BIM EN HET GRIJZE POEDER VERDUISTERING IN SPANJE Prof. Cosijns over Atoomonderzoek In België UIT DE PROVINCIE Wat brengt de Radio? POST VOOR TROEPEN SCHEPEN IN PORT SAID. ai r Treinramp in Spanje Reimann tijdelijk op vrije voeten Reusachtig radarnet door Noord-Canada? De valuta in de Sowjet-zSne Cochran ambassadeur in Pakistan Hst spionnageproces te Muenchen Volgens het Duitse nieuws bureau DPD zullen Britse en Franse troepen deelnemen aan de Amerikaanse ïegermanoeuvres, die in April in de Amerikaanse zone zullen worden gehouden. De opvarenden van het s s. Wa terman, dat ibinnenkoat met troe pen naar Indonesië vertrekt, kun nen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 17 Febr. a.s. ter post bezorgd wordt. Ook de opvarenden van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", da|t op thuisreis is, kunnen in Port Said post ontvangen. Hiervoor niet later dan 20 Febr. postien. ONGEFRA NKEERDE POSTPAKKETTEN. Met ingang van 1 Maart 1949 zullen weer ongefrankeerde post pakketten. verzonden kunnen wor den; over de voorwaarden e.d. ge ven de P T.T.-kantoren alle nade re inlichtingen. „We halen de volgende oase niet meer vóór de nacht", zei Mugli Basli terwijl hij zijn kennersblik op de ondergaande zon liet vallen. „Een nach in de woestijn door brengen lijkt me prachtig!" ant woordde Bim geestdriftig. ..Voor de prinses Fatima is het niet zo prettig. Zij zal in haar draagstoel moeten overnachten", mompelde Basli". „Veilig is de woestijn nooit...". Op dat ogenblik naderde een stof wolk. „Een ruiter", zei Basli. Hij had gelijk. Zó snel kon een kameel zich onmogelijk voortbewegen. De eenzame woestijnrulter reed recht op de karavaan toe Wantrouwig hield men in. Natuurlijk zal geen man alleen het wagen, een hele kiarafvaan aan te vallen, maar kunnen niet achtere iedere zand heuvel ontelbare mannen staan De ruiter naderde de draagstoel van prinses Fatima, de dochter van de sheik, overhandigde haar een ibrief, groette eerbiedig en verdween toen weer spoorslags naar de onbewegelijke horizon van waar hij was gekomen. Een Madridse courant publiceer de kortgeleden een humoristische tekening, vier mannen voorstel lend, die in het donker een weg zoeken. De achterste loopt telkens achter de voorste aan; in de verte lokt 'n licht. ,,Is dat de poolster?", vraagt een van hen. „Neen", krijgt hij ten antwoord, „dat is de enig brandende lantaren op de Aveni- da". Gedurende de oorlog verduister de Europa en Spanje was helver licht. Thans is het overige deel van Europa tamelijk vc. licht en Spanje tamelijk donker. Spanje verduistert zelfs overdag, ja over dag meer dan des nachts. Drie dagen in de week is er tot aan <Je avond geen electrische stroom, de andere 3 dagen wordt hij des morgens verstrekt. Slechts de Zondagsvreugde wordt voorlb- pig door geen beperkingen ge stoord. Dan zijn alleen de honderd watt lampen gedoofd, die door de zaklantaarnbatterijen schijnen te wordten gevoed. Fabrieken en werkplaatsen, voor zover zij zelf geen stroom kunnen opwekken, werken op hal ve kracht. In Barcelona sluiten de winkels om 5 uur namiddags. Ma drid gaat over tot een 6-urige kantoortijd. Bioscopen, die geen „zetfverzorger" zijn, moeten af zien van de middagvoorstelling. Wie na 7 uur des avonds aan de schrijftafel zit of aan de bank schroef staat, wprdt door de con cierge weer afgesneden, wat over dag wordt uitgespaard. Waskaarsen worden thans niet alleen voor kerkelijke diensten, maar ook voor wereldlijk gebruik verkocht. Kleine winkeltjes en da mesbontzaken staan broederlijk in hetzelfde teken van het proletari sche carbidlicht. Gelukkig is er op de zwarte markt zoveel olijfolie te koop als men hebben wil, al leen tegen de officiële prijs is het een zeldzaamheid. Het goede oude olielampje is nu veel betrouwbaar der, dan de ondervoede gloeilamp, die ook in de toegestane uren heel onbehoorlijk staakt. Des nachts is de verduistering minder vervelend. In tegendeel zelfs, de liefdespaartjes, voor wier neus bij het invallen der duister nis het Madridse stadspark uit morele overwegingen wordt ge sloten, zij zijn zelfs tevreden. Tot nu toe drongen ze om in de bio scoop te komen; nu is 't op straat donkerder. De grote, .eens licht- uitstralende lampen hangen rood achtig glanzend aan de dradien der lampdons. Pijnlijker is de stroomafsluiting overdag. Het kleinste moderne huurhuis in Madrid, in Barcelona en in andere grote steden heeft zijn zeven of acht verdiepingen. Zonder stroom gaat de lift niet van zijn plaats. En wee hem, die naar de achtste etage moet of wee een ander, die zijn ooievaarsnest daarboven moet verlaten, om luci fers in te kopen. In net centrum van de stad staan zelfs warenhui zen, die er tot nu toe mede pronk ten, tien en vijftien verdiepingen hoog naar de Spaanse stratosfeer op te rijzen. Thans veroorzaken zij een schrik. Waarom deze naoorlogse (of vóóroorlogse verduistering Om dat Spanje te weinig stroom pro duceert en teveel stroom ver bruikt; het leeft boven de ver houdingen. Het stroomverbruik is in een tijdsverloop van 15 jaar verdubbeld. Het bedraagt in 1048 6600 millioen kilowatturen tegen over 3400 millioen Kilowatturen in 1934. Men bewerkstelligt met zo"n ijver Spanje's electrificering en industrialisering, dat de bouw van fcraöhtinstallaties en stuw- bekkens achteraan hinkt. En bo vendien heeft de Spaanse electri- eiteit een uitgesproken tegen stander; dat is de Iberische blau we hemel. Deze hemel heeft een tegenzin om bewolkt te zijn en helemaal niet daar, waar juist stuwbekkens zijn. Soms ligt in de Levant een heel gewest onder wa ter. Daar is al het water naar beneden gekomen, dat op andere plaatsen ontbreekt. Het weer be kommert zich niet dn het minst om 't industrialiseringsprograim- raa van de Minister van Econo mische Zaken. Derhalve wordt Spanje reeds sinds meerdere jaren van stroom afgesloten; de beperkingen wor den merkbaar. Men kan zeggen, het wordt steeds duisterder, hoe meer men electrificeert. Twee meningen bestrijden elkaar. De enie zegt, men moet eerst de kraohtproductie voldoende verho gen en dan pas meer motoren la ten lopen, de andere gelooft, dat men zo snel mogelijk moet elec- trificeren en industrialiseren en daarbij stagnaties op de koop toe nemen. Deze laatste schijnt de sterkste te zijn. Als iets zeldzaam begint te worden, gaat de mens erover na denken. Zo zijn de Spanjaarden tot de ontdekking geomcn, dat de geheimzinnige electrische stroom een bijzondere eigenschap bez't. Het is het enige product waaraan gebrek heerst en dat tot nu tce op de zwarte toarkt niet te ver krijgen is. van mening, diat de Sowjet-Unie, in geval van oorlog, lin dit gebied zou toeslaan. In het congres is reeds een wetsontwerp ingediend, dat voor ziet in het instellen van een uit gebreid radarnet rondom de Ver enigde Staten. Het plan wordt thans ondrzocht door een afde ling van de huiscommissie voor de strijdkrachten; de kosten ervan worden op 161 millioen dollar ge raamd. De sneltrein BarcelonaMadrid is in de nacht van Zaterdag op Zondag te 22 uur 05 bij, Mora la Neva ontspoord. Het ongeluk geschiedde toen de trein over een viaduct reed. Drie wagons, waarvan een slaapwagen, werden over de leuning van de brug geslingerd en tuimelden van een hoogte van 40 meter omlaag. De ramp schijnt veroorzaakt te zijn door een mankement aan de spoorbaan. Er is melding ge maakt van reeds meer dan hon derd slachtoffers. Vier slachtoffers van de ramp met de sneltrein BarcelonaMa drid zijn in het ziekenhuis te Reus overleden. Acht en twintig gewon den verkeren nog in zorgwekken de toestand. De (bergingswerken worden \oortgezet. De wag is zijn echter zodanig in elkaar gereden, dat het moeilijk is de slachtoffers, die nog onder het wrak kunnen liggen, te bereiken. Een onderzoek werd in gesteld naar de oorzaak van de ramp. Deze zou, volgens spoor wegbedienden,, zijn te wijben aan een defect van de rails. Op de koepel van het paleis van justitie te Brussel zal een 16 meter lange televisie-zendantenne worden gebouwd. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft opdracht ge geven de in arrest gestelde com munistische leider Max Reimann tijdel"k uit de gevangenis te ont slaan. In de desbetreffende or der wordt nog medegedeeld, dat Reimann zijn gevangenisstraf van drie maanden op 'n later tijdstip zal moeten uitdienen. Volgens D.P.D. werd Retrrann op vrije voeten gesteld, xeneinde hem in staat te stellen de ver gadering van de parlementaire raad te Bonn, waarvan hij lid is, bij te wonen. De Canadese Premier St. Lau rent verklaarde Zaterdag, dat de Canadese en Amerikaanse rege ringen voornemens zijn een re achtig radJametwerk door Noord- Canada te leggen, door middel waar van tegen het naderen van vliegtuigen zou worden gewaar schuwd1. Sommige strategen zijn BIERVLIET. Contactavond. Nadat de jeugddienst was afge lopen organiseerde de Jonge Kerk van Biervliet Zondagavond een contactavond voor de Herv. Jon geren uit het Land van Cadzand. Na de gezamenlijke maaltijd volgde declamatie door Wim Die- leman en Jan Colijn. Onder leiding Van Wika Romer uit Oostburg werd „De boer uit Zwitserland" ingestudeerd. De spraakwaterval die daarna op het programma stond, leverde verschillende sprekers (sters) met verschillende onderwerpen op. Zo hoorden we twee dames spreker over een „Boordeknoopje" en „De tram van Biervliet", ter wijl de heren „Televisie en con- tactavond" te behandelen kregen. Zoals te verwachten was bracht de één het er minder goed af dan de ander, doch de aanwezigen amuseerden zich kostelijk. Na de pauze begon de familie- cdmtpetiltie, die vlot werd afge draaid. De familie, Boerenkool en Spruitkool waren tegen elkaar op gewassen. Met 3 punten verschil won Spuitkool. Ns,dat verschillende coupletten van de avondzang gezongen wa ren, sloot Wika Romer deze con- tactavond. Tijdens een conferentie voor studenten van de vrije universi teit te Brussel, heeft Professor Cosijns, welbekend dor zijn stra tosfeertochten en het die pzee- onderzoek met Professor Piccard verklaard dat het instituut voor atoomonderzoek waarvan Co sijns de leider is voor het we tenschappelijk ondierzoek 1 pro cent van de uraniumproductie der Belgische Congo had ge vraagd, doch dat dit dloor de Bel gische regering was geweigerd. De Belgische hoogleraar wees er op dat de Belgische Congo atoomgeleerden om hun onder zoekingen te kuinnen voortzetten op de zwarte markt zijn aange wezen om de benodigde uranium te verkrijgen. „Het is nog niet te laat, aldus Cosijns, „maar het is tijd, dat de stilte, diie rondom de uranium- kwestie in België heerst, wordt verbroken". Professor Cosijns verklaarde verder dat de wereldproductie aam uranium niet bekend is, doch dat dieze wordt geschat op 5000 a 10.000 ton per jaar, waarvan zeker de helft in de Belgische Congo wordt gevonden. De hoe veelheid radium die hieruit wordt gewonnen vertegenwoordigt een energie, die veel groter is dan die van de steenkool, de hydro-elec- trlsehe energie en van petroleum tezamen. Voor het wetenschap pelijk onderzoek is evenwel nog een grote taak weggelegd. De Belgische hoogleraar stelde vervolgens de betekenis in het licht van de bijproducten van het uranium voor de geneeskunde en de industrie. Deze bijproducten worden, aldus Cosijns, op het ogenblik in de Verenigde Staten vernietigd. „Reeds vier jaar" zo zeide hij toet klem „worden in Amerika radio-actieve stoffen vernietigd, gelijkwaardig aan enorme hoeveelheden radium." Volgens Prof. Cosijns wordt de atoomenergie op het ogenblik" slechts voor oorlogsdoeleinden gebruikt en wordt op industrieel gebied geen vooruitgang verwe zenlijkt. Enorme sommen wor den aangewend ter vervaardiging van atoombommen en de ura- niutovoorraden lin de Verenigde Staten worden slechts aangelegd voor oorlogsdoeleinden. Het „ge heim" dat volgens Cosijns in het geheel geen geheim meer is, ver lamt ieder wetenschappelijk, on derzoek. De oogmerken der Amerikaanse militairen maken een werkelijke controle der atoomenergie onmo gelijk. „In België", aldus Prof. Cosijns, „zijn ^eer gunstige voorwaarden aanwezig om vruchtbare onder zoekingen te verrichten in het belang van de geneeskunde en de industrie, maar op ieder gebied worden wij tegengewerkt". SAS VAN GENT. Zwemmen, De Sasise zwemster, Mej. R. Vergauwen, behaalde Zondag j.l. voor haar Belgische club G. Z„ de Belgische nationale districts kampioenschappen te Elsene (Brussel) de eerste prijs op de 200 m schoolslag dames (3.06.2). De Sasse zwemmer Joh. v. d. Steen de tweede prijs op de 100 m borstcrawl heren, in eeh tijd van 1.07.4. Zaterdag a.s. hebben te Dor drecht ij; het Sportfondsentoad, nationale zwemwedstrijden plaats. Dè Sasse zwemelulb ,,Ee Bruin vis" zal op die wedstrijden uit komen met Mej. Vergauwen, op de 200 m schoolslag dames. Filmvoorsteling ten bate van Katholiek Thnisfi ont. Zaterdagavond vond in het Katholiek verenigingsgebouw een filmvoorstelling plaatst waarvan de baten ten goede komen aan Katholiek Thuisfront. Voor een volle zaal werd de interessante film over Indonesië gedraaid „Door duisternis tot licht". Op aangrijpende wijize werd een over zicht gegeven van de gebeurtenis sen, die via oorlog, Japanse be zetting en capitulatie, uiteinde lijk geleid hebben tot de chaoti sche toestanden die het zenden van Nederlandse troepen naar In donesië noodzakelijk gemaakt hebben. Er werden opnamen ver toond' uit de slag nm de Javazee, van de Timor-guerilla, alsmede van de aankomst van de eerste Nederlandse militairen op Java. Toneelavond. Dat de plaatselijke gymnastiek vereniging THOR niet alleen aan de inngen thuis is, bleek uit het met veel succes opgevoerde blij spel „De nieuwe typiste". Twee avondien achter elkaar was de zaal goed bezet en na het toneel spel konden de aanwezigen de avond verder gezellig doorbren gen met een dans. SLUISKIL. Serenades. Zaterdag was een drukke dag voor de plaatselijke harmonie. Het was al over half zes, toen eindelijk die hardnekkige sneeuw leek op te houden en een serena de kon worden gebracht aan de eerw. broeder-kok; De heer Col- sen complimenteerde de jubilaris, die 25 jaar in het klooser is. Hij noemde hem de populaire broeder die steeds naar de post gaat en door alle kinderen vriendelijk werd begroet. Spreker hoopte dat de muziek nog eens terug mocht komen voor het gouden jubileum. Daarna was het de beurt aan onze dorpsgenoot L. C. van Aver- maete, die Vrijdag uit de West was teruggekeerd. Op de avond van die dag hadden de penning- meesteresse en secretaris van het R.K. Thuisfront hun opwachting WOENSDAG 16 FEBR. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deuim Laud'attiius; 8.45 Viool; 9.00 Voor onze jonge zie ken»; 9.30 Piano; 10.20 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang en piano; 11.15 Hoorspel; 11.55 De Masqu er aders12.33 Gram.; 12.40 .Cyclus; 1.00 Nieuws; 1.15 Orgelconcert; 1.45 Sextet Jonniy Kroon; 2.40 „Even onder ons"; 3.00 Jeugdconicert; 4.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 4.15 Voor jongens en meisjes; 5.30 Promenade orkest; 6.00 Har- motmiemuziek7.00 Nieuws; 7.15 Luisterspel; 7J30 Actueel geluid; 7.45 Enigielse les; 8.00 Nieuws; 8.15 Luisterspel; 9.00 N.C.R.V.- kwartet; 9.15 Lezing; 9.40 Trio Fantasia: 10.15 Symphonic ork.; 11.00 Nieuws; 11,115 Avondover- dlenking; 11.30 Kwartet. HILVERSUM II; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Londens Philharmo- nisch orkest; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Kookpraatjei0.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Kinderen buiten schooltijd; 11.30 Gram.; 12.00 Accordeola; 12.38 The Kiiima Havvaiïans; 1.00 Nieuws; 1.20 The Ramblersi; 1.50 Viool en gitaar; 2.00 Gesproken portretten; 2.15 Jeugdconcert 3.00 Hoorspel; 3.30 De Regen boog; 4.00 De Roodborstjes; 4.15 Het stond in die krant; 4.45 Vra gen staat vrij; 5.15 Gram.; 5.45 Vraaggesprek1; 6.00 Nieuws; 6.20 Piano; 6.30 Lezing; 7.00 Esperan to literatuur; 7.15 Lezing; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Lezen in de bijbel; 8.00 Nieuws; 8.05 Dingen van de dag; 8.20 Opera; 9.30 Hoorspel; 10.10 Metropole-ork. 10.45 Boekbespreking; 11.00 Nws; 11.15 De hit-kit; 11,45 Gram. reeds gemaakt eini een bloemen hulde gebracht. Thans was het ogenblik gekomen voor de overige dorpelingen om hun belangstel ling te tonen. In een meedógen loze sneeuw- en regenbui speelde de muziek er lustig op los, zij: het ten koste van een gesprongen trommelvel. De heer Colsen sprak hartelijke woorden van welkom, de heer Dourleyn, van de Niwin, compli menteerde de jongeman even eens en mej. Dourleijn overhan digde een mooie bloemenmand. Door twee kleuters werd namens de buurt een rookstandaard met het nodige rookgerief aangebo den. Van Avermaete dankte op een rustige wijze allen die op zulk een duidelijke manier van hun be langstelling blijk hadden gegeven. Nadat de muzikanten binnens huis waren onthaald en onder be scherming van het veilige dak alsnog het Wilhelmus was ge speeld, marcheerde de muziek af. Eerst werden onderweg de door de beide gehuldlgden aangeboden traetatiies geïncasseerd en klok-, slag 7 uur kwam het gezelschap' in het café van de heer Scheele. ter opening van het bal ten bate van de ouden van dagen. De heer Colsen dankte hier de leden voor hun medewerking en het gemeen tebestuur voor het verlenen van ontheffing van de vermakelijk heidsbelasting. Hij wenste verder allen veel plezier en wel op echte Sluiskilse wijze. Tot bijna 12 uur duurde het bal, dat vrij goed was bezocht. Te oordelen naar de deze avond gespeelde nummers, gaat onze harmonie vooruit. Het was een lust, het jongste lid van 12 jaar zijn piston te horen bespelen. Een goede gediajchte is het van het bestuur om a.s. Woensdag met donateurs en verdere be langstellenden in het Parochie huis samen te komen om de prestaties van het corps te tonen. SLUIS. Rijksuniversiteit. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candi- daatsexamen Wis- en Natuurkun de G. mej. E. Lako, alhier, IJZENDIJKE. Naar Indonesië. Eind April zal Ds. Doorn alhier, naar Indonesië vertrekken. Vanaf 20 Maart gaat hij ais veldprediker in militaire dienst om dan in April met de Waterman te vertrekken. JJzendijke laat zijn voorganger node gaan en wij zijn er van over tuigd dat hij gedurende deze 2 jaren door velen gemist zal wor den. We wensen hem veel goeds toe, f hopen hem na de verstreken tijd nog lang als predikant te IJzenddjke te zien arbeiden. KERKNIEUWS. Ned. flerv. Kerk. Ds. J A. Talma, Ned. Herv. Predikant te Zaamslag, heeft voor het beroep naar de gemeente Vlissingen bedankt. hervatting in het gas- en electri- eiteitsbedrijf. Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren In West-Berlijm, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russi- «che zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou zijn. Reeds in de loop van Donder dag werd aan de Westelijke wis selkantoren in totaal vierhonderd duizend Oostmark aangeboden. De omwisselingskoers is: 4,5 Oostmark tegen 1 Westmark. In e namiddag werd het aanbod zo groot, dat per klant niet meer dan voor vijf Westmark werd in gewisseld. tuur" uoego-iöiavie, üuigarije, Roemenië, de Oekraïne, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Libanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrika) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turkije Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, Is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd Cochran zal zijn werk In Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Klecka ls tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo- waakse regering inlichtingen had verstrekt over de gamizoensinde- li.ttg van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. isasaen te oetreuren is. De overeenstemming tussen het Kabinet cn Dr. Beel verheugt sprekei*. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet blijven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De vooi-lichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van Bedankt voor Breskens Ds M. C. Groenewoud te Heemse. Oud Geref. Gemeente. Bedankt voor St. Philipsland Ds A. de Reuver te Terneuzen. verwonderen. De resolutie van de V. R. maakt inbreuk op onze souverei- niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zij houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan is de Unie van de haan en dan is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhorn (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons dvertentiepiója er mm 10 ct.minimum er advertentie 1,50. ïzending advertenties >t des namiddags 4 uur ubrlek kl. advertenties: regela 60 ct.; iedere gel meer 12 cent. Ver leiding: Brieven onder r. Bureau van dit Blad cent ZON EN MAAN 5 per kwartaal. Feb. Opk. Ond. Opk. 1949 Zon ft 19 7.48 18.— 1 28 20 7.46 18.02 2.54 21 7.44 18.04 4.14 22 7.42 18.06 523 23 7.40 1808 6.16 24 7 38 18.10 6.54 25 7.36 18.12 7.21 26 7.34 18.13 7.40 27 7,32 18.15 7.54 28 7.30 18.17 8.06 Oed. 10.06 10.81 11.06 11.51 12.52 14.02 15.17 16.32 17.45 18.57 5t. De Regering zocht ïweg en die is in dit ge- vinden. De houding, die ■ver de Commissie van isten aannamen, is dufc- Bovendien bestaat er erschil in handelen te- Commissie hier in Den n Batavia. Het is een heim, dat de hoge ver- liger van de Kroon in e verhouding staat tot xjrnaamste Commissie- is tegen de diplomatie- en tegen het landsbe- lating van de Republi- •minenten zal in ieder g zijn, ook al mochten laar demonstraties ont- Oud (WD) houdt eni- ne beschouwingen over de Naties. Het doel van oet zijn de ophouw van Ationale rechtsorde. Wij iermede volkomen in. gt mede onderwerping spraak van dit orgaan, wij het daarmede niet het de vraag of wij het s V. N. verlaten, indien gen deze resolutie ver- j hebben echter reke- iden met de samenwer- Nederland en de Ver ten van Amerika. Deze ing dreigt verstoord te ioor de Indonesische A vond vergade ring ondvergadering gaf de hart (Anb.) zijn orit- te kennen over het op- Nederlandse troepen iblikeinse gevangenen, een onderzoek naar die dient de volgende mo- ler, eel, dat een smet ge- tigt te worden op de e troepen in Indonesië rontrustende berichten, e doen over mishande- dere wandaden, waar- sische gevangenen het zouden worden, Regering uit op kor- een onafhankelijk on- iar deze berichten te en en daartoe een com- vormen van personen, lergeschikt zijn aan mi- ambtelijke autoriteiten ië en deze commissie dheden te verschaffen ais nemen van klachten plaatse instellen van >ek en het rapport, dat en, aan de Kamer over >ver tot de orde van de GOES VAN NATERS RHORN" Schouten (A.-R be- het verschil van me- Mr. Sassen en het Ka de Regeringsverkla- t. Drees was gebaga- let meningsverschil is og steeds duister. Vol- Idering is gewenst, jest voor uit een docu- 3alar. jft hierin een verslag izaamheden der Repu- ertegenwoordiging bij dit document vertelt hij bezoek kreeg van dhart en dat deze hem >en ontmoeting te ar- ssen Drees en Hattji. eft Palar enige mede- ïr de gesprekken van letreffende de partij- i en opvattingen in verklaart hierin o m. '.D. en de C.H.U. wel tij onder de druk van van politiek moeten over de in feite verdwenen Repu bliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met dc belange» van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag." De motie was mede ondertekend door: eent voorts, dat deze resolutie van de V- noet afwijzen. Republiek is het Ka- heilloze weg. ers mening is de Re- partij in het geschil en als de Verenigde anders over denkt, dan sderland zich hiertegen niet alle kracht verzetten. Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebejiren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingen tussen de P. v d. A. en de K. V P„ die de zwak heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige foirnuleringen. Motie van wantrouwen. In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen- GERBRANDY WELTER BRUINS SLOT ZANDT ALGERA. Dë heer Hoogcarspel (C.PN.) dient daarna een motie in, om de debatten te schorsen teneinde ket door de heer Schonen voorgeleze* document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten vei-wor- pen. De heer De Groot (C.P.N.) wjst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend in grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is edj- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De gueriBa- strij-d van de Republiek duwt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoe dig gevolgd zal worden door .lat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog in ver zet is, zal het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy (A -R.) be schrijft de politiek van de vorige Kabinetten als „afbraak-politiek" Dit Kabinet heeft de consequen ties uit de militaire actie ran Dec. j.l. niet getrokken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtq. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond het zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Oom- cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huis. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kabinet beeft geen verontschuldiging meer voor het opnieuw spreken met personen ais Soekarno en Hatta. Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G-) oefent critiek óp de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen Ir mdonesie en eist een uitvoerig onderzoek hiernaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, aaar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van Dr. Drees naar Parijs ging. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein Sufban- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor ste] deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de lieer Sassen verklaarde Dr. Drees, I het niet juist te vinden hierover iivoerige mededelingen te loer. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan Spanningen waren er al eni ge tijd. Hiervan wens ik niet te spreken. Tenslotte betrof het dc vraag hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verder aanduiden. Intussen is er een en ander in de pers verschenen, dat mij noopt tot nadere veklaring. In het artikel van ,iDe Unie" wordt wèl het standpunt van Mi nister Sassen juist weergegeven, niet echter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen. be zwaren te hebben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen li>etreffende de politiek tegenover Amerika. Wij hadden alleeni niet dezelfde verwachtingen hiei-van. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3