Gemeenteraad van IJzendijke Pact De ontwikkeling van de Nederlandse Paardenstapel KERKNIEUWS BINNENLANDS NIEUWS DE DOOS VAN DOKTER SILA van Albanese beschuldiging 8 dagen door krokodillen Ingesloten ;v EEN .«MENS NOOIT TE OUD OM TE LEREN. elf personen door kaas De Sowjet-Unie en het Atlantisch verdrag sohiet- htcorridor rokken De Schelde-Rijnverbindlng iting n Bulgarijë Opheffing van de maximum- prijsregeling voor eieren Spaak over de werkloos heid Dp Stichting voor de Landbouw meldt: „De- paardenstapel van. Neder land vertoont van het jaar 1934 tot het jaar 1947 een regelmatige stijging, waarbij de laatste jaren van de oorlog een begrijpelijke uitzondering vormen. In 1934 had Nederlnad 22:1.000 paarden van 3 jaar eini ouder. In 1947 bedroeg dit aantal 269.000 stuks. In het jaar 1946* was dit cijfer teruggevalen tot 250.000 stuks. Het aantal dek kingen van merries was de laatste janen reeds aan het dalen. Van 1946 op 1947 zelfs vrij aanz ienlij. De cijfers van 1948 zijln nog niet bekend, maar er wordt wederom met een sterke daling rekening gehouden, zodanig zelfs, dat som migen van oordeel zijn zich aan de veilige 'kant te houdem, ■•indien een daling van 25 pet. aan nemen. Kan men uit deze cijfers con clusies trekken ten aanzien van da toekomstige ontwikkeling van de paardenstapel en zeggen deze conclusies iets omtrent de verhou dingen van vraag en aanbod in de toekomst? Deze vragen heieft de paarden- commissie van die Stichting voor de Landbouw zich gesteld. Het antwoord op de eerste vraag is niet moeilijk. Als er nu minder paarden zijn en als het aantal dekkingen in 1948 nog" sterk ver- mindierd Is, lijdt het geen twijfel, of de paardenstapel zal in de eer ste jaren aanzienlijk teruglopen. De tweede vraag echter is moei lijker te beantwoorden. Zal deze vermiiradeing tot ge volg hebben, dat er binnen afzien bare tijd niet meer van een over schot, maar van een tekort aan paarden sprake zal zijn? De paar- dencommissie was van oordeel, dat eein antwoord op deze vraag zelfs onmogelijk is. Er zijn im mers zoveel factoren, welke in vloed uitoefenen op de ontwikke ling van vraag en aanbod, en wel ke men niet kan voorzien, dat men aich geen idee kan vormen over de toekomst. Er is berekend, dat een uitbrei ding van het aantal tractoren met 3.000 per jaar de behoefte aan paarden met 9.000 stuks vermin dert. Nu is 3.0QP tractoren per jaar vrijwel het maximum, dat Nederland kan invoeren. Volgens de inventarisatie 1947 bedroeg het totaal aantal paarden 363.000 st. de inventarisatie 1948 wees uit, dat er 330.000 paarden waren. Er is berekend, dat bij, de inventarisa tie 1949 zal blijken, dat het totale aantal paarden 286.000 zal bedra den. In deze jaren ziet men dus aen vermindering van resp. 33.000 en 44.000 stuks, aanzienlijk meer dan 9 000. Zo bezien dreigt dus 'n tekort. (Daartegenover moet men echter •ok in het oog houden, dat niet alleen het gebruik van tractoren de behoefte aan paarden beïn vloedt. Men moet zich ook afvra- gen, hoeveel de behoefte aan paar den voor het vervoer verminderd is en verminderen zal door het toenemende gebruik van de vrachtauto. Er worden thans reeds veel minder paarden ge bruikt voor het vervoer. Zal dit aog verder gaan? Men kan tharfS •onstateren, dat er weer concur rentie komt bij het vrachtauto- vervoer. Dit heeft, uiteraard in- rloedt op de prijzen en dit kan op »jn beurt weer toename van ver roer per vrachtauto bevorderen. Er zijn nog andere vragen. Er us een tijd geweest, dat de plaats Albanië heeft in een officieel •emmumqué, dat door radio Ti na no werd uitgezonden, de „Joego slavische Trotskisten onder lei ding van Tito" beschuldigd van „46 provocaties te land, ter zee en in de lucht tegen Albanië" in «le periode van 27 Juli 1948 tot 17 Januari 1949. Deze provocaties aouden o.m. bestaan uit „talrijke gewelddadige ontvoeringen van personen uit Albanië en beschie ting van Albanese grenswachten." Het communiqué besluit: „Deze provocaties vloeien voort uit de kolonisatieplannen die de Tito- kliek ta.v. Albanië en na de oor log koesterde". De eigenaar .van een hotel nabij bet Nyassameer was op krokodil- letnjacht gegaan, toen hij op een bepaald ogenblik hulpgeroep hoor de. In gezelschap van een inlan der slaagde hij er in te midden van een van krokodillen krioelend moeras nabij het wrak van een toeristenvliegtuig een man en een vrouw te bereiken, met name Bernard Demains en mevrouw Sally Shaw die reedis acht dagen op hulp wachtten. Al die tijd had den zij het zonder voedsel en met een geringe voorraad drinkwater moeten stellen. Daar zij door krokodillen inge sloten waren hadden zij zich van het wrak van het vliegtuig niet kunnen verwijderen. van de boer in zijn dorpsgemeen schap bepaald werd door het aan tal paarden, dat hij hield. Dit bracht vele, vooral kleine, boeren er toe meer paarden te houden dan zij nodig hadden, of een paard te houden, ook als dit pp hun be-» drijf niet verantwoord' was. Deze mentaliteit is sterk aan het veran- paard hem misschien wel duizend gulden per jaar kan kosten. Daar tegenover staat een opbrengst, die veel geringer is, zodat 't hou den van een,paard op zulk een be drijf niet meer verantwoord is. In vele gevallen zal de kleine boer, als hij geen paard houdt, in staat zijn een koe meer te houden. Dit inzicht brengt hem er steeds meer toe, om zich aan te sluiten bjj een werktuigencoöperatie, hét werk te laten verrichten door loonwerkers, of een paard te ge bruiken van een grotere boer. Deze en dergelijke overwegin gen maken het onmogelijk enige verwachtingen voor de toekomst uit te spreken. Door de zeer lage prijzen van de paarden is de ani mo voor de fokkerij zeer sterk verminderd. Het is een groot be lang, dat de paardenmarkt weer gezond wordt Het geven van ad vies, hetzij in positieve, hetzij in negatieve zin, het aansporen dus tot uitbreiding of beperking van de fokkerij, acht de paardencom- missle niet verantwoord, daar de factoren, welke de paardenmarkt kunnen beïnvloeden te onzeker zijn. DS. J. VAN DORP OVERLEDEN In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Engeland de.oud predikant bij de Nederlands-Her vormde Kerk te Londen Ds. J. van Dorp overleden. Ds. Johan van Dorp werd op 10 December 1887 te Zwijndrecht geboren. Na het gymnasium 5h Haarlem hebben bezocht stu deerde hij theologie te Utrecht. In 1912 werd hij predikant var- de Bimnen-Egmonden. In 1914 volgde zijn bevestiging als predi kant der Nederlands-Hervormde gemeente te Veendam. 'tja: ZON EN MAAN (De kruiser schooit het eerst. Het was echter ook het laatste kanonschot dat in dit gevecht werd getost want de vreemde tac tiek van Wicked die zijn reuzen- schip langszij van de kruiser Stuurde maakte dat de afstand te klein was geworden voor de grote scheepskar.onnen. Verbaasd zagen de matrozen \an de kruiser het slagschip na deren. Inmiddels overzag Wicked de toestand zoals de vlootvoogden uit de goede oude tijd dat plach ten te doen. „De naam Wicked zal onsterfe lijk worden in de geschiedenis van de zeeoorlog" fluisterde hij, te zeer onder de indruk om hardop te spreken. De twee schepen lagen tensloltte pal tegen elkaar aan. „Alle hens aan dek. Behalve stakers, machinisten, stuurlui en mecaniciëns zich gereed maken om over te springen op het schip van de vijand" carmmandieerde Wicked. Vervolgens stond hij neg op de kansel te Hoorn en Enschede. In 1929 ging Ds. Van Dorp naar Lenden, waar hij tot 1940 als pre dikant werkzaam was. In dat jaar trad hij af in verband me.t zijn drukke werkzaamheden als legerpredikant. Hét hoogtepunt van zijn loopbaan noemde die overledene de doop van Prinses Irene op 31 Mei 1940 in Buck- kingham-palace, even voor het vertrek van het Prinselijk gezin naar Canada. Een ander groot moment uit de geschiedenis van de gemeente was de onthulling van een borstbeeld van Hugo de Groot, door de Hugo Grotius ver eniging in Engeland, vlak voor het uitbreken van de oorlcg. Daaraan was een dl'tenst verbon den, waaraan een aantal Minis ters van Buitenlandse Zaken deelnam, die toen in Londen ver toefden ter bespreking van de hogst ernstige internationale toestand. Ds. Van Dorp werd in Neder land vooral bekend door zijn spreekbeurten voor Radio-Oranje. De overledene publiceerde een bundel preken getiteld „Van daag" en een boek over zijn Lon- dense ervaringen. Hij is onder scheiden met een benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Herböutvplan eindelijk goed gekeurd. De raad der gemeente Uzen- dijke kwam Vrijdag 4 Februari in openbare zitting bijeen. Voorzitter Jhr. Von Bönning- hausen toe Heringhaven. MET BABY OP DE ARM VAN DE TRAP GEVALLEN. Toen de 27-jarige P. Slechten- horstvan Rijn Zaterdagnacht in haar woning aan de Van Speyk- straat te Rotterdam van een fa miliefeestje terugkeerde, struikel de zij met haar baby op de arm bovenaan de trap en viel er af, met dodelijk gevolg. Het kind bekwam geen letsel. Blijkens het jaarboek van de Ned. Vereniging voor Hoger- ouderwijs in de Economische We tenschappen over het studiejaar 1947—1948 bedroeg- 't aantal stu denten aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotter dam in totaal 1225. Hiervan waren er 247 beneden de 20 jaar; 612 beneden de 25 jaar; 260 beneden de 30 jaar; 44 beneden de 35 jaar; 27 beneden de 40 jaar; 9 beneden de 45 jaar; 6 beneden de 50 jaar, terwijl er één is, die blijkbaar de mening is toegedaan, dat een mens nooit te oud is om te leren. Hij is op 9 December 1877 te Rotterdam ge boren en heeft dus de leeftijd der sterkeren reeds één jaar achter de rug. FRAUDE BIJ DISTRIBUTIE- KRING WINTERSWIJK. In verband met frauduleuze handelingen met distributiebe scheiden zijn gearresteerd te Win terswijk J. D. T., tot voor kort leider van de distributiekring Winterswijk en de Winterswijkse winkeliers J. H. Gr en H. W. K. Zij worden verdlacht van fraude met levensmiddelenkaarten. Door valsheid in geschrifte wist T. zich onrechtmatig toeslagkaarten toe te eigenen, die hij verkocht. De fraude werd op het C. D. K. in Dan Haag ontdekt. De knoeierijen zijn reeds een half jaar aan de gang. Het onderzoek in deze zaak wordt gele'd door recher cheurs van het C. D. K. De drie arrestcftiten zijn nam het Huis van Bewaring 'te Zut-» phen overgebracht. VROUW NEERGESLAGEN. De politie van het bureau Leid- seplein te Amsterdam werd Zon- dagavond opgebeld door een arts. die haar hulp inriep, omdat hij in een perceel aan de Ruysdaelkade de bewoonster, een 56-jarige lerares, had gevonden met zes zware hoofdwonden en wonden aan de keel en omdat hij misdrijf vermoedde. De politie zond onmiddellijk en kele rechercheurs naar 't perceel, waar zij de vrouw aantroffen, die de volgende verklaring aflegde: Omstreeks, 9 uur werd aan de deur van haar woning geklopt en zij dacht dat het de buren waren en bad de deur geopend. Zij ont dekte 2 mannen, waarvan er een haar aansprak en tegelijkertijd zijn voet tussen de deur zette, zo dat zij deze niet meer kon sluiten. Het volgende ogenblik werd zij met een hard voorwerp op het hoofd geslagen en greep men haar bij dé keel. Zij verloor direct daarop haar bewustzijn en wist niet wat er zich verder had afge speeld. Bijna een uur later kwam zit, liggende voor de buitendeur, bij kennis. Zij sleepte zich naai de woonkamer waar zich de tele foon bevindt en kon met grote inspanning een arts opbellen, die gelukkig zeer snel ter plaatse was. Tegenover de recherche wist zij van één van de mannen, die had aangevallen, het volgende sig nalement te geven30 jaar, 1.75 meter lang, mager, smal postuur, blond haar. Voor zover voorlopig geconsta teerd kan worden zijn in de wo ning vermist een portemonna'e, inhoudende 2 gulden, een sleutel van een schrijfbureau en enkele zilveren voorwerpen. De vrouw heeft volgens de verklaring van de arts een schedielbasisfractuui en ernstige hoofdwonden. Zij is overgebracht naar het WiLhei- minagas thuis. Omtrent de iden titeit van de daders tastte politie gistermorgen nog in het duister. VERGIFTIGD. Elf personen moesten tijdens het voorbije weekeinde in het St. Laurentiusziekenhuis te Roer mond worden opgenomen, daar zij in ernstige mate vergiftigd waren door het eten van ondeugdelijke kaas. Deze oorzaak kon spoedig worden opgespoord, daar alle patiënten' uit dezelfde wijk te Roe-mond afkomstig waren en de kaas in dezelfde winkel hadden gekocht De inspecteur van de volksgezondheid in Lirnbu rtz ver klaarde, dat kaasvergiftiging slechts zelden vorkomt. De kaas, die in dit geval de boosdoener bleek te ziin, zag er uiterlijk vol komen gaaf uit. Het bacteriolo gisch instituut te Utrecht zal nu onderzoeken, of men hier te doen heeft met een bacteriologische of een chemische vergiftiging. De fabrikant heeft, na gewaar schuwd te zijn, onmiddellijk zijn afnemers gewaarschuwd, dat een partij, welke op dezelfde wijze verstuurd was als de ondeugdelijk gebleken kaas, verdacht was. Naast de elf patiënten in het ziekenhuis, van wie er verschil lende zeer ernstig aan toe zijn, wordt nog een aantal minder ernstige gevallen thuis verpleegd. Sterfgevallen zijn nog niet te be treuren. Ingekomen stukken. Gedep 'Staten verleende goed keuring aan heit Raadsbesluit, waarbij Burg. en Weth. gemach tigd worden tot het uitgeven van gronden in erfpacht. Hetzelfde college keurde de gemeente begroting dienstjaar j.94£, goed. Op voorstel van Burg', en Weth. hechtte de raad zh.st. haar goed keuring aan het ontwerpbesluit voor de jaarwedderegeling van het gemeentepersoneel in Zeeland. De Stichting Fruitteeltproefbe drijf „Zeeuwsch Vlaanderen" te Philippine had een buitenkansje, daar de raad op voorstel van Burg! en Weth. een suibsidie verleende voor 1949 ad ƒ150. Ten behoeve van de R. K. Bij zondere Scholen besloot de raad bij wijze van voorschot op de exploitatievergoeding voor 1949 ƒ15 per leerling te verstrekken. De Jemeemterekening 1947 werd voorlopig vastgesteld. De rekening sluit met een 'batig slot van 19.994,J91 Het totaal der in komsten is nu ƒ314.086,75. De gemeentebegroting '49 werd, nadat de Voorzitter enkele vragen stellers had Ingelicht vastgesteld eveneens de begroting 1949 voor het openbaar slachthuiabedrijf. In de gewone dienst sluit de gemeentebegroting- met inkom sten en uitgaven op 360.086,54. De post onvoorzien is groot 4200. De kapitaaldienst sluit met een inkomst en uitgaaf van ƒ248.561. Politieverordening en bouwver ordening. De algemene politieverordening onderging een uitbreiding met enkele artikelen. Zo is het verbo den om brandbare stoffen op de riolering te lozen, zonder olie- en vetvanger, bij een tweede artikel is het verspillen van leidingwater verboden. In aansluiting op de politie verordening stelt de Bouwver-f. ordening regelen tot het verplicht aanbrengen vari- een olie- en vet vanger indien 'brandbare stoffen op het riool worden geloosd. Centrale Dienst. De Centrale Dienst, het door de gezamenlijke gemeenten van W. Z.-Vlaanderen ingestelde appa raat voor Bouw- en Wohmgtoe- zich in W. Z. -Vlaanderen en het toezicht op de Gemeentewerken, is wel niet bijzonder populair bij de vroede vaderen van de stede IJzendijke. Het voorstel van Burg. en Weth. betreffende de nieuwe gemeenschappelijke rege ling met de Centrale Dienst wees in die richting. Bjji monde van de Voorzitter verklaarde Burg. en Weth. niet accoord te gaan met de regeling, het bedrag per in woner voor 1949 wat de gemeen te zou willen betalen is niet hoger dan 1De regeling zoals voor gesteld door de Centrale Diensit werd evenwel voorlopig voor 1 jaar aangenomen teneinde een chaos te kunnen voorkomen. Het bedrag wat de gemeente per inwoner zal betaden is maximaal ƒ1. De wederopbouwwerkzaam heden door de gemeente worden overgenomen ïrfits Burg. en Weth. een gunstige financiële regeling met den kfinister van Wederopbouw tot stand zullen brengen. Hjet wederopbouwplan vastge steld. Het Wedéropbouwplan, wat door de Centrale Dienst ingevolge de verlangens van He raad werd gewijzigd werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Het plan wijkt nu in zoverre af van het door de Stedenbouwkundige Ir. van 't Hooft ontworpen plan, dat daar nu niet meer op voorkomt de verbindingsweg De Biestraat Lakenstraat en- verder houdt het in, dat de woning, dffe door de stedenbouwkundige aan de Laken straat geprojecteerd was, nu aan de De Biestraat gebauwd mag worden. R K. II. B. S. naar Sehoondijk» vertrokken. Van de rondvraag maakte de heer Calon gebruik heftig te pro testeren legen het vertrek van de R. K. H, B. S. naar Schoon- dijike, temeer waar dit vertrek ge schiedde als een dief in de nacht, zonder kennisgeving aan het ge meentebestuur. 'Spreker memo reerde in het kort de geschiedenis der H. B. S. Afgewezen door Oostburg en Schoondijke werd de H. B. S. te IJzendijke met vreug de ontvangen. Een contract tus sen gemeente en helt bestuur der H. B. S. werd gesloten, met zware financiële offers voor de gemeen te. Al het mogelijke deed de raad, hierbij gesteund door t niet Katholieke deel van dit college, waarvoor de heer Calon niets dan waardering had. De huisvesting werd verleend, plannen voor de definitieve bouw van de H. B. S gemaakt, 'bouwterrein met bijbe horende sportterreinen toege- zen, woonruimte verstrekt aan het ond< rtvijzend personeel terwijl de bevolking nog zeer onvoldoen de gehuisvest was. Spreker wil de maar, indien mogelijk, deze woonruimte voor de eigen men sen opvorderen. Kortom d« goede zongen van de gemeente op alle gebied voor de H. B. S. zijn schromelijk genegeerd, en het vertrek van deze onderwijsinrich ting is het einde van het Uzen- dijk.se H. B. S.-avontuur. De raad was het volkomen met de heer Calon eens, toen deze voorstelde alle subsidies aan dé H.B S. in te trekiken, en de reeds aan de H. B S. verstrekte gelden van het be stuur terug te vorderen. De Voorzitter deelde mede, dat het hem volkomen onbegrijpelijk is, wat de oorzaak is van het uiterst vreemdsoortig optreden van het best/uur, om zonder meer met stil le trom te vertrekken. Dit is waarschijnlijk het slechte gewe ten. Het Sportterrein. De heer Calon vraagt inlich- gen over een sportterrein. De Voorzitter deelt in contact te zijn geweest met heren van de Heide Mij, die onderzochten of IJzendijke objecten ter uitvoering had. In eerste instantie had spr aan het sportterrein gedacht, en verder aan het uitdelven der slo ten en grachten. Dit jaar zal er waarschijnlijk niet veel meer van komen in verband met de korte tijd. Teneinde met het bestuur van de voetbalvereniging in over leg te treden voor de keus van de plaats van het toekomstig sport terrein werd een commissie be noemd uit de raad bestaande uit de heren Sturm en Hamelinck. De heer Hamelinck vroeg-, in- aien de standplaats voor woonwa gens ongewijzigd bleef, een afras tering te willen aanleggen, ter bescherming van de achter de standplaats gelegen volkstuinen. Hector McNeil, de Britse Mi nister van Staat heeft in het La gerhuis een verzoek van de linker zijde, dat Engeland zou voorstel len de Sowjet-Unie in het voerge nomen Noord-Atlantisch verdrag op te nemen, van de hand gewe- ^n;*I^t„VOOrstel kwan' van"John Platt-Mills, onafhankelijk Labour- hd, die verleden jaar uit de La- bourpartij werd gestoten wegens beweerde pro-communistische ge zindheid. 6 McNeil verwierp het voorstel omdat „de onderhandelingen over een. Noord-Atlantisch verdrag nooit noodzakelijk geweest zouden zijn, waren niet alle pogingen om een collectieve veiligheid direct in het kaaer der V.N. te organiseren onmogelijk gemaakt tijdelijk naar wij hopen door de ob structies, het wantrouwen en het gebrek aan samenwerking van de Sowjetregering" 4e jl wijze gecommentarieerd. Er wordt vooral gesproken over geruchten, die in September de ronde hebben gedaan, be treffende een mogelijke ontmoe ting van de Joego-Slavische er. Westerse vertegenwooriger te Brioni, dtie toen echter door de Joego-Slaven zijn tegengesproken De politieke gebeurtenissen heb ben evenwel later bewezen, dat een zekere poii tiek - ec o nomisc hc verstandhouding bestond tusse: Joego-Slavië en de Westerse iw gendheden, die zou kunnen leiden tot een grondige wijziging in di houding va-. Tito's regering. Oo op dat ogenblik' was te Brioni eei drukke beweging van vlooteer heden waar te nemen. Het is dus geenszins uitgesloten, dat men hier te doen heeft met 'n nieuwe Csheime ontmoeting tussen Tito Westerse vertegenwoordigers *ldua AFP. king plaats tussen een cumumoit uit de Raad der Commissarrissen, bestaande uit de heren C. Philipse, Ir. D. de Iongh en Ir. J. F. Denk en vertegenwoordigers der Zeeuws- Vlaamse industrieën, der N.C.B. enz. De heer Philipse wees er in zij: openingswoord op, dat men con tact gezocht had met de than aanwezige belanghebbenden, daar voor het goederenvervoer eei nieuwe richting dient te worder ingeslagen, aangezien het verlies der Maatschappij tengevolge van de exploitatietekorten der tran voor 1947 bedraagt 189.000 e voor 1948 geraamd kan wordei op 250.0Q0. In 1947 kon dit tekort vrrjwe' geheel worden opgevangen doe het verschot der autobusexploita tie, voor 1948 is dit verschot ech ter reeds in het beraamde tekoi verwerkt. Waarbij nog komt, da mening te kennen, dat bij redelijke tariefsverhoging en het garande ren van een vervoerskwantum de exploitatiekosten zouden kunnen worden gedekt. Voorts werd er o.m. nog op ge wezen, dat vele bedrijven, welke zijn gebaseerd op tramvervoer, geïsoleerd zullen komen te liggen en dat indertijd door vele parti culieren en instanties steun were verleend aan de tram. De heer Philipse deelde bij de beantwoording der sprekers o.a mede, dat volgens de Inspecteur voor het Verkeer met de plannen der Z.V.T.M. het vervoer ten zeer ste gewaarborgd zal zijn. Zo ck tarieven op de veerboten weei wuiuen ingevoerd, kan dit, gezien de ontworpen regeling, niet va. invloed zijn op het komen vai auto's uit andere gebieden naai Zeeuws-Vlaanderen. Spr. vroeg oi VCOWIuvö»^/»/» mmmm m beleggingscertificaten te voldoen, wordt in overweging gegeven, zich ter vaststelling van het bedrag dat op de hierbovenvermelde wijze kan worden voldaan, met een ge motiveerd verzoek bevattende alle van belang zijnde gegevens, te wenden tot de inspecteur van 's rijks belastingen bij de hoofdbank van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Het Russische aardrijkskun dig genootschap dat Donderdag te Leningrad heeft vergaderd, is van mening dat de Sovjet-Unie het „onbetwistbaar recht" heeft te worden egkend in kwesties betref fende het Zuidpoolgebied, zulks met het oog op de ontdekkingen van Russische onderzoekers in de 19e eeuw. trCKKtflKit? .TVIllT^i UIVCWiiva. - nemen. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat het definitieve besluit om Japan te verlaten nog niet genomen is. Deze kwestie gaat naar men aanneemt zowel het departement van Buitenlandse Zaken als dat van Oorlog aan. De voornaamste factoren die deze nieuwe Amerikaanse be schouwing van Japan beheersen, zijn, dat het verlies van de in dustrie van West-Europa bij een oorlog met de Sovjet-Unie in het gunstigste geval het winnen van 'n derde wereldoorlog 1520 jaa- zou vertragen en in het ongun stigste zou resulteren in een Sov jet-overwinning. Ongeveer een kwart van de Amerikaanse gevechtstroepen wordt thans in het gebied van de Stille Oceaan vastgehouden. minimum ïüe 1,50. Feb. Qpk. Ond. Qpk. 0®*. 1949 Zon Maan .dvertentieB 12 8.02 17.48 16.80 &U. idags 4 uur 13 8.— 17.49 17.56 8.35 lvertenties: 14 7.58 17.51 19.30 8.52 ct.; Iedere 15 7.56 17.53 2102 9.07 cent Ver 16 7.54 17.55 22 Al 620 even onder 17 7.52 17 57 0.— 9.33 in dit Blad 18 7.50 17.59 9A8 19 7.48 18.— 128 10.06 -taal. 20 7.46 18.02 2.54 10.31 21 7.44 18.04 4.14 l'l.Oi ekikien, ten- inse autori- voeren. Zo tussen ha- ügt dit land len, die zo e pact gaan jdelijk voelt •heid van 't ste voor zich van sicth het on- op de hals. i het Russi- let een niet- it land, dan Marshall aar kunnen iet maar de le gehecht sn dergelijk itsland van Isverdragen ,r deze wer- verscheurd, tors kraam ,.ke herinne- toe bij de iragen af te itige buren, het Noorse j i voor een moeilijke beslissing, die wel mi gunste van het Westen zal uitval len. Daarmede zal het Attanttodi pact worden uitgebreid tot Scandinavische inrïo4Yswf?er Naar verluidt zal dit ook voor «u land zo belangrijke pact de rM- gende maand tot stand kotuea. Er doen zich echter nog enkele moeilijkheden voor. Amerika zou namelijk de woorden „militaire hulp" geschrapt willen zien. De West-Europese landen verzette* zich echter tegen een dergeiyace wijziging, die huns inziens de be tekenis van het verdrag aanizie*- lijk zou verzwakken. De Ameri kaanse regering kan echter vd gens de Amerikaanse grondwet niet een oorlog verklaren zonder de goedkeuring van de Senaat De regering kan zich dus noeit van te voren binden. De besprekingen hierover eq nog gaande en het is voor Weat- Europa te hopen, dat spoedig overeenstemming wordt bereikt. ►ij het lucht- i fcr vier mo- een gemeen- tans-Brits- id tegen een tendmaktng. acht punten ihietoefenin- liële Ameri- ig zullen de uden worden lar vliegtui- rug van he* Berlijn over g naar Fas Eun de lucht- e. iluit is afwij- ;t gratiever- tot de dood- sententie van shof te Am is inmiddels straf bij sen- ler Gerechts ►pgelegd aan 5 vaini gratie enslange ge In het maandoverzicht van de Antwerpse scheepvaartvcrenigtng leze wij met betrekking tot de»* aangelegenheid het volgende: Het graven van het kannael Antwerpen-Moerdijk dient ee* conditio sine qua non te rijn voor het van kracht worden van de Be nelux. De economische expansie van België toch is nauw verbon den met de uitbreiding en de nor malisatie van het Antwerpse ha- venverkeer. Wanneer dit niet ge schiedt, zal de haven van Antwer pen onmogelijk op voet van ge- lijikheid met Rotterdam kiiww concurreren". it als lucht- an aanvallen vjet-Rusland lustrie-centra e ver van de verwijderd uit de lucht gevallen van Zuid-Fr ank- troepen die an bevinden ;erking geen n in een oor 8 werden 15 eerd, die van nd, onder be- jionnage en llen worden Dondeidag- on.der-Mini.s- idse Zaken, •er joumalis- .jij zei hebben volledige bekente- igd. Onder de be schuldigingen komen o.m. voor: Betrekkingen met (buitenlandse spionnagediensten, voornamelijk met Amerikaanse, alsmede orga nisatie van militairen en econo mische spionnagenetten Boven dien zouden de beklaagden in con tact zijn geweest met de vroegere oppositieleiders, o.m Nicolas Pet kov. De ander-Minister verklaar de, dat de berechting openbaar zou zijn, en dat andere minder belangrijker processen van leden van de Protestantse geestelijkheid op het platteland zullen plaats hebben. „De diverse Protestantse ker ken, zullen hun activiteit kunnen voortzetten", aldus de onder- Minister, „daar in Bulgarije niet aan de vrijheid van eredienst, die bij een wet is gewaarborgd wordt getornd." Ter toelichting op de maatre gel tot opheffing der maxiimun- prijisvoorschriften voor eieren, deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede, dat onze plutmveesta- pel thans bijna 10 millioen legkip pen telt. Bij de tegenwoordige productie worden er wekelijks 25 millioen eieren bij de handel ingeleverd. De laatste weken zijn er ca 2 millioen eieren per week geëxporteerd, ter wijl er tot het einde van 't (broed- seiizoen (medio April) gemiddeld wekelijks 2 millioen broedeieren nodig zijn. Met inbegrip van Jbreuk" neemt de industrie ge middeld per week c.a. anderhalf millioen eieren af en de waardelo ze uitval kan op een kwart mil lioen worden geschat. Voor con sumptie door de burgerbevolking blijven er momenteel dus ruim 19 millioen eieren over. Er is thans vrijwel evenwicht bereikt tussen vraag en aanbod. De ontwikkeling van de proéhic- tie, de consumptie en de expert, vestigt de mening, dat ook ia de toekomst excessen op prijsgebied zich niet zullen voordoen. Volgens het beginsel, dat de regering volgt om maatregelen en prijsbiraürgen niet janger te handhaven dan no dig is, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening dan ook besloten, de maximum-prijzen van kjppeaH en eendeneieren en eiproducten met Ingang van gisteren op te heffer. Speciaal met het oog op de •*- portregeling is meer vrijheid tij de prijsvorming gewenst om te toe reiken, dat op vlotter wijia© de eieren ter beschikking vam de noozakelijke export zullen kamen dan bij handhaving der maximum prijzen. Naar de Eerste Minister e» Minister van Buitenlandse Zaken. Spaak, Donderdag Cm de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaarde, is de toenemende werk loosheid in België voornamelijk toe te schrijven aan de volgende oorzaken: De gevoerde prijstac- tiök, het niet-nakomen door de buitenlandse handelspartners van handelsverdragen^ en het misluk ken der financiering van de bouwpolitiek. Het falen van de tot nu toe gevoerde handelspoli tiek schreef Spaak toe aan het grote liberalisme waarvan de Re gering blijk heeft gegeven. Minister Spaak kondgde ver volgens aan dat dit jaar In totaal fr. 42 milliard zal worden besteed ter bestrijding van de werkloos heid. Een belangrijke gedeelte hiervan zal worden gebruikt voor het bouwen van woningen. Naar Spaak verder nog verklaarde, zal de werklozensteun met terugwer kende kracht vanaf 7 Februari worden verhoogd, hoewel de Eer ste Minister nog geen cijfers noennde, zou deze werklozenuit- kering volgens „Le Peupie" van fr. 54 op fr. 67 per dag worden gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3