ffOEDUCHT. SCHOEi Jan Riei ■-JLJURRIJ A.WILKIKG Horloges en Klokken Geheim Consistorie te Rome A. J. Schirris Administratiekantoor „Ziekenhuisverplt- KERKNIEUWS Van 1 pond Boter 2 pond maken kunnen wij niet De Joego-Slavische aanspraken t. a. v. Oostenrijk Is. Adriaansens MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING NOORDSTR. 58-60-TERNEUZEN'TELEF. 2091 Commentaar op Sowjet-antwoord aan Joego-Slavië HOEST Banketbakkerij DE JONGE HULST 25 watt f 0,60 40 Watt f 0,65 60 watt f 0,70 75 watt f 0,80 100 watt f 0,85 150 watt f 1,20 N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VO HEEFT U Telefoon 2636 Aartsbisschop van Liverpool over de 15 Bulgaarse [Predikanten Terugroeping Amer. Gezant ;door Hongarije verzocht ANNE vindt het geluk De buitenlandse arbeiders in België Rasmussen over Scandinavische verdediging De verplichtingen van de V. S. op grond van een Atlantisch pact De werkloosheid in de Brits-Amerikaanse zone Nieuwe planeet ontdekt De kosten zijn gering bij de tegenwoordige pri Vraag Uw handelaar om onze interessante bro VOOR in alle prijsklassen naar HET ADRES voor Uw BOEKHOUDING en BELASTINGZAKEN Temeuzen, Blokken 20 Telefoon 2590 Vlooswijkstraat 14 Ziekenhuisverplegini Operatie-, Speciali Sal Ook tweede klasse ring voor Ziekenfon< Inschrijving Z< Opgaven en inlichtii Lange Kerkstraat Nieuwstraat 5, Axel Zaamslag; J- Breure Voor Hulst en omst 84, Temeuzen- Voor West Zeeuws-1 stadstraat 105, Bierv K- van Veen, Noo< West Z-VL Wij hebben ste het nieuwst» ZIET ÉTALAG1 De vertegenwoordiger van de itarie Westelijke mogendheden heb ben bij de hervatting van de be sprekingen over een Oostenrijks verdrag opnieuw hun standpunt klaarde, dat ofschoon de Sowjet- benstelibetalingen zal verrichten. De Sowjet-plaatsvervanger ver klaarde, dat ofschoon de Sowjet- Unie haar eigen aanspraken had •pgiegevan,, zij nog steeds de Joe go-Slavische eisen tot herstelbeta- ttngen ondersteunde. De plaatsvervangers der Minis ters van Buitenlandse Zaken der grote vier hebben gisteren de ontwerp-commissie „ruime in structies*' gegeven om een ant woord op te stellen op een brief van de Joego-Slavische Mi nister van Buitenlandse Zaken, Ales Bebler, waarin de Joego-Slavische zienswijze t.a.v. de besprekingen Over Oostenrijk is uiteengezet. In deze brief, d.d'. 11 Februari, werd de hervatting van de besprekin gen toegejuicht en verklaard, dat •>oego-Slavië 'bereid was met de grote vier samen te werken om een basis van overeenstemming te vinden voor de kwesties, waar- Joego-tSlavië is betrokken, voornamelijk de grenskwestie aan toespeling op de toekomst van de Karinthische Slovenem. Dr. Downey, de Rooms-Katho- iieke Aartsbisschop van Liver pool, heeft over de gevangenne ming van de 15 Bulgaarse predi kanten verklaard, dat het de hoogste tijd werd, „dat aan deze door de communisten georgani seerde aanval op het Christendom een eind wordt gemaakt". Hij verklaarde dat de beschul digingen, die tegen deze Prote stantse geestelijken waren inge bracht en de „onbeschaamde ver zekering", dat zij „hun schuld be kend hadden" een staaltje zijn van „dezelfde techniek als welke In het proces tegen Kardinaal Mindszenty en de Lutherse Bis schop Ordas in Hongarije ge bruikt is". Te Dusseldorf hebben ongeveer 10.000 personen deelgenomen aan sen door Kardinaal Fringe, Aarts- bisschp van Keulen georagniseer- de protest-demonstratie tegen de veroordeling van Kardinaal Ifindszenty. dan naar het plafond. Onze het verkopen en leggen v We hebben nu een uitgebroic en Moquette Tapijt op 70 cm en diverse kleuren- Ook in Linoleum meerdere radig- Als U -echt voordelig en goed gaat U dan eens naar JURRIJ -- ciaal op ingericht, zodat U heel lang voldoening hebt van Uw vloerbedekking- Vraagt ons ad vies- Het verplicht U tot niets- IDe Hongaarse regering heeft de V. S. formeel verzocht hun gezant in Hongarije, Selden Cha- pin, terug te roepen. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken dieelt mede, dat het verzoek iis gedaan door de Hongaarse gezant te Washington eu wel in verband met de bewe ringen, dat de Amerikaanse ge- sant betrokken was bij die zaak- Mmdszenty. De Hongaarse ge zant was meegedeeld, dat Ghapin oaar Washington zou worden ont boden, doch dat de Amerikaanse regering zich haar standpunt ter- sake voorbehield. Naar vemicimeu wordt betekent dit, dat de Ame rikaanse regering de eis van Hon garije tot terugroeping van Cha- jon weligert te aanvaarden, doch de diplomaat zoiu instrueren op de wormale wijze naar( Washington •erug te keren voor' „overleg' Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Hongaarse gezant doen weten, dat de Amerikaanse regering „het volste vertrouwen in Ohapin heeft •q de beweringen tegen hem als van alle grond ontbloot be schouwt". Het departement geeft geen bij zonderheden omtrent de tegen Ohapin geuite beschuldigingen. F-on modern sprookje van Maria Sawersfey. (Nadruk verboden). Op een stenen stoep, welke naar de keuken van het kleine landhuis leidde, zat een jong meisje, dat bezig was erwten te doppen. Een streep zonlicht gleed over 't bl°n- de haar de blauwe keukenschort «n de wat afgedragen muiltjes van het meisje en scheen te spelen met «nige dozijnen snoeplustige kip- pen en duiven, die hun aandeel in de erwtenoogst opeisten. Erwten doppen is 'n prozaïsche bezigheid, maar de lieftallige Anne Falke zag er daarbij uit als een plaatje uit een sprookjesboek. Het tuinhek knarste m zijn hengsel en een stem riep verbluft: .Assepoester! Zoals ze reilt en zeilt!" „Hiertoe"', aldus de brief, „stel de de heer Bebler zich ter be schikking van de plaatsvervan gers." Na enige discussie beslo ten de plaatsvervangers in hun antwoord wel de Joego-Slavische brief toe te juichen, doch op an dere punten zou er enig verschil van mening heersen.. De Westelijke mogendheden hebben reeds het Sowjet-vborstel tot een nieuwe uiteenzetting van de Joego-Slavische territoriale eisen bestreden, doch zij verklaar den geen bezwaar te hebben een explicatie van Joego-Slavië van andere kwesties op een geschikt ogenblik. De plaatsvervangers instrueer den gisteren de ontwerp-commis- sie, een poging te doen om artikel 23 van het verdrag een van de omstreden militaire clausules in een andere vorm te gieten. Tijdens de bespreking van de kwestie der herstelbetalingen ver klaarden die Westelijke plaatsver vangers dat: 1'. Oostenrijk de last van her stelbetalingen niet kon dragen zondter dat zijn economische levensvatbaarheid en dus zijn on afhankelijkheid' erdoor werden aangetast; 2. in het speciale geval van Joego-Slavië volledig voorzien was door een clausule in artikel 45 van het ontwerp-verdrag, die Joego-Slavië van de verplichting ontslaat Oostenrijks bezit in Joe goslavië terug te geven; 3. op de conferentie in Parijs over herstelbetalingen Joego-Sla vië na Engeland, Frankrijk en de V. S. de meeste herstelbeta lingen' had geëist. De plaatsvervangers kwamen niet tot besluiten over de herstel betalingsclausule. Zij zullen heden bijeenkomen om het rapport van de ontwerp-comimissde over het voorgestelde antwoord aan Joe go-Slavië in ontvangst te nemen en de voorgestelde brief aan de Oostenrijkse legatie. Door de toenemende werkloos heid in België is het vraagstuk der buitenlandse arbe'ders in Bel- <*ie in een nieuw licht komen te staan. Het aarttal vreemdelingen, dat op het ogenblik in de Belgische mijnen werkzaam is, bedraagt 78.000, waarvan 47.000 Italianen, 13.000 Polen, 3500 Duitsers, 100 Arabieren, 140 Russen, 1200 Fran sen, 1000 Joego-Slaven en een aantal Nederlanders en Hongaren. Het aantal ondergrondse bui tenlandse arbeiders bedraagt 73.300, het aantal ondergrondse Belgische arbeiders slechts 5300. In regeringskringen acht men cic tijd nog niet gekomen om de ouitenlandse mijnwerkers reeds en massa naar huis te sturen er. deze te vervangen door werklozen. Gevreesd wordt namelijk, dat \oorlopig althans de Belgische arbeiders zich op psychologische redenen er moeilijk toe laten overhalen in de mijnen af te da len. Niettemin heeft de Belgische regering besloten ter bestrijding van de werkloosheid tot 13 Maart a.s. het aanwerven van buiten landse arbeidskrachten voor de mijnen stop te zetten. Aangezien iedere maand een aantal vreemde werkkrachten naar eigen land terugkeert, hoopt men de open- komende plaatsen in de mijnen langzamerhand weer te kunnen aanvullen met Belgen. Gustav Rasmussen, de Deense minister van buitenlandse zaken, heeft aan 14 Amerikaanse jour nalisten, die op het ogenblik een bezoek, aan Denemarken brengen, een uiteenzetting gegeven over d'e jongste besprekingen inzake de Scandinavische verdediging. Denemarken, Noorwegen en Zweden zijn het tenminste over vijf grondbeginselen van een Scandinavische verdedigingsunie eens, aldus minister Rasmussen: Tijdens het gisteren gehouden consistorie sprak de Paus 'van zijn „bitter verdriet" over de levenslange gevangenisstraf, die tegen Kardinaal Mindszenty is uitgesproken. Hij herhaalde zijn plechtig protest hiertegen. Paus Pius XII verklaarde, dat het proces tegen de Kardinaal niet te verklaren was tenzij men aanneemt dat er gebruik is ge maakt van eën geheime invloed, die niet openlijk blijkt". „Als bewijs hiervoor kan wor den aangevoerd, het feit, dat een man, begiftigd met rijke energie en een krachtige natuur, zich plotseling' voordoet als een zo zwakke en geestelijk, onevenwich tige persoon, en dat zijn houding Waarnemers te Belgrado ver klaren, een. verzoenende toon te horen in de Sovjet-Russische en Poolse antwoorden op het protest van Joego-Slavië tegen de uitslui ting van de pas-gevormde Oost- Europese economische raad. In de Sovjet-nota wordt gesproken, over toetreding van Joego-Slavië tot de raad indien het terugkeer Itot „zijn vroegere vriendschap pelijke politiek tegenover de Oost- Europese landen". Er werd niet gerept over ,de Tito-kliek" zo merkte men op. Dit zou er op kun nen wijzen, dat de Sovjet-Unie er tenslotte van overtuigd is,, dat Maarschalk Tito nog steeds een vurig communist is en bereid tot verzoening. De ontkenning in de nota van enige campagne tegen Joego-Sla vië verraste de waarnemers, die bijna dagelijks in de plaatselijke pers over aanvallen lazen van de Kominform in oers en radio tegen de regering en Maarschalk Tito „hebben horen spreken over „eco nomische druk" van de Komin form tegen Joego-Slavië. Dit zou, zo meent men, te verklaren zijn als de Sovj t-Unie verschil maakt tussen haar campagne tegen Joego-Slavië en een cam pagne tegen de Joego-Slavische leiders. Rode H oestpoeders van Mi j nhardt Doos 45 ct. mm mm hubmiiih—i—«IT— (Ingez. Med.) Tegenover 't jongemeisje stond een vrij rijzige vrouw, gehuld in een wit linnen jas, zoals schilders die plegen te dragen; op het reeds grijzende haar droeg ze 'n Baski- sche muts. In het frisse, energieke gezicht fonkelden een paar jeug dige ogen, waarin de voldoening over het alleraardigste tafreeltje duidelijk te lezen was. „Goede middag, juffrouw Bratt" groette Anne, die overeind wilde springen. „Zitten blijven!", gebood de schilderes haastig. „Neem direct je oude plaats weer in, Anne. Houd je hoofd wat meer naar rechts, zó, dat de laatste zonne stralen op je blonde haar vallen. Kind, het is een geschenk van de hemel, dat ik je hier in zo'n sprookjespose aantref. Je wordt onmiddellijk geschetst". Gehoorzaam ging Anne weer op het stoepje zitten en de schilderes toog ijverig aan het werk Haar tekenstift vlocg zo snel over het papier, dat men de bewegingen van de geoefende hand nauwelijks kon volgen. Af en toe wierp zij 'n Tijdens: een voorlopig debat in de Senaat over het Atlantisch pact werden senator Tom Conal- ly (democraat), voorzitter van de commissie van buitenlandse be trekkingen en senator Arthur Vanderberg, dte republikeinse des kundige op' het gebied van de buitenlandse politiek, heit op dit punt eens, dat het voorgestelde Noord-Atlantiisehe veiligheidspact voor de V. S. niet de „morele ver plichting" moot inhouden bij ag ressie ten strijde te trekken. Vaindenberg zeddte te vertrou wen, dat de overeenkomst het „uitsluitendl" aan de V. S. zou overlaten hoe zij wensten op te treden tegen een agressor. Sedert het begin van dit jaar is de werkloosheid :n de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland sterk toegenomen. Volgens de officiële cijfers bedroeg het aantal werklozen einde Januari 944 190 of 201.302 meer dan einde De cember j.l. Volgens economische deskundi gen van het geallieerde bestuur is de sterke toeneming der werk loosheid ten dele toe te schrijven aan een algemene achteruitgang in het bedrijfsleven, welke o.m. ook tot uiting komt in stijging van de voorraden, daling van de prijzen en toeneming van het aan tal faillissementen. blik op het jonge meisje aan haar voeten. Van louter ijver brandden twee rode vlekken op haar wan gen. „Anne, je ziet er uit om te ste len': Teer, blond en jong. Zo heb ik mij, de plaat altijd gedroomd!" „Wat voor plaat, juffrouw Bratt?" „Wel, mijn sprookjesplaat. Ik helb van een grote uitgeversmaat schappij opdracht gekregen ver schillende sprookjes, waaronder Assepoester, opnieuw te illustre ren. Het zal tegen Kerstmis in kleurendruk verschijnen. Al sinds dagen heb ik naar een passend model gezocht. Maar waar haalt een mens in deze tijd van page- haar een Assepoester vandaan? En vandaag werpt het toeval mij zowaar een levende Assepoester in de schoot, mitsgaders 'n schaal vol doperwttjes, kippen, duiven en wat er nog meer bij behoort. Stil •zitten, Anne!" „Dat doe ik ook, maar die ge vederde modellen om mij heen zijn zo onrustig". „Dat is niet erg. Die teken ik op zich zelf niet een beschuldi ging van hemzelf lijkt doch van hen, die hem beschuldigden en veroordeelden." De Paus zeide voorts: „Gij zult maar al te goed de reden van ons verdriet begrijpen: Zij betreft een allerernstigste schanddaad, die een diepe won heeftt geslagen niet alleen irj uw eerwaardig col lege en de kerk, doch eveneens in een iedëri, die de waardigheid en de vrijheid van de mens hoog houdt". „Zo spoedig als wij wisten, dat onze geliefde zoon Josef Minds zenty, Kardinaal van de Heilige Roomse Kerk, in de gevangenis geworpen werd met ibrute tarting van de eerbied, die men aan de godsdienst verschuldigd is, zon den wij een liefdevolle boodschap aan de Hongaarse hiërarchie, waarin wij openlijk en plechtig protesteerden;, zoals onze plicht eiste, tegen het onrecht de kerk aangedaan". „Op dit ogenblik, nu deze aller waardigste prelaat tot een meest onwaardige staat gebracht is en veroordeeld als een misdadiger, kunnen wij niet anders dan dit plechtige protest in uw tegen woordigheid herhalen". In de eerste plaats moeten wij dit doen ten behoeve van de hei lige rechten der religie, welke deze dappere prelaat me>t zo veel ijver en zoveel moed heeft uit eengezet en verdedigd." „Daarnaast is de unanieme in stemming van vrije volken, die tot uiting is gebracht in redevoe ringen en geschriften zelfs van leiders der naties en door hen, die niet tot de Katholieke kerk beho ren, in het volste licht der publi citeit gesteld." „Doch wij wetien, heeft het volle licht der publiciteit niet gesche nen over het proces tegen deze prelaat, die zich zo verdienstelijk maakte bij de verdediging van de godsdienst zijner voorvaderen en het herstel van de christelijke mo raal". „In feite, van het begin af ver oorzaakte het nieuws, dat ver scheen, wantrouwen. Personen buiten Hongarije, die vergunning verzochten om bij het proces te genwoordig te zijn, werd deze geweigerd, als van hen verwacht kon worden, dat zij onpartijdig zouden oordelen of een oprecht verslag zouden geven." „Dit heeft hen en alle eerlijke mensen ertoe gebracht te geloven, dat degenen die het proces leid den, bevreesd schenen te zijn om alles, wat plaats greep, te laten zien." In het bijzonder beschouwen wij het als onze plicht, de tijdens het próces gedane bewering, als vol ei' aan het eind wel bij. Jij bent de hoofdpersoon". „Dat is werkelijk, een zeer onge wone rol." De schilderes keek op. Zij zag het tengere meisjesfi guurtje in de grove schort, de fijne voeten in de versleten pantoffels en de smalle handen, die niet voor ruw werk geschapen schenen. Daarachter bevond zich de door wilde wingerd overwoekerde huis muur, de geopende keukendeur en een vensterbank met geraniums, die een bloeiende cactus flankeer den. In de keuken was een oudere dienstbode druk aan het werk en op een stoel zat een kat, die naar stig haar poten waste. Het was de volmaakste sprooki ea|i 1 ustratie, die een schildersoog zich kon wen sen en toch scheen de hand van de tekenares even te aarzelen. „Anne, die goeie, ouwe Ursei heeft me verteld, dat je vandaag jarig bent". Anne Falke bloosde tot onder haar haarwortels. Dat is elk mens eenmaal per jaar, juffrouw Bratt, 1. Ieder Scandinavisch land, tmdiietn aangevallen, zou zich met alle beschikbare krachten verde digen; 2. een aanval op één land1 zou beschouwd worden als een aan val op beide andere; 3. verdedigingsplannen der drie landen zouden gecoördineerd worden; 4. de verdedigingsunlie zou be schouwd worden als een regio naal verdrag; 5. indien één van d'e drie lan den zou worden aangevallen, zou hulp verzocht worden van buiten de unie. Volgens „La Libre Belgique" heeft Dr. Arend van de sterren wacht van Ukkel een nieuwe pla neet ontdekt, die zich met grote snelheid verplaatst tussen de he mellichamen van het sterrenbeeld de kreeft. De komeet werd voor het eerst waargenomen op 1 Fe bruari en had een buitengewoon lange staart. De sterrenwacht te Ukkei heeft een foto kunnen vervaardigen van dit hemellichaam en heeft haar bevinding per telegram medege deeld aan het centrale bureau voor astronomie te Kopenhagen. De nieuwe komeet heeft een bui tengewone helderheid en de 'bewe ging ervan staat ongeveer lood recht op die, welke de asteroiden in het algemeen aannemen. De verrichte waarnemingen zullen de geleerden te Ukkel. ,in staat stel len nauwkeurig de baan te bere kenen, welke het nieuwe hemel lichaam beschrijft. Aan de hand hiervan hoopt men de oorsprong van deze dwaalster te kunnen bepalen. komen vals te brandmerken, dat de zaak waar het hem om ging was, dat deze aposltolische stoel ten einde een plan voor politieke overheersing van de natie te be vorderen, instructies heeft gege ven om zich tegen de Hongaarse republiek en haar regeerders te verzetten". „Aldus zou alle verantwoorde lijkheid p deze zelfde apostolische stoel vallen". „Zo vaak de kerk wordt geteis terd door stormen, die niet door menseulijke middelen kunnen worden bedwongen, moet men met vertrouwen de goddelijke verlosser aanroepen, die alleen de rijzende golven tot rust kan brengvn", zo zeide de Paüs. „Laten wij allen door de mach tige bemiddeling van Gods maag delijke Moeder tot God bidden, dat degenen, die vervolging lijden, mogen worden getroost door de nodige-hulp dier Goddelijke genade en gesterkt met de kracht der Christelijke deugd en dat zij» die in onbezonnenheid durven treden op de vrijheid der Kerk en de rechten van het menselijke gewe ten, ten slotte mogen begrijpen, dat geen burgerlijke gemeenschap kan voortbestaan, wanneer- de Godsdienst onderddrukt is en God als het ware in ballingschap is gedreven." „Laten allen, aan wie de rege- ringstaaik is toevertrouwd, deze waarheid inzien, en moge overal de ware vrijheid' aan de kerk wor den teruggegeven, opdat zij in staat zij ongestoord de geest der mensen met haar heilsleger te verlichten, de jeugd te onderwij zen, aan de gezinnen hun heilige zin te hergeven en met naa? in vloed het gehele leven van de mens te doordringen. De staat heeft van haar activiteit niets te vrezen, dch zal er de grootste voordelen van oogsten." „Dan zullen, eerwaarde broe ders, de sociale vraagstukken wor den opgelost op basis van recht vaardigheid en gelijkheid de posi tie der armen worden verbeterd, zoals ook rechtvaardig is, en on enigheid worden bijgelegd. Broe derlijke liefdadigheid zal aan de menselijke geest vrede brengen en betere dagen zullen, zoals wij vu rig hopen en waarvoor wij nederig bidden, aanbreken voor alle vol ken en rassen. - Van harte gefeliciteerd, kind Hoe oud ben je nu eigenlijk? - Een-en-twintig jaar. Wat? Ik heib je voor zeven tien gehouden. Je ziet er nog on gelooflijk jong uit, en -en Niet bepaald feestelijk wou u zeggen, nietwaar? De schilderes kneep haar lippen opeen en werkte zwijgend voort. Het was stil in de kleine tuin. Mien hoorde slechts het kirren der duiven en de melodie van een oud volkslied, dat Ursel in de keuken neuriede. Nu verdween de zon ach ter het geveldak; een schaduw spreidde zich over de tuin. Jammer, nu gaat de zon weg en ze neemt de gouden reflex uit je haar mee, maar die kan ik er later wel inbrengen. Nog een paar streken en de schets is klaar. Je zult als levende Assepoes in het sprookjesboek verschijnen, kind. Kom eens hier en bekijk de teke ning zelf eens, jij, wandelend sprookje. (Wordt vervolgd.) Omdat de banketbakkerij maar 50 °/o van haar vóóroorlogs verbruik krijgt toegewezen, moe ten wij voor enkele artikelen nog inlevering van boter vragen, willen wij de kwaliteit hand haven- -x, Ter kennismaking hebben wij deze week nog maals Een AMSTERDAMMERTJES (Koggetjes) vry van inlevering. koekje van vóóroorlogse kwaliteit, bros, licht in gewicht en dus voordelig- NOORDSTRAAT 80 TELEF- 2163 PLASTIC MANTELS» practasch model rzni PARAPLUIES, new look. Tompouce, Chamberlain vouwmodellen, in modieuze kleuren, Franse zijde vanaf 12,54 Voor Kinderen: PRACTISCHE CAPE'S, alle maten voorradig, in gegum- linnen. In plastic reeds vanaf 7,50 MANTELTJES in effen en geruite stoffen IS U VEEL BUITEN DAN TOCH DROOG EN GOED GEKLEED DOOR HOFLEVERANCIERS VAN» H M- DE KONINGIN

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2