AKKERTJE Verklaring van Minister Van Maarseveen De Marshall-hulp aan Nederland Middellandse-Zee-centrum ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949. Amendement van Owenbrewster J Dr. BEEL ten Paleize Hans Kaart door de Sahara Boorapparaat van Nederlander Slakers In China terechtgesteld De vacantia van een burgemeester Actie van Franse douanebeambten Uientelers raken hun producten niet kwijt De Belgische landbouw en de Benelux De bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen De werkloosheid In België Botsing tussen stakers'en politie in Italië De valuta in de Sowjet-zöne Cochran ambassadeur In Pakistan Engelse Koning niet naar Malta Het spionnageproces te Muenchen VAN DER GOES VAN NATERS VERMEER DE KADT SCHERM ERHORN Frankering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Tijdeltfk enige regen. Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen. Aan de kust vrij krachtige, elders meest matige wind tussen Z. en West. Iets lagere tempe raturen dan gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. üE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1045 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN Feb. Qpk. Ond. Opk. 1949 Zon 19 20 21 22 23 24 35 26 27 28 0*4, Maaa 7.48 18.— 128 10.06 7.46 18.02 2.54 10.31 7.44 18.04 4.14 11.06 7.42 18.06 523 11.51 7.40 1808 6.16 12.52 738 18.10 6.54 14.02 7.36 18.12 7.21 15.17 7.34 18.13 7.40 16.32 7.32 18.15 7.54 17.45 V.30„ 18.17 8.06 18,57 De Amerikaanse senator Owen Brewster, die zeven Februari een resolutie indiende „er afsnijding van de Marshall-in sp aan Neder land, heeft Dondei lag een amen dement ingediend oP het wetsont werp inzake het economisch her stel, luidende als volgt: „Er zullen geen fondsen, be schikbaar gesteld in het kader van deze wet, worden toegewezen aan of besteed worden voor een buitenlandse regering, die niet H. M. de Koningin heeft gister ochtend de hoge vertegenwoor diger van de Kroon, Dr. L. J. M. Beel, op het Paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Hans Kaart en de zijnen zijn er in geslaagd om per jeep de Saha ra te „overwinnen' Zij zijn nu op weg1 naar Stanley Ville, waar z$ begin Maart hopen aan te komen. Daar willen zij een week blijven om uit te rusten en op te treden. Talloos vele waren de moeilijkheden, die onze landgeno ten hadden te overwinnen op dit traject. Zij trokken samen met oen Engelse en Belgische truck de Sahara door de Belgische truck moest de strijd staken, maar de Engelse truck en de Hollandse jeep kwamen er door. De acteurs bevinden zioh, evenals Gerrit de Kraai in uitstekende welstand. De Nederlandse ingenieur P. J. H&rinck, die thans in de Verenig de Staten verblijft, heeft deze week een demonstratie gegeven met een nieuwe boormachine, welke door hemzelf ontworpen is en de naam gekregen heeft van „Harincks hydraulische boor". Het nieuwe apparaat is door deskun digen bestempeld ais een „revo lutionaire ontwikkeling" op mijn- bouiwgebied. Het zal uitsluitend i* Canada in massaproductie ver vaardigd worden. voldoet aan de orders of verzoe ken van de Veiligheidsraad der V. N., en wel totdat de admini strateur van de E. C. A. schrifte lijke kennisgeving heeft ontvan gen van de voorzitter van de Vei ligheidsraad, dat aan de order of het verzoek van de Raad gevolg is gegeven Owen Brewster verklaarde, dat een dergelijke voorziening bijzon der nuttig zou zjjn in gevallen als de Palestijnse en de Indonesische kwestie. Gevraagd om nadere verklaring zeide Brewster: „Een republikeins regiem in Indonesië wordt vernie tigd, terwijl de V. N. de handen wringt in vergeefs protest en de Verenigde Staten Amerikaanse dollars ter beschikking stellen aan een regering, die de V. N. re geert." Volgens de New York Times voorziet men een debat over het amendement van Brewster en naar gemeld wordt zou men in senaatskringen in aanzienlijke mate voor de bedoeling van het amendement voelen. arbeiders moesten naar het zie kenhuis worden gebracht; één van hen was ernstig gewond. Door de politie werd verklaard, dat zij het vuur opende, nadat de demonstranten haar hadden be schoten. Duizend werklieden, die een fabriek hadden bezet, werden door de politie met behulp van traangÏLs-bommen verdreven. Bij een demonstratie van werk loze vrouwen zijn de lokalen van de vakvereniging der vrije arbei ders te Botrighe, in de provincie Rovigo, vernield. Drie personen werden gewond. neem een (Ingez. Med. i Uit Chinese bron te Sjanghai wordt vernomen, dat drie mannen, die als de leiders werden be schouwd van de bus-staking te Sjanghai, welke twee dagen heeft geduurd, op last van de garni zoensleiding zijn terechtgesteld. Men meent, dat deze terechtstel lingen hebben plaats gevonden, teneinde nieuwe stakingen te ver hinderen. De stakingsleiders stierven voor een vuurpeleton. Zij werden veroordeeld op grond van de be palingen der krijgswet, waarin stakingen gedurende de noodtoe stand, geschapen door de opmars der communistische troepen, wor den verboden De staking is Donderdag geëin digd, zonder dat de stakers hun ei3 tot het ontvangen van een nood-toewijzing van zes pikols rijst, zagen toegewezen. De burgemeester van New York, William Odwyer, doet tnans voor de zevende maal in twee jaar tijds een poging om met vacantie te gaan. Sedert 1947 zijn Odwyers vakantieplan nen steeds weer door onvoorziene gebeurtenissen in de war ge stuurd, respectievelijk een staking van havenarbeiders, een staking van transportarbeiders, de over vloedige sneeuwval van de vorige winter, twee mijnwerkersstakin- gien en tenslotte de financiële pro blemen van de stad. Nu is Odwyer scheep gegaan op het zesduizend ton metende vrachtschip „Agwiking" voor een tocht van elf dagen met bestem ming voor Havanna. „Ik ben moe" zei de burgemeester, „ik ga ''n heleboel lezen en rusten". De nationale bond van douane beambten heeft besloten de leden uit te nodigen tot een staking van onbepaalde duur, ingaande op 28 Februari a.s., zulks om kracht bij te zetten aan de eisen inzake de herelasserirg. De stakingsbeweging zal er niet in bestaan, dat de beambten werkloos blijven. Integendeel, de bond bepaalt, dat de douanebe ambten „strikt het reglement zul len toepassen, owel aan de gren zen als in de v ieghavens en aan ae kust. In de grote douarie centra zullen de beambten aan „straatbetogingen deelnemen". Deze bijzondere soort van sta king zal dus tot gevolg hebben, dat de reiz:gers vertraging onder vinden, want, zo meldt de vak bond" het nauwgezette onderzoek van een eenvoudige handkoffer kan twee en een half uur dureii". De actie is slechts een „eerste stadium en zal in verscherpte vorm worden voortgezet tot een gunstige oplossing is verkregen". maar ook van de rode wortelen is een probeem. De oorzaak van het overschot aan uien is, dat de oogst in Euro pa dit seizoen zeer groot was, ter wijl ten gevolge van het zachte winterweer de consumptie laag is gebleven. Voor de wortelen geldt hetzelfde, doch in geringere mate, zo vernamen wij, van bevoegde zijde. In het gehele land is een over schot van wortelen en uien, maar op Overflakkee, waar men zich vooral op de teelt hiervan heeft toegelegd, zijn de moeilijkheden voor de boeren het grootst. De handel in landbouwproduc ten, voornamelijk uien en worte len, op Overflakkee ligt op het ogenblik bijna stóp. De prijs van de uien, die enkele weken geleden nog 2 cent per kilo was, is thans terug gelopen en men hoort spre ken van 1 cent per kilogram. Veel landbouwers zitten nog met zeer veel uien. De laatste cijfers melden een hoeveelheid van ongeveer 25 milt oen ikilo. De boe ren gaan zich afvragen wie deze hoeveelheid zal afnemen. Niet alleen de afzet van uien Tijdens de behandeling der be groting van het Ministerie van Landbouw heeft Minister Orban verklaard, Jat na het tot stand komen van de Economische Unie r..iet Nederland de kostprijzen van de Belgische landbouw weinig zul len afwijken van de Nederlandse. De Benelux moet snel verwezen lijkt worden, aldus de Minister, doch teneinde de Belgische land bouw geen onnodige schade te doen oplopen, zal het Belgische Ministerie van Landbouw van nu af aan voorzorgsmaatregelen tref fen. De heer Orban stelde verder in het licht, dat het rendement van de Nederlandse landbouw lager is dan van de Belgische en dat wan neer de regeringssubsidies in Ne derland worden afgeschaft, het verschil tussen de Nederlandse en de Belgische prijzen zal verdwij nen. Slechts de zuivelproducten zullen In Nederland goedkoper blijven, omdat de zuivelindustrie daar beter georganiseerd is en over grotere weide-oppervlakten beschikt. TWEEDE KAMER De werkgeversvereniging der chemische industrieën van het ge west Gent heeft de Belgische eer ste Minister een telegram gezon den, waarin zij op de dringende noodzakelijkheid wijst van de bouw van een nieuwe sluis te Ter- neuzen. In het telegram wordt er op gewezen dat de langs het kanaal gevestigde industrieën ten zeerste benadeeld worden door de hoge vrachtkosten, welke een gevolg ztjn van de 'kleine tonnenmaat der schepen, die het kanaal kunnen bevaren. De patroonsvereniging dringt er ten slotte bij de eerste Minister op aan dit probleem tij dens de aanstaande Benelux-bij eenkomst te Den Haag te berde t« brengen. Uit de statistiek der Belgische werkloosheidsverzekering blijkt, dat ln de week van 6 tot 12 Fe bruari het gemiddelde aantal vol ledig werklozen hoger is dan in de voorgaande week. Het aantal gedeeltelijk- en toevallig-werklo- zen bedroeg in genoemde periode 77.404, hetgeen 'n daling betekent ten opzichte van het voorafgaande tijdvak met 14,718. De stijging van de volledige werkloosheid is voornamelijk een gevolg van de critieke toestand in het textielbedrijf, in de bouw, nijverheid en in de levensmiddelen, industrie. De vermindering der gedeeltelijke en toevallige werk loosheid komt voort uit de werk hervatting in het gas- en electri- elteitsbedrijf. Tijdens een protest-dehionstra- tie door arbeiders van een papier fabriek te Isola Liri dat op een afstand van ongeveer 48 kilo meter ten Zuiden van Rome is gelegen gehouden wegens het ontslag van 50 employé's, open den in pantserwagens gezeten po- litie-troepen het vuur. Ais gevolg van de wanordelijk heden werden 31 personen ge wond, waaronder 14 man van de politie-troepen en negen leden der plaatselijke politiemacht. Acht De Tweede Kamer kwam gisteren bijeen ter voortzetting der behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Minis ter Van Maarseveen legde de volgende verklaring af: „In verband met de verklaring van de Minister-President in de vergadering der Kamer van 16 Februari j.l. kan ik thans mede delen, dat de besprekingen, die gisteren in de vergadering van het Kabinet met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering heb ben geleid. De hoge vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met het door de Regering in deze Kamer uitge stippelde beleid. Omtrent de uitvoering daarvan worden de be sprekingen met de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon voortge zet." Begroting Overzeese Ge biedsdelen. Na de korte verklaring van Mi nister Van Maarseveen werd de vergadering voor korte tijd ge schorst. Hierna werden de débatten heropend. Het woord was aan de Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren in West-Berlijn, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russl- Bche zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou zijn. Reeds in de loop van Donder dag werd aan de Westelijke wis selkantoren in totaal vierhonderd duizend Oostmark aangeboden. De omwisselingskoers is: 4,5 Oostmark tegen 1 Westmark. In namiddag werd het aanbod zo É>r°ot, dat per klant niet meer an voor vjjf Westmark werd in gewisseld. Dr. Enrico Insabato, een zeven tigjarige journalist, die voorzitter is van het .Middellandse-zee-Cen- trum", dat een blok wil vormen van Spanje tot de Perzische Golf, heeft verklaard, dat het centrum spoedig een uitvoerend comité zal vormen. Het door het cen trum, een niej^officiële organi satie, te vormen blok zou moeten dienen als aanvulling op het At lantisch Pact, aldus zette Dr. In sabato uiteen tijdens een inter view. Insabato is van 1922 tot 1924 secretaris geweest van de Ita liaanse Boerenpartij. Hij is lid geweest van de Italiaanse Fascis tische Partij doch zegt nimmer actief als zodanig werkzaam ge weest te zijn. Het uitvoerend comité, dat in de loop van de komende 3 weken gevormd zal worden, zal ln Sep tember of October Aanstaande te Rome een Middellandse-zee-confe- rentie beleggen, waarop niet-offi- ciële vertegenwoordigers van alle landen met „Middellandse-zee-cul- tuur" (Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, de Oekraïne, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Libanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrika) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turkije Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur hij de Pakistaanse regering benoemd Oochran zal zijn werk ln Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. en Griekenland waren centra ge vormd. Het Centrum wil ook het Chris tendom, het Jodendom en de Is lam dichter tot elkander brengen. De voornaamste beginselen van het Centrum zijn: 1. Erkenning van de mensen rechten en de vier vrijheden en verdediging daarvan tegen elke rasgewijze, .sociale of politieke be perking. 2. Erkenning van het recht van alle volkeren op onafhanke lijkheid en autonomie. 3. Afwijzing van verovering, in welke vorm ook, als „interna tionale misdaad". Buckingham Palace heeft offi cieel medegedeeld, dat „het be richt, volgens hetwelk Koning George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Klecka Is tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo- waakse regering inlichtingen had verstrekt over de gamizoensinde- ling van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. heer Romme (KVP). Spreker ibe toogde, dat zijn gehele fractie het uittreden van de heer Sassen uit bet Kabinet 'betreurt. Spr. be treurt het aftreden door de af breuk, die hierdoor is toegebracht aan 's lands belang. De redenen v-an het ontslag van Minister Sassen zijn spreker ove rigens niet duidelijk. Spreker wil voor het overige de loop van dit debat afwachten. Standpunt van sprekers fractie blijft dat van: critiek, toezien en constructief medewerken, tenzij de loop van dit debat tot een an dere houding zou nopen. Voorts vraagt spreker om. wat de regering wenst te doen, indien de afwijzende houding van de Re publikeinse leiders blijft voortbe staan. De Republikeinse groep mag onze constructieve plannen niet blijven verijdelen. De heer Romme betreurt de lange periode van onzekerheid, waarin Batavia geleefd heeft na het aannemen van de resolutie van de Veiligheidsraad H«t vertrou wen in Indonesië heeft door dit talmen geleden en dit vertrouwen van Indonesië in Nederland is on misbaar, wil de regering, die het woord abandonneren niet 'n haar woordenboek heeft, niet op zekere dag tot de ontdekking komen, dat het in haar vergeetboek staat. De zitting werd daarna geschorst tot des middags twee uur. De heer Tilanus (C.H.) kreeg als eerste spreker in de middag vergadering het woord en betoog de, dat het aftreden van Minister Sassen te betreuren is. De overeenstemming tussen het Kabinet cn Dr. Beel verheugt spreker. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hienbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet blijrven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De voorlichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van ons volk tegen verder overleg met personen als Soekarno en Hatta. Kritiek heeft spreker op het plan-Beel, dat door de regering in beginsel is aanvaard. Een conditio sine qua non is voor spreker het tot standkomen van het Unie-statuut vóór de overdracht van de souvereiniteit. Voorts wil hij een duidelijke uit spraak van de regering over de vraag: hoe ziet gij de Republiek? Men kan deze vraag niet ontwij ken. iDe heer Van der Goes van Na- ters (P. v. d. A.) betoogt dat het kritische element in de houding van zijn partij t.ov. de regering iets verminderd is, mede door het uittreden van Mr. Sassen. De „fundamental objections" tegen de resolutie zijn ook die van spreker. De plannen van de regering zijn duidelijk uiteengezet in de rede land heerst. De Regering zocht een middenweg en die is in dit ge val niet te vinden. De houding, die wij tegenover de Commissie van Goede Diensten aannamen, is dub belzinnig. Bovendien bestaat er nog het verschil in handelen te genover de Commissie hier in Den Haag en in Batavia. Het is een publiek geheim, dat de hoge ver-^ Legenwoordiger van de Kroon in zee-r slechte verhouding staat tot een der voornaamste Commissie leden. Dit is tegen de diplomatie ke z«den en tegen het landsbe lang. Vrijlating van de Republi keinse prominenten zal in ieder geval nodig zijn, ook al mochten er hier en daar demonstraties ont staan. De heer Oud (WD) houdt eni ge algemene beschouwingen over de Verenigde Naties. Het doel van de V- N moet zijn de opbouw van een internationale rechtsorde. Wij stemmen hfermede volkomen in. Dit brengt mede onderwerping aan de uitspraak van dit orgaan, ook al zijn wij het daarmede niet eens. Nu is het de vraag of wij het doel van de V. N. verlaten, indien v/ij ons tegen deze resolutie ver zetten. Wij hebben echter reke ning te houden met de samenwer king tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Amerika. Deze samenwerking dreigt verstoord te geraken door de Indonesische kwestie. Avondvergadering. In de avondvergadering gaf de heer Goedhart (Arb.) zijn ont stemming te kennen over het op treden der Nederlandse troepen tegen Republikeinse gevangenen. Hij vraagt een onderzoek naar die gevallen en dient de volgende mo tie in: „De Kamer, van oordeel, dat een smet ge worpen dreigt te worden op de Nederlandse troepen in Indonesië door de verontrustende berichten, die de ronde doen over mishande ling en andere wandaden, waar van Indonesische gevangenen het slachtoffer zouden worden, nodigt de Regering uit op kor te termijn een onafhankelijk on derzoek naar deze berichten te doen instellen en daartoe een com missie te vormen van personen, die niet ondergeschikt zijn aan mi litaire en ambtelijke autoriteiten in Indonesië en deze commissie alle bevoegdheden te verschaffen tot het kennis nemen van klachten en het ter plaatse instellen van een onderzoek en het rapport, dat zij uitbrengen, aan de Kamer over te leggen, en gaat over tot de orde van de dag, GOEDHART De heer Schouten (A.-R be toogde, dat het verschil van me ning tussen Mr. Sassen en het Ka binet door de Regeringsverkla ring van Dr. Drees was gebaga telliseerd Het meningsverschil is van Minister Van Maarseveen. er echter nog steeds duister. Vol- Het plan van oud-Minister Sas ledige opheldering is gewenst, sen vindt men wellicht iin „De j Spreker leest voor uit een docu- Linie" van deze week. Hierin wordt het woord „aban donneren" geopperd. De heer Van der Goes van Na- ters waardeert het, dat Prof. Romme de Unci in Nederland wil begroeten. De heer Van de Wetering (C.H.) bepleit een actieve politiek van de regering voor de exploita tie van N.-Guinea. Het antwoord inzake de rehabi litatie uitkering heeft hem niet bevredigd. De heer Weiter (KNP) bepleit nogmaals een subsidie voor het Indisch Jeugdcentrum. Hij betreurt het aftreden van de heer Sassen, die in de inheem se wereld vertrouwen had. Een man van zijn karakter treedt alleen af om uitermate ge wichtige redenen, die de regering echter niet heeft genoemd. Hij hoopt dat de regering als nog opening van zaken zal geven. De Kamer heeft hierop recht. Dat de heer Beel de zijde van het Kabinet koos, zal wel niemand verwonderen. De resolutie van de V. R. maakt inbreuk op onze souverei niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zij houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan is de Unie van de baan en dan is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhorn (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons ment van Palar Palar geeft hierin een verslag van de werkzaamheden der Repu blikeinse vertegenwoordiging bij de V- N. In dit document vertelt Palar, dat hij bezoek kreeg van de heer Goedhart en dat deze hem voorstelde een ontmoeting te ar rangeren tussen Drees en Hat tg.. Voorts geeft Palar enige mede delingen over de gesprekken van Goedhart betreffende de partij verhoudingen en opvattingen in Nederland. Goedhart verklaart hierin o m. „dat de V.V.D. en de C.H.U. wel inzien, dat zij onder de druk van de U. S. A. van politiek moeten veranderen. Spreker meent voorts, dat deze Regering de resolutie van de V. N. volledig moet afwijzen. Inzake de Republiek is het Ka binet op de heilloze weg. Naar sprekers mening is de Re publiek als partij in het gescliil verdwenen en als de Verenigde Naties er anders over deniet, dan moet Nederland zich hiertegen met alle kracht verzetten- Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingen tussen de P. v d. A. en de K. V P., die de zwak heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. Motie van wantrouwen- In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen over de in feite verdwenen Repu bliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met de belange* van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag." De motie was mede ondertekend door: GERBRANDY WELTER BRUINS SLOT ZANDT AXiGERA. De heer Hoogcarspel (C.PN.) dient daarna een motie in, or* de debatten te schorsen teneinde het door de heer Schonen voorgeleae» document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten verwor pen. De heer De Groot (C.P.N.) wfcst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend in grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is e<ii- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De gueriHa- strijd van de Republiek duwt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoe dig gevolgd zal worden door -lat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog in ver zet is, zai het probleem kunnen oplossen. De heer Gcrbrandy (A -R.) be schrijft de politiek van de vorige Kabinetten als „afbraak-politiek" Dit Kabinet heeft de consequen ties uit de militaire actie van Dec. j.l. niet getrokken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtij. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond het zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Oom- cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huis. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kaibinet heeft geen verontschuldiging meer voor het opnieuw spreken met personen ais Soekarno en Hatta. Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G.) oefent critiek óp de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen ir mdonesië en eist een uitvoerig onderzoek hiernaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, aaar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van Dr. Drees naar Parijs ging. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein Sufban- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor ste! deed, iiij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de heer Sassen verklaarde Dr. Drees, het niet juist te vinden hierover oiivoerige mededelingen te loer. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan, Spanningen waren er al eni ge tijd. Hiervan wens ik niet te spreken. Tenslotte betrof het do vraag hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verdér aanduiden. Intussen is er een en ander in de pers verschenen,, dat mij noopt tot nadere veklaring. In het artikel van ,J>e Linie" wordt wél het standpunt van Mi nister Sassen- juist weergegeven, niet echter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen be zwaren te hebben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen ll>etreffende de politiek tegenover Amerika. Wij hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1