*KKERTODUSIR©ÖE: Nieuwe Sowjet zet te verwachten? l,etop Mw3o$>st Hoffman acht geen belangrijke vermindering der E.C.A.-hulp nodig Maatregelen tegen smokkelarij in West-Duitsland De voorstellen tot invrijheidstelling van Kardinaal Mindszenty VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949. Bijzonders Kabinetszitting Het overleg tussen het Kabinet en Dr. Beel Gunstige indruk van rede Van Maarseveen te Batavia Noodtoestand In Siam Dr. Weizmann eerste President van Israël Haiti beschuldigt San Domingo De ultwijzingszaak-O'Keefe De moord op Bernadotte Beperkte loonsverhoging In Frankrijk Roemeense nota aan Joego-Slavië Langzaamaan stakingen In Italië De valuta in de Sowjet-zone Cochran ambassadeur in Pakistan Het spionnageproces te Muenchen Spionnage te Muenchen Scandinavische besprekingen Frankering bty Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.MI te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Meer wind. Voor het Zuiden van het land: Droog weer met enikele over drijvende wolkenbanken. Zwak ke. latei matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1044 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de San de Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.: mlnlatur» per advertentie l.Srn Inzending advertewtie® tot des namiddags S uur. Rubriek kl. advertentie» j 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven nr. Bureau ran dit Stag 10 cent meer Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal Noorse regering voert besprekingen. De Noorse Minister van Buiten landse Zaken, Lange, heeft Woens dagavond met zijn Regering be raadslaagd, Minister Lange voer de ook besprekingen met zijn spe ciale parlementaire commissie, die zijn rapport over zijn missie in de Verenigde Staten bestudeert In politieke kringen Oslo wordt voorspeld, dat éenJ nieuiwe Sowj et-Russische zet te verwach ten is; volgens onbevestigde be richten, welke te Oslo de ronde doen, heeft de Sowjetrussische ambassadeur Minister Lange op •korte termijn om een onderhoud verzocht. Het meest dringende tprobleem, dat tijdens de Woensdagavond ge- houden vergadering van het Noor se kabinet werd besproken, was ongetwijfeld dat betreffende het antwoord, dat moet worden gege ven op de nota, waarin de Sowj et- Unie Noorwegen aanbiedt een niet-aanvals-verdrag te sluiten. In welingelichte kringen te Os lo was men van mening, dat het Noorse antwoord op dit Sowjet russische aanbod een definitief, ®;steren is het Kabinet Drees in bijzondere zitting bijeen ge weest. De hoge vertegenwoordi ger van de Kroon, Dr. Bsel, heeft aan de 'besprekingen over de In- doweeische kwestie deelgenomen. doch in beleefde termen gesteld „neen" zal zijn In alle Noorse parlementaire kringen is men er het over eens, dat het gehele vraagstuk van het Atlantisch verdrag thans openlijk van elk gezichtspunt uit kan wor den besproken en dat de Regering en het parlement er hun tijd voor kunnen nemen om een beslissing te nemen. Men meentte Oslo, dat de Minis ter voldoende waarborgen van zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft meegebracht rne als een gentlemen's agreemen'worden beschreven om Noorwegen in staat te stellen het hoofd te bie den aan een „zenuwen-oorlog" uit het Oosten. Het overleg, dat gisteren tus sen het Kabinet e>n de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon heeft plaats gevonden, heeft ge duurd van des morgens 10 uur tot 12.30 uur. fai tegenstelling tot de somibere geruchten van de laatste dagen over verschil van inzicht tussen de Regering en d>e hoge vertegen woordiger, concluderen, welinge lichte kringen uit dit overleg, dat gisterenmiddag niet verder werd voortgezet, dat er reden, is, in dit opzicht een optimistisch geluid te doen horen. De rede van Minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer heeft in Nederlandse politieke kringen te Batavia een belang rijke mate van opluchting ge bracht. Met belangstelling wordt thans uitgezien naar de Rage regeringsverklaring op heden. Sultan Hamid had met instem ming kennis genomen van de verklaring, dat Indonesië niet aan zijn lot zal worden overgela ten en ziet eveneens met belang stelling de verklaring van heden tegemoet. De Siamese Minister-President Piboel Songkram, heeft aange kondigd, dat binnen de staat Siam de noodtoestand geprocla meerd zal worden tengevolge van de toenemende communistische bedreiging, Hiij verklaarde, dat Siam toege stemd had doi 't verzoek de grens van Siam en Malakka te sluiten. In de laatste dagen zijn in drt ge bied uitgebreide acties tegen de communisten ondernomen. Dr. Chaim Weizmann, president can de voorlopige raad van Israël, ia (Donderdag tot eerste president van de nieuwe staat gekozen. Dr., Weizmann is 74 jaar. Hij is president van de Engelse Zionis tische Bond en voormalig presi dent van de Zionistische organisa tie er ket Joods bureau Dr. Weizmann werd met 83 stemmen tegen 15 stemmen voor Prof. Klausner bij vier onthoudin gen tot eerste president van de staat Israël gekozen. Heden wordt Prinses Marijke, het jongste dochtertje van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard twee jaar. Deze laatste opname toont Haar tijdens het spel in één der vertrekken van Paleis Soestdijk. De militaire gouverneurs der drie Westelijke zones van Duits land hebben gisteren bekend ge maakt. dat een Duitse douane- sommissie voor de drie zones zal worden ingesteld, met het doel xm einde te maikian aan de uitge breide smokkelarij» naar en uiit West-Duitsland. In het communiqué, waarin dit vordt medegedeeld, wordt ook nog bekend gemaakt, dat een uit zeven punten bestaand program- Die republiek Haiti heeft, op ■grond van artikel 6 van het ver drag van Rio, om een vergade ring van de ministers van bui tenlandse zaken der Amerikaanse landen verzocht. Haiti beschul digt de republiek van San Do mingo ervan, getracht te hebben de regering van Haiti omver te werpen. „De leugens, die tegen de H. Stoel, tijdens vergaderingen te Boedapest werden geformuleerd, werden door degenen, die ze had den e uitgesproken, tegengespro ken", zo schrijft de „Osservatore Romano" in verband met de ver klaringen van Revai, lid van de Hongaarse communistische partij, volgens welke het Vaticaan het voorstel van de Hongaarse rege ring tot invrijto-idsstelling van Kardinaal Mindszenty voor het proces zou hebben afgewezen. Het blad van het Vaticaan staaft zijn verklaring aan de hand van berichten, dat Revad in een arti- Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met^'s-Werelds beste Hoestsiroop-, (Ingez. Med.) Mevr. 0*Keefe heeft in haar verzet tegen het uitwijzingsbevel van de Australische minister Cal well, een ronde gewonnen, door dat de president van het gerechts hof haar vergunning heeft ver leend, om in kort .geding de heer Calwell te dagvaarden voor een voorlopige interlocutoire behan deling van haar zaak voor een Australisch gerechtshof. De rech ter heeft bevel gegeven, dat de dagvaarding aan de heer Calwell persoonlijk zal worden betekend e* zal nader in overweging ne men, of de zaak alsnog naar het plenaire hof zal worden verwe zen. i De Zweedse consul-generaal 'te Jeruzalem, Widar Bagge,, heeft Woensdag tegenover Mosje Sjer- tek. de Israëlische Minister van Buitenlandse Zaken, uiting gege ven aan „de Zweedse teleurstel ling over het negatief resultaat van de Israëlische nasporingen in zake de moord op Graaf Folke Bernadotte in September j.l." Poul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, heeft Woensdag tegenover de senaats commissie voor buitenlandse za ken. verklaard, dat de lagere prijzen der levensmiddelen geen belangrijke vermindering der "gel den voor de hulpverlening aan Europa rechtvaardigen. Zowel de republikeinse als de democratische leiders van de commissie he/bben verklaard het programma onvoorwaardelijk goed te keuren. De republikeinse senator Arthur Vandenberg en de democratische senator Tom Con- nally hebben beiden die bezwaren, De Franse regering heeft be kend gemaakt, dat zij ermede heeft ingestemd de lonen in de laagst betaalde delen in Frank rijk te verhogen, waarmede zij (.en kleine uitzondering heeft toe gestaan op haar politiek van be vroren lonen, welke in het begin van dit jaar werd afgekondigd. Deze mededeling werd na de gisteren gehouden kabinetsver gadering door een woordvoerder der regering, Francois Mitterend. gedaan; hij voegde hieraan toe, dat de lonen in beginsel bjvroren moeten blijven. Er is druk op de regering uit geoefend, om de lonen opnieuw te verhogen De nieuwe „conces sie" wordt beschouwd als een po ging om agitatie door de vakver enigingen te voorkomen. diie zij tegen de kosten van het programma te berde hadden ge bracht, ingetrokken, nadat Hoff- imam had uiteengezet, dat de da ling der goederenprijzen geen be langrijke invloed heeft op de to tale financiële behoeften. Wegens de lagere prijzen, die thans voor de aankopen van landbouwpro ducten worden betaald, zou het bedrag voor de hulpverlening met 35 millioen dollars kunnen worden verlaagd, aldus Hoffman, doch hier staat tegenover, dat de Europese export naar de Verenig de Staten ongeveer 25 millioen dollars minder zal opbrengen De enige verlaging, die dn het ge raamde bedrag voor de hulpver lening mogelijk zou zijn, zou der halve 5 millioen a 10 millioen dol lar belopen, doch een dergelijk klein bedrag valt volgens Hoff man volkomen binnen de veilig heidsmarge, die met het oog op vergissingen bij de berekening van het totaalbedrag kan worden aangenomen. VIJFDE BONAANWIJZING SINAASAPPELEN. De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo, dat een vijfde bon aangewezen kan wor den. Uiterlijk 26 Februari moet het publiek de bonnen 008 en 016 Algemeen bij een handelaar in in groenten en/of fruit inleveren. Bon 008 Algemeen (voorkomende op de A- en B-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 016 Al gemeen (voorkomende op de D- kaarten) op 1 kg sinaasappelen. kei d.d. 10 Januari zou verklaard hebben, dat de Hongaarse rege ring een verzoek van de H. Stoel tot in vrijheidsstelling van de Kar dinaal zou hebben afgewezen. De „Osservatore Romano" schrijft: „Het was een leugen, toen men zei, dat het Vaticaan om de in- vrijheidsstelling zou hebben ge smeekt, het is een leugen wanneer men thans zegt, dat het Vaticaan doof is gebleven voor liet voor stel van een welwillende rege ring. Aangezien de chantage niet is geslaagd is men tot handelen overgegaan. Met de handeling os men er evenwel niet in ge slaagd het Hongaars episcopaat en de H. Stoel met een onrecht vaardigheid vrede te doen ne men". „De Joego-Slavische regering is nieit gerechtigd zich te beroe pen op vriendschapsverdragen met Rusland en met de voiks- democratiëm", zo verklaarde o.m. dé Roemeense regering-in haar antwoord op de Joego-Slavische protestnota, waarin Joego-Slavië zich beklaagt, dat het niet werd uitgenodigd voor deelneming aan de economische raad voor onder linge bijstand, die op de conferen tie van Moskou in het leven is geroepen. De Roemeense nota luidt: „Het is de wens der Roemeense rege ring dait de federale Joego-Sla vische volksrepubliek zitting heeft in de economische raad en machtig, welvarend en onafhan kelijk zal zijn, doch deze doelstel lingen kunnen slechts bereikt worden als de Joego-Slavische regering haar anti-Russische en chauvinistische politiek prijsgeeft en ophoudt met het schenidien van haar vriendschapsverdragen met de volksdemocratieën". De metaalbewerkers van Rome en Fieonont zijn voornemens hun eisen inzake loonsverhoging meer kracht bij te zetten, door het toe passen van een langzaamaan- actie en van partiële stakingen. Zij volgen hierdoor het voorbeeld van de 65.000 arbeiaers van de F'! at-fabrieken te Turijn. 28.000 Bedienden en arbeiders van de chemische fabrieken heb ben eenzelfde beslissing geno men: Hierdoor zou de productie met 15 20 afnemen. Anderzijds wordt vernomen, dat heden te Prato, to Toscane, een algemene staking zal uitbreken uit solidariteit met het personeel van sommige textielfabrieken, die door de directie werden gesloten. Het communistisch blad „Unita" meld, dat het aantal werklozen in de maand December met 200 duizend is gestegen, zodat er thans 2-600.000 werklozen zij,n. gedeeuenjjee en toevallige werk loosheid komt voort uit de werk hervatting in het gas- en electri- elteitsbedrijf. Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren in West-Berlijn, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russi- «che zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou zijn. Reeds in de loop van Donder dag werd aan de Westelijke wis selkantoren in totaal vierhonderd duizend Oostmark aangeboden. De omwisselingskoers is: 4,5 ostmark tegen 1 Westmark. In e namiddag werd het aanibod zo groo dat per klant niet meer aan voor vijf Westmark werd in gewisseld. uieie vertegeiiwouraigers van aiie landen met „Middellandse-zee-cul- tuur" (Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, de Oekraïne, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Libanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrika) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turkije cieel medegedeeld, dat „het be richt, volgens hetwelk Koning George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd Cochran zal zijn werk in Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. Klecka is tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo- waakse regering inlichtingen had verstrekt over de gamizoensinde- li.ng van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. vergaaermg nei woora en netoog- de, dat het aftreden van Minister Sassen te betreuren is. De overeenstemming tussen het Kabinet cn Dr. Beel verheugt spreker. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zul doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet blijven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De voorlichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van ma is opgesteld, dat te» Joel heeft de douane-controle, volgens instructies van de douane-oom- missie, te verscherpen. De voornaamste punten uit het programma zijn: 1. Het invoeren van eea uni form en vereenvoudigd stelsel voor het afgeven van vergunnin gen voor commerciële en niet- commerciële uitvoer, dat ook zal gelden voor goederen, afkom stig van de bezett' rv.gstroepei* in Duitsland en dat van kracht tal zijn voor de uitvoer van alle cate gorieën van goederen. 2. Het vaststellen van eea bin dende werkwijze voor het behan delen van het internationale door- voerverkeer. 3. Het instellen van een in spectie op de douane, waart», ver tegenwoordigers van de drie aanes zitting zullen hebben. 4. De douane-controle zal voort aan ook worden toegepast op het personeel der bezettende mo gendheden, echter slechts op be paalde punten, waar me» de grenzen mag oversteken. 5. Er zal een "ni ir—ii.;' werkwijze worden ingevoerd voor het uitoefenen van geld-oos»tïx>le langs de grens. Het eerste na-oorlogse spion nageproces in de -Amerikaanse zone van Duitsland is Woensdag onder grote geheimhouding te Muenchen begonnen. Het proces is het eerste van een serie van vijf, waaronder één tegea een Tsjecho-Slowaakse organisatie, die in Duitsland zou hebbes ge- spionnee rd. De identiteit van de beschuldi gingen tegen de enige beklaagde, die Woensdag terecht stond, zijn niet bekend gemaakt Zelfs de militaire politie mocht niet bij de reebtzitting aanwezig eijn. Het vonnis, alsmede alle getuigenis sen zullen aan een hoger orgaan worden voorgelegd1 voor eventuële openbare bekendmaking. De president van de militaire rechtbank verklaarde, dat de ge vallen twee, drie en vier open baar zullen worden behandeld, geval vijf zal echter op dezelfde wijze worden behandeld ate dat van Woensdag. De drie Scandinavische pre miers, tezamen met de Noorse Minister van Buitenlandse Baken, Lange, hebben gisteren te Oslo een bespreking gehouden, zo wordt u'it gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Hedtoft, de Deen se premier, zou hebben aange drongen op een Scandinavische samenwerking. De meningsverschillen bussen de Zweedse en de Noorse pre mier zouden echter zo groot zijn, dat een toenadering onmogelijk is, zo verklaart men. De Noorse Premier, Gerhardsen, heeft offici eel de berichten tegengesproken, die in het Deense blad „Politiken" zijn verschenen, dat er nadere Scandinavische onderhandelingen zouden worden gevoerd voordat Noorwegen een definitieve be slissing zou nemen aangaande het voorgestelde Atlantische pact. Hij voegde er aan toe „het is echter redelijk, dat wij de andere Scandinavische landen in zullen lichten, alvorens een besluit be kend te maken". In politieke kringen te Oslo acht men het bijna zeker, dat Noorwegen zich zal aansluiten bij het Atlantische Pact. Het is ech ter onwaarschijnlijk, dat Noorwe gen binnen veertien dagen zdoh be reid zal verklaren deel te nemen aan de besprekingen over 't pact. Afgezien van de communisten, kan de enige oppositie tegen de „op het Westen gerichte" politiek der Regering worden gevonden in de somalistische pattij zelf. Deze ooposme wordt niet als numeriek sterk beschouwd. Met het oog op het feit dat in October verkiezin gen zullen worden gehouden, wordt verwacht, dat de partij de eenheid zal bewaren en de Rege ring zal steunen. Advertentieprijs jer mm 10 et.; minimum ier advertentie 1,50. Inzending advertentie» jot des namiddags 4 uur tubriek kL advertenties: i regels 60 ct.; Iedere egel meer 12 cent. Ver- nel ding: Brieven onder lt. Bureau van dit Blad .0 cent ZON EN MAAN Feb. Opk. Ond. 1949 Zon 55 per kwartaal. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 7.48 7.46 7.44 7.42 7.40 7 38 7.36 7.34 7.32 7.30, 18.— 18.02 18.04 18.06 1808 18.10 18.12 18.13 18.15 18.17 Opk. e»4 Maaa 1 28 2.54 4.14 523 6.16 6.54 7.21 7.40 7.54 8.06 10.06 10.31 11.06 11.51 12.52 14.02 15.17 16.32 17.45 16.57 •st. De Regering zocht nweg en die is in dit ge- i vinden. De houding, die over de Commissie van nsten aannamen, is dub- Bovendien bestaat er 'erschil in handelen te- Commissie hier in Den in Batavia. Het is een ■heim, dat de hoge ver-_ diger van de Kroon in te verhouding staat tot oornaamste Commissie- is tegen de diplomatie- en tegen het landsbe- •lating van de Republi- «ninenten zal in ieder g zijn, ook al mochten daar demonstraties ont- Oud (WD) houdt eni- ne beschouwingen over de Naties. Het doel van oet zijn de opbouw van itionale rechtsorde. Wij 'ermede volkomen in. ,gt mede onderwerping spraak van dit orgaan, wij het daarmede niet het de vraag of wij het e V. N. verlaten, indien fen deze resolutie ver- j hebben echter reke- ïden met de samenwer- Nederland en de Ver ten van Amerika. Deze ing dreigt verstoord te ioor de Indonesische Avondvergadering. ondvergadering gaf de hart (Arb.) zijn orit- :e kennen over het op- Nederlandse troepen iblikeinse gevangenen, een onderzoek naar die dient de volgende mo- ler, eel, dat een smet ge- »gt te worden op de e troepen in Indonesië ron trustend e berichten, e doen over mishande- dere wandaden, waar- sische gevangenen het zouden worden, s Regering uit op kor- een onafhankelijk on- ax deze berichten te en en daartoe een com- vormen van personen, lergeschikt zijn aan mi- ambtelijke autoriteiten ië en deze commissie dheden te verschaffen lis nemen van klachten plaatse instellen van lek en het rapport, dat en, aan de Kamer over >ver tot de orde van de GOES VAN NATERS RHORN" Schouten (A.-R be- het verschil van me- Mr. Sassen en het Ka de Regeringsverkla- r. Drees was gebaga- let meningsverschil is yg steeds duister. Vol- Idering is gewenst, iest voor uit een docu- Jalar. ïft hierin een verslag tzaamheden der Repu- ertegenwoordiging bij dit document vertelt hij bezoek kreeg van dhart en dat deze hem en ontmoeting te ar- ssen Drees en Hat tg. eft Palar enige mede- ;r de gesprekken van ■etreffende de partij- en opvattingen in verklaart hierin o m. .D. en de C.H.U. wel sij onder de druk van van politiek moeten eent voorts, dat deze resolutie van de V. noet afwijzen. Republiek is het Ka- heilloze weg. ers mening is de Re- partij in het geschil i en als de Verenigde Dat de heer Beel de zijde van Naties er anders over denkt, dan het Kabinet koos, zal wel niemand verwonderen. De resolutie van de V. R. maakt Inbreuk op onze soeverei niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zij houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan Is de Unie van de baan en dan is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhorn (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons moet Nederland zich hiertegen met alle kracht verzetten. Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingen tussen de P. v d. A. en de K. V P„ die de ziwak- heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. Motie van wantrouwen. In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen over de in feite verdwenen Repu bliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met de belange» van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag." De motie was mede ondertekend door: GERBRANDY WELTER BRUINS SLOT ZANDT ALGERA. Dé heer Hoogcarspel (C.PN.) dient daarna een motie in, om de debatten te schorsen teneinde bet door de heer Schonen voorgeleae* document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten verwor pen. De heer De Groot (C.P.N.) wfcst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend in grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is e<4i- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De guerüBa- strijd van de Republiek duurt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoe dig gevolgd zal worden door dat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog in ver zet is, zal het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy (A -R.) be schrijft de politiek van de vorige Kabinetten als „afbraak-politiek" Dit Kabinet heeft de consequen ties uit de militaire actie van Dec. j.l. niet getrokken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtij. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond bet zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Oom- cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huis. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kabinet heeft geen verontschuldiging meer voor het opnieuw spreken met personen ais Soekarno en Hatta, Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G.) oefent critiek öp de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen Ir Indonesië ea eist een uitvoerig onderzoek hi eraaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, naar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van DrDrees naar Parijs gtog. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein ©trfban- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor ste! deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de heer Sassen verklaarde Dr. Drees, het niet juist te vinden hierover -iivoerige mededelingen te do er.. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan Spanningen waren er al eni - ge tijd. Hiervan wens ik niet te spreken. Tenslotte betrof het de vraag hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verder aanduiden. Intussen is er een en ander in de pers verschenen, dat mij noopt tot nadere veklaring. In het artikel van ,J>e Linie" wordt wèl het standpunt van Mi nister Sassen juist weergegeven, niet echter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen be zwaren te hebtben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen li>etreffenide de politiek tegenover Amerika. Wij hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1