r t Dr. BEEL op Schiphol gearriveerd Het botert niet erg meer! Sowjet-Russische militaire activiteit DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949. Zijn aftreden onwaarschijnlijk Terugtrekking Am. troepen uit Japan niet overwogen Laatste Duitse vluchtelingen verlaten Denemarken Debarkatle „Oranje" Zondag 11 uur^ Lange terug naar Oslo Hongaarse beschuldigingen tegen Jcego-Slavië Geen vliegtuigen der'V. N. vermist Nieuw Japans Kabinet De besprekingen op Rhodos De kwestie Indonesië De zaak Mlndszenty Veroordelingen in Praag Kolenlagen onder het Westen van Berlijn Niet erg strelend I De Veiligheidsraad De valuta in de Sowjet-zSne Cochran ambassadeur in Pakistan Het spionnageproces te Muenchen r anders over denkt, dan Frankering by Abonnement: Terneuzen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Zelfde temperatuur. Voor het Zuiden ,van het land Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Plaatsel. nevel of mist. overigens weinig bewolking en droog weer. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1043 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. I. van de San de Terne uzen Advertenti eprfla per mm 10 ct.minimaal per advertentie 1,00. Tnzending advertentie# tot des namiddags S uw. Rubriek kl. advertenttouj 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau ran dit Bttfl 10 cent meer Even voor drie uur gisteren middag landde op Schiphol dis K.L.H.-Constellation „Curacao", met aan boord! Dr. L. J. M. Beel, hoge vertegenwoordiger van de Kroon te Batavia en de directeur van zijn 'kabinet, Dr. P. Koets. Zij werden verwelkomd door de Mi nisters Mr. J. R. H. van Schaik, S. L. Mansholt en Prof. Dr. F. J. Th. Kutten. Direct na aankomst heeft Dr. Beel tegenover de journalisten een verklaring afgelegd: „Ik ben naar Nederland gekomen voor besprekingen met de Regering en kan dus moeilijk een verklaring afleggen over de politieke situa tie van dit ogenblik. Wanneer de resultaten van deze besprekingen zullen zijn wat ik er van ver wacht, dan hoop ik in het begin van de volgende week, vóór ik naar Batavia terugkeer, een be vredigender verklaring af te leg gen. Nochtans gaf Dr. Beel de gedegenheid en/kele vragen te stellen. Het besluit van de Uno-ccim- missie voor Indonesië om de Vei ligheidsraad te adviseren de da tum waarop geconstateerd moest worden inzake die vorming van do federale interim-regering en aanbevelingen zouden moeten wor den gedaan om te komen tot op lossing van de tussen beide par tijen bestaande moeilijkheden te verschuiven van 1 Februari naar 1 Maart, was hem nog niet be kend. Zijn commentaar was „zeer gunstig". Uiteraard werden Dr. Beel vra gen gesteld over de geruchten van 'ie laatste dagen omtrent zijn ontslagaanvrage en de alom heer sende begrippen over de stem ming te Batavia. Dr. Beel zeide letterlijk: „Begrippen als „hopeloos" komen niet voor in mijn woorden boek. Zo er sprake zou zijn van mijn aftreden, dan was ik niet naar Nederland gekomen voor 'besprekingen. Wacht U maar rus tig af". Dr. Beel verklaarde, dat de mi litaire situatie bevredigend ge acht kan worden. Ook de hou ding van de bevolking in het al gemeen is volkomen in overeen stemming met de verwachtingen. Hij roemde de nauwe en prettige samenwerking met zijn civiele, zowel iais met zijn militaire staf en zeide voorts dagelijks overleg te plegen met dte voorzitter van het B.F.O., met wie de samen werking eveneens zeer prettig is. Vlak voor zijn vertrek was de heer Merle Cochran te Batavia gearriveerd. Mondeling overleg was niet meer mogelijk geweest, maar wel had Dr. Beel schrifte lijk contact gehad met de Ameri kaanse diplomaat. Men was over eengekomen, uitvoerig van ge dachten te wisselen, zodra de heer Beel weer in Batavia zou zijn teruggekeerd. Op een vraag of de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon zich onmiddellijk naar Den Haag zou begeven om nog een deel van de zitting der Kamer mee te ma ken, antwoordde hij lachend: „Neen, ik ga eerst even naar huis. Morgenochtend om 10 uur zal ik mijn besprekingen met de Rege ring aanvangen". Het Barnka-in cident is volgens de overtuiging van Dr. Beel afgedaan. Ten slotte werd nog gevraagd of Dr. Beel iets kon vertellen over het contact met de Republikeinse leaders. Hierover wenste hij zich niet uit te laten. Dr. Beel zei slechts dat geregeld contact be staat tussen het B.F.O. en de Re publikeinen. De „Curagao" vervoerde 23 passagiers, 30 kg vracht en ruim 900 iklg post naar ons land. De Amerikaanse Mnister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, heeft gisteren ontkend, dat de Amerikaanse regering terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Japan, nu of in enige oorlog in de toekomst, overweegt. Acheson ontkende op zijn pers conferentie ook, dat de Ameri kaanse regering Japan als niet te verdedigen beschouwde in een toekomstige oorlog. Acheson herinnerde de correspondenten eraan, dat de Minister voor het Leger, Royall, ook ontkend had enige verklaring van deze aard te hebben afgelegd Acheson zeide, dat de Amerikaanse politiek t.a.v. Japan geen wijziging had onder gaan. Dinsdagochtend heeft de laat ste groep van 800 Duitse vluch telingen Denemarken verlaten, zo meldt de Kopenhaagse corres pondent van het Britse blad „The Times". De groep is met een speciale trein naar Offenbach in de Franse zone vertrokken. Kort voor het einde van de oorlog hebben de nazi's 244.500 Duitse vluchtelingen naar Dene marken gezonden. In de laatste twee jaar zijn zij geleidelijk gere patrieerd naar de verschillende zones van Duitsland. De vluchtelingen hebben Dene marken ongeveer 320 millioen gulden gekost. Naar de persdienst van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land!" mededeelt, wordt die „Oran je" Zondagmorgen 7 uur te Umui- den verwacht. Met de debarkatie zal vermoedelijk om 11 uur in Amsterdam worden begonnen. Halvard Lange, de Noorse Mi nister van Buitenlandse Zaken, is Woensdagmorgen per vliegtuig uit Londen naar Oslo vertrokken. Onmiddellijk na zijn terugkomst zal hij het kabinet rapport uit brengen over zijn bezoek aan Washington en Londen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat Lange tot de slotsom is ge komen, dat Noorwegen niet zich zowel bij de Atlantische Unie als bij een Scandinavisch militair ver bond kan aansluiten en daarom thans hiertussen zal moeten kie zen, Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwansel De Hongaarse regering heeft Joego-Slavië ervan beschuldigd grensiire 'dienten te hebben uitge lokt, aldus is te Boedapest mede gedeeld. Dte beschuldigingen wa ren vervat in een nota d.d. 14 Februari, in antwoord op een Joe- go-Slavische nota,, waarin werd geprotesteerd tegen het niet uit nodigen van Joego-Slavië door dicN Oostelijke landen tot aansluiting bij de nieuw opgerichte „Raad van economische bijstand". In de Hongaarse nota wordt gp zegd, dat 1. Joego-Slavische militaire autoriteiten grensincidenten uit lokken. 2. Joego-iSlavdë zijn onderda nen van Hongaarse afkomst „die uiting hebben gegeven aan sym pathie voor de Sowjet-Unie of voor die volksdemocratieën" heeft gearresteerd. ödSêssase Functionarissen der V.N. te Haifa weigerden gisteren com mentaar te leveren op het raad sel van de vermissing van twee vliegtuigen der V.N. Zij zeiden dat het een „delicate en ernstige" zaak betrof. De vliegtuigen zijn 'n Dakota en een Consol De Dakota verliet Dinsdag Am man, de Transjordaanse hoofdstad om de Consol te zoeken, die Maan dag de Libanese hoofdstad, Bei roet, verliet. Volgens berichten uit Rhodos had de Consol een Britse piloot en een Britsp radio-man aan boord. Vermoedelijk, zo zeide men, zou het over Damascus vlie gen. De plaatsvervangende bemid delaar der V.N., Bunche, heeft een verklaring van een woordvoerder der V.N. in Israël tegengehouden, volgens hetwelk Syriërs op de Da kota gevuurd zouden hebben. Nader wordt gemeld, dat geen der beide Dakota's vermist wor den. Wèl werden zij, vóórdat zij op hun basis terugkeerden, be schoten, aldus functionarissen der V. N. Het zoeken heeft geen resultaat opgeleverd. De Consol verdween Maandag tussen Bei roet en Amman. Sjigeroe Yosjida, Minister-Pre sident van Japan, heeft gisteren een nieuw kabinet gevormd, dat een coalitie vormt tussen zijn eigen democratisch-liiberale en de democratische partij. De Minis- terlijst is door het geallieerd toe- ziettingshoofdkwartier goedge keurd. Men gelooft, dat het opnemen van twee democraten in het nieu we kabinet een crisis in de demo cratische partij zal kunnen ver haasten, daar de meerderheid der democratische leden van het Ja panse parlement Dinsdag tegen een coalitie gestemd heeft. Yosjida is behalve Minister- President tevens Minister van Buitenlandse Zaken, Haya Oikeda Minister van Financiën. Kolonel Ygal Yadin, de Israëli sche chef van leger-operaties, en Rouvain Sjiloah, een deskundige van het ministerie van 'buiten landse zaken, zijn gisteren uit Tel Aviv vertrokken op terugreis naar Rhodos voor wapenstil- standsonderhandelingen met de EJgyptenaren. Naar men meent te weten, hebben, zij machtiging ont vangen om de hoofdlijnen van het compromis-voorstel van Dr. Bun che te aanvaarden. In welingelichte kringen te Tel Aviv verwachtte men, dat de be sprekingen dn het begin van dte volgende weeik, afgesloten zuilen worden. Volgens een Reuter-bericht van Dinsdag hield het compromis voorstel in, dat de plaats Aoedja, nabij de grens, het hoofdkwartier van de commissie van toezicht op de wapenstilstand zou moeten worden. In de Oostelijke zone van Duits land hebben grootscheepse troe penbewegingen plaats en langs de Baltische kust worden gecombi neerde oefeningen gehouden met vliegtuigen en onderzeeërs, zo meldt het officiële in de Duitse taal verschijnende Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung". Gedurende de laatste weken vertonen de Sovjet-troepen in Mecklenburg een levendige activi teit. De strengste geheimhou ding wordt in acht genomen, zo gaat het blad verder, vooral met betrekking tot de nachtelijke oefeningen. Gepoogd wordt de uitgebreide troepenbewegingen te camoufleren. De hoofdmacht is volgens het blad! geconcentreerd langs de Baltische kust en in het Noorden ,en Noordwesten van Mecklenburg en verder dat deel van Pommeren, dat tot de Ooste lijke zone behoort. „Het is opmerkenswaardig, dat de Sovjet-Russen in Mecklenburg grote marine-contingenten gecon centreerd hebben, geschat op vijf duizend man. Kustvissers maken voortdurend melding van onder zee-oefeningen, gecombineerd met oefeningen van de luchtmacht", zo gaat het blad verder. Volgens uit het Baltische gebied komende vluchtelingen worden met dte grootst mogelijke snelheid mili taire versterkingen gebouwd en militaire vliegvelden, spoorlijnen, brandstoffenvoorraden en tank- depóts aangelegd. De bevolking in Zuid-Estland is gemobiliseerd om startbanen voor V-2's te hel pen bouwen. Te Wilna en Lida, in Oost-Li- thauen zijn zeer belangrijke vliegvelden gebouwd en bij Kauna zijn onderaardse opslagplaatsen voor brandstoffen aangelegd, zo besluit „Die Neue Zeitung". De Veiligheidsraad heeft gister middag onverwacht besloten de kvvestie-Indonesië op de agenda voor die dag te plaatsen. De Veiligheidsraad besloot zon der stemming het door de Com missie voor Indonesië verzochte uitstel te verlenen. Verklaringen, die een lid van de Hongaarse communistische partij, Joseph Revai, zou hebben afgelegd, als zou de Hongaarse regering het Vaticaan hebben aangeboden Kardinaal Mindszen- ty voor het proces in vrijheid te stellen en miaar Rome te zenden, worden door de „Osservatore Ro mano" „totaal uit de lucht ge grepen" genoelmid. Het Mad meent, d!at de verklaringen de volgende punten bewijzen: 1. Men heeft het nodig gevon den het vergrijp tegen Kardinaal Mjindszenty in de ogen van het volk te rechtvaardigen. 2. Voor die regering was het proces een bittere pil. die zij had willen vermijdem, hoewel beweerd werd, dat dit volk eenparig de veroordeling der Primaat eiste. 3. De aan de Kard'naal ten laste gelegde feiten waren zo weinig ernstig, dat een eenvoudig verzoek zou hebben volstaan om een proces te vermijden, hoewel op grond van,die feiten reeds tot de aanhoud5 ng van de Kardinaal was overgegaan. 4. Men wenste tenslotte slechts de Kardinaal te verwijderen door hem naar de gevangenis te ver wijzen of naar Rocne te zenden. Generaal Rajmund Mrazek, een Tsjecho-Slowlaaks legerofficier op non-actief, is veroordep'd tot levenslang op beschuldiging vu activiteit tegen de staat. In de tenlastelegging werd Sir R. H. Bruce Lockhart genoemd als „"agent van d'e Britse inlichtingen dienst". Luitenant Miroslav Kolenaty werd op beschuldiging van mili tair verraad veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Drie ande re officieren werden wegens ge brek aan 'bewijs vrijgesproken. De openbare aanklager heeft tegen de vonnissen beroep aange tekend. Voor de staatsrechtbank te Praag is voorts een proces 'be gonnen tegen 9 bedienden en klei ne handelaren, die er van worden beschuld'gid in contact te hebben gestaan met „agenten van de 'buitenlandse reactie". Zij worden 'beschuldigd van hulp aan perso nen, die het land willen ontvluch ten, verspreiding van anti-natio nale vlugschriften en beraming van aanslagen op politieke lei ders. Er zou o.m. een pak vlug schriften naar de Bisschop van Nitra, in Slowakije, zijn gezonden. De voornaamste beklaagde Ru- ma zou door middel van de BfB.C. berichten hebben gezon den aan de Tsjecho-Slowaakse generaal Trchala, die te Londen verblijft en hem om instructies hebben verzocht. 3. Joego-Slavië op 16 Julii van het vorig jaar het Hongaars ver zoek om een vermindering van de sdhadevergoeddngsbetalingen van de hand heeft*gewezen. 4. Joego-Slavië terstond daar na alle Hongaarse bezittingen op Joego-Slav'sch grondgebied heeft geoanf'isceerd. 5. Joego-Slaviische diplomaten betrokken zijn geweest bij spion- nage-activitedt in Hongarije. 6. Joego-Sdavisehe leiders aan vallen op Hargarije hebben ge daan in redevoeringen. 7. Hongaarse vliegtuigen wor den gedwongen grote, onnodige omwegen te maken boveni Joego- Slaviseh grondgebied. Verder wordt in de nota geaegd, dat de voormalige Joego-Slavteche gezant in Boedapest, Karlo Bra- zovic eens gedreigd heeft dat „niet geregelde kwesties met de Hon gaarse regering voor de interna tionale autoriteiten gebracht zul len worden." Volgens de Hongaar se Minister van Butenlandse Za ken, Laszlo Rajk, betekende dit, dat „Joego-Slavië interventie wenste in Hongarije van het door de Verenigde Staten gelelde im perialistische stemapparaat." In de nota worden de verklarin gen van verschillien dte Joego- Slaviische leiders, dat Hongarije zou pogen de economische ont wikkeling van Joego-Slavië te be lemmeren, tegengesproken. Er wordt op gewezen, dat Hongarije op 24 Juli 1947 een economische overeenkomst met Joego-Slavië heeft getekend, „waardioor de in dustrialisatie van Joego-Slavië wordt begunstigd." De nota besluit imieft de verkla ring, dat Hongarije niet zgn steun kan geven aan toelating van Joego-Slavië tot de Oost-Europese economische raad zolang dit land niet „zijn huidige onvriendsohap- pelijke houding" heeft gewijm De Westelijke" vicie-iburge- meester van Berlijn Dr. Ferdinand Friedensburg heeft Dinsdag me degedeeld, dat men ender de Franse sector van Berlijn kolen heeft aangetroffen. De eerste laag ter dikte van vier meter werd op ongeveer 45 meter diepte bereikt. De kolen zijn vast en schoon en komen overeen met de z.g. Boheemse kolen Zij kunnen zowel voor industrie als voor de huishouding gebruikt worden. Men verwacht een dagelijkse productie van 1500 ton. Op 15 Maart a.s. wordt de eerste schacht aangelegd. Alle technische vraagstukken zijn opgelost. Er zal niet veel mijnhout voor nodig zijn en het vervoer van de. kolen naar de stad zal ook niet veel moeilijkheden opleveren daar hier voor van tramwagens gebruik gemaakt zal kunnen worden Dr. Ansley Moore,, predi kant van de Presbyteriaanse kerk te Pittsburgh, die ver leden jaar de conferentie van de wereldraad der ker ken te Amsterdam heeft bij gewoond, heeft verklaard, dat „stinkend rijke Ameri kanen heden ten dage in Europa een vloek werpen op het kapitalisme en de demo cratie". Hij had „luidruch tig beschonken Amerikanen op vulgaire wijze met hun rijkdom zien pronken" te midden van armoede in Europa. Dr. Moore ver klaarde het eens te zijn met de in een Londens theater gehoorde opmerking, dat Amerikanen beschaving mis sen." Met de stemmen van de Sow- jet-UIniie en de Oekraïne tegen, heeft de Veiligheidsraad Dinsdag avond besloten het verzoek van Zuid-Korea om toelating tot de V. N. door te geven aan de com missie voor -het lidmaatschap: voor die Stemming verzette de Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin zich tegen een Sow- jat beschuldiging, dat de jongste verkiezingen in het door de V. S. bezette Zuid-Korea „uiterst ver valst" waren en dat de Zuid- Koreaanse regering een „mario- nettenregietm, sterk gemaakt door die bajonetten van de bezet- tingsstrijfelkrachiten", was. Jacob Malik, die deze beschul diging uitte, verklaarde voorts, dat het regiem in Zuid-Korea door de' V. S. was ingesteld om „hiuin monopolisten! sterk te ma- kien en ZuidKorea te maken tot een imperialistisch militaristische basis yoor de Verenigde Staten." Austin verklaarde, dat hij ver baasd was „dit afschuwelijke ver haal over dwang" op Zuid-Korea te horen. De Raad had tevoren een ver zoek van de Sowjet-Unie, om de aanvrage van Zuid-Korea van de agenda te voeren, verworpen. advertentieprijs: er mm 10 ct.; minimum er advertentie 1,50. ïzending advertenties it des namiddags 4 uur .ubrlek kl advertenties: regels 60 ct.; iedere ïgel meer 12 cent Ver leiding: Brieven onder r. Bureau van dit Blad 9 cent ZON EN MAAN Feb. Qpk. Ond. Qpk. 1949 Zon Oed. Maas 8 per kwartaal. 19 7.48 18.— 128 20 7.46 18.02 2.54 21 7.44 18.04 4.14 22 7.42 18.06 523 23 7.40 1808 6.16 24 7 38 18.10 6.54 25 7.36 18.12 7.21 26 7.34 18.13 7.40 27 7.32 18.15 7.54 28 7.30» 18.17 8.06 10.06 10.31 11.06 11.51 12.52 14.02 15.17 16.32 17.45 18.57 St. De Regering zocht ïweg en die is in dit ge- vinden. De houding, die ►ver de Commissie van isten aannamen, is dub- Bovendien toestaat er erschil in handelen te- Commissie hier in Den n Batavia. Het is een heim, dat de hoge ver- iiger van de Kroon in :e verhouding staat tot Dornaamste Commissie- is tegen de diplomatie- en tegen het landSbe- lating van de Reputoli- ►minenten zal in ieder g zijn, ook al mochten 'laar demonstraties ont- Oud (WD) houdt eni- ne toeschouwingen over de Naties. Het doel van oet zijn de opbouw van itionale rechtsorde. Wij vermede volkomen in. gt mede onderwerping spraak van dit orgaan, wij het daarmede niet het de vraag of wij het e V. N. verlaten, indien fen deze resolutie ver- j hebben echter reke- iden met de samenwer- Nederland en de Ver ten van Amerika. Deze ing dreigt verstoord te loor de Indonesische Avondvergadering. ondvergadering gaf de hart (Abb.) zijn orit- :e kennen over het op- Nederlandse troepen rblikeinse gevangenen, een onderzoek naar die dient de volgende mo- ier, eel, dat een smet ge- rigt te worden op de e troepen in Indonesië rontrustende berichten, le doen over mishande- dere wandaden, waar- sische gevangenen het zouden worden, s Regering uit op kor- een onafhankelijk on- iar deze berichten te en en daartoe een com- vormen van personen, lergeschikt zijn aan mi- ambtelijke autoriteiten ië en deze commissie dheden te verschaffen lis nemen van klachten plaatse instellen van >ek en het rapport, dat en, aan de Kamer over ►ver tot de orde van de GOES VAN NATERS LCJ^jiAC CU ifvuvauigc v>in~ loosheid komt voort uit de werk hervatting in het gas- en electri- «lteitsbedrijf. Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren in West-Berlijn, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russi- sche zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou zijn. Reeds in de loop van Donder dag werd aan de Westelijke wis selkantoren in totaal vierhonderd duizend Oostmark aangeboden. De omwisselingskoers is: 4,5 Oostmark tegen 1 Westmark. In oe namiddag werd het aanbod zo groo dat per klant niet meer dan voor vijf Westmark werd in gewisseld. landen met „Middellandse-zee-cul- tuur" (Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, de Oekraine, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Libanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrika) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turlqje Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd Cochran zal zijn werk in Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. cieel medegedeeld, aat „net oe- rieht, volgens hetwelk Koning George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Klecka is tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo waakse regering inlichtingen had verstrekt over de gamizoensinde- ling van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. de, dat het aftreden van Minister Sassen te betreuren is. De overeenstemming tussen het Kabinet cn Dr. Beel verheugt spreker. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet birjiven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De voorlichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van het Kabinet koos, zal wel niemand verwonderen. De resolutie van de V. R. maakt inbreuk op onze souverei- niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zij houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan is de Unie van de baan en dan is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhorn (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons RHORN" Schouten (A.-R toe- het verschil van me- Mr. Sassen en het Ka de Regeringsverkia- t. Drees was gebaga- let meningsverschil is og steeds duister. Vol- Idering is gewenst. ;est voor uit een docu- 5alar. üft hierin een verslag tzaamheden der Repu- ertegenwoordiging bij dit document vertelt hij bezoek kreeg van dhart en dat deze hem ien ontmoeting te ar- ssen Drees en Hattg. eft Palar enige mede- sr de gesprekken van ►etreffende de partij- a en opvattingen in verklaart hierin o m. .D. en de C.H.U. wel '.ij onder de druk van van politiek moeten eent voorts, dat deze resolutie van de V- noet afwijzen. Republiek is het Ka- heilloze weg. ers mening is de Re- partij in het geschil en als de Verenigde inoet Nederland zich ldertegen met alle kracht verzetten. Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingen tussen de P. v d. A. en de K. V P., die de zwak heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. Motie van wantrouwen- In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen over de in feite verdwenen Repu bliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met de belange» van de volken in Indonesië en met de 'belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag."* De motie was mede ondertekend door: GERBRANDT WELTER BRUINS SLOT ZANDT ALGERiA. De heer Hoogcarspel (C.PN.) dient daarna een motie in, om de debatten te schorsen teneinde ket door de heer Schouien voorgelezen document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten verwor pen. De heer De Groot (C-P.N.) wjst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend in grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is edi- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De gUeriSa- strijd van de Republiek duwt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoe dig gevolgd zal worden door dat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog in ver zet is, zai het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy (A -R.) be schrijft de politiek van de vorige Kabinetten als afbraak-politiefc" Dit Kabinet heeft de consequen ties uit de militaire actie van Dec. j.l. niet getrokken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtij. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond het zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Oom- cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huis. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kabinet beeft geen verontschuldiging meer voor het opnieuw spreken met personen ais Soekarno en Hatta. Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G-) oefent critiek 6p de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te kómen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen ir j.ndonesië ea eist een uitvoerig onderzoek hiernaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, naar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van Dr. Drees naar Parijs ging-. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein Sufoan- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor stel deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de heer Sassen verklaarde Dr. Drees, het niet juist te vinden hierover .iivoerige mededelingen te loer. De moeilijkheid ligt in de afeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan Spanningen waren er al eni ge tijd. Hiervan wens ik niet te spreken. Tenslotte betrof het de vraag hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verder aanduiden. Intussen is er een en ander in de pers verschenen, dat mjj noopt tot nadere veklaring. In het artikel van ,JDe Linie" wordt wèl het standpunt van Mi nister Sassen juist weergegeven, niet ecijter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen be zwaren te hebben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen li>etreffende de politiek tegenover Amerika. Wrj hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1