I LITTOOIJ [De restauratie van het Huis ten Bosch UIT DE PROVINCIE 3ckcnnicJslrï|il veer Je )eugJ SPORTNIEUWS STOFZUIGER G. J. VERLINOE ELECTRICIËN BOfc^ b£urs BEDIENDE Dagmeisje MANUFy NOORDS fit r 26 FEBR.-S MAART 1949 BOEKHANDEL De economische toestand in de Yeremgde Staten Rapport van Generaal Clay ANNE 5 vindt het geluk De toestand in China en Noorwegen het Atlantisch pact De achtergrond der onlusten te Durban Besmettelijke veeziekten in Januari De zaak-0'keefe Stakingsbeweging in Japan TERNEUZEN Ter gelegenheid van de boekenweek organiseert Boekhandel Littooij een grote tekenwedstrijd, waaraan door de jeugd van Terneuzen en omgeving, in de leeftijd van 6 t/m 13 jaar kan worden deelgenomen. In 3 leeftijdsgroepen worden de deelnemers ingedeeld. Als prijzen stellen wij prachtige boeken ter beschikking die in onJe etalage te bezichtigen zullen zijn. Op de scholen zullen formulieren voor deelname worden uitgereikt. De jury wordt gevormd door de heren G. W. Kolthof (Leeraar U.L.O.), A. Konings veld (Leeraar Ambachtschool), Alb. Standaert. Voor Uw Beweegbare zuigmonden Zeilzwabbers Compl. snoeren (rubber) Borstels, Stofzakken enz- Havenstr. 8. Terneuzen b/d Markt Tel. 2176 Be Rotterdamse Bank N-V- Kantoor Terneuzen vraagt een Sollicitaties met volledige opgaaf van genoten oplei ding, behaalde diploma's, tegenwoordige werkkring en verlangd salaris worden ingewacht. 6evraagd: aankomend Radio-Technisch Bureau N. W- DE BUCK, Nieuwstraat 46, Terneuzen Gevraagd zo spoedig moge lijk, een net wegens huwelijk der tegen woordige. ABRAHAMSE, Noordstraat 82, Terneuzen Grote sortering Lage prijzen Uit voorraad leverbaar Staalboeken op aanvrage Volle rollen welke U over hebt worden steeds teruggenomen üeols reeds met een enkel wcorü gemeld is in een mededeling van, het voorlopig comité ter voorbe reiding van de viering van het Koninklijk koperen huwelijksfeest, bestaat bij de Regering het voor nemen oan naast het geschenk van het Nederlandse volk in de vorm van een nieuwe tuinaanleg, het Koninklijk paar aan te bieden een restauratie van het Pale:s Huis Ten Bosch. Naar wij nader vernemen be treft het hier het weder bewoon baar maken vaar de rechtervleu gel van het paleis, d.i. de vleugel die in de richting Wassenaar is gabouwU'. In de eerste plaats zal het euvel worden opgeheven, dat er thans voor het hele paleis een stoofeverbod geldt. Wanneer Hare Majesteit in dit paleis des win ters autoriteiten ontvangt, moet de verwarming geschieden door mid|dtel van electrische- en gaska chels Thans zullen nieuwe schoor stenen worden gebouwd en zal eentrale verwarming worden aan gelegd. Voorts wordt een bad kamer ingericht en zal alles wor den gedaan wat er toe kan bijdra gen, cat het Koninklijk Paar in Den Haag weder zal kunnen be- De Verenigde Staten, hebben Maandag aan de economische en sociale raad van de Verenigde Naties medegedeeld, dat de re cente daling van de Amerikaanse prijzen niet het (begin betekent van eem depressie. Mr. Willard Thorp, de Amerikaanse vertegen woordiger, verklaarde, dat het een grote vergissing zou zijn een •etreklkelijk geringe daling' in de werkgelegenheid of zelfs een aan zienlijke daling van- enkele prijzen te beschouwen als een aanwij- »:ng, dat het economische leven >m de Verenigde Staten een de pressie tegemoet gaat. Hij zeide, «lat het een bemoedigend teken was, dat dê inflationaire druk In ie Veren'gde Staten afneemt.' Ken bewijs, dat de economische atuatie internationaal beter in evenwicht is, is het feit dat het Amerikaanse export-overschot, dat in 1947 11.300 millioen dol lars bedroeg, is gedaald tot 6500 mihoen: dollars in 1948. Dit was volgens hem een duide- lii|k! bewijs, dat de wereld-econo- ■tie op weg is naar het herstel, ioch het betekent niet, dat de buitengewone maatregelen, in de rorm van: financiële hulp, welke ie Amerikaanse regering heeft genomen snel kunnen worden ver minderd. De werkloosheid in de Engels- Amertfkaanse zone van Duitsland m thans het grootst sedert het Üegtn van de bezetting, aldus meldt generaal Clay, de Ameri- ■ttian.se militaire gouverneur in Duitsland, in zijn halfmaandelijk- rapport aan Washington. ,„In Januari nam de geregistreer de werkloosheid met 200.000 ge vallen toe tot een totaal van ♦44.200", aldus het rapport. „De toeneming was zo groot, dat sdl- «ocnfactoren er niet alleen schul dig aan kunen ziin. Tot de rede- »en, die voor de toeneming van Industriële activiteit, veroorzaakt door het toenemend gebrek aan gelden, het stroomtekort in het Buiden en dé afnemende vraag naar verbruiksgoederen tegem Ge buidige prijzen." In het rapport van generaal •lay wordt opgemerkt, dat er een kleine, maar betekenisvolle ver laging van die prijzen in de Weste- IrRe zones sedert Kerstmis was. Sen modern sprookje van Maria Sawersky. (Nadruk verboden.) De liefde is blind, waarde fceer. Overigens vind ik de keuze van, de consul nog zo gek niet. Hij is niet jong meer en veel ge legenheid om met het zwakke ge slacht in aanraking te komen, schijnt 'hij niet te hetoben gehad. Mevrouw Staniecki heeft welis waar iets avontuurlijks aan zich, «naar ze kan soms bijzonder amu sant zijn. Eschental zal zich bij iaar stellig niet vervelen. Je moet maar eens horen, hoe ze operette- schlagers zingt. Ze heeft een uit stekende voordracht. Sporen van vroegere schoonheid zijn eveneens nog waar te nemen. Mijn liefje, wat wil je nog meer? Haar dochter is in elk geval een verschrikkelijk exemplaar, antwoordde Grundtvig met niet te miskennen afkeer in zijn stem. Ze heeft me bijna geen ogenblik los gelaten en me daarbij zoveel schikken over een bewoonbaar Paleis, nu ook het Paleis aan het Noordeindte vrijwel niet meer te gebruiken is. Dit brengt met zich mede, dat de rechtervleugel thans oolk van een meer passende stof fering zal worden voorzien voor zover dit onder dte huidgie om standigheden mogelijk is. Thans liggen er zelfs geen lopers op de trappen. Naar verwacht wordt, zal met de restauratie ongeveer eenv jaar gemoeid zijn. De plaatsvervangende Chinese president Li Tsoeng, die een be zoek aan Kanton heeft gebracht om het kabinet te overreden naar de Chinese hoofdstad terug te keren, is op zijn „inspectietocht" naar de 'hoofdstad van de provin cie Kwangsi, Kweilin, vertrokken. IHij weigerde commentaar te leveren op de resultaten van zijn bespreking met premier Soen Fo en andere te Kanton verblijvende kabinetsleden. De delegatie van twee man, die gisteren uit Sjanghai naar Pei- ping zou vertrekken voor een be spreking met de communistische leider Mao Tse-Toeng, zal eerst later in de week gaan, aldus een radio-telefoonbericht uit Peiping, In het bericht werd geen reden voor het uitstel gegeven. Volgens het bericht hebben de communisten te Peiping vijf Chi nese dagbladen en het bureau van het militaire nieuwsagent schap overgenomen. Slechts twee (belangrijke Chinese bladen ver schijnen nog onafhankelijk. De communistische autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat Ge expresse treindiensten tussen Pei ping en Tientsin per 1 Maart her steld zullen worden. gen, dat tot nog toe als een vrede lievend land wordt (beschouwd, moeten herzien, aldus is te Mos kou verklaard. Het Sowjetrussi- sche inzicht werd weerspiegeld in een commentaar van „De rode vloot", waarin verklaard werd, dat „de Amerikaanse militairisten Noorwegen wénsen te zien als een springplank voor een aanval Oip de Sowjet-Unie". Een besluit van Noorwegen om tot het Atlantisch pact toe te treden zou dus, aldus het blad, als uiterst provocerend worden beschouwd. Wanneer de Noorse Regering besluit zich aan te sluiten bij het Atlantisch pact en weigert een overeenkomst aan te gaan, zal de Sowietrussische Regering haar politiek ten opzichte van Noorwe- Mevr Mary Asher, vertegen woordigster van de nationale vrouwenraad, deelde de commis sie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de onlusten te Durban, mede, dat naar haar mening gevoelens van teleurstel ling en een gevoel van onveilig heid onder de inheemse gemeen schap tot het uitbreken van de wanordelijkheden te Durban tus sen lifheemsen en Indiërs hebben geleid. Mevr. Asher, die voorzitster is van de sub-commissie van de raad voor inheemse zaken, zeide verder nog dat de factoren, welke ertoe hadden bijgedragen deze ge voelens van wrok en teleurstel ling te doen ontstaan, gelegen waren in het tekort aan huizen, d.e slechte vervoermiddelen, de onvoldoende aanvoer van levens middelen, het tekort aan bierhui zen en ontspanningsgelegenheden, en een algeheel gemis aan voor komendheid jegens de inheemsen. In Januari 1949 was het aantal met mond- en klauwzeer besmette boerderijen in Nederland 568, waarvan 280 nieuwe gevallen. In de provincies waren de cijfers (het aantal nieuw besmette boer derijen tussen haakjes)Gronin gen 41 (40); Friesland 43 24); Drenthe 22 (21); Overijssel 35 (28); Gelderland 29 27); Utrecht 13 (6); Noord-Holland 70 (39); Zuid-Holland 120 (34); Zeeland 52 (10); Noord-Brabant 99 (29); Limburg 44 (22). VOORBEREIDEN G STREEKPLAN. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald, dat voor Noord- en Zuid-Beveland en voor Tholen n St. Philipsland een streekplan zal worden voorbereid. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in Zeeland bezoekt op Maandag 28 Februari de gemeenten Water landkerkje, Zuidzande en Breskens. AXEL. Uitvoering „Concordia" instrument enfonds. Voor een grotendeels bezette benedenzaal gaf gisteravond de harmonie „Concordia" haar tra ditionele uitvoering' voor het be kende doel. Na de openingsrede van de heer J Blok traden de aan het solisten concours deelgenomen hebbende solisten der vereniging op met het door hen te Oostburg ten ge hore gebracht concoursnummer. Het hoeft geen betoog dat de solonummers waarvan er 4 een eerste prijs verwierven met groot applaus werden beloond. Natuurlijk ging ook nu weer de belangstelling der aanwezigen hoofdzakelijk uit naar de opvoe ring van het' toneelstuk. Ditmaal wérd voor het voetlicht gebracht akelige complimenten over mijn ciansen gemaakt, dat ik er draaie- etn ouwe zeerob, nietwaar? En dat wil wat zeggen voor een ouwen zeerob, nietwaar Maar je moet me nu bij die juffrouw Staniecki eens aflossen, Jens. Wat vertel je me nou Vrienden moeten eerlijk sa men delen, wat zij hebben, zoals je zelf altijd beweert, wanneer je r.'n mooiste butterfly bij je bur ger colbertje uitzoekt. Jij bent - voor die jongedame nu het eerst aan de beurt. Hier is het buf fet; je kunt haar meteen wat te eten brengen. Laat haar vooral niet verhongeren, Jens! Maak Ernst, kerel... Zwijig en daps met 'r. De hele avond! Begrepen? Ik spreek nu als je superieur. Als je ook maar een enkele maal toestaat, dat ze opnieuw beslag op me legt, laat ik me van je scheiden en dan moet je maar zien, waar je voor taan je dassen leent. Ik heb Maar Ernst, juist nu ik zo'n allerliefst kind ontdekt heb... Houd je mond, zeg ik! Hier heb je een kreeftensla'tje, mayo naise, paling in gelei, zalm, een een toneelspel in 3 bedrijven van de Brabantse auteur A. Boere, getiteld „Scherven". In dit stuk kwamen tal van levenscontrasten en conflicten tot uiting die de belangstelling der aanwezigen gaande hielden en werd wederom verdienstelijk spel vertoond, zowel in de diverse hoofd- als meer ondergeschikte rollen. Het zou echter te veel van onze plaatsruimte vergen een volledige verhandeling van hetgeen zich op de planken af speelde weer te geven, waarom wij volstaan met de algemene in druk dat .hier bij een minimaal aantal repetitae's toch weer een behoorlijk eindresultaat werd ver kregen en „Concordia" haar stre ven weer bekroond zag met suc ces. Laten toch de muziekliefhebbers, inzonderheid ook de honoraire (en dus ondersteunende) leden in de toekomst steeds meer en meer blijk geven van hun „good will' en offervaardigheid om met het getal der leden, ook het peil van de muziek en van de instru menten (die heel duur en voor lopig kwaadkrijgs zijn) hoog te houden. Dat is een levensbelang en ©en voorwerp van aanhoudende zorg van directeur en bestuur. Niet het geven en bijwonen van éénmaal 's jaars ©en uitvoering ;zij daarom doel, dit is ook een mid del, maar de doelstelling is cn half piepkuiken, gebak, fruit, en een champagnecobler! Dat kan ik toch allemaal niet dragen, jammerde de onge lukkige Grottkau. Zwaarder dan de ankerspil, die je op het schoolschip moest hanteren, is het toch warempel niet. Vooruit verdwijn, en zorg er voor, dat die schoonheid de hele scheepslading consumeert. Zo lang ze eet, danst ze niet. En ais ze danst, heb jij tenminste rust. Maar wat moet Ut nou met m'n zilvermeisje (beginnen? Maak je daar maar niet on gerust over; daar zal ik wel voor zorgen. Aangenomen tenminste, dat dat zilvermeisje geen product is van je rijke fantasie. Hoe kom je er bij! pro testeerde Grottkau verontwaar digd. Daar is ze al! Als de lui tenant ter zee Grottkau niet zo beladen was geweest met alle mo gelijke verversingen, zou hij waarschijnijk zijn goede opvoeding hebben verloochend en met zijn vinger naar een meisje hebben gewezen, dat bij de ingang van de zaal stond. Het was een slanke, elegante verschijning in een zilverkleurig gewaad, dat onmiddellijk opviel. blijft de verheffing van het muzi kale peil. Met op de voorgrond stellen van de muziek, zijn daarom ook avonden als deze dienstbaar om dat te verwezenlijken. O.a. bleek dit weer uit de geslaagde tombola vernieuwd gebleken vrij gevigheid der met „Concordia" sympathiserende burgerij. Een geanimeerd bal besloot deze avond. OVERSLAG. Uitslag prijskaarting. In het café bij wed. de Nijs alhier had een prijskaarting plaats waaraan 36 spelers deelnamen. De prijzen bestonden uitsluitend uit geldprijzen. De uitslag was: 1. M. WillemsMi Spiessens; 2. A. van AsselP. Droesbeke; 3. G. de LetterC. de Conick; 4. A. MatteléA. Pteters. Uitslag biljartprijskamp. Ter gelegenheid van een biljart concours weLke thans gedurende enige weken bezig is, is er voor de Overslagse biljartliefhebbers een prijskamp gegeven in het lo kaal bij Acliiel Hillaert. De deel nemers bestonden merendeels uit de ingeschrevenen van het con cours. De uitslag was: le reeks: 1. M. SpiessensG. van Holle; 2. M. VerplanckeO. d'Herdt; 3. F. de la RuelleP. de Wijn; 4. A. OoeneC. Coene. Hoogste serie van O. d'Herdt met 23. 2e serie A. Timmerman met 12. 2e reeks: 1. G. van AsselA. Timmerman; 2. A. MatteléA. de la Oourt. ZAAMSLAG. Varkensvereniging. Zaterdag 19 Februari 1949 hield de varkensvereniging „Onderlinge Hulp" alhier, haar jaarijkse alge mene vergadering onder voorzit terschap van de heer C. A. de Kraker. Uit de rekening bleek, dat was ontvangen 2241,98 en uitgegeven 1270,15, alzo een batig slot van 971,83. De stand der kas bedroeg 3265,41. De aftredende bestuursleden de heren J. Verhelst, C. Herrebout en P. Geelhoedt werden met over grote meerderheid van stemmen herkozen. Besloten werd een uit kering bij sterfte te verlenen voor de z.g. grote varkens ƒ1,10 per kg en voor de z.g. keine varkens 45 per stuk. Het entréegeld van 2 werd gehandhaafd, alsook 5 contributie per jaar voor het 1ste varken 0,10 per week voor het 2e varken, enz., 0,25 per week voor de z.g. viggenvarkens. Ook de inenting werd wederom gehandhaafd, nl. de helft der kosten voor rekening van de deelnemers, terwijl besloten werd om deze kosten te voldoen ten kantore van de penningmeester en niet meer zoals voorheen direct bij de inenting. Ook het boetestelsel onderging geen verandering, n.l. zij die vóór 1 Juli van het boekjaar de helft van hun contributie niet hebben voldaan wordt 0,50 boete toege past, dit geldt eveneens voor het 2e halfjaar, n.l. voor 1 Dec., ter wijl zij die nog vóór 1 Juli of vóór 1 Dec. hun contributie niet heb ben voldaan en hieraan schrifte lijk herinnerd moeten worden vóór 31 Dec., wordt ƒ1 extra boete toegepast, terwijl daarna reglementair een 2de schriftelijke waarschuwing moet plaats hebben wordt nogmaals 1 boete toe gepast. Tevens werd ook besloten geen hulp van de dierenarts in te roe pen, dan alleen bij schriftelijke toestemming van de keurmeester J. Verhelst, waar dan ook alle aangiften van zieke varkens moe ten plaats hébben, eventueel in bijzondere gevallen bij de be stuursleden, daarvoor aangewezen de heren J. de Feijter en P. Geel hoedt. Zitdag elke laatste Zaterdag van de maand van 12 uur, met uitzondering van de maand De cember, ten kantore van de pen ningmeester. De vereniging telt thans 237 contribuerende leden en 22 bui tengewone leden. Het goudblonde haar was getooid met een flonkerende diadeem en het gezicht ging bijna geheel schuil achter een kanten masker, dat slechts een kleine, welgevorm de kin vrij liet. Is ze niet allerliefst? fluis terde Grottkau, terwijl hij: wan hopige pogingen aanwendde om de paling in gelei voor een ontij dig einde in de champagnecobler te bewaren. Allerliefst verlegen Is ze ook. Graaf Grundtvig Bagessen staarde verbluft naar het meisje in het zilveren gewaad. Er ging iets ibetoverends van deze lieftal lige verschijning uit, zo dat hij zijn Wik er slechts met moeite van kon los maken. Wie is dat? fluisterde hij haastig. Jens Grottkau keek zijn adelijke vriend spottend van terzijde aan. Pt heb niet het genoegen O jé, daar kiept het gebak in de mayonnaise... Ik kan haar wer kelijk niet thuisbrengen en dat verwondert me zelf, want Ik ken alle Elmshornse ingezetenen, on danks masker en costuum. Misschien is ze uit de stad gekomen v«ii nvui van uuckcii vuur u xer inzage liggen. VOETBAL. RODE DUIVELSZWALUWEN. Voor de wedstrijd tegen de Zwa luwen op 1 Maart a.s. te Gent, is de B-ploeg der Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Vaes (R.C. Tirlemont), achter: Saeren (F.C. Luik) en Neuris (Beringen), midden: Van de Auwera (Racing Mechelen), Etiënne Ghaves (Gantoise), en Ees (Antwerp F.G.), vóór: Re- niers (R.C. Mechelen)Veribruggen (Antwerp F.C.). Gillau (Charle roi), Freddy Chaves (Gantoise) en Appelthans (St. Truyen). Reserves zijnVan Romipaye, Matthys, Van Steenland en Van de Ven. ZUIDZANDE. Toneeluitvoering. De Rederijkerskamer „Al doen de leert men" gaf Zaterdagavond j.L haar voorjaarsuitvoering in de zaal van P. de Witte alhier. Er was 'n dermate grote belangstel ling voor deze uitvoering dat een 50-tal personen geen plaats meer kon (bemachtigen. Jammer voor de vereniging en ook jammer voor die teleurgestelden, wamt zij heb ben veel gemist. Opgevoerd werd het toneelspel in 3 'bedrijven „Zonsopgang". Speelsters en spe lers hebben zich op loffelijke wijze van hun taak gekweten door dit zware eisen stellende stuk prach tig te spelen. Décor, verlichting ea grime waren eveneens goed ver zorgd. Eén der donateurs bracht de buide over aan de uitvoerenden voor hun schitterende prestatie. De voorzitter der kamer, de heer B. van der Reepe, sprak 'n slot woord. Onder de opgewekte tonen van de band „Hup en vooruit" van Pierre Leenhouts uit Oostburg bleven de danslustigen nog gerui me tijd gezellig bijeen. Een correspondent van Aneta meldt, dat het Australisch hoog gerechtshof de behandeling van de zaak-O'Keefe op 28 Februari heeft bepaald. De partijen kwamen overeen, dat de kern van de zaak zal zijn het verzoek van mevrouw O'Keefe aan de immigratie-Minis ter, aan een van de immigratie- ambtenaren en aan het Australi sche gemenebest haar niet te de porteren. Mevrouw O'Keefe zegt in een aanvullende getuigenver klaring, dat Samuel Jacob (de eerste echtgenoot van mevrouw O'Keefe) in Mei 1942 leider was van de actie, die de opstand van de pro-Japanse Indbnesiërs e.n Japannezen te Dobo op de Aru- eilanden onderdrukte Ontsnapt uit de Japanse internering, ont vluchtte de gehele familie in Sep tember 1942 op een Australisch oorlogsschip naar Australië. De wijze, waarop geprocedeerd wordt betekent een besparing van tijd en kosten. Na enkele dagen kalmte wint de stakingsbeweging opnieuw over geheel Japan veld. Door de vak bond van arbeiders in de electri- eiteitsbedrijven is Maandag het bevel tot stroomonderbreking bij tussenpozen gegeven. (Dit bevel geldt tot na bijlegging van het ge schil. Ook de mijnwerkers hebben het bevel hunner vakhonden tot werkonderbreking gedurende 24 uur in acht genomen, terwijl het spoorwegpersoneel op het eiland Kioesjoe eveneens stakingsplannen, kenbaar heeft gemaakt voor het geval de regering doof blijft voor het verzoek tot loonsverhoging. In het grote industriecentrum Nagoja heeft de politie gisteren 93 van de 150 arbeiders, die bij 'n treffen met de politie op 10 Fe bruari werden opgebracht, in vrij heid gesteld. De toestand, blijft echter gespannen. Nee! De stadsmensen komen per auto, of nemen aan het sta tion een wagen. Het zilvermeisje kwam te voet; dat heb ik met eigen ogen gezien toen ik even in het park een sigaret rookte. Ze dwaalde zo'n beetje door de oprij laan en was kennelijk te verlegen om naar binnen te gaan. Toen heb ik haar maar aangesproken. Hopelijk hen ik niet onheb belijk geweest, zei Grundtvig ge ërgerd. De studentikoze manier van doen van zijn vriend was hem voldoende hekend. Ik ben nooit onhebbelijk! protesteerde Grottkau, de hand. waarmee hij het schaaltje met het piepkuiken vasthield, op zijm hart leggend. Schoon masker, ik ken u, heb ik gezegd. En van deze originele manier om Iemand aan te spreken, is ze geschrokken. Eigenaardig, niet? De jonge graaf Grundtvig gaf geen antwoord. Zijn blik hing ala geboeid aan Anne Falke. Daarna heb ik haar naar de veranda gebracht en haar om een dans verzocht, vertelde Grottkau, verder, maar dat zat me niet glad. Ze weigerde, vriendelijk, maar heslist. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2