Sowjet- t-offensïef tegen Noord [Atlantisch Pact? Pact Verscherpte maatregelen aan Nederlands-Belgische grens TEGENMAATREGELEN KARDINAAL MINDSZENTY van DINSDAG 8 FEBRUARI 1949. De Noorse defensie Het^Sowjet-aanbod aan Noorwegen Verscherpte Westelijke contröle ingevoerd Oostenrijkse Nazl-bewsqlnq met hoofdkwartier te Madrid? Radio Boedapest over Het Atlantisch Pact. DE TOESTANDEN CHINA sohiet- htcorridor rokken De Schelde-Rijnverbinding iting n Bulgarije Opheffing van de maximum prijsregeling voor eieren Spaak over de heid werkloos- Frankering by Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt, geldig tot heden avond. Vrij zacht. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige en in liet Noordwesten van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en. West. Vrij zacht. DE VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No. 1035 A dvèrtentieprfls per mm 10 et.; minimus, per advertentie 1,80. Inzedding advertentie* tot des namiddags 8 uur. Rubriek kl. advertentie» s regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieve: ondu nr. Bureau van dit Blaf 10 cent meer. tja: ZON EN MAAN Verschijnt dagelijks Dnikkery N.VL Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Van bevoegde zijde wijst men in het bijzonder de beschuldiging van de hand, welke opgesloten zou zijn in de jongste Sovjet-Rus sische nota aan Noorwegen, na melijk, dat Noorwegen gedwon gen zou worden bases aan Ame rika of een ander verbonden land af te staan in ruil v<jor het deel nemen aan het voorgestelde Noord Atlantische pact. In de ontwerp-tekst van het verdrag, zo verklaart men, komen dergelijke voorzieningen niet voor. Het ver drag droeg slechts een politiek karakter en er waren geen gede tailleerde regelingen getroffen omtrent defensieregelingen óp "mateieel gebied. Diplomatieke zegslieden hechten aanzienlijke waarde aan d'e nieu we nota, aldus Reuter, Zjj zien in de Sovjet ^Russi sche stap een aanwijzing, dat het Sovjet-Russische .vredesoffen sief' zich met kracht gaat rich ten tegen het voorgestelde At lantisch pact. Volgens Alsop en Stewart, overzi cht asc hrijïve r van de Was hington Post", hebben Sovjet diplomaten Zweden informeel me degedeeld, dat Zwedens lidmaat schap als een daad van agressie beschouwd zou worden. Dit be richt kon te Washington echter niet bevestigd worden. I>e Sovjet-Unie, zou zo meent r»en te Washington, om de vol gende redenen een aanval op het pact lanceren: 1. De Sovjet-Unie ziet zich in het geval van de totstandkoming van een defensief verbond in West-Europa bedreigd in haar positie aldaar. Zij vreest de uit werking op haar geallieerden. 8.. De Sovjet-Unie wenst haar •igen Oost-Europese defensie wit te breiden voor het Noord- Attanfiscli pact. 8- De Sovjet-Unie wenst een bron voor provocaties te schep pen ten behoeve van een eveft» andere te ondernemen stap. Deze laatste verklaring acht men weliswaar een zeer ernstige interpretatie- Van Noorse' zijde verklaart wen, dat d'e laatste nota geen in vloed zal hebben op de taak, die Danige, de Noorse Minister van Buitenlandse Zaken dn de V. S. te volbrengen heeft, namelijk de ëetails te onderzoeken van het •ntwerp-pact. Volgens de Wash'ngtonse cor respondent van de New-York Times" hebben de ambassadeurs van Noorwegen, Zweden en Dene marken te Washington een geza menlijk onderhoud aangevraagd met de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken. Ache son Uit Stockholm wordt ge meld, dat de pers aldaar over het algemeen cynisch stond tegen over de Russische nota, waarin aan Noorwegen een moim-agressie- pact wordt aangeboden. Uit Parijs bericht Reuter, dat de meeste Parijse bladen de jong ste Russische nota aan Noorwe gen en de pogingen van maar schalk Stalin om President Tru man te ontmoeten ais een cam pagne tot torpedering van het- Atlantisch pact hebben beschre ven. Een woordvoerder van de Zweed se ambassade te Washington heeft bevestigd, dat de Ztweedse ambassadeur Erik Bohemian Aehe- son Donderdag om een onderhoud heeft verzocht, maar hij had nog geen antwoord gekregen. Bohe mian overweegt geen gemeen schappelijk bezoek met de beide andere Scandinavische ambassa deurs, aldus deze woordvoerder. Hij wilde Acheson verslag uit brengen over het mis'ukiken van de Scandinavische defensiebespre- kingen en Zwedén's positie uiteen zetten. Een Deense woordvoerder verklaarde, dat de Deense am bassadeur Henrik de Kauffman een zelfde gedragslijn volgde. Beide woordvoerders ontkenden, dat men enig plan had om zich in de Noorse besprekingen met de V. S. te mengen. Om een bespreking met Ache son was verzocht; vóórdat het be zoek van Lange en de laatste Bovjetnota aan Noorwegen bekend waren. Een verplichting, die Noorwe gen op zich zou nemen, zou be staan in de coördinatie van Noor- wegen's defensie met die van de andere ondertekenaars. In Noorse politieke kringen verklaart men, dat Noorwegen in 'beginsel geen bezwaar tegen een non-agressie pact met de Sovjet- Unie heeftjomdat Noorwegen geen agressieve bedoelingen heeft. Dit doet echter niets af aan de Noorse- opvatting, dat Noorwegen natuurlijkerwijze bij een Noord- Atlantische regionale groepering behoort, zoals vefklaard ,is In de amtwoord-nota van vorige week. Er zou geen sprake kunnen zijn van een non-agressiepact indien hierin yoorzieningn zouden worden getroffen voor ..Sovjet-Russische bescherming" in het geval Noord- wegen „blootgesteld zou worden aan de dreiging van een aanval", evenmin, aldus genoemde kringen, kan er sprake van een pact met de Sovjet-Uinie zijn, indien dit beperkingen inhield met betrek king tot Noorwegens vrijheid om nodig geachte voorzieningen te treffen met Westelijke mogend heden. Naar men verwacht zal de ge hele zaak, het voorgestelde ver drag met de Sovjet-Unie en het voorgestelde N oord-Atlantische pact, in het parlement besproken worden indien de Noorse Minister van Buitenlandse Zaken, Lange, uit Amerika teruggekeerd is. Op het Noorse Ministerie van Buiten landse Zaken bevestigde noch ont kende men, dat nieuwe pogingen gedaan zouden worden om tot een Scandinavische alliantie te gera ken. Noorwegen zal een beslissing over het Sowjet-Russische aan bod van een niet-aanvalspact uit stellen tot na de terugkeer van Minister Lange uiilt de Ver. Sta ten, aldus meldt 't Noorse nieuws bureau. Het Noorse departement van Buitenlandse Zaken weigerde commentaar te leveren op Deer se persberichten over „nieuwe pogingen der Scandinavische ian den om tot een compromis te: aanzien van een .Scandinavisch verbond te komen." Een functionaris verklaair dat de Scandinavische ambassa deurs gisteren een onderhoud met Dean Acheson, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Za ken zouden hebben. Arbeider sblactethet orgaan van de Noorse Sociaal De r tische Partij; verklaarde gisteren, dat de term non-agressiepact een „onfeitelijke klank" heeft. „In de dertiger jaren vani deze eeuw", aldus gaat het blad verder, „zijn vele dergelijke overeenkomsten getekend en de ervaringen, die men ermee heeft opgdaan, wa ren niet altijd bemoedigend". „Natuurlijk zal Noorwegen nooit deelnemen aam een aanval op de Sowjet-Unie en de Noorse rege ring zal altijd bereid zijn dit feit te bevestigen. De besli ssende fac tor is echter, of zulke miet-aan- valspacten thans, evenals in de dertiger jaren, die kleine deelne mende landen in hun vrijheid om te handelen belemmeren." Het Zweedse Ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent men categorisch de uit het buitenland binnengekomen berichten, volgens welke de Sowjet-Unie een nota zou hebben gericht aan Zweden inzake het Atlantisch pact. Gisteren zijn de reeds aange kondigde maatregelen tot ver scherping van de controle op het goederenvervoer over de grens tussen de Oostelijke en Weste lijke bezettingszones van Duits land van kracht geworden. Een heden van de Duitse grenspolitie hebben posten betrokken op kruis punten van wagen en op strategi sche punten langs de gehele, on geveer 300 kilometer lange grens. Er had in de Sowjetezone een belangrijke invoer plaats van b.v. onderdelen van electrische machi nes en chemicaliën uit Nederland en van grondstoffen, die door mid del van het transport over de weg, vanuit Zwitserland', België, Luxemburg en Denemarken wer den betrokken. Er bestaan nog steeds een aan tal „lekken" in de tegen-,.blok kade". Van Amerikaanse officiële zijde werd te kennen gegeven, dat diergelijke lekken „één voor één" zullen worden gedicht. Goederen, die uit Nederland en andere West-Europese landen met binnenschepen naar de Sowjet- Russiscfre zone worden vervoerd, kunnen nog door de Britse zone passeren. Volgens te Berlijn ontvangen inlichtingen stoppen sommige trei nen, die door de dubbelzone op weg zijn naar Polen en naar an dere Oost-Europese landen, her haaldelijk in de Sowj et-Russische zone, teneinde aldaar één of twee, wagons met dringend noodzake lijke goederen te lossen. De Oostenrijkse communisti sche partij heeft Zondag ver klaard een ondergrondse nazi- beweig-inig in Oostenrijk te hebben ontdekt, die de naam „zwarte jagers" draagt en haar hoofd kwartier te Madrid heeft. De door het Sowjet-Russ'sehe leger uitgegeven „Oesterreichi- sche Zeitung" meldt, dat het cen trum van do beweging te Inns bruck is. De bewegng zou oor logsmisdadigers, onder wie het vroegere hoofd van de Gestapo te' Smolensk, naar Spanje ge smokkeld hebben. Het hoofd kwartier van de organisatie zou in de Gal'ostraat no. 14 te Madrid zijin en gefinancieerd worden* met Duitse valuta in Spanje. Een Britse officiële woordvoer der deelde aan de vertegenwoor diger van Reuter mede, dat tot dusverre nog geen enkel protest was ontvangen uit de landen, die door de genomen maatregelen werden getroffen; dit was wel een verrassing geweest. „Van Nederlandse zijde is ech ter verzocht om aanwijzingen, hoe Rode Kruis-goederen door de dub belzone zullen kunnen worden ver voerd. Zoals reeds werd mede gedeeld, zullen in dergelijke ge vallen speciale vergunningen wor den uitgereikt", verklaarde dé woordvoerder nog. Bij het snel naderen van het oorspronkelijk vastgestelde tijd stip voor het in werking treden van de eerste phase fan de be oogde tol- en douane unie tussen Noder.and en België zou men mo gen verwachten, dat deze belang rijke gebeurtenis reeds tlhans een gunstige ontwikkeling z°u uitoefe nen op het onderling verkeer tus sen beide nabuurvolken. Het be stuur van de K.N.A G. consta teert echter in een adres aan de Ministers van Financiën en Eco nomische Zaken het tegendeel. Naar haar mening is er zelfs sprake van verwijdering, welke zich ook ten duidelijkste afspie gelt in de behandeling aan de beide grenzen. Uit een onderzoek dat de K.N A.C. heeft ingesteld is haar gebleken, dat de formali teiten aan de Belgische grens in de laatste tijd #aanmerkelirjk zijn uitgebreid, over welke maatrege len grote ontstemming heerst vooral bij de Belgische automobi listen die ons land bezoeken. Het resultaat is verder, dat ook van Belgische zijde moeilijkheden ont staan, welke de goede »verhouding zeker niet bevorderen. Weliswaar is het duidelijk, dat de situatie voor Nederland ongunstiger is dan voor België, maar dit neemt niet weg, dat de vraag rijst of de jongste maatregelen niet zover gaan, dat het beoogde doel wordt voorbijgeseho ten De K.N.A.C. ziet in ait verband met vreze het zomerseizoen tege moet, wannëer lange wachttijden onvermijdelijk zullen ziijm en mede daardoor Nederland veel moei zaam opgebouwde goodwill zal vensipelen. Het is bekend, dat de aankoop van guldens tegen vrije koers in het buitenland een be langrijk obstakel .vormt voor de vergemakkelijking van 't toelaten van Belgische bezoekers. Het moet naar de mening van de K.N.A.C. toch mogelijk zijn om als de teugels niet kunnen wor den gevierd, door notering in het paspoort, ten bewijize dat guldens langs normale weg zijn aange kocht, dit probleem tot oplossing te brengen. Wijzende op het voorbeeld van Engeland, welks monetaire pond hetzelfde aspect vertoont als hier te lande, dat juist dezer dagen een toeristenregeling met België heeft getroffen, verzoekt de K. N. A. C. het daarheen te leiden: 1. dat ten spoedigste een rege ling wordt getroffen, dat Neder landers ook voor niet zakelijke doeleinden België kunnen bezoe ken; Radio Boedapest heeft Zondag avond critiek geoefend op de Rooms-Katholieke Kardinalen In- nitzer, Aartsbisschop van Wenen, Griffin, Aartsbisschop van West- minster en Spellman, Aartsbis schop van New York, omdat zij missed opdroegen voor Kardinaal Mindszienity. De commentator zeide: „Kardi naal Innitzer bad voor Minds- zenty. Het kan zijn dat dit een mis was doch zij had weinig met godsdienst te maken. Deze mis was propaganda. Dergelijke ge beden hebben Minszendty niet sterk en moedig gemaakt. Deze man verried zijn volk, haatte hef en smeedde plannen voor een oor log. Hij spionneerde, loog en toe- droog. Maar nu voor de vólks- rechtbank zweeg hij als een laf aard. Toen hij zich gesteund voelde door zijn opdrachtgevers was hij niet zwak. Nu hij: eicht'er alleen staat en rekening en ver antwoording moet doen van zijn daden voor het volk, nu krimpt hij als een lafaard ineen." De commentator vergeleek het gedrag van de Kardinaal tijdens het proces met dat van Dimitrof in het Rijksdagproces, Max Rei- rnann, de leider van de West- Duitse communistische partij, die de vorige week tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, Naar wij vernemen is de toe stand van de lerares, wonende aar de Ruvsdaelkade, die Zondag avond werd overvallen, redelijk wel. Zij is gisterenmorgen op nieuw gehoord. Zij heeft zeer ernstige hoofdwonden, doch er bestaat geen levensgevaar. en die communisten in New York, die ,,m»edig terechtstonden als mannen van het volk." Volgens de woordvoerder stond Kardinaal Mindszeruty niet te recht omdat hij het purper droeg en „was het beter dat de gebeden van de Kardinalen Griffin, Spell man en Innitzer gewijd werden aan goddelijker zaken dan dollars, land en tanks, oorlog en massa slachting." Volgens de diplomatieke cor respondent van de „Sunday Dis patch" zal waarschijnlijk een vijf- honderdtai Amerikaanse super forten het type vliegtuig, dat gebruikt werd voor het neerwer pen van de atoombommen op Japan aan de Britse R.A.F. wórden geleverd in het kader van 't voorgestelde Noord-Atlantische pact. Deze machines zou den ge reserveerd worden voor strategi sche bombardementen op lange afstand totdat de» eigen zware bommenwerpers van de R.A.F. met straalaandrijving gereed zijn voor eventueel gebruik. Groot-Brittannië zou volgens de correspondent bommenwerpers met straalaandrijving leveren aan Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. - De R A.F. zou de hoofdmacht gaan vormen van de luchtmacht der West-Europese Unie onder Britse leiding. Aan de West-Europese Unie zou verzocht worden te zorgen voor levering van 23 divisies (Groot-Brittannië 5, Frankrijk 15 en Benelux 3) in spoedgeval en eventueel van zestig divisies (Groot-Brittannië 14, Frankrijk 40, Benelux 6) in totaal. 2. dlat ook overigens zo weirng als de omstandigheden enigszins veroorloven beperkingen aan hert onderling verkeer van beide vol ken worden in de weg gelegd; 3. dat in ieder geval de ver eiste formaliteiten desnoods met opoffering van de grootste .per fectie tot het minimum worden teruggebracht. Aan de Minister van Oorlog heeft de K. N. A C. tenslotte verzocht, naar aanleiding van het feit, dat sinds enkele weken de poii't i e-m aat rege Len aanmerkelijk zijn verscherpt, en de per.'ioons- eontröle aan meer formaliteiten is onderworpen dgn tot dusverre het geval was, te willen over wegen in het belang van de be vordering van het vreemdelingen verkeer zo mogelijk maatregelen te treffen, waardoor de persoone controle tot het minimum wordt teruggebracht. Zij grondt dit ver zoek op het feit, dat de ervaring heeft geleerd, dat de werkelijk ongewenste elementen wel andere wegen weten te bewandelen, cm hun duister doel te bereiken. En ook in het kader van de ontwik keling van de Benelux-gedaohte meent de K.N.A.C. om een vlotter behandeling der persoonscontrole te mogen verzoeken, aangezae» hierin door belemmeringen va» het onderling verkeer ongetwij feld afbreuk wordt gedaan. Een meerderheid van leden va* de Chin, wetgevende Joean heeft Zondag op een spoedvergadering te Sjanghai geëist, dat premier Dr. Soen Fo en een 4<Mal parle mentsleden, die zich than* te Kanton bevinden, onmiddellijk naar de hoofdstad Nanking terug- keren Dr. Soen Fo heeft Zondag ge zegd, dat zijn regering nooit ac- coord zougaan met een onvoor waardelijke overgave. Soen Fo, de Chinese premier, heeft in een vergadering van de Kwomintang verklaard, dat rijn regering volkomen één is en nog steeds het voornemen koestert om naar een eerzame vrede te stre ven. Gewoonlijk welingelichte bron nen verklaarden evenwel, dat me ningsverschillen tussen de ver schillende groeperingen tn de re gering blijven voortduren, vooral ten aanzien van de manier om tot vrede te komen. Troepen van het Siste leger van de Chinese regering nadere» thans Nantoeng, op 150 km te» Noordwesten van Sjanghai, aldus melden gewoonlijk betrouwbare bronnep, te Nanking. Naar verluidt, heeft generaal Tang En-Po de herovering van Nantoeng bevolen om het verkeer op de beneden Jangtse veilig te stellen. De Chinese communistische par tij heeft officieel medegedeeld, dat zij op het ogenblik weigert met de nationalisten vredesonder handelingen aan te knopen. Generaal Ma HoemgKiwei, gouverneur van de provincie Nimg- sia en China's machtigste Moham medaanse leider, heeft Maandag te Lanchou verklaard, dat hij va» geen compromis* met de commu nisten wil weten. Volgens persberichten eeide Ma, dat het geweldige Noord-Westen van China een Mohammedaans bolwerk geen bevrijding door de communisten wenst, doch dat zijn (bevolking zich zelf wel zal bevrijden. Volk en functionarissen van het Noordwesten zullen met eigen krachten dit.gelbied verde digen, zeide' de generaal en hij deed een beroep -op het volk om zich voor deze taak te verenigen. Waarnemers te Sjanghai zijn van mening, dat Ma's verklaring een hinderpaal vormt voor de po gingen van Generaal Tsjang Tsjoaag- Tsjih, de gouverneur- genetoal van de Noordwestelijke provincies, om de stad van de Mohammedaanse leiders te ver krijgen voor president Li's vre despolitiek. De woordvoerder der Poolse regering heeft de Amerikaanse bezettingsoverheid in Duitsland beschuldigd de handel tusSen Po len en West-Europa te belemme ren door te weigeren, dat de Pool se goederentreinen de kortste we gen door de Brits-Amerikaanse zone naar Frankrijk, België, Ne derland en Denemarken volgen. minimum .tie 1,50. Feb. Opk. Omd. Opk. CS®*. 1949 Zon Maa» dvertenties 12 8.02 17,48 16,80 Mi dags 4 uur 13 8. 17.49 17.56 8.35 bvertenties: 14 7.58 17.51 19.30 8.52 ct.; iedere 15 7.56 17.53 2102 9.07 cent. Ver 16 7.54 17.55 22.31 6 20 wen onder 17 7.52 17 57 0.— 9.33 m dit Blad 18 7.50 17.59 9A8 19 7.48 18.— 1 23 10.06 taal 20 7.46 18.02 2.54 10. ai 21 7.44 18.04 4.14 110* ekikien, ten- inse autori- voeren. Zo tussen ha- ;gt dit land Len, die zo e pact gaan jdelijk voelt heid van 't »te voor zich van ;idh het on- op de hals. het Russi et een niet- t land, dan Marshall aar kunnen et maar de le gehecht ;n dergelijk itsland van lsverdragen ,r deze wer- verscheurd, tors kraam ke herinne- toe bij de Iragen af te itige buren, het Noorse i voor een moeilijke beslissing, die wel gunste van het Westen zal uitval len. Daarmede zal het Atlantisch pact worden uitgebreid tot ée Scandinavische invtotjieflfeer Naar verluidt zal dit ook voor wa land zo belangrijke pact de va gende maand tot stand kome». Er doen zich echter nog enkele moeilijkheden voor, Amerika oou namelijk de woorden „militaire hulp" geschrapt willen zien. De West-Europese landen verzette» zich echter tegen een dergelijke wijziging, die huns lniziens de be tekenis van het veTdrag aantzies- lijk zou verzwakken. De Ameri kaanse regering kan echter v°<- gens de Amerikaanse grondwet niet een oorlog verklaren, zonder de goedkeuring van de SenaaC De regering kan zich dus nooit van te voren binden. De besprekingen hierover txj* nog gaande en het is voor Wart- Europa te hopen, dat apoodtc overeenstemming wordt bercMvt >ij het lucht - :r vier mo- aen gemeen - nns-Brits- id tegen een .iendmaikfng, acht punten ;hietoefenin- liële Amer- g zullen de uden worden iar vliegtui- rug van he( Berlijn over g naar Fas an de lucht- e. —iuit is afwij- ït gratiever- tot de dood- jententie van shof te Am is inmiddels straf bij sen- ler Gerechts- ipgelegd aan s van gratie enslange ge In het maandoverzicht van «Se Antwerpse scheepvaartvereniging leze wij met betrekking tot de»» aangelegenheid het volgende: „Het graven van het kanna»! Antwerpen-Moerdijk dient ee» conditio sine qua non te zijn voor het van kracht worden van de Be nelux. De economische expanae van België toch is nauw verbon den met de uitbreiding en de nor malisatie van het Antwerpse ha- venverkeer. Wanneer dit niet ge schiedt, zal de haven van Antwer pen onmogelijk op voet van ge lijkheid met Rotterdam kunne» concurreren". et als lucht- an aanvallen vjet-Rusland iustri-e-centra e ver van de verwijderd uit de lucht gevallen van Zuid-Frank troepen die an bevinden :erking geen n in een oor- wijze gecommentarieerd. Er wordt vooral gesproken over ée geruchten, die in September j.l. de ronde hebben gedaan, be treffende een mogelijke ontmoe ting van de Joego-Slavische er Westerse vertegenwooriger te Brioni, dfie toen echter door de Joego-Slaven zijn tegengesproken. De politieke gebeurtenissen heb ben evenwel later bewezen, dat een zekere portiek-economische Verstandhouding bestond tusse: Joego-Slavië en de Westerse itk gendheden, die zou kunnen leiden tot een grondige wijziging in d< houding van Tiito's regering. Oo op dat ogenblik was te Brioni eer Crukke beweging van vlooteer heden waar te nemen. Het is dus Ktenszins uitgesloten, dat men ter te doen heeft met 'n nieuwe Cobeime ontmoeting tussen Tito en Westerse vertegenwoordigers aldus AFP. king plaats tussen een cuuimuo.c uit de Raad der Commissarrissan, bestaande uit de heren C. Philipse. Ir. D. de Iongh en Ir. J. F. Denie en vertegenwoordigers der Zeeuws- Vlaamse industrieën, der N.C.B. enz. De heer Philipse wees er in zij: openingswoord op, dat men. con tact gezocht had met de than aanwezige belanghebbenden, daar voor het goederenvervoer eei nieuwe richting dient te worden ingeslagen, aangezien het verlies der Maatschappij tengevolge van de exploitatietekorten der tran voor 1947 bedraagt ƒ189.000 e voor 1948 geraamd kan worder op ƒ250.000. In 1947 kon dit tekort vrijwe' geheel worden opgevangen doe liet verschot der autobusexploita tie, voor 1948 is dit verschot ech ter reeds in het beraamde teko: verwerkt. Waarbij nog komt, da mening te kennen, dat brj redeltjke tariefsverhoging en het garande ren van een vervoerskwan-tum de exploitatiekosten zouden kunnen worden gedekt. Voorts werd er o-m. nog op ge wezen, dat vele bedrijven, welke zijn gebaseerd op tramvervoer, geïsoleerd zullen komen te liggen en dat indertijd door vele parti culieren en instanties steun were verleend aan de tram. De heer Philipse deelde bij de beantwoording der sprekers o.a mede, dat volgens de Inspecteur voor het Verkeer met de plannen der Z.V.T.M. het vervoer ten zeer ste gewaarborgd zal zijn. Zo d< tarieven op de veerboten weei wuruen ingevoerd, kan dit, gezien de ontworpen regeling, niet va, invloed zijn op het komen var auto's uit andere gebieden naai Zeeuws-Vlaanderen- Spr. vroeg o. beleggingscertificaten te voldoen, wordt in overweging gegeven, zich ter vaststelling van het bedrag dat op de hierbovenvermelde wijze kan worden voldaan, met een ge motiveerd verzoek bevattende alle van belang zijnde gegevens, te wenden tot de inspecteur van 's rijks belastingen bij de hoofdbank van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Het Russische aardrijkskun dig genootschap dat Donderdag te Leningrad heeft vergaderd, is van mening dat de Sovjet-Unie het „onbetwistbaar recht" heeft te worden egkend in kwesties betref fende het Zuidpoolgebied, zulks met het oog op de ontdekkingen van Russische onderzoekers in de 19e eeuw. creKKenae ahicuiimwiivh «~u nemen. Er wordt echter de nadruk op gelegdi, dat het definitieve besluit om Japan te verlaten nog niet genomen is. Deize kwestie gaat naar men aanneemt zowel het departement van Buitenlandse Zaken als dat van Oorlog aan. De voornaamste factoren die deze nieuwe Ajnerikaanse be schouwing van Japan beheersen, zijn, dat het verlies van de in dustrie van West-Europa bij een oorlog met de Sovjet-Unie in het gunstigste geval het winnen van 'n derde wereldoorlog 1520 jaa* zou vertragen en in het ongun stigste zou resulteren in een Sov jet-overwinning. Ongeveer een kwart van de Amerikaanse gevechtstroepen wordt thans in het gebied van de Stille Oceaan vastgehouden. 8 werden 15 eerd, die van nd, onder be- bionnage en llen worden Donderdag- onder-Minis- ndse Zaken, 'er joumalis- iij zei hebben volledige ibekente- ;gd. Onder de be schuldigingen komen o.m. voor: Betrekkingen met buitenlandse spionnagediensten, voornamelijk met Amerikaanse, alsmede orga nisatie van militairen en econo mische spionnagenetten Boven dien zouden de beklaagden in con tact zijn geweest met de vroegere oppositieleiders, o.m Nicolas Pet kov. De ander-Minister verklaar de, dat de berechting openbaar zou zijn, en dat andere minder belangrijker processen van leden van de Protestantse geestelijkheid op het platteland zullen plaats hebben. „De diverse Protestantse ker ken, zullen hun activiteit kunnen voortzetten", aldus de onder- Minister, „daar in Bulgarije niet aan de vrijheid van eredienst, die bij een wet is gewaarborgd wordt getornd." Tier toelichting op de maatre gel tot opheffing der maxirmim- prijsvoorschriften roor eiere». deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede, dat onze pluimveesta pel thans bijna 10 millioen legkip pen telt. Bij de tegenwoordige productie worden er wekelijks 25 millioen eieren bij de handel ingeleverd. De laatste weken zijn er ca 2 millioen eieren per week geëxporteerd, ter wijl er tot het einde van 't broed- seizoen (medio April) gemiddeld wekelijks 2 millioen broedeienen nodig zijn. Met inbegrip van breuk" neemt de industrie ge middeld per week c.a. anderhalf millioen eieren af en de waardelo ze uitval kan op een kwart mil lioen worden geschat. Voor con sumptie door de burgerbevolking- blijven er momenteel dus ruim 19 millioen eieren over. Er is thans vrijwel evenwicht bereikt tussen vraag en aanbod. De ontwikkeling van de pnxkic- tie, de consumptie en de expert, vestigt de mening, dat ook ia de toekomst excessen op prijsgebied zich niet zullen voordoen. Volgjens het beginsel, dat de regering volgt om maatregelen en prijsbindingen niet janger te handhaven dan no dig is, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening dan ook besloten de maximum-prijzen van kippsag en eendeneieren en eiproducten niet ingang van gisteren op te heffen. Speciaal met het oog op de ox- portregeling is meer vrijheid b» de prijsvorming gewenst om te be reiken, dat op vlotter wijlae de eieren ter beschikking vam de noozakelijke export zullen kome» dan bij handhaving der maximum prijzen. Naar de Eerste Minister e* Minister van Buitenlandse Zaken Spaak, Donderdag Sm de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaarde, is de toenemende werk loosheid in België voornamelijk toe te schrijven aan de volgende oorzaken: De gevoerde prijstac- tiak, het niet-nakomen door de buitenlandse handelspartners van handelsverdragen; en het misluk ken der financiering vam de bouwpoütiek. Het falen van de tot nu toe gevoerde handelspoli tiek schreef Spaak toe aan het grote liberalisme waarvan de Re gering blijk heeft gegeven. Minister Spaak kondgd® ver volgens aan dat dit jaar in totaal fr. 42 milliard zal worden besteed ter bestrijding van de werkloos heid. Een belangrijke gedeelte hiervan zal worden gebruikt voor het bouwen van woningen. Naar Spaak verder nog verklaarde, zal de werklozensteun met terugwer kende kracht vanaf 7 Februari worden verhoogd, hoewel de Eer ste Minister nog geen cijfer* noeimde, zou deze werklozenult- kering volgens „Le Peuple" van fr. 54 op fr. 67 per dag wenden gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1