r. f HET GRIJZE POEDER BINNENLANDS NIEUWS Kerknieuws UIT DE PROVINCIE Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS Distributienieuws Ssêk T tlsfoneren met Palembang De vijfdaagse werkweek De uitwijzing van mevrouw O'Keefe Maseryk liet geld na aan Papanek LANDBOUWBERICHTEN De valuta in de Sowjet-z5ne Cochran ambassadeur In Pakistan Het spionnageproces te Muenchen Het radiotelefoonverkeer met Palemlbang wordt, met ingang van deze week,, inplaats van op Donderdag van 16 tot 17 uur Nederlandse tijd op Maandag van 13 tot 14.45 uur Nederlandse tijd afgewikkeld. Nadere inlichtingen verstrekt bet telefoonkantoor Amsterdam (afd. radiotelefonie). In verband met een actie om te komen tot invoering van een werkweek van vijf dagen, met behoud van het normale werkma- ximum van 48 uren, deelt het mi nisterie van Sociale Zaken mede, dat de Regering dit vraagstuk reeds meermalen heeft bezien en daarover reeds in de tweede helft van 1946 een advies van de Stich ting van de Arbeid heeft ontvan gen. In overeenstemming met dit advies is toen het standpunt inge nomen, dat de hoog nodige ar beidsproductiviteit deze arbeids tijd ongewenst doet zijn. Zij mag daarom niet worden toegepast en het ligt ook niet in de bedoeling hierin voorshands verandering te brengen. De advocaten van mevr. O'Keefe hebben gisteren te Melbourne een geding aanhangig gemaakt, waar in zij van het hof een verklaring vragen, dat mevrouw O'Keefs zo wel Brits onderdaan is als inge zetene van Australië en dat dien tengevolge Minister Calwell geen bevoegdheid heeft om haar te deporteren. Mevr. O'Keefe tracht een uitspraak te verkrijgen, dat de haar gegeven order, om niet latei- dan 23 Februari 't gemene best te verlaten, van onwaarde is. „U kunt op ons rekenen, prin ses," zei Basli, terwijl hij Fatiima naar Westers gebruik de hand reikte. Aarzelend nam Fatima de haar toegestoken hand aan. Maar haar ogen werden groot van anigst. Er zijn thans ter ondersteuning vai\ mevr. O'Keefe twee fondsen gevormd, een van de „Sydney Daily Telegraph" en een van de buren der O'Keefes te Chelsey. Eerstgenoemd fonds is thans, drie dagen na de oprichting, 400 Australische ponden groot. Ver schillende bekende Australiërs hebben bijgedragen, alsmede drie anonieme officieren van de Au stralische luchtmacht, die dienst hebben gedaan op Ambon, waar de eferste echtgenoot van mevr. O'Keefe is geboren. In een hoofd artikel, handelend over het fonds, schrijft de „Telegraph" dat Cal well, als hij eei> goed democraat was, zelf ook zou moeten bijdra gen, doch dat dit wel te veel ge vraagd zou zijn. Wanneer, zegt het blad, mevr. O'Keefe al recht zal krijgen van deze humeurige man, dan zal het hem moeten worden afgedwongen. „Pas op" fluisterde ze. Haar waarschuwing zou te laat zijn gekomen, als Biim er niet was geweest. Een duistere figuur was met een mes tot achter Basli geslopen en hij zou zich op de detective hebben geworpen, wan neer Bim niet snel als de weer licht was opgesprongen en de Arabier in het zand had laten bijten door zijn benen onder hem vandaan te trekken. „Goed zo Bim", riep Basli. Inmiddels dringen de anderen echter dreigend naar onze vrien den op. TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN. Nabij Steenwijk werd Dinsdag avond de buurtschap Tuk opge schrikt door twee dodelijke ver keersongelukken binnen het kwar tier op de Rijksweg Steenwijk Heereniveen. Omstreeks 19.00 uur reed de heer M. Roltjes, aanne mer uit Heerenveen, 42 jaar oud, met zijn motor uit de richting Heerenveen toen hij door een tot nu onverklaarbare oorzaak slipte. Kg reed tegen een boom, werd 40 meter weggeslingerd, sloeg tegen een tweede boom en werd op slag gedood. Een dokter had nauwelijks de dood geconstateerd, toen hij van de ontgevaleplek werd weggeroe pen voor 'n even droevig ver keersongeval, dat op dezelfde rijksweg enige honderden meters verder in de richting Steenwijk gebeurde. De 12-jarige jongen Dries Kleinsmid raakte waar schijnlijk met zijn fiets de stoep rand, waardoor hij op de straat weg terecht kwam. Een uit de richting Steenwijk naderende vrachtauto van de firma Aberson kon het slachtoffertje niet meer ontwijken, die door die auto werd overreden en eveneens op slag werd gedood. ROOFOVERVAL. Gisterenmorgen tussen 5.30 en 6 uur, juist in de tijd, dat h-„t grootste deel van het postperso- neel weg was om de post uit de trein te halen, heeft een gemas kerd persoon de enig aanwezige postbeambte op het postkantoor te Schagen onder bedreiging met zijn revolver overvallen. De indringer maakte zich mees ter van een bedrag, dat naar voor lopige raming 7 8.000 gulden gnoot is Onmiddellijk nadat de ï'over verdwenen was, waarschuw de de beambte, een zekere B„ de politie, die de zaak nu in onder zoek heeft. Het postkantoor werd afgezet en de politie onderwierp de omge ving aan een nauwgezet onder zoek. Nader is gebleken, dat de buit van de dader van de roofoverval in 't postkantoor te Schagen gro ter is dan de aanvankelijke ra ming, namelijk ruim 10.000, De jeugdige postambtenaar C. B., die het onaangename avontuur meemaakte, had met drie colle ga's „vroege dienst". Gedurende het kwarüer waarin de drie anderen de postzakken van de trein gingen halen, belde de rover aan de achterdeur van het kantoor. Toen B. de deur open deed, drong de rover met een re volver in de hand naar binnen. Het gelaat had hij bedekt met een blauw gestreepte zakdoek. De in dringer richtte de revolver op de ambtenaar en dwong hem de brandkast te openen. Hierin be vond zich de geldtrommel met in houd, waarvan de rover zich on middellijk meester maakte B. heeft dadelijk na zijn verdwijnen toen de politie gewaarschuwd. Het onderzoek is in handen van de Rijkspolitie, die met speurhonden de omgeving van het postkantoor afzocht. De postbeambte was in staat de Rijkspolitie een vaag signalement van de dader te geven. Hij ts on geveer 1.68 m lang, heeft achter overgekamd krullend haar, is ten ger van gestalte en gekleed In een donkere regenjas. Hij maakte ge bruik van een grote legerrevolver met ronde loop. BEROVING. Een 50-jarige koopman deed Dinsdagavond bij de Amsterdam se politie aangifte, dat hij in een huis op de Zeedijk beroofd was van ƒ35,000 De politie ar resteerde drie vrouwen en een kellner. Onderweg naar het po-1 litiebureau „verloor" het gezel schap voortdurend geldbedragen. In totaal ƒ2390. Dit heeft de koopman teruggekregen. De rest van zijn geld is nog spoorloos. Jan Masarijk, de Tsjecho-Slo- waakse Minister van Buitenland se Zaken, die kort ,nia die commu nistische omwenteling overleed, heeft 5000 dollar nagelaten aan Dr. Jan Papanek, de vroegere Tsjecho-S lowaaikSe gedelegeerde bij de Verenigde Naties, die krachtig stelling gekozen heeft tegen het nieuwe regiem in zijn vaderland. Masarijk verklaart in zijn testament, dat het bedrag hem door een anoniem persoon gegeven is „voor politieke ar beid". Hiji heeft het Papanek na gelaten „om met behulp ervan het politieke werk, waarvoor het geld is bedoeld, voort te zetten". DRIE JONGETJES SPEELDEN „GANGSTERTJE". Een kapper in Velsen-Noord werd 's avonds herhaaldelijk door enkele jongens lastig gevallen. Op een keer werden zelfs twee spiegelruiten ingegooid. Onlangs vond hij, een briefje in de bus, waarin, hij werd aangemaand zijn voorbuinltie op te knappen; zo niet, dan zou de bende, die het briefje miet „De wilde tijger" on dertekende;, andere maatregelen nemen. De politie, die de schul digen, drie 12-jarige knaapjes, in hun ouderlijke woning in de kraag- pakte, acht het niet onwaarschijn lijk, diat de drie jongens onder in vloed van beeldromans tot hun kwajongensstreken zijn gekomen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lith Drs. G. van Moorsel te Sluiskil. ZEEUWS JEUGDCENTRUM. Indertijd werd Ds. A. G. Barkey Wolf uit 's-Gravenhage door de regering verzocht namens haar het Amerikaanse volk te danken voor de hulp, geschonken aan het Nederlandse volk Bij zijn terug keer naar Nederland hebben de Amerikanen hem toen een gift van 13.000 medegegeven voor 'n Nederlandse jeugddoel. Dit be drag- is door Ds. Barkey Wolf (zelf van Walcheren geboortig), onder die voorwaarde overgedra gen aan de Stichting „Nieuw Walcheren". Deze stichting heeft bovendien van de regering de be schikking gekregen over een aan tal barakken, welke indertijd door de „Don Suisse" als onderdak voor' de dijkwerkers zijn geschon ken. Het ligt in de bedoeling met gebruikmaking van het Ame rikaanse geldgeschenk deze ba rakken geschikt te maken voor een jeugdcentrum, dat in de ge meente Domburg gevestigd zal worden. Contact is opgenomen met de Nederlandse jeugdherberg- centrale om in samenwerking met de stichting „Nieuw Walche ren" 't complex tevens als jeugd herberg in te richten. Voorts is men van plan reeds in het a.s. winterseizoen het cen trum als volkshogeschool em con ferentie-oord in gebruik te nemen. Tenslotte overweegt men, hier tzt. cursussen voor gezinsver- zorgsters te doen geven. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZENGENT. In 1948 bedroeg de totale op vaart van zeeschepen op het Ka naal TerneuzenGent 1250 zee schepen, metende 2.403.987 bruto register ton; totale afvaart 1254 zeeschepen, metende 2.400.959 bru to register ton. Binnenvaart: totale opvaart 12.361 binnenschepen, metende 3.296.502 ton, totale afvaart 12.368 binnenschepen, metende 3.337.314 ton. Zeevaart op Terneuzen. In 1948 hebben 90 zeeschepen, metende 134.564 B.R.T. in de haven gelost en/of geladen. In 1948 hébben 3073 binnenschepen, metende 589.464 ton in de haven gelost en of geladen. KOEWACHT. Brand. Woensdagnamiddag te ongeveer 5 uur brak, door tot nu toe onbe kende oorzaak, brand uit in een aan het woonhuis van de landbou wer en loondorser P. Carpentier, gelegen op Belgisch Koewacht, aangebouwde schuur, waarin be halve landbouwproducten oók het vee was gestald. Terstond werdhet vee uit de schuur verwijderd, doch overigens brandde de schuur geheel uit. De brandweer, die direct ter plaatse was, kon, daar de nabij gelegen twee putten droog ston den niets uitrichten. Men bepaalde zich daarom er toe om uitbreiding van de brand naar de woning te voorkomen en de huisraad enz. in veiligheid te brengen. Naar wij vernemen is een en an der tegen brandschade verzekerd. NIEUWVLIET. Serenade. Maandagavond bracht het fan farecorps „Nut en Genoegen" de heer Iz. Moggré een serenade ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag. Vergadering V.V.V. Nieuwvliet. Maandagavond kwam de Vere niging voor Vreemdelingenverkeer in algemene vergadering bijeen in de zaal van P. Oomelis. De voorzitter, de heer AJbr. Brakman, opende met een woord van welkom; hij vond het jammer dat er niet meer animo bestond voor deze vergadering. De pen ningmeester gaf een verslag van de rekening over het dienstjaar 1948, welke sloot met een batig saldo van ƒ249,56. De beschei den werden door de heren P. Brakman en J. Risseeuw nagezien en in orde bevonden. Vervolgens vond de verkiezing plaats van een definitief bestuur, wegens aftre ding van het gehele voorlopige bestuur. De heren A. Luteijn en Joz. Sehrjve stelden zich niet meer herkiesbaar. De andere leden van het voorlopige bestuur, de heren Abr. Brakman, A. de HulluLsemhouts en L. F. Kaij- ser, werden met nagenoeg alge mene stemmen herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden werden benoemd de heren Adr. Brakman- Risseeuw en Jan Dubois. De voorzitter sprak een woord van dank tot de beide aftredende be stuursleden voor de ondervonden samenwerking en hoopte dat de opvolgers eveneens hun volle medewerking zullen verlenen in het belang der vereniging. Bij de rondvraag kwam ter sprake, dat eventuele voorstellen voor het opmaken van een zomer- programma, alsmede adressen van penskxngelegenheden voor 't e.k. badseizoen steeds kunnen worden opgegeven bij het secretariaat. Daarna sloot-de voorzitter de bijeenkomst onder dankzegging voor de prettige en vlotte afwer king van de agenda. In de later gehouden bestuurs vergadering werden de functies onderling verdeeld met het vol gende resultaat: Voorzitter: Abr. Brakman; secretaris-pen ningmeester: L. F. Kaijser; en leden: A. de HulluLeenhouts, Adr. Brakman-Risseeuw en Jan Dubois. OSSENISSE. Noodlottig ongeval. In het fort De Bilt bij Utrecht is Woensdag de 20-jarige soldaat P. Pieterse uit Ossenisse het slachtoffer geworden van zijn eigen nalatigheid. Tegen het voor schrift in, zette hij, na afloop van zijn wacht, het geweer geladen in oen rek. Een andere soldaat, die enige tijd later op post moest, nam uit het rek juist het geladen geweer, dat op hetzelfde ogenblik afging. De kogel trof Pieterse, die er vlak bij stond, in het onderlijf. Terstond aanwezige medische hulp mocht niet meer baten. BESTRIJDING VAN AARDAPPELZIEKTEN. De laatste tijd ziet men in de verschillende bladen advertenties over het aardappelziektebestrij dingsmiddel: Dithane. Gezien de vragen die ons over dit middel gesteld worden, delen wij mede wat de Plantenziekten- kundige Dienst over dit middel schrijft „Dithane is een kopervrij mid del, dat gebruikt kan worden voor het bestrijden van de aardappel ziekte. Van dit middel zijn twee typen in de handel, n.l. Dithane D 14 en Dithane Z 78. Dithane D 14 is een vloeibaar product, waaraan zinksulfaat toe gevoegd moet worden om een goede hechting te verkrijgen en het afregenen tegen te gaan. Het wordt verspoten in een concen tratie van 0,5 welke later op gevoerd moet worden tot 0,75 (bereikend op 1000 1 spuitvloelstof per ha). Dithane Z 78 is een verspuit baar poeder; hierbij, is de toevoe ging van zinksulfaat niet nodig. Bij de eerste bespuiting wordt een concentratie genomen van 0,18 en bij latere bespuitingen 0,24 (in 1000 1 vloeistof per ha) In 1947 en 1948 werden op onze proefvelden met beide middelen goede resultaten verkregen. De werking doet niet onder voor die van de erkende koperhoudende middelen. Verschillende rassen blijven bij de bespuiting met Dithane langer groen dan bij gebruik van koper- houdende middeleni Men dient er rekening mede te houden dat een gewas hetwelk langer groen blijft, ook tijdens het laatste gedeelte van de groei periode bespoten moet worden. Wordt er niet doorgespoten, dan is 9e kans groot dat de aantas ting zich laat in het seizoen sterk uitbreidt. Het lang groen blijven b&n bil "en aantal rassen een hogere op brengst tengevolge hebben." Men ziet dat bij de toepassing van dit nieuwe middel aandacht VRIJDAG 18 FEBR. HILVERSUM I; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk te dag; 9.00 Gram.; 9.35 Schoolradio; 10.05 Mozart- progr.; 10.30 Gram.; 11.Oü De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Viool en piano; 12.33 Pro menade orkest; 1.00 Nieuws; 1.25 vervolg Prci.T,anode ork.; 1.50 Lezing; 2.00 Gram.; 3.40 Zang; 4.00 De Zonnebloem; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Pianorecital; 5.45 Lezing; 6.00 Metropole orkest; 6.30 Ned. S tr ijdikrachten7.00 Nieuws; 7-15 Klankbeeld;.30 Brabants halfuur; 8.00 Nieuvs; 8.12 Opera; 9.00 Kianklb.10.00 Orgelsonates; 10.20 Cyclus; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.; HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Strijktrio; 9.35 Tihe Mas- queraders; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Piano; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang en piano; 1:1.05 Voor dracht; 11.25 Operette; 12.00 Or gel; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Muziek; 1.00 Nwis; 1.20 Ensemble Jo Bos; 1.50 Gram.; 2.00 Kook kunst; 2.20 Zang; 2.40 Piano; Voordracht; 3.20 Dé Kw.lntetspe- lers; 4.00 Orgelspel; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Gram.; 5.20 Wij en de muziek; 6.15 Ac cord eola; 6.45 Slilvestri-kwartet 7.00 Denk dim de bocht; 7.30 Le zing; 7.50 Tien voor acht; 8.00 Nieuws; 8.30 Cursus; 9.00 Opera; 10.10 Weekoverzicht; 10.25 Kwar tet; 10.45 Avondlwijding; 11.00 Nws; 11.15 Lezing; 11.30 Gram. moet worden geschonken aan de andere omstandigheden, die zich daarbij voor kunnen doen. Tenslotte kan worden opge merkt, dat de totale bespuitings- kosten weinig verschillen met de oude koperhoudende bestrijdings middelen. De Rijkstuinibouwconsulent voor Z.-Vlaanderen. VOETBAL. Rode DuivelsZwaluwen. Op 1 Maart, „Mardi Gras", zal te Gent de traditionele wedstrijd tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen worden gespeeld. Naai' het A.N.P. verijeemt zul len voor deze ontmoeting de vol gende Nederlandse spelers worden uitgenodigd: Doel: De Mun.ck (Sdlt. Boys). Achter: Möring (Enschede) en Albers (Vitesse). Midden: Van Schijndel (SVV), Kroon (Feijenoord) en Wimmers (Blauw-Wit). Voor: Köinemian (SW), Van Dijk (Ajax), Bteundes (Feijen oord), Timmertnians (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Van der Bijl (Feijen oord), Evers (Neptunus), Rem mers (BW) en Schaap ('t Gooi). DE ARBITRAGE VAN VAN NEDERLAND—BELGIË. De wedstrijd NederlandBelgië op 13 Maart as. te Amsterdam zal zoals bekend door een Zweed se scheidsrechter worden geleid. De Zweedse Voetbalbond heeft hiervoor een «lijstje samengesteld waarop de volgende namen voor komen: J. O. Nilsson (Helsing- borg), Gannar Dahlner (Malmoe) en Tore (Kappar) Sjofoerg (Stock holm). Een van deze 3 zal in gemeen schappelijk overleg door de Bel gische en Nederlandse voetbalbon den worden gekozen. WIELRENNEN. ZESDAAGSE TE GiENT. SchulteBoeyen aan de kop. Na de sprints van Woensdag avond 9 uur is de stand van de Zesdaagse te Gent: 1. SchulteBoeyen 103 punten. Op één ronde: 2. StromArnold .109 p.; 3. AdriaenssensBruyland 106 p. Op twee ronden: 4. Bruneel De Kuysscher 178 p. Op drie ronden: 5. OckersThyssen 21 p.* 6. KintVan Steenbergen 128 p. Op vijf ronden: 7. Naeye'Van deri Meerschaut en 8. A. en M Rijckaert 36 p. De overige koppels lagen op zes of meer ronden. RANTSOENERING VAN KAAS WORDT NOG NIET BEëINDIGD Aan het feit, dat van 30 Janu ari j.l. af in verband met de tijdelijke verlaging van het vlees rantsoen het kaasrantsoen aan merkelijk is verruimd, blijkt men hier en daar in handelskringen de conclusie *te verbinden, dat de kaasrantsoenering en -distributie op korte termijn zal worden opge heven en dat dientengevolge aan het beheer van de distributie bescheiden geen zorg meer zou behoeven te worden besteed. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er evenwel de aandacht op, dat het niet In het voornemen lig de kaasrantsoenering op korte termijn op te heffen. Ldvertentleprijs er mm 10 ct.; minimum er advertentie 1,50. □zending advertenties Dt des namiddags 4 uur .ubrfek kt advertenties: regels 60 ct.; Iedere ïgel meer 12 cent. Ver leiding: Brieven onder r. Bureau van dit Blad 0 cent ZON EN MAAN 15 per kwartaal. Feb. Opk. Ond. Opk. 1949 Zon 19 7.48 18.— 1 28 20 7.46 18.02 2.54 21 7.44 18.04 4.14 22 7.42 18.06 523 23 7.40 1808 6.16 24 7 38 18.10 6.54 25 7.36 18.12 7.21 26 7.34 18.13 7.40 27 7.32 18.15 7.54 28 7.30 18.17 8.06 e«4 10.06 10.81 11.06 11.51 12.52 14.02 15.17 16.32 17.45 18.57 st. De Regering zocht □weg en die is in dit ge- vinden. De houding, die >ver de Commissie van □sten aannamen, is duto- Bovendien bestaat er erschil in handelen te- I Commissie hier in Den in Batavia. Het Is een heim, dat de hoge ver- iiger van de Kroon in :e verhouding staat tot oornaamste Oommissie- is tegen de diplomatie- en tegen het landsbe- lating van de Republi- wninenten zal in ieder g zijn, ook al mochten daar demonstraties ont- Oud (VVD) houdt eni- ne beschouwingen over de Naties. Het doel van oet zijn de ophouiw van iitdonale rechtsorde. Wij nermedë volkomen in. gt mede onderwerping spraak van dit orgaan, wij het daarmede niet het de vraag of wij het s V. N. verlaten, indien ren deze resolutie ver- j hebben echter reke lden met de samenwer- Nederland en de Ver ten van Amerika. Deze ing dreigt verstoord te ioor de Indonesische Avondvergadering. ondvergadering gaf de □art (Arb.) zijn on't- te kennen over het op- Nederlandse troepen Jblikeinse gevangenen, een onderzoek naar die dient de volgende mo- ier, eel, dat een smet ge- ïigt te worden op de e troepen in Indonesië rontrustende berichten, le doen over mishande- dere wandaden, waar- sische gevangenen het zouden worden, Regering uit op kor- een onafhankelijk on- iar deze berichten te en en daartoe een com- vormen van personen, lergeschikt zijn aan mi- ambtelijke autoriteiten ië en deze commissie dheden te verschaffen nis nemen van klachten plaatse instellen van >ek en het rapport, dat en, aan de Kamer over >ver tot de orde van de GOES VAN NATERS RH-ORN" Schouten (A.-R be- het verschil van me- Mr. Sassen en het Ka de Regeringsverkla- t. Drees was gebaga- iet meningsverschil is og steeds duister. Vol- Idering is gewenst, jest voor uit een docu- 5alar. 3ft hierin een verslag tzaamheden der Repu- ertegenwoordiging bij dit document vertelt hij bezoek kreeg van dhart en dat deze hem :en ontmoeting te ar- ssen Drees en Hattg.. eft Palar enige mede- ïr de gesprekken van ►etreffende de partij- en opvattingen in verklaart hierin o m. .D. en de C.H.U. wel :ij onder de druk van van politiek moeten geueciLenj.Ke en toevallige werk loosheid komt voort uit de werk hervatting in het gas- en electri- elteitsbedrijf. Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren in West-Berlijn, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russl- Bche zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou zrjn. Reeds in de loop van Donder dag werd aan de Westelijke wis selkantoren In totaal vierhonderd duizend Oostmark aangeboden. De omwisselingskoers is: 4,5 ostmark tegen 1 Westmark. In e namiddag werd het aanbod zo f 00 dat per klant niet meer dan voor vijf Westmark werd in gewisseld. uime VGi Legeiiwuwi uigei B van ain landen met „Middellandse-zee-cul- tuur" (Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, de Oekraine, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Libanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrlka) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turkije Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd Cochran zal zijn werk In Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. cieel medegedeeld, dat „het be richt, volgens hetwelk Koning George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Klecka Is tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo- waakse regering inlichtingen had verstrekt over de garnizoensinde ling van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. Wl gmioi ui|g nut mnrxu vu votv/vj, de, dat het aftreden van Minister Sassen te betreuren is. De overeenstemming tussen het Kabinet cn Dr. Beel verheugt spreker. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet blijven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De voorlichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van •urn. ae neer rseei ae zrjae van het Kabinet koos, zal wel niemand verwonderen. De resolutie van de V. R. maakt inbreuk op onze soeverei niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zjj houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan is de Unie van de baan en dan is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhorn (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons eent voorts, dat deze s resolutie van de V- noet afwijzen. Republiek is het Ka- heilloze weg. :ers mening is de Re- partij in het geschil en als de Verenigde i-vanes er anders over denkt, dan moet Nederland zich hiertegen met alle kracht verzetten- Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingten tussen de P. v d. A. en de K. V P., die de zwak heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. Motie van wantrouwen. In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen over de in feite verdwenen Repu bliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met de belangen van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag." De motie was mede ondertekend door: GERBRANDY WELTER BRUINS SLOT ZANDT ALGERA. Dé heer Hoogcarspel (C.PN.) dient daarna een motie in, om de debatten te schorsen teneinde liet door de heer Schouen voorgelezen document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten verwor pen. De heer De Groot (CJLN.) wjst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend In grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is e&i- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De guertfia- strijd van de Republiek duwt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoe dig gevolgd zal worden door dat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog in ver zet is, zai het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy (A -R.) be schrijft de politiek van de vorige Kabinetten als „afbraak-politiek, Dit Kabinet heeft de consequen ties uit de militaire actie ran Dec. j.l. niet getrokken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtjj. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond het zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Oom- cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huis. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kabinet heeft geen verontschuldiging meer voor het opnieuw spreken met personen als Soekarno en Hatta, Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G.) oefent critiek óp de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen ir .indonesië ea eist een uitvoerig onderzoek hiernaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, naar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een. opdracht van Dr. Drees naar Parijs ging. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein Sufban- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor stel deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de heer Sassen verklaarde Dr. Drees, het niet juist te vinden hierever .iivoerige mededelingen te loer. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan. Spanningen waren er al eni ge tijd. Hiervan wens ik niet te spreken. Tenslotte betrof het de vraag hoe met Amerika zcu moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verder aanduiden. Intussen is er een en ander in de pers verschenen, dat mij noopt tot nadere veklaring. In het artikel van ,JDe Linie" wordt wél het standpunt van Mi nister Sassen juist weergegeven, niet echter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen be zwaren te hebben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen betreffende de politiek tegenover Amerika. Wij hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3