Het vertrek van Dr. Beel uit Indonesië Overeenstemming op Rhodos op handen? HET PROCES KRAVCHENKO WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949. Het vertrek van H. M. de Koningin Sultan Hamid II teleurgesteld over houding Nederlandse Regering Voorstel tot uitstel van rapport en aanbevelingen aan Veiligheidsraad Regering niets bekend van voornemen tot liquidatie Nederl. investeringen RADIOREDE VAN DE PAUS De Veiligheidsraad en de Indonesische kwestie VERKLARING VAN CHIFLEY De strijd In Birma De valuta in de Sowjet-zone Cochran ambassadeur In Pakistan Hst spionnageproces te Muenchen GOEDERENTRAM blijft in 1949 rijden Verzoek van MacArthur om meer troepen afgewezen Japanse herstelbetalingen Sowjet-Russlsch manifest over Duitsland algera. Frankering by Abonnement: Terneuzen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.NJVt.I. te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot Woensdagavond Zacht. Op de meeste plaatsen zwaar ibewolkt. Meest matige wind uit Zuid-Westelijke richtingen. Overwegend droog weer. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1042- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.VL Firma P- .1- van de Sande Terne uzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.min! maat per advertentie 1,56. Inzending advertcntlei tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertentieaj 5 regels 60 cent; ledure regel meer 12 cent. Ver melding; Brieven onder ar. Bureau van dit 10 cent meer Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal SiViS, Naar het A. N. P. verneemt zal H. M de Koningin zidh in geen geval voor het einde van deee week naar Sankt Anton toe geven, waar Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene nu sinds 6 Fatoruari vertoeven. Het plotseling vertrek van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon naar Nederland voor overleg met de Nederlandse Regering wordt in welingelichte kringen te Batavia in verband gebracht met het plan van het Kabinet, zoals dat na het aftreden van Minister Rassen geformuleerd werd. Nadat Dr.. Beel het standpunt van het Kalbinet, dat volgens persberichten o.m. het accepteren van de resolutie van de Veiligheidsraad inhoudt, telegrafisch was mede gedeeld, zou Dr. Beel het toesluit hebben genomen in rechtstreeks •verleg met de Regering de gecompliceerde politieke situatie in Indonesië te bespreken. Sultan Hamid H, hoofd van de Dareah West-Borneo, verklaarde Mjaandag: „,,Ik ben teleurgesteld, dat mijn vertrouwen in Nederland niet is bewaarheid." Hij zeide dit in commentaar op de jongste politieke ontwikkelin gen, in het bijzonder het vertrek van Dr. Beel en Dr. Koets. „Im mers toen wij aan het einde van het Haags overleg naar Indonesië zouden terugkeren, zou op korte termijn een interim-regering wor den gevormd. Maar wegens strijd tussen de politieke partijen in Nederland werd zelfs op de avond van het afscheidsdiner in Sdheve- ningen, op de dag voor ons ver trek dus, dit plan veranderd en op de lange baan geschoven. Op dit ogenblik wenst de Nederlandse Regering eerst de uitspraak van de bijeenkomst federaal overleg, het college van de hoogste verant woordelijke leiders der deelgebie den", aldus deelde Hamid aan de Nieuwsgier mede. Daartegenover stel ik, dat de Nederlandse Regering, die het tot in den treure heeft gehad over haar verantwoordelijkheidsbesef jegens deze gebiedsdelen, blijk baar niet bij machte is geweest, cm alle consequenties te overzien, welke zouden voortvloeien uit het inzetten der tweede politionele actie, hetgeen men zou mogen verwachten van een regering, die zichzelf respecteert. Voorts, dat zij, na deze consequenties te heb ben ervaren, daarvan zeer beslist terugschrikt en dit vervolgens toeschrijft aan een college dat tot dusver altijd heeft gestreden voor een ontwikkeling langs evolutio naire wftg Velen onzer vragen zich thans af of Nederland mis schien bang is, dat de voor de i* wederopbouw van Nederland zo broodnodige Marshall-hulp zal worden stopgezet. Het spijt mij, dat ik dan moet constateren, dat Nederland op het critieke ogen blik niet in staat blijkt te zijn, een regering met ruggegraat voort te brengen. Ik, herinner mij de woorden van Minister Stikker, dat slechts algehele uitputting Nederland er toe zou kunnen brengen, om van de ingeslagen koers af te wijken". Sultan Hamid zag nog slechts twee mogelijkheden, namelijk dat De commissie van de Verenigde Naties voor Indonesië heeft gis terenavond een telegralmi aan de Veiligheidsraad gezonden. Hierin wordt voorgesteld de datum, waarop volgens dte resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Ja|n', zou moeten worden gerappor teerd inzake de vorming van de federale interim-regering en aan bevelingen zouden moeten wor den gedaan om te komen tot op lossing van de tussen beide par tijen bestaande moeilijkheden moeht op die datum geen over- eeastemiing zijn bereikt te ver anderen van 15 Februari in 1 Maart. Dit voorstel wordt ge daan. in verband met de huidige ontwikkelingen in Den Haag. Met betrekking tot de mede deling van Dr. A. Valentine, hoofd van de ECA-missie in Nederland, voor het Amerikaanse congres, als zou de Nederlandse regering voornemens zijn in het lopende jaar tot een bedrag van 320 mil- lioen ,dollar van de Nederlandse investeringen in het buitenland te liquideren, wordt van bevoegde regeringszijde medegedeeld, dat de regering niets bekend is van een voornemen dit jaar tot liqui datie van Nederlandse investerin gen in het buitenland over te gaan. Men vermoed, dat bij de transmissie of bij de interpretatie van dit bericht een misverstand is «pgetreden. De Paus zal Zondag voor de re/Ho zich tot de wereld richten, na een Mis in de St. Pieter te hebben opgedragen te 12.00 uur des middags, „als eerherstel voor het vonnis dat tegen Kardinaal Mümdszenty werd uitgesproken". JONG ECHTPAAR WOONT IN CJEL. De woningschaarste kan vreemde verrassingen ople veren. Een jong echtpaar in Beverwijk, dat wel inwoon de, maar niet in het bezit was van een huisvestigings- vergunndng en op grond, daarvan op straat is gezet, woont thans dn een cel in het politiebureau te Bever wijk. Waarmede bewezen is, dat de Beverwijkse politie agenten de vriendelijkste mensen van Beverwijk zijn, want ondanks het verzoek van de wethouder van. Volks huisvesting om ergens een plaatsje voor dit echtpaar In te ruimen is er tot nog toe geen ander dak dan het dak van een cel in het bu reau voor hen gevonden. de Nederlandse Regering thans door Dr. Beel zou worden over tuigd van het feit dat uitvoering van de volledige resolutie van de Veiligheidsraad niet mogelijk is of dat de Nederlandse Regering zal heengaan. Hij zeide, er ver trouwen in te hebben, dat de eerste mogelijkheid zal worden verwezenlijkt. Er zijn hier geen aanwijzingen, dat de Veiligheidsraad de Indone sische kwestie spoedig weer zal opnemen. Het tijdstip daarvan hangt vermoedelijk af van wat de heer Cochran uit Batavia zal rapporteren. Naar Aneta ver neemt, wordt in Indonesische re publikeinse kringen een telegra fisch rapport van Cochran aan de Veiligheidsraad omstreeks 27 Februari verwacht. De Australische Eerste Minis ter Joseph Chifley, heeft in het huis van afgevaardigden ver klaard, „dat de Australische rege ring generlei officiële mededeling heeft ontvangen over enige wij ziging van het standpunt der Amerikaanse regering t.a.v. de bezetting van Japan". Chifley zeide dit naar aanleiding van een vraag, of hij iets wist van de her komst van „berichten, dat de V- S. van plan zijn zich. uit Japa; terug te trekken!". Na veert'en dagen strijd heb ben de regeringstroepen van Bir ma de controle over Insein, ten Noorden van Rangoon, en de om liggende gebieden weer in han den, zo deelt een officieel com- miuniqué mede. Inse'n was enige tijd door de Karens bezet gehou den. De Karens trokken zich naar het Noord-Westen terug, doch zij werden vervolgd door regeringstroepen. Een belangrijke aajnval was gedaan op de stelling Kawegyn, aan de spoorlijn Ran goonInsein, die door Karens is bezet. Zware verliezen werden toegebracht aan een verster kingsmacht van 400 Karens bij Z:gon. Er werden verschillende gevangenen gemaakt, onder wie enige hoge officieren. Een groot aantal wapens werd op de Ka rens, die hoofdzakelijk deserteurs waren, vrrovérd, zo toesluit het communiqué. Uitroepen als „leugens" en „verrader" klonken gisteren door de rechtszaal en werden geuit door een Sovjet-Russische leger generaal en Victor Kravchenko. De officier generaal Leonid Roedenko, niet te verwarren met generaal Roman Andrevich Roe denko. de Sovjet-Russiche open bare aanklager in het proces te Neurenberg, getuigde tegen Krav chenko. Roedenko was indertijd hoofd van de Sovjet-aankoopcom- missie, waartoe ook Kravchenko behoorde voordat hij zijn Sovjet burgerschap opgaf. Roedenko keek de eiser recht in de ogen en zeide: „Ik beschouw Kravchenko als 'n verrader van zijn land, een oorlogsmisdadiger en een misda diger volgens de gewone wet. Daarom zou h ij moeten terecht staan voor een militair tribunaal in de Sovjet-Unie. ,,3 April 1944, aldus de- generaal, vernam ik uit de kranten, dat de ingenieur van de derde rang Kravchenko z'n mi litaire eed had gebroken en was gedeserteerd. Generaal Roedenko beschuldig de Kravchenko ervan te behoren tot een groep, die een nieuwe wereldoorlog wilde ontketenen en voegde eraan toe, dat „het Sov jet-volk naar vrede dorst. Wij zijn helaas in beslag genomen door de vreedzame wederopbouw. De Sov jet-bladen noch het volk spreken over oorlog." Kravchenko: „Met dat alles Overeenstemming in de wapen stilstandsbesprekingen tussen Jo den en Egyptenaren op Rhodos is „zeer op handen", zo wordt uit welingelichte kring, die in contact staat met de conferentie, aan Reu ter meegedeeld. Naar men in deze kring ver klaarde, hadden beide partijen er in toegestemd om de door de Jo den bezette stad Aoedja in de Ne- geto nabij de Egyptische grens tot hoofdkwartier te maken van de commissie van toezicht op de wapenstilstand. De plaats zou dan „niemandsland" worden. Het bezit van Aoedja is in de afgelo pen twee weken het struikelblok geweest voor de onderhandelingen. De Joden verwierpen een eerder aan de hand gedane suggestie van de Egyptenaren, dat de stad een „neutrale zone" zou worden. Waarschijnlijk zal de wapenstil- standscommissie onder leiding staan vani brigade-generaal Riley, staf-chef van de waarnemende be middelaar Dr Bunche, en o.m be staan uit hoge officieren van bei de partijen. De delegaties zien zich thans geplaatst tegenover twee belang rijke taken een beslissing om trent Beersjeba (de hoofdstad van de Negeb, die door de Joden ver leden jaar October werd veroverd) en de bestemming van de Israëli sche troepen in de Oostelijke Ne- geto. Men gelooft, dat de Egyptena ren hun eisen, die zij in het begin van de conferentie stelden, dat Beersjeba door de Arabieren zou moeten worden bestuurd, hebben laten vallen. De Joden.weigerden dit en ver klaarden, dat Beersjeba niet slechts de hoofdweg in het Zuiden naar de Egyptische grens beheer ste, maar eveneens twee belang rijke wegen naar 't Transjordaan- se front naar Hebron en naar Akaba. De Joden betoogden, dat Transjordanië nog geen wapen stilstand met Israël had geregeld en zij de controle over dit vitale wegenkruispunt niet konden op geven. Volgens welingelichte kringen aanvaarden de Egyptenaren thans de Israëlische zienswijze en zullen zij waarschijnlijk toestemmen in een Israëlische controle van de stad in ruil voor waarborgen, dat Israël geen agressieve bedoelingen jegens Egypte zal tonen. hebben jullie toch maar heel Oost- Europa opgeslokt," (Hilariteit in de zaal.) Generaal Roedenko: „Wij zijn bezig met plannen om rivieren, die naar het Noorden stromen naar het Zuiden te laten stromen en oasen in de woestijnen te scheppen." Kravchenko: „Jullie zouden je toeter bezig kunnen houden met de vrijheid van de mens in plaats van met oasen in woestijnen". (Opnieuw hilariteit en applaus op de publieke tribune.) Generaal Roedenko verzocht hierop maatregelen tegen de in terrupties. De voorzitter van de rechtbank Henri Durkheim zeide de zaal te zullen doen ontruimen, indien „er gi-en einde kwam aan het onbe hoorlijk gedrag tegenover een generaal van een vreemde mo gendheid." Generaal Roedenko verzocht de rechter wederom zonder interrup ties zijn verklaringen te mogen afleggen. „Kravchenko heeft mij zoeven een lakei van de dictatuur genoemd," aldus Roedenko. Toen deze zin in het Frans was vertaald, zeide rechter Durkheim: „Dat hei) ik niet gehoord. Ik ver sta geen Russisch." Generaal Doedenko: „Bedreigin gen maken mij niet bang." Rechter Durkheim: „Dat hebben wij ook geen ogenblik veronder steld." De advocaat van Kravchenko, Mr Izard, vroeg: „Wat zou er met Kravchenko gebeuren als hij in de Sowjet-Unie zou zijn en over Stalin zou spreken als hij in zijn boek doet?" Roedenko antwoordde: „Geen Sow jet-burger zou op een derge lijke manier over Stalin kunnen spreken." Kravchenko stond! op om een verklaring af te leggen, doch de President waarschuwde hem: „Ik zal geen beledigingen tegenover deze getuige toestaan." Kravchenko antwoordde: „Ik ken geen woord, dat beledigender is dan verrader." De President: „Dat is één van de dingen, waar het in dit proces om gaat en daarom is het woord „verrader" toegestaan." Kravchenko: „Dat Roedienko hier in uniform verschijnt, is een maskerade om indruk te maken op het publiek. Te Stalingrad stierven duizenden van mijn land genoten. Zij stierven voor Rusland en niet voor Stalin. Maar Roeden ko maakte daar gebruik van om zijn gouden epauletten en medail les te krijgen Mr. Nordmann van de verdedi ging stond op en protesteerde he vig, uitroepend: „Hij verwierf zijn rang te Stalingrad hoed af voor het Rode leger." Enige minuten lang werd door elkaar geroepen, zodat men niet meer kon horen, wat er gezegd werd. Hierop stond het Hof op voor een pauze. loosheid komt voort uit de werk hervatting in het gas- en electri- clteitsbedrijf. Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren in West-Berlijn, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russi- sche zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou rijn. Reeds in de loop van Donder dag werd aan de Westelijke wis selkantoren in totaal vierhonderd duizend Oostmark aangeboden. De omwisselingskoers is: 4,5 Oostmark tegen 1 Westmark. In e namiddag werd het aanbod zo fr dat per klant niet meer dan voor vijf Westmark werd in gewisseld. landen met „Middellandse-zee-cul- tuur" (Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, de Oekraïne, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Libanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrika) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turkije Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd Oochran z.al zijn werk in Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. richt, volgens hetwelk Koning George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Klecka is tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo- waakse regering inlichtingen had verstrekt over de gamizoensinde- ling van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. de, dat het aftreden van Minister Sassen te betreuren is. De overeenstemming tussen het Kabinet cn Dr. Beel verheugt spreker. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet blijven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De voorlichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van De Kaad van Commissarissen der Z.V.T.M. heeft in de vergade ring van gisteren besloten, dat. de exploitatie van de tram voor het goederenvervoer voor 1949 gehandhaafd zal blijven. Dit is mogelijk gebleken door een tegemoetkomend aanbod van de voornaamste verladers- Het bestaande dagelijks ®stuk- goederenvervoer oer tram zal ook gedurende die tijd blijven worden uitgevoerd- De Amerikaanse Minister voor het Leger, Kenneh Royall, heeft verslaggevers medegedeeld, dat het departement van het leger een verzoek van Generaal Dou glas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, om meer troepen, van de hand ge wezen. Royall zeide, dat generaal MacArthur medegedeeld was, dat het „niet doenlijk" was ham meer troepen te zenden. Royall legde deze verklaring af toen hem vra gen werden gesteld over berich ten,, dat generaal MacArthur om meer manschappen en vliegtuigen had verzocht met het oog op de communistische overwinningen in China. Royall zeide verder nog: „Wij overwegen geen enkele ver andering, noch in de troepen sterkte, noch in het plaatselijk opperbevel. Generaal MacArthur's hoofd kwartier heeft gisteren de Japan se regering opdracht gegeven de voormalige leger- en vlootarsena- len te Tokio eis Yckosoeka gedeel telijk te ontmantelen ten behoeve van de herstelbetalingen, aan Nederland, Groot-Brittannië, Chi na en de Philippijnen. Er zullen uit deze arsenalen kraneg, electrische ovens, draai banken, generatoren en ander industrieel materieel worden ge demonstreerd met 'n totale waarde van. ongeveer 4.300.000 gulden. Nederland zal hiervan voor oirca 1.900.000 gulden ontvangen. Volgens berichten, afkomstig van Duitse zegslieden, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Sowjet-Russdsöhe autoriteiten in Duitsland, as het ontwerp opge steld van een manifest, dat in de Oostelijke zone van Duitsland, als antwoord op het opstellen van een grclndwet voor West-Duits- laind, zal worden uitgegeven; dit ontwerp zou zich thans te Moskou bevinden, waar het Politbureau er zijn goedkeuring aan moet hechten. Volgens deze zegslieden zal in het manifest uit naam van het Duitse vollki worden verklaard, dat dit afziet van alle aanspraken op voormalige Duitse gebieden, die thans door Polen en de Sow jet-Unie worden bestuurd, zonder dat dit in een vredesverdrag is neergelegd. Voorts zou in dit manifest een beroep worden gedaan op de Ge allieerden, om alle bezettings troepen uit Duitsland terug te trekken en af te zien van alle aanspraken op herstelbetalingen door Duitsland. Ook zou in het manifest wor den verklaard, dat Duitsland één behoort te zijn. De grondwet voor West-Duitsland zou worden ver oordeeld. De Franse communistische af gevaardigde Fernand Grenier, ver klaarde tegenover Reuter, dat een man de vroegere mevrouw Krav chenko met een mes bedreigd had. Deze man was verscheidene keren met exemplaren van het boek van Kravchenko op Sowjet-getuigen afgekomen en had hun verzocht hun namen er in te schrijven. Toen zij weigerden bedreigde de man hen met een mes. Reuter verneemt, dat de man eveneens Kravchenko heet. Hij zeide te Charkof geboren en geen familie van Victor Kravchenko te zijn. het Kabinet koos, zal wel niemand verwonderen. De resolutie van de V. R. maakt inbreuk op onze soeverei niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zij houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan is de Unie van de baan en dan is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhom (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons dvertentieprjjs: jr mm 10 et.; minimum sr advertentie 1,50. izendtng advertentie» it des namiddags 4 uur ubrlek kl advertenties: regels 60 ct.; Iedere gel meer 12 cent. Ver- el ding: Brieven onder -. Bureau van dit Blad cent meer. 5 per kwartaal. ZON EN MAAN Feb. Opk. Ond. Opk. 1949 Zon M 19 7.48 18— 1 28 20 7.46 18.02 2.54 21 7.44 18.04 4.14 22 7.42 18,06 523 23 7.40 1808 6.16 24 7 38 18.10 6.54 25 7.36 18.12 7.21 26 7.34 18.13 7.40 27 7.32 18.15 7.54 28 7.30 18.17 8.06 Oei 10.06 10.31 11.06 11.51 12.52 14.02 15.17 1632 17.45 18.57 it. De Regering zocht iweg en die is in dit ge- vinden. De houding, die ver de Commissie van isten aannamen, is dub- Bovendien toestaat er erschil in handelen te- Commissie hier in Den n Batavia. Het is een heim, dat de hoge ver- liger van de Kroon in e verhouding staat tot wrnaamste Commissie- is tegen de diplomatie- en tegen het landSbe- lating van de Republi- minenten zal in ieder g zijn, ook al mochten laar demonstraties ont- Oud (VVD) houdt eni- ie beschouwingen over de Naties. Het doel van oet zijn de opbouiw van ftionale rechtsorde. Wij ermede volkomen in. gt mede onderwerping spraak van dit orgaan, wij het daarmede niet het de vraag of wij het 3 V. N. verlaten, indien fen deze resolutie ver- j hebben echter re ke iden met de samenwer- Nederland en de Ver ten van Amerika. Deze ing dreigt verstoord te ioor de Indonesische Avondvergadering. ondvergadering gaf de hart (Arb.) zijn on't- :e kennen over het op- Nederlandse troepen iblikeinse gevangenen, een onderzoek naar die dient de volgende mo- Ler, eel, dat een smet ge- ïigt te worden op de e troepen in Indonesië rontrustende berichten, ie doen over mishande- dere wandaden, waar- sische gevangenen het zouden worden, Regering uit op kor- een onafhankelijk on- iar deze berichten te en en daartoe een com- vormen van personen, lergeschikt zijn aan mi- ambtelijke autoriteiten ië en deze commissie dheden te verschaffen ais nemen van klachten plaatse instellen van iek en het rapport, dat en, aan de Kamer over >ver tot de orde van de GOES VAN NATERS RHORN" Schouten (A.-R toe- het verschil van me- Mr. Sassen en het Ka de Regeringsverkla- t. Drees was gebaga- let meningsverschil is og steeds duister. Vol- Idering is gewenst. )est voor uit een docu- 'alar. ïft hierin een verslag tzaamheden der Repu- ertegenwoordiging bij dit document vertelt hij bezoek kreeg van dhart en dat deze hem ;en ontmoeting te ar- ssen Drees en Hat tg. eft Palar enige mede- )r de gesprekken van ►etreffende de partij- en opvattingen in verklaart hierin o m. .D. en de C.H.U. wel :ij onder de druk van van politiek moeten eent voorts, dat deze i resolutie van de V- noet afwijzen. Kepubliek is het Ka- heilloze weg. ers mening is de Re- partij in het geschil en als de Verenigde anders over denkt, dan moet Nederland zich liiertegen met alle kracht verzetten- Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingen tussen de P. v d. A. en de K. V P., die de zwak heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. Motie van wantrouwen- In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen - 'ver de in feite verdwenen Repu bliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met de belange» van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag." De motie was mede ondertekend door: GERBRANDT WELTER BRUIN S SLOT ZANDT De heer Hoogcarspel (C.PN.) dient daarna een motie in, om de debatten te schorsen teneinde ket door de heer Schouen voorgeleze» document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten verwor pen. De heer De Groot (CRN.) wjst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend in grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is «Ji- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De gueriSa- strijd van de Republiek duwt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoe dig gevolgd zal worden door dat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog in ver zet is, 7/11 het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy (A -R.) be schrijft de politiek van de vorige Kabinetten als „afbraak-politiek Dit Kabinet heeft de consequen ties uit de militaire actie van Dec. j.I. niet getrokken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtjj. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond het zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Con cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huis. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kabinet beeft geen verontschuldiging meer voor het opnieuw spreken met personen als Soekarno en Hatta, Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G-) oefent critiek öp de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen Ir mdonesië ea eist een uitvoerig onderzoek hiernaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, naar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van Dr. Drees naar Parijs ging. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein Swiban- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor ste] deed, iiij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de lieer Sassen verklaarde Dr. Drees, 'iet niet juist te vinden hierover .iivoerige mededelingen te loer. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan, Spanningen waren er al eni ge tijd. Hiervan wens ik niet te spreken. Tenslotte betrof het de vraag hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verder aanduiden. Intussen is er een en ander in de pers verschenen, dat mij noopt tot nadere veklaring. In het artikel van ,JDe Linie" wordt wél het standpunt van Mi nister Sassen juist weergegeven, niet ecijter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen be zwaren te hebiben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen (betreffende de politiek tegenover Amerika. Wij hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1