RIJWIE-EI Gebr.vanDoesel Pendules SpécCafe Meel Gestik A. WILKIN Grote Schot Hui>zc Bouvci Specialiteit in Bruids- en Communiekleding Het proces van KRAVCHENKO Proefwerkbioc H.H. Landbouwe scHme huid tjss KLOOSTERBMSEM I Hollandse De kans wc UIT DE PROVINCIE i is. Adriaansens Fa Alg. 3egheijn E BLOEDWRAAK DER LIEFDE Het ontwerp van de constitutie voor West-Duitsland Noordstraat 83 TERNEUZEN wmtewmmmmmm -mm.mm -nmmm FONGERS, EMPO, BATAVUS, KWINTO e-a. mmm mmmmmm:* mf': BtimniDuiiiiiflUiiDBBiiiiiiöHUiiiiBiiiiuiiisiiiaiöRiuiiHüiiitüiiiiiniffliiiiiiHuinHüiHaiHiniiiniüHiriiüiMiiit'.!!1 tiiniiininflh(i. rti',*i!iim!!!:,nTP<«c,ii!:'t""<r.,nBraKnniiini!n N.V. Firma P. J. van ci Prachtige zijden satr Goudgeel - donke blai Flinke maat ook voc Sierlijke patronen Üi OOSTKADE P 108 Toewijzingen voor Nederland uit het Marshall-plan Do voortzetting van het plan Marshall Het Amerikaanse gezinsinkomen Amerikaans Bedrijfsleven^ in beslissende na-ooriogse gphaseg Verklaring vin Radio-Sfockholm De Duitse grenscorrecties ENORME KEUZE uit prima Sf.- als: SLUISKIL WESTMINSTER- BIM-BAM-sIag Uit voorraad Ie Terneuzen Wettelijk erkend Bal TE KOOP: 1 Case Tractor FC met licht, starter ei 1 7-voets Tractorbinder, geheel comp den 2 seizoenen gebruikt- Nadere inlichtingen: SLUISKIL, Tel- 4 IJZENDIJKI #isteren zou Zinaida C orlova, vroegere vrouw van Victor Kravchenko tegen haar gewezen Man getuigen. Er vedrong zich het Palais de Justitie te Parijs ««b grote menigte om de getuige nis te horen. Het was de groot ste menigte sinds het proces 7 «tegen geleden begon. Nardmann, de verdediger van 4e „Lettres Frangaises" vroeg de aandacht van de plaatsvervangen- «I# openbare aanklager, Pierre Ooiissac, voor Kravchenko's ver klaring, dat hij het proces in een Fra.nisc rechtszaal had gebracht •nxdat de Frar.se communistische partij de moeite waard was aan gevallen te worden. KravcheniKO had toegegeven, dat hij Frankrijk •rader een valse naam was bin- ■engekomen. Daarom nfioest er ©p de een of andere wijze van regeringswege ingegrepen zijn. Hem was namelijk een Frans vi- #um verstrekt. Het proces was door de radio «ngeroopen en er waren specihle tolefoonfacil'itedten verleend voor jOur.rjalisten, die het proces ver slaan. De v/et verbood publici teit voor processen naar aanlei ding van smaadschrift. Coissae zeide later op deze pun ten1 te zullen ingaan. Georges Izard, de raadsman, van Kravchenko, zeide, dat som- Mige Sowjet-getuiigen leden wa ren van cle communistische partij •n gebonden waren aan de partij discipline. Hij haalde een gezegde aan van Wysjinsky, toen deze als open bare aanklager in de Sowjet-Un.e optrad en volgens hetwelk het ©owjetrecht „een orgaan is van de Sovjet-politiek1en dat, inge val de wet in conflict komt met de partijpolitiek, de partijpolitiek de meerdere behoort te zijn. In het licht hiervan, aldus Izard, moesten de ver-klaringen van Sowjet-getuigen met de grootste reserve bezien worden. Als eerste Sovjet-getuige trad "Victor Romanof op, een te Mos kou wonende technicus, die ver klaarde Kravchenko reeds 2-0 jaar goed te kennen. Hij kende eveneens Kravchen ko's vader en de broers Konstan- ön en Ef-genje. Hij zeide dat .Kravchenko placht te bluffen met het gemak waarmede hij succes sen bij de vrouwen behaalde en hij vertelde, dan allerlei ontuchtige tejzonderhéden. Romanof wilde ten verhaal vertellen: Toen Krav- «henko 1925 uit het leger terug kwam maakte hij misbruik van het vertrouwen van een oude respectabele fabrieksarbeider en Slaagde erin te pretenderen, dat 4e rationalisatie-maatregelen van ée oude man van hem, Kravchen- fto, waren. Kravchenko wierp hierop in het midden „niet in het minst". Ro manof zeide. dat Kravchenko's vader zeide zich over zjjn zoon te schamen. Als student was Krav chenko lui en slordig. Romanof was erover verbaasd hoe hij erin Slaagde zijn diploma te halen. Tijdens de gehele getuigenis vhn Romanof maakte Kravchenko «pmerkingen als „onzin" of „leu gens". Op een desbetreffende vraag van de rechter antwoordde Roma nof, dat Kravchenko een techni sche functie bekleedde welke over een kwam met die van kapitein in het Rode Leger. Ten tijde, dat hij de missie te New York verliet was hij nog steeds onderworpen aan de discipline van het leger hoewel hij bij de missie was gede tacheerd. Begin 1944 was hij samen met Kravchenko te New York geweest en had met hem besproken of zij hun verwanten ■ouden bezoeken, die zojuist van «Ie Duitsers bevrijd waren. Krav chenko had geweten, dat hij, als man van't Rode Leger, eenmaal door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST S3, (Nadruk verboden) „Werkelijk, mijnheer Styler,"' antwoordde majoor Esmond- haugh niet onvriendelijk. „Ik... werkelijk ilk, wo-u, dat ik u wat kon vertellen, maar ik mag het niet doen, begrijpt u. Ja... be roepsgeheim, eh Maar ik zal u wat zeggen," rier> hij plotseling uit met de vreugde va.n iemand, die niet al te slim is en een plot selinge -inspiratie krijgt, „ik. zal u wat zeggen, ïk denk dat... ja... dat als u straks uw vriend dokter Hextall op gaat zoeken u wat cult horen, iets dat heel, ja juist heel belangriik is. Het spijt mij Mr. Smith, dat ik niet kan blijven piraten, ik ij-eb een heel belang rijke afspraak en ik ben. al laat. Hij stapte haastig voort met een knikje en een glimlach. Smith en Styler keken elkaar aan. Toen gineen zij ook heen. Ik geloof niet, als ik zti-n ma nier van doen in overweging in de Sovjet-Unie, weer naar het front gezonden zou worden „en hij had een animale vrees voor het front". Toen Kravchenko zich op een gegeven ogenblik niet bij de misSie had gemeld was men niet verbaasd geweest, „daar men gedacht had, dat hij zoals gewoonlijk weer in een nachtclub ♦as verdwenen. Een man met de staat van dienst van Krav chenko, met een leven van verraad en uitspattingen moest zich scha men fatsoenlijke Sovjet-burgers in de ogen te zien". „Niet in het minst" riep Kravchenko uit en sprong op om de getuige recht in de ogen te zien. Zinaida Gorlova, voormalig echtgenote van Kravchenko, ver klaarde gisteren, dat Kravchenko haar had geslagen en obscene taai had gebruikt. Zinaida Gorlova is lang, krach tig gelbouvrti en heeft blond haar. Zij vertelde, dat zij thans nog al leen gevoelens van „afkeer en minachting" voor Kravchenko had. Deize laatste zat op ongeveer twee meter afstand1 van zijn voor mali-ge vrouw. Zij verklaarde, dat Kravchenko was weggegaan en haar enige tijd „zonider een cent" had achterge laten. Toen hij terugkwani sloeg hij haar, brak het aardewerk, was erg jalours en overlaadde haar met verwijten, „omdat zij- geen bruidschat had". Op een avond zei hiji: „Wei, mijn beste, het is tijd, dÜt je gaat, want ilk wens een hoog geplaatste functie". Zij ging terug naar haar familie. Zij vervolgde: „„Ik heb Krav chenko twaalf jaar niet gezien. Ik bid God, dat mijn zoon geen en kele^ karaktertrek van deze man heefY.' Denk niet, dat ik hem haat Ik heb geen gevoel meer voor hem alleen afkeer en minach ting. Deze taan is tot elke leugen in staat. Zij zei, dat haar zoon thans 14 jaar oud is. Kravchenko verklaarde daarop, dat zijn vrouw in haar eerste zwangerschap abortus had ge wenst. Tot dat ogenblik waren hun betrekkingen zeer gelukkig en goed geweest. Kravchenko verhief zijn stem, toen hij verklaarde, dat zijn voor malige vrouw door de Sowjet po litieke politie gedwongen was naar Parijs te gaan en tegen hem te getuigen. Hij beweerde, dat de politie macht over haar had, oem- dat haar vader „een voormalig tsaristisch officier" was en haar moeder naar Siberië was gezon den. Mevr. Gorlova onderbrak hem. met de woorden: „Ik weiger naar zulke leugens te luisteren". -Hierna ontstond er verwarring, toen Kravchenko? mevr. Gorlova, hun verdedigers en de vertalers allen tegelijk begonnen te roepen. (Het proces werd daarop ver daagd tot heden. Op 4 Februari 1949 had Neder land van de E.C.A. te Washington toewijzingen ontvangen tot een bedrag van rond 326 m'lilioen dol lar (28 Jan. 313.9 mihoen dollar). Dit bedrag was als volgt ver deeld (in millioenen doll-ars) Voedsel en landbouwproducten (resp. 28 Jan. en 4 Fe-br.)brood graan (incl. bloem) 68.8, 78.7, voedergranen 9.4, 9.4, oliën en vetten 18.8, 18.8, veevoeder 6.5, 6.5, diversen 23.7, 25.9, totaal voedsel- en landbouwproducten 127.2. 139.3. Industriële producten Kolen 13.0, 13.0, petroleumpro- ducitien 16.8, 16.8, ijzer en staal (incl. blik) 23.8, 23.8, non-ferro- neem, dat hij veel weet," merkte Simith op. „Wat zeg jij ervan, Styler?" „Ik zeg: laat ons die taxi ne men en; naar de dokter rijden, mijnheer," antwoordde Styler. „Majoor Esmondhaugh is niet iemand met veel verbeeldings kracht en als hij zegt, dat we bij Hextall wat zullen horen, dan is dat ook zo." Er was van buiten niets te zien aan Hextall's huis, toen zij het bereikten. Ook in Queen An ne Street was niets te zien ge weest, toen ze daar doorreden. Styler had naar de verlichte ra men en de buitendeur van de flat van Tress gekeken maar er was niets ongewoons te zien aan ra men of deuren. En was ook n ets bijzonders te merken aan -het kamermeisje van Hextall, toe-n ze hein binnenliet. „Dokter Hextall is nog niet teruggekomen sinds hij met u uit ging, miinheer," zei ze. „Wilt u soms binnenkomen om op hem te wachten? Maar iik weet niet hoe laat hij zal komen. Die bui tenlandse heren waren hier 2t>- juist, maar ze zijn weer wegge gaan." „O, we kunnen wel wachten," antwoordde Smith. „Dokter Hex tall zal niet lang wegblijven!" Daar hij goed de weg wist in huis, ging Smith naar de eetka- metalen 16.6, 16.6, textieigoede- ren (incl. katoen) 15.1, 15.1, che micaliën (inci. medicijnen e.d.) 20.7, 20.6, andere grondstoffen 9.0, 9.0, productiemiddelen 34.0. 34.1, verkeersmiddelen 30.7, 30.7, totaal industriële producten 179.7, 179.7; vrachten 7.0, 7.0. Totaail generaal 313.9, 326.0. De bedragen hebben betrekking op de toewijzingen die in feite zijn ontvangen. Toewijzingen, die iin>- middeis zijn aangekondigd door de E.C.A.maar nog niet in Neder land zijn aangekomen, zijn in deze opgave niet begrepen. Zoals be-kend, is ook op de nieuwe toewijzingen, d'-e Neder land van d-e E.C.A. ontvangt, het merendeel van de goederen reeds geïmporteerd op het moment, dat de toewiizingen oekend worden gemaakt. Deze nieuwe toewijzin gen geven dus geen additionele importmogelijlkhedemi, maar stellen Nederland in staat de import van de betrokken goederen te finan cieren met „Marshall" - dollars Heden zullen de commissies voor buitenlandse aangelegenheden, uit de senaat en het huis van af gevaardigden „hearings" houden' inzake de wet, strekkende tot verlenging van het plan-Marshall na 1 April a.s. met nogmaals 15 mAanden Voor deze periode zijn de vol gende bedragen voorgesteld: 1. Ongeveer 1250 millioen dol lar voor het Europese herstel in de periode 1 April tot 30 Juni van dit jaar; 2. 4300 millioen dollar voor de 12 maanden, beginnende 1 Juli a.s. Het congres heeft minder dan- twee maanden om het programma te bestuderen, daar de bij het be gin van Jiot plan-Marshall goed gekeurde 5300 millioen dollar tot eind Maart zullen strekken. Over het algemeen worden- de vooruit zichten voor de voortzetting van de hulp gunstig geacht. Men verwacht, dat de nieuwe wet een bepaling zal bevatten, waardoor het mogelijik zal zijn ongeveer 1 milliard dollar aan de E.C.A. te verstrekken, zonder dat hiervoor goedkeuring behoeft te wo-rden afgewacht va-n het „ap- propriational committee". Dit be tekent, dlat d'e beslissing van het congres kan worden uitgesteld tot Mei a.s, zonder dat hieruit een totale uitputting van de fondsen van het plan-Marsihall voortvloeit. Volgens het Amerikaanse bu reau voor de statistiek bedroeg het gemiddelde -inkomen van de Amerikaanse gezinnen in 1947 3000 dollar. Volgens het rapport is dit het hoogste cijfer, dat ooit werd bereikt. In 'a van de gezinnen verdien den de vrouwen 25 of meer van het gezinsinkomen. Meer dan 2 millioen gezinnen werden geheel door vrouwelijke kostwinners on derhouden. Het gemiddelde individuele in komen bedroeg in 1947 1800 dol lar. Het gemiddelde inkomen van een man bedroeg 2200 dollar en van een vrouw 1000 dollar. #en pijnlijke handen, dóèrvoor isKloosterbafeerfl een heerlijk verzachtend middel, dat Uw huk! verjongt en weer prachtig gaaf en glad ntaakt Ook bij wonden, blaren en afs wrijfmiddel i ,GEEN GOUD ZO GOED" (Ingéz. Med.) BRUINISSE. Uienprijzen verder gedaald. Oak in de maand Januari is de liienprijs geregeld teruggelopen en thans beland op ee-n niveau van 2 cent per 'kg. Aardappelen en uien zijn de producten waarvan- de Zeeuwse boer het hebben moet, omdat de graanverbouw niet zo heel veel betekent. Beide produc ten zijn -thans laag in prijs, in tegenstelling met vorig jaar toen op het laatst nog 62 cent per kg voor de uien werd betaald. De Engelse markt wordt op het ogenblik overvoerd met Poolse, Spaanse, Hongaarse en Italiaanse uien. Engeland kan bij die landen goedkoper terecht dan bij ons, omdat iedere 100 'kg uien 12,50 moet opbrengen, de miin'mum ex portprijs gebaseerd op de prijzen- bij het begin van het seizoen. Daar vele landbouwers -bevreesd zijn met uien te blijven zitten, wordt thans tegen elk bod ver kocht, de vraag is thans of En geland in het laatst dezer maand weer uien zal vragen en of Duits land zal blijven afnemen. In dat geval zal het „over schot", wel niet groot meer zijn. SLUISKIL. Goed afgelopen. Zondagmiddag had aan de Oostkade alhier een verkeerson geval plaats, dat goed is afge lopen. Mevrouw R. uit Terneuzen reed op de linkerzijde van de weg met haar rijwiel, met achterop haar -kleindochtertje. Een Belgische autobestuurder maakte haar tijdig door signalen opmerkzaam, dat hij- passeren zou. Toen de auto tot ongeveer 5 m genaderd was, week mevr. R. plotseling naar rechts uit, de rij weg over, met 't gevolg dat een aanrijding niet meer te voorkomen was. Zowel mevr. R alls haar klein dochtertje werden op de grond ge-worpen en bekwamen lichte mer. Hlet was weinig meer dan een uur geleden sinds zij allen die verlaten hadden, nadat Astropa- ltia met zijn nieuws was gekomen. De stoelen, die zij gebruikt had den, stonden nog precies zoals zij ze verlaten hadden. De helft van een schuifdeur, die naar een klein kamertje leidde, stond open en binnen was zuster Palliser met een lamp in de hand bezig in de boekenkasten te zoeken. Toen ze hen hoorde binnenkomen, keek ze in de grote kamer. „Mr. Smith," zef ze, „ik: wou dat u en mijnheer Styler mij eens hielpen zoeken. Dokter Hextall kwam op de flat van mijnheer Tress en vroeg mij hierheen te gaan om een doosje te halen. Hij beweerde, dat het in de safe was, maar daar is het n et en nu zoek ik het hier. Ik geloof, dat hij het nodig heeft." „O, is dokter Hextall daar?" vroeg Smith, toen hij de kamer binnenstapte. „Is hij er al lang?" ,,-Hij- is bij juffrouw Tress," ant woordde zuster Palliser. „Hij kwaimi forst, toen ze naar bed wil de gaan. Ik ben er zeker van, dat hii een speciale reden heeft, waar om hij dat doosje wil hebben. Hij zei, dat ik het wel ergens anders zou vinden als het niet in de safe was. Mijnheer Sjtyler, wilt u m- s- sohien eens kijken of het in die kast is?" verwondingen, terwijl het achter wiel van het rijwiel flink be schadigd was. Door de Belgische bestuurder, die niet de minste schuld aan deze aanrijding had, werden mevr. R. en haar kleindochtertje naar hun woning in de Axelsestraat terug gebracht. Radio Stockholm heeft in een uitzending voor Amerika ver klaard, dat ofschoon Zweden geen reden had om zich ongerust te maken over de toekomst, de hui dige toestand toch „een verster king van de Zweedse defensie ver eiste". -Verder werd verklaard: „Zweden moet voorbereidingen treffen om zijn positie tussen de groepen van grote mogendheden te handhaven. Dit vereist niet slechts onmiddellijke militaire pa raatheid, doch tevens intensive ring van onze economische en financiële paraatheid." tv «HU In sommige* kringen te Was hington wordit naar aanleiding van de berichten over toenemende werkloosheid, dalende prijzen en een baisse op de effecten-markt de vrees geuit voor 'n grote „siump" in het zakenleven. Goed inge lichte economen te Washington zijn iiet er over een-s, dat het A-merikaanse bedrijfsleven nu in zijn (beslissende na-oorlagse phase is gekomen. Daarentegen hebben twee vooraanstaande woordvoer ders van de regering medegedeeld dat ei' geen reden voor ongerust heid aanwezig is. Het plan- Marshall en de andere hulppro gramma's, die landen, welke an ders niet over de nodige middelen zouden beschikken, in staat stel len Amerikaanse goederen te ko pen, kunnen wellicht verhinde ren, dat de daling in de Ameri kaanse prijzen van goederen, koersen van effecten en cijfers der tewerkstelling, uitgroeien tot een grote depressie, aldus gezag hebbende economische -kringen. Woordvoerders van de regering verklaren, dat de situatie „zeer nauwlettend" wordt gadegeslagen. -Senator Oimahoney, voorzitter van de economische congrescom missie, heeft verklaard', dat de prijzen nog niet teruggebracht zijn op het peil, waar zij behoren te zijn en d-at de toeneming der werk loosheid in het geheel niet zo onrustbarend is als zij in de pers wordt voorgesteld. Hij is van mening, dat aan de na-oorlogse „boom" in de Ver. Staten nog geen einde is gekomen. Volgens Heimlich Kopf, minis ter-president van Neder-Saksen, zouden de Nederlandise eisen tot grensherziening een verlies voor Duitsland meebrengen van 100 vierkante kilometer en die van Luxemburg een verlies van 508 vierkante kilometer. In een gesprek met een groep Duitse journalisten verklaarde Kopf, dat het rapport der Geal lieerde commissie over d'e grens herzieningen niet gepubliceerd zou worden, voordat de betrokken Duitse staten gelegenheid hadden gehad/ hun ztïeniswijze dlaarover kenbaar, te maken. Robertson f Clay, de Britse en de Amerikaan se militaire gouverneur, hadden Zaterdag deze verzekering1 ge geven. De Duitse constiituërende verga dering, die vijf maanden is bezig geweest met het uitwerken van een constitutie voor West-Duits land, zal deze week beginnen met het stemmen over een ontwerp. Het ontwerp is een compromis, waarover reeds door alle niet- communistische partijen overeen stemming bereikt werd. De Duit sers die het hebben opgesteld, zijn zich ervan bewust, dat het nood zakelijkerwijs op een of alle drie van de belangrijkste punten de goedkeuring van de geallieerden met zal wegdragen, zo schrijft een correspondent van Reuter. Het ontlwerp voorziet in een federaal en democratisch regiem met een parlementaire regering, een se- Smith, die om zich heen zag en geen belang dn het geval stelde, hoorde plotseling' een stap in de hall en daarna de stem van Hex tall. Met een blik naar Styler ging hiji naar de eetkamer en sloot de schuifdeuren achter zich. En juist toen hij ze gesloten had, kwam Hextall binnen, bleek, verbouwe reerd, maar opgewonden tot het uiterste. Achter hem volgden be daard drie mannen; een van hen was de lange man uit Margaret Street, de andere twee waren degenen, die met hem van Scot land Yard waren weggereden. Smith voelde plotseling, dat hij als vastgenageld aan het Vloer kleed stond. Hii staarde met o^en mond naar Hextall. En Hextall bevochtigde zijn lippen tweemaal met zijn tong voorhij kon spreken. Zelfs toen was zijn stem nog droog en hard. „De zuster!' fluisterde hij. „Is zij... hier?' Smith, die hoe lanerer hoe ver baasder werd, hief een vinger op en wees naar het kleine Kamer tje. En Hextall knikte, keek naar de mannen achter hem en alsof hij plotseling een grote krachts inspanning ervoor nodig had, schoof hij de deur open. „Zuster," zei hij zo kalm mo gelijk, „wilt u alstublieft even hier komen?" naat, waarin de staten zijn ver tegenwoordigd en waarborgen voor de individuele rechten of schoon het in algemene zin in overeenstemming is met de hoofd lijnen van een „wenselijke" Duits» constitutie, neergelegd in de Lon- dense zesmogendhedenovereen- komst van vorig jaar Juni, wijkt het in een belangrijk opzicht af van de geallieerde aanbevelingen door een grotere neiging tot cen tralisatie van de financiële be voegdheid. Het ontwerp vertoont deze nei ging in drie opzichten. X. het voorziet in .e directe gering verantwoordelijk voor het betalen van bezettingskosten Zuster Palliser kwam het ka mertje uit en liep recht op de dri» mannen aan. En toen wist en be greep Smith alles en Styler, di« zich omdraaide, zag ook alles en begreep. De vrouw begreep het ook. E* met de snelheid van een opge schrikte slang schoot haar rech terhand in de zijzak van haar ja pon. Maar de vakmensen hadden het al gezien, hun handen grepen toe en voor Smith zich kan bewe gen hoorde hij een geklik, zag hij iets glinsteren en wist hij, dat de Wet weer eens de hand had ge legd1.,. ja waarop? Toen kwam er een ogenblik, dat Smith een antwoord op die vraag kreeg, want hij zag een uitdrukking van duivelse wraak en slechtheid in de brutale ogen van de vrouw. Zuster Palliser ging rechtop staan en lachte; en twee mannen, die dat lachen hoorden, wisten dat zij erover zouden dro men en dat in hun droom het angstzweet hun zou uitbreken, niet één keer, maar nog heel vaak in de komende dagen. „Jullie kunnen voor mijn part allemaal naar de pomp lopen," zei zuster Palliser tussen haar opeen geklemde tanden. „Maar je kunt me toch niet de genoegdoening ontnemen, die ik gehad heb door hen te vermoorden!" (Wordt vervolgd). Telefoon ZUT3 ROBERT DE MOOR (De Kleine Winst) t

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2