reactie Romeinse Katholieken protesteren Gaat Noorwegen zijn eigen weg? kingea over Atlantisch Pact ™J> m*5 gst 1949 oi'i sl, sssë? jjr [MILITAIRE SITUATIE MAANDAG 21 FEBRUARI 1949. op de verklaringen van PAL AR in een persconferentie Parlementaire enquete-commissie tegen proces Mindszenty Israelisch-Libanese Wapanstilstandsovereen- komst? De prijsdaling in de V.S. De zaak-Mindszenty Herstelbetalingen door Japan Veroordelingen te Madrid Beroepsmilitairen voor het wapen der Marechausseé Verklaring van Noordpoolonderzoeker Schip zendt geheimzinnige s. o. s.-tekens De werk loosheid'in"cfe V. S r kwartaal- :lijk gezin te t Anton van Ned. Rods- Westerbork Een nieuw Am. raket SowJet-manoeuvres aan Noordwestelijke grens De Sowjet-Russische repatriëringsmissie ®'S!,V™..d,fe."rrw s«- tie voor gedroogde aardappelen Flonkering MJ Abonnement: Terneuzen WEEKS VEKWACHTIN G medegedeeld door het K. - M.I. te De Bilt, geldig1 van Maan dagochtend tot Maandagavond. Weinig verandering. Meest zwaar bewolkt met la ter hier en daar enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige maar langs de Wadden- kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Z. en W. Ongeveer dezelfde temp. als gisteren. VRIJE Advertentieprijs per mm 10 ct.: mlnlmu» per advertentie 1,50. Inzending advertentie» tot des namiddags 3 nor. Rubriek kl. advertentie» i 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Bi*# 10 cent meer. 5e Jaargang No. 1046 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal Naar aanleiding van de verkla ringen, afgelegd door de heer Pa- lar op de persconferentie te Lake Success wordt van officiële zijde te Batavia oa. het volgende made- deeld: (De verklaring van Palar stelt duidelijk in het licht, dat de nog resterende groepen der republi keinse strijdkrachten zich niet het minste gelegen laten liggen aan het ook tot hen gerichte beroep van de Veiligheidsraad om het vu ren te staken. Het is juist, dat deze groepen voortgaan met het verstoren van orde en rust door het plegen van moorden op perso neel van ondernemingen en het begaan van andere misdrijven, vaak gericht tegen de eigen be volking. Er bestaat in Indonesië geen censuur; persvertegenwoordigers worden met officiële hulp in staat gesteld, reizen te maken door de onlangs ontsloten gebieden en over hun bevindingen vrijelijk te seinen. Hoewel de situatie gelijk van Nederlandse zijde steeds is erkend een grote waakzaamheid van de Nederlandse troepeA vordert, is de voorstelling van zaken, door Palar gegeven, als zouden de Ne derlanders slechts de grote ste den hebben bezet, van elke zweem van waarheid ontbloot. Dank zij het optreden dezer troepen slin ken vöor de guerillatroepen de mogelijkheden om hun activiteit te ontplooien, met de dag. Ook de indruk, die Palar tracht te vestigen, als zoude er nog een door ..militaire gouverneurs" ge leide republikeins^ weermacht be staan, mist elke grond. Van enige muiterij onder Ne derlandse troepen op Sumatra is geen sprake geweest en dienten gevolge evenmin van ..het execu teren" van 213 Nederlandse solda ten". Overzicht in Indonesië In een overzicht van de militai re situatie in Indonesië, van mili taire zijde verstrekt, wordt ge zegd: West Java: Bij de voortgezette patrouille-activiteit in het Ban- tamse is een der voornaamste bendeleiders, Djallani, gearres teerd. In de Negara Pasundan wordien de zuiveringsacties der Nederlandse troepen tegen nog rondzwervende gewapende groe pen, w.o. onderdelen der voorma lige Siiiwangi-divisie, met toene mend succes voortgezet. Verschil lende officieren van deze divisie kwamen zich vrijwillig" melden. Midden Java: De Zuiveringsope- raties in het gebied tussen Djokja en Solo werden voortgezet. In het gebied tussen Bandjamegara en Magelang zijn de aanvankelijk agressief optredende benden reeds verstrooid; thans is tegen de res tanten een opruimingsactie inge zet. In het berg-gebied ten Zuiden van Pemalang hebben de daar sa mengedrongen benden aanzienlij ke verliezen geleden Oost Java: In het gebied ten Zuiden van Modjokerto werden aan gewapende terreurgroepen zeer zware verliezen aan perso neel en wapening toegebracht. De als gevolg van deze actie naar 't Malangse uitgeweken groepjes hebben in dit gebied enige onrust veroorzaakt. In dè Oosthoek wer den met succes terreurbenden op gerold. Onder de druk van de pa trouille-acties van Nederlandse zijde wordt In het nieuw bezette gebied van Oost Java het reste rende bendewezen steeds minder actief. Nog steeds richten deze benden haar activiteit in hoofd zaak op economische objecten en op de bevolking. Sumatra: In het Noordelijke deel van de Negara Sumatera Ti- mur valt een opleving van de bende-activiteit waar te nemen. In het overige gebied van Sumatra in het bijzonder in Midden Suma tra, werden aan de benden aan zienlijke verliezen toegebracht. De heer Palar heeft zich hier bediend van berichtgevers, die zich ergens in de hergen in een volledig geïsoleerde positie bevin den en geheel zijn aangewezen op hun eigen fantasie. Dit geldl evenzeer voor de ove rige feitelijke mededelingen van Palar. Dt verlieslijsten geven het aantal slachtoffers onder de Ne derlandse troepen nauwkeurig aan met volledige vermelding van naam en legemummer. Het aan tal gesneuvelden bedraagt ruim 300 en geen 1500, zoals Palar be weert. Dat er op het ogenblik in West Java 18 Republikeinse ba taljons, tellende 14.000 man „in tact" zouden zijn, is eveneens een uitermate belachelijke bewering. Van enige „represaille" van Ne derlandse zijde tegen de burger bevolking is geen sprake; de be volking wordt bij de noodzakelijke zuiveringsacties zorgvuldig ont zien, terwijl er in de nieuwe ge bieden juist een goede verstand houding heerst tussen de Neder landse troepen en de burgerbevol king, een beeld, dat in werkelijk heid alweer geheel tegengesteld is aan de beweringen van de heer Palar, die zijn gebaseerd op de fantasie van de geïsoleerde „Re publikeinse noodregering op Su matra." De verklaringen van de heer Pa lar zijn die van de vertegenwoor diger ener „noodregering," die niets te verliezen heeft, geen ver antwoordelijkheid draagt en ken nelijk meent zich de weelde te kun nen veroorloven om met de waar heid en met de wereld een loopje te kunnen nemen. Dinsdag 22 Februari zullen door de Parlementaire Enquêtecommis sie regeringsbeleid o.m. worden gehoord de Engelse majoor Bing ham Sr., die een zeer belangrijke rol heeft gespeeld in het ,.iEng- land-iSpiel" door zijn hoge functie bij de Engelse inlichtingendienst en Dr. W. Harster, in bezettings tijd Befehlshaber van de S.D. en de Sicherheitspolizei in Neder land. Beide getuigen zullen wor den gehoord over de verbindingen met het bezette Nederlandse ge bied, in 't bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten. Zondag is op het St. Pietersplein te Rome een enorme menigte sa mengestroomd om deel te nemen aan de demonstratie georganiseerd door de Katholieke actie-groepe ringen van Rome, om Z. H. de Paus de trouw van de gelovigen en hun deelneming in zijn smart bij de veroordeling van Kardinaal Mindszenty te betuigen. Vóór de hoofdingang van de basiliek was een altaar opgericht v/aar Mgr. Traglia, Onder-Vicaris te Rome, het Misoffer opdroeg. De menigte, begeleid door de muziekkapel van de Palastijmse wacht, zong de Mis mede. De bromklok en de andere klok ken van de basiliek luidden lang vóór het begin van de Mis over de stad. De Italiaanse politie had vele voorzorgsmaatregelen genomen, cm incidenten te vermijden, want op andere plaatsen van de stad organiseerde de uiterst linkse par tijen protest-demonstraties tegen de invrijheidstelling van Prins Borghese, voormalig bevelhebber van een vrijschutterskorps van het r.eo-fascistische leger. De menigte, die de grote ruim te vulde tussen de beide zuilenrij en van het St. Pietersplein bracht de Paus een langdurige ovatie toen de grote balkondeuren van de basiliek opengingen en Pius XII verscheen boven het grote ro de tapijt, versierd met de Pause lijke wapens. Het gejuich „Leve de Paus" hield langdurig aan alvorens stilte intrad. „Nogmaals", zo zeide de Paus, „richt het volk van Rome zich In dit ernstig uur tot zijn Bisschop en Vader. De veroordeling van de Prelaat aan de oevers van de Do- nau heeft in de wereld een uitbar sting van verontwaardiging te weeggebracht." „Deze veroordeling staat niet alleen. Zij is een schakel in de ke ten van haat, die de dienaars der kerk vervolgt. De vervolgers be schuldigen en slepen hen niet al leen voor de rechtbanken, maar zij willen hen ook vernederen voor hun, volk". Volgens Reuter ging de Paus verder: ,„De Romeinse martelaren, van wie Tacitus spreekt, en die onder Nero werden opgeofferd, werden afgeschilderd als brand stichters, afschuwelijke misdadi gers en vijanden van het mens dom". „De moderne vervolgers tonen zich getrouwe navolgers van deze schandelijke school". „De kerk van Christus gaat voort op de weg, die door haar goddelijke Verlosser is gewezen. Zij zal niet heven voor de bedrei- gingen en ongunst van de wereld lijke machten. Zij menigt zich niet in uitsluitend politieke of econo mische problemen en tracht niet de verdiensten of fouten van de ene of andere regeringsvorm aan discussie te onderwerpen. Zij kan een keizer geven wat des keizers is, doch zij kan nooit verraden of verzaken wat God toekomt". ,Het is welbekend, wat de tota litaire en anti -god sdienstigje staat van haar verwacht en verlangt als de prijs van tolerantie en reken- ning". „Dergelijke staten willen een kerk hebben, die zwijgt, wanneer zij moet spreken, een kerk, die de Goddelijke wet overtreedt door deze aan menselijke verlangens aan te passen, juist wanneer zij deze Wet luide moet verkondigen en verdedigen". „Deze staten willen een kerk, die in kruiperige onderdanigheid binnen de vier muren van de tem pel blijft en het Goddelijke man daat van Christus: „Ga uit in de wereld en predikt het Evangelie" vergeet". „Is dit de Kerk, die gij liefheibt en eerbiedigt?" „Kunt gij u een opvolger van Petrus voorstellen, die voor zulke eisen zou zwichten?" De ongeveer 250.000 koppen tel lende menigte antwoordde op de ze vragen met luide uitroepen van afkeuring. „Wie kan' blijven zwijgen, wan neer in een land de kerken door geweld en door list worden afge trokken van het centrum der Christenheid, van Rome, wan neer alle Grieks-Katholieke Bis schoppen in de gevangenis worden geworpen, omdat zij weigeren hun geloof af te zweren en priesters en gelovigen worden vervolgd omdat zij weigeren zich van hun ware Moederkerk te laten scheiden?" „Kunnen wij blijven zwijgen, wanneer een staat, de grenzen van zijn bevoegdheid overschrij dend, zijn macht misbruikt om de kerkelijke organisatie te ontwrich ten en boven al de geestelijke mid delen om doelmatige zorg aan de menselijke zielen te besteden tot een minimum reduceert?" „Kunnen wij blijven zwijgen, wanneer ouders het recht ontno men wordt om hun eigen kinderen op te voeden en dat door een re gime, dat hen van Christus weg zal sleuren?" „Kunnen wij blijven zwijgen, wanneer het punt is bereikt, dat een priester met gevangenisstraf wordt gestraft omdat hij weigert het meest onschendbare en aller heiligste biechtgeheim te schen den?" Elke van deze vragen werd door luide bijvalskreten begroet. De Paus smeekte kracht en licht af over zijn toehoorders en over hen „wier harten nog voor de waarheid gesloten zijn" en gaf vervolgens zijn Apostolische Ze gen. Het Deense blad Berlingske Ti- dende bericht uit Oslo, dat de Vrij dag gevoerde besprekingen tussen de drie Scandinavische premiers te Oslo een einde hadden gemaakt aan de pogingen „een gemeen schappelijke Noors-Deens-Zweedse buitenlandse en verdedigingspoli- tiek te vormen." Volgens'het blad had de Deense premier, Hedtoft, vergeefs gepoogd Noorwegen er toe te brengen zijn besluit om tot het Atlantisch Pact 'toe te treden op te schorten. „Noorwegen heeft zijn besluit genomen en is vastbe sloten het zonder verwijl ten uit voer te leggen", zo verklaart het blad. Andere bladen bevatten soortgelijke berichten. Deze be richten werden te Kopenhagen met grote teleurstelling ontvan gen. De voorzitter van de commis sie van Buitenlandse Zaken, Bom- Van gewoonlijk welingelichte zijde werden bijzonderheden ver nomen omtrent de voorwaarden van een ontwerp-wapenstilstand- overeenkomst tussen Israël en de Libanon, welke tijdens verschei dene „grensontmoetingen" zou zijn opgesteld. De Israëlische voorwaarden zouden onder meer zijn: 1. Het terugtrekken van het Arabische bevrijdingsleger en van twee Syrische regimenten van Libanees gebied. 2. Het verkopen van de Liba nese bezittingen op het platteland in Galilea aan het Israëlische na tionale fonds. 8. Door Joden in de Libanon aangekochte landerijen zullen Joods eigendom blijven. 4. De burgerlijke rechten der in de Libanon wonende Joden zul len niet worden aangetast. Ook werd nog verklaard, dat 'Israël zich bereid heeft verklaard schadevergoeding te betalen voor door de Israëlische staat overge nomen eigendommen van Liba nese burgers in Palestina. 'De recente prijsdaling is een „heilzame" ontwikkeling, waar door de prijzen op een pe.il zullen worden gebracht, dat gehand haafd zal kunnen blijven, aldus verklaarde de hoofdadviseur van President Truman voor economi sche aangelegenheden, Edwin Nourse, aan de pers na een onder houd met de President der Ver. Staten Edwin Nourse voegde hieraan toe, dat de regering alles in het werk stelt om de economie te stabiliseren op een peil, dat hoger ligt dan de vooroorlogse prijzen, doch heneden de na het einde van de oorlog vastgestelde maximumprijzen. Hij wees echter op de mogelijkheid, dat zich nieu we prijsschommelingen zullen voordoen, en hij merkte op, dat hoewel in kringen van het be drijfsleven de toon soms eerder pessimistisch is, een sterk ver trouwen valt waar te nemen. Door het Hongaarse Nieuws agentschap wordt de juistheid der verklaringen ontkend, welke in de loop van de vorige week door een Hongaars deskundige op het gebied van handschrift te Wenen zijn afgelegd en waarin hij ver klaarde, door de Hongaarse rege ringte zijn gebruikt tijdens de berechting van Kardinaal Minds zenty. 'Zoals bekend, is gemeld dat deze deskundige, Sulner, die met zijn vrouw te Wenen is aangeko men, heeft verklaard documenten uit Hongarije te hebben meege bracht, waardoor zou kunnen wor den aangetoond, dat Kardinaal Mindszenty onder de invloed van verdovende middelen heeft ver keerd, toen hij zijn bekentenissen ondertekende. Volgens het Hongaarse Nieuws agentschap heeft mevrouw Sulner wel enige tijd geleden voor een gerechtshof te Boedapest ge werkt, doch haar man zou nim mer in dienst zijn geweest van enig Hongaars gerechtshof. holt, verklaarde: „Zeer tot mijn spijt heb ik het nieuws ontvangen, dat de mogelijkheden van 'n Scan dinavisch verdedigingspact thans moeten wordien uitgesloten, nu Noorwegen besloten "heeft zijn eigen weg te gaan en zich bij het Atlantisch pact aan te sluiten". Denemarken zou zeer nauwkeurig alle mogelijkheden moeten over wegen vóórdat het besluiten zou nemen over de te volgen gedrags lijn, aldus Bomholt. Indien de Geallieerde landen, die als herstelbetaling uit Japan ma terieel ontvangen, wensen dat dit materieel opnieuw bruikbaar wordt gemaakt, dan zullen zij ▼oor herstel in dollars dienen te betalen", zo meldt de Amerikaan se overheid. Inderdaad ia Japan volgens de ▼oorschriften alleen er toe ver plicht het materieel te leveren, in de staat, waarin het zich bevindt. Daar het hier over het algemeen over machines gaat, die reeds een tijd gebruikt werden, kan deze maatregel, aldus het officiële com muniqué, „Japan een aanvullende ▼oorraad dolars bezorgen." Het schijnt evenwel niet, dat deze verordening toepasselijk is on het herstel door de Japanners van geallieerde goederen, die tij dens de oorlog zijn beschadigd en teruggegeven moeten worden. kwartskristalklokken te Green wich slechts tot op ongeveer een duizendste van een seconde per dag nauwkeurig, terwijl de Ame rikaanse atoomklok, die op trillin gen van ammoniamoleculen loopt, een bijna absolute tijdmaat schijnt te zijn. Spreker had de atoomklok nog niet gezien. Luis Codina, die vorige week Zaterdag j.l. met zeven anderen voor een militaire rechtbank te Madrid terechtstond dp beschuldi ging van pogingen om de verbo den socialistische vakbond te re organiseren, is Donderdag tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld zo werd Donderdag vernomen. Twee vrouwen, Lucia Baron en Josefa Ibanez werden tot respec tievelijk vier en twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Vier" man nen werden vrijgesproken De 8e gevangene, José Satue, die de lei der va,n de groep zou ziin, is d or het zelfde hof ter dood veroor deeld. De afdeling Huisvesting heeft nog steeds met zeer grote moei lijkheden te kampen, daar het aantal aanvragen het aantal ter beschikking komende wo ningen zeer ver overtreft. In 1948 kwamen 76 woningen gereed, n.l. 9 particuliere wo ningen en 26 woningwetwonin gen. In 1949 zullen nog worden opgeleverd 9 particuliere-, 119 huurkoon- en 112 woningwet woningen Volgens een dezer dagen opgemaakt overzicht, zullen ongeveer 250 gezinnen niet aan passende woonruimte geholpen kunnen worden 's Lands financiën laten niet toe, dat in ruimere mate aan het woningtekort, ook in de komen de jaren, zal kunnen worden tegemoet gekomen. Verheugend wordt genoemd, aat reeds een aanvang werd gemaakt met de uitbreiding van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil «at verwacht kan worden dat dit jaar ook met de bouw £eï Proïi ziekenhuis in d kom zal worden begonnen. Ook de nieuwe Ch.r. School voor L. zijn niet altijd zo geweest als na ?1n, mstige beoordeling ver wacht had mogen worden, daar men dit rapport trachtte in te senuiven als argument in de strijd tussen de havens van Gent en Antwerpen en daarbij de Gentse kanaalplannen wilde frustreren door het schromelijk betoog, dat met die nieuwe sliiis Terneuzen tot een wereldha ven, zowel van Antwerpen als van Gent zou uitgroeien. Ver trouwd wordt echter, dat deze opwinding inmiddels zal ziin gezakt en de conclusies tot de normale proporties terugge bracht. E£n .hartelijke vriendschap verbindt Terneuzen met de stad Gent en wanneer ergens vruchtbare aarde ligt voor de ontwikkeling der Benelux-ge- dachte dan is het langs het ka naal TerneuzenGent. De burgemeester besloot zijn rede, met er op te wijzen, dat, de begroting 1949 sluitend zal zijn dank zii de door het Riik voor de jaren 1948, 1949 en 1950 vastgestelde subjectieve bii- ar age. Wederom heeft de Minister van Oorlog' bepaald, dat een aantal dienstplichtigen ditmaal van de lichting 1949 dait thans hier te lande voor eerste oefening in werkelijke dienst is, zal kunnen v/orden toegelaten tot een eerste vrijwillige verbintenis als beroeps militair met bestemming voor het wapen der Koninklijke mareehaus- sée. Ook zij, die bestemd zijn voor uitzending naar de tropen, of voor opleiding tot enige rang of tot ten bijzondere functie, kunnen voor deze overgang naar het be- roepspersoneel van het wapen der Kon. mareohaussée in aanmerking komen. Alle compagniescommandanten van overeenkomstige onderdelen zijn op de hoogte gesteld van de toelatingseisen en van de bepa lingen omtrent het indienen van sollicitaties. Viljfcalmur Stefanssen. de be kende onderzoeker der Noorde lijke Poolgebieden, heeft op door tocht te Montreal verklaard, dat de Sovjet-Unie alles in het werk stelt om de vestiging in de Noor delijke Poolgebieden aian te moedigen en Canada en de Ver enigde Staten zulks volkomen verwaarlozen. Stefanssen ver klaarde nader, dat in het Sovjet- Russische gedeelte van het Noord- poolgebied minstens zes steden van meer dan 10.000 inwoners zijn gelegen en een van meer dan 40.000 inwoners, die met het bui tenland geen betrekking hebben. Deze Sovjet-Russische inspan ning kenschetst de Sovjet-politiek van „verdediging in de diepte", die er bestaat de industrie te de- centralisren. als beschermings maatregel tegen een eventuele oorlog, om te voorkomen, dat de Sovjet-industrie-centra het doel wit van de vijandelijke luchtmacht zouden worden, zo zei Stefanssen nog. Een Amerikaans troepentrans portschip „General Stuart Heint- zelmen" heeft Zaterdagochtend ter hoogte van de Azoren varend. S.O.,S.-signalen opgevangen van, naar men meende, 't Amerikaan se 7.176 ton metende schip „Wil liam Phips". Later op de dag ving het verminkte signalen op. waar in onder Andere voorkwam: „Zij roken me uit" en ..men tracht mij te doden". De-„William Phh>s" gaf haar positie op als 60 mijl ten Westen van Gibraltar Een Ame rikaanse destroyer is met spoed de haven van Gibraltar uitgeva ren. Het in gevaar verkerende schip passeerde Vrijdag de Straat van Gibraltar op weg naar Galve ston in Texas. Het Amerikaanse Liberty-schip „William Phips" is te Gibraltar aangekomen en zette een marco nist aan land, die naar men zei aan overspannen zenuwen leed. Hij is naar het ziekenhuis overge bracht. „300.000 Nieuwe werklozen ziin verleden maand ingeschreven in de Verenigde Staten, waar thans 3 millioen mensen zonder werk zijn, wat iets meer is dan het nor male aantal", zo verklaarde Ewan Clague, een ambtenaar van de dienst voor statistiek van het Ministerie van Arbeid. Volgens Clague zou de regering wachten met maatregelen tegen de werkloosheid tot het aantal werklozen vier of vijf millioen heeft bereikt. lentieprjjs: n 10 et.; minimum dvertentie 1,50. ing advertentie» 3 namiddags 4 uur k kL advertenties: els 60 ct.Iedere neer 12 cent. Ver- g: Brieven onder reau van dit Blad .t ZON EN MAAN 1949 Zon Maan Feb. Opk. Ond. Opk. •nd. 26 7.34 18.13 7.40 16 32 27 7.32 18.15 7.54 17.45 28 7.30 18.17 8.06 16.57 Mrt. X 7.27 18.19 8.16 20.07 2 7.25 18.21 8.25 21.16 3 7.23 18 22 8.34 22.27 4 7-21 18.24 8.45 23.40 5 7.18 18.26 8.58 6 7.16 1828 9.15 0.55 :n een beter leven us het rapport, itvangende landen imcrikaan.se hulp ijks 17 dollars per veer 12 van het ïen van elk land. de 'bevolking ont- d per persoon 51 nse hulpverlening irland neer op bij- et nationale inko- padvinders, die in en hebben aan de te Vogelenzang, i Juliana dank ge- 5 uitstekende ont- toenmaals onder- Vorstin een boek- ge uitvoering over ck overhandigd gala-ontvangst in hebben „Les Pe- dTnnsbrück" Ty- derlandse liederen •e van het Konink- gemeente Wester- s de bezettingsja- :e positie innam in et feit, dat in de onder de rook van et beruchte Joden- gen, heeft gisteren de hulp aan de teerden van 't Ne- Kruis een gedenk- Dit raam, ver- de glazenier N. riem, werd tijdens tigheid in Wester- ehuis onthuld door an liet Nederland- Ir. F. C. C. Baron Serooskerken van snwoordigheid van s der Koningin in <r. R. H. Baron De rijk en vele autori- ionarissen van het 'ging van het kamp 1942) waren meer odse burgers door Jan, aldus Baron Serooskerken van Nederlands Israë- ootsohap was Mr. Rhoer uit Meppel Het Amerikaanse proefsta tion te White Sands (New Mexi co) maakt bekend, dat een proef - raket is afgeschoten tot 40u km boven de aarde. Het projectiel was een samenstelling van een her- Vouwde Duitse V2 en een kleinere raket naar Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 werd afge vuurd. De raket bereikte een maxi mum-snelheid van 8.000 kilometer per uur, eveneens een record. De twee raketten waren tezamen 20 meter lang en wogen 15 ton. Volgens Generaal Blackmore, leider van het proefstation, kan' op het ogenblik geen voorspelling gedaan worden over de mogelijk heid een bepaald doel te raker,. Het Sowjetrussisehe leger voert wintermanoeuvres uit tussen Pet- samo en Salla, waar de Sowjct- Unie aan Noorwegen en Finland grenst, aidus wordt in gewoonlijk betrouwbare kring te Helsinki verklaard. De manoeuvres zouden gehou den worden door de garnizoenen te Petsamo, Moenmansk, Salla en Kandalks, die alle versterkt zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hecht men in politieke en diplomatieke kringen te Oslo geen geloof aan de in omloop zijnde ge ruchten, dat de 'Sowjettroepen zich -samentrekken aan de Sowjetrus siseheNoorse grens. Luitenant-Generaal G. S Loe- kyantsjenko, staf-chef van het Sovjet-Russisch militair bestuur in Duitsland, heeft verklaard niet verwittigd te zijn van het naar verluidt door het Amerikaans mi litair bestuur genomen besluit, dat de Sovjet-Russische repatriërings- missie de Amerikaanse zone 1 Maart moet verlaten. „Een dergelijk bevel zou onwet tig en in strijd zijn met de inter nationale verplichtingen van de Amerikaanse regering betreffende d< repatriëring van met geweld weggevoerde personen", aldus Loekyantsjer.ko Vclgpns derw verklaring zijn nog ongeveer 100.000 Sovjet-burgers in kampen voor verplaatste personen in de- Amerikaanse zone gedetineerd, waar zij „een ellendig bestaan' leiden. anse Minister van aken. Dean Ache- prekingen gevoerd adeurs van de mo- deelnemen aan de het Noordatlan- oVer het uiteinde van het verdrag, beraadslaagd met :e vertegenwoordi- -Brittannïë, Frank- derland en Luxem- jeenkomst werd 'n eld, waarin de per missie, ingesteld 'heden van het ver- sel haar zienswijze fats te redactie van e verdrag it, dat tijdens de de eerste plaats uden worden ge- rekking tot de uit- :tie van artikel 5 «g, waarin de ver- elke contracteren de mogendheid worden omschre ven indien één der deelgenoten van het Pact zou worden aangevallen. Minister Acheson verwachtte in siaat te zullen zijn, de laatste re dactie van dit artikel in de loop van de volgende week aan de com missie voor buitenlandse betrek- Hingen van de Senaat voor te kun nen leggen, teneinde haar reactie er op te vernemen. Zodra dit is geschied, is de com- imssie van ambassadeurs n staat de inhoud van dit artik i St oere regeringen, die mogelijk aan mpii Se"!ffn v/illen deei "f- men, bekend te maken en haar te °f zij tot het ^ereTvan wenin ïfen ™et de commissie wf?A gorden uitgenodigd. r ft®*Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in het s met ingang v; it kracht ter han reft thans de be- bestrijdingsmidde- erdelging van dit like knaagdier op 'gelijk maken spreken. In dit verband zijn De nemarken, Eire, Portugal! lr| land en Italië genoemd J Woordvoerders van de regering Eire rie?'bien leeds verSrdg f i Klre met bereid is tot het At- voorziening. Bestond er in het bê gin van de maand Februari nog enige hoop, dat de plaag tot ge noemde polder beperkt zou blij ven, het ontbreken van strenge vorst en van aanhoudende slag regens tijdens de afgelopen weken heeft deze verwachting volkomen de bodem ingeslagen. De weers omstandigheden zijn integendeel zeer bevorderlijk geweest voor de ontwikkeling van de veldmuizen- stand. Het lijdt thans practisch geen twijfel meer, dat de plaag zich steeds verder zal uitbreiden. Wat dit zal betekenen, kan het beste worden aangetoond met ver gelijking uit het verleden. Reeds eerder werd ons land door mui zenplagen geteisterd. In sommige streken werd dientengevolge de opbrengst van de oogst tot een tiende verminderd. Deze schade beperkt zich niet alleen tot de landbouwgewassen, maar zij heeft ook betrekking op de vernieling van het gras- en hooiland en van de vruchtbomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen zal de bestrijding Nadat de Overheid o.a. in verband met technische moeilijk heden geen prijs kon garande ren voor gestoomde voederaard- appelen, sluit de Regering thans overeenkomsten af met gras- en van aardappelen, waarmede bii cichoreidrogers voor het drogen proefnemingen reeds bevredigen- de resultaten werden verkreg*en. De te drogen aardappelen moeten aan bepaalde eisen voldoen en o.a. vrij van spruitvorming zijn. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een zodanige prijsgarantie voor het gedroogde product in het vooruitzicht gesteld, dat de dro gerijen aan telers ten minste 3,75 per 100 kg voor dit doel ge schikte aardappelen, af boerderij, kunnen betalen. Het gedroogde product zal tot r-eel worden verwerkt en in klei ne hoeveelheden met krachtvoe ders worden vermengd. Ongeveer 5 ton aardappelen leveren 1 ton meel op, dat goed houdbaar Is lantiseh verdrag toe te treden staaftblijftf6r Vaderlijke e.ond, dat er „enige vorderingen" waren gemaakt tijdens de biieen- n-omst ussen Acheson en de' M gelooft, dat^e ambassadeurs artikel 5 van het ^gesteidc Atlantisch verdrag hebben besproken, welk artikel d» verplichtingen van de onderteke nende mogendheden in- geval agressie vaststelt verklaarde tijdens ziin nrf,? v? 5 persconferentie, dat de onderhandelingen over het Noorö- d^rfrf pact schitterende vor deringen maken. Hij had tot nog toe geen officiële mededeling van <wer %°rSe regering ontvangen over de mogelijkheid van deehie- rrung van dut land aan de bespre kingen over het pact. Acheson verklaarde, dat er een aanvullend wetsontwerp zou wor- den ingediend, onafhankelijk van het Noord-Atlantisch verdrag zelf machtiging zou worden verleend tot het leveren van wa- penen aan buitenlandse mogend heden Op grond van een derge lijke wet zou militaire steun kun nen worden verleend aan landen die geen ondertekenaars het Atlantisch verdrag. Acheson werd gevraagd, of de Verenigde Staten van plan zijn hun bezettingstroepen uit Duits land terug te trekken. Hij zei, dat dergelijke terugtrekking niet werd overwog-en. zgn van

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1