In politieke kringen te Batavia volgt men met spanning de belichten uit Oen Haag De tramlijnen in Zeeuws-Vlaanderen Noorwegen en het Atlantisch Pact De strategische positie van Japan RepubL Noodregering ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949. PoHtufce «e ««a*, Minister Sassen vraagt ontslag Er komen weer postzegelautomaten tegen resolutie van Veiligheidsraad IS HANDHAVING NOG LANGER MOGELIJK? Smokkel van Duitse nazi's naar Zweaen? Joegoslavische vlootbewe- gmg te Brioni Protest tegen schiet oefeningen in luchtcorridor De Schelde-Rijnverblndlng Doodstraf voltrokken Belasting over Inkomsten voor 31 December 1945 Opheffing van de maximum- prijsregeling voor eieren A.s. berechting van predikanten in Bulgarije Spaak over de heid werkloos- Frankering by Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt, geldig tot BaterdagavondIets zachter. In de loop van de dag ver dwijnen van de mist en dan meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen Z. en Z W. Iets hogere tamp. dan Vrijdag. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. DE VRIJE 4e Jaargang No- 1039 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent Uitgave Stichting „De VrUe Zeeuw» - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P- J- van de Sande - Temeuzen - Abonnementsprijs P" ZON EN MAAN Feb. Opk. Ond. Opk. 0®* 1949 Zon Maan 12 8.02 17.48 16.20 Ml 13 8.— 17.49 17.56 8.35 14 7.58 17.51 19.30 8.52 15 7.56 17.53 2102 9.07 16 7.54 17.55 22.31 9 20 17 7.52 17 57 0.— 9.33 18 7.50 17.59 SAS 19 7.48 18.— 1 28 10.06 20 7.46 18.02 2.54 10A1 21 7.44 18.04 4.14 11 06 volgen met spanning de berichten uit Den Haag, volgens welke in het Kabinet een tegenstelling be staat ten aanzien van de houding tegenover de resolutie van de Vei ligheidsraad, en d€ berichten zake de mogelijkheid van een on verwijlde verklaring van de Ne derlandse regering over de ge dragslijn met betrekking tot de resolutie. Een verder uitblijven daarvan zou de besprekingen, welke hier tussen de verschillende groeperingen gevoerd zijn en no Minister Sassen heeft aan Mare Majesteit de Koningin ont slag gevraagd als Minister van Overzeese Gebiedsdelen. In de boezem van het Kabinei is geen principieel verschil gere zen over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indone sië. De reeds bij herhaling ken baar gemaakte doeleinden van Ir welingelichte Nederlandse krin gen verheelde men niet. dat o; zulk een uitspraak reeds geruim tijd werd aangedrongen. Het b richt, dat het antwoord van V ndster Sassen in de Tweede Ka mer zou zijini uitgesteld tot 15 Februari, nadat eerst verwacht werd, dat dit Donderdag zou wor den gegeven en dat bij d e ge legenheid een verklaring zou wor den afgelegd, zou volgens son ml'ge zegslieden mogelijk voor Dr Beel aanleiding zijn geweest om bij de regering te Den Haag er nogmaals timet grote klem aan te dringen op een duidelijke uitspraa op de kortst mogelijke termijn. Dat Dr. Beel daarbij met heen gaan gedreigd zou hebben, indie niet op de kortst mogelijke termijn door het Kabinet een beslissin; zou worden genomen, werd in d kringen niet bevestigd, evenmin echter ontkend. Men hoopt thans op zulk een beslissing voor het eind van de week. Ook in fede rale kringen te Batavia legdt men de nadruk op de noodzake lijkheid van een beslissing door Den Haag. „Een duidelijke uit spraak van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de resolutif van de Veiligheidsraad is than de Regie jing zullen dan ook on &rcotete gentle", aldu veranderd worden nagestreefdde voorzitter van de en voor zover dat van de Rege ring afhangt op korte termijn worden verwezenlijkt- Terwijl ook het gehele Kabinet wenste vast te houden aan de verklaring van Dr. J. H. van Royen, op 28 Januari j.L. in de Veiligheidsraad afgelegd namens de Regering, rees meningsver schil tussen de overige leden van het Kabinet en Minister Sassen «ver te dezer zake verder feite lijk te volgen gedragslijn. (De postzgelautomaten van de P.T.T., die voor de tweede wereld oorlog in Nederland reeds vrij al" gum-een waren ingeburgerd zullen weer in ere worden hersteld, zo dra het nieuw geld in voldoende mate in circulatie is geibracht. Successievelijk zullen alle auto maten, die thans nog in de ver schillende kantoren liggen opge slagen aan de nlieuwe munitvormen worden aangepast en ten gerieve van het publiek in gebruik wor den genomen. verklaarde B. F. O. (de Bijeenkomst Fede raai Overleg), Sultan Hamid K tegenover Aneta. De miogelijkheic van een Kabinetscrisis in dit cri tie'.vC stadium in Indonesië wordt te Batavia in politieke Neerlandse kringen met grote bezorgdheid onder de ogen gezien In een radio-uitzending vanwe ge de nood-regering der republiek cp Sumatra werd medegedeeld, dat de nood regeling de resolutie an de Veiligheidsraad, die lang niet zo ver gaat als die van de Aziatische conferentie, niet aan vaardt. Het is beter, dat wij onze strijd voortzetten, totdat de Ne derlanders aan onze eisen voldoen. De noodregering zal intussen overleg plegen met de president en vice-president alvorens jiaar uiteindelijke houding te bepalen, aldus dit radiobericht. iDe Nieuwsgier tekent hierbij aan, dat, volgens een mededeling van Hatta, de republikeinse rege ring de bevoegdheden overdroeg aan de noodregering. Blijkbaar acht deze noodregering zich ook nu nog de aangewezen autoriteit en als zodanig wijst zij, althans voorlopig, de resolutie van de Vei ligheidsraad af. Deze resolutie is inmiddels wat dit ook moge betekenen aanvaard, door de heren op Bangka, die echter geen poging doen om ten aanzien van het eerste en voornaamste punt staking der vijandelijkheden ook maar iets te ondernemen, dat in de verte zou lijken op een aan beveling om de wapens neer te leggen. De Nieuwsgier zegt: het lijkt ons moeilijk om volledig te genstrijdige adviezen van twee verschillende groepen, die beide autoriteiten eisen en deze geen van beide uitoefenen (ook niet over de eigen machtsmiddelen) te verzoeken. Duitse nazi's worden door een .jZweedse regeringsf unction naris" en een „buitenlandse legatie" uit Hamburg, Stockholm binnenge smokkeld, zo bericht het Uberale blad ,;Stockholm Tidningen". Vol gens dit bericht worden de nazi's •p schepen van Zweden en van andere landen vervoerd. Hoewel leden van bemanningen de be weerde smokkel aan de politie hebben gemeld, zijh de nazi's nog miet gepakt, omdat zij- met spoed fa auto's werden gebracht die achter goederenwagons langs de kaden van Stockholm's binnen haven stonden te wachten, aldus dit bericht. De „Giomale Delia Sera" meldt uüt Triest, dat te Brioni een on gewone beweging van lichte Joe- go-Slavische vlooteenheden valt te bespeuren en dat de haven autoriteiten te Pola strenge voor zorgsmaatregelen hebben getrof fen. In politieke kringen worden deze gebeurtenissen op diver Wijze gecommentarieerd. Er wordt vooral gesproken over de geruchten, die in September ji. de ronde hebben gedaan, be treffende een mogelijke ontmoe ting van de Joego-Slavisoho en Westerse vertegenwooriger te Brioni, dtle toen echter door de Joego-Slaven zijn tegengesproken De politieke gebeurtenissen heb ben evenwel later bewezen, dat een zekere poïitiek-economischf Verstandhouding bestond tusse: Joego-Slavië en de Westerse iw gendheden, die zou kunnen leiden tot een grondige wijziging in d< houding van Tiito's regering. Oo op dat ogenblik was te Brioni eer drukke beweging van vlooteer heden waar te nemen. Het «s dus geenszins uitgesloten, dat men hier te doen heeft met 'n nieuwe geheime ontmoeting tussen Tito én Westerse vertegenwoordigers aldus AFP. Donderdag vond in Hotel „Rot tendam" te Temeuzen een twee tal bijeenkomsten plaats, welke beiden in verband stonden met dc plannen tot opheffing der nog be staande tramlijnen in -Zeeuws- VLaarderen, welke worden geëx ploiteerd door dte Z.V.T.M. Des morgens vergaderde eer aantal aandeelhouders-landbou wers, bijeengeroepen door het Dis trictsbestu-ur van de Stichting var de Landbouw. De voorzitter, de heer P. Ver- cauteren, deed voorlezing van eer orief, wélke aan de Commissaris der Koningin werd gezonden e waarin de bezwaren welke voc al van landbouwerszijdle tegen dr opheffing bestaan, zijn samenge vat. Hierbij bleek, dat men deze op heffing niet alleen beschouwt als een verloren gaan van een der weinige vervoersmogelijkheden welke Zeeuws-Vlaanderen rijk is doch ook dat men vreest dat een omschakeling op het autovervoer aanmerkelijk hoger kosten zal medebrengen, terwijl het tempc van de vervoerscapaciteit zal da len en de toch reeds in slechte toestand verkerende tertiaire we gen nog meer zullen worden be last, tengevolge waarvan de pol- derlasten zulen stijgen. Tijdens de daarop volgende ge- dachtenwisselTng kwamen even eens mog ter sprake de mogelijke opheffing der vrije veren en de slechte toestand der havens waar over Zeeuws-Vlaanderen beschikt. De vrees werd ook uitgesproken, dat door moeilijkheden met het vervoer, de teelt der suiikerbietei niet zal worden gestimuleerd. Ten slotte kwam nog het plan ter sprake, om te trachten door middel ven een Rijksbijdrage het exploitatietekort der tram te dek ken en werdi betreurd dat d Z.V.T.M. geen contact had ge zocht met de Stichting voor d< Landbouw. De voorzitter zegde toe, alsnof te zullen trachten dit contact t verkrijgen. Des namidags vond een bespre king plaats tussen een commissie uit de Raad der Commissarrissen, bestaande uit de heren C. Philipse. Ir. D. de Iongh en Ir. J. F. Denie en vertegenwoordigersderZeeuws- Vlaamse industrieën, der N.C.B. enz. De heer Philipse wees er in zij' openingswoord op, dat men con tact gezocht had1 met de than aanwez'ge belanghebbenden, daar voor het goederenvervoer eei nieuwe richting dient te worden ingeslagen, aangezien het verlies der Maatschappij tengevolge van de exploitatietekorten der tran voor 1947 bedraagt ƒ189.000 e voor 1948 geraamd kan worder op ƒ250.000. In 1947 kon dit tekort vrijwe' geheel worden opgevangen doe liet verschot der autobusexploita tie, voor 1948 is dit verschot ech ter reeds in het beraamde teko: verwerkt. Waarbij nog komt, dc. de toestair.id der baan buitenge woon slecht is en de kosten voor verbetering daarvan zeer hooj zouden zijn. Spr. gaf de verzeke ring, dat van de zijde der Z.V.T.M alle mogelijke medewerking voor het verkrijgen van een behoorlijk vervoer zal worden verleend, op dat zowel de bedrijven als de voedselvoorziening geen stagnatie zuhen ondervinden. De heer Philipse verklaarde tenslotte, dat het Departement zeer gereserveerd staat tegenover 't dragen van tekbrten en gezien de financiële toestand ook van dt zijlde der provincie weinig steun valt te verwachten. Hierna volgde een uitgebreide gedacbtenwisseling, tijdens welke o.m. de heer Vercauteren hei :t and punt der landbouwers uit eenzette en ook de heer Van Loon der Centrale Suiker Mij. het woond voerde. Laatstgenoemde bij wiens mening de vertegenwoordiger der andere suikerfabrieken zich aan sloten gaf een uiteenzetting van het standpunt dezer fabrie ken, dlle weinig gevoelen voor een „afslachting der tram zondei meer,"', daar dit op technische be zwaren stuit en bijv. een „ombou wen" der fabrieksterreinen, welke thans tan dele zijn ingerichi tramvervoer, binnen korte termijn practisch niet uitvoerbaar is. Voorts meende spr., dat h veervervoer van invloed zal zijn op het aantal auto's dat tijdens de „campagne" naar Zeeuws-Vlaan- deren zal komen en achtte hij het wegennet 6n Zeeuws-Vlaanderei. niet van dien aard, dat zonder ernstige beschadiging daarvan ei. hogere onderhoudskosten tiendui zenden tonnen bieten hierv„ kunnen worden vervoerd. De vertegenwoordiger de Su- perfosfaatfabriek betreurde het, dat de tarieven zolang laag zijn gebleven; waren deze eerder ver hoogd, dan zou z.i. het verlies thans minder bedragen. Ook de heer Van Kampen van de C.H.V. toonde zich voorstander van be houd der tram. en gaf als zijn mening te kennen, dat bij redelijke tariefsverhoging en het garande ren van een vervoerskwantum de exploitatiekosten zouden kunnen worden gedekt. Voorts werd er o-m. nog op ge wezen, dat vele bedrijven, welke zijn gebaseerd op tramvervoer, geïsoleerd zullen komen te liggen en dat indertijd door vele parti culieren en instanties steun wem verleend aan de tram. De heer Philipse deelde bij de beantwoording der sprekers o.a mede, dat volgens de Inspecteur voor het Verkeer met de plannen der Z.V.T.M. het vervoer ten zeer ste gewaarborgd zal zijn. Zo dt tarieven op de veerboten weei women ingevoerd, kan dit, geziei. de ontworpen regeling, niet va, invloed zijn op het komen var auto's uit andere gebieden naai Zeeuws-Vlaanderen. Spr. vroeg oi een behoorlijke tariefsverhoging in verband met de Prijsbeheersing mogelijk zou zijn geweest. De heer Philipse geeft te jker nen, dat z.i. een doorgaan op deze wijze, een ramp voor de stree zou betekenen. Ir. de Iongh noemde de oorzaak van het verlies het feit, dat het personenvervoer, dat rendabel is. moest worden overgeschakeld op de autobussen, waardoor een du bele exploitatie ontstond, waar van het tekort moest worden be dropen uit de opbrengst van he4 autobuisvervoer. De exploitatiekos ten der tram werden door he' personenvervoer gedragen. O aan drang en ook omdat Zeeuws- Vlaarderen zicfi daartoe bijzon der leent werd het noodzakelijk het personenvervoer per kutobm te doen geschieden. Door de dub bele explo'tatic'i'osten zijn de plot selinge verliezen ontstaan. Spreker betoogde, dat ophef fing der tram onvermijdelijk is Bij verschuiving van het tijdstip zal men met ernstige consequen ties te doen krijgen. Ir. Denie, Directeur der Z. V. T. M„ verklaarde, dat het groot ste deel der b'eten thans reedr op andere wijze dam per tram wordt vervoerd en noemde voorts enige cijfers. Zo werden tiiden-s de afgelo pen campagne 77.000 ton bieter oer tram vervoerd1, waarvar 19.000 ton vanaf laadplaatsen Welke niet aan grote wegen ge legen ziin. Hiervan komt echter nog ruim 6000 ton van plaatsen langs wegen met een frequentP busdienst, en 5000 ton yan eer zijlijn, zodat dds slechts 7800 tor aangevoerd moeten worden var moeilijk bereikbare plaatsen. Spr. wees er In dit verban'' op, dat jaarlijks circa 1.000.OOP ton goederen in Zeeuws-Vlaande ren per vrachtauto wordt ver voerd en verklaarde voorts, daf de Z. V. T. M. zeker genegen 7~ zijn vrachtauto's aan te schaffen Die tarieven zullen zeker hoge' worden, doch thans moet d Z. V. T. M. op elke ton vervoer bijleggen. Een toestand welke niet langer gedragen kan worden De suikerfabrieken hebben, reeds in overweging genomen bepaalde laadplaatsen over te nemen. Wat betreft tariefsverhoging, deze werd geweigerd zolang het be drijf uitkwam, misschien is h' thans mogelijk1, doch dit wordt een langdurige geschiedeirds. Verder bleek nog uit de woor den van de heer Denie, dat het personenvervoer nog steed' toeneemt, doch dat door betere serviice enz. odk de kosten stijgen De autobusdienst blijkt thans echter onmisbaar te zijn in Z.- Viaamdere®'. Nadat de heer Iongh nog had te kennen gegeven, dat de expl" tatiekosten der tram vrij zeker igeraamd kunnen worden op 600.000.per jaar inplaats van de ƒ400.000,waar eerst sprake van was en hij de vraag had ge steld1 of het verantwoord zou zijn thams de zaak nog voor bijv. één jaar te rekken,, temeer daar Ejlechts bij de suikerfabrieken, technische bezwaren bestaan, verzoekt de heer Philipse, de be langhebbenden vóór 15 Fer. a.s een opgave te wilen indienen van de bijdragen tot welke deze be reid zijn en de garanties betref fende hun aandeel in het goede renvervoer zij willen geven. De commissie zal alsdan nog een voorstel doen aan de Raad var Commissarissen. De belangstelling van de wereld heeft zich de laatste week gericht op het hoge Noorden. De drie Scandinavische landen, Noorwe gen, Zweden en Denemarken zijn in de laatste wereldoorlog in de strijd betrokken geworden Wel wist Zweden zijn neutraliteit te bewaren, doch Hitier bezette reeds In 1949 de beide andere landen. Noorwegen en Zweden zijn ook nu van groot strategisch belang. Noorwegen door zijn lange kust lijn, waardoor het verschillende ideale bases kan vormen voor duikboten, terwijl Zweden steeds een hegeerlijk object vormt door zijn uitgebreide ijzerertsgebieden. In de koude oorlog tussen Ame rika en Rusland is het voor bei den van belang deze gebieden te beheersen of in ieder geval ten minste te* beletten, dat de ander deze landen beheerst. Reeds enige tijd nu tracht Ame rika Noorwegen over te halen zich aan te sluiten bij, het Atlantisch Pact, het verdedigingsverdrag tas sen Amerika en Canada enerzijds verschillende West-Europese .anden anderzijds Noorwegen zel ve, dat ook in de laatste oorlog 'n zeer trouwe bondgenoot van de geallieerden is geweest en met zijn grote koopvaardijvloot tot de overwinning heeft bijgedragen, zit thans voor de moeilijkheid of dit aanbod van Amerika moet wor den aangenomen, waarmede het land zich dan het ongenoegen van Rusland op de hals haalt. Terzelfder tijd hebben de drie Scandinavische landen getracht 'n blok te vormen. Deze pogingen zijn echter afgestuit op het stand punt van de Zweden, die nog -steeds angstvallig vasthouden aan hun neutraliteit. Dit standpunt is wel te begrijpen en valt te verge lijken met de houding van ons eigen land vóór de tweede wereld oorlog. Zweden heeft Rusland als di recte huur. Het gevoelt er niets voor de grote Russische beer ver toornd te maken. Bovendien heeft Moskou duidelijk te kennen gege ven, dat het bij een overhellen van Zweden naar de Westelijke kant, Finland zou bezetten en daardoor zou Zweden onder onmiddellijke druk komen te staan De pogin gen van Amerika om Noorwegen als bondgenoot te noteren werden de vorige week door Rusland door kruist Rusland verzocht eerst aan de Noorse regering op te wil len geven of Amerika ook militai re bases van Noorwegen eiste bij een eventueel toetreden van dit land tot het Atlanische pact. Daarna stelde Rusland een niet- aanvalsverdrag voor, juist voor dat de Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Lange, naar de Ver. Staten zou vertrekken, ten einde met de Amerikaanse autori teiten besprekingen te voeren. Zo zat dit land plotseling tussen ha mer en aambeeld Voegt dit land zich bij de mogendheden, die zo dadelijk het Atlantische pact gaan afsluiten en vermoedelijk voelt hier de grote meerderheid van 't Noorse volk het meeste voor dan vervreemdt het zich van Zweden en haalt het zich het on genoegen van Rusland op de hals. Gaat het echter in op het Russi sche voorstel en sluit het een niet- aanvalsverdrag met dit land, dan zou de Amerikaanse Marshall hulp wel eens in gevaar kunnen komen. Bovendien is het maar de vraag, welke waarde gehecht moet worden aan e en dergelijk verdrag. Ook het Duitsland van Hitler had niet-aanvalsverdragen met al zijn buren. Maar deze wer den als vodjes papier verscheurd, toen het in des dictators kraam te pas kwam. Dergelijke herinne ringen dragen er niet toe bij de lust om dergelijke verdragen af te sluiten met overmachtige buren, te vergroten. De heer Lange en het Noorse parlement staan dus voor een moeilijke beslissing, die wei gunste van het Westen zal uitval len. Daarmede zal het Atlantfaeh pact worden uitgebreid tot ëe ScandJlnavislche invlo4 fan? eer Naar iyerluidt zal dit ook roor mm land zo belangrijke pact de nei gende maand tot stand konua. Er doen zich echter nog enkele moeilijkheden voor. Amerika sou namelijk de woorden „militaire hulp" geschrapt willen Kien. De West-Europese landen verzette» zich echter tegen een dergelijke wijziging, die huns inziens de l»e- tekenis van het verdrag aanzien lijk zou verzwakken. De Ameri kaanse regering kan echter r<* gens de Amerikaanse grondwet niet een oorlog verklaren zonder de goedkeuring van de Senaat. De regering kan zich dus norit van te voren binden. De besprekingen hierover eg» nog gaande en het is voor West- Europa te hopen, dat sporiKg overeenstemming wordt berriht. Gisterenmorgen is bij het lucht- veiligheidscentrum der vier mo gendheden te Berlijn een gemeen schappelijk Amerikaans-Brits- Frans protest ingediend tegen een Sowj et-Russische bekendmaking, dat leswliegtuigen op acht punten in de luchtcorridors schietoefenin gen zullen houden. Volgens een officiële Amer kaanse bekendmaking zullen de schietoefeningen gehouden worder boven een gebied, waar vliegtui gen van de luchtbrug van he4 vliegveld Tegel te Berlijn over moeten vliegen op weg naar Fas berg, het eindpunt van de lucht brug in de Britse zone. In het maandoverzicht van de Antwerpse saheepvaartverenigtng leze wij met betrekking tot des* aangelegenheid het volgende: ,Het graven van het kanna*! Antwerpen-Moerdijk dient ee» conditio sine qua non te rijn voor het van kracht worden van de Be nelux. De economische expansie van België toch is nauw verbon den met de uitbreiding en de nor malisatie van bet Antwerpse ba- venverkeer. Wanneer dit niet ge schiedt, zal de haven van Antwer pen onmogelijk op voet van ge lijkheid met Rotterdam, kunswi concurreren". Bij Koninklijk Besluit is afwij zend beschikt op het gratiever zoek van M. Jansen, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Am hom. Het vonnis is inmiddels voltrokken. De doodstraf bij sen tentie van het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden opgelegd aan M. Vollik', is bij, wijze vaim gratie veranderd in een levenslange ge vangenisstraf. Belastingschuldigen, die gebruik wensen te maken van de in arti kel 15, lid 1, letter f der wet af wikkeling geldzuivering geopende mogelijkheid om belastingen ver schuldigd over inkomsten, betrek king hebbende op een periode van vóór 31 December 1945 voorzover deze in geblokkeerd geld zijn uft- betaald, uit optierekening, beleg gingsrekening of herbelaggings- rekening, dan wel mot 3 ®/o in vesteringscertificaten of 314 beleggingscertificaten te voldoen, wordt in overweging gegeven, zich ter vaststelling van het bedrag dat op de hierbovenvermelde wijze kan worden voldaan, met een ge motiveerd verzoek bevattende alle van belang zijnde gegevens, te wenden tot de inspecteur van 's rijks belastingen bij de hoofdbank van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Het Russische aardrijkskun dig genootschap dat Donderdag te Leningrad heeft vergaderd, is van mening dat de Sovjet-Unie het „onbetwistbaar recht" heeft te worden egkend in kwesties betref fende het Zuidpoolgebied, zulks met het oog op de ontdekkingen van Russische onderzoekers in de 19e eeuw. De Verenigde Staten zijn ver zoend met verlies van. Japan hij een eventuele oorlojg, zo wordt uit zeer gezaghebbende Ameri kaanse bron vernomen. Een recente strategische studie van de wereld heeft ten minste enkele vooraanstaande militaire deskundigen te Washington over tuigd, dat Japan niet te verdedi gen is. Deze deskundigen staan een spoedig terugtrekken van alle Amerikaanse bezettingsstrijd krachten uit Japan voor. Op grond van de gemaakte stu die wordt de Stille Oceaan alge meen als van gering strategisch belang beschouwd en met de ver dediging er van zullen geen Ame rikaanse troepen worden ver spild. Men is tot deze conclusie geko men, zo verneemt Reuter, on danks het feit, dat men zich er ten volle van bewust is. dat Australië en de Phiiippijnem, om slechts twee landen te noemen die in grote mate betrokken zijn bij de verdediging van de Stille Oceaan, - hun -positie ernstig in gevaar zouden zien gebracht in verhand met de mogelijkheid, dat Rusland de plaats van de ver trekkende Amerikanen zou in nemen. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat het definitieve besluit om Japan te verlaten nog niet genomen is. Deze kwestie gaat naar men aanneemt zowel het departement van Buitenlandse Zaken als dat van Oorlog aan. De voornaamste factoren die deze nieuwe Amerikaanse be schouwing van Japam beheersen, zijn, dat het verlies van de in dustry van West-Europa bij een oorlog met de Sovjet-Unie in het gunstigste geval het winnen van 'n derde wereldoorlog 1520 jaa- zou vertragen en in het ongun stigste zou resulteren in een Sov jet-overwinning. Ongeveer een kwart van de Amerikaanse gevechtstroepen wordt thans in het gebied van de Stille Oceaan vastgehouden. Japan is ongeschikt als lucht basis voor het doen van aanvallen op het hart van Sovjet-Rusland, daar de meeste industrie-centra van de Sovjet-Unie te ver van de Japanse vliegvelden verwijderd liggen. Deze centra kunnen uit de lucht het best worden aangevallen van Italië, Griekenland, Zuid-iFrank- rijk en Engeland uit De Amerikaanse troepen, die zich thans in Japan bevinden zouden zonder versterking geen aanvalswaarde hebben in een oor log. Tier toelichting op de maatre gel tot opheffing der maxlnrnm- prijsvoorschriften voor elere», deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede, dat onze pluimveesta pel thans ihdjna 10 mlllioen legkip pen telt. Bij de tegenwoordige productie worden er wekelijks 25 mlllioen eieren bij de handel ingeleverd. De laatste weken zijh er ca 2 mlllioen eieren per week geëxporteerd, ter wijl er tot het einde van 't broad- seizoen (medio April) gemiddeld wekelijks 2 mlllioen broedeienen nodig zijn. Met inbegrip van „breuk" neemt de industrie ge middeld per week c.a. anderhalf millioen eieren af en de waardelo ze uitval kan op een kwart mll lioen worden geschat. Voor con sumptie door de burgerbevolking blijven er momenteel dus ruim 19 millioen eieren over. Er is thans vrijwel evenwicht bereikt tussen vraag en aanftxxi. De ontwikkeling van de produc tie, de consumptie en de expert, vestigt de mening, dat ook i* de toekomst, excessen op prijsgebied zich niet zullen voordoen. Volgens het beginsel, dat de regering volgt om maatregelen en prijsbindingen niet janger te handhaven dan. no dig is, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening dan ook besloten, de maximum-prijzen van kippeaP en eendeneieren en eiproducten met ingang van gisteren op te heffen. Speciaal met het oog op de *x- portregeling is meer vrijheid bit de prijsvorming gewenst om te toe reiken, dat op vlotter wijlae de eieren ter beschikking van de noozakelijke export zullen teame* dan bij handhaving der maximum - prijzen. „In December 1948 werden 15 predikanten gearresteerd, die van het eind van de maand, onder be schuldiging van spionnage en deviezenzwendel zullen worden berecht", zo maakte Donderdag avond de Bugaarse onder-Minis ter van Buitenlandse Zaken, Topentsjerov tegenover journalis ten bekend. Naar hij zei hebben de beklaagden volledige bekente nissen afgelegd. Onder de be schuldigingen komen o.m. voor: Betrekkingen met buitenlandse spionnagediensten, voornamelijk met Amerikaanse, alsmede orga nisatie van militairen en econo mische spionnagenetten Boven dien zouden de beklaagden in con tact zijn geweest met de vroegere oppositieleiders, o.m Nicolas Pet- kov. De onder-Minister verklaar de, dat de berechting openbaar zou zijn, en dat andere minder belangrijker processen van leden van de Protestantse geestelijkheid hp het platteland zullen plaats hebben. „De diverse Protestantse ker ken, zullen hun activiteit kunnen voortzetten", aldus de onder- Minister, „daar in Bulgarije niet aan de vrijheid van eredienst, die bij een wet is gewaarborgd wordt getornd." Naar de Eerste Minister e* Minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, Donderdag t'm de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaarde, is de toenemende werk loosheid in België voornamelijk toe te schrijven, aan de volgende oorzaken: De gevoerde prijstac- tidk, hot niet-nakomen door de buitenlandse handelspartners ran handelsverdragen, en het misluk ken der financiering van de bouwpolitiek. Het falen van de tot nu toe gevoerde handelspoli tiek schreef Spaak toe aan het grote liberalisme waarvan de Re gering bdijik heeft gegeven. Minister Spaak kond'gde ver volgens aan dat dit jaar in totaal fr. 42 milliard zal worden besteed ter bestrijding van de werkloos heid. Een belangrijke gedeelte hiervan zal worden gebrdkt voor het bouwen van woningen. Naar Spaak verder nog verklaarde, zal de werklozensteun met terugwer kende kracht vanaf 7 Februari worden verhoogd, hoewel de Eer ste Minister nog geeni cijfer» noemde, zou deze werklozemiit- kering volgens „Le Peuple" van fr. 54 op fr. 67 per dag worden gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1