BIM EN HET GRIJZE POEDER Productie-schema kleiaardappelen in 1949 kingea over Atlantisch Pact gst 1949 Wat brengt de Radio? BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS RECHTSZAKEN ir- FELLE BRAND VERNIETIGT BOERDERIJ EN VEESTAPEL. zevenbergen. Herstelbetalingen door Japan Veroordelingen te Madrid Contactorganen landbouwambachten Bssprekingen van Bao Da mst Franse regering DE ONLUSTEN TE DURBAN tlijk gezin te t Anton Een nieuw Am. raket SowJet-manoeiwes aan Noordwestelijke grens van Ned. Rode- Westerbork De Sowjet-Russische repatriëringsmissie tie voor gedroogde aardappelen sAimSer een af*»*terlyke WOENSDAG 23 FEBR. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 815 Te Deum Laudamus8.45 Gitaar; .9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Philhar- monisch orkest; 10.15 Strijkork. 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 1115 Hoorspel; 12.00 N.C.R.V.- koor: 12.33 Zigeunerorkest; 1.15 Sangh en spel; 2.00 Septet; 2.40 Even onder ons; 3.00 Ensemble; 3.30 .Selecta"; 4.15 Voor onze jon gens en meisjes; 5.30 Gram.; 5.45 Piano-duo; 6.00 Zangkoor- 6.30 Ned Strijdkrachten7.00 Nieuws; 7 15 Prikkefaeen; 7.03 Het actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8.00 Nieuws; 8.15 Ooncertgebouwork. 9.20 Lezing; 9.45 Concertgebouw orkest (vervolg)10.25 Gram. 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.; 11.20 Cau serie; 11.35 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8 18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Philharmonisch ork.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Koofe praatje; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Non stop; 12.00 Accordeola; 12.38 The Kr lima Hawaiïans; 1.00 Nieuws: 1.20 Metropole orkest; 2.00 Gespróken portretten; 2.15 Jeuig'dconcent3.00 Voor de kleu ters; 3.15 Lezing; 3.30 „De Re genboog"; 4.00 De Roodborstjes, 4.15 Het stond in de krant; 4.45 Vragen staat vrij,; 5.15 The Ram blers; 5 45 Lezing; 6.00 Nieuws; 6.30 Klein maar fijn; 7.00 Lezing; 7.15 Nieuws uit Indonesië; 7.30 Zo zingen wij onze jeu-gdliederen; 7,45 Lezen in de bijbel; 8.00 Nws; 8.05 Dingen van de dag; 8.20 Uit beroemde operettes; 9.15 Hoor spel; 10.30 Piano; 11.00 Nieuws; 11.16 Zang en orgel; 11.35 Gram. Het bestuur werd, na stemming, aldus samengesteld; Voorzitter.de heer P. Scheele; leden: de heren A. van Alten en W. de Groote. De voorzitter sprak hierna nog «en woord van dank tot alle aan wezigen en wekte hen op, deze zaak met inzet van al hun krach ten te steunen daar het hier gaat om een probleem, waarbij voor alle betrokkenen veel van afhangt. Hiermede .behoorde deze zeer geslaagde vergadering weer tot het verleden. Jaarvergadering der Chr. School te Hoek (Knol). Zaterdagavond kwamen de le den der vereniging voor Christe lijk Onderwijs te Hoek (Knol) in vergadering bijeen in het school gebouw. De voorzitter, de heer P. Scheele, opende deze avond. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren J. de Putter en P. de Feijter, bestuurs leden der Chr. School te Hoek ^dorp). De voorzitter geeft hier na een overzicht van wat in het afgelopen jaar is verricht. In de bestaande vacature van een on derwijzer, is benoemd de heer D. Louwerse. De rekening en ver- antewoording werd nagezien en in orde bevonden. De bestuursver kiezing was 't volgende punt van het programma. De aftredende leden K. van der Hooft eni Chr. van der Gouwe werden herkozen- Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen namen zij beiden deze herbenoeming aan. Nadat nog enige zaken betref fende de school waren besproken, sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. SAS VAN GENT. Filmavond. Drie verenigingen hadden de baden ineen geislagen voor he|t crganiseren van een filmavond aangeboden door de vereniging Nederlands Fabrikaat. Het waren de personeelsverenigingen ON.A. (Glasfabriek en Fosfaatfabriek) Corn Boys (Stijfsel- en Glucose- fabriek) en de plaatselijke afde ling van de Z.V.U. Er werden enkele films gegeven uit het Ne derlands bedrijfsleven. Van staal plaat tot aanhangwagen, liet het hed.ijf zien van Van Dome's aan- nangwagenfabriek te Eindhoven. Een film over het fabriceren van jam en inblikken van fruit in de conservenfabriek van Van Woer- kom in Altena. Na de pauze werd de film ver toond industrialisatie, welke een beeld weergaf over de opkomst van Eindhoven als Industriecentrum. Do organisatoren waren uitste kend tevreden over de grote op komst en de 3 verenigingen hopen in de toekomst nog met derge lijke gecombineerde voorstellingen te komen. SLUISKIL. Zonneclub. Het was Zondag warm en vol in het Meisjespatronaat, waar de Zonnekinderen de gebruikelijke ouderavond gaven. Die inleiding werd gesproken door leidster Georgette, waarna de club het openingslied zong. Daarna volgden fijne toneeltjes Mariaverering, waarin de kleine Elly als soliste optrad en „Wees gegroet Maria", waarin Roza de leiding had. Zeer gevoelig volg de hierop „Dat is mijn moeder": Hoe dankbaar ben ik mijne moe der, dat zij mij bidden heeft ge leend. Na deze nummers kwamen de voordrachten en luchtiger zang stukjes aan de beurt. Gelachen werd om het lied, waarin de ver schillende dagen met de lekkere gerechten werden bezongen. In de „Vijf Gebroeders" waren de meis jes met de hoge hoeden heel aar dig in haar voordracht. Als laat ste nummer voor de pauze trad het schoenlappertje op, dat met 'n fijn stemmetje haar klantjes aan nieuwe zolen hielp. Wat had ze het warm van de inspanning! In de pauze volgde de uitdeling van de cadeaux, wait een voor deeltje van ƒ86,60 voor de club opleverde. Het tweede gedeelte opende met de „Sneeuwklokjes luiden de lente in", waaüin de sneeuwman (Roza) het tegen de Zuidenwind moet afleggen, gevolgd door „Sneeuwvlokken", welke beide nummers door de kinderen in mooie witte costuumpjes met ani mo werd voorgedragen. Ook de viier matroosjes met kapitein en stuurman wisten het aardig te HERDERSHOND VERZORGT EEN TIJGERWELP. In de Diergaarde „Blijdorp" te Rotterdam zag gisteren een tij gertje het eerste levenslicht. De moeder vond, dat het daarmede maar tevreden moest zijn en lielt haar welp links liggen De oppas ser legde de baby toen metter daad aan de rechterkant, doch dit noopte ma zich op de andere zij te leggen en haar kind opnieuw de rug toe te draaien. De directie van „Blijdorp" zat er mee, want waar is in Nederland zo gauiw een tijgerin te vinden, die tot adoptie genegen en in staat is? Dan het naar met een zogende hond ge probeerd en zo klonk gistermiddag omstreeks één uur een stem door de radio, die zeide de gewenste voedster voor hiet tijigerjiong te zoeken. Nog geen 10 minuten la ter rinkelde het eerste telefoon tje in de Diergaarde en binnen een uur had men uit alle oorden van Nederland mensen aan de tele foon gehad, die hun hond tijdelijk wilden afstaan. Het slot was, dat men reeds dezelfde middag een idyllisch tafereeltje kon bewonde- reni: een kleine herdershond was al direct goede maatjes met het tijgertje en voor de welp zorgde alsof het haar eigen baby gold. Zondagmorgen in alle vroegte is een felle brand uitgebroken In de boerderij van M. van den Eyn- den te Lierop (gemeente Some ren). Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners zich nog maar nauwelijks in veiligheid konden stellen. De gehele boer derij met de inventaris en de vee stapel, bestaande uit zes koeien en twee varkens, gingen ver loren. Alleen een paard kon wor den gered. De brandweer van Someren was spoedig ter plaatse, maar toch te laat om hulp te bie den. De oorzaak van de brand is onbekend. LIJK VAN DUITSE SMOKKELAAR GEVONDEN. Zaterdagmorgen hebben Neder landse douane-ambtenaren in een weide in het grensgebied het stof felijk overschot van de 48-jarige Duitse ex-grenskommies M. Fri- drica gevonden, die de laatste tijd als smokkelaar bekend stond. Naar alle waarschijnlijkheid be hoorde hii tot een groepje van vier man, die Vrijdagavond poogden een 300 messen en een 50-tal scha ren over de grens te smokkelen. De smokkelaars werden echter verrast door het verschijnen van Nederlandse kommiezen. Zij vluchtten en lieten de smokkel waar achter. De Duitser is ver moedelijk door de schrik aan een hartverlamming overleden. Wel zjin Vrijdagavond op die plek schoten gelost, maar men neemt niet aan, dat F. daardoor zou zijn getroffen. BEVEILIGING BOCHTIGE WEG STA NÜDAARBUITEN Die weg Standdaarbuiten Zevenbergen, die momenteel een onderdeel van de belangrijke ver binding Moerdijk(Roosendaal Zeeland vormt, is zeer bochtig en levert daardoor vooral bij ongun stige weersomstandigheden veel gevaar op. Op verzoek van de A.N.W.B. zal thans de Provinciale Waterstaat de gevaarlijkste bochten in dit weggedeelte met zijn bochtpaal tjes markeren. Deze beveiligingsmaatregel valt zeer toe te juichen, daar de in aanleg zijnde nieuwe Rijksweg MoerdijkRoosendaalBergen op ZoomZeeland tengevolge van de benarde toestand van 's Rijks fi nanciën voorlopig zeker nog niet gereed zal komen. Indien de Geallieerde landen, die als herstelbetaling uit Japan ma terieel ontvangen, wensen dat dit materieel opnieuw bruikbaar wordt gemaakt, dan zullen zij voor herstel In dollars dienen te betalen", zo meldt de Amerikaan se overheid. Inderdaad is Japan volgens de voorschriften alleen er toe ver plicht het materieel te leveren, in de staat, waarin het zich bevindt. Daar het hier over het algemeen over machines gaat, die reeds een tijd gebruikt werden, kan deze maatregel, aldus het officiële com muniqué, „Japan een aanvullende voorraad dolars bezorgen." Het schijnt evenwel niet, dat deze verordening toepasselijk is ot> het herstel door de Japanners van geallieerde goederen, die tij dens de oorlog zijn beschadigd en teruggegeven moeten worden. kwartskristalklokken te Green wich slechts tot op ongeveer een duizendste van een seconde per dag nauwkeurig, terwijl de Ame rikaanse atoomklok, die op trillin gen van ammoniamoleculen loopt, een bijna absolute tijdmaat schijnt te zijn. Spreker had de atoomklok nog niet gezien. L/uis Codina, die vorige week Zaterdag j.l. met zeven anderen voor een militaire rechtbank te Madrid terechtstond óp beschuldi ging van pogingen om de verbo den socialistische vakbond te re organiseren, is Donderdag tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld zo werd Donderdag vernomen. Twee vrouwen, Lucia Baron en Josefa Ibanez werden tot respec tievelijk vier en twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Vier man nen werden vrijgesproken De 8e gevangene, José Satue, die de lei der van de groep zou ziin, is d or het zelfde hof ter dood veroor deeld. m Hyena's en jakhalzen hebben scherpe tanden en in een oog wenk had één der dieren de speur der bevrijd van zijn banden. Met een knal sprong het koord. Nauwelijks had Basli een be weging gemaakt of het roofdier dat hem had bevrijd sprong ver schrikt achteruit. Maar de goede speurder vergat het niet. Hij sneed een dikke plak ham af en wierp die naar de jakhals. „Hier, vriendelijke spring in 't veld, loon naar werken", riep Basli vrolijk, terwijl hij de ande ren met enkele halen van zijn grote mes bevrijdde. De boosaardige leider van de karavaan was echter een secuur mannetje dat niet verder wilde gaan tot hij zich had vergewist dat zijn tegenstanders voorgoed onschadelijk waren gemaakt Wat hij door zijn ouderwetse verrekijker zag, stelde hem niet gerust. „Wij moeten terugkeren, man nen", riep hij geërgerd. ZWEMMEN. Op de Zaterdag j.l. gehouden zwemwedstrijden om de Merwede- schaal in het Sportfondsenbad te Dordrecht wist mej. R Vengau- wen van de Bruinvis de derde plaats te bezetten op de 200 m schoolslag dames in een tijd van 3.03.2. Met deze tijd verbeterde ze het Zeeuwse record met 1.4 sec., dat ook op haar naam stond. 1 N. Garritsen R.DZ. (Rotter dam) 3.01.8; 2i. N. van Opstal T. R.B. (Tilburg) 3.02.8; 3. R. Ver- gauiwen Bruinvis (Sas van Gent) 3.03.2 zeggen. De daarna gegeven Klompen dans en Reidans werden keurig uitgevoerd. Last not least kwam de kleine Mia voor het voetlicht met haar nummer „Al mijn broers". Hartelijjk werd gelachen om de tientallen broers die wer den besproken, waaronder de drie met rood, wit en blauw haar, die bij feestelijkheden door papa aan de vlaggestok werden opgehan gen. De Eerw. Pater Virgilius sprak het slotwoord en dankte allen die déze avond hadden doen slagen. Er is veel werk verzet. Hulde aan de Zusters en leidsters, waar van niet genoeg (kan worden be wonderd het geduld, om al deze kleintjes af te richten en op de planken te brengen. Een bravo voor de helpers aan toneelop- bouw en -afbraak, met alles wat daarbij komt. Met blijmoedigheid gaven zij zich aan hun taak Wij merkten nog op éém der leidsters, die door een samenloop van om standigheden op het ogenblik het werk waaraan zij zich met hart en ziel gaf, niet kon uitvoeren. Zo behoort dan deze avond der kinderen tot het verleden en is wederom gebleken, dat onder goe de leiding veel met de jeugd is te bereiken. VLISSINGEN. Nieuwe doopsgezinde kerk. Zondag is het nieuwe kerkge bouw van de Doopsgezinde ge meente te Vlissingen in ge'oruik genomen met een plechtige kerk dienst, waarin Ds. mej. M. de Boer voorging. Zij predikte naar aanleiding van 1 Johannes 9b „God is liefde", welke spreuk ver meld stond op de gevelsteen van het in 1942 verwoeste kerkge bouw. Namens de kerkeraad bracht Ir. J. Kemper dank aan allen, die hun steun hadden ver leeft, d, zeer in het bijzonder aan de Mennonitebrethern In de staat Pensylvannië (V. S.), zonder wier medewerking het gebouw niet tot t stand zou zijn gekomen. Namens 'de Algemene Doopsgezinde Socia- teit sprak de voorzitter, Dr. W. M. Goiterman. Daarna recipieer de het kerkbestuur in de consisto riekamer. Het college van Burg. en Weth. van Vlissingen en vertegenwoor digers van verschillende kerkge nootschappen kwamen hier hun gelukwensen aanbieden. VRIJLATING VAN PRIJZEN VAN ENIGE VISSOORTEN. De Staatscourant van Maandag bevat een beschikking tot vrijla ting van de prijizen van toters, makreel, schelvis, kabeljauw, leng, koolvis, wijiting, schol, schar, vis kuit eri visiever. WEER 15 JAAR VOOR GEBR. IIOOGENBOOM EN VAN DER HELM. Het Amsterdams gerechtshof heeft gisterenmorgen, juist zoals de rechtbank en conform dé eis van de procureur-generaal, Cees en Jacob Hoogenlboom en Leo van. der Helm ieder tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Het hof vernietigde het redhtbank-vonnis op formele gronden. Het acht het primair ten laste gelegde (moord op Moeke Marsman, in de War moesstraat te Amsterdamniet 'bewezen, doch het subsidiaire, het in verenliging en onderling over leg medeplegen van doodslag, wel. Naar bekend werd de 61-jarige „Moeke" Marsman op de morgen van 2 November 1946 gewurgd in haar woning in de Warmoesstraat aangetroffen. De drie veroordeelden hebben 8 dagen de tijd am van dit vonnis in cassatie te gaan.. Dezer dagen vond de installatie plaats van het „Contactorgaan Landbouwambachten" van de stichting voor de landbouw. Door partijen zal een „inventarisatie" worden gehouden van problemen, waarvoor overleg wenselijk is, o.a. het lidmaatschap van en de con tributieregeling aan de EVO; de wegenverkeersregeling, de belas ting op motorrijtuigen, de tarie ven der landbouwambachten, de vestigingseisen in de landbouw, de positie der „Woltersomse orga nisaties". en het instellen van cen trale diploma's voor de landbouw ambachten. Overeengekomen werd voorts, dat het overleg inzake de tarie ven uitsluitend zal geschieden met de vrije organisaties en dat voorts zal worden getracht meer vrijheid voor de vrije organisaties te be reiken. De bruto behoefte aan klei-aard- appelen wordt voor het consump tiejaar 19491950 op 1.614.000 ton geschat. Bij gemiddelde op brengsten zal hiervoor ongeveer 70.000 hectaren nodig zijn, waar uit blijkt, dat het met aardappe len beteelde klei-reaal, in verge- lijking met 1948, melt 18.700 ha zou moeten teruglopen. Deze op pervlakte zal voldoende zijn om, onder normale omstandigheden, te voorzien in de behoeften van binnenlandse verbruikers en ex port van consumptie- en klei-aard appelen Dit is een conclusie van deskun digen van de Stichting voor de Landbouw. Men houdt er reke ning mee, dat 7 tot 8 millioen Nederlanders de voorkeur geven aan klei-aardappelen. Buiten de 5 weken verbruik van vroege aardappelen, zouden zij bij ver bruik van 2,5 kg per hoofd per week gedurende 47 weken 880.000 ton klei-aardappelen opeten. Voor export van consumptie-aardappe len en poters wordt gerekend op 300.060 ton. Voorts zouden 15.000 ton kleii-poters voor de zandgron- Ex-Keizer Bao Dai is gisteren uit Zuid-Frankrijk in %P ar ijs aan gekomen om met de Franse rege ring te onderhandelen over zijn terugkeer naar Indo-China als hoofd van de staat Vietnam. Viet nam omvat drie van de v(jf pro vincies van Indo-öhina, t.w. An- nam, Tonkin en Cochin-China. De ex-Keizer verklaarde onlangs, dat hij niet naar Indo-China zou terugkeren alvorens de Franse nationale vergadering uitdrukke lijk de vereniging van Cochin met de staat Vietnam had onder schreven. Zekere Franse kringen waren hiertegen gekant In krin gen, die in nauwe betrekking staan tot de ex-lKeizer, scheen men hoopvol gestemd t.a.v. een spoedige overeenkomst. De onderhandelingen voor een regeling van de betrekkingen tus sen Frankrijk en Vietnam zijn vele maanden aan de gang. Het vorig jaar Juni werd op een krui ser in de baai van Along een over eenkomst in principe door beide partijen getekend. Volgens wel ingelichte kringen in Parijs willen beide partijen met het oog op het succes van de communisten in China een uiteindelijke regeling voor een autonome staat Vietnam binnen de Franse unie verhaas ten. Generaal Pierre de Benouiville, een Gaullistisch leider, verklaarde gisteren; „De regering heeft toe gelaten, dat onze militaire macht in Indo-China beneden het vei- ligheidsminimum is gedaald. De Franse regering kan niet ver wachten, dat de V.S. en Engeland haar ernstig nemen als zij niet eens haar eigen grondgebied kan verdedigen, in het bijzonder in In do-China, het laatste bolwerk van het Westen tegen het stijgende communistische getij. Wij Gaulis- ten zullen er echter voor zorgen, dat Indo-China niet verloren gaat." den en 150.000 ton poters voor de kleigronden moeten worden ge produceerd. Stelt men daarnaast de automatische veevoederbehoef te op 269 000 ton, dan komt men tot 'n hrutobehoefte van 1.614.000 ton klei-aardappelen. Men heeft in dit. globale schema, dat zowel op vastliggende gege vens, als op grond van ervaring gedane schattingen werd opge steld, rekening gehouden met het zoveel mogelijk voorkomen van nadelige risico's voor de boer, aan gezien gebleken is, dat de Over heid geen risico, ook niet voor een groter areaal, dat onder alle om standigheden voldoende klei-aard appelen voor consumptie op zou leveren, wil nemen. Vóór de oorlog werd gemiddeld 50.000 ha klei-aardappelen ge teeld. De toen gebruikte rassen hadden doorgaans kleinere op brengsten, dan de tegenwoordige, terwijl meestal een overschot aan wezig was. Men zou kunnen uit gaan van de veronderstelling, dat 50.000 ha dus thans ook voldoen de moet zijn om de grotere bevol king van klei-aardappelen te voor zien. Hiertegenover staat echter grotere vraag naar klei-aardappe len, mede veroorzaakt door de er varingen met „zwarte" of veen- aardappelen uit de oorlog. Ook het verbruik per hoofd is iets geste gen Volgens deskundigen mag uit noodzakelijke inkrimping van het klei-areaal niet dezelfde con clusie ten aanzien van het zand- aardappel-areaal getrokken wor den. Integendeel zal de klei-in- krimping gepaard moeten gaan met uitbreiding van het areaal voeder-aardappelen op zandgron den. in verband met onvoldoende voeder-importen en het vervoede ren aan varkens, rundvee en kip pen op de zandbedrijven zelve. Als gevolg van een aanval door inheemsen op een Indische auto bus en op auto's, werden twee In diërs Zondagavond ernstig ge wond. Vele andere gewonde In diërs moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De politie ver richt vele arrestaties. Door de politie werd verklaard, dat vanuit een auto, waarin In diërs waren gezeten, op een in heemse man was gescholen, die hierdoor werd gewond. De chauf feur van de Indische auto werd daarop uit zijn wagen getrokken en met een mes gestoken. Het voertuig werd in brand gestoken. Het nieuws van de strijd ver spreidde zich snel, als gevolg waarvan woedende inheemsen de bussen der Indiërs met stenen begonnen te bekogelen. Sterke poHtie-eenheden werden met spoed naar het toneel van de strijd gezonden; het bleek toen, dat vele Indische voetgangers waren aangevallen en gewond. De inwoners van Moskou, van 18 jaar en ouder, hebben Zondag 227 rechters en 17.000 as sessoren gekozen voor de volks- rechtbanken te Moskou en 430 rechters en 45.000 assessoren voor het gebied van Moskou. tentleprgs: p 10 et.; minimum advertentie 1,50. ing advertenties 9 namiddags 4 uur k kl advertenties; els 60 ct.; Iedere neer 12 cent. Ver- g: Brieven onder reau van dit Blad it r kwartaal. ZON EN MAAN 1949 Zon Maaa Feb. Opk. Ond. Opk. Ond. 26 7.34 18.13 7.40 16 32 27 7.32 18.15 7,54 17.46 28 7.30 18.17 8.06 16.57 Mrt. 1 7.27 18.19 8.16 20.07 2 7.25 18.21 8.25 21.16 3 7.23 18 22 8.34 22.27 4 7.21 18.24 8.45 23.40 5 7.18 18.26 8.58 6 7.16 18.28 9.15 0.55 ;n een beter leven us het rapport, itvangende landen Amerikaanse hulp ijks 17 dollars per veer 12 van het ïen van elk land. de bevolking ont- d per persoon 51 -nse hulpverlening srland neer op bij- et nationale inko- padvinders, die in en hebben aan de te Vogelenzang, n Juliana dank ge- e uitstekende ont- toenmaals onder- Vorstin een boek- ge uitvoering over ,ck overhandigd gala-ontvangst in P hebben „Les Pe- d'Innsbrück" Ty- iderlandse liederen ~e van het Konink- Het Amerikaanse proefsta tion te White Sands (New Mexi co maakt bekend, dat een proef - raket is afgeschoten tot 4Ou km boven de aarde. Het projectiel was een samenstelling van een her- touwde Duitse V2 en een kleinere raket naar Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 werd afge vuurd. De raket bereikte een maxi mum-snelheid van 8.000 kilometer per uur, eveneens een record. De twee raketten waren tezamen 20 meter lang en wogen 15 ton. Volgens Generaal Blaekmore, leider van het proefstation, kan op het ogenblik geen voorspelling gedaan worden over de mogelijk heid een bepaald doel te raken. Het Sowjetrussisohe leger voert wintermanoeuvres uit tussen Fet- samo en Salla, waar de Sowjet- Ltaie aan Noorwegen en Finland grenst, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kring te Helsinki verklaard. De manoeuvres zouden gehou den worden door de garnizoenen te Petsamo, Moermansk, Salla en Kandalks, die alle versterkt zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hecht men in politieke en diplomatieke kringen te Oslo geen gemeente Wester- geloof aan de in omloop zijnde ge- ls de bezettingsja- te positie innam in et feit, dat in de onder de rook van et beruchte Joden- gen, heeft gisteren de hulp aan de teerden van 't Ne- Kruis een gedenk- l. Dit raam, ver- de glazenier N. .riem, werd tijdens figheid in Wester- ehuis onthuld door an het Nederland- Ir. -F. C. C. Baron Serooskerken van enwoordigheid van s der Koningin in >r. R. H. Baron De rijk en vele ajutori- ionarissen van het iging van het kamp 1942) waren meer ■odse burgers door aan, aldus Baron Serooskerken van Nederlands Israë- ootschap was Mr. Rhoer uit Meppel ruchten, dat de Sowjettroepen rich samentrekken aam de Sowjetrus- sischeNoorse grens. Luitenant-Generaal G. S Loe- kyantsjenko, staf-chef van het Sovjet-Russisch militair bestuur in Duitsland, heeft verklaard niet verwittigd te zijn van het naar verluidt door het Amerikaans mi litair bestuur genomen besluit, dat de Sovjet-Russische repatriërings missie de Amerikaanse zone 1 Maart moet verlaten. „Een dergelijk bevel zou onwet tig en in strijd zijn met de inter nationale verplichtingen van de Amerikaanse regering betreffende de repatriëring van met geweld weggevoerde personen", aldus Loekyantsjer.kc Volgens deas verklaring zijn nog ongeveer 100.000 Sovjet-burgers in kampen voor verplaatste personen in de Amerikaanse zone gedetineerd, w aar zij „een ellendig bestaan" leiden. De afdeling Huisvesting heeft I voorziening. Bestond i? stppriü rnof ™or o-rnfo .ui V. ueuuiueimg ver- ffin van maand nog steeds met zeer grote moei lijkheden te kampen, daar het aantal aanvragen het aantal ter beschikking komende wo ningen zeer ver overtreft. In 1948 kwamen 76 woningen gereed, n.l. 9 particuliere wo ningen en 26 woningwetwonin gen. In 1949 zullen nog worden opgeleverd 9 particuliere-, 119 huurkoop- en 112 woningwet woningen. Volgens een dezer dagen opgemaakt overzicht, zullen ongeveer 250 gezinnen niet aan passende woonruimte geholpen kunnen worden, 's Lands financiën laten niet toe, dat in ruimere mate aan het woningtekort, ook in de komen de jaren, zal kunnen worden tegemoet gekomen. Verheugend wordt genoemd, dat reeds een aanvang werd gemaakt met de uitbreiding van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil en dat verwacht kan worden dat dit jaar ook met de bouw van het Prot. ziekenhuis in d" kom zal worden begonnen. Ook de nieuwe Chr. School voor L. i wacht had mogen worden, daar men dit rapport trachtte in te schuiven als argument in de strijd tussen de havens van Gent en Antwerpen en daarbij de Gentse kanaalplannen wildé frustreren door het schromelijk betoog, dat met die nieuwe sluis Terneuzen tot een wereldha ven, zowel van Antwerpen als van Gent zou uitgroeien. Ver trouwd wordt echter, dat deze opwinding inmiddels zal zijn gezakt en de conclusies tot de normale proporties terugge bracht. Een hartelijke vriendschap verbindt Terneuzen met de stad Gent en wanneer ergens vruchtbare aarde ligt voor de ontwikkeling der Benelux-ge- dachte dan is het langs het ka naal TerneuzenGent. De burgemeester besloot zijn rede, met er op te wijzen, dat de begroting 1949 sluitend zal zijn dank zij de door het Rijk voor de jaren 1948. 1949 en 1950 vastgestelde subjectieve bij drage. er in het be gin van de maand Februari nog enige hoop, dat de plaag tot ge noemde polder beperkt zou blij ven, het ontbreken van strenge vorst en van aanhoudende slag regens tijdens de afgelopen weken heeft deze verwachting volkomen de bodem ingeslagen.De weers omstandigheden zijn integendeel zeer bevorderlijk geweest voor de ontwikkeling van de veldmuizen- stand. Het lijdt thans practisch geen twijfel meer, dat de plaag zich steeds verder zal uitbreiden. Wat dit zal betekenen, kan het beste worden aangetoond met ver gelijking uit het verleden. Reeds eerder werd ons land door mui zenplagen geteisterd. In sommige streken werd dientengevolge de opbrengst van de oogst tot een tiende verminderd. Deze schade beperkt zich niet alleen tot de landbouwgewassen, maar zij heeft ook betrekking op de vernieling van het gras- en hooiland en van de vruchtbomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen zal de bestrijding anse Minister van aken, Dean Ache- 'prekingen gevoerd adeurs van de mo- deelnemen aan de het Noordatlan- over het uiteinde van het verdrag, beraadslaagd met :e vertegeniwoordi- -Brittannlë, Frank- derland en Luxem- jeenkomst werd 'n eld, waarin de per missie, ingesteld t'heden van het ver- sel haar zienswijze ratste redactie van e verdrag it, dat tijdens de de eerste plaats uden worden ge- rekking tot de uit- ïtie van artikel 5 g, waarin de ver- elke contracteren- s met ingang var ;t kracht ter han- aeft thans de be- best rijidingsmidde- erdelginig van dit jke knaagdier op igelijk maken Nadat de Overheid o.a. in verband met technische moeilijk heden geen prijs kon garande ren voor gestoomde voederaard appelen, sluit de Regering thans overeenkomsten af met gras- en van aardappelen, waarmede bij eichoreidrogers voor het drogen proefnemingen reeds bevredigen de resultaten werden verkregen. De te drogen aardappelen moeten aan bepaalde eisen voldoen en o.a. vrij van spruitvorming zijn. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een zodanige prijsgarantie voor het gedroogde product in het vooruitzicht gesteld, dat de dro gerijen aan telers ten minste 3,75 per 100 kg voor dit doel ge schikte aardappelen, af boerderij, kunnen betalen. Het gedroogde product zal tot rreel worden verwerkt en in klei ne hoeveelheden met krachtvoe ders worden vermengd. Ongeveer 5 ton aardappelen leveren 1 ton meel op, dat goed (houdbaar is de mogendheid worden omsQhre- ven indien één der deelgenoten van het Pact zou worden aangevallen Minister Acheson verwachtte in staat te zullen zijn. de laatste re dactie van dit artikel in de loop v-an de volgende week aan de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat voor te kun nen leggen, teneinde haar reactie er op te vernemen. Zodra dit is geschied, is de com missie van ambassadeurs in staat de inhoud van dit artik. i aan an dere regeringen, die mogelijk aan ae besprekingen willen deel ne men, bekend te maktn en haar te vragen of zij tot het voeren van Msprekmgen met de commissi mensen te worden uitgenodigd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in het begin van deze maand bekend ge maft, dat het het verdrag nlet slechts met Noorwegen, doch ook met andere landen wenst te be spreken. In dit verband zijn De nemarken, Eire, Portugal IJs- land en Italië genoemd Woordvoerders van de regering van Eire hebben reeds verklaard r'at Eire niet bereid is tot het \t- zo" toe te dralen LV Britse ambassadeur, sir Oliver Franks, ver (aaide ,;tér- .wond, dat er „enige verde - -en» waren gemaakt tijden; bik-en- •lomst tussen Acheson en de im- basiaaeurs. JVEun gelooft, dat de ambassadeurs artikel 5 van het voorgestelde Atlantisch verdra- hebben besproken, welk artikel de erphchtmgen van de onderteke nende mogendheden in- geval van agressie vaststelt Acheson verklaarde tijdens zijn wekelijkse persconferentie, dat de onderhandelingen over het Noord- Atlantisch pact schitterende vor deringen maken. Hij had tot nog toe geen officiële mededeling van de Noorse regering ontvangen over de mogelijkheid van deelne ming van dut land aan de bespre kingen over het pact. Acheson verklaarde, dat er een aanvullend wetsontwerp zou wor- den ingediend, onafhankelijk van het Noord-Atlantisch verdrag zelf waarin machtiging zou worden verleend tot het leveren van wa penen aan buitenlandse mogend heden Op grond van een derge lijke wet zou militaire steun kun nen worden verleend aan landen die geen ondertekenaars zijn van het Atlantisch verdrag. Acheson werd gevraagd, of de Verenigde Staten van plan zijn hun bezettingstroepen uit Duits land terug te trekken. Hij zei, dat een dergelijke terugtrekking niet werd overwogen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3