Nieuwe Amerikaanse voorstellen SO WJET-ANTWOORD Dr. VALENTINE De Amerikaanse positie in Japan op Joego-Slavische nota inzake vorming Oost-Europese economische raad Minister Van Maarseveen zal departement Overzeese Gebiedsdelen ad interim beheren over E. C. A.-hulp voor Nederland De ski-kunst van de Prinsesjes wordt bewonderd inzake Noord-Atlantisch pact Benelux-landen en Zwitserland tekenen overeenkomst Inzake verlaging van douanetarieven Het aanstaand geheim consistorie Hoffman over het Sowjet-Russische politieke bureau Communistisch offensief ten Noorden van de Jangtse gestaakt? De valuta in de Sowjet-zöne Cochran ambassadeur in Pakistan Hst spionnageproces te Muenchen algera. Frankerlng by Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K N.M.I, te De Bilt, geldig tot Maan dagavond: Zachter. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of motregen. Aanvankelijk plaat selijk nevel of mist. Zwakke of matige wind tussen Zuid en West. Zjac.ilt voor de tijd van het jaar. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 10 ct.mlntauxa per advertentie 1.C/0 Inzending adverteofW tot des namiddags 3 ww Rubriek kl. advertentie») 5 regels 60 cent: lector» regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau ran dit BUa 10 cent meer Drukkerij N.V, Firma P. .1. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. MAANDAG 14 FEBRUARI 1949- 5de Jaargang No. 1040- Tass. het officiële Söwjet- nieuwsbureau, heeft hekend ge maakt, dat Rusland de onlangs door JoQgo-Slavië geuite cr'tick c*p de vorming van een Oost- Europese economische raad „on gegrond" heeft gienoetmd. De Sow- jet-zaaikgelastigde te Belgrado bracht Vrijdag eien bezoek aan EJdvand Kardelj, de Joego-Slavi sche Minister van Buitenland- Zaken, om hem een antwoord op een door Joego-Slavië op 1 Fe bruari ingediende nota te over handigen. Het antwoordt luidt: „De Sowjet-regering heeft de nota bestudeerd, waarin „verwon dering wordt uitgedrukt omdat Joego-Slavië niet wend uitgeno digd voor de economische raad van de vertegenwoordigers van dje Sowjet-Unie, Bulgarije, Honga rije, Polen, Roemenië en Tsjecho- Slowakije en waarin wordt be weerd, dat dit een daad van „dis criminatie" is jegens Joego-Slavië, in atrdjd met de bestaande over eenkomsten, welke door Joego slavië met de Sowjet-Unie en an dere in die raad vertegenwoordig de landen gesloten werden. De Sowjet-regering is van mening, dat deze bewering van de Joego- Slavische regering, door een vij andige 'houdling aan te nemen tegenover de Sowjet-Unie en de landen van de volksdemocratieën, die mogelijkheid van deelneming van Joego-Slavië aan de Moskouse raad heeft uitgesloten. De Sowjet-regering Vindt het noodzakelijk op te merken, dat de vijandige houding van die Joego- Slavische regering tegenover de Sowjet-Unie volkomen in strijd is met hpt SovjetJoego-Slavische pact van vriendschap en weder zijdse bijstand en met de ver plichtingen, die Joego-Slavië krachtens dat pact op zich geno men heeft." „Wat de kwestie van „gelijk- hieSd" en „volkomen gelijke rech ten betreft van alle leden van de raad, waarover sprake is in de nota van de Joego-Slavische rege ring, kan gezegd worden, dat dit beginsel altijd ten grondslag heeft gelegen aan de politiek van de Sowjet-Unie en de landen van van de volksdemocratieën. Het is juist de politiek van de Joego-Slavische regering, die inbreuk maakt op dit beginsel." In Ihet Russische antwoord' wordt verder geconstateerd, „dat de Naar het A.N.P. uit betrouw bare bron verneemt zal Minister Van Maarseveen optreden als Mi nister van Overzeese gebiedsdelen ad Interim. Joego-SlavHsche regering twee voorwaarden stelt voor haar deel neming aan de Oost-Europese eco nomische raad, n.l. dat de be staande pacten met Joego-Slavië van wederzijdlse bijstand en vriend schap, die door de Sowjet-Unie en de landen van de volksdemo cratieën zouden zijn geschonden, weer van kracht worden en de campagne, die tegen Joego-Slavië gevoerd zou warden, gestaakt wordt. De Sowjet-reger ng acht deze beweringen volkomen vals en bedoeldl om het Joego-Slavische volk te misleiden. De Sowjet- regering acht deelneming van Joego-Slavië wenselijk. Deze deel neming is echter alleen, mogelijk als de Joego-Slavische regering DE VRIJE VALUTA-MARKT IN BELGIË. STERKE STIJGING VAN DE „VRIJE" GULDEN. De koersen op de vrije valuta markt te Brussel waren Vrijdag als volgt: Gouden pond fr. 80tt; gouden dollar fr. 155; papieren dollar fr. 55; papieren Franse franc (per 100) fr. 11,60; papieren pond fr. 158; gulden fr. 12,40. Naar „De Nieuwe Gids" van Zaterdagmorgen schrijft, wordt de hausse van de Nederlandse gul den ter beurze verschillend beoor deeld. Enerzijds hecht men een al gemeen economisch-financiële be tekenis aan de stijging in die zin, dat deze koerswinst een bewjjs wordt geacht van de verbeterde economische positie van Neder land, doch anderzijds zijn er waar nemers. die aan de stijging niet veel betekenis .hechten en haar slechts een tijdelijk karakter toe kennen. Een juist beeld zal men zich, volgens het blad, eerst kun nen vormen tijdens het vacantie- seizoen wanneer het aanbod van guldens automatisch groter wordt. haar vijandige houding tegenover dé Sowjet-Unie en de land'en van de volksdemocratieën wil laten varen en terug wil keren tot de oude politiek van vriendschap". In het Russische antwoord wordt nog verklaard, dat „iedereen weet, dat de Joego-Slavische regering massa-represailles uitvoert tegen Joego-Slavische burgers, die vriendschap willen met de Sow- jet-Un'ë en de landen van de volksdemocratieën. Volgens Reuter begon radio Belgrado Vrijdagavond, zoals ge woonlijk om tien uur, niet met de uitzending van haar nieuwsbulle tin maar wachtte een kwartier. In het nPeuws, dat vervolgens werd voorgelezen., geen melding ge maakt van het Sowjet-antwoord on de Joego-Slavische nota. Naar ons uit St. Anton wordt medegedeeld, toont de bevolking aldaar zich teleurgesteld, dat de aankomst van Koningin Juliana voordurend wordt uitgesteld. Men verwacht de Koningin nu niet voor Woensdag. De Prins en Prin sesjes skiën iedere dag. De vaar digheid van Prinses Beatrix en Prinses Irene in deze sport wordt algemeen bewonderd. Dr. Alan Valentine, de leider van de EGA-missie in Nederland, heeft tijdens de „hearings" over het voor het aanstaand belasting jaar voorgestelde EGA-program door de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Amerikaanse huis van afgevaar digden verklaard: „'Het bedrag aan EC A-hu lp, dat Nederland, naar verklaard is, ko mend jaar zal ontvangen, vormt de som van de absolute minima, die onder de gunstigste omstan digheden als essentieel beschouwd worden Valentine zeide, dat Nederland wil het de balans van inkomsten en uitgaven weer in evenwicht krijgen, in 1952 of later, een op lossing moet vinden wat betreft zijn economische relaties met VV est-Duitsland, Groot-Brittan- nië (een „grotendeels verdwenen markt" voor de Nederlandse voed selproducten), met de seheep- vaartwereld (waaruit Nederland juist weer een inkomen begint te- trekken) en met Indonesië. De „opmerkelijke vooruitgang, se dert 1945 door Nederland ge- gemaakt", aldus zeide Valentine „doet vertrouwen, dat deze pro- In Europese diplomatieke krin gen te Washington betuigt men zijn grote ontevredenheid over de Amerikaanse voorstellen, d'ie te elfder ure zijn gedaan, om de Amerikaanse verplichtingen, aan te gaan krachtens het voorgestel de Noord!-Atlant' ch pact, te be perken. De nieuwe Amerikaanse voor stellen, zo wordt vermoimien, zou- dlen elke nauwkeurig omschreven verplichting van de onderteke- Zaterdagmorgen is op het Bel gische Ministerie van Buitenland se Zaken te Brussel tussen België, Luxemburg en Nederland ener zijds, en Zwitserland anderzijds de handels- en tarievenovereen- komst getekend. Deze overeen komst voorziet in een wederzijdse verlaging der douanetarieven voor bepaalde goederen en wordt op 1, Maart a.s. van kracht. De lijsten van goederen, waarop deze ver mindering betrekking heeft, zul len binnenkort worden gepubli ceerd Afkondiging is gedaan, van een in het Latijn gestelde officiële oproep aan alle Kardinalen voor een buitengewoon geheim con sistorie op heden. De Kardinalen hebben opdracht gekregen purperen gewaden te dragen een teken v„.n rouw voor een door de kerk geleden verlies. De diplomatieke correspondent van Reuter seint uit Londen, dat de reactie op het bericht, dat Amerika in geval van een oorlog het terugtrekken van zijn strijd krachten uit Japan overweegt, zo sterk zal zijn, dat het nodig zal worden een duidelijke verkla ring omtrent de Amerikaanse politiek af te leggen. Hat bericht is ontstaan tijdens het bezoek van de Amerikaanse Minister voor het leger aan de be zette gebieden in het Verre Oos ten. 'Dit zou er toe leiden, dat eventueel bestaande geschillen, tussen generaal MaoArthur, Ken neth Royal, en het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken over de politieke en strategi sche positie van Japan ten op zichte van de gebeurtenissen in China, en de verhouding der uit gaven voor het Amerikaanse le ger in Japan en de politiek in Europa, geanalyseerd zouden worden. Australië, welke zegslieden De administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft voor de club van de echtgenoten van congresleden een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat het Amerikaanse volk er zich niet van bewust was, dat het Sovjet- Russische politieke bureau een dergelijk machtsstreven ont- ploide, dat de gehele wereld er door in gevaar werd gebracht. „In de landen, die ik bezocht heb, aldus zeide Hoffman, is de bedreiging door het Sovjet-Rus sische machtsstreven voor de be volking echter even reëel als het gieren van de bommen het was voor de Britten ten tijde van de luchtaanvallen op Londen". Het succes van het Europees herstel plan ten aanzien van de Europese economische problemen verijdelde echter de plannerf van het politie ke bureau in West-Europa. reeds lange tijd critiek geoefend hebben op de duidelijke politiek der V. S. om van Japan een buf ferstaat te maken, zal waar- schijnlijkerwijtze de gehele zaak ter sprake brengen in de commis sie voor het Verre Oosten te Washington. DE AANSTICHTERS VAN HET MINDSZENT V-PROCES IN DE BAN GEDAAN. De Congregatie van het consis torie heeft, naar uit Vaticaanstad gemeld wordt, Zaterdag bekend gemaakt, dat allen, die betrokken zijn in het proces tegen en de ver oordeling van Kardinaal Mindszen- ty, Primaat van Hongarije, in de ban zijn gedaan. In de bekendmaking wordt on der meer gezegd', d!at de ex-com municatie geldlt voor „allen, die in het in heiligschennis hebben gewaagd hun handen te verheffen tegen de hoogst eminente Aarts bisschop van Sltri'gonia (Eszter- gom, de stad waar Kardinaal Mindszenty ambtshalve woonde) De excommunicatie is „latae sen- tentiae" (in de wijdste betekenis van het woord)Het toepassen van deze straf welke plaats heeft bij een overtreding van de voor schriften van het canonieke recht - is uitsluitend aan de Heilijge Stoel voorhebouden. Volgens de leider van de Nan- kingse volksvrede delegatie, waarvan zeven professoren deel uitmaken^ hebben Chinese com munisten de generaals Tsjen Ji en Lioe Po-Tsjeng, bevelvoerders van hun legers ten Noorden van de Jangtse, hevel gegeven, hun offen sief stop te zetten om het ver langen van de communisten naar vrede aan te tonen. De delegatie keerde Vrijdag per vliegtuig uit het door de com munisten bezette Peiping terug. naars van het pact om militair op te treden, indien een ondier tekenaar wordt aangevallen, on vermeld laten. Volgens de voor stellen zou het pact van kracht worden, wanneer alle betrokken regeringen het hebben geratifi ceerd. Volgens het vorige ont werp zoudiem de ondertekenaars van het pact verplicht zijn, „on middellijk een militaire of andere actie" te ondernemen en zou het pact bindend zijn, zodra het door de helft der ondertekenaars was geratificeerd. De betekenis van de nieuwe Amerikaanse voorstellen is, dat het verdrag geen militaire allian tie zou zijn lün de gebruikelijke zin. Afgezien van het veto in de Vei ligheidsraad blijken de verplich tingen, die de Ver. Staten volgens de voorgestelde wijziging van het pact op zich nemen, minder ver strekkend te zijn dian die, welik'e worden aangegaan krachtens het Handvest der V.N. Zij zijn even eens minder verstrekkend dan die, welke de leden van de West-Euro- pese Unie met betrekking tot el kaar aangaan, en dan de militaire verplichtingen, die door Zweden ■in het voorgestelde Scandinavi sche verdrag aan Noorwegen en Denemarken worden aangebodr De bekendmaking van de nieu we voorstellen, voor het eerst ge publiceerd óm de „New York T mesi", wordt door ambtenaren van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandsche Zaken beschreven ails een zaak, waardoor men zeer in verlegenheid is gebracht. Een der belangrijkste vragen, die door Dr. Lange aan de Ame rikaanse regering werd gesteld, f's thans nog dringender geworden, Deze vraag; luidt; Welke bescher ming of militaire bijstand zoudten aan Noorwegen kunnen worden gegarandeerd in de tijd, welke ver loopt tussen het zich aansluiten van Noorwegen bij de onderhan delingen over het verdrag en het van kracht worden van de garan ties van het verdrag? Indien het verdrag, volgens de laatste Amerikaanse voorstellen, niet van kracht wordt, voordat alle ondertekenende landen 't heb ben ondertekend', kan deze periode maanden omvatten. Indien de krachtsverhouding 'der partijen in de wetgevende vergadering van een der ondertekenende landen zou omslaan, zou het van kracht worden van het verdrag vermoe delijk voor onbepaalde tijd uitge steld iklunnen worden. In een kolenmijn te Ostrava in Noord-Moravië is brand uitge broken 19 Mijnwerkers worden vermist, terwijl 9 mijnwerkers in een ziekenhuis zijn opgenomen. Volgens een officiële verklaring is er geen hoop, dat de 19 ingeslo ten mijnwerkers kunnen worden gered. Gasontwikkeling verdere reddingspogingen gelijk. maakt onmo- blemen op de een of andere wqjze opgelost kunnen worden. Doch dit kan niet geschieden zonder onze voortdurende hulp." Valentine zeide, dat de politie ke onzekerheid omtrent Indonesië sedert de oorlog het herstel had 'belemmerd en buitenlandse in vesteringen had tegengehouden, de productie had vertraagd en ge noodzaakt had tot grote leningen van de Nederlandse Regering aan Indonesië. Hij voegde er aan toe; „Hoe de politieke t-egoSng" ook wordt, wanneer daardoor geen voorldurende toevloed van Indonesische grondstoffen naar Nederland mogelijk wordt, is het zeer moeilijk in te denken hoe Nederland ooit weer tot even wicht in zijn handelsbalans zal kunnen komen." Op de vraag hoe de EJCA-gel- den in Indonesië besteed werden voordat de hulp werd gestaakt, antwoordde Dr. Valentine, dat globaal vier vijfde besteed werd voor textiel, kleren, tarwe em rijst en de rest voor het grootste deel aan landbouwmachinerieën en vrachtauto's. Een andere af gevaardigde vroeg of piet de last voor Nederland verzwaard zou worden indien het voor Indonesië aangevraagde bedrag werd ge schrapt en Nederland in dat ge val evenveel zou kunnen doen als het in het verleden gepresteerd had. Dr. Valentin© antwoordde, dat het 'n wonder zou zijn indien Nederland het klaar zou spelen zonder de stroom van Indonesi sche goederen en zonder hulp om die goederenstroom mogelijk te maken. Toen hem verder ge vraagd werd of hierdoor 't HCA- program gevaar zou lopen, ver klaarde Dr. Valentine, dat het program het minimum vormde onder dë gunstigste omstandig heden. Met betrekking tot de Benelux zeide Dr. Valentine, dait zjj een van de veelbelovendste ontwikke lingen in Europa was en wanneer zij slaagde, beschouwd zou worden als een voorbeeld, dat een gewel dige stimulans zou zijn voor de vorming van andere soortgelijke groeperingen in West-Europa. Dr. Valentine wees er op, dait de eco nomieën van Nederland en België op gelijke hoogte moesten worden gebracht, hetgeen' een snelle ver betering van de Nederlandse eco nomie vereiste. Hij schatte, dat een investering van 100 tot 150 millioen dollar in de vorm van lening of schenkingen af anders zins nodig zijn om het evenwicht tussen de Nederlandse en Bel gische economieën te verkregen. Ik persoonlijk ben van mening, dat dit gerechtvaardigd zou zijn"! zo voegde Dr. Valentine eraan toe. Hij zeide verder, dat de Nederlandse particuliere en open bare investeringen in het buiten land sedert de oorlog steeds wa ren ingehouden om de nationale economie te steunen met het ge volg, dat op het ogenblik slechts ongeveer 320 millioen dollar van deze investeringen naar het bui tenland waren gegaan en moge lijk in de naaste toekomst inge trokken worden. Dr. Valentine deelde de commissie mede, dait zijn missie zojuist van de Neder landse regering een vernuftig plan had ontvangen, waarbij on geveer een derde van de gelden, gestort in het Europese monetaire fonds, zou worden gebruikt voor de droogmaking van vroeger over stroomde gebieden. Hoger prees Dr Valentine de Stichting van de Arbeid, die hij een buitengewone verrichting noemde en die zeer veel had bijgedragen tot het func- tionneren van de ECA in Neder land. Nadat Dr. Valentine nog maals had verklaard, dat een ver dere verlaging van de voorgestel de steun aan Nederland het gehele plan in de war zou sturen, vroeg een lid van de missie of het verstandig zou zijn als de com missie een verhoging van de be dragen voor Nederland zou advi seren. Hierop antwoordde Valen tine: „Ik geloof, dat u dat beter aan de heer Hoffman kunt vra gen". Een Amerikaanse straaljager „F 87" heeft officieus het snel heidsrecord gevestigd door de af stand Dayton-Washington, d.i. 624 km af te leggen in 33 min. en 3 sec,, met een gemiddelde uursnel heid van 1.136 km. Ivertentieprps r mm 10 ct.; minimum r advertentie 1,50. sending advertentie» l des namiddags 4 uur brlek kL advertenties: regel» 60 ct.; Iedere ;el meer 12 cent. Ver deling: Brieven onder Bureau van dit Blad cent ZON EN MAAN Feb. Qpk. Ond. 1949 Zon per kwartaal. 19 7.48 18— 20 7.46 18.02 21 7.44 18.04 22 7.42 18.06 23 7.40 1808 24 7 38 18.10 25 7.36 18.12 26 7.34 18.13 27 7.32 18.15 28 7.30» 18.17 Qpk. 0*<i Maaa 1.28 2.54 4.14 523 6.16 6.54 7.21 7.40 7.54 8.06 10.06 10.31 11.06 11.51 12.52 14.02 15.17 16.32 17.45 18.57 De Regering zocht veg en die is in dit ge Vinden. De houding, die ■er de Commissie van Sten aannamen, is dub- Bovendien toestaat er rschil in handelen te- Commissie hier in Den i Batavia. Het is een eim, dat de hoge ver- iger van de Kroon in verhouding staat tot Drnaamste Commissie- s tegen de diplomatie- n tegen het landSbe- ating van de Republi- ninenten zal in ieder zijn, ook al mochten aar demonstraties ont- >ucl (WD) houdt eni- e 'beschouwingen over je Naties. Het doel van iet zijn de opbouw van tionale rechtsorde. Wij ermede volkomen in. gt mede onderwerping praak van dit orgaan, wij het daarmede niet het de vraag of wij het V. N. verlaten, indien en deze resolutie ver hebben echter reke- den met de samenwer- Nederland en de Ver ten van Amerika. Deze ing dreigt verstoord te loor de Indonesische Avondvergadering- ondvergadering gaf de lart (Arb.) zijn orft- ;e kennen over het op- Nederlandse troepen iblikeinse gevangenen, een onderzoek naar die dient de volgende mo- ler, eel, dat een smet ge- agt te worden op de e troepen in Indonesië rontrustende berichten, e doen over mishande- dere wandaden, waar- sische gevangenen het zouden worden, Regering uit op kor- een onafhankelijk on- .ar deze berichten te en en daartoe een eom- vormen van personen, lergeschikt zijn aan mi- ambtelijke autoriteiten ië en deze commissie dheden te verschaffen lis nemen van klachten plaatse instellen van >ek en het rapport, dat en, aan de Kamer over >ver tot de orde van de GOES VAN NATERS hervatting in het gas- en electri- clteitsbedrrjf. Gisteren werd druk queue ge maakt voor de wisselkantoren in West-Berlijn, ondanks de herhaal de ontkenning van Sowjet-Russi sche zijde, dat in de Sowjet-zone een nieuwe geldsanering op han den zou zijn. Reeds in de loop van Donder- ®ag werd aan de Westelijke wis selkantoren in totaal vierhonderd- uizend Oostmark aangeboden. De omwisselingskoers is: 4,5 Oostmark tegen 1 Westmark. In e namiddag werd het aanibod zo groo dat per klant niet meer dan voor vijf Westmark werd in gewisseld. tuur- uoego-oiavie, jsuigarije, Roemenië, de Oekraïne, Israël, Griekenland, Turkije, Syrië, de Libanon, Frankrijk, Spanje, Egypte en Noord-Afrika) zullen worden uitgenodigd. Ook in Spanje, Egypte, Turkije Het Amerikaanse lid van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd Cochran zal zijn werk in Indo nesië voortzetten, tot de toestand zijn vertrek naar Karatsji toe laat. George naar Malta zou gaan voor herstel van gezondheid" niet op waarheid berust. Klecka is tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho-Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjecho-Slo- waakse regering inlichtingen had verstrekt over de gamizoensinde- ling van de Amerikaanse en Brit se troepen en de organisatie van sommige takken der Duitse in dustrie. MCWHICU l/V M&MGUl VU UJi De overeenstemming tussen het Kabinet cn Dr. Beel verheugt spreker. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de re gering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. De nationale en internationale moeilijkheden zijn zeer groot Wij willen dit Kabinet blijrven steunen, maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De voorlichting in het buiten land kan spreker nog steeds niet bewonderen. De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien Eveneens is het grootste deel van v eiw uaiu eien. De resolutie van de V. R. maakt inbreuk op onze souverei- niteit. De Unci is praktisch sou- verein, indien wij ze aanvaarden. Zij is vanaf het begin partijdig geweest. De inmenging van de V. R is de oorzaak van de chaos in Indië; zij houdt ook die be staande chaos in stand. Daarom moet zij worden afge wezen. Indien de Republikeinse leiders worden vrijgelaten, dan is de fe deratie van de baan, dan is de Unie van de baan en dan is de chaos niet te stuiten. De heer Schermerhom (Arb mist algehele klaarheid in de rede van Minister Van Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de ver deeldheid van inzicht, die in ons RHORN" Schouten (A.-R be- het verschil van me- Mr. Sassen en het Ka de Regeringsverkla- r. Drees was gebaga- let meningsverschil is »g steeds duister. Vol- Idering is gewenst, lest voor uit een docu- 'alar. 5ft hierin een verslag izaamheden der Repu- ertegenwoordiging bij dit document vertelt hij bezoek kreeg van Jhart en dat deze hem ien ontmoeting te ar- ssen Drees en Hattg. eft Palar enige mede- >r de gesprekken van «treffende de partij- i en opvattingen in verklaart hierin o m. ,D. en de C.H.U. wel ;ij onder de druk van van politiek moeten eent voorts, dat deze resolutie van de V. noet afwijzen. Republiek is het Ka- lieilloze weg. ers mening is de Re- partij in het geschil 5n als de Verenigde ders over denkt, dan iderland zich hiertegen in»» »ii© kracht verzetten- Een vervroegde overdracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvangrij ke werk, dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaan de tegenstellingen tussen de P. v d. A. en de K. V P., die de zwak heid van de Regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. Motie van wantrouwen- In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spre ker dient dienovereenkomstig de volgende motie van wantrouwen tegen de Regering in: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, tegen over de in feite verdwenen Repu- oliek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Repu bliek in strijd is met de belange» van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heef, en gaat over tot de orde van de dag." I>e motie was mede ondertekend door: GERBRANDT WELTER BRUINS SLOT ZANDT Dé heer Hoogcarspel (CPN.) dient daarna een motie in, om de debatten te schorsen teneinde het door de heer Schonen voorgeleae* document in te zien. Deze motie wordt onmiddellijk in stemming gebracht en met al gemene stemmen uitgezonderd die der communisten verwor pen. De heer De Groot (C-P.N.) wjst op de terreur, die nog steeds door de Nederlanders wordt uitgeoe fend in grote gebieden van Indo nesië. Het legerapparaat is edi- ter lang niet toereikend om de orde te handhaven. De guerfHa- strijd van de Republiek duwt voort en neemt toe. Spreker is van mening, dat het aftreden van de heer Saissen spoe dig gevolgd zal worden door dat van alle overige Ministers. Alleen een Regering, die doelbewust aan stuurt op vrede met het Indone sische volk, dat hans nog in ver zet is, zal het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy (A-R.) be schrijft de politiek van de vorige Kabinetten als „afbraak-politiek Dit Kabinet heeft de consequen ties uit de militaire actie ran Dec. j.l. niet getrokken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtij. Het aftreden van Minis ter Sassen is niet verklaard. De Regering heeft schijnbaar iets te verbergen. Zij vreest, zoals de volksmond het zegt: „te komen blootliggen." Het Parlement heeft er recht op alles te weten Principieel buigt deze Regering voor de Veiligheidsraad het hoofd. Er is maar één middel en dat is afwijzing van de resolutie. Oom- cessies uit het oogpunt van tac tiek brengen ons steeds verder van huis. De leiders van de Repu bliek, aldus de heer Gerbrandy. mogen wij niet meer accepteren. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Het Kabinet heeft geen verontschuldiging- meer voor het opnieuw spreken met personen als Soekarno en Hatta, Minister Van Maarseveen zeide, dat hij het woord „abandonneren" niet kende, maar deze Regering is hiermede al lang bezig. De heer Van Dis (S.-G.) oefent critiek óp de houding, die de Re gering aanneemt tegenover de Republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen. De heer Gortzak (C.P.N gaat uitvoerig in op de gedragingen van sommige Nederlandse troe penonderdelen ir indonesië ea eist een uitvoerig onderzoek hiernaar. De Minister-President antwoord de de sprekers. Hij verklaarde, naar aanleiding van hetgeen de heer Schouten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van Dr. Drees naar Parijs ging. Wel is op verzoek van de heer Goedhart de Republikein Sufoan- dio uit Londen door Dr. Drees ontvangen. Subandio sprak toen over een ontmoeting van Dr. Drees met Hatta. Dr Drees antwoordde hierop, dat, indien de Regering van de Republiek hiertoe een voor stel deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de heer Sassen verklaarde Dr. Drees, het niet juist te vinden hierover Jivoerige mededelingen te Joer.. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok. Er heeft zich tweeërlei voorge daan Spanningen waren er al eni ge tijd. Hiervan wens ik niet te spreken. Tenslotte betrof het de vraag hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet verder aanduiden. Intussen is er een en ander in de pers verschenen, dat mij noopt tot nadere voklaring. In het artikel van ,JDe Linie" wordt wèl het standpunt van Mi nister Sassen juist weergegeven, niet echter dat van de Regering. Dr. Drees verklaarde geen be zwaren te hebben gehad tegen de voorstellen van Minister Sassen betreffende de politiek tegenover Amerika. Wrj hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren te gen de voorstelling alsof Minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de Rege ring het zwakke. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim, de heer

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1