Beva I.V.O. DOEK RIBBENS BIM EN HET GRIJZE POEDER Aartsoplichter was van alle markten thuis! Grote Prijskaarting rekingeu over Atlantisch Pact oogst 1949 Rechtszaken De kerk in Bulgarije Wat brengt de Radio? FONTEI JN ■Sïh.?jrara*s tjLü Die kan wat aan ItÜLlill Noodtoestand in Siam afgekondigd Weer postpakketten naar Israël Voorzorgsmaatregelen in Durban Arrestatie te Weimar De toestand in China Post voor de „Zeehond" en „0 24" Sterke aardbeving geregistreerd Hamspek Rookvlees Pekelvlees Bacon Ontbijtspek Plockworst Leverkaas Boterhamworst (met veel spek) Rookworst (uitsluitend varkensvlees) Fa E. A. IJsebaert Specialiteit in Plockworst V looswijkstraat fnaar hij heeft wat aan waar hij wat aan heeft: WERKKLEDING v0n terneuzen nklijk gezin te ikt Anton m van Ned. Rods- ior Westerbork Een nieuw Am. raket SowJet-manoeuvres aan Noordwestelijke grens De Sowjet-Russische repatriëringsmissie Herstelbetalingen door Japan Veroordelingen te Madrid SafiTëSS subjectieve11 jgg ntie voor gedroogde aardappelen? stSwsft" BW ZONDEK GERECHTSHOF TE MIDDELBURG. Johannes Griep, timerman-aan- neimer te Hansweert, vertelde Woensdagmorgen voor het Bijz, Gerechtshof te Middelburg het on gelofelijk verhaal, dat hij namen van anti-Duitsgeziinden had door gegeven aan Jan Dekker om ze in aanmerking te laten komen voor die toezending van: propaganda materiaal, Ddt fabeltje en andere soortgelijke verhaaltjes voerde deze verdachte aan om zijn hou dingen de bezettingstijd te recht vaardigen. Besch. was in 1940 lid gewor den van de N.S.B. en was een ijverige propagandist. Daar door ziin politieke houding zijn bedrijf achteruitging, verzocht hij voor de Duitsers te mogen werken. Later verzocht hij dienst te mogen ii^raen bij de landwacht, dat werd afgewezen. In 1943 ontwikkelde besoh. zijn grootste activiteit. Eerst gingen de lijsten met namen van „verdachte" personen naar Jan Dekker en Rossder, doch be schuldigde beweerde, dat deze personen deze namen niet aan de Duitsers doorgaven! De brieven van; MHinzer, die werden overgelegd, bewezen ech ter het tegendeel van de^e bewe ring. Ia Zeeuws-Vlaanderen, waar Griep ook nog enige tijd vertoef de, 'bracht hij eerst de marechaus see Bijl aan, zogenaamd wegels communistische sympathieën. Ver der moest de toenmalige adju dant C. J. Deurloo het ontgelden, omdat hij zich in anti-Duitse zin had uitgelaten in de tram. Deur loo werd hiervoor opgepakt en gevangen gezet. Tenslotte was beach. betrokken bij een huiszoe king in de woning van B. H. Jan sen te Sluis, waar liedjes werden gezongen, waarvan: de tekst vol gens besch. anti-Duits was. Besch. beweerde echter niets te hebben geraakt bij deze huiszoe king, doch Jansen 'verklaarde, dat hij hem verboden had iets aan te raken en zodoende de marechaus see gelegenheid te geven de huis zoeking uit te voeren, waardoor I Nadat prinses Fatima en haar vrienden zich in de schamele kle dij van zwerfbedoeïnen hadden ge hukt, slopen zij behoedzaam langs de vervallen muur van de oase- stad. „Hier ergens moet een gat in de muur zijn", zei de prinses. ..Wanneer wij door de poort zou den binnenkomen zou het ons einde betekenen, want de tegen stander van mijn vader zal overal zijn spionnen hebben uitgezet." Gelukkig, daar was' het gat. „Waar wilt U heen, prinses?" fluisterde Basli. „Naar fakir Hamoeth", fluis terde de prinses terug. „Hij is de wijze man van Kalman". Bemoste treden leidden naar een vreemd, half-open woning. Een sterke geur van koffie drong onze vrienden in de neus „De fakir is tehuis", zei de prinses verheugd terwijl ze binnentrad. maatregelen werden voorkomen. Requisitoir, De Procureur-Fiscaal begon zijn requisitoir met te constateren, dat besch. een fel en fanatiek N.S.B.-er is geweest. Jhr. Verspijck kon niet geloven dat de N.S.B. juist de felle tegen standers zouden uitkiezen voor propaganda. Spr. zei verder, dat besch. naast zijn N.S.B.-activiteit bovendien verraad heeft gepleegd met het doorgeven van namen. Eén van de ernstigste feiten noemde de Procureur-Fiscaal, dat besch. twee politiemannen aan ernstige maatregelen heeft bloot gesteld. Spr. requireerde tenslotte een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek en ontzetting uit de rech ten voor het leven. De verdediger Mr. J. J. P. de Mul uit Nijmegen trachtte de be wijslast te ontzenuwen en be pleitte clementie. Griep werd veroordeeld tot 7 jaar met aftrek, ontzetting uit de rechten en hij kreeg het recht van cassatie. (Z.Dgbl.) Een „professor" ontmaskerd. Ih samenwerking met de Rij jcS- vreemdelingendienst is de Arn hemse politie er in geslaagd een aarts-oplichter te Arnhem te ont maskeren. Deze schijn-geleerde, R. A., genaamd, die zich „profes sor Roskam" pleegde te noemen, had zijn arbeidsterrein over geheel ens land. Daar hij geen' andere bronnen van inkomsten had 't door hem geleide z.g. Internatio nale Taleninstituut trok maar wei nig cursisten leefde hij van op lichting, chantage en wat dies meer zij. Zelf verklaarde hij tegen over de politie, dat hij na 4 jaar gymnasium van allerlei studeerde, maar nergens behaalde hij: 'n aca demische graad of een ander toe wijs van wetenschappelijke vor ming. Zo zou hij twee jaar staatsrecht hebben gedaan, in 1926, 1927 en 1928 in Leiden in de Oosterse let teren hebben gestudeerd, voorts in philosofie en waterstaatsrecht. Van 193:1 tot 1940 zou hij direc teur van de Brugschooi te Dén Haag zijn geweest. In '39 ging hij over tot de R.K.-godsdienst. Hij probeerde een leerstoel aan de Nijmeegse universiteit te krijgen. Dit is hem niet gelukt. In 1942 en daarna kreeg hij steun als een door de bezetters in vrijheid be lemmerde inteijectuecl, maar te- zelf der tijd gaf hij les in... Rus sisch aan de „Beauftragte des Reichskommissars" in de provin cie Gelderland en zijn staf. Hij noemde zich „professor". Fantas tische prestaties heeft deze op lichter op zijn naam. Zo sprak hij voor een der omroepverenigingen (de AVRO) eens een Nieuwjaars wens uit in 17 verschillende talen. Geen taal ter wereld of „professor Roskam" kende deze. Te goeder naam en faam bekend staande personen zouden door hem bedro gen zijn. Vooral interesseerde hij zich zeer voor de zogenaamde ver drukten. Daaronder vielen na de bevrijding niet alleen politieke de linquenten, maar ook Duitsers, «ile gaarne een verblijfsvergunning hadden, daar zij anders de grens •ver gingen. Ook toekomstige emi granten konden bij hem terecht. Hij adverteerde in vele bladen met zijd lessen, die hij gaf, met name in het Russisch en in het Spaans enz. Om zijn slachtoffers vertrou wen in te boezemen vroeg hij al gemene inlichtingenformulieren aan de ambassades, die iedereen kan krijgen, waarop hij dan van alles invulde. Niet alleen Uet hij zich in contanten betalen, ook kreeg hij allerlei schuldbekente nissen of betaling in goederen, als radio's en dergeiijke. Als rechtskundig raadsman trad deze 54-jarige pseudo-professor op ao zullen er uit het dossier, dat 'n belangrijke omvang heeft, nog tal van andere voorheelden te halen zijn. In de Caritas-missie speelde hij een duistqre rol. Thans Is hij opgesloten in het Huis van Bewaring te Arnhem, om te zijner tijd voor de Officier van Justitie te worden geleid. De politie veronderstelt, dat door de publicatie van de ontmaskering van deze aartsbedrieger nog tal van zaken aan het licht zullen ko men. De „professor" werd ontmas kerd, 0mdat het een paar Duitsers zonder verblijfsvergunning teveel werd de grote toedragen, die hij voor zijn diensten vroeg, te vol doen. Zij gaven hem aan bij de Rijksvreemdelingendienst. Bij Koninkljjik Besluit is in Siam de noodtoestand afgekondigd. Het ontwerp-besluit was de vorige week aan het Kabinet voorgelegd. Volgens een regeringscommuni qué was de afkondiging noodza kelijk geworden door de toestand in de buurlanden. De bevolking werd verzocht rustig te blijven en de pers werd gemaand geen be richten te verspreiden welke tegen het nationale belang waren ge richt. De zakenwereld werd ge waarschuwd tegen het opslaan: van voorraden en profiteren van de toestand. De Britse raad van kerken heeft geheime orders gepubliceerd die uitgevaardigd zouden zijn door het centraal communistisch hoofd kwartier te Sofia, ten einde een actie te bevorderen tegen de Evangelische kerken in Bulgarije. Volgens de Britse raad der ker ken worden de gevangen geno men predikanten in Bulgarije vastgehouden als gijzelaars voor anderen, die men niet kan vinden. Echtgenoten en familie van pre dikanten worden „gemarteld" om beschuldigingen te uiten en ver klaringen te tekenen, aldus de raad. Bij de kerkelijke leiders zou ei1 op aangedrongen zijn, dat alle pre dikanten en priesters zich moeten aansluiten bij het „Vaderlandse Front", moeten erkennen en pre- Het Chinese schip „Groot Sjang hai" is te Sjanghai teruggekeerd met een lading steenkool van 5000 ton uit het door de commu nisten bezette Noorden. Het schip, dat met bloem uit Sjanghai vertrokken was, heeft de eerste ruilhandel tussen beide delen van China tot stand 'ge bracht. Plaatselijke reders hebben ver zoeken tot het hoofdkwartier van de regeringstroepen te Sjanghai gericht om meer vergunningen voor handel op Noord-China. 24 Uur nadat de communisti sche radio de recente executie van drie stakers in Sjanghai veroor deeld had, heeft generaal Tem Gen-po, de bevelhebber van de ge bieden van Sjanghai, Nanking en Hangtsjou, zijn waarschuwing herhaald, dat stakers, onrustma kers en demonstranten op staan de voet zullen worden neerge schoten. diken, dat de staat boven de kerk staat eni van de kansel en in de kerkelijke pers anti-communisti sche en anti-Sowjet-Russisehe propaganda moeten bestrijden. „Communisten bezochten predi kanten in hun woning en droftgen onder het uiten van bedreigingen aan, dat zij zich bij de communis tische partij moesten aansluiten", aldus deze publicatie van de raad der kerkem In de „geheime" or ders zou verklaard worden, dat „de toenemende activiteit van de Evangelische Kerk in ons land de laatste tijd nauw verband hou it met de dwaze activiteit der impe rialisten, die tot een nieuwe oor log ophitsen en de voortgang van democratie en socialisme stuiten". Het pakketpostverkeer met Is raël, dat tijdelijk was gestaakt, is hervat. Hierfbij' dient echter rekening te worden gehouden met het feit, dat de verzending der pakketten geschiedt voor risico van .de afzenders. Aan detachementen van de marine en het leger in Durban is bevel gegeven zich gereed te houden om onmiddellijk in ac tie te kunnen komen, en aan zienlijke politieversterkingen worden naar de stad gediri geerd omdat gevreesd wordt, dat de inheemsen van plan zijn een nieuwe aanval-tegen de In diërs te ondernemen. De politie heeft meegedeeld, dat pantserwagens en politie- detachementen in „gevaarlijke gebieden" machtsvertoon zul len geven. Deze voorzorgsmaatregelen worden genomen naar aanlei ding van een verklaring van 'n Indische getuige, gisteren afge legd voor de commissie van on derzoek naar de oorzaak van de vorige onlusten, dat onder de inheemsen geschriften werden verspreid, waarin wordt opge wekt tot een nieuwe opstand tegen de Indiërs op heden en tijdens het weekeinde. De Sowjetrussische veiligheids politie te Weimar heeft Heinz Baumaan gearresteerd, hoofdre dacteur van het Christen-demo cratische blad „Thueringer Tage- blatt", zo heeft een woordvoerder van de Christen-democratische unie in de Sowjetzone medege deeld. Het Sowjet-hoofdbureau te Wei- mar verklaarde, dat Baumann niet op grond van zijn bezigheden als journalist of partijlid was ge arresteerd. De Sovjet-autoriteiten hebben alle activiteit verboden van de Kopinvereniging, een Katholieke jongerenvereniging, zo zeide een hoger fonctionnaris te Berlijn. De vereniging had nooit officieel de Sovjet-Russische goedkeuring onl vangen,, doch mocht tot heden on gestoord haar werk doei. Woe Te-Tsjeq, de plaatsvervan gende Chinese Premier, is per vliegtuig uit Kanton naar Nan king vertrokken. Hr. Ms. onderzeeboten „Zee hond" en „O 24" zullen op 1 Maart uit Willemstad (Curagao) ver trekken en op 7 April te Rotter-, dam aankomen. De ibeide onderzeeboten zullen van 710 Maart in Paramaribo zijn. De „Zeehond" zal op 30 en 31 Maart in Ponta Delgada (Azoren) vertoeven en de „O 24" van 2831 Maart in Casablanca. De mogelijkheid bestaat om ge wone en aangetekende brieven en briefkaarten te verzenden aan de opvarenden, die dan in de aan loophavens worden uitgereikt. Voor Paramaribo niet later pos ten dan 1 Maart, voor Ponta Del gada uiterlijk 22 Maart en voor Casablanca 24 Maart. De te verzenden stukken kun nen volgens het binnenlandse ta rief worden gefrankeerd. Het ver dient aanbeveling de adressen te voorzien van twee elkaar snijden de lijnen, lopende van de ene hoek naar de andere. MISTVERDRIJVERS OP VLIEGVELDEN. Technici van de Amerikaan se luchtmacht nemen proeven met een nieuw systeem van mistverdrijving op vliegvelden. Men maakt gebruik van de hete uitlaatgassen van de vliegtuig straalmotoren, die op bepaalde afstanden langs de landings banen worden opgesteld. De proeven worden genomen op vliegvelden in Duitsland. Men wli zover komen, dat het ver keer op de luchtbrug bij elke weergesteldheid mogelijk 'is. Woensdagmiddag om 5.17 uur registreerden de seismografen van het K.N.M.I. te De Bilt een buitengewoon sterke aardbe ving, waarvan de haard lag op 5900 km afstand in Oost-Noord- Oostelijke richting, dit is in het grensgebied Van Centraal Azië en China. De bodembeweging in Nederland bedroeg enige millimeters. SATERDAG 26 FEBRUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de ■vrouw; .9.05 Gram.; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Gram.; 1100 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Banjospel; 12.33 Amusements Onkest; 12.55 De Zonnewijzer; 1.00 Nieuiws; I.30 Balletmuziek; 2.10 Gram.; 2.40 Dameskoor; 3.30 Metropole Orkest; 4.10 Harmonie; 500 De Wigwam; 6.00 Gram.; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.25 Promenade Orkest; 8.00 Nieuws; 8.05 De gewone man; 8.20 Licht baken; 9 00 Negen heft de klok; 9.45 Wie neemt de handschoen op?; 10.00' Weekend serenade; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; II.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.00 Noors-Frans pro gramma; 10 00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Voor de arbeiders in de continubedr. 11.36 Béla Bartok; 12.00 Vincen- tino; 12.33 Orgelspel; 1.00 Nws.; I.20 Gram 1.30 The Ramblers; 2.30 Harmoniemuziek3.25 Om roeporkest; 4.10 Komt u binnen; 4.26 Gram.; 5.00 U.iS,A.-cabaret; 5 30 Om en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 6.25 Muziek en zang; 7.00 ArtisUeke staalkaart; 7.45 Causerie; 8.00 Nieuws; 8.15 Ac- cordeoia; 9.15 Muziek; 10.00 Stradiva-sextet; 10.40 Kwartet Jan Corduwener; 11.00 Nieuws! II.25 Gram. Heden,' 25 Februari 1949 gedenkt onze geliefde Va der, de heer iz. RIEMENS, Bedrijfsleider Verffabriek Fa- Gebr- Ribbens, dat hij vóór 25 jaren bij deze fir ma in dienst gekomen is- NEELTJE RINUS JANNIE Gelegenheid tot feliciteren van 56.30 u- nam-, Dijk- straat 82- Temeuzen, Febr- 1949. 1924 1949 Heden 25-jarig Dienstjubi- leum van de heer IZ. RIEMENS, bij de Fa- Gebr- Ribbens- Onze hartelijke gelukwen sen. HET GEZAMENLIJK PERSONEEL. Temeuzen, Febr. 1949- op Zondag 27 Februari. Aanvang 6-30 uur, bij H. v. GREMBERGHEN, Dijkstr., Temeuzen. De NIEUW NIEUW Geen beslagen ruiten meer na 't gebruik Van de Speciaal aanbevolen voor Auto's, Autobussen. Sche- pen, Café's enz-! ïrtentieprjja: nip 10 ct.; minimum advertentie 1,50. iding advertenties les namiddags 4 uur dek kl advertenties: Bgela 60 ct.; iedere l meer 12 cent. Ver ing: Brieven onder ïureau van dit Blad ent jer kwartaal. ZON EN MAAN 1949 Zon Maas Feb. Opk. Ond. Opk. Ond, 26 7.34 18.13 7.40 16 3ï 27 7.32 18.15 7.54 17.46 28 7.30 18.17 8.06 16.57 Mrt. 1 7.27 18.19 8.16 10.07 2 7.25 18.21 8.25 21.16 3 7.23 18 22 8.34 22.27 4 7-21 18.24 8.45 23.40 5 7.18 18.26 8.58 6 7.16 18.28 9.15 0.55 t en een beter leven ld us het rapport, .ontvangende landen Amerikaanse hulp irlijks 17 dollars per geveer 12 van het omen van elk land. 1 de 'bevolking ont- and per persoon 51 lar. :aanse hulpverlening ederland neer op bij- het nationale inko- ie padvinders, die in :>men hebben aan de •ee te Vogelenzang, Lgin Juliana dank ge- de uitstekende ont- zij toenmaals onder- le Vorstin een boek- htige uitvoering over Drück overhandigd 3n gala-ontvangst in ast" hebben „Les Pe rs dTnnsbrück" Ty- Nederlandse liederen ere van het Konink- Het Amerikaanse proefsta tion te White Sands (New Mexi co; maakt bekend, dat een proef- raket is afgeschoten tot 400 km boven de aarde. Het projectiel was een samenstelling van een her- Vouwde Duitse V2 en een kleinere raket naai Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 werd afge vuurd. De raket bereikte een maxi mum-snelheid van 8.000 kilometer per uur, eveneens een record. De twee raketten waren tezamen 20 meter lang en wogen 15 ton. Volgens Generaal Blackmore, leider van het proefstation, kan' op het ogenblik geen voorspelling gedaan worden over de mogelijk heid een bepaald doel te raker.. Het Sowjetrussische leger voert wintermanoeuvres uit tussen Pet- samo en Salla, waar de Sovrjet- Unie aan Noorwegen en Finland grenst, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kring te Helsinki verklaard. De manoeuvres zcuden gehou den worden door de garnizoenen te Petsamo, Moenmansk, Salia en Kandalks, die alle versterkt zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hecht men in politieke en diplomatieke kringen te Oslo geen se gemeente Wester- geloof aan de in omloop zijnde ge- dens de bezettingsja- ruchten, dat de Sowjettroepen zich ilijke positie innam in -samentrekken aan de Sowjetrus- het feit, dat in dé sischeNoorse grens. •en onder de rook van 3 het beruchte Joden- elegen, heeft gisteren oor de hulp aan de jorteerden van 't Ne- xie Kruis een gedenk - gen. Dit raam, ver lor de glazenier N. laarlem, werd tijdens echtigheid in Wester- entehuis onthuld door r van het Nederland lis, Ir. F. C. C. Baron an Serooskerken van tegenwoordigheid van saris der Koningin in Dr. R. H. Baron De •enwijk en vele autori- nctionarissen van het estiging van het kamp (in 1942) waren meer Joodse burgers door ?egcan, aldus Baron ■an Serooskerken van iet Nederlands Israë- genootschap was Mr. Ier Rhoer uit Meppel Luitenant-Generaal G. S Loe- kyantsjenko, staf-chef van het Sovjet-Russisch militair bestuur in Duitsland, heeft verklaard niet verwittigd te zijn van het naar verluidt door het Amerikaans mi litair bestuur genomen besluit, dat de Sovjet-Russische repatrdërings- missie de Amerikaanse zone 1 Maart moet verlaten. „Een dergelijk bevel zou onwet tig en in strijd zijn met de inter nationale verplichtingen van de Amerikaanse regering betreffende de repatriëring van met geweld weggevoerde personen", aldus Loekyantejer.ko Volgens deze verklaring zijn nog ongeveer 100.000 Sovjet-burgers in kampen voor verplaatste personen in de Amerikaanse zone gedetineerd, waar zij „een ellendig bestaan" leiden. ikaanse Minister van de mogendheid worden omschre- e Zaken. Dean Ache- een indien één der deelgenoten van he. Pact zou worden aangevallen. Minister Acheson verwachtte in staat te zullen zijn. de laatste re dactie van dit artikel in de loop van de volgende week aan de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat voor te kun nen leggen, teneinde haar reactie er op te vernemen. 'besprekingen gevoerd oassadeurs van de mo- die deelnemen aan de over het Noordatlan- ag, over het uiteinde- tie van het verdrag. :eft beraadslaagd met itjeke vertegenwoordi- "oot-Bri ttanr.ië, Frank- Nederland en Luxem- .e bijeenkomst werd 'n landeld, waarin de per commissie, ingesteld gendheden van het ver- Irussel haar zienswijze de laatste redactie van stelde verdrag vacht, dat tijdens de t in de eerste plaats 1 zouden worden ge betrekking tot de uit- "edactie van artikel 5 :rdrag, waarin de ver van elke contracteren- dmuis met ingang vis' 3. met kracht ter han •n heeft thans de he iver bestrijidingsmidde- le verdelging van dit ladelijke knaagdier op il mogelijk maken UiiU3iO(gCUi v/j. Indien de Geallieerde landen, die als herstelbetaling uit Japan ma terieel ontvangen, wensen dat dit materieel opnieuw bruikbaar wordt gemaakt, dan zullen zij ▼oor herstel in dollars diienen te betalen", zo meldt de Amerikaan se overheid. Inderdaad ia Japan volgens de ▼oorschriften alleen er toe ver plicht het materieel te leveren, in de staat, waarin het zich bevindt. Daar het hier over het algemeen over machines gaat, die reeds een tijd gebruikt werden, kan deze maatregel, aldus het officiële com muniqué, „Japan een aanvullende voorraad dolars bezorgen." Het schijnt evenwel niet, dat deze verordening toepasselijk is od het herstel door de Japanners van geallieerde goederen, 'die tij dens de oorlog zijn beschadigd en teruggegeven moeten worden. kwartskrlstalklokken te Öreen- wich slechts tot op ongeveer een duizendste van een seconde per dag nauwkeurig, terwijl de Ame rikaanse atoomklok, die op trillin gen van ammoniamoleeulen loopt, een bijna absolute tijdmaat schijnt te zijn. Spreker had de atoomklok nog niet gezien. Luis Codina, die vorige week Zaterdag j.l. met zeven anderen voor een militaire rechtbank te Madrid terechtstond dp beschuldi ging van pogingen om de verbo den socialistische vakbond te re organiseren, is Donderdag tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld zo werd Donderdag vernomen. Twee vrouwen, Lucia Baron en Josefa Ibanez werden tot respec tievelijk vier en twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Vier man nen werden vrijgesproken De 8e gevangene, José Satue, die de lei der van de groep zou ziin, is d or het zelfde hof ter dood veroor deeld. nuiBvesiuiif. r 'v nog steeds met zeer grote moei lijkheden te kampen, daar het aantal aanvragen het aantal ter beschikking komende wo ningen zeer ver overtreft. In 1948 kwamen 76 woningen gereed, n.l. 9 particuliere wo ningen en 26 woningwetwonin gen. In 1949 zullen nog worden opgeleverd 9 particuliere-, 119 huurkoop- en 112 woningwet woningen. Volgens een dezer dagen opgemaakt overzicht, zullen ongeveer 250 gezinnen met aan passende woonruimte geholpen kunnen worden 's Lands financiën laten niet toe, dat in ruimere mate aan het woningtekort, ook in de komen de jaren, zal kunnen worden tegemoet gekomen. Verheugend wordt genoemd, dat reeds een aanvang werd gemaakt met de uitbreiding van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil en dat verwacht kan worden dat dit jaar ook met de bouw van het Prot. ziekenhuis in d T. ver- wacht had mogen worden, daar men dit rapport trachtte in te schuiven als argument in de strijd tussen de havens van Gent en Antwerpen en daarbij de Gentse kanaalplannen wildé frustreren door het schromelijk betoog, dat met die nieuwe sluis Terneuzen tot een wereldha ven, zowel van Antwerpen als van Gent zou uitgroeien. Ver trouwd wordt echter, dat deze opwinding inmiddels zal zijn gezakt en de conclusies tot de normale proporties terugge bracht. Een hartelijke vriendschap verbindt Terneuzen met de stad Gent en wanneer ergens vruchtbare aarde ligt voor de ontwikkeling der Benelux-ge- dachte dan is het langs het ka naal TerneuzenGent. De burgemeester besloot zijn rede, met er op te wijzen, dat de begroting 1949 sluitend zal zijn dank zij de door het Rijk voor de jaren 1948, 1949 en 1950 voorziening. Bestond er in het be gin van de maand Februari noig enige hoop, dat de plaag tot ge noemde polder beperkt zou blij ven, het ontbreken van strenge vorst en van aanhoudende slag regens tijdens de afgelopen weken heeft deze verwachting volkomen de bodem ingeslagen. De weers omstandigheden zijn integendeel zeer bevorderlijk geweest voor de ontwikkeling van de veldmuizen- stand. Het lijdt thans practisch geen twijfel meer, dat de plaag zich steeds verder zal uitbreiden. Wat dit zal betekenen, kan het beste worden aangetoond met ver gelijking uit het verleden. Reeds eerder werd ons land door mui zenplagen geteisterd. In sommige streken werd dientengevolge de opbrengst van de oogst tot een tiende verminderd. Deze schade beperkt zich niet alleen tot de landbouwgewassen, maar zij heeft ook betrekking op de vernieling van het gras- en hooiland en vaii de vruchtbomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen zal de bestrijding meel op, dal goed houdbaar is Nadat de Overheid o.a. in verband met technische moeilijk heden geen prijs kon garande ren voor gestoomde voederaard appelen, sluif de Regering thans overeenkomsten af met gras- en van aardappelen, waarmede bij ciehoreidrogers voor het drogen proefnemingen reeds bevredigen de resultaten werden verkregen. De te drogen aardappelen moeten aan bepaalde eisen voldoen en o.a. vrij van spruitvorming zijn. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een zodanige prijsgarantie voor het gedroogde product in het vooruitzicht gesteld, dat de dro gerijen aan telers ten minste 3,75 per 100 kg voor dit doel ge schikte aardappelen, af boerderij, kunnen betalen. Het gedroogde product zal tot meel worden verwerkt en in klei ne hoeveelheden met krachtvoe ders worden vermengd. Ongeveer 5 ton aardappelen leveren 1 ton Zodra dit is geschied, is de com missie van ambassadeurs in. staat dcr^e£ Van dit artlk 1 ;tan an dere regeringen, die mogelijk aan de besprekingen willen deel ne men, bekend te maken en haar Te vragen of zij tot het voeren van weSnin a16t de c°mmissie en sen te worden uitgenodigd. Ri?rtLi^frikSanse mimsterie van Buitenlandse Zaken heeft in het begin van deze maand bekend ge naakt, dat het het verdr^nfet slechts met Noorwegen doch ook met andere landen wekst te te spreken. In dit verband zijn De nemarker Eire, Portugal IJs land en Italië genoemd Woordvoerders van de regering dit mre htlLen verSrdg -at Eire met bereid is tot het At ~iv Liit.se ambassadeur Sir Oliver Franks, ver: laaide ;ter- uvond, dat er „enige vordemhtek" waren gemaakt tijdens de bijeen komst tussen Acheson en de im bassadeurs. Men gelooft dat rik ambassadeurs artikel 5 van het h°£Pielde Atlantisch verdrag nebben besproken, welk artikel de verplichtingen vak de onderi ke e mogendheden in- geval Van agressie vaststelt A^c,®011 verklaarde tijdens zijn Ih j Persconferentie, dat de A gen over het Noord- Atlantisch pact schitterende vor deringen maken. Hij had tot nog toe geen officiële mededeling van dc,or, Noorse regering ontvingen over de mogelijkheid van deelne ming van ddt land aan de bespre kingen over het pact. Acheson verklaarde, dat er een aanvullend wetsontwerp zou wor- den ingediend, onafhankelijk van het Noord-Atlantisch verdrag zelf achtiging zou worden verleend tot het leveren van wa penen aan buitenlandse mogend heden Qp grond van een derge lijke wet zou militaire steun kun nen worden verleend aan landen w ftin °ndertekenaars zjjn van bet Atlantisch verdrag*. Acheson werd g*evraag*d of de Verenigde Staten van 'plkn zijn hun bezettingstroepen uit Duits land terug te trekken. Hij zei dat een dergelijke terugtrekking niet werd overwogen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3