Belevenissen van een Kok "MME DAGEN Kerkdiensten VOOR DE ZONDAG Vragen aan de Minister BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE BLOEDWRAAK DER LIEFDE AKKERTJES Bt;;«Se vBooclscKop Nieuwe aankoopmachtiging van de E. C. A. NEDERLAND TOEGEDEKT DOOR DE MIST. Kevlt en élaolin Hongarije verloren dagen Amerika zal Japan Ingeval van oorlog niet verlaten Wielrennen •vangeBe is blijde boodschap. Dit Is een ieder bekend. En toch denken «re altijd weer dat in het Shrangelie' in de eerste plaats een beroep gedaan wordt op onze wil en onze inspanning, We horen in het Bvahgelie voornam ejügk een gif zult, gij behoort, van u wordt verwacht; kortom een cpweikkinig tot strijd en arbeid. Zo hebben we «s» altijd Weer moeite mee 't Evan gelie ais blijde boodschap te zien. We kunnen dikwijls alleen zien dat bij de plichten die we als mens hebben er ook nog bijzondere plichten 'bijkomen die we als Christenen hebben. En die ver meerdering van plichten kan voor ons moeilijk een reden tot blijd schap zijn. Maar als we er moeite mee hebben om blij te zijn, zijn we het óok niet. Toch is Evangelie blijde bood schap. Sinds Jezus Christus in de wereld gekomen is, kunnen we weer blij zijn. Als we zwaar dra gen aan het gewicht onizer zon den, als we de dood vrezen dan komt altijd weer het Evangelie met de blijde boodschap van Kruis en Opstanding. Aan het hout des Kruises lë ook onze zonde gedra gen en Hij die uit de doden op stond, is ook voor ons opgestaan Zo brengt het Evangelie de blijd schap over de vergeving der zon den. het nieuwe begin. En het is wei waar dat dit de enige blijd schap is die het uithoudt in het leven. He't is die blijdschap waar van het kerklied zingt: Ik lag machteloos gebonden Gig kwaamt en maakt' mij. vrij H Het leven was mij sterven) Tot gij mjj op deed staan Gij doet mij schatten erven Die> nimmermeer vergaan tiet Evangelie komt niet in de eerste plaats tot ons met de op wekking God lief te hebben, maar wei met-de verkondiging dat God ons liefheeft. Tot de mens wordt gezegd: Gij mens aan de aarde gebonden, zonder uitzicht en zon der doel, ook u heb Ik op 't.oog. En gij; die gedachten van oorlog hebt tegen God en mensen, tegen over u heb Ik gedachten des vre- des. Hoe is dit mogelijk? Hoe is dit te begrijpen? Het is onmogelijk. Maar wat bij de mens onmogelijk is, is mogelijk bij God. Het is on begrijpelijk. Maar hier geldt het woord van de apostel: Wat geen oog heeft gezien, geen oor heeft gehoord ,in geen mensenhart is opgekomen, heeft God bereid die Hem liefhebben. ZATERDAG 12 FEBRUARI. Ned. Herv. Kerk. Te-rneuzen7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 13 FEBRUARI. JNed. Herv. Kerk. Ajccl: lo" u. Ds. F. J. Pennings; 2.30 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent. Roek: 10 u. ouderl. Vergouwe; 2.30 u. Ds. A Soetejkbuw, van Homtenisse. Hontenisje: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Buist: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Als van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. P. J. Pen- ningst vajn Axel. ■luiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. var. Moorsel. TSerneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; fi.30 u. Ds. W. L. Hermanides, won Hulst. ■aamslag: 9 en 2 u. Ds. J. A. Talma. AardeniDUrg: 10.30 u. Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch; 3.30 u. Ds. ter Beek, Jugddi enst. ^reskansij 10.30 u, de heer P. d Visser; 6.30 u. Ds. Wiebosch. Sadzancl: 6 u. Ds. Foumier. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winokel. Bed. H. Doop. it. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. .Xieuwvliet: 2 u. Ds. Winckel. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Jeugddag. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Jeugddienst, licüoondijke10.30 Ds. Schopen hauer. Sluis: 9,30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterianclkerteje2, u. Ds. Scho penhauer. Uzendijwe: 10 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenhurg10.15 u. Ds. Nolthe- nius.t Geref. Kerk. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaamslag: Ds. J. J. Ritsema. Zoutespui: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Goaiv^e. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Moek: 9 u. Ds. ten Hove, van Temeuzen; 2.30 u. leesdlienst. Cemeuzem: 10.30 en 3 u. Ds. J. ten. Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholleke Kerk. dinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Misseri) St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Temeuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Temeuzen: 7, 10 en 7.30 u. open bare samenkomsten; 6.30 u. openlucht Nieuwstr., o.l.v. Luit. Joh. C. v. Huizen en Luit. L. Veeninga. Het Eerste Kamerlid Van Heu- ven Goedhart (Arb.) heeft aan de Minister van Financiën schrifte lijk de volgende vragen gesteld. Heeft de Minister kennis geno men van de dagbladlberichten, blij kens welke ter zitting van de gemeenteraad van Amsterdam, van 4 Februari 1949, is komen vast te staan, dat Prof. Dr. W. Mengelberg, voormalig dirigent van het Concertgebouworkest, op grond ener tussen het bestuur van het Concertgebouw en hem in 1939 aangegane overeenkomst jaarlijks een bedrag van ƒ10.000 ontvangt Is het de Minister bekend, dat Prof Mengelberg zich sinds jaren metterwoon in Zwitserland heeft gevestigd, zodat aangenomen moet worden, dat het bedrag van ƒ10.000 hem in Zwitserse valuta wordt uitgekeerd Is de Minister bereid te doen nagaan, of en zo ja, op welke gronden ambtelijke instanties dan wel de Nederlandse Bank de uit betaling in Zwitserse valuta van het bedoelde bedrag hebben mo gelijk gemaakt? Is de Minister, indien enigerlei instantie aan de bedoelde betaling mocht blijken te hebben medege werkt, bereid zodanige maatrege len te treffen, dat daardoor voor dc toekomst aan die medewerking onmiddellijk een einde wordt ge maakt? De Economie Cooperation Ad ministration heeft Donderdag aan Nederland aankoopmaohtigingen verstrekt tot een totaal bedrag van 15.911 000 dollar. Deze machtigingen hebben be trekking op huiden en vellen (274.000 doll.), kunsten (180.000 doll.), bewerkt en onbewerkt hout (689.000 dollar), diverse in dustriële materialen (206.000 doll.), pulp, papier en papierpro ducten (168.000 doll.), materialen voor de ijzer- en staalindustrie (3.329 000 dollar), sojabonen (637.000 doll spoorwegmaterieel (2.970.000 doll.), motoren en tur bines (200.000 doll.), industriële machinerieën (150.000 doll.), ruwe olie en petroleum (1.039 000 doll.), sojabonenolie (618.000 dollar), niet-meta al houdende delfstoffen (213.000 dollar), motorvoertuigen en onderdelen en accessoires (2.085.000 doll.), alsmede op dier lijke vetten en oliën, -scheepsbe- hoeften, diverse ijzer- en staal- fabrikaten, constructie- en mijm- bouwmaterieel, wetenschappelijke en andere instrumenten enz. Een onbekend vliegtuig is gisterenavond te Natal in Brazi lië met 28 inzittenden aan boord neergestort. Er is nog geen bevestiging te verkrijgen. Half zes 's morgens. Regen achtig vandaag bemerk ik, door het tikkend geluid van de drup pels op het dak van mijn tijdelijke woning. Ik rek me nog eens uit en sta dan op. De wacht heeft intussen het vuur opgestookt, zo dat bij mijn komst het water reeds staat te pruttelen. De thee is nu gauw gezet; het brood met het beleg is rap voor eetgrage monden klaar gemaakt en de nu nog slapende jongens kunnen zich straks aan een ontbijt te goed doen. Voor mij is er nu even tijd om m'n gedachten te laten gaan over de wijze van samenstelling van de middagpot. Dan staat mijn besluit vast. Aardappelen, groente met blikvlees en pap zal het worden. Hier in de koude eten de jongens niet, maar „bunkeren" om zo te zeggen. Verse aardappelen. Een gekke gedachte voor veel minder goed bedeelde posten. Natuurlijk gaat dat ook iedere dag niet, al ben ik erg goed met de bevolking. Af en toe rijst om de smaak hiervan niet te ontwennen en om iedere dag te moeten aardappelen schil len. Dat gaat anders al aardig. Het heeft moeite gekost om ze de theorie hiervan een beetje bij te brengen. Vierkant schillen of ogen laten zitten was aan de orde van de dag. Een kop koffie of choco lade voor de jassers doet wonde ren. iDe weekfourage is er nog niet. Ik snap er niet veel van. Die had er toch al lang moeten zijn! Het loopt al tegen de avond. Ik ga naar de postcommandant om Poespo te bellen. Hier hoor ik, dat de wagen reeds gepasseerd is. Zo verloopt een uurtje, tot en kele jongens de boodschap komen brengen,, dat de wagen halfweg Pocspo-Tosari met pech te kam pen heeft. Goede raad is duur. Ik ga naar de Petinggih, die op mijn verzoek wat Indonesiërs hij el kaar trommelt om de onontbeer lijke blikken te gaan halen. Ze volgen een binnenpad, enikel aan de bewoners hier bekend en de weg stukken korter maakt. Op een bergpaadje gezeten neem ik zelf de grote weg. Het giet be hoorlijk en het zicht is slecht. Maar kam, hij zl er zo wel zijn, redeneer ik bij mezelf en bij iedere bocht zijn mijn verwach tingen hoog gespannen, om bij het niet ontwaren van een auto te luwen tot de volgende bocht. Ik begin me niet erg safe te voe len. Er gaan me gedachten door mijn hoofd, van de in deze buurt aangevallen passargangers door rampokbenden. Ik begin te zin gen helemaal alleen, om de in drukwekkende stilte in dit, in 't donker bangmakend bergoord te verdrijven. Plotseling blijft mijn paard staan in deze, waarin niets te onderscheiden, duisternis. Misschien van mijn gegalm of door dierlijk instinct gewaar schuwde aanwezigheid van ande- ren. Ik voel me bepaald onbe haaglijk. Het dier maakt rechts- omkeerd en schijnt van plan te zij,n terug te wandelen. Maar om dat beroerde stuk weer heel al leen af te leggen, lijkt me niet be paald aantrekkelijk en met de gedachte ieder moment tegen de wagen op te lopen, vind ik de moed de tocht voort te zetten. Met moeite krijg ik gedaan, dat het paard van inzicht verandert, maar het lukt. Verder gaat het, onderwijl roepend en schreeuwend, in de verwachting antwoord terug te krijgen. Maar enikel het eentonig ge- stap van het paard is te horen. Ik merk, dat ik nu werkelijk hang ben. Weer een kromming, weer roepen, steeds geen ant woord. Hoe lang is het geleden, dat ik vertrok van de post, Waar in ieder geval nog oliepitjes staan Ik had er toch allang moeten zijn? Ik galm maar door, tot eindelijk mijn. geschreeuw beant woord wordt met een voor mij verlossend gejoel uit de diepte. Ik zucht eens diep en met een opgelucht gemoed rijd ik verder. Bij de wagen aangekomen be merk ik, dat de Indonesische hel pers reeds geweest zijn en belast en beladen teruggekeerd. De chauffeur besluit nu om op een lekke band verder te rijden, ook omdat de wagen nu onbelast is. In het licht van de koplampen rijd ik fier voor de wagen uit en voel me de held van de dag. Met veel bravour kom ik zo de post binnenrijden, waar de jon gens met bewondering naar me opblikken. Wat ze op dat moment dachten is niet moeilijk te raden. Het heet geen peuleschilletje om in het donker de berg af te zak- Gisterenavond om acht uur was Nederland met uitzondering van twee kleine hoekjes bij Maas tricht en Vlissingen volledig toe gedekt door een witte ondoor dringbare mist. Een mist zo dicht als wg, lang niet zagen. Op de meeste plaatsen was 't zicht niet meer dan een goede vijftig meter. Alle vliegvelden zaten potdicht en op de verkeerswegen schoven de auto's met een slakkengangetje door de wolken. Ook het verkeer te water leed onder het slechte zicht. De vooruitzichten zijin echter gur stig. Heden in de loop van de dag zal overal de mist optrekken Hier wat eerder en daar wat later, maar voor de Zaterdag voorbij zal zijn aldus het K.N.M.I. te De Bilt weer „bevrijd" De oorzaak moet worden gezocht in het plotseling wegvallen van de wind, de heldere hemel, welke uit straling bevordert, en de zwakke aanvoer van vochtige lucht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Tengevolge van de dikke mist kwamen gisteren op de Benoor- denhoutseweg te 's-Gravenhage tussen Filmstad en de Waalsdor- perweg een vrachtauto en 'n per sonenauto met elkaar in botsing. Beide bestuurders waren naar links uitgeweken en wilden een voor hen rijdend voertuig inhalen. De bestuurder van de personen auto, de 26-jarige C. van O. uit de Vlierboomstraat, werd op slag ge dood. De naast de bestuurder ge zeten 28-jarige C. P. B wonende in de Wagenstraat, werd met een hersenschudding en een hoofd wond in het ziekenhuis Bronovo opgenomen. D-TREIN ONTSPOORD. De D-trein nr 255, komende uit Praag, is op het traject Venlo Eindhoven ter hoogte van Horst Sevenum en Heyershoeve bij een onbewaakte overweg in botsing ge komen met een vrachtauto en ont spoord "(Het ongeluk gebeurde gisterenochtend om half tien. Volgens de eerste berichten zijn er geien doden te betreuren. De bestuurder van de vrachtauto zou gewond zijn. Van de trein ont spoorde alleen de locomotief. De ze werd naar Blerick terugge sleept. Om ongeveer 11 uur werd de reis voortgezet, waarbij de wagons door een andere locomo tief werden getrokken. EEN AANRIJDING DIE GOED AFLIEP. Gistermorgen is in alle vroegte tijdens de ter plaatse dikke mist op de door flikker-lichten be waakte spoorwegoverweg in de Rijksweg SteamwijkMeppel te Havelterberg een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat dank zij een wakkere Havelternaar nog vrij goed is afgelopen. Omstreeks 6.09 kruisten elkander op voornoemde ken. Laat ze maar in de waan. Ik heb er duizend en één angsten voor uitgestaan. Daar komen de pikols. Theo is gauw gezet. Het meegebrachte brood met het beleg is rap klaar gemaakt en niet lang daarna ge tuigen alleen nog de kruimels van de geleden honger. De dra gers eten een paar blikjes vis en ook die zijn tevreden. Ik ga me wassen; ik ben door nat en moe. Weer is een dag voorbij en voor mij één die in mijn geheugen gegrift zal blijven, als de dag, waarin ik angst leerde kennen. Zelfs een kok heoft wel eens zijn belevenissen. Ik kruip onder mijn drie dekens en pit. overweg twee trucks met opleg ger. De ene, die richting Leeu warden reed, was geladen met vee voor de Leeuwarder vee markt, terwijl de tegenligger, een viertons geladen truck van Douwe Egberts, die uit de richting Steen- wijk kwam Door de dikke mist zag men elkander te laat, waar door juist op de overweg een bot sing onvermijdelijk bleek. Beide vrachtauto's kwamen op de rails tot stilstand, na de nodige schade aan de bebakening te hebben aan gericht. Ook de flikkerlichten wer den beschadigd. Door direct han delen van de buurtbewoner J. Spin, die met een stallantaarn en een rode zakdoek de uit de rich ting van Meppel naderende goede rentrein tegemoet rende, kon een botsing tussen de trein en de vrachtwagens op het allerlaatste ogenblik worden voorkomen De personentrein uit de richting Leeuwarden en uit de richting Meppel, vertrek 7.26 uit Steen- wijk, hadden vertraging. De spoor wegen lasten autobussen in. On geveer om 8 uur konden de ob stakels van de rails verwijderd worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gezien de drukte van de Leeuwarder markt was er grote verkeersstremming. BOTSING TUSSEN TRAM EN TREIN. Ben van Rotterdam komende tram van de Rotterdamse tram- weigmaatschappdj, bestaande uit 'n locomotief en zes personenrijtui gen is gisterenavond omstreeks half acht bij de overweg aan de Rozenspoorstraat te Rotterdam op een rangerende goederentrein gereden. De locomotief van de traan en drie wagons van de trein werden uit de rails gelicht. Geluk kig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Zowel de tram als de spoorbaan zijn geblokkeerd. Met de opruimingswerkzaamheden is direct een aanvang gemaakt Daar het beginpunt van de tram aan de Rozenstraat nu uitgescha keld is, worden de passagiers per bus van de Rozenstraat naar de Hillesiuis vervoerd, vanwaar de reis per tram kan worden voort gezet. TWEE KINDEREN UIT EEN GEZIN VERDRONKEN. Te Doornenburg in de Over-Be- tuvve zijn Donderdag de twee zoontjes van de familie Jansen, jongens van negen en vijftien jaar door het ijis gezakt en verdronken. De jongste zakte het eerst door het ijis en toen de oudere broer hem wilde redden, kwam ook hij in het water terecht. HANDELAREN IN VERDOVENDE MIDDELEN. Een zekere H G. uit Brunssum en A. J. van de B. uit Waubach werden door de politie te Heerlen betrapt op het verkopen van ver dovende middelen. Zij hadden een hoeveelheid verborgen achter de zitting van een taxi en zo naar Heerlen gebracht Behalve de ver dovende middelen nam de politie ook de taxi in beslag. 97) door J- S. FLETCHEI' Vertaling van; ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) Milhirst zweeg en dronk voor de eerste maal uit het glas, dat Styler hem overhandigd had Dc drie mannen, die hem nieuwsgie rig aankeken, bemerkten, dat hij een stalen wil had en twee van hen voelden een beroepsinteresse in zien opkomen, toen ze de stalen g!ans in zijn ogen zagen, nu hij de geschiedenis weer vervolgde. ..Doodgestoken", herhaalde hij nadenkend. „Ik kende mijn zus- Ier weinig, heren en ik kan niet Hongarije is er van overtuigd, dat de Rocms-Katholieke kerk al daar met de staat tot een over eenstemming kan komen, zo heeft Gyula Ortutay, de Hongaarse Mi nister van Opvoeding, verklaard ,,Maar indien de Katholieke kerk niet bereid is over een wederzijds bevredigende regeling te onder handelen, zoals de andere kerken reeds lang geleden gedaan hebben is er het gevaar, dat de Katholie ken in Hongarpe van mening zul len' worden, dat het Vaticaan ge heel onverschillig is voor de zaak van het Katholicisme in Honga rije". De Minister verklaarde, dat de regering geen watten zal aan nemen of besluiten nemen zonder volledige bespreking met en vol ledige goedkeuring van de be trokken kerk. Bovendien had de staat belangrijke financiële hulp aan alle kerken voor de eerst komende 20 jaar beloofd. De enige garantie, die de regering in ruil voor de volledige erken- zeggen, dat we veel met elkaar op hadden maar toen ze me haal den bij haar lijk heb ik gezworen dat ik niet zou rusten voor de zwarte vlag voor haar moorde nares zou worden gehesen. Ik zeg moordenares omdat ik natuurlijk toen al begreep, dat zij vermoord was door de duivelin, die ook haar man had vermoord. Maar het moest bewezen worden. En nu moet ik wat bewijsmateriaal geven, waarvan het laatste eerst heden'door de detectives en mij is verzameld. „In de vroege avond van de dag, waarop mijn zuster werd vermoord kwamen mijnheer en juffrouw Tress, de verpleegsters en een paar bedienden van Lynne Court naar de flat in Queen Anne Street. Zij kwamen even voor zevenen. Om acht uur verliet zuster Palliser de flat om een paar uur naar haar eigen kamers te gaan. Die kamers zijn, zoals Mr. Smith zal weten op Trevor r.ing van de rechten van iedere kerk en voor haar finanitiële steun wenst, is, dat de betrokken kerk de republiek en de staat offieeel erkent en daaivoor bidt, evenals de kerk voor de oorlog voor de toenmalige regeringsvorm bad, aldus de Minister. Verklarende, diat de nationali satie der scholen verleden jaar het grootste punt van onenigheid had gevormd, zei Ortutay: „,In ons land is de nationalisatie van confessionele scholen 100 jaar over tijd". De Hongaarse rege ring heeft de Katholieke kerk een „volkomen eerzame overeen komst" aangeboden. Priesters en religieuzen mochten het onder wijs in de scholen voortzetten, zelfs nadat de staat deze had overgenomen, aldus de Minister. „Kardinaal Mindszenty kwam echter tussen beide en verbood dit onder het voorwendsel, dat de hoogste kerkelijke autoriteiten monniken en religieuzen hadden verboden onderwijs te geven in genationaliseerde scholen. TERNEUZEN. Geslaagd. Bij de Modevakschool „Ensaid" te Breda slaagden voor costu- mière de dames: J. de Bree, F. Nieuwenhuijzen, B. van Doeseiaar, en S. Machielsen, allen te Ter- neuzen. SLUISKIL. Kalotmid. Donderdag werd door Kalomid in de zaal Jacobs een herhaling gegeven van de bonte avond. De opkomst was voldoende. Het programma werd vlot afgewerkt en was ditmaal aangevuld met een schets „De Stierenvechters", waarin tweee brave boertjes, die met een transport melkkoeien in Spanje zijn, door een misver stand worden aangezien voor to- readoren en in de arena tegenover een stier komen te staan. Bij het aanschouwen van een foto van één der beste koeien, ziet de stier van zijn aanval af. De aecordeonlband was weer onvermoeid in het spelen van populaire muziek, rhythme en oharme. In de verschillende sket ches was veel werk gemaakt van de grime. Het slotnummer van de cowboy met de twee meisjes oogstte een speciaal applaus. Het daarop volgende bal hield de liefhebbers tot 2 uur in plei- zierige stemming bijeen Kalomid heeft weer eens haar beste beentje voorgezet en kan thans enige rust nemen, alvorens nieuwe festiviteiten te gaan voor bereiden. HOEK. Ouderavond openbare Lagere School. Donderdagavond organiseerde het bestuur van de Openbare Schooi voor L. O. te Hoek een ouderavond op de Gem. Gehoor zaal. Van tevoren waren de ouders in de gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen, waar natuurlijk veel belangstelling voor was. Te 7,30 uur opende de voor zitter, de heer M. Meertens de vergadering met een woord van welkom, dat in het bijzonder was gericht tot de edelachtbare heer burgemeester A. F. Hanssens. De zeer uitvoerige notulen van de vorige ouderavond werden nu gelezen en onveranderd goedge keurd Het volgende punt op de agenda was de bestuursverkie zing. Aan de beurt van aftreden waren de heren Dokter Hofstee, M. Meertens en J. Meertens, die allen herkozen werden en de be noeming aannamen. Tijdens deze verkiezing werden verversingen rondgedeeld. Op de rondvraag werd slechts één vraag gesteld, zodat dit punt Square, Knightsbridge. Palliser kwam daar volgens haar hospita om half negen; zij ging volgens dezelfde getuige om vijf minuten voor tienen weg. Tegen haar hos pita merkte ze op, toen ze heen ging, dat ze door het park naar Queen Anne Street zou lopen Als u nu op de kaart kijkt, zult u zien, dat zij het pad naar het Noorden volgde, dat mijn zuster naar het Zuiden afliep. Zij ont moetten elkaar! En wij twijfelen er niet aan dat Palliser mijn zus ter doodstak en 'het lichaam on der de struiken trok naast het pad1, waar het de volgende mor gen werd gevonden. Ook twijfe len wij er niet aan, dat het wapen, dat zij gebruikte een ontleedmes was, dat wijv zoals dokter Hextall kan bevestigen, een half uur ge leden in haar tasje op de flat vonden". Milhirst stond op en begon zijin overjas dicht te knopen. Toen Die pijnen op gezette tijden ...verdrijf ze!De moderne vrouw blijft ook in die dagen monter enfit:zij neemt een"AKKERTJEi(('<^,l helpen direct! vlug afgewerkt was. Het woord was nu aan het hoofd der school de heer P. A. Ocké, die het een en ander meedeelde over het on derwijs aan zijn school. Na een kleine verloting met alleraardigste prijzen brachten enkele oud-leerlingen een paar liederen ten gehore en hiermee behoorde ook deze gezellige ouder avond weer tot het verleden. Een loffelijk streven. Er bestaan op 't ogenblik ver gevorderde plannen voor een nau we samenwerking tussen de zang vereniging „Crescendo" te Hoek, het symphonie-orkest „Onder Ons" te Temeuzein en het Goese mannenkoor „Octavo". Reeds en kele malen hebben deze koren en het orkest onder leiding van hun directeur, de heren Kousemaker en Harte, samen gerepeteerd en... met veel succes! Het plan is dan oalc gerezen vooral onder aandrang van de heer F. Orlebeke te Hoek, otm in de naaste toekomst een gezamenlijke uitvoering te geven, waar men o.a. zal kunnen horen „Die Lustige Witwe" van de wal- senkoning Frans Lehar, „Rose Marie" en andere stukken van grote muziekmeesters Een ver sterking van het aantal leden van „Onder Ons" schijnt in verhand roet het aantal zangers, noig nood zakelijk te zijn. Het is te hopen, dat het streven van de heer Or lebeke, om tot een nauwe samen werking tussen deze bekende ko ren en het symphonie-orlkest, een goed resultaat mag hebben. 'Het ligt in de bedoeling, de eerste uit voering binnen afzienbare tijd te Hoek te geven. Mén lette dus op de aankondigingen die t.z.t. in dit blad zullen verschijnen. MIDDELBURG. De eerste spinazie. Aan de veiling te Middelburg is de eerste spinazie aangevoerd. Deze groente werd. aangebracht door de tuinder D. Joziasse uit Koudekerke. SAS VAN GENT. De carnavalsoptocht. Door bet bestuur van de Sasse Vereniging van Neringdoenden werd een schrijven gericht tot H. M. de Koningin, waarin na een uitvoerige uiteenzetting H. M. dringend wordt verzocht het daar heen te willen leiden, dat de bur gemeester van Sas van Gent wordt bevolen alsnog de vereiste toestemimng te verlenen voor het houden, van een carnavalsoptocht op 27 Februari a.s. Zoals men zich zal herinneren, weigerde onlangs Burgemeester Den Boer zijni toestemming voor het houden van een dergelijke optocht. SCHOONLHJKE. Eerste steenlegging 30 Woning wetwoningen. Gisterenmiddag te 2 uur vond alhier de eerste steenlegging plaats van de 30 woningwetwo ningen door Burgemeester Van Rooseveldt en Jhr. De Graaff, as sistent en naaste medewerker van de hoofdingenieur van de provin- hem aan. Smith stak nu een hand in zijn zak en haalde er het telegram van Georgetown uit. „Hier is iets, dat u en uw cliënten misschien interesseren zal, mijnheer Milhirst," merkte hij, op. „Gebruikt u het maar, ik heb met de zaak afgedaan!" Milhirst nam de boodschap op en las ze oplettend. Toen legde hij het papier weer neer. „Dank u wel, mijnheer Smith", zei hij. „Maar we wisten dit al, ontvingen het nieuws van de Franse autoriteiten, officieel, twee dagen geleden. Dank u in tussen ook namens de betrokken partijen." „O, goed, in orde," zei Smith wat stijf „Ik ben blij, dat u zo veel geluk hebt gehad met uw on derzoekingen." „Ik vraag me af", mompelde hij, „hoe lang het geduurd zou hebben eer Styler en ik tot dezelfde on aangename conclusie waren ge- keek hij Smith aan en Smith keek komen? Ik... wat is er, Hextall?" „Het spijt me je in de rede te moeten vallen ouwe jongen," zei Hextall, die blijkbaar op spelden zat. „Maar ik... ik moet uit Zie je... de kwestie is, juffrouw Tress wacht op me." Toen gingen Smith en Styler zonder verder iets te zeggen weg en Hextall, die afscheid van hen nam bij de deur, holde ademloos terug naar de flat en naar Pa- quita. En tot op deze dag is Paquita er niet in geslaagd om van haar geneesheer die bij deze gele genheid een andere relatie tot haar kreeg -gedaan te krijgen dat hij behoorlijk uitlegt hoe het kwam, dat hij zonder enige op merking, inleiding of uitlegging haar plotseling aan zijn borst klem de en haar vasthield alsof hij zwijgend de goden dankte, dat niets haar nog ooit van hem kon scheiden. EINDE. ciale dienst voor Volkshuisvesting in Zeeland. De burgemeester dankte alle aanwezigen, dat zij, ondanks dl* aangekondigde eenvoud van deze ceremonie, toch aan de uitnodi ging van het Gemeentebestuur hadden gehoor gegeven. De rede nen, waarom deze, ondanks d? vrij ongunstige factoren, toch door het Gemeentebestuur geor ganiseerd is; zijn: le. Het Gemeentebestuur wil zijn voldoening uitspreken, dat de wederopbouw, zij het ocii lang zaam; zijn arbeid gestaag voort zet. 2e. Is door verschillende o stiandlghedera, de officiële eerste steenlegging (het symbool van herrijzenis van de bebouwde kern der gemeente) achterwege ge bleven. 3e. Omdat dit een prachtgele- genheid is om allen, di e aan deze herrijzenis hun hulp en medewer king hebben verleend; daarvoor thans hartelijk dank te betuigen. Het is onnodig te zeggen, dat Sohoondglke een groot tekort ai- woningcn heeft, ais men weet, dat met inbegrip van de aanwezi ge noodwoningen ip deze gemeen te nog een 100-tal woningen zul- leini moeten gebouwd worden oen hetzelfde aantal te hebben als in Juli 1944. Verder memoreerde spr. de rem mende factoren, waarmede de wederopbouwdiemst in de gemeen te, zowel als 't Gemeentebestuur en de Raad te kampen hebben ge had. Moge het zijn dat deze thans geheel verdwenen en niet sluime rende zijn. De (blijdschap van deze dag geldt niet alleen de bouw van deze 30 woningen, maar ook de activiteit die de particuliere herbouw te zien geeft. Het is jammer, dat juist nu de particuliere herbouw van huizen en zakenpanelen en de bouw van woningwetwoningen goed op gang gaat komen, de Re gering de herbouw drastisch gaat beperken Spreker hoopt dat bij de auto riteiten een groot begrip zal ge vonden worden voor de talloze moeilijkheden van die gemeenten, die de kern van hun dory verloren zagela gaan, dus de elementaire bronnen van hun bestaan in de strijd voor de vrijheid vernietigd zagen, door hen prioriteit te ver lenen voor de herhouw van de verwoeste zaken panden, al pf niet gecombineerd met woonruimte te verlenen. Verwacht mag worden, dat nog dit jaar met de bouw van de Rijikslandbouwwinterschool en de Landbouwhuishoudschool zal wor den begonnen. Bovendien staar nog op het programma, bouw van een R.K. pastorie, de bouw vani een centrale winkel, en één of twee café's en één hotel. Allemaal objecten waaraan deze centraal gelegen gemeente drin gend behoefte heeft. Nadat Jhr. De Graaf eerst nog herinnerd had aan de talrijke moeilijkheden die overwonnen moeten worden vóór tot de eerste steenlegging kon worden overge gaan, prees hij de voortvarend heid! van burgemeester Van Roo seveldt, die hij velen tot voor beeld1 steldie. (Ik heb met de burge meester alleen samenwerknig ge had ön verband met de wederop bouwwerkzaamheden, doch spr. meende te mogen constateren, diat Schoandijke een burgemeester bezit, waarop zij. ten allen tijde ten voilé kan rekenen en over wiens arbeidskracht spr. zijn waardering uitspreekt) Jhr. De Graaf feliciteerde hier op de burgemeester en hiermede die gehele gemeente, met deze eer ste steenlegging. Hierop begaven de genodigden, onder wie wij opmerkten de heren Niepoth, architect van de 30 wo ningwetwoningen, Zurjdweg, di recteur van de centrale dienst en het Streekbureau, Priem, aanne mer der woningen; de wethouders Huijig en De Feijter, zich naar het gemeentehuis waar het gezel schap bij de (gehouden receptie nog emllge tijd onder gezellige sfeer hijeen bleef. De berichten uit Tokip, waarin de voorstelling wordt gegeven, daJt de Amerikaanse strijdkrachten in geval van oorlog Japan spoe dig zouden verlaten, z<jn te Wa shington categorisch tegengespro ken. Eer. woordvoerder van het ministerie van Oorlog verklaarde, dat er „hoe dan ook geen grond"1 voor de bewering bestond. Hg weigerde dan ook verder op 't be richt in te gaan. Kenneth Royall bevindt zich thans op een reis door de bezette gebieden in het Verre Oosten. Een functionaris van de commissie voor het Verre Oosten verklaar de: „Wij weten niets van dit al les". Weliswaar had de commis sie geen aandeel in de formule ring van de Amerikaanse politiek, doch er was niets dat wees op een zo drastische verandering als in het bericht te verstaan werd ge geven. De Zesdaagse te Gent. Na de sprints van Vrijdagavond 11 uur was de stand 1. SchulteBoeyen 10 pnt; 2, 3 en 4 ex aequo OckersThijssen, CarraraGoussot en KintVan Steenbergen '8 pnt; 5. Strom Arnold 6 pnt.; 6. OlivierBuyl 1 pntOp 1 ronde: 7. NaeijeVan de Meerschaut 0 pnt.; 8 Gebr Rik ckaert 0 pnt. Overige koppel» op 2 en meer ronden.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2