f NOORDATLANTISCHE LANDEN MÜSIROOP LITTOOIJ Samenwerking f V NA NEGEN .MAANDEN STRIJD UIT DE PROVINCIE SckcntvcJslriJtl voer Je jcugJ STOFZUIGER G. J, VERLINOE ELECTRICIËN I Qiïsnakt adem! BEDIENDE Dagmeisje MANUF/ NOORD! BOE^ fift/RS 26 FEBR.-5 MAART'1949 Verklaring van Lange ANNE vindt het geluk Hst Noord-Atlantisch pact Zuilen V. S. om vervanging van Lie verzoeken? De Egyptisch-Israelische wapenstilstand Ministers Beneluxl?nden Zondag bijeen Lichte ongesteldheid van Prins Bernhard Wapenstilstand tussen Israël en Egypte getekend Handelsbesprekingen |tussen Ned. en Engeland Truman over de wapenstilstand Amerikaans protest verworpen BOEKHANDEL TERNEUZEN Voor Uw Beweegbare zuigmonden Zeilzwabbers Compl. snoeren (rubber) Borstels. Stofzakken enz- Havenstr. 8. Terneuzen b/d Markt Tel. 2176 Be Rotterdamse Bank N-V- Kantoor Terneuzen vraagt een Sollicitaties met volledige opgaaf van genoten oplei ding. behaalde diploma's, tegenwoordige werkkring en verlangd salaris worden ingewacht. Gevraagd: aankomend Radio-Technisch Bureau N. W. DE BUCK, Nieuwstraat 46. Terneuzen Gevraagd zo spoedig moge lijk, een net wegens huwelijk der tegen woordige. ABRAHAMSE, Noordstraat 82, Terneuzen V f A y Behangselpapier Grote sortering Lage prijzen Uit voorraad leverbaar Staalboeken op aanvrage Volle rollen welke U over hebt worden steeds teruggenomen öalvard Lange, de Noorse Mi nister van Buitenlandse Zaken, hoeft gisteren in het Parlement wüdaard, dat zijn besprekingen te Washington de regering er van todden, overtuigd, dat een Scan- «Snavische alliantie op een „pact- vrjje" basis niet langer een prac- tische mogelijkheid was. Solidari teit, die beperkt is tot kleinere neutrale eenheden kon niet het *#dige effect heben ter voorko ming van oorlog. Om een duur zame vrede te verkrijgen moesten «te West-Europese democratieën economisch, sociaal en cultureel werden opgebouwd door middel van georganiseerde en durende sameiniwerking, en zij moesten po litiek worden, geconsolideerd". Dit moest mede inhouden, „defensieve samenwerking op regionale basis". Lange vervolgde: „Als wij deze gedragslijn kiezen, dienen wij naar de mening van- de regering te streven naar deelneming aan he voorbereidende besprekingen ®.ver een- vredes- en verdedigings- pact tussen de Noord-Atlantische iatden, en wel spoedig genoeg om omze invloed te doen gelden bij de formulering van zulk een regio- »ale overeenkomst. Dit zou Noor wegen niet aan een Atlantisch •act binden. t>e uiteindelijke be- sSresirig zou door het Parlement worden genomen. Het Atlantisch pact draagt g»een offensief karakter. In ant woord ot> onze zorgvuldig gestelde vragen te Washington hebben wij «ie verzekering gekregen, dat het aooit in de bedoeling van de Ver. Staten heeft gelegen in vredes- om bases in Noorwegen te verzoeken en dat er geen verzoek •ou worden gedaan om gemeen schappelijke basis voor bij het pact aangesloten landen" Het standpunt van de Verenig de Staten en van Groot-Brittan- *ië is, dat een Scandinavische de fensieve unie, welke niet door een bondgenootschap is gebonden, geen politieke of materiële steun van het Westen moet verwachten. ~»e grote Westerse democratieën, aie oorlog wensen te voorkomen, trachten stabiliteit en een nieuw evenwicht in or.s gedeelte van de wereld tot stand te brengen. Dit ia slechts mogelijk, op bases van solidariteit en samenwerking op het geb ed van economie, politiek ea landsverdediging in een ge- «teelte van de wereld, dat groot genoeg is om earn factor, van be lang voor de wereldpolitiek te zijn. Het is duidelijk, dat het voor gestelde Atlantische verdrag een ragiionale overeenkomst moet wor sten, gebaseerd op het beginsel „één voor allen en allen voor één", mdien één der aangesloten landen zou worden aangevallen. „Wij hebben vernomen", aldus Lange, „dat geen eisen zullen worden gesteld aam enig land, die toet zouden dwingen strijdkrach ten te onderhouden op een hoger peil dan zijn economie veroorlooft. In het voorgestelde vërdrag wordt er de nadruk op gelegd, dat het economisch herstel i.n de be trokken landen afzonderlijk en in geheel West-Europa, voorrang moet hebben/' „In het ontwerp-verdrag wordt voorzien in het stichten van ge- •amenlijke raadgevende en voor bereidende organen, waarin alle partijen op voet van gelijkheid femme::De bijzonderheden der verplichtingen tot het verlenen va.n wederzijdse hulp in geval van een aanval zijn nog niet nader om schreven", aldus Lange. Hij vervolgde: „Er werd zowel U Washington, als te Londen de «•druk op gelegd, dat de Ameri kaanse en Britse regeringen geen invloed od onze beslissing wensen •it te oefenen, terwijl zij evenmin «kruk op ons wiUen uitoefenen. Het Een modern sprookje van Maria Sawersby. (Nadruk verboden.) Anne knikte zwijgend en wei na zweefde zij in Grundtvig's ar- s»en over het parket. Ze had nog slechts weinig gelegenheid gehad •m te dansen, maar ze was muzi kaal, had veel rh'ytmisch gevoel mi de jonge graaf was een uit stekend danseur. Hii leidde haar mei gemakkelijke zekerheid over toet parket en Anne onderwierp «ch met een gelukzalig gevoel aan zijn leiding.' Plotseling besefte ze, dat ze iong was, dat ze alles ontbeerd bad" en dat ze eveneens naar vreugde en geluk verlangde als elk ander jong mensenkind. Ze ge noot in volle overgave van de slepende dans. en de lokkende tonen der muziek. Toen de Boston tn een wals overging, bleef zij in «le armen van Grundtvig, die zich ligt geheel aan ons te beslissen, of wij direct tot het te sluiten verdrag willen toetreden, of dat wij wensen te wachten totdat het paot volledig vaste vorm heeft aangenomen. Ook bestaat de mo gelijkheid op een latere datum of helemaal niet toe te treden. Wij moeben deze beslissing op basis van onze eigen overwegin gen nemen. Het Atlantisch ver drag moet een1 vrijwillige unie van vrije volken worden". Minister-President Lange deel de verder nog mede, dat het ant woord van Noorwegen op de jongste nota der Sowjet-Unie, waatnn het sluiten van een niet- aanvalsverdrag tussen beide sta ten wordt aangeboden, nog in overweging is. Dit antwoord zal worden gegeven, zodra het Parle ment in de loop van de volgende week, in de gelegenheid zal zijn geweest deze aangelegenheid te bespreken en een beslissing te ne men ten aanz eil van de houding, welke moet worden1, aangenomen tegenover de door de Sowjet-Unie opgeworpen vraagstukken." Eerder in zijn rede had Premier Lange verklaard, dat het Noorse veiligheidsprobleem tweezijdig was: 1. De Noorse strijdkrachten zijn niet sterk genoeg om alleen een grote mogendheid voor een aanval te doen terugdeinzen. 2. Voor het opbouwen van de landsverdediging moet het „op een economische basis" militaire voorraden uit het buitenland ont vangen. Na de bijeenkomst te Oslo was het niet meer dan natuurlijk voor Noorwegen om te overwegen zijn' veiligheidsproblemen met de grote Westerse democratieën te'bespre ken. 1. Een gewapende aanval op een der Atlantische mogend heden zal worden beschouwd ais een aanval op allen en ieder land verplicht zich tot het ver lenen van bijstand tegen de aanval in overeenstemming met zijn rechten van zelfverdediging vólgens het Handvest der Ver enigde Naties. 2. Elk land zal voor zich zelf beslissen over de aard van de actie, met inbegrip van 'n mo gelijk gebruik van de strijd krachten, die het tegen de aan val zal ondernemen. Deze clausules zouden wor den verstrekt door andere arti kelen, die voorzien in bijna voortdurende consultaties en in gecoördineerde voorbereiding van verdedigingsplannen. In diplomatieke kringen is men van mening, dat deze over eenkomst de weg heeft vrijge maakt voor een spoedige slui ting van het pact, mogelijk bin nen veertien dagen. Volgens onbevestigde berich ten uit Washington heeft men over het ontwerp van het At lantische Pact op de volgende 2 punten overeenstemming be reikt: De Amerikaanse journalist „Daily Mirror" dat het Ameri kaanse Ministerie van Buiten landse Zaken voornemens is om de vervanging te verzoeken van Trygve Lie als secretaris-gene raal van de V. N. op grond van de critiek die hij heeft uitge bracht tegen het voorgenomen Noord-Atlantisch pact. Het Ministerie meent, zo schrijft Pearson, dat het pact het gezag van de V. N. zal verstevigen in plaats van verzwakken zoals Trygve Lie heeft beweerd. Het Ministerie is de mening toegedaan, dat die critiek door Moskou is ingegeven, aldus Pearson. Jnaar/ÈOEh Uw ademhalingsorganen zyn door taai slym verstopt. Los lat lastige en gevaarlyke slijm op! Neem nog vandaag de verzachtende, slymop- lossende en krachtig ingrijpende lingez. Med.) BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAPPEN Bij Kon. besluit zijn benoemd: Met ingang van 8 Apr.il a.S. tot dijkgraaf van. de Prosperpolder (Nederlands gedeelte) P. V. M. Vercauteren te Clinge. Tot gezworene van de Prosper polder (Ned. gedeelteR. J. de Deckere te Nieuw-Namen (gem. Clinige). Tot gezworene van de Koningin Emimapolder R. C. M. Verhaegen te Graauw en Lamgendam. OPBRENGST NATIONALE RECLA.SSERENGSDAG IN 1948 BIJNA f275.000. De nationale reclasseringscol- lecte an 1948 heeft totaal opge bracht een bedrag van ƒ274.577 netto. Dit is ƒ11.168 meer dan in 1947. Uit een overzicht van de op brengst in de provincies blijkt, dat de netto-opbrengst in Zeeland 7048 bedroeg, dit is 630 minder dan in 1947. TERNEUZEN. Modder. Met de toegangsweg naai- de Irenestraat in de Noordpolder is het thans, nu de droge periode ten eir.de schijnt te zijn, allerdroevigst gesteld, terwijl ook in de straat zelf van enig plavei sel nog geen sprake is. Alhoewel aan één zijde der straat de huizen reeds geruime tijd nagenoeg, alle bewoond zijn, wordt de bestrating .klaarblijkelijk op de lange baan geschoven en kan bij de minste regen terecht gesproken wörden van een mod derpoel, waar langs het des avonds bij een Egyptische duisternis, want ook elke straatverlichting ontbreekt nog! mede door de aanwezigheid van riooldeksels, paaltjes e.d., levensgevaarlijk is te passeren. Wat van een en ander de oor zaak 'is, kan thans nog in het mid den worden gelaten. Een feit is. het echter, dat de bewoners veel ongemak ondervinden, niet in dc laatste plaats doordat ook de Vuil nisophaaldienst deze straat nog niiet „aandoet". Een beetje meer voortvarendheid bij de bestrating zou géén kwaad kunnen! AAMSLAG. Gevonden voorwerpen. De hieronder venmelde gevon den voorwerpen zijn terug te ver krijgen bij de daarachter vermelde adressen Padvindersruim, M. Galle, Veer- straat A 67; zilverbon van 1, A. de Visser, Polderstraat A 271d. zelf eveneens in een roes waande. Hij voelde het tere figuurtje van het meisje dicht tegen zich aan, b dwelmde zich aan de geur van raar goudblond haar en zou Anne het liefst zo eeuwig hebben vast gehouden. Grundtvig had reeds met heel wat vrouwen gedanst, ,aar nog nooit had hij zich daar bij zo intens gelukkig gevoeld. De muziek zweeg. Anne bleef staan en keeik verward naar de jongeman op. Haar ogen straal den onder het kanten masker. Ik heb in lang niet gedanst, zei ze. nog steeds wat verlegen. En ik was wel zeer onbe scheiden, want ik heb u direct voor twee dansen in (beslag ge nomen. Bent u moe? Anne schudde ontkennend het hoofd. Zullen we nog verder dan sen? Ja graag! Eenvoudig en natuurlijk werd dat gezegd. Haar toestemming vervulde Grundtvig met vreugde. Wederom legde hij zijn arm om haar slanke leest, maar nauwe lijks had de muziek ingezet, of uit -• eetzaal weerklonk luid gelach Joden en Egyptenaren heb ben gisteren een strijd van 9 maanden beëindigd aoor net ondertekenen van een alge mene wapenstilstandsovereen komst volgens welke zal wor den afgezien van „alle vijan dige of oorlogsdaden". In de overeenkomst wordt gesteld, dat de demarcatielijn, waarover beide partijen het eens zijn geworden, niet moet worden opgevat als een poli tieke of territoriale grens. „Deze lijn, aldus de overeen komst, is vastgesteld zonder vooruit te lopen op de rechten, aanspraken en positie van de partijen ten aanzien van de uiteindelijke regeling van de Palestijnse kwestië". Volgens de overeenkomst zul len de Egyptische troepen Za terdag aanstaande beginnen met de evaeuëring van de „zak" bij Faloedja in de Negef, onder toezicht van Waarnemers der V. N. Voorts wordt in de overeen komst gezegd, dat door geen der partijen agressieve actie te land, ter zee of in de lucht zal bereid of bijwijze van dreige ment aangekondigd en dat beide partijen tenvolle elkan ders recht op „veiligheid en vrijwaring van vrees voor een aanval" zullen eerbiedigen. De voorzieningen van de overeenkomst, aldus wordt ver klaard, zijn „uitsluitend inge geven door militaire overwe ging" en de rechten, aanspra ken of belangen van niet-mi- litaire aard in het betrokken gebied zullen later moeten wor den geregeld. De voorzieningen ten aanzien van beperking en terugtrek king van strijdkrachten betref fen alleen 't „Westelijk front". Hangende het sluiten van een wapenstilstand met een „der de partij", wier strijdkrachten zich in de buurt van zekere sec toren aan 't „Oostelijk front" bevinden. Aan het Westelijk-frontge- bied zullen slechts verdedi- Naar vernomen wordt zullen de eerste Ministers en de Minis ters van Buitenlandse Zaken der Benelux-landen Zondag a.s. te Brussel vergaderen, ter voorbe reiding van de aanstaande Be- nelux-conferentie, welke op 10 Maart a.s. in Den Haag zal wor den gehouden. Een vliegtuig van de Cathay Pacific Air Lines" is in de heu vels bij de Repulse-baai in dichte mist neergestort. Naar men meent zijn alle inzittenden om het leven gekomen. Waarschijnlijk kwam,'t vliegtuig uit Manilla. en gejuich, afgewisseld door hoera-geroep. Wat is dat? vroeg Anne. Lateq we maar eens gaan zien. Grundtvig bood Anne zijn arm en trok haar zacht met zich mee. In de eetzaal was een uitgelaten (gezelschap bijeen,, waarvan consul Eschental en mevrouw Olga Sta- niecki het middeipunt vormden. De gastheer stond op een kleine verhoging en hief zijn champag neglas op. - Lieve vrienden, riep hij ver genoegd, de zaak is nu toch niet meer te verheimelijken en het ligt ook geenszins in mijn bedoe ling om dat te doen. Ik heb het genoegen u te kunnen meedelen, dat ik mij met mevrouw Olga Sta- niecki verloofd heb en ik verzoek u vriendelijk om uw gelukwensen! Leve het verloofde paar! Het was Grottkau, die deze jubelkreet door de zaal deed schal len en hij "maakte meteen van de gelegenheid gebruik Vera Sta- 'liecki en zijn eigen samenweefsel van verdichtsels te ontvluchtep. Hij stortte zich in de ware zin van het woord op de consul en Naar het A.N.P. verneemt, zal de reis van het Koninklijk Ge zin van St. Anton naar Zer- matt, welke heden zou plaats hebben, enige dagen worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van Z.K.H. Prins Bernhard. gingstroepen gehandhaafd worden. De Ondertekenaren zijn het eens over het instellen van een gemengde wapenstilstandscom missie, wier voorzitter onder andere verantwoordelijk zal zijn voor de demilitarisatie van het gebied van El Au,ja (bij de Egyptische grens). Alle krijgsgevangenen, met inbegrip van hen, tegen wie strafvervolgingen hangende zijn en degenen, die voor een over treding zijn veroordeeld, zullen worden uitgewisseld, onder toe zicht van de V. N„ binnen 21 dagen na de ondertekening van de wapenstilstandsovereen komst. Op Rhodos is Donderdag offi cieel de algemene wapenstil standsovereenkomst tussen Is raël en Egypte getekend. Dit is de eerste keer dat de handteke ningen van Egyptische en Is raëlische vertegenwoordiger:? te zamen voorkomen op een vre- desdocument. De ondertekening, die door Dr. Ralph Bunche als een his torische gebeurtenis werd be schreven, geschiedde in de bal zaal van het Rozenhotel. Dr. Walter Eytan en kolonel Ygal Yadin Tekenden voor Is raël. Kolonel Seif Eddine en Kolonel Mohammed R»h«ia*i voor de Egyptenaren. De handelsbesprekingen, welke deze week tussen Engeland en Ne derland in 's Gravenhage worden gehouden, zullen heden beëindigd worden. Naar wij vernamen is er op alle punten van het voor 1949 te slui ten handelsverdrag overeenstem ming bereikt. Het bedrag van 40 miliioen sterling, pat daarover werd gepubliceerd, wordt onjuist genoemd. Het wederzijdse goede- enverkeer in het verdrag van '48 weck in zoverre van de meeste an dere handelsovereenkomsten af, dat sommige contingenten het ka rakter hadden van een raming, zodat zij konden worden gewijzigd indien de omstandigheden zulks noodzakelijk maakten. diens verloofde om beiden harte lijk de hand te schudden. Vera wierp zich met een thea traal gebaar aan de borst van haar moeder. Mijn geliefd kind! zei me vrouw Olga pathetisch. Allen verdrongen zich om Echental en zijn verloofde. Grott kau was in zijn uitgelatenheid niet meer te houden. Muziek! riep hij dwars door de wintertuin. Muziek! Hierheen! Een fanfare! Lang zullen ze .leven! Gasten en muzikanten stroom den uit de danszaal naderbij1. Grottkau plaatste zich aan het hoofd van de stoet,, Vera aan haar mama en haar stiefvader in spé overlatend. Hij nam de leiding op zich en riep: ,,De muziek speelt een pittige mars en op de tonen daarvan maken wij 'n verlovings polonaise door het park. De dames en heren, die nog gemaskerd zijn, worden verzocht hun even lieftal lige als interessante aangezichten te onthullen. De tocht begint! Lachend en schertsend onder wierp men zicli aan Grottkau's be velen. Vooraf gegaan door de President Truman heeft gis teren de ondertekening van de Israëlisch-Egyptische wapen stilstandovereenkomst verwel komd. Hij hoopte, dat dergelijke overeenkomsten zouden worden gesloten tussen Israël en de an dere Arabische landen en dat het resultaat een permanente vrede in het Midden-Oosten zou zijn. „Na zulk een vrede", aldus de President, „zouden de V.S. bereid zijn in detail voorstellen te bespreken voor de ontwikke ling van het Midden-Oosten als deel van economisch program van de V.S. voor de verbetering van de minder ontwikkelde ge bieden in de wereld. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat een Ame rikaans protest tegen de arres tatie van 15 Protestantse ker kelijke leiders in Bulgarije, is verworpen. In de Amerikaanse nota aan de Bulgaarse regering was ver klaard, dat de arrestatie van de Bulgaarse kerkelijke leiders een „duidelijke terroristische po ging" was, oiA godsdienstige groeperingen te intimideren. De Amerikaanse nota, die op 21 dezer bij het Bulgaarse Mi nisterie van Buitenlandse Za ken was ingediend, was binnen een uur verworpen. De Amerikaanse nota had be trekking op de tegen de predi kanten uitgebrachte beschuldi gingen van spionnage, verraad en zwarte handel. De nota noemt deze beschuldigingen „ongegrond en belachelijk". „Onder deze omstandigheden behoudt mijn regering zich haar rechten voor op grond van het vredesverdrag met Bulga rije en verzoekt om faciliteiten voor vertegenwoordigers der Amerikaanse legatie, opdat deze het proces kunnen bijwonen": Op het laatste verzoek heb ben de Bulgaarse functionaris sen niet gereageerd. muziek, zette de stoet zich in be weging. Eschental, zijn verloofde en Vera liepen voorop, de gasten sloten zich geleidelijk aan, terwijl Grundtvig en Anne de rij sloten. Wilt u uw masker niet siif- zetten, prinses? vroeg" Grundtvig. Allen hebben zich al van dat las tige vermommingsartikel bevrijd en ik zou mij gelukkig prijzen als ik uw gezicht mocht zien. En wie is die ik, die ik daar mee gelukkig zou maken? vroeg Anne, het demasqué nog even uitstellend. Ik ben graaf Grundtvig Baggesen, luitenant ter zee. Wat scheelt u? Anne was plotseling in een ner veuze lach uitgebarsten. De rol van de betoverde prinses, die z# speelde, de verloving ran haar moeder, waarin zij nauwelijks aandeel had, de stoet der gasten door het donkere park en de dwa ze jongeman, die deze stoet met allerlei zotte gebaren dirigeerde, dat alles was te veel voor haar zenuwen. (Wordt vervolgd.) •yo iiyjjen. Ter gelegenheid van de boekenweek organiseert Boekhandel Littooij een grote tekenwedstrijd, waaraan door de jeugd van Terneuzen en omgeving, in de leeftijd van 6 t/m 13 jaar kan worden deelgenomen, in 3 leeftijdsgroepen worden de deelnemtrs ingedeeld. Als prijzen stellen wij prachtige boeken ter beschikking die in onie etalage te bezichtigen zullen zijn. Op de scholen zullen formulieren voor deelname worden uitgereikt. De jury wordt gevormd door de heren G. W. Kolthof (Leeraar U.L.O.), A. Konings veld (Leeraar Ambachtschool), Alb. Standaert.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2