i Het proces Kravchenko Dc premier van Oost-ïndonesië huidige politieke toestand Het overleg met Dr'Beel De dienstplichtwet in de|V.S. kingea over Atlantisch Pact gst 1949 Het komende proces tegen Bulgaarse Kerkleiders j WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949. Koningin Juliana te Sankt Anton aangekomen De havenstaking opgegeven Wegenwacht voor wielrijders Herstelbetalingen door Japan Veroordelingen te Madrid ;lijk gezin te t Anton Een nieuw Am. raket van Ned. Rode- - Westerbork SowJet-manoeimes aan Noordwestelijke grens De Sowjet-Russische repatriëringsmissie tie voor gedroogde aardappelen ?™t\mSer afZODderluke Frankerlng by Abonnement: Terneuzen i WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt,, geldig tot Woens dagochtend tot avond. Veel winti- Matige tot krachtige, langs de Waddemkust tijdelijk stormach tige Zuid-Westelijke wind. Overdag enige versipreide op klaringen en hogere tempera turen dan gisteren. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1048 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V„ Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ,ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. v Rubriek kl. advertenties; 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,2? per kwartaal- over De Premier van Oost-Inidië Amak Agung Gde Agung, heeft gisteravond voor radio-Makassar in het Indonesisch en het Neder lands een rede over de huidige politieke toestand gehouden. In déze rede zeide hij t.a.v. het plan- Beel o.mi.,,Een loyale en effi ciënte aanvaarding en uitvoering van dit denkbeeld-kan ons onge twijfeld helpen uit het moeras van verwarring en wantrouwen, waar in heide landen dreigen onder te gaan. Doch de onimisbare voor waarde daarvoor is, dat niet van de aanvang af het besproken plan geheel of ten dele te riet wore-, gedaan aloor een terughoudend heid, welke een waarlijk snelle soevereiniteitsoverdracht illusoir zou maken." Anak Agung zeide, dat in de principiële aanvaarding door de Neidlerlandse regering vam- het denlkibeeldl van een versnelde sou- vereiniteitsoverdracht een 'blijk van vertrouwen in het Indonesi sche volk gezien mag worden. Hij achtte het noodzakelijk,, dat re volgeros het plannBeel te vormen nationale federale interim-rege ring op voet van volledige gelijk berechtigdheid en gelijkwaardig heid met Nederland een verdrag zou sluiten, waarin de noodzake lijke voorzieningen betreffende de overgang naar de nieuwe rechts orde worden overe en gekomen. Hij zeide, dat Minister Van Maarse- veen in een korte samenvatting inzake het plan-Beel gezegd had, dat het statuut van de Neder lands-Indonesische Unie en de af zonderlijke verdragen, die geslo ten moeten worden, tot stand moeten komèn voordat de souve- reiniteitsoverdracht zal kunnen geschieden. Anak Agung vervolgde met te zeggen; Indien dit het geval is, ,dan .blijft bij ons bange twijfel bestaan of het alsdan inderdaad mogelijk zal zijn, dat de souverei- niteit spoedig zal worden overge dragen. De interpretatie van het plan-Beel, die wjj ontwaren in ae verklaring van Minister Van Maarseveen, bevredigt ons daar mede zeer moeilijk. Immers wan neer de tot standkoming van het statuut van de Unie en van ver dragen gesteld wordt als voor waarde, waaraan moet worden voldaan voordat van souvereini- teltsoverdracht sprake zal Ikuicmen zijn, dan blijft er weinig plaats voor de verwachting, welke ae aan dit plan ten grondslag lig gende conceptie zo aantrekkelijk en aanvaardbaar maakt, namelijk, dat de overdracht van de souve- relniteit inderdaad op zeer korte termijn, zou kunnen geschieden. De regering van. Oost-Indones.:a acht het noodzakelijk, dat reeds aanstonds de noodzakelijke vooi- zieningen voor de overdracht van de souvereiniteit op een in ue nabije toekomst liggend tijdstip zal worden voorbereid, <Lw.z. niet na., noch tegelijk met de arbeid, welke daartoe moet worden ge richt op de constructie van de nationale federale regering, die alleen tot stand kan (komen als resultaat van overleg en overeen stemming tussen de vertegen woordigers van de gebieden, dre straks de Verenigde Staten van Indonesië zullen vormen. Zij treedt daarbij op als eerste rege ring van de onafhankelijke souve- reine Verenigde Staten van Indo nesië en zal op de dag van erken ning als zodanig, dat is op de dag van de souvereiniteitsoverdracht, voorlopig een bilateraal verdrag sluiten, waarin in afwachting van een definitieve regeling van de verdragsverhouding tussen Indo nesië en Nederland op voorlopige, tijdelijke voet de voor de nieuwe rechtsorde noodzakelijke voorzie ningen v/orden getroffen." Anak Agung vervolgde: „Dit verdrag zal slechts de beginselen bevatten, dïe aan de latere defini tieve verhoudingen tem grondslag' zullen liggen en zal tevens de voorzieningen regelen, die als ge volg van de souvereiniteitsover dracht noodzakelijk zijn". Op deze wijze zal het verdrag inderdaad snel tot stand kunnen komen, al dus Anak Agung. Hij begon zijn rede met te spre- jken over de binnenlandse verhou dingen. Hij zeide, dat negatieve krachten allen bestreden en over wonnen kunnen worden, indien daartegenover een positief ideaal wordt gesteld en met onwrikbare overtuiging wordt hoog gehouden. Hij vergeleek Indonesië met een zwaar zieke patiënt, aan wie door tal van artsen en verpleegsters wordt gedokterd en zeide .dat op rechte en deskundige hulp zeker niet kan worden, gemist, doch dat de vaste en eendrachtige wil tot herstel in de Indonesiërs zelf moet worden gevonden. Ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad zeide de Premier, dat het standpunt van Oost-Indonesië reeds door Presi dent Sukawait bij de opening van het Parlement werd bekend ge maakt, doch dat het „geen zin heeft om de realiteit, dre door vrijwel de gehele wereld als zoda nig aanvaard is, af te wijzen". Hij achtte het gieen bezwaar om de commissie van de Ver. Naties in te schakelen, wanneer deze kan bijdragen tot een snelle en goede oplossing van het Indonesische probleem. De regering var,. Oost-Indonesië acht ©verlep met alle betrokkenen noodzakelijk, derhalve ook en niev in het minst 'met de Republikeinse leiders en regieringspersonen. De regering van Oost-Indonesië be grijpt, dat deze leiders en rege ringspersonen volledige bewe gingsvrijheid verlangen en acht het van groot belang, dat de Ne derlandse regering bere'dheid zal tonen aan dit verlangen te vol doen", aldus de Premier van Oost- Indonesië in zijn rede voor radio- Makassar. Koningin Juliana is gisteren middag te Sankt Anton aange komen. Ter verwelkoming waren op het station aanwezig Dr. Weiss- Gatterer, hoofd van het Provin ciaal bestuur, Kolonel Nadeau, namens Generaal Bethouart, de Franse hoge commissaris in Oos tenrijk, en namens Geperaal Voi- zard, het hoofd van de Franse missie, en talrijke andere persoon lijkheden. Op het perron wachtten een grote mensenmenigte, waaronder talrijke journalisten, persfotogra fen en filmoperateurs. De Koningin werd het eerst ver welkomd door Prins Bernhard en de Prinsesjes Irene en Beatrix. Acht meisjes in nationale kle derdracht overhandigden de Ko ningin en Prinses Margriet twee bouquetten in de kleur van het Hiuis van Oranje en de Nederland se nationale kleuren. De Koningin begaf zich daarop naar het hotel „Post." De stakende Amsterdamse ha venarbeiders besloten gisteren middag de staking, die gisteren precies zes weken geleden uit brak, op te heffen en hedenoch tend'weer aan het werk te gaan. Gisterenmiddag is het proces van Kravchenko tegen „Les Let tres Francaises" voortgezet. Krav chenko was zelf weer op de zit ting aanwezig. De leraar Roger Garaudy, com munistisch parlementslid, wordt als eerste getuige gehoord. Hij tracht in een lange uiteenzetting onwaarschijnlijkheden aan te to nen in Kravchenko's hoek. Wan neer hij spreekt over het Tsaren- regiem en over de voorkeur, die Kavchenko voor dit regiem zou h ebben betoond, roept deze laat ste: „Onder het regiem van de Tsaar waren er duizenden gevan genen, doch onder het Sovjeregiem zijn er millioenen". Garaudy vergelijkt vervolgens de Franse revolutie met de Rus sische en de emigranten van Ko blenz met Kravchenko. „Kravchenko", zo zegt hij, spreekt de traditionele taal der emigranten en verraders, welke tot doel heeft een atmosfeer van hei lige oorlog te scheppen". „De vrijheid, die wij, Franse communisten, hebben verkozen, is niet die van Kravchenko". Kravchenko: „Gij zijt agenten van het Kremlin en schaamt u daarvoor niet". De volgende getuige is Dr. Aboulker, die een belangrijke rol had bij de Amerikaanse ontsche ping in Noord-Afrika in Novem ber 1942. Getuige betwist de titel van Kravchenko's boek. ,,Ik ken de Amerikaanse ge heime dienst goed", zegt hij. De vrijheid, welke KraVchenko beweert te hebben verkozen, is geen vrijheid. Bovendien is hij thans geen vrij man meer, als was hij aanvankelijk te goeder trouw. Hij is een stroman in dienst van zijn meesters. Niet hij heeft be sloten naar Frankrijk te komen. Men heeft hem hierheen gezon den in het kader van het plan Marshall." Nadat de twee getuigen, die de verdediging voor gisteren had gedaajgd, zijn gehoord, vraagt Mr Izard het woord in verband met de Sovjet-nota, die gisterenmor gen op de Quai D'Orsay is over handigd en waarin van de Franse regering de uitlevering van drie van Kravchenko's getuigen wordt geëist. ,„Wij denken er geen ogenblik aan hier critiek te oefenen °P een buitenlands regiem, verklaart Mr. Izard. Ik heb echter een en ander te zeggen over de Inmenging van dat regiem in deze aangelegen heid, door elementen toe te voe gen aan 't steeds kleiner worden de dossier onzer tegenstanders." Mr. Izard zegt, dat onder de 3 getuigen, die de Sowjet-Ambassa- de van de Franse Regering als oorlogsmisdadigers opeist, zich Krevzoen en Passetsjnik bevin den. „Het is mogelijk, dat de Sow- jet-Unie hen kent, daar zij reeds hebben getuigd en hun namen door de pers bekend gemaakt zijn." Wat Antonof betreft, die straks moet komen getuigen, ver klaart de advocaat: „Alleen onze tegenstanders kunnen zijn identi teit, welke wij hun hadden mede gedeeld, aan de Sowjet-Overheid hebben -bekend gemaakt." „Indien de beschuldigingen van de Sowjet-Unie ook maar enigs zins waarschijnlijk waren geble ken, zouden wij van die getuigen hebben afgezien. Voorts merken wij op, dat men voor de andere getuigen niets heeft kunnen vin den om hen als oorlogsmisdadigers voor te stellen. Maar de Sowjet- Unie heeft reeds sedert vier jaar lijsten met oorlogsmisdadigers bekend gemaakt. In de mate van het mogelijke zijn deze oorlogs misdadigers uitgeleverd. Nooit echter zijn de namen dezer drie mannen medegedeeld, en ik be treur, dat de Sowjet-Amibassade heeft gemeend goed te handelen met tot de Franse Regering een verzoek om uitlevering te richten, •nog vóórdat de debatten van dit proces zijn beëindigd." Mr. Nordmann antwoordt Mr. Izard als volgt: „Wij hebben ge protesteerd tegen het feit, dat ontheemden worden gedaagd. Wij hebben evenwel nooit geweigerd hen te horen. Om te bewijizen. dat er zich oorlogsmisdadigers in de kam-pen voor ontheemden bevin den, wil ik hier opmerken, dat Ge neraal Vlassena, een oud-officier van het Witte Leger; die tot Duit ser werd genaturaliseerd en die in de gelederen van het Nazi leger heeft gediend, thans in de kam pen voor ontheemden talrijke oor logsmisdadigers aanwerft met het oog op de inrichting van een in dustrie-,poli tie." Vervolgfens komt de bejaarde Nikolaf Antonof getuigen. Eerst verschaft hij enkele inlichtingen over zijn betrekkingen met Krav chenko. Spreker weidt uitvoerig uit over de vervolgingen, die hij sedert 1390 vanwege het Sowjet- regiem te verduren had. Hij was driemaal gearresteerd en negen jaar had hij in de gevangenis door gebracht. Hij verstrekt ijzingwekkende bijzonderheden over de wijze, waar op hij werd verhoord, bewusteloos geslagen, vervolgens opgesloten in een klein lokaal, waar hij niet eens rechtop kon staan. De Sofiase bladen publiceren een nieuwe „bekentenis" van een der gearresteerde Protestantse kerkleiders. Het betreft hier de predikant Georgoei Tsjernef. In zijn „bekentenis" verklaart Antonof geeft voor de zuiverin gen de volgende verkaring: „Op bevel van 't politieke bureau zorg de de geheime politie voor werk krachten om de onbewoonde -ge bieden in het Noorden te ontgin nen. Er waren specialisten voor ale vakken nodig en om de depor tatie te reöhtvaardigen, werd in de Sowjet-pers over samenzwe- ringen gesproken, telkens wanneer de geheime politie tot aanhoudin gen overging." Vervolgens spreekt getuige lang over zijn verblijf in het kamp voor dwangarbeiders aan het kanaal naar de Witte Zee, Nadat de zitting enige tijd ge schorst is -geweest, komt Antonof opnieuw naar voren. Zeer spoedig gaat het even warm toe, als bij de eerste terechtzittingen Naar aanleiding van de beschuldiging als zou hij een oorlogsmisdadiger zijn, die in het blad „L'Humanité" is verschenen, verklaart Antonof nooit iemand verraden te hebben. „Sedert ik in de Franse zone ver blijf, aldus zegt hij, ben ik voor 3 commissies verschenen en één van die commissies telde een Sowjet- officier onder haar leden." Na te hebben verhaald, hoe hij Dnepropetrovsk op 21 Sept. 1943 op bevel van de Duitsers verliet en hoe hij in verschillend© kam pen verbleef, om tenslotte te Bres- lau terecht te komen, waar hij ter beschikking werd gesteld van de arbeidsdienst, verklaart getuige, dat hij tijdens de oorlog 1418 als officier bij het Franse leger was gedetacheerd. Marquie, die in dfe zaal is, ver zoekt met getuige geconf ronteerd te worden en vraagt hem in welk kamp hij thans verblijft. Getuige antwoordt: „Ik verblijf in geen kamp, maar in een hotel in de Franse zone, waar enkele gezin nen van ontheemden zijn onderge bracht." Mr. Izard protesteert met klem tegen de inmenging van Marquie en ze-gt: „Marquie is er steeds als de kippen bij, wanneer het er om gaat zijn land aan te vallen." Onder het grootste tumult wordt de verwarde discussie voortgezet. Wurmser en Kravchenko overla den elkaar met scheldwoorden. Kravchenko zegt: „Ik verzoek de Voorzitter die hoop herrieschop pers het zwijgen op te leggen." Nadat de rust hersteld is, komt de vrouw van de vorige getuige aan het woord. Zij zegt verschei dene personages uit het -boek van Kravchenko te kennen en ver klaart, dat haar eerste man, die een communist van het eerste uur was en op 16-jarige leeftijd reeds in de burgeroorlog vocht, als slachtoffer van de zuivering viel. Dan komt de jurist Wassilof, die op krukken loopt, voor. Wassilof spreekt in zijn getuigenis speci aal over de zuivering. Naar hij zegt', waren de slachtoffers hier van vooral personen uit de arbei dersklasse, die allen de revolutie van 1917 hadden meegemaakt. Als Kravchenko blijken van on geduld aan de dag legt, zegt zijn tolk: „Kravchenko is niet tevre den over mij. Ik verzoek de recht bank te mogen heengaan De zitting wordt dan met de hulp van een beëdigde tolk van „Les Lettres Francaises" nog en kele minuten voortgezet. hij in 1938 tot taak te hebben ge had militaire gegevens te ver strekken aan een agent van dc Gestapo/genaamd Fi'.brand. Na de oorlog had predikant Iwanof Tsjernef medegedeeld, dat „de secretaris van de Amerikaanse missie Cyril Black politieke en economische gegevens verzamelde. Reuter tekent hierbij aan, dat Black thans assistent in de Rus sische geschiedenis aan de univer siteit te Prdcetown is en tussen November 1944 en Augustus 1915 in de staf diende van de politieke adviseur van het geallieerd© op perbevel voor het Middellandse- Zeegabied. Tsjernef kwam te weten, zo gaat de „bekentenis' verder, dat de Amerikaanse lega tie en „Melonie Turner, hoofd onderwijzeres van de Amerikaan se school te Lovetsj" militaire in lichtingen naar de V. S. zonden. De -beschuldigde Zipakof (even eens een der gearresteerde predi kanten ANP) had in het voor jaar van 1946 instructies van Britse en Amerikaanse function- narissen doorgegeven teneinde ontevredenheid te verwekken op dat Engeland en Amerika tussen bedde zou kunnen komen en „een verandering van d© regering zou kunnen bewerkstelligen". Tijdens een kerkelijke bijeen komst had Zipakof een verslag gegeven van een onderhoud met ,.de Engelse generaabOxley". Vol gens de bladen werd Tsjernef ge arresteerd tijdens een poging naar Turkije te vluchten. Generaal-Majoor Oxey was hoofd van de Britse missie bij de geallieerde bestuurscommissie in Bulgarije. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld Gedurende het bezoek van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon aan Nederland heeft deze een intensief overleg gepleegd met de Nederlandse Regering over het Indonesische vraagstuk in al zijn aspecten en over de in de toekomst te volgen vaste ge dragslijn. Daarover zijn gewich tige besluiten genomen, welke onverwijld gepubliceerd zullen worden, zodra Dr. Beel in Bata via is teruggekeerd- De publi catie, die Zaterdag a-s- verwacht kan worden, zal gelijktijdig te Batavia en te 's-Gravenhage plaats vinden. Dr. Beel keert thans naar Indonesië terug, geheel op de hoogte van dc inzichten van de Nederlandse Regering en voor zien van de nodige volmachten- De Nederlandse R.K. Bond voor het rijwielkleinlbedrijf heeft het initiatief genomen tot de oprich ting van een wegenwacht voor wielrijders. De opzet is te komen tot ©en corps fietsende rijwielre parateurs, die op de voornaamste wegen in ons land gedurende de zomermaanden hulp kunnen: verle nen. Reeds werd contact opgeno men met de A.N.WjB. De plannen verkeren thans in een vergevor derd stadium van voorbereiding. De gemengde (burgerlijke en militaire^ commissie van onder zoek, dlie door Truman is inge steld en waarvan de voormalige staatssecretaris James Byrnes voorzitter is, heeft aanbevolen Je wet op de militaire dienstplicht tot het uiterste door te voeren, ten einde de strijdkrachten van de Nationale Garde en van het reser- veleger „om veiligheidsredenen?' op meer dan een millioen man te brengen. De commissie sitelde voor de Nationale Garde tot 475.000 ma en de reserve tot 579.000 man uit te breiden. De Nationale Garde telt thans 287.000 man, terwijl c'e sterkte van de reserve n'et be kend is. De woordvoerder der commissie erkende, dat de kosten van een diergelijke uitbreiding, die effec tiever hoog zullen zijn, maar hij voegde er aan toe: „Wij mogen geen genoegen nemen met een zuiniger program. Onze volledige macht moet gehandhaafd blijven om de wereldvrede te bewaren. De persattaché bjj het ge zantschap van Bulgarije te Parijs heeft een communiqué verstrekt, waarbij hij verklaart" gemachtigd te zijn met klem de berichten tegen te spreken, als zou generaal Markos door de Bulgaarse politie aan de Grieks-Bulgaarse grens zijn aangehouden. Indien de Geallieerde landen, die als herstelbetaling uit Japan ma terieel ontvangen, wensen dat dit materieel opnieuw bruikbaar wordt gemaakt, dan zullen zij ▼oor herstel in dollars dienen te betalen", zo meldt de Amerikaan se overheid. Inderdaad is Japan volgens de ▼oorschriften alleen er toe ver plicht het materieel te leveren, in de staat, waarin het zich bevindt. Daar het hier over het algemeen over machines gaat, die reeds een tijd gebruikt werden, kan deze maatregel, aldus het officiële com muniqué, „Japan een aanvullende voorraad dolars bezorgen." Het schijnt evenwel niet, dat deze verordening toepasselijk is op het herstel door de Japanners van geallieerde goederen, "die tij dens de oorlog zijn beschadigd en teruggegeven moeten worden. kwartskristalklokken te Green wich slechts tot op ongeveer een duizendste van een seconde per dag nauwkeurig, terwijl de Ame rikaanse atoomklok, die op trillin gen van ammoniamoleculen loopt, een bijna absolute tijdmaat schijnt te zijn. Spreker had de atoomklok nog niet gezien. Luis Codina, die vorige week Zaterdag j.l. met zeven anderen voor een militaire rechtbank te Madrid terechtstond dp beschuldi ging van pogingen om de verbo den socialistische vakbond te re organiseren, is Donderdag tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld zo werd Donderdag- vernomen. Twe© vrouwen, "Lucia Baron en Josefa Ibanez werden tot respec tievelijk vier en twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Vier man nen werden vrijgesproken De 8e gevangene, José Satue, die de lei der van de groep zou ziin, is d or het zelfde hof ter dood veroor deeld. nuisvmun^. De afdeling Huisvesting heeft nog steeds met zeer grote moei lijkheden te kampen, daar het aantal aanvragen het aantal ter beschikking komende wo ningen zeer ver overtreft. In 1948 kwamen 76 woningen gereed, n.l. 9 particuliere wo ningen en 26 woningwetwonin gen. In 1949 zullen nog worden opgeleverd 9 particuliere-, 119 huurkoop- en 112 woningwet woningen. Volgens een dezer dagen opgemaakt overzicht, zullen ongeveer 250 gezinnen niet aan passende woonruimte geholpen kunnen worden, 's Lands financiën laten niet toe, dat in ruimere mate aan het woningtekort, ook in de komen de jaren, zal kunnen worden tegemoet gekomen. Verheugend wordt genoemd, dat reeds een aanvang werd gemaakt met de uitbreiding van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil en dat verwacht kan worden dat dit jaar ook met de bouw van het Prot. ziekenhuis in d" kom zal worden begonnen. Ook de nieuwe Chr. School voor L. zijn niet altijd zo geweest nis na een rustige beoordeling ver wacht had mogen worden, daar men dit rapport trachtte in te schuiven als argument in de strijd tussen de havens van Gent en Antwerpen en daarbij de Gentse kanaalplannen wildé frustreren door het schromelijk betoog, dat met die nieuwe sluis Terneuzen tot een wereldha ven, zowel van Antwerpen als van Gent zou uitgroeien. Ver trouwd wordt echter, dat deze opwinding inmiddels zal zijn gezakt en de conclusies tot de normale proporties terugge bracht. Een hartelijke vriendschap verbindt Terneuzen met de stad Gent en wanneer ergens vruchtbare aarde ligt voor de ontwikkeling der Benelux-ge- dachte dan is het langs het ka naal TerneuzenGent. De burgemeester besloot zijn rede, met er op te wijzen, dat de begroting 1949 sluitend zal zijn dank zij de door het Rijk voor de jaren 1948, 1949 en 1950 vastgestelde subjectieve bij drage. - Hl -I I1UUUTT V ""WTTJI Uil f UUUUU1 voorziening. Bestond er in het be gin van de maand Februari nog enige hoop, dat de plaag tot ge noemde polder beperkt zou blij ven, het ontbreken van strenge vorst en van aanhoudende slag regens tijdens de afgelopen weken heeft deze verwachting volkomen de bodem ingeslagen." De weers omstandigheden zijn integendeel zeer bevorderlijk geweest voor de ontwikkeling van de veldmuizen- stand. Het lijdt thans practisch geen twijfel meer, dat de plaag zich steeds verder zal uitbreiden. Wat dit zal betekenen, kan het beste worden aangetoond met ver gelijking uit het verleden. Reeds eerder werd ons land door mui zenplagen geteisterd. In sommige streken, werd dientengevolge de opbrengst van de oogst tot een tiende verminderd. Deze schade beperkt zich niet alleen tot de landbouwgewassen, maar zij heeft ook betrekking op de vernieling van het gras- en hooiland en van de vruchtbomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wapeningen zal de bestrijding tentieprjjs: h 10 ct.; minimum advertentie 1,50. ing advertenties a namiddags 4 uur k KL advertenties; els 60 ct.; Iedere neer 12 cent, Ver- ,g: Brieven onder reau van dit Blad it r kwartaal. ZON EN MAAN 1949 Zon Maan Feb. Opk. Ond. Opk. Ond. 26 7.34 18.13 7.40 16 32 27 7.32 18.15 7.54 17.46 28 7.30 18.17 8.06 16.57 Mrt. 1 7.27 18.19 8.16 20.07 2 7.25 18.21 8.25 21.16 3 7.23 18 22 8.34 22.27 4 7-21 18.24 8.45 23.40 5 7.18 18.26 8.58 6 7.16 18.28 9.15 o!öö :n een beter leven us het rapport, itvangende landen Amerikaanse hulp ijks 17 dollars per veer 12 van het ïen van elk land. de bevolking ont- d per persoon 51 mse hulpverlening srland neer op bij- et nationale inko- padvinders, die in en hebben aan de te Vogelenzang, tl Juliana dank ge- s uitstekende ont- toenmaals onder- Vorstin een boek- ge uitvoering over ck overhandigd gala-ontvangst in hebben „Les Pe- d'Innsbrück" Ty- iderlandse liederen •e van het Konink- Het Amerikaanse proefsta tion te White Sands (New Mexi co) maakt hekend, dat een proef- raket is afgeschoten tot 40b km boven de aarde. Het projectiel was een samenstelling van een her- touwde Duitse V2 en een kleinere raket naar Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 werd afge vuurd. De raket bereikte een maxi mum-snelheid van 8.000 kilometer per uur, eveneens een record. De twee raketten waren tezamen 20 meter lang en wogen 15 ton. Volgens Generaal Blaekmore, leider van het proefstation, kan op het ogenblik geen voorspelling gedaan worden over de mogelijk heid een bepaald doel te raker,. gemeente Wester- ,s de bezettingsja- ce positie innam in et feit, dat in de onder de rook van et beruchte Joden- gen, heeft gisteren de hulp aan de teerden van 't Ne- Kruis een gedenk- Dit raam, ver- de glazenier N. .riem. werd tijdiens tigheid in Wester- ehuis onthuld door an het Nederland- Ir. F. C. C. Baron Serooskerken van enwoordigheid van s der Koningin in «r. R. H. Baron De vijk en vele autori- ionarissen van het iging van het kamp 1942) waren meer odse burgers door san, aldus Baron Serooskerken van Nederlands Israë- ootschap was Mr. Rhoer uit Meppel Het Sowjetrussische leger voert wintermanoeuvres uit tussen Pet- samo en Salla, waar de Sowjet- Unie aan Noorwegen en Finland grenst, aidus wordt in gewoonlijk betrouwbare kring te Helsinki verklaard. De manoeuvres zcuden gehou den worden door de garnizoenen te Petsamo, Moenmansk, Salla en Kandalks, die alle versterkt zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hecht men in politieke en diplomatieke kringen te Oslo geen geloof aan de in omloop zijnde ge ruchten, dat de Sowjettroepen Eich samentrekken aan de Sowjetrus sischeNoorse grens. Lui ten ant-Generaal G. S Loe- kyantsjenko, staf-chef van het Sovjet-Russisch militair bestuur in Duitsland, heeft verklaard niet verwittigd te zijn van het naar verluidt door het Amerikaans mi litair bestuur genomen besluit, dat de Sovjet-Russische repatriërings missie de Amerikaanse zone 1 Maart moet verlaten. „Een dergelijk bevel zou onwet tig en in strijd zijn met de inter nationale verplichtingen van de Amerikaanse regering betreffende de repatriëring van met geweld weggevoerde personen", aldus Loekyantsjenko Volgens <5 ene verklaring zijn nog ongeveer 100.000 Sovjet-burgers in kampen voor verplaatste personen In de Amerikaanse zone gedetineerd, w aar zij „een ellendig bestaan" leiden. anse Minister van aken, Dean Ache- prekingen gevoerd adeurs van de mo- deelnemen aan de het Noordatlan- over het uiteinde van het verdrag, beraadslaagd met :e vertegenwoordi- -Brittannïë, Frank- derland en Luxem- jeenkomst werd 'n eld, waarin de per missie, ingesteld l'heden van het ver- sel haar zienswijze latste redactie van e verdrag it, dat tijdens de de eerste plaats uden worden ge- rekking tot de uit- ïtie van artikel 5 ■g, waarin de ver- elke contracteren- s met ingang v; :t kracht ter han-: left thans de be- bestrijidingsmidde- erdelging van dit jke knaagdier op 'gelijk maken Nadat de Overheid o.a. in verband met technische moeilijk heden geen prijs kon garande ren voor gestoomde voederaard- appelen, sluit de Regering thans overeenkomsten af met gras- en van aardappelen, waarmede bij cichoreidrogers voor het drogen proefnemingen reeds bevredigen de resultaten werden verkregen. De te drogen aardappelen moeten aan bepaalde eisen voldoen en o.a. vrij van spruitvorming zijn. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een zodanige prijsgarantie voor het gedroogde product in het vooruitzicht gesteld, dat de dro gerijen aan telers ten minste 3,75 per 100 kg voor dit doel ge schikte aardappelen, af boerderij, kunnen betalen. Het gedroogde product zal tot meel worden verwerkt en in klei ne hoeveelheden met krachtvoe ders worden vermengd. Ongeveer 5 ton aardappelen leveren 1 ton meel op, <lat groed houdbaar is de mogendheid worden omschre ven indien één der deelgenoten van, het Pact zou worden aangevallen. -Minister Acheson verwachtte in slaat te zullen zijn, de laatste re dactie van dit artikel in de loop van de volgende week aan de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat voor te kun nen leggen, teneinde haar reactie er op te vernemen. Zodra dit is geschied, is de com missie van ambassadeurs ir staat de inhoud van dit artik 1 aan an- oc-re regeringen, dn mogelijk aan de besprekingen willen deel ne men, bekend te maken en haar te vragen of zij tot het voeren van besprek,^ met de commissie ensen te worden uitgenodigd. r,7o -Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in het begin van deze maand bekend ge- maakt, dat het het verdragnlet slechts met Noorwegen, doch ook niet andere landen wenst te be spreken. In dit verband zijn De nemarken, Eire, Portugal IJs land en Italië genoemd Woordvoerders van de regering- re heblben re«is verklaard dat Eire niet bereid is tot het Vt- uTsrdraS" t0e te tredtn. „.P' EriLse ambassadeur. Sir Oliver franks, verklaarde ster avond, dat er „enige vo waren gemaakt tijden u di; en- komst tussen Acheson en de im- dat de sringen" bijeen- -„-sen Acheson en >at^adeurs. Men gelooft, dat de ambassadeurs artikel 5 van het voorgesteide Atlantisch verdrag ve^u\eeSpr°ken' weU{ artikel de verplichtingen van de onderteke nende mogendheden in- geval van agressie vaststelt Acheson verklaarde tijdens ziin wekelijkse persconferentie, dat de onderhandelingen over het Noord- Atlantisch pact schitterende vor deringen maken. Hij had tot nog toe geen officiële mededeling van de Noorse regering ontvangen over de mogelijkheid van deelne ming van det land aan de bespre kingen over het pact. Acheson verklaarde, dat er een aanvullend wetsontwerp zou wor- mgediend, onafhankelijk van het Noord-Atlantisch verdrag zelf waarin machtiging zou worden verleend tot het leveren van wa penen aan buitenlandse mogend heden Op grond van een derge lijke wet zou militaire steun kun nen worden verleend aan landen due geen ondertekenaars zijn van het Atlantisch verdrag. Acheson werd gevraagd, of de Verenigde Staten van plan zijn hun bezettingstroepen uit Duits land terug te trekken. Hij zei. dat een dergelijke terugtrekking- niet werd overwogen

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1