HET PROCES KRAVCHENK0 Na de veroordeling van Kard. Mindszenty Commissie V.N. verzoekt om documenten en verklaringen Let op Uw Borst 1 akke^ABDUSIROOII Besprekingen der plaatsvervangers voor Oostenrijk h Pact 3 van VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949. Gift van Prinses Wilhelmlna Bijzondere Kabinetszitting Post voor militairen onderweg naar Indonesië De moordenaar van Ghandi ter dood veroordeeld Voorgestelde E. C. A.-toewijzingen voor Nederland Bestrijding vsn de werk loosheid in België De Nederlandse grenseisen Sterk protest van Nederl. Legatie te Canberra Prestatie van grootste bommenwerper ter wereld sohiet- chtcorridor trokken De Schelde-Rijnverbindlng iting in Bulgarije Opheffing van de maximum- prijsregeling voor eieren Spaak over de beid werkloos- Frankering MJ Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt, geldig tot heden avond. Weinig wind. Aanvankelijk weinig en later wat toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer met ongeveer de- zeilde temperatuur als giste ren. Over het algemeen zwak ke wind uit uiteenlopende rich tingen. VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No. 1038 Advertentieprijs per mm 10 et.; minlmu* per advertentie l&i. 4 Inzending advertentie» tot des namiddags S nar, Rubriek kl. advertentie» 5 regels 60 cent; tedere regel meer 12 cent. Ver melding; Brieven onder nr. Bureau van dit Bia4 10 cent meer prijs: ZON EN MAAN Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De commissie van de Verenigde Naties voor Indonesië heeft de Nederlandse en Republikeinse de legatie verzocht documenten en verklaringen over te' leggen ke naar hun mening de commis sie van dienst zouden kunnen zijn bij de voorbereiding van de aan bevelingen van de commissie be treffende de vorming van een federale interim-regering, aldus Nadat H. K. H. Prinses Wilhel mlna in November 11. door Dr K. J. Brcuiwer uitvoerig was inge licht* over "zijn reis naar Indonesië en na Haar bezoek aan de zen- dirigshogesehool lie Oegstgeest, had Dr. Brouwer op Haar ver zoek op 3 Februari een ontmoe ting met de Prinses ten Paleize Het Loo om mededelingen te doen over de finantiële positie der Ver. Ned. Zend. Corporatie. Na afloop van het gesprek bleef Dr. Brouwer ten Paleize met de Prinses de maaltijd gebruiken. Sindsdien is bericht ingekomen van een belangrijke gift van H. K H., speciaal voor de zelfstandige Indonesische kerken. Het voltallige kabinet is gister middag in een extra zitting bijeen geweest ter bespreking van het Indonesische vraagstuk. De be raadslagingen, welke te twee uur zijn aangevangen, werden om streeks half zes onderbroken. Zij zullen hedenmiddag worden voort- gazet. De opvarenden van het mi.s. „Kota In ten", dat binnenkort met troepen naar Indonesië vertrekt, kunnen bij aankomst in Port Salid post ontvangen1, miits die niet later dan r13 Februari a.s. ter post bezorgd wordt (De 36-jarige moordenaar van Gandhi, Nathoeram Vinajak God- se, is gisteren door een bijzondere rechter ter dood veroordeeld. Met hem stonden 7 anderen terecht, van wie er een wegens medeplich tigheid eveneens de doodstraf kreeg. Vijf beklaagden zullen voor het leven gedeporteerd wor den. Een beklaagde is onschuldig bevonden en vrijgesproken. Enkele veroordeelden riepen toen zjj na de uitspraak werden weggeleid: „Lang leve het onver deelde India". De ter dood veroordeelde mede plichtige van Godse is de 35- jarige onderwijizer Marayan Dat- tatraya Apte. De moord op Gandhi werd op 30 Januari 1948 gepleegd. Alle be klaagden worden Hindoe-extre misten genoemd. De vrijgesprokene is de 65- jariige oud-voorzitter van de Ma- hasabha-pariji. Reeds eerder is een negende beklaagde, Badge, gratie verleend, nadat hij alles had meegedeeld, wat hij over de zaak wist Een broer van de moordenaar toehoort tot degenen, die voor hun verdere leven zullen worden ge deporteerd. Het proces heeft 8 maanden geduurd. Op 8 November van het vorig jaar bekende Godse de dode lijke schoten te hebben gelost „Er bestaan rechtvaardiger miaohten dan de menselijke recht spraak", riep Gandhi's moorde naar, Godse, uit, oten zijn dood vonnis werd uitgesproken. De tweede ter dood veroordeel de, Apte, verklaarde; „Leve de Mahasabato, de enige waarborg, voor de belangen der Hindoes". Een van de vijf, die tot levens lange dwangarbeid zijn veroor deeld, Madanlal, riep uit: „India aan de Hindoes, Pakistan zal ver nietigd worden." De beklaagden kunnen in hoger beroep gaan hij het hof van Pend- jaab en daarna, eventueel hij het federale hof. Reuter meldt nader, dat depor tatie voor het leven in feite neer komt op 14 jaar gevangenisstraf, Uit te zitten in India zelf. een communiqué van genoemde commissie. In verhand hiermeae herinnerde de commissie beide partijen er aan, dat, imgev o resolutie van de Veiligheidsraad, de commissie verslag moet uit brengen aan de Veiligheidsraad en aanbevelingen moet opstellen voor de oplossing van de moeilijk heden, tenzij de partijen per 15 Februari een overeenkomst heb ben bereikt ten aanzien van de federale interim-regcr ng. De standpunten van de partijen zul len volledig in beschouwing wor den genomen, aldus het communi qué, dat voorts meedeelt, dat bet Amerikaanse lid van de commi s- sie, Merle Cochran, Maandag 14 Februari te Batavia wordt ver wacht. De administrateur voor het plan-Marshall, Paul Hoffman, heeft aan de Amerikaanse se naatscommissie voor buitêniandse betrekkingen medegedeeld, dat de voorgestelde toewijzing in het ka der van het program van de ECA voor het fiscale jaar 19491950 voor Nederland en overzeese ge biedsdelen 355 millioen dollar be draagt. Voor België, de Belgische over zeese gebiedsdelen en Luxemburg is dit bedrag 200 millioen dollar. Nederland en de overzeese ge biedsdelen hadden 507 millioen dollar gevraagd. België, de Belgische overzeese gebiedsdelen en Luxemburg had den 250 millioen dollar gevraagd. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf fl dan het slijm, dat hoest en benauwdheid 1 veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen een3 V grondig met it's-Werelds beste Hoestsiroop I Nikolai Rakofski, voorheen leraar in de wiskunde te Char- kof, heeflt Woensdag als getuige in het proces van Kravohenko verklaard: „Kravchenko was één van mijn beste leerlingen". Het hof onderzocht photo- copieën en vertalingen van een vragenlijst uit 1942, waarin Kravchenko volgens de verdedi ging verklaard had, nooit lid van de Liga van jonge communisten noch student te Chankof of fa brieksdirecteur te zijn geweest. Kravchenko's advocaat, Mr. Georges Izard, haalde een nieuwe vertaling van de vragenlijst te voorschijn en zei, dat er verschil lende onjuistheden in de copie van de verdediger zijn en de vertaling ibovendien een vervalsing is van het oorspronkelijke. Izard haalde een photocopde te voorschijn var een .Sovjet-Russisch industrieel blad uit Februari 1939, waarin Victor Kravchenko wordt ge noemd als directeur van een nieu we fabriek in Siberië. v Boris Oedalof, ingenieur uit een kamp voor verplaatste personen in Duitsland getuigde voor Krav chenko. Hij verklaarde," dat hij mevrouw Gorlova, de voormalige achtgenote van Kravchenko, ken de en dat zijn betrekkingen met haar „zeer intiem" waren Gedu rende de gehele getuigenis van Oedalof glimlachte mevrouw Gor lova en fluisterde zij met de naast haar zittende jjame. Haar vader, aldus Oedalof, was door de politieke politie in de Oekraine gearresteerd en men wist niets af van zijn lot. Haar moeder was veroordeeld tot „ad ministratieve deportatie" hetgeen inhoudt, dat zij naar een ver verwijderde plaats is gebracht, waar zij zich vrij kan bewegen zonder het gebied te kunnen ver laten. Oedalof zei, dat mevrouw Gorlova hem nooit iets bijzonders over Kravchenko had verteld ëh dat het hem in ieder geval niet interesseerde. Vervolgens werd mevrouw Gor lova naar voren geroepen. Staan- Naar de Belgische Minister van Economische coördinatie Woens dag in de Kamer verklaarde, zul len in het kader van de maat regelen, die de Belgische regering neemt ter bestrijding van de werkloosheid, dit jaar 21.000 wo ningen worden gebouwdwaar voor een bedrag van fr. 2,6 mil liard is uitgetrokken. Het bouw programma bevatte de tewenk- stellin gvan bijna 30.000 arbeiders. Bij de uitvoering der openbare werken zullen 10.000 arbeiders worden betrokken Wat deze werken betreft is voor 1949 een bedrag van fr. 6,3 milliard ter be schikking gesteld. de tussen Oedalof en' haar voor malig echtgenqot verklaarde zijl: „Ik hoorde wat de getuige over. mij zei. Hij vertelt leugens. Ik legde de eed af voor het Franse gerechtshof de waarheid te zul len zeggien. Hij noemde mijn vader een vijand van het volk. Hij is een ellendige leugenaar". Zij verklaarde dat haar vader in 1938 een natuurlijke dood stieif en dat Oedalof „alleen maar een les op zei. Jlij wilde mij tot zijn ge liefde maken doch ik wilde hem niet en het lukte hem niet". Oeda lof ontkende dat hij haar vader een vijand van het volk had ge noemd. „Dat zou ik nooit zeggen van een man, die door de Sovjet- Russische geheime politie werd gearresteerd." Voordat de zittinig werd ver daagd, deelde Romanof, een inge nieur, die per vliegtuig uit de Sovjet-Unie is gekomen om het proces bij te wonen, het hof mee,, dat alle Sovjet-Russische getuigen tot het eind van het proces zou den blijven. Het proces togen Kardinaal Mindiszc-nty is gisteren voor het eerst openlijk in de Ver. Naties ter spralke gekomen. Tijdens een debat in de economische en socia le raad' over een Amerikaanse, motie, waarin werd verzocht, dat bepaalde rechtsgedingen, die ver band houden met de rechten van de mens, en een permanente lijst in een Jaarboek der V. N. over de rechten van de mens zouden wor den opgenomen, merkte Fernan dez Stöll (Peru) het volgende op: „Dat zou bijzonder waardevol zijn in gevallen als dat van Kardinaal Miindszenty". Katz Suchy (Polen) bracht hier tegen in, dat de zaak van Kardinaal Mindszenty niets te maken heeft met rechten van de mens. Indien dergelijke zaiken in het jaarboek werden opgeno men, zou het tjokvol raken van duizenden onbeduidende rechts zaken, zo betoogde hij. Morozof (Dowiet-Unie) viel hem snel hij: „Deze kwestie wordt door ^onir ruige leden van deze raad ge bruikt1 om hun sympathie naar voren te brengen met- bepaalde gebeurtenissen, dlie thans geschie den. Naar mijn mening moet dit forum niiet gebruikt worden voor dergelijke inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van een souvereinc staat". Daarna verliep de discussie. De raad nam een Chinees voorstel aan de kwes tie van het jaarboek tot de vo gemde zitting uit te stellen. DEAN ACHESON OVER DE KWESTIE. Dean Acheson, dé Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard, dat „de ge vallen vani Kardinaal Mindszenty en andere Hongaarse kerkelijke leiders niet op zichzelf staan". Hij zeide, xüat het Hongaarse voik in de afgelopen twee jaar steeds meer de uitoefening van de fun damentele mensenrechten en vrij heden is ontzegd. Naar aanlei ding van gestelde vragen zeide Acheson, dat de Verenigde Staten de mogelijkheid overwogen van voorlegging van het geval Minds zenty aan de Verenigde Naties. Er waren verschillende manieren van optreden mogelijk, aldus voegde hij er aan toe, doch hij weigerde er verder op in te gaan, zeggend, dat hjj niet hardop wilde denken over dit onderwerp. Acheson noemde de Hongaarse beschuldigingen aan het adres van de Amerikaanse gezant te deze gebeurtenissen op diverse wijze gecommentarieerd. Er wordt vooral gesproken over de geruchten, die in September j.l de ronde hebben gedaan, be treffende een mogelijke ontmoe ting van de Joego-Slavische er Westerse vertegenwooriger te Brioni, dtie toen echter door de Joego-Slaven zijn tegengesproken De politieke gebeurtenissen heb ben evenwel later bewezen, dat een zekere poli tie k - eco nomisc he Verstandhouding bestond tusse: Joego-Slavië en de Westerse iw gendheden, die zou kunnen leiden tot een grondige wijziging in di houding van.. Tilto's regering. Oo op dat ogenblik' was te Brioni eer drukke beweging van vlooteer heden waar te nemen. Het is dus geenszins uitgesloten, dat men hier te doen heeft met 'n nieuwe geheime ontmoeting tussen Tito en Westerse vertegenwoordigers •iduK AFP. ues namiuage» *wm ooti u«»i king plaats tussen een commissie uit de Raad der Commissarrissen. bestaande uit de heren C. Philipse, Ir. D. de Iongh en Ir. J. F. Denie en vertegenwoordigers der Zeeuws- Vlaamse industrieën, der N.C.B. enz. De heer Philipse wees er in zij openingswoord op, dat men con tact gezocht had met de than aanwezige belanghebbenden, daar voor het goederenvervoer eei nieuwe richting dient te worden ingeslagen, aangezien het verlies der Maatschappij tengevolge van de exploitatietekorten der tran voor 1947 bedraagt 189.000 e voor 1948 geraamd kan wordei op ƒ250.000. In 1947 kon dit tekort vrijwel geheel worden opgevangen doe het verschot der autobusexploita tie, voor 1948 is dit verschot ech ter reeds in het beraamde teko: verwerkt. Waarbij nog komt, d: Op de conferentie der plaats vervangers van de Ministers van Buitenlandse Zaken voor het op stellen van een vredesverdrag voor Oostenrijk, welke te Londen wordt gehouden, heeflt de Sovjet afgevaardigde, Zaroobin, gisteren nogmaals zijn verzoek herhaald, dat Joego-Slavische afgevaardig den gehoord zouden worden om trent de Joego-Slavische aanspra ken oip de Oostenrijkse provincie Karinthië. Bebler, de Joego-iSlavische plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Zaken, is Woensdag te Londen aangekomen. De Britse en Amerikaanse af gevaardigden zeiden bereid te zijn „ter gelegener tijd" Joegoslavi sche afgevaardigden uit te nodi gen teneinde met hen welke eco nomische clausule ook te bespre- kèn, "behalve die der herstelbeta ling. Zij waren tegen het aanhoren van Joego-Slavische aanspraken op Oostenrijks grondgebied De Fran se gedelegeerde, Bertholot, die als voorzitter optrad, zeide dat het verspilling van tijd zou zijn, tenzij zou blijken, dat de Joego-Slavi sche opvattingen een verandering had den ondergaan. Marjoribanks (Engeland), zei de, dat Engeland geen grenswijzi ging kon aanvaarden. Zaroebin jSovjet-Unie) verklaarde, dat het horen der Joego-Slavische aan spraken het werk der conferentie zou bespoedigen. Reber (Ame rika) sprak de voorstelling van Zaroebin tegen, dat de Westelijke mogendheden Joego-Slavië voor een ultimatum stelden. De plaats vervangers hadden de Joego-Sla- ven tenminste drie maal gehoord. houd der tram. en gaf als zijn meminig te kennen, dat b(j redelijke tariefsverhoging en het garande ren van een vervoerskwantum de exploitatiekosten zouden kunnen worden gedekt. Voorts werd er o.m. nog op ge wezen, dat vele bedrijven, welke zijn gebaseerd op tramvervoer, geïsoleerd zullen komen te liggen en dat indertijd door vele parti culieren en instanties steun were verleend aan de tram. De heer Philipse deelde bij de beantwoording der sprekers o.a mede, dat volgens de Inspecteur voor het Verkeer met de plannen der Z.V.T.M. het vervoer ten zeer ste gewaarborgd zal zijn. Zo d< tarieven op de veerboten weei woruen ingevoerd, kan dit, gezien de ontworpen regeling, niet va. invloed zijn op het komen vai auto's uit andere gebieden naai Zeeuws-Vlaanderen. Spr. vroeg oi Berthelot (de Franse voorzitter) zeide de deur voor Joego-Slavië mieit te willen sluiten. Hij site voor, dat de plaatsvervangers zou den wachten tot Joego-Slavië de wens te kennen gaf gehoord 'te worden. Hij stelde daarop voor over te gaan tot de behandeling van het vraagstuk van de vluchtelingen en verplaatste personen, waarifi Zaroebin toestemde. De bespre kingen concentreerden zich op het vraagstuk of repatriatie van ontheemden vrijwillig of verplicht "zou geschieden. De Britse gede legeerde stelde een compromis oplossing voor,' namelijk, dat men Oostenrijk zou verzoeken tot vrij willige repatriatie over te gaan, zodat dit artikel uit het vredes- verdrag gelaten zou worden Er was namelijk reeds een aanzien lijke vooruitgang te bespeuren van het vluchtelingenprobleem In Oostenrijk. Dit voorstel werd door Amerika en Frankrijk gesteund, doch de Sovjet-gedelegeerde wees hef van de hand. Hij trok in twijfel of er enige vooruitgang met het vluch telingenvraagstuk was gemaakt. In Oostenrijk bevonden zich nog steeds 523 000 ontheemden. Mar joribanks zeide, dat er gedurende meer dan drie jaar een Sovjet- Russisehe repatriatiemissie in Oostenrijk was geweest. Hij acht te dit voldoende tijd om de wensen der verplaatste personen te leren kennen. De Sovjet-opvatting hield in, dat de Sovjet-Russen de missie na het sluiten van een vredesver drag wensten te handhaven. En geland, zo zeide hij, was bereid deze zaak aan de Oostenrijkse regering over te laten. Zaroebin bleef echter op zijn standpunt. De zitting werd tot morgen verdaagd. Boedapest, Selden unapin, ,£•- hoel vals, ongegrond en alle per ken te buiten gaande." Er wac geen officieel contact geweest met de Hongaarse regering over deze kant van. de kwestie. Acheson bracht de veroordeling van Kardinaal Mindszenty in réi- band met de „achtervolging" van de Lutherse bisschop Lajos Or- dass en andere kerkelijke leider» in Hongarije. „De onder Sow jet- Russische controle staande Hon gaarse autoriteiten proberen het godsdienstig J^i der schap Sn Hooa- garijë in diiscrediet te brengen en in een dwangpositie te plaatsen om deze bron van- fnoreel verzet tegen het communisme te elimi neren." De Mini-ster verklaarde, dat de Hongaarse autorite-ten bij het proces tegen Kardinaal Mindszen ty geen dier in een politiestaat ge bruikelijke methodes ongebruikt schenen te hebben, gelaten. De Minister-President van Noordrijn-Westfalen, Dr. Kart Arnold," heeft gisteren voor he* parlement verklaard, dat naar men aannam de Nederlandse rege ring de gehele kwestie van. de grens met Duitsland opnieuw ia overweging had genomen op ee» wijze „waarbij rekening gehoudie» zou worden met de Duitse bezwa ren." „Naai' wij menen, is een een zijdig gedecreteerde grenswijzi ging ijl tegenspraak met 't plech tig afgekondigde recht van d» volkeren, in eigen aangelegen heden te beslissen," aldus Dr. Arnold. Arnold zeide, dat Generaal fiir Brian Rdberfson, de Britse mili taire gouverneur, op 31 Januari had verklaard, dat aan de Minis ters-Presidenten van West-tDuit»- land de gelegenheid gegeven zou worden hun standpunt uiteen te zetten alvorens voor een „vol dongen feit" te worden gesteld De regering van Noordrijn- Westfalen was niet officieel op de hoogte gesteld van het karak ter en de omvang der voorgeno men wijzigingen. De Nederlandse legatie te Can berra heeft gisteren een „sterk protest" (Ingediend tegen de ver klaring, die de Australische Mi nister voor Immigratie Woensdag in het Huis van Afgevaardigden heeft afgelegd, waarin hg zei-de. dat oppositie tegen de voorgestel de' uitwijzing van een Indonesische vrouw en haar acht W nderen „deel uitmaakte van een Neder lands plan om de Australische regering in verlegenheid te bren gen". In een officiële verklaring van de Nederlandse legatie wordt ge zegd, dat de Nederlandse gezant gisteren de Australische Minister van Buitenlandse Zaken, Dr. Her- bert Evatt, heeft bezocht om te p-o tester en tegen de mededelin gen van Minister Colwell. In antwoord op een vraag,, die hem in het Huis van Afgevaar digden- werd gesteld, zeide ide" heer Calweli, dat ds Indonesi sche vrouw, mevr. A. Okeefe, eai haar acht kinderen door de Nederland se consul in Melbourne, de heer J. W-a-lfe, „als marionetten werden gebruikt". - Calweli citeerde een memoran dum van een immigratie-functib- naris uit Victoria, die verklaarde, dat mevr. Ökeefe, die vroege»' weduwe van een Indonesiër whs, een dochter van 16 had, die op het Nederlandse consulaat te Mel bourne werkte. De grootste bommenwerper ter wereld een „B-36" heeft de 1959 km die Worth (Texas) scheiden van het vliegveld van Andrews- field (Maryland) afgelegd in 3 u. 36 min., dit melt een- gemiddelde snelheid van 551 km per uur. De „B-36" die met 6 motoren is uitgerust, kan starten met een brutogewicht van 135.900 kg, het gewicht van het toestel inbegre pen. De actieradius bedraagt 12800 km. Een toestel, van dilt type heeft onlangs 38 ton bom men vervoerd. ;t.; minimum Feb. Opk. Ond. Opk. O®* entie 1,50. 1949 Zon Maaa advertentie» 12 8.02 17,48 16.20 tkU lddags 4 uur 13 8.— 17.49 17.56 8.35 advertentie»: 14 7.58 17.51 19.30 8.52 ct.; iedere 15 7.56 17.53 2102 9.07 .2 cent. Ver- 16 7.54 17.55 22.31 630 rieven onder 17 7.52 17 57 0.— 9.33 van dit Blad 18 7.50 17.59 9A8 ar. 19 7.48 18.— 128 10.06 artaaL 20 7.46 18.02 2.54 10.31 21 7.44 18.04 4.14 11.06 trekken, ten- aanse autori te voeren. Zo tg tussen ha- >agt dit land riten, die zo he pact gaan oedelijk voelt jrheid van 't este voor rt zich van zich het on- d op de hals. p het Russi- het een niet- Jit land, dan se Marshall- vaar kunnen het maar de rde gehecht I en dergelijk uitsland van alsverdragsn .ar deze wer- - verscheurd, ators kraam lij-ke herinne- ït toe bij de xlragen af te ihtige buren, het Noorse is voor een moeilijke beslissing, die wei m* gunste van het Westen zal ui trei len. Daarmede zal het Atlantisch pact worden uitgebreid tot if Scandlin a vische tovJoflUedfeer. Naar verluidt zal dit ook voor land zo belangrijke pact de »«(- gemde maand tot stand koaufn. Er doen ach echter nog enfceif moeilijk-heden voor. Amerika sou namelijk de woorden „militaire hulp"' geschrapt willen zien. West-Europese landen verzette» zich echter tegen een dergelijke wijziging, die huns inziens de be tekenis van het verdrag aanzien lijk zou verzwakken. De Ameri kaanse regering kan echter re gens de Amerikaanse grondwet niet een oorlog verklaren zonder de goedkeuring van de Senaat- De regering kan zich dus no«it van te voren binden. De besprekingen hierover og» nog gaande en het is voor We«t- Europa te hopen, dat spoedt^ overeenstemming wordt bereikt. bij het lucht- ler vier mo- een gemeen- aans-Brits- «r.d tegen een ekendmaking, acht punten schietoefenin- iciële Ameri- tr.ig zullen de >uden worden raar vliegtui- jrug van hei Berlijn over sg naar Fas ran de lucht- sluit is afwij- Let gratiever- tot de dood sententie van tshof te Arn is inmiddels Istraf bij sen der Gerechts- opgelegd aan se vam gratie /enslange ge kt als lucht- iran aanvallen wjet-Rusland, iustrie-centra te ver van de i, verwijderd n uit de lucht ïgevallen van Zuid-iFrank- b. i troepen die >an bevinden, terking geen :n in een oor- In het maandoverziöht van de Antwerpse seheepvaartvereniging leze wij met betrekking tot de»» aangelegenheid het volgende: „Het graven van het kannaal Antwerp-en-Moerdijk dient ee» conditio sine qua non te zijn voor het van kracht worden van de Be nelux. De economische expansie van België toch is nauw verbon den met de uitbreiding en de nor malisatie van het Antwerpse ha venver keer. Wanneer dit niet ge schiedt, zal de haven van Antwer pen onmogelijk op voet van ge lijkheid met Rotterdam, kuaan»» concurreren". Tier toelichting op de maatre gel tot opheffing der maximsm- prij-svoorschriften voor eleree, deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede, dat onze pluimveesta pe 1 thans -bijna 10 millioen legkip pen telt. Bij de tegenwoordige productie worden er wekelijks 25 millioen eieren -bij- de handel ingeleverd. De laatste weken zijn er ca 2 millioen eieren per week geëxporteerd, ter wijl er tot het einde van 't broed- seiizoen (medio April) gemiddeld wekelijks 2 millioen broedeierien nodigzijn. Met inbegrip van .breuk" neemt de industrie ge middeld per week c.a. anderhalf millioen eieren af en de waardelo ze uitval kan op een kwart imil- lioen worden geschat. Voor con sumptie door de burgerbevolking blijven er momenteel dus ruim 19 millioen eieren over. Er is thans vrijwel eveniwtcht bereikt tussen vraag en aanbod. De ontwikkeling van de profe tie, de consumptie en de expert. vestigt de mening, dat ook i» de toekomst excessen op prijsgebied zich niet zullen voordoen. Volgens het beginsel, dat de regering volgt om maatregelen en prijsbindingen niet langer te handhaven dan no dig is, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening dan ook besloten de maximum-prijzen van klippesH en eendeneieren en eiproducton. met ingang van gisteren op te heffen. Speciaal met het oog op de »x- portregeling is meer vrijheid bij de prijsvorming gewenst om te be reiken, dat op vlotter wijiae de eieren ter beschikking vam de noozakelijke export zullen kome» dan bij handhaving der maximum prijzen. rekening, uun wca urn- o u vesteringscertificaten of 3% beleggingscertificaten te voldoen, wordt in overweging gegeven, zich ter vaststelling van het bedrag dat op de hierbovenvermelde wijze kan worden voldaan, met een ge motiveerd verzoek bevattende alle van belang zijnde gegevens, te wenden tot de inspecteur van 's rijks -belastingen bij de hoofdbank van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Het Russische aardrijkskun dig genootschap dat Donderdag te Leningrad heeft vergaderd, is van mening dat de Sovjet-Unie het „onbetwistbaar recht" heeft te worden egkend in kwesties betref fende het Zuidpoolgebied, zulks met het oog op de ontdekkingen van Russische onderzoekers in de 19e eeuw. Rusland de plaats van de ver trekkende Amerikanen zou in nemen. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat het definitieve besluit om Japan te verlaten nog niet genomen is. Deze kwestie gaat naar men aanneemt zowel het departement van Buitenlandse Zaken als dat van Oorlog aan. De voornaamste factoren die deze nieuwe Aunerikaanse be schouwing van Japan beheersen, zijn, dat het verlies van de in dustrie van West-Europa bij een oorlog met de Sovjet-Unie in het gunstigste geval het winnen van 'n derde wereldoorlog 1520 jaa- zou vertragen en in het ongun stigste zou resulteren in een Sov jet-overwinning Ongeveer een kwart van de Amerikaanse gevechtstroepen wordt thans in het gebied van de Stille Oceaan vastgehouden. t8 werden 15 .eerd, die van nd, onder be- pionnage en llen worden Donderdag- omder-iMinis- ndse Zaken, ver joumalis- ar hij zei hebben de beklaagden volledige bekente nissen afgelegid. Onder de be schuldigingen komen o.m. voor: Betrekkingen met buitenlandse spionn&gediensten, voornamelijk met Amerikaanse, alsmede orga nisatie van militairen en econo mische spionnagenetten. Boven dien zouden de beklaagden in con tact zijn geweest met de vroegere oppositieleiders, o.m Nicolas Pet- kov. De ander-Minister verklaar de, dat de berechting openbaar zou zijn, en dat andere minder belangrijker processen van leden van de Protestantse geestelijkheid op het platteland zullen plaats hebben. „De diverse Protestantse ker ken, zullen hun activiteit kunnen voortzetten", aldus de onder- Minister, „daar in Bulgarije niet aan de vrijheid van eredienst, die bij een wet is gewaarborgd wordt getornd." Naar de Eerste Minister e* Minister van Buitenlandse Zaken. Spaak, Donderdag En de Kamer van Volksverteigenwoordigeirs ver klaarde, is de toenemende werk loosheid in België voornamelijk toe te schrijven aan de volgende oorzaken: De gevoerde prijstar- tielk, het niet-nakomen door de buitenlandse handelspartners ran handelsverdragen^ en het misluk ken der financiering van de bouwpolitiek. Het falen van de tot nu toe gevoerde handelspoli tiek schreef Spaak toe aan het grote liberalisme waarvan- de Re gering blijk heeft gegeven. Minister Spaak kondgde ver volge ris aan dat dit jaar in totaal fr. 42 milliard zal worden besteed ter bestrijding van de werkloos heid. Een belangrijke gedeelte hiervan zal worden gebruikt voor het bouwen van woningen. Naar Spaak verder nog verklaarde, zal de werklozensteun met terugwer kende kracht vanaf 7 Februari worden verhoogd, hoewel de Eer ste Minister nog geen cijfer» noemde, zou deze werklozenuit- kering volgens „Le Peuple" van fr. 54 op fr. 67 per dag wordten gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1