De bewegingsvrijheid <!er Republikeinse leiders Na de uitspraken te Boedapest Pact Verkoudheid ©e uilvGcrtiBfi derj re®©l«4*® Mening te Washington Nieuwe ontwapeningsvoorstellen der Sowjet-Unie van DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949. EEN OFFICIËLE VERKLARING Soekarno en Hatta bereid oontact-commissie B. F. 0. te ontmoeten Het verblijf der Koninklijke Familie In Sankt Antqn AUSTIN NOEMDE HET „GROENTENSOEP" Acheson over de Marshall-hulp REACTIES OP HET VONNIS Arrestaties in Griekenland soh>et- htcorridor rokken De Schelde-Rijnverbinding iting n Bulgarije Opheffing van de maximum- prijsregeling voor eieren Spaak over de heid werkloos- Frankering Mi Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door h('t K.N.M I. te De Bilt, geldig tot heden avond. - Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met voor namelijk in het Noorden van 't land enkele verspreide buien. Afnemende wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder. VRIJE Z 4e Jaargang No- 1037 AdvertentleprtJa: tr ram 10 ct. minimum per advertentie 1,00. Inzending advertentie# tot des namiddags S uw. Rubriek kl. advertentie»! 5 regels 60 cent; iedea» regel meer 12 cent. Vee- meldingBrieven .onder nr. Bureau van dit BJotf 10 cent meer. Verschijnt dageiyks Drukkerij N.Vw Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Officieel is in Batavia medegedeeld, dat Dr. Beel dé hoge ver tegenwoordiger van de Kroon, Dr. Koets gemachtigd heeft om aan Dr DarmaseUawan, de persoonlijke veriegenwoord^r van Hatta te Batavia, een nadele verklaring te geven van de passage in de derde paragraaf van Dr. Beel's brief betreffend fe w^d van beweging voor Soékarno, Hatta en andere Renublikeinse leiders en voorts om hen te verstaan te geven, dat iPÏÏZShf regering bereid is de gehete paragraaf te laten vervallen. Deze paragraaf luidde: .,In aan sluiting aan het door u niet de directeur van mijn kabinet ter zake gevoerde telefoongesprek heb Ik de eer uwe Hoogheid mede te delen, dat de regering van In donesië bereid is de heren Soe- ikarno c.s. in de gelegenheid te stellen in volle vrijheid op een nader vost te stellen plaats on derling van gedachten te wisse len. De regering is zoals ik u reeds mondeling" eerder heb mede- gedeeld eveneens bereid mede te werken tot het scheppen van een gelegenheid voor vrije gedachten- wisseling tussen de afgevaardig den van de B. F. O. en de in de eerste alinea van deze brief be doelde heren anderzijds, voor zo ver zij door u mochten zijn of worden uitgenodigd. Zou het over leg tot zodanige resultaten leiden dat op korte termijn kan worden overgegaan tot de instelling van een federale interimregering, zo zal het uit de aard der zaak mo gelijk zijn het vraagstuk van de algemene bewegingsvrijheid van hen, die thans aan zekere beper kingen zijn onderworpen te bezien tn het licht van de alsdan heer sende omstandigheden." De verklaring gaat dan verder: „Het blijkt, dat de bedoelde pas sage van de brief van Dr. Beel aan de voorzitter van de B. F. O. aanleiding heeft gegeven tot enig misverstand. De passage duidt slechts aan dat het laattse sta- duirn van de besprekingen tussen Soetearno en Hatta onderling en tussen hen en de leden van do B. F. O. nor niet is bereikt. Het was de bedoeling van de Indone sische regering dat, inden de be sprekingen tot bevredigende re sultaten zouden leiden, hieru t na tuurlijk zon volgen dat de gehele kwestie van de -bewegingsvrijheid daarbij eveneens zou zijn opgelost. Aangezien blijkt dat deze passage aanleiding Ikon geven tot, misver stand of tot geheel verkeerde in terpretaties heeft Dr. Beel de heer Koets gemachtigd mede te delen dat deze passage zou kun nen vervallen. Als resultaat van het bezoek van Anak Agoeng en Ateng aan Bangka, waar zij Soekarno, Hatta en andere Republikeinse promi nenten ontmoet hebben, kan ge meld worden, dat Soekarno en Hatta bereid zijn de contactcom- missie van ihet B. F. O. op Bangika te ontmoeten voor een oriënteren de gedachten wisseling, waarvan het tijdstip in nader overleg zou kunnen worden vastgesteld. Koningin Juliana .wordt niet voor het einde van deze week in Sankt Anton verwacht. De Franse Hoge Commissaris in Oostenrijk, Generaal Bethouard; blijft ter be groeting in Sankt Anton.^ Hij be woont een villa even buiten het diorp. De Prins en de Prinsesjes ge bruiken de inaaltijden aan een gereserveerde tafel in de eetzaal van het Posthoitel en de thee aan kleine tafeltjes in de hal, waarop een rood-wit-blauw vlaggetje is geplaatst. Ook Von Klastersky, de chef van het Kabinet van het Oostenrijkse Staatshoofd, Dr. Renner, vertoeft nog in het Post hote 1 in afwach ting van de aankomst van Konin gin Juliana. De Koninklijke Familie zal ver moedelijk na haar verblijf in Sankt Anton neg enige weken naar Zermatt in Zwitserland gaan. van neus, keel of borst, 'snuift en wrijft U weg met „De E. R. P. is een voliedig succes geworden en heeft d1 uit breiding van de totalitaire staats vorm in Europa definitief een halt toegeroepen", aldus heeft de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Acheson, verklaard ter verenigde vergade ring van de commissie voor bui tenlandse zaken van de Senaat en van het Huis van Afgevaar digden. Acheson deed deze verklaring ter ondersteuning van het ver zoek om goedkeuring van het voorstel der voorzitters van de commissies tot verlenging van 'n cred'et van 5.430.060.000 dollar aan de E.C.A. Als voornaamste bemoedigende tekenen van Europa's herstel noemde Acheson: ,,Het hoge be loop der inschrijvingen op de lening in Frankrijk en de misluk king der oommiunist'EChe pogingen om het herstel van Frankrijk en Italië tesaboteren". Hrj ven'-: laar de dat bedoelde po gingen zijn mislukt dank zij het moedig» en doortastende ingrij pen der betrokken regieringen. Aan het adres der parlements leden van de Verengde Staten, die critiek hebben op de Marshall- faundcn, omdat, naar hun mening, die landen onderling niet genoeg samenwerken, zeide Acheson: „Iédere vooruitgang in de rich ting van een nauwere politieke samenwerking zou tijd vergen, en blijken van ongeduld als gevolg van het verlangen: spoedige re sultaten te bereiken, zullen niet bijdragen tot de verwezenlijking van een hechtere politieke een heid in Europa". De Sowjet-Unie heeft aan de Veiligheidsraad enige voorstellen ter ontwapening voorgelegd. De voorgestelde resolutie luidt aldus: „De veiligheid constateert in de de laatste tijd een aantal groepe ringen van landen, welke geleid worden door agressieve kringen van bepaalde grote mogend neder. Deze kringen wensen hun pöiitiek op te leggen aan andere landen en scheppen voor dait doel lucht en vlootbases in alle delen van de wereld, hetgeen niet gerechtvaar digd is door de verdedigingsfoe- hoeften van deze landen". Voorgesteld' wordt: 1. De commissie van atoom energie op te dragen niet later dat één Juni 1949 een ontwerp- convemtie op te stellen ter verbie ding van het atoomwapen en eeh voor de controle van de atoom energie. Beide moeten tegelijker tijd van kracht worden. 2. In het kader van de Veilig heidsraad: een internationale or ganisatie in te stellen ter con trole van ontwapening en atoom wapens. 3. De vijf permanente leden van de raad te instruéren niet later dan 31 Maart 1949 gegevens te verstrekken omtrent alle strijd machten, gegevens omtrent de atoomwapens inbegrepen. Warren Austin (V.S.) veroor zaakte hilariteit toen hij de Sow- jet-resolutie „een groentensoep" noemde „waarin alle bekende in grediënten voorkomen". Hierbij was bijna alles inbegrepen dat in de Veiligheidsraad was geweest, van toen de Raad zijn werk be gon. Op de meeste punten der reso lutie was de Sowjet-delegatie met overweldigende meerderheid ver slagen, zo vervolgde Austin. .Hij kan het echter niet helpen, dat een lid van de Raad een sleepnet uitwerpt om alles bijeen te bren gen waarop het reeds verslagen is. Hij zeide er niet zeker van te zijn wat de Sowjet-Unie met .groeperingen van staten" be doelde. Indien de Sowjet-gedele- geerde het Atlantisch pact be doelde, zou hij niet beter kunnen doen, dan de verklaring van de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken aan te halen, die op 26 Januari verklaarde, dat het voorgestelde pact de beste bij dragen tot het handhaven van de vrede was en geheel met de be ginselen der V. N. strookte. Het scheen hem toe, dat het thans aan de Sowjet-Unie was met de ontwapeningscomm'S'sie samen te werken, in het bijzonder wat betreft het verstrekken van gegevens over bewapening en strijdkrachten. Cardogan (Engeland) zeide de toenemende gewoonte te betreu ren, dat verworpen voorstellen opgerakeld worden. De vorige ontwapeningsvoorstellen waren beslist door de algemene vergade ring der V. N. te Parijs verwor pen. Geen der gedelegeerden had de resolutie op schrift en dé Raad verdaagde tot heden. ju» verband met de nadering van de tijdslimiet van 15 Fébr. vermeld in de recente resolutie van de Veiligheidsraad (indien vóór 15 Fe,br. geen overeenstem ming zou zijn bereikt' over het vormen van een interimregering op 15 Maart a.s., zou de Commis sie van de V. N. hierover moeten rapporteren aan de Veiligheids raad en aanbevelingen doen voor liet bereiken van een. oplossing), verklaarden Amerikaanse rege ringsfunctionarissen Dinsdag tegenover een diplomatieke cor respondent van Aneta, dat zij hoopten dat deze overeenstem ming tijdig zou worden bereikt. Hoeiwel zij toegaven dat de In donesische situatie ingewikkeld en moeilijk ,is spreken zij nog- thans als hun mening uit, dat de procedure aangegeven in de re solutie van de Veiligheidsraad de beste was voor de partijen in het geschil en de meest aanbevelings waardige wijze om te komen tot een duurzame oplossing d,ie zon kunnen dienen als hechte basis voor de in het vooruitzicht gé- Stelde Nederlands-Indonesische Unie. Deze functionarissen we zen erop, dat een Nederlandse weigering om mede te werken aan de uitvoering van de resolu tie waarschijnlijk verdere ongun stige ontwikkeling van de Ameri kaanse en internationale^ politieke opinie tot gevolg zou hebben met de daaruit voortvloeiende, ver sterkte druk op de V. N. Terwijl zij verklaarden geenszins te twijfelen aan de ernst van de Nederlandse re gering bij het streven naar vervulling van het aangekon digde voornemen om Indone sië het volgend jaar volledige onafhankelijkheid te geven, zeide deze Amerikaanse func tionarissen, dat de Nederland se regering vermoedelijk met meer en meer moeilijkheden te kampen zou krijgen indien zij er de voorkeur aan zou geven een eigen plan uit te voeren, dat onverenigbaar zou zijn met de formule van de Veiligheidsraad- Zij legden er de nadruk op, dat deze meni'ng geenszins voortvloeide uit onvriendelijke gevoelens tegen over Nederland doch integendeel geïnspireerd door vriendschap voor Nederland aangezien zij er diep van overtuigd zijn dat niet alleen Indonesiërs maar ook de Nederlanders uiteindelijk voordeel zouden hebben van de koers welke door de Veiligheidsraad is aange geven. De regering van de Verenigde Staten heeft grote verwachtingen van de resultaten van de Neder lands-Indonesische Unie. welke resultaten over een zeer lange tijdsperiode van dé grootste be tekenis zouden kunnen zijn voor Nederland zowel als voor Indone sië. Zij gaven ecffter te verstaan dat huns inziens een nauwe sa menwerking tussen Nederland en Indonesië in de toekomst ontwik keld en voortgezet dient te wor den daar elke andere ontwikke ling ongetwijfeld' schadelijk zou zijn voor de belangen van beide landen doch dat de vooruitzichten voor zulk een samenwerking- in gevaar zouden kunnen worden ge bracht door het psychologisch ef fect in Indonesië zelf, van een eventuele intransigente houding- van Nederland ten aanzien van de aanbevelingen van de Veilig heidsraad. schap der Christenen zeer veront rust is. „Nooit wellicht sedert de bevrijding", aldus het blad „is het Katholieke geweten in het Wes ten zo sterk opgeschrikt en ver ontwaardigd geweest." „Een prins van de kerk were op de schandelijkste wijze onteerd en met hem de Moederkerk over de gehele wereld". Het blad zegt de overtuiging te hébben, dat de verslagen van de nieuwsbureaux A-F.P. en Reuter, en van de grote buitenlandse bladen, zoals de Neiw York Times, hét proces Juist weergeven, doch spreekt de me ning uit, dat hier en daar onnauw keurigheden zijn begaan en mis schien ook opzettelijk dingen zijn weggelaten. Volgens de Standaard zal ieder Katholiek bij het lezen van deze verslagen onmiddellijk hébben op gemerkt: wanneer een Kardinaal en een Bisschop zulke zelfbeschul digingen hebben uitgesproken, kunnen zij niet meer als een nor maal mens over hun geestelijke vermogens hebben beschikt." Eens", zo schrijft het blad tot slót „zal aan het licht komen op welke wijze men een held en een heilige weken lang tot physieke en psychische uitputting heeft ge bracht en uiteindelijk heeft ge broken." IHet communistische blad „De Drapeau Rouge" verklaart, dat alle journalisten getuige zijn ge weest van de regelmatige wijze waarop het proces is gevoerd en van, de bekentenissen der beschul- van digden. De Socialistische krant „Le Peu- ple" merkt op, dat de verslagen, die over het proces verschenen zijn, het onbehagelijke gevoel heb ben achtergelaten, dat het hier geen rechtzaak maar een camedie betrof. Volgens het blad heeft alles zich afgespeeld volgens een vooraf bepaald scenario, dat zo wel door de beschuldigden als de verdediging in acht werd geno men. Motie van Amerikaans afgevaardigde. In de commissie voor buiten landse zaken van het Huis van Afgevaardigden is door de demo cratische afgevaardigde Somers een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld alS protest tegen de veroordeling van Kardinaal Mindszenty de diplomatieke be trekkingen tussen de Verenigde Staiten en Hongarije te verbreken. De Canadese regering en het vonnis. Eerste-Minister Saint-Laurent heeft in het Canadese Lagerhuis bekendgemaakt, dat de Canadese regering voornemens is overleg te plegen met de landen, die het vredesverdrag met Hongarije heb ben ondertekend, betreffende de levenslange gevangenisstraf, waartoe Kardinaal Mindszenty is veroordeeld. Reactie in de Sowjet-Unie. In de Sowjet-pers wordt Kar dinaal Mindszenty voorgesteld als een spion in kardinaalskleren" en als een vertrouwd agent van im oerialistische rcaëtie, die zijn verdiende loon ontving" Volgens de 3< wjet-opvatting werd hij. volkomen eerlijk berecht De Griekse politie heeft 17 mannen en vrouwen gearresteerd, die ervan beschuldigd worden deel te hebben uitgemaakt van een uitgebreid net van communisti sche agenten. Zij zouden zich ten doel gesteld hebben leden van de vroegere Elas voor de guerilla- strijdkrachten te winnen, zo heeft het Atheense nieuwsbureau mede gedeeld. De ontdekking der or ganisatie zou haar oorzaak heb ben in bekentenissen van Maria Manoesaki, presidente der com munistische organisatie óp het eiland. Euboea. Maria Manoesak zou nauw hebben samengewerkt met Baziottos, een minister in de regering van Markos. Dé Hongaarse Minister van Buitenlandse Zaken Boldisar (partijloos) heeft Dinsdagavond een persconferentie gehouden waarop hij het tegen Kardinaal Mindszenty uitgesproken vonnis heeft toegelicht en geantwoord heeft op sommige demonstraties die naar aanleiding van dit proces de jongste 48 uren in verscheidene West-Europese lapden hebben plaats gehad. De Minister zeide dat het von nis gegrond was op het Hongaar se strafwetboek van 1'878. Het vonnis berustte niet op politieke gronden. Geen enkel ogenblik tijdens het proces was er sprake van religieuze bedrijvigheid, wat wel bewees, dat er in Hongarije geen kerkvervolging bestond. Boldisar hechtte geen geloof aan de onpartijdigheid van getui genissen als dat van Kardinaal' Spekman, die volgens hem „in de zaak betrokken is". (Dé Minister wenste nochtans namens de Hongaarse regering te antwoorden op de verklaring, die Bevin Dinsdagavond heeft afge legd Het woord „weerzinwek kend", dat de Britse Minister van Buitenl. Zaken gebruikt heeft, aanhalend, zeide hij,: „Wij noemen het weerzinwek kend, dat op de vooravond van de uitspraak Bevin gepoogd heeft de wereldopinie en vooral de Hon gaarse openbare mening te be- invlocden. Wij noemen het een weerzinwekkende regering, die van Griekenland tot Malakka de menselijke vrijheid met de voeten treedt". De gezant der Verenigde Staten te Boedapest Chapin, heeft tegen over een bijzondere verslaggever van 'n buitenlands nieuwsbureau, die hem naar zijn mening vroeg over de uitspraak in het proces tegen Kardinaal Mindszenty, de, volgende verklaring afgelegd: „,Het proces heeft gegeven wat men ervan verwachtte De bewe ringen van de president der recht bank als zou ikzelf of een deel van het personeel van'het gezant schap een schadelijke bedrijvigheid aan de dag helbben gelegd, zijn klinkklare onzin." Er moet op gewezen worden, zo voegde Chapin er aan toe, dat ik moeilijk iets over dit proces kan zeggen, daar de Hongaarse rege ring geen enkel lid van de diplo matieke missies der- Westerse lan den vergunning heeft gegeven het geding als waarnemer te volgen. Het verzoek tot het toelaten van een waarnemer van het ge zantschap der Verenigde Staten werd zélfs niet beantwoord. De gezant zeide tenslotte: „Amerikaanse journalisten, wier objectiviteit niet in twijfel kan worden getrokken, hebben in de gerechtszaal het grootste deel der debatten bijgewoond, maar zij on dervonden veel hinder van het feit, dat zij de Hongaarse taal niet machtig waren". Belgisch commentaar. Vrijwel alle Belgische bladen gaven Woensdagocb end commen taar op de uitspraken in het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty. De Katholieke„Standaard" spreekt van „een schandelijk pro ces" waardoor de gehele gemeen- 'tja: minimum itie 1,50. .dvertenties idags 4 uur Ivertentiea: ct.; Iedere cent. Ver even onder in dit Blad taal ZON EN MAAN Feb. Opk. Oud. Opk. Oo* 1949 Zon Maan 12 8.02 17,48 16.20 Ml 13 8. 17.49 17.56 8.35 14 7.58 17.51 19.30 8.52 15 7.56 17.53 2102 9.07 16 7.54 17.55 22 kl 620 17 7.52 17 57 0.— 9.33 18 7.50 17.59 9A8 19 7.48 18.— 128 10.06 20 7.46 18.02 2.54 10.3d 21 7.44 18.04 4.14 11 0* ekken, ten- inse autori- voeren. Zo tussen ha ngt dit land Len, die zo e pact gaan ïdelijk voelt ■heid van 't ïte voor zich van 'joh het on- op de hals. het Russi- :et een niet- t land, dan Marshall aar kunnen iet maar de le gehecht en dergelijk itsland van lsverdragsn ,r deze wer- verscheurd, tors kraam ,ke herinne- toe bij de Iragen af te itige buren, het Noorse i voor een moeilijke beslissing, die wei r»s gunste van het Westen zal uitivwi- len. Daarmede zal het Atlantteeti pact worden uitgebreid tot if Scandinavische invloddeflf-er Naar verluidt zal dit ook voor w» land zo belangrijke pact de Tui gende maand tot stand komM. Er doen zich echter nog enkele moeilijkheden voor. Amerika aou namelijk de woorden „militaire hulp" geschrapt willen Kien. I>e West-Europese landen verzette» zich echter tegen een dergelijke wijziging, die huns inziens de be tekenis van het verdrag aanzien lijk zou verzwakken. De Ameri kaanse regering kan echter vol gens de Amerikaanse grondwet niet een oorlog verklaren zonder de goedkeuring van de Senaat De regering kan zich dus nostt van te voren binden. De besprekingen hierover 05» nog gaande en het is voor We»t- Europa te hopen, dat spoedig overeenstemming wordt bereüet. irj het lucht- :r vier mo- een gemeen- -tans-Brits- ïd tegen een rendmakmg. acht punten ïhietoefenin- :iële Amers- g zullen de aden worden ïar vliegtui- rug van he' Berlijn over g naar Fas am de lucht- iluit is afwij- ;t gratiever- tot de dood sententie van shof te Ara is inmiddels straf bij sen- ler Gerechts- ipgelegd aan e van gratie enslange ge In het maandoverzicht van de Antwerpse scheepvaartverenagtng; leze wij met betrekking tot de»» aangelegenheid het volgende: „Het graven van het kannonl Antwerpen-Moerdijk dient «e» conditio sine qua non te zijn voor het van kracht worden van de Be nelux. De economische expansie van België toch is nauw verbon den met de uitbreiding en de nor malisatie van het Antwerpse ba- venverkeer. Wanneer dit niet ge schiedt, zal de haven van Antwer pen onmogelijk op voet van ge lijkheid met Rotterdam kvunaen concurreren". ct als lucht- an aanvallen vjet-Rusland iustrie-centra e ver van de verwijderd 1 uit de lucht gevallen van Zuid-Frank I, troepen die an bevinden :erking geen n in een oor Ter toelichting op de maatre gel tot opheffing der maximam- prijisvoorschriften voor eieren- deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede, dat onze pluimveeste pel thans bijna 10 mlllioen legkip pen telt. Bij de tegenwoordige productie worden er wekelijks 25 miUioen eieren bij de handel ingeleverd- De laatste weken zijn er ca 2 mlllioen eieren per week geëxporteerd, ter wijl er tot het einde van 't broed- seizoen (medio April) gemiddeld wekelijks 2 millioen broodeieren nodig zijn. Met inbegrip van „breuk" neemt de industrie ge middeld per week c.a. anderhalf millioen eieren af en de waardelo ze uitval kan op een kwart mil lioen worden geschat. Voor con sumptie door de burgerbevolking blijven er momenteel dus ruim 19 millioen eieren over. Er is thans vrijwel evenwicht bereikt tussen vraag en aanbod. De ontwikkeling van de proëkic- tie, de consumptie en de expert, vestigt de mening, dat ook ia de toekomst excessen op prijsgebied zich niet zullen voordoen. Volgens het beginsel, dat de regering volgt om maatregelen en prijsbindingen niet janger te handhaven dan. no dig is, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening dan ook besloten de maximum-prijzen van kippeaK en eendeneieren en eiprodueten met ingang van gisteren op te hefifen. Speciaai met het oog op de «- portregeling is meer vrijheid bij de prijsvorming gewenst om te be reiken, dat op vlotter wjjao de eieren ter beschikking va* de moozakelijke export zullen knme» dan bij handhaving der maximum prijzen. •eze gruriu wijze gecommentarieerd. Er wordt vooral gesproken over de geruchten, die in September JJ. de ronde hebben gedaan, be treffende een mogelijke ontmoe ting van dé Joego-Slavische er. Wesiterse vertegenwooriger te Briomi, dtie toen echter door de foego-Slaven zijn tegengesproken. De politieke gebeurtenissen heb ben evenwel later bewezen, dat «en zekere politiek-economischc Verstandhouding bestond tusse: Joego-Slavië en de Westerse m< gendheden, die zou kunnen leiden tot een grondige wijziging in di houding van, Tiito's regering. Oo op dat ogenblik' was te Brioni eer drukke beweging van vlooteer heden waar te nemen. Het is dus geenszins uitgesloten, dat men hier te doen heeft met 'n nieuwe geheime ontmoeting tussen Tito Westerse vertegenwoordigers •klus AFP. king plaats tussen een- commissie uit de Raad der Commissarrissen, bestaande uit de heren C. Philipse, Ir. D. de Iongh en Ir. J. F. Dende en vertegenwoordigers der Zeeuws- VLaamee industrieën, der N.C.B. enz. De heer Philipse wees er in zij: openingswoord op, dat men coin tact gezocht had met de than aanwez ige belanghebbenden, daar voor het goederenvervoer eei nieuwe richting dient te worden ingeslagen, aangezien het verlies der Maatschappij tengevolge van de exploitatietekorten der tran voor 1947 bedraagt ƒ189.000 e voor 1948 geraamd kan wordei op ƒ250.000. In 1947 kon dit tekort vrijwel geheel worden opgevangen doe het verschot der autobusexploita tie, voor 1948 is dit verschot ech ter reeds in het beraamde teko: verwerkt. Waarbij nog komt, da livuu mening te kennen, dat bij redelijke tariefsverhoging en het garande ren van een vervoerskwantum de exploitatiekosten zouden kunnen worden gedekt. Voorts werd er o.m. nog op ge wezen, dat vele bedrijven, welke zijn gebaseerd op tramvervoer, geïsoleerd zullen komen te liggen en dat indertjjid door vele parti culieren en instanties steun were verleend aan de tram. De heer Philipse deelde b(j de beantwoording der sprekers o.a mede, dat volgens de Inspecteur voor het Verkeer met de plannen der Z.V.T.M. het vervoer ten zeer ste gewaarborgd zal zijn. Zo dt tarieven op de veerboten weei vvoruen ingevoerd, kan dit, gezien de ontworpen regeling, niet va, invloed zijn op het komen vaj auto's uit andere gebieden naai Zeeuws-Vlaanderen. Spr. vroeg oi vesteriiLs»c*=» 1 - beleggingscertificaten te voldoen, wordt in overweging gegeven, zich ter vaststelling van het bedrag dat op de hierbovenvermelde wijze kan worden voldaan, met een ge motiveerd verzoek bevattende alle van belang zijnde gegevens, te wenden tot de inspecteur van 's rijks belastingen bij de hoofdbank van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Het Russische aardrijkskun dig genootschap dat Donderdag te Leningrad heeft vergaderd, is van mening dat de Sovjet-Unie het „onbetwistbaar recht" heeft te worden egkend in kwesties betref fende het Zuidpoolgebied, zulks met het oog op de ontdekkingen van Russische onderzoekers in de 19e eeuw. trekkende Ameruumrai nemen. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat het definitieve besluit om Japan te verlaten nog niet genomen is. Deze kwestie gaat naar men aanneemt zowel het departement van Buitenlandse Zaken als dat van Oorlog aan. De voornaamste factoren die deze nieuwe Amerikaanse be schouwing van Japan beheersen, zijn, dat het verlies van de in dustrie van West-Europa bij een oorlog met de Sovjet-Unie in het gunstigste geval het winnen van 'n derde wereldoorlog 1520 jaa' zou vertragen en in het ongun stigste zou resulteren in een Sov- j et-overwinning Ongeveer een kwart van de Amerikaanse gevechtstroepen wordt thans in het gebied van de Stille Oceaan vastgehouden. 8 werden 15 eerd, die van nd, onder be- jionnage en llen worden Donderdag- onder-iMims- ndse Zaken, rer joumalis- .dj zei hebben 1 volledige bekente- jgd. Onder de be schuldigingen komen o.m. voor: Betrekkingen met buitenlandse spionnagediensten, voornamelijk met Amerikaanse, alsmede orga nisatie van militairen en econo mische spioimagenetten Boven dien zouden de beklaagden in con tact zijn geweest met de vroegere oppositieleiders, o.m Nicolas Pet- kov. De ander-Mnister verklaar de, dat de berechting openbaar zou zijn, en dat andere minder belangrijker processen van leden van de Protestantse geestelijkheid op het platteland zullen plaats hebben. „De diverse Protestantse ker ken, zullen hun activiteit kunnen voortzetten", aldus de onder- Minister, „daar in Bulgarije niet aan de vrijheid van eredienst, die bij een wet is gewaarborgd wordt getornd." Naar de Eerste Minister e» Minister van Buitenlandse Zaken. Spaak, Donderdag fc'm de Kamer van. Volksvertegenwoordigers ver klaard)^, is de toenemende werk loosheid in België voornamelijk toe te schrijven aan de volgende oorzaken: De gevoerde prijstec- tiék, het niet-nakomen door de buitenlandse handelspartners van handelsverdragen^ en het misluk ken der financiering van de bouwpolitiek. Het falen van de tot nu toe gevoerde handelspoli tiek schreef Spaak toe aan het grote liberalisme waarvan de Re gering blijk heeft gegeven. Minister Spaak kond'gdé ver- volgenis aan dat dit jaar in totaal fr. 42 milliard zal worden besteed ter bestrijding van de werkloos heid. Een belangrijke gedeelte hiervan zal worden gebruikt voor het bouwen van woningen. Naar Spaak verder nog verklaarde, zal de werklozensteun met terugwer kende kracht vanaf 7 Februari worden verhoogd; hoewel de Eer ste Minister nog geen cijfer» noennde, zou deze werklozenuit- kering volgens ,,Le Peuple" ran fr. 54 op fr. 67 per dag worden gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1