziel, maar ae voelde met de mensen mee en instinctief vermoedde ze, wat er gebeurd was. Het ver schil tussen het leven, dat zn leidde en dat, waarop zij in werkelijkheid recht had, was Anne deze avond wel op krasse wijze onder het oog gebracht. Dat besefte ze heel goed. En ■wie weet, wat er nog meer was gebeurd. Ik heb direct tegen juf frouw Bratt gezegd: als dat dwaze plan maar goed afloopt, bromde ze. Zij noemde het „een sprookje enscèneren". Maar ▼an sprookjes moet,de mens «ijn handen afhouden. Anne hief haar hoofd op. Nu lachte ze zelfs door haar tra wen heen. En toch zou ik mijn sprookje niet graag willen mis ten, Ursel! Dan is 't goed, Annekmd. Verberg het dan maar goed in I perkoenpalen ontvreemd werden, I gelukte het niet de dader te pak- I ken te krijgen en daar men even min enig idee had, wie er een eigen zeeweringtje op na hield, stond de politie voor een lastig1 geval. Maar de kruik gaat zolang te water tot ze breekt en toen in de nacht van Vrijdag oip Zaterdag de palenliefhefbber weer zijn slag had geslagen, verscheen de Opper wachtmeester Hoogstraten met z'n speurhond Kazan op De Griete en nadat Kazan het terrein eens had afgeneusd, wist onze vrouwelijke viervoetige detective blijkbaar al voldoende en zonder aarzelen ge leidde zij haar baas naar het erf van de in de nabijheid wonende H., waar nog enige perkoenpalen op hun verdere bestemming lagen té wachten. De verdere afwikkeling zal Ka zan wel aan de Rechtbank over laten. Zeeuwse Kustvaart Mij opgericht. Opgericht is de Zeeuwse Kust vaart Maatschappij N.V. te Ter- neuzen, ten doel hebbend het uit oefenen van het rederijtoedrijf, o.m. door exploitatie van kust vaartuigen enz. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 1.000.000 guldten en is verdeeld in 250 pre ferente en 750 gewone aandelen, beide groot 1000,Van het kapitaal worden geplaatst, door inbreng" van *n motorvaartuig van 306 b.r.t. 90 preferente aandelen en door betaling in contanten 160 preferente aandelen. Directeuren zijn Ir. R. L. v. Eibergen Santha- gens, Jhr. M. de Blocq van Schel- tinga, Mr. W. Baron van Heecke- ren van Keil en J. S. E. van Brakel. BIERVLIET. Jubileum. De heer J. Anthonisse Sr her dacht Donderdag het feit, dat hij 50 jaar werkend lid was van de Biervlietse Harmonie. Aanvanke lijk leek het er op, dart dit jubileum onopgemerkt zou voorbijgaan, doch in alle stilte trof het bestuur zijn je hart, zo dat de mensen er niet aan kunnen komen en het bezoedelen, zoals dat nu een maal in hun aard ligt. Nu zul len we die prachtige japon maar eens uittrekken en haar zo goed verstoppen, dat nie mand haar ziet. Heb je al wat gegeten, Anne? Dat heb ik helemaal ver geten. Eten moet een mens, zelfs al beleeft hij sprookjes. Ga nu maar naar je kamer en naar bed, Anne. Ik zal thee zetten en dan breng ik je meteen een paar boterhammen. Anne lag reeds in haar smal meisjesbed, toen Ursel met het theeblad binnen kwam. Ursel, zei ze, mama heeft zich vanavond met de consul verloofd. Zo, dan heeft ze haar doel toch weten te bereiken! was het laconieke antwoord en in nerlijk voegde de oude gediens tige er aan toe: Het is maar goed, dat juffrouw Bratt haar adres heeft achtergelaten. Bin nenkort zal wel blijken, wat er uit dat arme kind hier zal wor den. v Heb je ook een flesje voor mij in de koeler laten zetten, hoogheid? voorbereidingen, en Donderdag avond was het voor de werkende leden en het bestuur van de Kon. Harmonie verzamelen geblazen voor het brengen van een serena de aan de jubilaris, de vader van de tegenwoordige directeur van het bekende muziekgezelschap. De heer J.. van de Sande, voor zitter der Kon. Harmonie wenste de jubilaris geluk met dit zeld zaam jubileum en dankte hem na mens de gehele vereniging voor het vele, wat hij gedurende zijn langdurig lidmaatschap voor de Harmonie heeft verricht, waarbij hij de nadruk legde op de zorg volle tijd na de bevrijding, toen de jubilaris al zijn krachten gaf voor het aanschaffen van nieuwe in strumenten, de onmisbare muziek enz., welke arbeid met succes be kroond werd. Hierop werd de jubilaris door de dames Lies de Meijer en Saar- tje Faas eeg. herinneringsmedaille en een diploma overhandigd. Het bestuurslid de heer D'ubrie hoopte, dat, „nu de heer Anthonis se zich uit zijn zaken', gaat terug trekken, hij de tijd en de lust zal vinaen om de opleiding van jeug dige muzikanten oP zich te nemen. Diep geroerd door de hem ge brachte hulde, dankte de jubila ris de sprekers en het gezelschap voor de overhandigde herinnerin gen, die een blijvend aandenken zijn voor deze blijde dag. Nadat nog een tweetal fikse marsen ten gehore gebracht wa ren, keerde de Harmonie weer naar het verenigingslokaal terug. OVERSLAG Oprichting Supportersclub. Alhier werd een supporters club opgericht voor jonge wiel renners van Overslag om hen in het begin financieel te steu nen. Bij de eerste gehouden vergadering werden reeds 43 leden ingeschreven. Als voorzitter werd gekozen, de heer L. Uijttendale, secreta ris de heer A. Mattele en pen ningmeester de heer L. Ferket. Bestuursleden de heren H. Wil- lems C. Noët, J. Migom en Fl. de la Ruelle. Gekanteld. Tussen Overslag en de Kruis straat kwam een jeep te kante len welke te snel door de bocht ging. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor en kwamen de inzittenden met de schrik vrij. De jeep liep enige materiële schade op. RETRANCHEMENT. Overplaatsingen. De grenskommiezen L. J. Man- ni en C den Teuléig zijn overge plaatst naar Sas van Gent (visi tatie;. De grenskommies J. Frij- rnann werd overgeplaatst naar Philippine. Wachtmeester der Rijkspolitie A- C. L. van Hove wisselt van standplaats met zijn collega Hoef- akker te Eede. Herstel van de toren. Binnenkort zal een aanvang ge maakt worden met het herstellen van de toren der Ned. Herv Kerk. De toren is eigendom van de bur gerlijke gemeente. In 1948 werd de kerk uitwendig gerestaureerd. Er waren ook plan nen het Inwendige van het gebouw onder handen te nemen, doch fi nancieel bleek dit voorlopig niet uitvoerbaar te zijn. Gouden Bruiloft. Het echtpaar J. Lucieer-de Bert vierde dezer dagen zijn gouden huwelijksfeest. Het was voor hen een drukke dag, waarbij het niet aan belangstelling' ontbrak. De nieuwe weg. Met het vernieuwen van de weg RetranehementOude «Tol (rich ting Sluis) is men thans vrijwel gereed met het gedeelte Killendijk Terhofstede. Gezien de slechte staat van de Killendijk, die thans door alle ver keer gebruikt wordt, zal het eer- De aangesprokene schrok uit zijn overpeinzingen op en keek iri het vergenoegde gezicht van zijn vriend. Daar stond Grott kau: zijn ogen glinsterden van plezier en in zijn rechterhand zwaaide hij een stuk papier, dat vol stond met namen. 't Is alles keurig in orde gekomen! beantwoordde hij de vragende blik van zijn vriend. Ik heb me met Waldemar, de oude huisknecht van de consul in verbinding gesteld. De gofeie man heeft om onbegrijpelijke redenen een zwak voor me. Hij was direct bereid mij de lijst van genodigden ter inzage te geven. Het is heel vriendelijk van je, dat je zoveel moeite hebt ge daan, Jens. Niet zo plechtstatig, alsje blieft, broeder. Het heeft me niet de minste moeite gfekost. Grottkau wi»rp de donkere cape. welke hij over zijn witte uniform droeg, op een stoel en nam zelf naast zijn vriend plaats. Beiden hadden zij het feest vroegtijdig verlaten. Grundtvig was niét meer in de stemming geweest om langer te blijven en nadat Grottkau van het avontuur had gehoord, had hij zijn vriend vooruit ge stuurd met de afspraak, dat hij in de bodega van de oude Dan- ner op hem zou wachten. Hij wilde trachten van Esch-berg's huisknecht de lijst van genodig- digden los te krijgen. Aan de hand daarvan moest het al heel gemakkelijk zijn de iden titeit van de geheimzinnige vreemdelinge vast te stellen. Ik geloof, dat ik je schone onbekende al gevonden heb, Ernst, zei hij. Maak geen gekheid. Ik denk er niet aan bij zo'n ernstige aangelegenheid. Kijk maar eens hier. Grundtvig boog zich over het vel papier. De meeste gasten zijn uit de stad gekomen, ging Grottkau voort, maar zoals Ik al zei, moet .die dame in het zilver uit Elms- horn zijn geweest. Het aantal Elmshorners is zeer beperkt, zoals je ziet. Daar heb je me vrouw Stanlecki en haar be gerenswaardige, dochter Vera. Dan de dominé en diens vrouw, twee dochters en een zoon, de dokter met zijn betere helft, de apotheker en echtgenote en nog een naar notabelen, allen ver gezeld van hun vrouw, dus paarsgewijze optredend en, on- ale deel van de vernieuwde weg spoedig opengesteld worden. Herstel Gemeentehuis. Retranchement krijgt weliswaar geen nieuw gemeentehuis, maar het gebouw zal grondig hersteld worden, waarbij diverse verbete ringen worden aangebracht. Met dit werk is men thans volop bezig. SLUISKIL, ijs Jaarfeest. Zaterdagavond hield de C.J. M.V. „Nieuw Leven" in de Openbare School haar jaar feest.. De heer Breure sprak 't openingswoord en wees er op, dat de vereniging thans 20 jaar bestaat. Dankbaar zijn wij wat we in deze 20 jaar hebben mo gen meemaken. Hij wekte de jongemannen op om alsnog toe te treden. Elke Woensdag be staat gelegenheid in de Bijzon dere School bijeen te komen en iedereen wordt gaarne ontvan gen. Hij verwelkomde de dona teurs en de toekomstige begun stigers en sprak ook het welkom tot de heer Platteeuw, die wel willend de school ter beschik king had gesteld en in orde ge bracht. Hierna begon de afwer king van het programma. De klucht „Het geval Van Preutelen" ging er goed in. De rechters keken vreemd op, toen ze na de veroordeling hoorden, dat ze de verkeerde tweeling broer te pakken hadden. In de samenspraak „De Verenigin gen" besloten de twee boertjes met hun beiden een vereniging op te richten ter bestrijding van alle onzinnige verenigin gen. Voor het nummer hersen gymnastiek werd 'n drietal pa ren op het toneel geroepen, die aan de tand werd gevoeld. Het is opmerkelijk, hoe bij enkele vrij eenvoudige vragen 't ant woord schuldig bleef en de zaal moest antwoorden. Wellicht deed zich hier de plankenkoorts gelden. De dames verloren het van <Je heren met 4,56,5 punt. De korte pauzes tussen de nummers werden door mej. Adri de Hullu aangevuld met enige zeer geestige declamaties, terwijl op verzoek mej. Cate Meeuwse als vrijgezellen-presi dente haar afkeuring aan het adres van de man deed horen. In de pauze werden de ca- deaux verdeeld, wat altiid enige tijd in beslag neemt. De tiid na de pauze werd ge heel bezet door de opvoering van het toneelstuk in 3 bedrij ven „De dag kwam" door Bert Lambregts. In dit stuk wordt 'n bevestigend antwoord gegeven op de vraag van een armoedige arbeidersfamilie, of ooit de dag zal komen, dat de trieste om standigheden voor haar zullen verbeteren. Die dag brak aan en het is met moed, dat de fa milie zich voorneemt om al doorvechtend, tot een goed ein de te komen. Nemen wii de ver schillende dames en heren on der de loupe, dan viel al direct op het originele, resolute spel Van de stroper Bart. Hierna volgt Geerte. de vrouw van de werkloze grondwerker, die een echte vrouw- en moedersrol speelde. Hendrik, haar man, Rheumatische pijnen, knagend en glopend voor en na, onderma nen lanjgizaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem uw maat regelen vdór het te laat is. Doe eens een 'bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aanspo rende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen zal U een Openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) danks hun masker, zo bekend als de bonte hond. Nu volgen de enkelingen, waartoe ook on ze betoverende prinses behoor de. Schiet nou alsjeblieft een beetje op! riep Grundtvig on geduldig. Rustig. Ik moet m'n con clusie tenslotte ook kunnen mo tiveren. De enkeling, dat zijn de ongetrouwde paletridders, die in Elmshorn wonen en wer ken, louter mansvolk. Er is maar een enkel vrouwelijk we zen onder en dat kan dan ook niet anders dan de gezochte zijn. Grottkau keek zijn vriend triomfantelijk aan en diens ge zicht verried duidelijk de span ning, waarin hij verkeerde. Wie is het? Hoe heet ze, Jens? Senta Bratt, schilderes! antwoordde Grottkau met het nodige aplomb. Hij was geweldig trots op zijn ontdekking, welke, naar zijn mening, Grundtvig's volle er kentelijkheid wettigde en het was dan ook, of hij een klap in zijn gezicht kreeg, toen zijn vriend plotseling in een honend gelach uitbarstte. (Wordt vervolgd.) 'lUH °>r OHU siticm Diisees(Hu,mot„ m Boeiewi f" WeTeNSOiAPPeLUKl VORM. Riveasi fraai oeïu. uitcavln b'jucx ie:en vauohu FAscmmim AvonmmoNAHs vmtir u vmn- 'AUG AL OW BCSLOMMCRINCCH. Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2