Geen stopzetting der Marshallhulp Het proces Kravchenko Een interessant debat gst 1949 Finse regering blijft kingea over Atlantisch Pact DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949. Dr. Valentine weer in Nederland >Protestbetoging tegen Churchill? De kwestie Mindszenty De Berlijnse kolenlagen De besprekingen op Rhodos Heden ondertekening! wapenstilstand Israëf-Egypte President Truman verdedigt zijn militaire aide de camp Indien de Sowjet-Unie Frankrijkzoublnnenv3llen. Herstelbetalingen door Japan Veroordelingen te Madrid "Overeenstemming tusser>§ Franse regering en Bao DaiJ Muiterij op Franse trawler dijk gezin te t Anton Een nieuw Am. raket van Ned. Rods- r Westerberk SowJet-manoeuvres aan Noordwestelijke grens Oe Sowjet-Russische repatriëringsmissie _wtie voor gedroogde aardappelen? Flonkering bfl AtoannementTerneuzen WEEKS VERWACHTIN G medegedeeld door liet K.N.M.I. te Oe Bilt, geldig' van Donder dagochtend tot avond. Plaatselijk enige regen- Voor het Zuiden, van het land Meest matige Westelijlke wind. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Wei nig verandering in tempera tuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1049 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V„ Firma P- J- van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- Advertentieprijs per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertenties; 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding; Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. ndet zo hard zal Terwijl bet (Bat-avi atoes t eldat Dr Beel naar Indonesië brengt, naar de startbaan taxiede, land de op Schiphol gisterenochtend: de K.L.M.-Constellation TDK, die Dr, Alan Valentine, hoofd van de EC. A.-missie in Nederland, naar ons land terugbracht. Zoals be kend heeft Dr. Valentine een maand doorgebracht in de Ver enigde Staten, waar hij bespre- kringen heeft gevoerd over het Marshall-plan. Dr. Valentine leg de er de nadruk op, dat er bij de .Amerikanen nimmer gebrek aan sympathie jegens de Nederlan ders is geweest. „Hoogstens een gebrek aan begrip en kennis van zaken". Doch thans heeft Dr. Valentine een groeiend begrip kunnen constateren voor de com plicaties en de moeilijkheden, waarmede ons land in Indonesië heeft te kampen. ..Wat denkt U .van de resolutie van Senator Brewster over het torugttrefeken der troepen en de houding van het congres daar tegenover" Ik kan U dit wel zeggen: „In- die® het congres van plan was die Marshall-hulp aan Nederland stop te zetten, was ik niet hier". Gelooft U, dat de instelling van een federale interimregering voor de Verenigde Staten voldoende grond zou zijn om de Marshall hulp aan Indonesië weer te her vatteen?" De V. S. zullen zich ten aan zien van dit probleem spiegelen aan de houding van de Veilig heidsraad. In elk geval zal geen hervatting van Marshall-hulp aan Indonesië volgen, voor Ihet depar tement van Buitenlandse Zaken der V S. de absolute overtuiging heeft, dat de situatie dit volko men wettigt". ..Gelooft U; dat het bedrag, dat voor de komende 15 maanden als Marshall-hulp is uitgetrokken, zal worden verlaagd?" „Men heeft deze verlaging voor gesteld op grond van de verwach ting dat de prijzen zullen dalen, maar ik geloof, dat het met deze prijsverlaging lopen". Op het ogenblik, dat het vraag gesprek tussen Dr. Valentine ei de journalisten ten einde Mep, klorik in de aankamsthall plotse ling de kreet; ,,Daar heb je Valen tine ook". Het was Minister Göt- zen, die juist Dr. Beel uitgeleide had gedaan en nu van het plat form terugkwam. Broederlijk be gaf men zich naar de auto voor Den Haag. van Transjordanië overlegging van een schriftelijke machtiging van de Iraakse regering zal vra gen. De .Arabische driehoek" is het gebied' tussen de plaatsen Naibloes, Jenin en Toellsann. Dinsdag deed in de Wetstraat te Brussel het gerucht de ronde, dat de oud-strijders van de oorlog 10401945 het plan hadden een ■protestbetoging te organiseren wanneer Churchill Vrijdag naar Brussel zal komen om deel te ne men aan het congres van de Europese (beweging. De oud-strijders zouden willen protesteren tegen de uitlatingen van Churchill in zijn dagboek, waarin hij zich verwijtend uitlaat over het Belgische leger in de oorlogsdagen van 1940. Bevestiging van dit gerucht kon niet worden verkregen. „Het geval Mindszenty zal door de landen van Zuid-Amerika aan de Veiligheidsraad en de algemene vergadering van de V. N. worden voorgelegd", zo verklaarde Dins dag het hoofd van de Oolumibiaan- se afvaardiging Roberto "Urdaneta Arbelaez. Hij voegde er aan toe, dat de afgevaardigden van de be trokken landen gisteren in het ge bouw van de Columbiaanse dele gatie zullen bijeenkomen. De Columbiaanse afgevaardigde zeide tenslotte, dat de kwestie van Kardinaal Mindszenty door Argentinië en Culba (bij de Veilig heidsraad zal worden aanhangig gemaakt, "terwijl Columbia de kwestie op de agenda zal doen plaatsen van de aanstaande alge mene vergadering in April. De. plaatsvervangende burge meester in Berlijn. Friedensburg, zal naar Duesseldorf vliegen om mijnwerkers aan te monsteren voor het ontginnen van de in de Franse sector van Berlijn gelegen kolenlagen. De eerste laag werd kort geleden in Reinickendorf op een diepte van ongeveer 45 meter ontdekt. De mijnwerkers zullen met toestellen van de luchtbrug naar de stad worden overgebracht. Uiiuaid^cui w vrucai, Op Rhodös is kolonel Seif ESd- din aangekomen met het Egypti sche besluit over de ontwerp- wapenstilstamd tussen Israël en Ejgypte. Tegelijkertijd met hem arriveer- idle Seleh Mahmoed, die naar men meent een antwoord van Saoedi- Arabië aan Bunche, de plaats vervangende bemiddelaar bij zidh had, op de uitnodiging wapen stilstandsbesprekingen te openen met Israël. Bunche heeft medegedeelddat de wapenstilstandsbesprekingen tussen Israël en Transjordanië 28 Februari in plaats van 25 Fe bruari zouden; beginnen. De da tum was veranderd op voorstel van Israël, met goedkeuring van Transjordanië. In gewoonlijk betrouwbare con ferentiekringen is gisteren ver klaard, dat het geschilpunt, waar over ruggespraak met Cairo nood zakelijk was, de Israëlische weige ring is de troepen uit Beersjalba terug te trekken. Israël, zo zeide men. weigerde ook een compromis aan te gaan over het Egyptische voorstel dat de Israëlische troepen in de onmiddellijke omgeving van Beersjeba zouden worden terugge trokken, terwijl de stad zelf onder burgerlijk bestuur zou komen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de wapenstilstandsovereen komst tussen Israël en Elgypte heden te Rhodos zal worden gete kend. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen dat Israël, Vóórdat het zal overgaan tot be spreking met Transjordanië van de door Irak bezette „Arabische, driehoek" in Centraal Palestina, NIEUW WAPEN VOOR MASSA-VERNIETIGING Majoor James Graham, van de genie van het Amerikanse leger, heeft verklaard, dat het zeer goed mogelijk is, dat de Sowjet-Unie het geheim bezit van een dodelij ke vloeistof, waarmede in het open veld hele divisies buiten gevecht gesteld kunnen worden. Graham gelooft, dat twee Duit se geleerden, die de vloeistof heb- Iben samengesteld, gevangen zijn genomen toen 't Rode Leger Ber lijn binnentrok. Hij voegde hier aan toe, dat Duitsland de vloei stof, die moet worden versproeid, niet heeft gebruikt, en dat Rus land dat waarschijnlijk ook niet zou doen, omdat een bepaald ge bied na het gebruik van de vloei stof te lang besmet blijft. Volgtens Graham ruikt de vloei stof enigszins naar vruchten. De geur is eöhter zó ziwak, dat men hem nauwelijks kan waarnemen. Graham had tot taak in Duits land aangetroffen voorraden van de vloeistof onschadelijk te maken. Tijdens een diner te Washing ton, waarop 200 reserveofficieren met hun vrouwen waren geno digd en de militaire aide de camp, generaal-majoor Harry Vaughan, als eregast aanzat, heeft Presi dent Truman „in kazernetaal" verklaard, dat ieder, die een aan val deed op zijn; ai'uc de camp, een aanval deed op hem zelf. Tru man was niet van plan zich door iemand te laten beïnvloeden in de keus van zijn kabinet of staf. Vaughan werd kortelings aan gevallen door de journalist en ra dio-commentator Drew Pearson, omdat hij een onderscheiding van generaal Peron had aanvaard. Drew Pearson antwoordde later hierop, dat de keuze van de staf Truimans zaak was, „hoewel de belastingbetaler de rekening moet betalen". Doch indien er een lid van de staf een medaille aan vaardde van een militaire dicta tor, wiens beginselen dloor de re gering der V. S. van de hand wer den gewezen, dan was dit een zaak van openbaar belang en het behoorde eveneens een zaak van President Trumans belang te zijn. In een vergadering van de Par tij van de Arbeid te Baarn heeft Prof. Ir. W. Schermerhom ge sproken over: „Drie jaar Partij van de Arbeid en hoe verder". Spreker heeft daarbij ook het In donesische probleem aangeroerd. Hij merkte op, dat de controverse, welke hierover pussen de P. v. d. A. en de K. V. P. bestaat, aan Nederland en Indonesië reeds veel schade heeft berokkend. Het voortdurend touwtrekken tussen K. V. P. en «de P. v. d. A heeft een pijnlijke toestand geschapen, omdat een oplossing van het pro bleem er onmogelijk door dreigt te worden. In het debat kwam Prof. Mr. J A. van Hamel aan het woord, die opmerkte slechts als particu lier, geheel vrijstaande van enige partij, te spreken. Hij oefende critiek op de Partij v. d. Arbeid, beter gezegd op Prof. Schemier- liorn als spitsfiguur van deze partij. Hij kon de partij niet los maken van Prof. Schermerhorn. De naam van de P. v. d- A. deed hem aan als onwaar, omdat er ook buiten die partij Nederlanders zijn, die willen werken en met idealen zijn bezield. Spreker wees er op, dat de moeilijke situatie, waarin ons land zich door de In donesische kwestie op het ogen blik bevindt, door de leiding van Prof. Schermerhorn is geschapen. Men ziet voordeel in experimen teren en rekent te weinig met de gevolgen van mislukhmg. Zo kwam het, dat de regering Schermerhom met geld heeft ge smeten en dat het land onder zijn leiding de last van een geweldig ambtenarenapparaat kreeg te dra gen. Met. het geëxperimenteer heeft Prof. Schermerhom, die het ambt van Minister-President am bieerde, zich op een terrein bege ven, waarvoor hij niet voldoende bekwaam was, waaronder ook het Indonesische probleem Hij was het, die de verantwoordelijkheid droeg voor het opstellen van het accoord van Linggadjati met het beruchte artikel 1, waarin de re publiek voor geheel Java en Su matra de facto werd erkend, dit in strijd met alle feiten. Dit is de oorzaak geworden van alle moei lijkheden. Spreker waarschuwde tegen het verder aanvaarden van de leiding van Prof. Schermer horn voor de zaken van de staat en sprak de hoop uit, dat ons land in zijn droevige omstandigheden van het ogenblik bekwame, vak kundige leiders moge hebben. Prof. Schermerhorn antwoordde nimmer het ambt van Minister- President te hebben geambieerd; zelfs had bij getracht het te wei geren. JJpreker verzekerde, dat 't niet licht viel om kort na de oor log met een zware verantwoorde lijkheid te worden belast en be streed, dat hij de ontwerper was van artikel 1 van het accoord van Linggadjati; het is door een colle ge van juristen opgesteld, waarna liet door het Kabinet en de Twee de Kamer werd goedgekeurd. „Niet het Kabinet Schermerhom doch de regering Genbrandy van Londen heeft de zaak in Indonesië verprutst door tijdelijk afstand te doen van de Nederlandse souverei- nitelt, welke eerst op 1 December 1946 werd hersteld." Bij de aanvang van de 14e zit ting van het proces van Krav chenko tegen „Les Leittres Fran- qaises" is het tamelijk rustig. De eerste getuige die gehoord wordt, as Andrew Lebed, een werktuig kundig ingenieur, die door een Sowjet-rechtbank ter dood werd veroordeeld. Zijn levensverhaal neemt heel wait tijd in beslag. Hij is de zoon van een spoorwegar beider en was lid van de commu nistische partij. In 1937 werd hij evenals andere beambten van de spoorwegen het slachtoffer van een zuivering. Hij verhaalt hoe hij door drie rechters van instructie werd afgeranseld. Lebed verhaalt verder, hoe hij, om zijn gezin te redden, een verklaring onderte kende, waarin hij erkende schul dig te zijn en hoe hij daarna als terrorist ter dood werd veroor deeld. Er ontspint zich een debat over de N.K.V.D. De verdediging be weert, dat de N.K.VJD. niets an ders is dan het Ministerie van Binnenlandse Zalken, terwijl de burgerlijke partij van haar kant verklaart: „Zeker, de N.K.V.D. is het Ministerie vami Binnenlandse Zaken, maar in Rusland kan het buitengewoon strenge straffen op leggen, terwijl dit in Frankrijk aan het gerecht is voorbehouden. Lebed zei, dat hij door het hoog ste hof van beroep in vrijheid ge steld werd. Hij verhaalt vervol gens hoe hij naar Duitsland werd gedeporteerd De verdediging stelt hem ver volgens de vragen: „Hoe hebt u in Duitsland geleefd? Hoe bent u er met uw gezin gekomen?" Getuige antwoordt: Ik antwoord die mannen niet. Ik weiger niet Volgens radio-Helsinki is de sociaal-democratische regering van Finland gevallen, doordat het Parlement de Regering zijn ver trouwen niet heeft gegeven. De eerste uitslag van de stem ming was 97 sternen tegen 96 ten gunste van de Regering. Bij her telling was de stemmenverhouding echter 97 tegen 97. Later, bij een tweede stemming, kreeg de Regering 97 stemmen, terwijl 95 afgevaardigden tegen stemden. De Regering blijft thans aan. De stemming vond plaats tij dens een verhit debat over de landbouwpolitiek. Het debat is Dinsdag begonnen en heeft dertig uren geduurd. Volgens de Grond wet is een stemmenmeerderheid van twee vereist. De boerenpartij, die bij de in Juli gehouden algemene vcrk'.ezii - gen als grootste partij uit de bui- kwam, had de regering gevraagd of „zij zich er van bewust was dat de lage prijzen, die voor land bouwproducten zijn vastgesteld, de afzetmoeilijkheden, de verhoog de productiekosten en de hoge be lastingen de positie van de boe ren, en vooral van de kleine boe ren, onhoudbaar hebben gemaakt" Door de leider der Franse com munistische partij, Maurice Tho- rez, is Dinsdag een toespraak ge houden tot het bestuur van de Barijse afdeling der partij. Volgens een communiqué van de rede heeft Thorez in antwoord op de vraag: „Wat zoudt u doen, indien het Rode Leger Parijs zou bezetten?' verklaard, dat, indien de Sovjet-Russische strijdkrachten Frankrijk zouden binnenvallen, de Franse communisten zouden han delen „zoals dè arbeiders en vol ken van Polen, Roemenië en Joego-Slavië hebben gedaan". Voorts heeft Thorez o.m. ge- 1 „De Sovjet-Unie heeft nog nooit enig ander land aangevallen en zou dit ook nooit kunnen doen. 2. Frankrijk bevordert op daad werkelijke wijze de aanvalspoli- tiek van het Angel -Saksische im perialisme, omdat zich een buiten landse generale staf te Fontaine- bleau bevindt (het onder veld maarschalk Lord Montgomery staande militaire hoofdkwartier van de Westerse Unie) en omdat Franse overzeese gebiedsdelen worden gemaakt tot bases voor een aanval op de SovjetsUnie en op de volksdemocratieën". uitleg te verstrekken aan een rechtbank, maar wèl aan agenten van K.V.D. Wurmser is verontwaardigd over de bedenking van getuige. Heiszmann repliceert: „Gij waart reeds goed ingelicht over een ge tuige. (Bedoeld is Antonof, wiens uitlevering door de Sowjet-Rege- ring is verzocht.)" Wurmser: „Ik heb gelegenheid gehad te spreken met onze Sov- jetigetuigen en 20 ben ik te weten gekomen, wat voor persoon An tonof is." Mr. Izard zegt daarop: „Dat is het (bewijs, dat uwe getuigen agen ten zijn van de Sovjet-Regering. Bedankt Wurmser." De Voorzitter van het interna tionale verbond van personen, die om politieke redenen zijn gedepor teerd (communistische strekking), Lampe, die enkele dagen geleden heeft getuigd, komt opnieuw ge tuigen. Hij stelt er prijs op te ver klaren, dat geen enkele getuige, die op dit proces is verschenen en deel uitmaakt van de ontheemden, in een „dodenkamp" is geweest. „Degenen, die wij er hebben ge zien, zijn geen patriotten en ik neb de indruk, dat velen van hen collaborateurs zijn." De volgende getuige is Pascal Ghiarelli. „Ik ben een leerling van Lenin en Trotsky. Ik ben een oude revolutionnair en behoor beslist niet tot de rechterzijde. Tijdens de Spaanse burgeroorlog heb ik wa pens overgesmok keld voor de Re publikeinen. Tijdens de bezetting moest ik mij schuil houden. U zult weten hoe de moffen zijn. Ik ben hierheen gekomen, omdat ik heb gezien, dat men zo veel sprak over die arme Kravchenko en om dat Ik ook wel iets te vertellen heb. Na de bevrijding was ik Rus sisch tolk in een kamp nabij Aix- en-Provence. Vele Russen aldaar wensten in Frankrijk te blijlven. Er waren echter politieke com missarissen in het kamp, zoals bij de moffen. Kravchenko heeft niets verzonnen-. Het ging er daar pre cies toe, zoals bij de Duitsers. In dien men iets zegt „tegen" hen, gaat men naar Siberië en komt niet terug." De zitting werd hierop verdaagd. KRAVCHENKO'S PLANNEN. Victor Kravchenko is voorne mens na afloop van zijn proces tegen „Les Lettres Frangaises", Groot-Brittannië en verscheidene andere Europese landen te bezoe ken. Kravchenko verklaarde g-isteren tegenover Reuter: „Ik 'ben voor nemens een aantal lezingen te houden, politieke leiders te ont moeten en toespraken te houden tot vergaderingen van arbeiders. Ik hoop o.a. Nederland, Italië, Zwitserland en Zweden te bezoe ken. Ik wil economische en poli tieke toestanden bestuderen en natuurlijk wil ik ook iets zien van de landen die ik ga bezoeken." Indien de Geallieerde landen, die als herstelbetaling uit Japan ma terieel ontvangen, wensen dat dit materieel opnieuw bruikbaar wordt gemaakt, dan zullen zij voor herstel in dollars dienen te betalen", zo meldt de Amerikaan se overheid. Inderdaad is Japan volgens de voorschriften alleen er toe ver plicht het materieel te leveren, in de staat, waarin het zich bevindt. Daar het hier over het algemeen over machines gaat, die reeds een tijd gebruikt werden, kan deze maatregel, aldus het officiële com muniqué, „Japan een aanvullende voorraad dolars bezorgen." Het schijnt evenwel niet, dat deze verordening toepasselijk is 00 het herstel door de Japanners van geallieerde goederen, die tij dens de oorlog zijn beschadigd en teruggegeven moeten worden. kwartskristalklokken te (Green wich slechts tot op ongeveer een duizendste van een seconde per dag nauwkeurig, terwijl de Ame rikaanse atoomklok, die op trillin gen van ammoniamoleculen loopt, een bijna absolute tijdmaat schijnt te zjjn. Spreker had de atoomklok nog niet gezien. Luis Codina, die vorige week Zaterdag j.l. met zeven anderen voor een militaire rechtbank te Madrid terechtstond <jp beschuldi ging van pogingen om de verbo den socialistische vakbond te re organiseren, is Donderdag tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld zo werd Donderdag vernomen. Twee vrouwen, Lucia Baron en Josefa Ibanez werden tot respec tievelijk vier en twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Vier man nen werden vrijgesproken De 8e "evangene, José Satue, die de lei der van de groep zou ziin, is d-or het zelfde hof ter dood veroor deeld. numvmniiï De afdeling Huisvesting heeft nog steeds met zeer grote moei lijkheden te kampen, daar het aantal aanvragen het aantal ter beschikking komende wo ningen zeer ver overtreft. In 1948 kwamen 76 woningen gereed, n.l. 9 particuliere wo ningen en 26 woningwetwonin gen. In 1949 zullen nog worden opgeleverd 9 particuliere-. 119 huurkoop- en 112 woningwet woningen. Volgens een dezer dagen opgemaakt overzicht, zullen ongeveer 250 gezinnen met aan passende woonruimte geholpen kunnen worden, 's Lands financiën laten niet toe, dat in ruimere mate aan het woningtekort, ook in de komen de jaren, zal kunnen worden tegemoet gekomen. Verheugend wordt genoemd, dat reeds een aanvang werd gemaakt met de uitbreiding van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil en dat verwacht kan worden dat dit jaar ook met de bouw van het Prot. ziekenhuis in de kom zal worden begonnen. Ook de nieuwe Chr. School voor L. zijn met altijd zo geweest als na een rustige beoordeling ver wacht had mogen worden, daar men dit rapport trachtte in te schuiven als argument in de strijd tussen de havens van Gent en Antwerpen en daarbij de Gentse kanaalplannen wildé frustreren door het schromelijk betoog, dat met die nieuwe sluis Terneuzen tot een wereldha ven, zowel van Antwerpen als van Gent zou uitgroeien. Ver trouwd wordt echter, dat deze opwinding inmiddels zal zijn gezakt en de conclusies tot de normale proporties terugge bracht. Een hartelijke vriendschap verbindt Terneuzen met de stad Gent en wanneer ergens vruchtbare aarde ligt voor de ontwikkeling der Benelux-ge- dachte dan is het langs het ka naal TerneuzenGent. De burgemeester besloot zijn rede, met er op te wiizen, dat de begroting 1949 sluitend zal zijn dank zii de door het Rijk I voor de jaren 1948, 1949 en 1950 vastgestelde subjectieve bii- l drage. Te Parijs is officieel bekend ge maakt, dat de Franse regering1 en ex-Keizer Bao Dai van Annam overeenstemming bereikt hebben over Indo-China. Er zijn nog geen verdere bijzonderheden be kend. Bao Dai eh de Franse premier, Henri Queuille, verklaarden in een gemeenschappelijke communiqué, dat zij Dinsdag 'n onderhoud had den ,,in een atmosfeer van vol komen begrip en wederkerig ver trouwen". Frangois Mitterand. de Franse staatssecretaris van Voorlichting, verklaarde tegenover verslagge vers, dat de details van de over eenkomst thans nog niet hekend gemaakt kunnen worden. „De regering zal de Assemiblée een tekst met betrekking tot de status van Cochin-China "voorleg gen op of voor de elfde Maart", aldus Mitterand. Alle havens in Frans Marokko zijn gewaarschuwd om uit te zien naar de Franse trawler Marie Jeanne, van Welker bemanning een deel Dinsdag aan 't muiten is gegaan in de Marokkaanse haven Agadir. Het schip heeft Agadir verlaten en vaart thans op de Middellandse Zee tentleprjjs: n 10 et.; minimum idvertentie 1,50. ing advertenties 9 namiddags 4 uur k kl advertenties; els 60 ct.; Iedere neer 12 cent. Ver- ig: Brieven onder reau van dit Blad it r kwartaal. ZON EN MAAN 1949 Zon Maan Feb. Opk. Ond. Opk. Ond 26 7.34 18.13 7.40 16 32 27 7.32 18.15 7.54 17.46 28 7.30 18.17 8.06 16.57 Mrt. 1 7.27 18.19 8.16 20.07 2 7.25 18.21 8.25 21.16 3 7.23 18 22 8.34 22.27 4 7-21 18.24 8.45 23.40 5 7.18 18.26 8.58 6 7.16 18.28 9.15 0.65 m een beter leven us het rapport, itvangende landen Amerikaanse hulp ijks 17 dollars per veer 12 van het ïen van elk land. de 'bevolking ont- d per persoon 51 inse hulpverlening erland neer op bij iet nationale inko- padvinders, die in .en hebben aan de te Vogelenzang, n Juliana dank ge- e uitstekende ont- toenmaals onder- Vorstin een boek- ge uitvoering over ick overhandigd gala-ontvangst in hebben „Les Pe- d'Innsbrück" Ty- iderlandse liederen re van het Konink- Het Amerikaanse proefsta tion te White Sands (New Mexi co j maakt bekend, dat een proef - raket is afgeschoten tot 4Ou km boven de aarde. Het projectiel was een samenstelling van een her- touwde Duitse V2 en een kleinere raket naai Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 werd afge vuurd. De raket bereikte een maxi mum-snelheid van 8.000 kilometer per uur, eveneens een record. De twee raketten waren tezamen 20 meter lang en wogen 15 ton. Volgens Generaal Blackmore, leider van het proefstation, kan op het ogenblik geen voorspelling gedaan worden over de mogelijk heid een bepaald doel te raker,. gemeente Wester- is de bezettingsja- te positie innam in iet feit, dat in de onder de rook van et beruchte Joden- gen, heeft gisteren de hulp aan de teerden van 't Ne- Kruis een gedenk- 1. Dit raam, ver- de glazenier N. irlem, werd tijdens itigheid in Wester- ehuis onthuld door ■an het Nederland- Ir. F. C. C. Baron Serooskerken van enwoordiigheid van s der Koningin in >r. R. H. Baron De vijk en vele autori- ionarissen van het iging van het kamp 1 1942) waren meer >odse burgers door eau, aldus Baron Serooskerken van Nederlands Israë- ootschap was Mr. Rhoer uit Meppel Het Sowjetrussische leger voer; wintermanoeuvres uit tussen Pet- samo en Salla, waar de Sowjet- Unie aan Noorwegen en Finland grenst, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kring te Helsinki verklaard. De manoeuvres zouden gehou den worden door de garnizoenen te Petsamo, Moermansk, Salla en Kandalks, die alle versterkt zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hecht men in politieke en diplomatieke kringen te Oslo geen geloof aan de in omloop zijnde ge ruchten, dat de Sowjettroepen zich .samentrekken aan de Sowjetrus sischeNoorse grens, as Luitenant-Generaal G. S Loe- kyantsjenko, staf-chef van het Sovjet-Russisch militair bestuur in (Duitsland, heeft verklaard niet verwittigd te zijn van het naar verluidt door het Amerikaans mi litair bestuur genomen besluit, dat de Sovjet-Russische repatrdërings- missie de Amerikaanse zone 1 Maart moet verlaten. „Een dergelijk bevel zou onwet tig en in strijd zijn met de inter nationale verplichtingen van de Amerikaanse regering betreffende de repatriëring van met geweld weggevoerde personen", aldus Loekyantsjer.ko volgens dese verklaring zijn nog ongeveer 100.000 Sovjet-burgers in kampen voor verplaatste personen in de Amerikaanse zone gedetineerd, waar zij „een ellendig bestaan" leiden. anse Minister van laken, Dean Ache- iprekingen gevoerd ladeurs" van de mo- deelnemen aan de r het Noordatlan- over het uiteinde van het verdrag, beraadslaagd met te vertegenwoordi- -Brittannïë, Frank- derland en Luxem- ijeenkomst werd 'n ield, waarin de per- imissie, ingesteld iheden van het ver- sel haar zienswijze aatste redactie van le verdrag it, dat tijdens de de eerste plaats mden worden ge- rekking tot de uit- ctie van artikel 5 ig, waarin de ver- elke contracteren- s met inga,ng va 3t kracht ter han eeft thans de be- bestrijdingsmidde- erdelginig van dit jjke knaagdier op igelijk maken voorziening. Bestond er in het be gin van de maand Februari nog enige hoop, dat de plaag tot ge noemde polder beperkt zou blij ven, het ontbreken van strenge vorst en van aanhoudende slag regens tijdens de afgelopen weken heeft deze verwachting volkomen de bodem ingeslagen.' De weers omstandigheden zijn integendeel zeer bevorderlijk geweest voor de ontwikkeling van de veldmuizen- stand. Het lijdt thans practisch geen twijfel meer, dat de plaag zich steeds verder zal uitbreiden. Wat dit zal betekenen, kan het beste worden aangetoond met ver gelijking uit het verleden. Reeds eerder werd ons land door mui zenplagen geteisterd. In sommige streken werd dientengevolge de opbrengst van de oogst tot een tiende verminderd. Deze schade beperkt zich niet alleen tot de landbouwgewassen, maar zij heeft ook betrekking op de vernieling van het gras- en hooiland en vaii de vruchtbomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen zal de bestrijding Nadat de Overheid o.a. in verband met technische moeilijk heden geen prijs kon garande ren voor gestoomde voederaard- appelen, sluit de Regering thans overeenkomsten af met gras- en van aardappelen, waarmede bij cichoreidrogers voor het drogen proefnemingen reeds bevredigen de resultaten werden verkregen. De te drogen aardappelen moeten aan bepaalde eisen voldoen en o.a. vrij van spruitvorming zijn. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een zodanige prijsgarantie voor het gedroogde product in het vooruitzicht gesteld, dat de dro gerijen aan telers ten minste 3,75 per 100 kg voor dit doel ge schikte aardappelen, af boerderij, kunnen betalen. Het gedroogde product zal tot meel worden verwerkt en in klei ne hoeveelheden met krachtvoe ders worden vermengd. Ongeveer 5 ton aardappelen leveren 1 ton meel op, dat goed houdbaar Is de mogendheid worden omsQhre- ven indien één der deelgenoten van. het Pact zou worden aangevallen Minister Acheson verwachtte in staat te zullen zijn, de laatste re dactie van dit artikel in de loop van de volgende week aan de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat voor te kun nen leggen, teneinde haar reactie er op te vernemen. Zodra dit is geschied, is de com missie van ambassadeurs ir staat de inhoud van dit artik. ian an- aere regeringen, die mogelijk aan de bespremngen willen deel ne men, hekend te maken en haar te ZIJ tot het v<*men van - lrfie ;'=en met de commissie ,T^n. te worden uitgenodigd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in het begin van deze maand bekend ge maakt, dat het het veixirag niet slechts met Noorwegen, doch ook me,t andere landen wenst te be spreken. In dit verband zijn De nemarken, Eire, Portugal, Ijs- land en Italië genoemd Woordvoerders van de regering ®.Ire hebben reeds verklaard fantSh6 nlet,bereid is tot het At- 'S- rnT g toe te treden, Js^bliT* °en afi*>™terlyke p3 Britse ambassade Oliver Franks, verMaarde „vond, dat er „enige vorder-iK waren gemaakt tijden; 'Z blk-en- rv-umst i-ussen Acheson en de um- oaseadeurs. ML11 gelooft ambassadeurs artikel 5 voorgestelde Atlantisch verdrag v^nn\teSproken' weUt artikel dl erpliehtmgen van de onderteke nende mogendheden in- geval van agressie vaststelt Acheson verklaarde tijdens zijn wekelpiKse persconferentie, dat de onderhandelingen over het Noord- Atlantisch pact schitterende vor deringen maken. Hij had tot nog toe geen officiële mededeling van de Noorse regering ontvangen ™itr mogelijkheid van deelne ming van d;t land aan de bespre kingen over het pact. Acheson verklaarde, dat er eer aanvullend wetsontwerp zou wor- den ingediend, onafhankelijk van het Noord-Atlantisch verdrag zelf waarin machtiging zou warden verleend tot het leveren van wa penen aan buitenlandse mogend heden Op grond van een derge lijke wet zou militaire steun kun nen worden verleend aan landen die geen ondertekenaars zijn van het Atlantisch veidrag. Acheson werd gevraagd, of de V erenigde Staten van plan zijn hun bezettingstroepen uit Duits land terug te trekken. Hij zei dat een dergelijke terugtrekking niet werd overwogen eur, Sir ster- ïgen" dat de van het verdrag

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1