Verklaring van Mr. Van Klef fens ïegstse 12 JV%csat*i CS* S* StcnJdafcI "Ccnlcrcnlic Jdingsboten voeren uit MAANDAG 28 FEBRUARI 1949. Vervroegde overdracht der Souvereinitelt Republikeinse politieke gevangenen vrijgelaten Spoedzitting Belgisch Kabinet Politie naar Berlijn Duitse vissersboten voor Nederland Sovjet protestnota's Rusland verzoekt uitlevering Het officierkorp in Tsjecho-Siowakije De Ronde Tafelconferentie De spoorwegplannen voor Rotterdam De verdwijningszaak In Engeland Sowjet-repatriërmgs- commissie vertrokken Tsjiang Kai-Sjek en de vredesonderhandelingen in China Intervieuw met Kravchenko De maatregelen tegen spionage in Frankrijk Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad Molotof en Mikoyan vervangen Gewetensgeld Frankertitg bJJ Abonnement: Terneuzen WEEKS V EB WACHTIN G, medegedeeld door jiet K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot avond. Aanvankelijk nog harde, later afnemende wind. Aanvankelijk nog harde en tij dens buien stormachtige wind tussen N.-W. en N. Later ge leidelijk afnemend. Wisselende (bewolking met plaatselijk en kele buien. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. DE VRIJE ZEEU Verschijnt dagelijks 5e Jaargang No. 1050 Drukkerij N.Vj. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal Advertentieprijs: per mm 10 ct.: minimum per advertentie 1,60. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 1'2 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Officieel wordt het volgende bekend gemaakt: In het Regeringscommuniqué van Woensdag 23 dezer is me degedeeld dat bij het overleg tussen de Nederlandse regering en de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon gewichtige be sluiten zijn genomen ten aan zien van de gedragslijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse Regering is er van overtuigd, dat voor een bevredigende oplossing van de hangende vraagstukken een vervroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan een representatieve fede rale regering de aangewezen weg vormt. Zij heeft daarom het besluit genomen te trachten deze over dracht welke overeenkomstig haar vroegere plannen in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken' doel is gesteld, te doen plaats vinden op een aanmerkelijk vroeger tijdstip. Uiteraard vereist de meest gewenste uitvoering van dit plan de oprechte en voortvaren de samenwerking van alle par tijen. De Regering meent dat het door allen begeerde doel het vertrouwen wettigt, dat voor een dergelijke samenwerking ook bij allen bereidheid zal worden ge vonden. In verband met de wenselijk heid onverwijld een aanvang te kunnen maken met een overleg voor een spoedige totstandko ming van de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië, en teneinde uitvoering te kun nen geven aar, het ten aanzien van de vrijlating in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Nederlandse Regering besloten om de beperkingen van de be wegingsvrijheid van de Repu blikeinse leiders, voor zover zulks nog niet is geschied, op te heffen. Nader overleg met de betrokkenen zal worden ge pleegd over de plaats, waar zij zich zullen wensen te vestigen en over de voorbereidingen, welke alsdan voor hun vesti ging aldaar nog moet worden getroffen. Om tot een daadwerkelijk overleg te geraken heeft de Regering besloten het initia tief te nemen tot het bijeen roepen van een ronde tafel conferentie, welke zo spoedig mogelijk namelijk reeds óp 12 Maart a.s. - te 's Graven- hage zal aanvangen. Öp deze conferentie zal overleg zijn te plegen over de voorwaarden en modaliteiten waarop een zoveel mogelijk vervroegde souvereiniteits- overdracht in de zin als hier boven aangegeven, zou kun nen plaats vinden; over de gelijktijdige totstandkoming van de Nederlands-Indonesi sche Unie, alsmede over voor zieningen voor de tussenlig gende periode, waaronder de instelling van 'n federale in terimregering, zulks mede in het licht van deze vervroegde souver einiteitsov er dracht. De Nederlandse Regering is bereid in gemeen overleg met de betrokken partijen elke door een dezer partijen ter confe rentie voorgestelde oplossing op haar merites te onderzoeken en na te gaan in hoeverre deze met haar verantwoordelijkheid overeen is te brengen. In deze geest zijn uitnodi gingen gericht tot alle betrok- )»en partijen om deel te nemen Aneta verneemt, dat Vrijdag Republikeinse politieke gevan genen te Batavia zijn vrijge laten, onder wie Latumetaii en Sastrosuwignjo van de persaf deling der Republikeinse dele gatie, tegen wie ook de rechts vervolging is ingetrokken. Voorts werd een aantal van de politieke gevangenen vrijge laten, die werden vastgehouden in het voormalige gebouw van de Republikeinse delegatie, na melijk Suioso, Suratman, Er- win, Ratulangi, Enoch, Erwin en Gondokusomo, die Zaterdag naar Bandoeng vertrokken. aan bovengenoemde conferen tie. Aan de Unci is medege deeld, dat de Nederlandse Re gering haar aanwezigheid bij deze conferentie op prijs zal stellen, teneinde deze commis sie in staat te stellen haar bij stand te verlenen. Ook West-Indië vertegen woordigd op Rondetafel conferentie. Naar het A.N.P. verneeemt ligt het in de bedoeling, dat ook de gebiedsdelen Suriname en de Nederlandse Antillen bij de Rondetafelconferentie, welke men op 12 Maart a.s. hoopt te openen, vertegenwoordigd zui len zijn. Naar verluidt verwacht de Nederlandse regering, dat de Rondetafelconferentie op 1 Mei a.s. geëindigd zal zijn. Naar verluidt, wordt in offi ciële kringen in Den Haag ge hoopt, dat Indonesië een vrij en souverein land zal zijn op 15 Ju ni a.s. Overbrenging uitnodiging aan republikeinse leiders. Naar Aneta verneemt, is Mr. A. H. C. Gieben, adviseur-gene-, raai voor Justitie, Zaterdag^ naar Bangka vertrokken, om de uitnodiging van de Nederlandse Regering over te brengen aan de republikeinse leider?. Zaterdagmiddag heeft er een vergadering plaats gehad van Dr. Beel met de voorlopige fede rale regering, terwijl Zondag ochtend de delegatie-leiders der bijeenkomst federaal overleg bijeenkwamen. Tekst communiqué te Londen overhandigd. De tekst van het Zaterdag te Den «Haag en Batavia uitgege ven communiqué over Indone sië, is vanwege de Nederlandse ambassade Zaterdagmorgen op 't Foreign Office overhandigd. Deze tekst zal een onderwerp van diepgaande bestudering znn voor de heer Be vin en zijn adviseurs. Republikeinse reactie. In Indonesische republikeinse kringen wordt commentaar uit gebracht op het communiqué van de Nederlandse Regering. Hierin wordt gezegd, dat de re publikeinen met de federalisten en de U.N.O.-commisie bespre kingen voeren om hun houding te bepalen. Een republikeinse zegsman ver klaarde: „Indien de voorgestel de conferentie een middel is om de resolutie van de Veiligheids raad toe te passen, zullen wij er gunstig tegenover staan;» maar indien zij daarentegen be oogt die resolutie links te laten liggen, zal zij niets opleveren". Een ander vooraanstaand republikein zei: „Men zal moe ten te weten komen, of het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken de beslis sing der Nederlandse Regering steunt. Het is mogelijk, dat wij de toestand in zijn geheel her zien". Het Belgische kabinet is Za terdag in spoedzitting bijeen gekomen om het vraagstuk der toenemende werkloosheid te be spreken, België's grootste pro bleem, zo seint Reuter. Er deden geruchten de ronde omtrent een spoedig op handen zijnde kabinetscrisis. Officieel is bevestigd, dat het kabinet de beslissing of de werklozensteun verhoogd zal worden, tot Don derdag heeft uitgesteld. Er is onenigheid in de Socialistisch- Katholieke coalitie omtrent ge noemd vraagstuk. Politieversterkingen uit de provincies Saksen en Thuerin- gen komen in de Sow jetsector van Berlijn aan „voor een aan tal speciale opdrachten", zo meldt de „Sozial-Demokrat" (Britse licentie). Het blad voor spelt acties der politie op 2, 4 en 5 Maart om de Sowjetblok- kade van de Westelijke secto ren der stad te verscherpen. Zaterdag is officieel medege deeld, dat een aantal trawlers voor de visserij, die tijdens de oorlog op Duitse orders in Ne derland zijn gebouwd en thans te Hamburg liggen, binnenkort naar Nederland teruggebracht zullen worden. Door het bureau voor de schadevergoedingen van de Britse bestuursraad is verklaard, dat tijdens de oorlog door de Duitsers voor deze sche pen is betaald met bezettings- geld. dat geen reële waarde had. De schepen zijn later door de Duitsers als mijnenvegers ge bruikt. „Er bestaat geen twijfel aan, dat deze trawlers rechtens aan Nederland teruggegeven moeten worden overeenkomstig de ge allieerde restitutie-politiek", al dus de Britse verklaring. Agence France Presse meldt nader, dat het om vijf schepen gaat en dat twee Nederlandse mijnenvegers reeds in Ham burg zijn aangekomen om twee der vissersschepen naar een Nederlandse haven te brengen. Volgens A.F.P. zijn de drie an dere vissersschepen in Bremen. De beslissing van de Britse bestuursraad heeft aanleiding gegeven tot protest van de zii- de der Duitse autoriteiten, al dus A.F.P.doch de raad heeft doen weten, dat ziln beslissing onherroepelijk is. In de nota's wordt geëist, dat aan de belemmeringen, die het werk van de Sowjet-Russische commissie voor repatriëring in de weg worden gelegd, een ein de zal komen. In de nota aan de Verenig de Staten wordt gesproken over de „onduldbare toestand", dat er meer dan 116.000 Sowjet- Russische burgers in de Ameri kaanse zóne van Duitsland, en meer dan 19.000 yi ds Ameri kaanse zone van Güstenrijk zijn, onder wie een groot aantal kin deren, „die zich niet kunnen verdedigen" omdat geen Sow- jet-vertegenwoordigers tot hen worden toegelaten. In de kampen van verplaat ste personen zou een atmos feer van „vervolging en terreur" heersen tegenover alle Sowj et- burgers, die naar hun land wil len terugkeren. In de nota aan de Britse re gering worden dergelijke be schuldigingen geuit. Er zouden nog 112.000 Sow jet-burgers in de Britse zone van Duitsland en Oostenrijk zijn. Een Britse woordvoerder te Berlijn verklaarde, dat de Brit se autoriteiten geen Sowj et- burgers tegen hun wil vast houden en dat een Sowjet-Rus sische repatriëringsmissie ge heel vrij in de Britse zone werkt. In antwoord op (het Russische verzoek om uitlevering van drie Russische getuigen, die door Kravchenko in zijn proces tegen „Les Lettres Francaises" zijn gedagvaard, verklaart het Franse Ministerie van Buiten landse Zaken, dat deze drie personen „ontheemden" zijn van wie twee reeds het Franse grondgebied hebben verlaten en dat de Russische regering haar verzoek moet richten tot de mi litaire autoriteiten van de be zettingszones, waar deze drie personen verblijven. Generaal Ludvik Svoboda, de Tsjecho-Slowaakse Minister van Defensie, heeft bekend ge maakt, dat het Tsjecho-Slo waakse leger de lagere officiers rangen zal afschaffen. Lagere officieren, die nog geen 30 jaar zijn, zouden in de gelegenheid gesteld worden aan de militaire academie te studeren en opge leid te worden voor officier. Degenen van 30 tot 40 jaar zou den worden bevorderd tot twee de luitenant en zij, die meer dan 40 jaar oud zijn, tot luite nant. In de categorie van on- der-oficieren #ou de nieuwe rang van „oudere" worden in gesteld, zoals ook in het Sow- jet-leger was geschied. De Russische geheime poli tie heeft in de Sowjetzöne van Duitsland, n.l. te Warnemünde, een Nederlandse kapelaan ge arresteerd, aldus een medede ling van een Katholieke zegs man te Berlijn. Voor de arres tatie werd gèen reden opgege ven. fcSXC4>\A, „VLU «VMDVB wenst, dat de geldreserves (goud en valuta) op een ge meenschappelijke rekening zou den worden gebracht, en men meent dat dit onontbeerlijk is voor de goede werking van de Unie. De Belgen daarentegen kanten zich ten zeerste tegen deze druk en wijzen er op, dat deze geldreserves geseheiden dienen te blijven, omdat daar aan de monetaire gezondheid en het politiek beleid van beide landen kunnen worden ge toetst." Volgens een Amerikaanse woordvoerder te Lake Success is re£ering van mening, dat de commissie der iQ n h *1 or,Ind,?nesië de Neder- ni uitnodiging tot bijwo- r ÓS Hoi?- +e Rorjde-tafelconfe- tfSBf jniet moet aanvaarden, tenzij de Indonesische republiek uiteigen vrue wil deze confe rentie ook bijwoont. wegen thans gaarne een uitno diging voor de voorbereidende besprekingen over een Atlan tisch pact zou willen ontvan gen". Uit een verslag van de ge heime zitting van Donderdag, dat op de openbare zitting van het parlement van Vrijdag werd bekend gemaakt, blijkt, dat slechts de 11 communistische leden zich verklaard hadden tegen het rapport van de spe ciale parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defensie, waarin de politiek der regering om onmiddelliik aan de bespre kingen over het Atlantisch pact deel te nemen, krachtig wordt gesteund. Een tweede voorstel, dat tij- dens de geheime zitting door een, ....rebel" van de arbeiders partij, Jacob Friis, werd inge diend, kreeg slechts drie stem men. Dit voorstel adviseerde, af te wachten om te zien of het Atlantisch pact werkelijk in overeenstemming zou zijn met het Handvest der V. N. sommige gebeurtenissen. Als opperbevelhebber verklaar ik de beoordelingen over de ge neraals Bilotte en Prioux en de insunuaties, die de eer dezer of ficieren in het gedrang bren gen, onjuist. Wat mii persoon lijk betreft, wil ik slechts enkele bepaalde en belangriike feiten bespreken. Ik ontken een bevel van generaal Gamelin te heb ben vernietigd. Geen enkel Brits officier heeft mijn onder houd met Z. M. de Koning der Belgen op 21 Mei 1940 bijge woond. Ik alleen ben bij maar schalk Pétain tussenbeide ge komen op 16 Juni, terwijl hij zijn kabinet vormde. Nooit heb ik de maarschalk de verzeke ring gegeven, dat Groot-Brit- tannië was verslagen en nooit heb ik de beledigingen geuit, welke Winston Churchill die hier trouwens niet zeker is van zijn zaak mij toeschrijft. Ik ben het die op 17 Juni een brief aan de ambassadeur van Groot-Brittannië heb onder tekend, waarbij alle overeen- Mr. Van Kleffens heeft voor de pers de volgende verklaring afgelegd: „De betekenis van de passage in 't Nederlandse communiqué betreffende overleg met de re publikeinse leiders over het vaststellen van hun verblijf- plaats is deze: op het ogenblik is het om militaire redenen nog niet mogelijk overal in Indone sië te reizen en te verblijven, met als gevolg dat nog sommige beperkingen terzake reizen en verblijf nodig zijn, beperkingen die voor iedereen gelden en ook voor de republikeinse leiders. Het herstel van hun volledige vrijheid van beweging (slechts onderworpen aan beperkingen, die voor iedereen gelden) hangt er echter niet van af of zij al dan niet verkiezen aan de con ferentie deel tè nemen. De tot alle partijen gerichte uitnodi gingen tot deelneming aan de conferentie is zonder voorwaar den, zodat de partijen geheel vrij zijn te beslissen over de omvang en de samenstelling van haar delegaties. Ook wil de Nederlandse Regering geen en kele voorwaarde stellen ten aanzien van de stemming, over tuigd als zij er van is, dat geen regeling kan worden bereikt zonder vrije pverschrijving door alle deelnemende partijen. In het communiqué wordt verklaard, dat de Nederlandse Regering bereid is tezamen met de betrokken partijen alle ter conferentie gedane voorstellen op hun merites te beoordelen. Dit betekent, dat de Nederland se Regering geèn voorstel ter tafel wil brengen op basis van „graag of niet". Dit is ook van toepassing op de voorwaarden van de voorgestelde unie tuSsen Nederland en de Verenigde Sta ten van Indonesië, voorwaaiden welke geformuleerd zullen wor den i". vrijwillig gemeenschap pelijk overleg, zouat beiue part ners in de unie hun belangen in de te aanvaarden voorwaar den weerspiegeld zullen vinden. De enige beperking voorzover Nederland betreft, is de inhoud van de constitutie, welke (se dert de herziening van laatst leden herfst) de resultaten be lichaamt van voorafgegaan overleg. Er zal een federale re gering gevormd worden voor geheel Indonesië,' met voldoen de gezag om de souvereine rechten van Nederland over te nemen. De vraag, hoe deze re gering zal worden samengesteld zal door Indonesië moeten be antwoord worden. Natuurlijk zal de nodige aandacht ge schonken moeten worden aan belangrijke regelen in Indone sië in verhouding tot hun bete kenis. De voorstellen van Coch ran strekkende tot deelneming aan de Indonesische federale regering voor een-derde door de republikeinse gebieden en voor twee-derden door de fede rale gebieden bieden een punt van uitgang voor de onderhan delingen- over deze kwestie eveneens zouden de voornaam ste minderheden van de bevol king van Indonesië een passen de vertegenwoordiging moeten hebben. Waar Nederland thans bereid is de souvereiniteit over Indo nesië over te dragen op een da tum, welke 'meer dan een heel jaar vroeger ligt dan de in de resolutie van de Veiligheidsraad genoemde datum, gaat de Ne derlandse Regering zelfs verder bij het tegemoetkomen aan de verlangens van het Indonesi sche nationalisme dan de Vei ligheidsraad zelf. De Nederlandse Regering is van mening, dat zij, door de be slissing over de organisatie van het politieke systeem na de overdracht van de souvereini teit aan Indonesië zelf te laten, een belangrijke bijdrage levert tot het verminderen van de mo gelijkheid van verdere tegen stellingen. Het zal echter on vermijdelijk zijn, dat Neder land, zolang het voor Indonesië verantwoordelijk blijft (een kwestie van enkele maanden wanneer het huidige voorstel door de Indonesiërs wordt aan vaard) over uitgebreide be voegdheden blijft beschikken. Het uitoefenen van dergelijke uitgebreide bevoegdheden kan altijd tot wrijving leiden, het geen echter gedeeltelijk kan worden vermeden door aan vaarding van de Nederlandse voorstellen. Een definitieve datum voor de overdracht van de souverei niteit kan niet eenzijdig door de Nederlandse Regering wor- Spaak verklaarde tot de Ne derlandse Ministers te hebben gezegd, dat België bereid is iedere Nederlandse politiek te steunen, die gericht is op het bijeenroepen van een Ronde tafelconferentie met de Indo- neisische republikeinen en fe deralisten, teneinde snel de souvereiniteit over te dragen aan een nieuwe Indonesische regering, die gehouden is dit jaar verkiezingen uit te schrij ven. Een woordvoerder van de Belgische regering verklaarde Donderdag, dat de instelling van de Benelux-Unie niet door de Indonesische kwestie zal worden vertraagd. De vertraging van zes maan den na de oorspronkelijk vast gestelde datum 1 Januari 1950, is te. wijten aan het feit, dat lonen en prijzen nog moeten worden geëgaliseerd. De woordvoerder zeide, dat Indonesië niet zal worden be sproken, wanneer de Ministers van de Benelux-landen Don- den vastgesteld, omdat dit ook afhangt van de wensen van an dere betrokken partijen. De Nederlandse Regering ver trouwt, dat de besprekingen zullen voeren tot een overeen komst per 1 Mei aanstaande. Daarna is nog een periode van ongeveer 6 weken vereist voor ratificatie van een dergelijke overeenkomst als voorzien dooi de Nederlandse grondwet. Voor zover de overdracht van de sou vereiniteit evenals dit het geval was in vele andere Azia tische landen zal plaats vin den vóórdat verkiezingen in In donesië gehouden zijn, weet de Nederlandse Regering, dat de nieuwe regering van de federa le staten van Indonesië vol doende representatief behoort te zijn om Indonesië in staat te stellen de verplichtingen op zich te nemen voor nakoming van de aangegane overeen komst. Waar het beslist niet de be doeling is van de Nederlandse Regering zich voorbarig van haar verantwoordelijkheid in Indonesië te ontdoen, zal zij be reid zijn de nieuwe staat gedu rende een korte tijd bij te staan doch alleen wanneer daarom door de nieuwe staat wordt ver zocht. Nederland wil in geen geval zijn bijstand aan de Verenigde Staten van Indonesië opdringen daar de toekomstige betrekkin gen tussen Nederland en de Verenigde Staten gebaseerd moeten zijn op werkelijke en vrijwillig erkende gemeen schappelijke belangen van bei de .partijen. Het is niet nodig, dat alle bijzonderheden op de datum van overdracht van de souvereiniteit uitgewerkt «ijn. doch wel zal een overeenkomst op de voornaamste principiële punten bereikt moeten zijn, in die mate, dat men bij het rege- ±&ll Viiil u.i- vct'ucic iJlLftuÖïl 11 ct de overdracht van de souverei niteit niet op onoverkomelijke moeilijkheden zal stuiten. De noodzaak van meer of minder gedetailleerde regelingen voor de periode voorafgaand aan de overdracht van de souvereini teit zal verminderd worden naarmate de partijen er in sla gen de interimperiode te bekor ten. Waar het zo moeilijk was om tot voor beide partijen bevredi gende overeenkomsten ten aan zien van deze interimperiode te komen, lijkt het van groot be lang deze periode zo veel moge lijk te bekorten en zo snel tno- gelijk een uiteindelijke consti tutionele organisatie tot stand te doen komen". Van de zijde van de Neder landse Spoorwegen wordt erop gewezen, dat publicaties inzake de spoorwegplannen voor Rot terdam de gedachte zouden kunnen wekken, dat deze groots en luxueus zijn opgezet. De President-Directeur van de Nederlandse Spoorwegen heeft juist willen doen uitkomen, dat de in uitvoering genomen wer ken niet alleen een sterke ver sobering ten opzichte van de in 1945 gemaakte plannen beteke nen (de totaalkosten rond 25 van de oorspronkelijke), doch bovendien deze plannen niet verder zullen gaan dan strikt nodig is voor de wederopbouw van Rotterdam zelf. In aansluiting hierop en in verband met gestelde vragen, deelt het ministerie van Finan ciën. nog mede, dat men van overheidswege zeker niet voor nemens is in deze tijden groot se en luxueuse kapitaalswerken uit te voeren. De plannen gaan niet verder dan strikt nodig is voor de wederopbouw van Rot terdam. Bovendien zal er bij de uitvoering nog op worden toe gezien, dat de uiterste soberheid zal worden betracht, terwijl 't tempo der uitvoering door bud- getaire eisen zal worden be paald. Overstromingen, veroor zaakt door smeltende sneeuw, vormen een bedreiging voor de in het Westen der V.S. gelegen staten Nebraska, Iowa en Mis souri. Op vele plaatsen is het verkeer reeds gestremd en ver schillende laag liggende huizen moesten reeds geëvacueerd worden. De temperatuur blijft stijgen en men vreest ernstige uitbreiding der overstromingen. en de andere leden der Ver enigde Naties te betreuren, al dus de woordvoerder. Hij noemde de toestand des te meer betreurenswaardig, daar hij valt in de tijd, dat het Atlantisch pact in óverweging wordt genomen. tentlepriJs: n 10 ct.; minimum advertentie 1,50. ling advertenties s namiddags 4 uur sk kl advertenties: ela 60 ct.; Iedere neer 12 cent. Ver- ig: Brieven onder reau van dit Blad it ZON- EN MAANSTAND»! kwartaal. 1949 Zon Uau Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 6 7.16 18.28 9.L6 0.56 7 7.14 18 30 9.40 1.12 8 7.12 18.31 10.15 127 9 7.09 18.33 11.07 L3Ö 10 7.07 18 35 12.17 528 11 7.05 18.36 13.42 6.08 12 7.03 18.38 15.16 6.45 13 7.00 18.40 16.51 6.56 14 6 58 18.42 1825 TJ1 15 6.56 18 44 19.57 7.22 »n bedrijven gedu- 1948, 1949 en 1950 ia, hetzij verpacht of tijdelijk in ex en worden geno- wordt een tekort 80 per ha. in die dienstjaren )50 komen respec- ha a 80 pier ha ha 80 per ha ha 5. 80 per ha 480.000. logelijkheid grond bedrijven toe te den door de Stich- eheren van land- n Walcheren gron- ankopen. Zij zal r tijd geen recht van kavels doen -zien de Stichting .n de herverkave- inkopen overgaat, erd het eventueel dat ontstaat door tijdelijke exploi- pronden, ten laste kaveling te doen lelige saldo gedu- 1948, 1949 en 1950 d op maximaal ar. in de herverkave- binnen het blok in in waarde stij- lardestijging met 'ordt verrekend- r staat een blij- ■lies door de ge en een achteruit- Ie als gevolg van ng, overspoeling >t wegspoelen van ltuurgrond- >r eert verlies aan i, welke zullen be- voor de aanleg i waterlopen- In rotale waandever- 1 opwegen tegen lardevermindering nden, is, nu de dé- X niet zijn vastge- slechts bij grote ramen. Verwacht lat hieruit tenslot- g saldo zal resul- van Toelichting een overzicht van ce totale uitgaven, ■nde met de her in Walcheren, in op 62.690.000 ïdoeling is van de gering zich voor- irantwoordelijkheid ontdoen". vordt met nadruk Nederlandse rege- rim-periode de be- hebben over ,,uit- dheden" en dat de 'riode naar Neder- t enkele maanden tjven, ongeveer tot der wordt in de dat overeentkom- mdse plan, dat een erentie te Den Maart aanstaande dracht van de sou- 5laats vinden voor -kiezingen, waarbij naar de preceden- en.de andere Azia- Naar gemeld wordt, heeft Scotland Yard thans genoeg be wijsmateriaal verzameld om 'n man, die zich thans in hechte nis bevindt, te doen vervolgen wegens een serie der afgrijse lijkste moorden in de Britse ge schiedenis. Hij heeft tenminste vijf slachtoffers gemaakt, wier lichamen naar men gelooft in een zuur werden opgelost en wier bezittingen met behulp van vervalste documenten wer den verkocht. Deze verkopen zouden ongeveer 28.000 pond sterling hebben opgebracht De Sowj et repatriëringsmissie te Frankfort, die 39 uur in haar hoofdkwartier werd „geblok keerd", nadat zij weigerde ge hoor te geven aan een Ameri kaans bevel om de zóne te ver laten, heeft gisteren vroeg het gebouw verlaten. De 8 leden van de missie zullen 10 uur nodig hebben om de grens te Helm- stedt te bereiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Russi sche chauffeur van de eerste vrachtauto, die de poort uit reed, leunde uit de cabine van zi,jn wagen en spuwde een Ame rikaanse vrouw, die bij de auto stond, in het gezicht. De Russen lieten twee hondjes in de kelder achter. Van gewoonljjik betrouwbare zijde werd gisteren vernomen, dat twee leden van de Chinese rege ringscommissie, die belast is met het ontwerpen van de voorwaar den voor het sluiten van de vrede met de communistische leiders. Donderdag per vliegtuig naar Fenghoea zijn vertrokken. Zij hadden een „beleefd ultimatum' bij zich, bestemd voor Generalissi mus Tsjiang KaLSjek die zich aldaar heeft teruggetrokken. In dit „ultimatum" wondt Tsjiang Kai-Sjek verzocht: 1 Zijn bevoegdheden volledig te dragen aan de waarnemende president Li Tsoeng Jen. 2. „Gp te houden met ingrijpen in de vtedesonderhaiuieiii»; ■■Xl'. 3. Naar het buitenland te ver trekken. Waarnemers te Nanking ver klaarden, dat generalissimus Tsjiang Kai-Sjek deze voorwaar den zou moeten aanvaarden, al vorens met kans van slaglen vre desonderhandelingen met de com munistische leiders zonden kunnen worden geopend. Mien was te Nanking gisteren algeeen van mening, dat het sluiten van vrede thans in hoofd zaak neerkomt op het vinden van een formule, waarlbij „het gezicht kan worden gered". Gemeend wondt, dat de voor naamste hinderpalen voor het sluiten van vrede moeten worden gezocht in tegenwerking door ex tremisten aan beide zijden en in de communistische eis tot bestraf- fng van hen, die zij „oorlogsmis dadigers" noemen en waaronder zich ook Tsjiang Kai-Sjek be vindt. aan de verschajising- hangen De ankerketting brak en de „Bran- daris" smakte op de golven Sedert Zondag j.l. voeren zeven reddingboten totaal 13 maai t „Als het bericht komt, wordt er niet gepraat, maar oliegoed en zuidwester aangetrokken en de i 'xldingboot vaart uit er zen mensen 'n nood", zo ging de heer De Booy voort. Als de „Katowice", die tijdens de oorlog voor de Engelsen voer en deelnam aan de invasie bij Nonmandië. met zijn lacing wordt prijsgegeven, betékent dt een schadepost van 1 millioen dollar De schade aan (het materiaal van de N.Z.H.R.M. bedraagt enkele duizenden guldens. VEILIGHEIDSRAAD KEURT ISRAELS TOETREDING TOT DE VERENIGDE NATIES GOED. De Veiligheidsraad heeft het toetreden van Israël tot de Ver- enierde Naties goedgekeurd. Negen leden stemden vóór, Egypte stemde tegen en Enge land onthield zich van stem ming. ie redd:ng der 26 i van de „Katowi- te keer, dat schip met icCe „Branda- Het aantal schip dat deze 62-jarge heeft helpen red- in 1928 als stuur- j.H,R.M. kwam, is gen tot 218. Nim- d hij een redding ïeegëmaakt, maar ziin 35-jarige zoon E. de Beer, even- zal hem zijn hele tngboot het schip, eën was gebroken, ouwe de 26 Polen i'ddel in het water it zag staan, wa- voonöen nodig: Zi Het duurde drie eerste man di r te lang, zodat ds rca 8 meter lager ?ek vlam de „Kato- kwam behouden in voer de „Branda- >rd langszij, maar jrboord, waardoor nee overspringen iets gunstiger kon geschieden.. Tijdens deze manoeuvres werd idle „Brandaris" tegen het schu aangeslingerd en bleef enkele seconden aan een van zijn ankers Zaterdagavond zal over de V A.R.A. Hilversum II van 20.05 tot 20.15 een vraaggesprek te be luisteren zijn tussen Viktor Krav- chenko en Henri W. Sandberg. atoomonderzoek. Officieel is te Parijs medege deeld, dat een geoloog, toege voegd aan de Franse commissie voor atoomenergie, genaamd Pallaz, gearresteerd is in ver band met het onderzoek naar beweerde communistische spionnage in Frankrijk. Pallaz zal voor een militair tribunaal verschijnen, beschuldigd van ongeoorloofde onthulling van militaire geheimen. Pallaz was vroeger in dienst va.n Franse raad voor electrici- teit en is sinds een jaar toege- voegisSai^jJjii commissie voor Het Franse persbureau A.FJP. meldt, dat volgens een medede- ÏVI? v£n» het secretariaat der V.N., het eerstvolgende debat over de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad zal plaats hebben op 7 Maart. Radio-Moskou heeft medege deeld, dat het Presidium van de Opperste Sowj et Molotof heeft pntheven van zijn functie als Minister van Buitenlandse Zaken en dat Wysjinsky in zijn plaats is benoemd. j Ye^r werd n°£ mededeeld, dat Mikoyan als Minister van Buitenlandse handel vervangen is door Mensjikof. De gemeente-ontvanger van Kampen ontving dezer dagen 'n bankbiljet van 10, waarbij een briefje was gevoegd van de vol gende inhoud: „Aangezien ik in mijn jeugd uit het gemeente-plantsoen 2 eenden heb gestolen, doe ik u nu op mijn oude dag als gewe tensgeld hierby 10 toekomen"

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1