DE TOESTAND IN CHINA HET PROCES KRAVCHENKO DE ZAAK MINDSZENTY Verslag van Ernst Reuter aan „Westelijke19 gemeenteraad DINSDAG 15 FEBRUARI 1949. Dr. BEEL naar Nederland vertrokken Republikeins bureau meldt muiterij onder Ned. troepen Beschikkingen enz. in de Staatscourant Mr. Sassen eervol ontsiag verleend Politieke moord te Kairo Verklaring van Lange Verklaring van Spaak Is Tito Tito? McNeil over Atlantisch pact 0e valuta In de Sowjet-zêne Cochran ambassadeur In Pakistan Het spionnageproces te Muenchen algera. Frankering by AbonnementTemeuzen W EEKS VER W ACIHTIN G medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Zacht. Meest zwaar bewolkt of neve lig met plaatselijk enige lichte regien of motregen. In het N. van het land tijdelijk krachti ge, overigens matige wind uit Z.-'w. richtingen. Aanhoudend zacht. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1041. Advertentieprijs: per mm 10 ct.: minimus per advertentie 1,80, Inzending advertentie» tot des namiddags S oor. Rubriek kl. advertentie»j 5 regels 60 cent; leder» regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau ran dit Blad 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- Naar verluidt trekken commu nistische guerillas' de Jangtse, ten Zuid-Westen van Nanking over ten getale van 1000 per dag, met het doel de verh'ndiingen der regeringstroepen te storen en bruggehoofden te vestigen voor een massale poging de rivier over te steken. Militaire waarnemers geloven, dlajt de hoofdmacht der communis tische legers niet klaar zal zijn om een grote aanval over de ri vier te beginnen aleer een maand of misschien twee maanden zijn verlopen. Volgens de laatste be richten uit Nanking versnellen de regeringsibevelhebbens de mobi lisatie van 700.000 man om de driehoekNaniking-Sjanghai- Haugtsjow te verdedigen en laten zij pantserwagens en tanks uit Kanton en andere Zuid-Chinese bases ikiamen. 18 Regeringslegers zij» langs de 640 km lange Zuide lijke oever van de Jangtse uitge strekt, terwijl ten Noorden van de rivier de regering enige brug- gehoofden bezit. De regeringstroepen hebben Dr. Beel is gisteren te 22 00 uur Bataviatijd met de .Constel lation" „Curagao" naar Nederland vertrokken, vergezeld van Dr. Koets. Het ligt in de bedoeling dat men geen nacht op Mauri tius overblijft, zodat het Woens dagochtend te 11 uur Nederlandse tijd in Nederland verwacht kan worden. Dr. Beel die werd uitge leid door luitenant-generaal S|poor, vice-admiraal Pinke en vele leden van de voorlopige fede rale regering en de B!FO, ver klaarde,, dat zijn bezoek aan Ne derland van zeer kortte duur zal zijn. I Verwacht wordt, dat Dr. Beel midden volgende week te Batavia terugkeert. Voor zijn vertrek ontving bij de voorzitter van de BtPO Sultan Hamid H en vele deelstaatleiders, In verband hiermee werd de aangekondigde vergadering van de KFO uitgesteld tot morgen ochtend. Tijdens de afwezigheid van Dr. Beel is Prof. Hussein Djajadiningrat belast met de da gelijkse leiding. Vanwege het bureau van de republikeinse vertegenwoordiger te Singapore wordt gemeld, dat er muiterij is voorgekomen bij de Nederlandse troepen te Bukit Tinggi, in West Sumatra waarbij door Nederlandse soldaten 213 andere Nederlandse en Indonesi sche soldaten zouden zijn gedood. Di(t bericht berustte op een radio bericht van de republikeinse gou verneur van WestiSumatra. Vol gens een commentaar van het republikeinse bureau te Singapore zou het moreel der Nederlandse troepen op Sumatra dalende zijn als een gevolg van de voortdu rende actie van sluipschutters, de sabotage, overvallen en granaat- werpen door de republikeinse gue- rilia's. Aldus een bericht uit re publikeinse bron te Singapore. Bij informatie op het departe ment van overzeese gebiedsdelen deelde de militaire woordvoerder ons mede, dat de republikeinse gouverneur van West Sumatra uitblinkt in hef verspreiden van onware berichten en het fanta seren van moeilijkheden onder de Nederlandse troepen. Het •nderhavige bericht kan worden gekwalificeerd als een van de vele leugens, waarmede de repu blikeinse propaganda door de ether wordt gevoerd. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking tot vrij lating van de prijizen van suiker werk, beschikkingen betreffende het vissen met de ankerkuil en het spieringdrijfnet en een eerste wij- jdgirig van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de kleinwarenlndustrie. gisteren, na 10 dagen een poging opgegeven om de strategisch be langrijke stad Nantoeng, die de rivier tussen -Nanking en Sjang hai beheerst, te heroveren, daar 2 colonnes communistische ver sterkingen uit het Noorden zijn aangekomen. Elite troepen uit President Littsoeng Jens geboor teprovincie Kwangsi zijn in Nan king gearriveerd om de positie van die president te versterken, zo wordt in gewoonlijk betrouw bare, doch onbevestigde berich ten gezegd. Dit zou een aanwij zing te meer zijn, diat generaal Li niet van zins is datgene, wat nog van de regering ov'er is, uit Nank'ng te evacueren en nog steeds besloten is pogingen in he,t werk te stellen om de communis ten tot een vredesconferentie te gewegen. In Sjanghai is gisteren een conferentie van drie dagen „ter bevordering van de vrede" beslo ten. Aan de conferentie namen afgevaardigden deel, die naar zij verklaarden 52 provinciale en nationale organisaties vertegen woordigen. Zij deden een beroep op de communisten, onmiddellijk afgevaardigden aan te wijizem voor het openen van besprekin gen mteti de regering. De afge vaardigden keurden een resolutie goed, die aan beide kanten een onmiddellijk staken van het vu ren eiste en verklaarde, dat de leidende beginselen van de toe komstige politiek moeten zijn ge baseerd op werkelijke vrijheid, gelijkheid en broederschap. De Koningin heeft met ingang van gisteren aan Mr. E. M J. A. Sassen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontsiag ver leend als Minister van Overzeese Gebiedsdelen, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem onder zeer moeilijke omstandigheden aan Haar en den lande bewezen. Het beheer van het Min sterie van Overzeese Gebiedsdelen is tijdelijk opgedragen aan de Minis ter van Binnenlandse Zake Mr. J. H. van Maarseveen. De leider van de Mohamme daanse broederschap 't slacht offer. Sjeik Hassan el Banna, de 39- jarige leider van de Mohamme daanse broederschap, is Zondag te Kaino tengevolge van een ver wonding., hij een revolver-aanslag opgelopen, overleden. De Mohammedaanse broeder schap, een ultra-nationalistische beweging, die aanspraak maakte op een lidmaatschap van een haff mhllioen Egyptemaren, werd in December van het vorige jaar verbodent nadat gebleken was, dat zij de hand had gehad in ver scheidene moord- en bomaan slagen. Kort daarna werd de Egyptische Minister-President Nokrasji Pasja, door een lid van de broederschap vermoord. Op de ziiltiting van gisteren in het proces van Kravchenko tegen „Les Lettres Framcaises" werd voorlezing gedaan van een brief van (generaal Maxime Weygand, waarin de beweringen werden tegengasproken welke gedaan zijn door het Britse Labour-par- lementslid Konni Zilliacus, dlat het Franise leger in Syrië dn 1940 er meer naar gestreefd zou heb ben Sowjef-Rusland te bevechten dan Duitsland te verslaan, en dat Zilliacus, toen hiji naar Syrië ging, alleen maar kaarten zou hebben gezien voor aanvallen op het gebied van Bakoe. Generaal Ernest Petit, lid van de Republikeinse Verzetspartij, die leider was van een Franse militaire missie en 'tijdens de oor log meer dan drie jaar in Moskou heeft doorgebracht, verklaarde, diat naar zijn mening de verwij zingen dn heit boekl van Kravchen ko ,,Ik verkoos de vrijheid" naar het Rode leger en de Rode lucht macht en de beschrijvingen van milrtaire operaties ofwel onaccu- raat of onwaar warem. Kravchen ko schreef, dat het Rode leger, slechts om patriottische beweeg redenen vocht en „ondanks Sta lijn'.'. „Dat is absoluut onwaar", aldus zeide Petit. „De Rode strijd macht vocht zoals ze deed omdat ze vertrouwen had in de toekomst van haar land onder het leider schap van Stalirf". De volgende getuige a dechar ge was de 71-jarige Franse tech nicus Jules Cot, die volgens de advocaat van de verdediging hardhorend was. De rechter riep deze 'getuige extra hard zijn vra gen toe. Cot verklaarde in 1910 naar Rusland te zijn gegaan en aldaar het grootste gedeelte van zijn leven te hebben doorge bracht. Maitre Nordmann verklaarde, dat op de door de advocaat van Kravchenko geproduceerde foto- copie van het blad „Industria,, niet, zoals beweerd was, een rede van Molotof voorkwam, doch een krantenartikel over de vooruit zichten van het derde vijfjaren plan, zoals door Molotof op een partijcongres uiteengezet. Nord mann zeide, dat 't hof het slacht offer was geworden van „grove imiisleiding". Maire Heiszmann zeide, dat van het artiklel een officiële ver taling werd gemaakt en dat deze zou worden overgelegd. Generaal Petit roemde de uit rusting en de vliegtuigen van het Rode leger. „Na Laval"", aldus zeide hij, was ik de eerste Fransman, d'e door Stalin werd ontvangen. Ik heb de Fransen niets te verher- gen, zo zeide deze mij. Gij moogt U overal vrij bewegen". Deze verklaring van de getuige lokte enig gelach uit dn de zaal. Mr. Heiszmann vroeg daarna aan de getuige of de Mensjewie ken geen Russen zijn. Getuige: „Waarom"? Mr. Heiszmann: „Omdat Sim Thomas verklaart, dat het boek van Kravchenko door Mensjewie ken iis geschreven, terwijl gij, zelf beweert er de Russische stijl niet in terug te vinden". In antwoord op een vraag van ae advocaat van „Les Lettres Frapcaises", zeide Mr. Izard, dat hij nauwkeurig had aangegeven, wat het document inhield een dagblad-verslag van een rede, waarin Molotof een beschrijving zou hebben gegeven van een grote fabriek, die in Siberië zou worden gebouwd. Hij vervolgde: „En nu zal ik de laatste zin van dit arti kel letterlijk weergeven: „De volkscommissaris voor de zware industrie heeft kameraad Victor A. Kravchenko tot directeur van de in aanbouw zijnde fabriek be noemd." De Voorzitter van het Gerechts hof verklaarde, dat het bedoelde document nimmer bij hem de me ning had doen postvatten,datMo- lotof Kravchenko tot directeur van de 'bewuste fabriek zou hebben benoemd. Mr, Izard: „Dank u, mijnheer de President." De zitting werd hierop tot heden verdaagd. Hector McNeil, Brits Minister van Staat, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse gezant in Hongarije, gekomen was tot een „krachtige conclusie" waarmede Bevin het eens was namelijk dat de wijze waarop het proces tegen Kardinaal Mindszenty was ge voerd, „geen gelijkenis had met een rechtvaardig proces zoals men dat in Groot-Brittannië op vat". i Dit was in het bijzonder toe te schrijven aan het feit, dat ,„aile hulpbronnen van de staat ge bruikt waren, zowel vóór als ge durende de voorlopige hechtenis van de Kardinaal, om vooroordeel tegen hem te kweken". Sir Henry Morris Jones, nat io naal-liberaal, en een arts vroegen of het gedrag van gevangenen in processen achter het ijzeren gor dijn niet deed denken aan het toe- 'De Noorse Minister van Buiten landse Zaken,, Halvard Lange, is Zondagmorgen vroeg uit Was hington in Londen aangekomen. Hij verklaarde terug te keren met „een duidelijker beeld van de situatie". 'Hij heeft te Washington be sprekingen gevoerd over Noorse defensieprofolemen en over het voorgestelde Noord-Atlantisch pacit. Toen tegenover hem de mening geuit werd, dat de Noorse defen siecrisis door zijn bezoek aan Washington toegespitst zou zijn, antwoordde Lange: „Dat Is ken merkend voor een zekere reactie in Stockholm,, welke met de feiten zeer weinig heeft uit te staan". Hij verklaarde verder, dat het Noorse antwoord op de Sovjet- Russische nota niet voor zijn te rugkeer op Woensdag aanstaande en niet voordat Noorwegen tijd zou hebben gehad voor bestude ring van de kwestie, gegeven zou worden. „Ik geloof, dat we over het al gemeen ons langzaam zullen haas ten," aldus Lange. Lange zeide, dat hij met Minis ter Bevin dezelfde problemen wil de bespreken als hij met Presi dent Truman had gedaan. „Het voornaamste probleem be treft natuurlijk Noorwegens vei ligheid", zo vervolgde Lange. „Wij zuilen de manieren bespre ken, waarop wij onze veiligheid kunnen verzekeren en ter zelfder tijd nauwe samenwerking tussen de drie Scandinavische landen mogelijk maken". COASTER MARIA VLOT. De Groningse coaster „Maria", die ruim 4% etmaal beoosten Den Burg bij Texel op een zandplaat vast heeft gezeten, is Maandag avond tegen acht uur vlot ge sleept door de sleepboten „Noord Holland" en „Stortemelk", welke sinds Donderdag j.l. reeds ver scheidene pogingen hiertoe hadden gedaan. Het scheepje is nu op weg naar de haven van Nieuwediep. Prof. Ernst Reuter, burgemees ter van „Westelijk" Berlijn, heeft in een vergadering van de ge meenteraad verklaard, dat de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, „in de loop van de volgende paar maanden" een be zoek aan 'Berlijn zal brengen. Prof. Reuter bracht verslag uit over zijn dezer dagen aan Londen gebrachte bezoekt De medede ling werd door de vergadering met gejuich begroet. Verder zei de Reuter, dat ook de burgemees ter van Londen, Sir George Anylwen, de wens te kennen had gegeven een bezoek aan Berlijn te brengen. Hij) zou hiervoor uitge nodigd worden. Tijdens een „zeer belangwekkend" informeel onder houd met Bev'n, had deze grote Interesse getoond in de proble men van Duitsland en Berlijn, al dus Reuter. Bevin had hem ge machtigd te verklaren, „dat een concrete beslissing over de vraag of de Westelijkte Mark het enige betaalmiddel in de Westelijke sec toren zal zijn, spoedig zal worden bekend gemaakt." Zodra dit pro bleem was opgelost zouden de andere problemen zich vanzelf oplossen. Weer juichte de vergadering toen Reuter mededeelde, dat de Franse Minister van Buitenlandse- Zaken, Schumam, hem in Parijs had verklaard1 „uit naam van Frankrijk*, dat die Franse regering een verenigd Duitsland wil." Reuter spoorde de Duitsers aan, zeer hard te werken om overeenstemming met andere lan den en vooral roet Frankrijk te bereiken. Hij voegde er aan toe: „Ik verliet Londen in de overtui ging, dat nu eindelijk het ijs tus sen Landen'en Berlijn is gebro ken en een atmosfeer is gescha pen, die ons de hoop geeft, dat onze moeilijkheden niet onopge merkt zullen blijven." Franz Neumann, voorzitter van de sociaal-democratische partij in Berlijn, noemde de rede van Reu ter een „zeer positieve verkla ring". dienen van een preparaat, dat de wil en het bewustzijn verlamde. McNeil antwoordde hierop, dat de houding van de Kardinaal na zijn arrestatie en voor het hof voorzeker in zeer verrassende tegenstelling stond met zijn hou ding van daarvoor. Hij zeide nog, in antwoord op een andere vraag, dat de regering de vraag overweegt, of het pro ces en de veroordeling een in breuk op het Hongaarse vredes verdrag betekenen. Aan de hand van een eenvoudig schriftonderzoek kan gemakkelijk bewezen worden, dat de door Mgr. Mindszenty aan de Amerikaanse gezant te Boeapest Chapin, ge schreven brief werd neergepend, toen de Kardinaal onder invloed van een verdovingsmiddel ver keerde, aldus verklaarden de heer en mevrouw Suiner, schriftkundi gen bij het Hongaarse gerecht, aan een vertegenwoordiger van de .„Austria Presse Agentuur" op hun doorreis te Wenen na uit Hongarije gevlucht te zijn- Vele voor de Kardinaal bezwa rende dcumeniten, aldus voegden zij er aan toe, zijn samengesteld aan de hand van woorden uit brie ven, die hij werkelijk heeft ge schreven en die zijn samenge bracht om aldus zinnen te vor men, die vervolgens zijn gefoto grafeerd. De heer en mevrouw Suiner wezen er op dat „slechts de fotio- copieën der documenten op het proces werden overgelegd". De Belgische Minister-Presi dent, Paul Henri Spaak, heeft op een bijeenkomst van 3000 Belgi sche socialisten te Luik ver klaard overtuigd te zijn, dat „er zeker mogelijkheden zijn, even wicht te scheppen tussen de door de communisten beheerste wereld van het Oosten en de door de democratieën beheerste wereld van het Westen. „Wij staan niet aan de voor avond van een derde wereldoor log", aldus Spaak. Een vergelijking trekkend tus sen het plan-Marshall en de Sov jet-Russische economische com missie voor Oost-Europa zei Spaak dat geen land van het plan- Marshall wordit uitgtesloten omdat zijin politek niet in overeenstem ming zou zijn met de V. S., ter wijl Joego-iSLavië niet in de eco nomische commissie werd toege laten, omdat zijn politiek niet in overeenstemming is met die van de Sovjet-Unie. 7 In Oost-Europa en in het bij zonder in diplomatieke kringen te Belgrado doet het gerucht de ronde, dat maarschalk Tito niet de vroegere Kroatische metaal arbeider Jcsiro Broz is, doch de Sowjet-Russische generaal Lobie- dief, al Sus het Berlijnse blad „So- zial Deimiokrat". Het blad verklaart, ,dat er vele tekenen zijn, dat maarschalk Tito tijdens de oorlog in een Duitse parachute-overval werd gedood, doch dat die iSowjets het bericht van zijn 'dbod tegenspraken, dlaar de partisanen anders de partij van Mühaitowiitj's JetHiks zoudem hebben gekozen. De „Sözial Diemokrat" achtte de efficiënte leiding van d)e Joe- go-Siavische guerilla-oorlog een bewijs, diat deze in handen van een ervaren soldaat was. Voorts haalt het blad een verklaring in *t Poolse immigrantenblad „Lech" aalni, dat Josip Broz' broer en zus ter Tito niet herkenden, toen zij hem iin Belgrado ontmoetten. In antwoord op vragen in het Lagerhuis heeft de Britse Minis ter van Staat Hector McNeil gis teren verklaard dat nog geen bij deze besprekingen over het voor gestelde Noord-Atlantische pact betrokken regering enige mili taire verplichtingen had aange gaan. Het zou binnenkort moge lijk zijn het Huis enige inlichtin gen over dit onderwerp te ver strekken. McNeil verzekerde het huis, dat hoewel het nog niet zeker was, welke vorm het pact zou krijgen, het niettemin ver enigbaar zou zijn met de doel stellingen en beginselen van het handvest der V. N. dvertentieprjjs: ir mm 10 ct.; minimum ir advertentie 1,50. zending advertentie» it des namiddags 4 uur ubrlek kl advertenties: regels 60 ct.; iedere gel meer 12 cent. Ver- el ding: Brieven onder Bureau van dit Blad I cent 5 per kwartaal. ZON EN MAAN Feb. Opk. Ond. Opk. 1949 Zon M 19 7.48 18.— 1 28 20 7.46 18.02 2.54 21 7.44 18.04 4.14 22 7.42 18.06 523 23 7.40 1808 6.16 24 7 38 18.10 6.54 25 7.36 18.12 7.21 26 7.34 18.13 7.40 27 7.32 18.15 7.54 28 7.30 18.17 8.06 10.06 10.31 11.06 11.51 12.52 14.02 15.17 16.32 17.45 18.57 It. De Regering zocht iweg en die is in dit ge- vinden. De houding, die ver de Commissie van isten aannamen, is dub- Bovendien bestaat er srschil in handelen te- Commissie hier in Den n Batavia. Het Is een neim, dat de hoge ver- liger van de Kroon in e verhouding staat tot HDrnaamste Commissie- is tegen de diplomatie- sn tegen het landsbe- lating van de Republi- minenten zal in ieder f zijn, ook al mochten laar demonstraties ont- Oud (WD) houdt eni- le beschouwingen over le Naties. Het doel van oet zijn de opbouw van tionale rechtsorde. Wij 'ermede volkomen in. gt mede onderwerping spraak van dit orgaan, wij het daarmede niet het de vraag of wij het e V. N. verlaten, indien pen deze resolutie ver- j hebben echter reke lden met de samenwer- Nederland en de Ver- :en van Amerika. Deze ing dreigt verstoord te loor de Indonesische Avondvergadering. ondvergadering gaf de nart (Arb.) zijn orit- :e kennen over het op- Nederlandse troepen iblikeinse gevangenen, een onderzoek naar die dient de volgende mo- ier, eel, dat een smet ge- agt te worden op de 3 troepen in Indonesië "ontrustende berichten, e doen over mishande- dere wandaden, waar- sische gevangenen het zouden worden, Regering uit op kor- een onafhankelijk on- ar deze berichten te en en daartoe een cam- vormen van personen, lergeschikt zijn aan mi- ambtelijke autoriteiten ië en deze commissie dheden te verschaffen lis nemen van klachten plaatse instellen van >ek en het rapport, dat en, aan de Kamer over >ver tot de orde van de GOES VAN NATERS 'ver de in feite verdwenen Repu bliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met de belange» van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag." De motie was mede ondertekend door: hervatting in het gas- en electri- elteitsbedrijf. Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren in West-Berlijn, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russi- sche zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou zijn. Reeds in de loop van Donder dag werd aan de Westelijke wis selkantoren in totaal vierhonderd- uizend Oostmark aangeboden. Oe omwisseltngskoers is: 4,5 Oostmark tegen 1 Westmark. In e namiddag werd het aanibod zo groo dat per klant niet meer dan voor vijf Westmark werd in gewisseld. tuur- iJoego-cuavie, muganje, Roemenië, de Oekraïne, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Tubanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrika) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turkije Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd Cochran zal zijn werk In Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Klecka Is tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo- waakse regering inlichtingen had verstrekt over de gamizoensinde- ling van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. öewsaeu ic utLicui en ie. De overeenstemming tussen het Kabinet en Dr. Beel verheugt spreker. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet blijven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De voorlichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van v erwonueren. De resolutie van de V. R. maakt inbreuk op onze souverei- niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zij houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan Is de Unie van de baan en dan Is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhom (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons RHORN" Schouten (A.-R be- het verschil van me- Mr. Sassen en het Ka de Regeringsverkla- r. Drees was gebaga- let meningsverschil is yg steeds duister. Vol- dering is gewenst. ;est voor uit een docu- "alar. 3ft hierin een verslag czaamheden der Repu- ertegenwoordiging bij dit document vertelt hij bezoek kreeg van Ihart en dat deze hem ien ontmoeting te ar- 3sen Drees en Hattg. eft Palar enige mede- :r de gesprekken van etreffende de partij- i en opvattingen in verklaart hierin o m. X>. en de C.H.U. wel :ij onder de druk van van politiek moeten eent voorts, dat deze resolutie van de V. noet afwijzen- Republiek is het Ka- heilloze weg. ers mening is de Re- partij in het geschil en ais de Verenigde jiders over denkt, dan «Ierland zich hiertegen nier ane kracht verzetten- Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingen tussen de P. v d. A. en de K. V P., die de zwak heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. Motie van wantrouwen. In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen- GERBRANDT WELTER BRUINS SLOT ZANDT Dë heer Hoogcarspel (C.PN.) dient daarna een motie in, on» de debatten te schorsen teneinde ket door de heer Schonen voorgeleze» document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten verwor pen. De heer De Groot (C.P.N.) wgst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend in grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is oc*i- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De guerila- strijd van de Republiek duurt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoe dig gevolgd zal worden door dat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog In ver zet is, zai het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy A -R.) be schrijft de ipolitiek van de vorige Kabinetten als „afbraak-politiek Dit Kabinet heeft de consequen ties utt de militaire actie van Dec. j.l. niet getrokken. Het oude 'beleid van schipperen viert weer hoogtjj. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond het zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Con cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huls. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kabinet beeft geen verontschuldiging meer voor het opnieuw spreken met personen ais Soekarno en Hatta. Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G.) oeftent critiek óp de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen Ir Indonesië en eist een uitvoerig onderzoek hiernaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, naar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdrociht van Dr. Drees naar Parijs ging. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein Suflmn- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor stel deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de heer Sassen verklaarde Dr. Drees, het niet juist te vinden hierover iivoerige mededelingen te ioe*. De moeilijkheid ligt in de afeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan Spanningen waren er al eni - ge tijd. Hiervan wens Ik niet te spreken. Tenslotte betrof het de vraag hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verder aanduiden. Intussen is er een en ander In de pers verschenen, dat mij noopt tot nadere veklaring. In het artikel van ,JDe Linie" wordt wèl het standpunt van Mi nister Sassen juist weergegeven, niet echter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen be zwaren te hebben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen ll>etreffende de politiek tegenover Amerika. Wij hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer V

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1