Het aanbod van Stalin Het proces tegen Kardinaal Mindszentyc.s. Chefarine ,4 KOU GRIEP DE POSITIE AAN DENOORDFLANK AKKERTJES VERKLARING VAN SPAAK ANTWOORD B. F. O. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949. Radio-Moskou' over Truman's antwoord Socialistische mijnwerkers bij Koning Leopold Geen tijd om ziek te zijnt Dan dadelijk BRITSE LOF op verzoek uitspraak resolutie Veiligheidsraad MARKOS AFGETREDEN „St, Anton am Arlberg" in Tyroi De Chinese regering Frankering by Abonnement: Terneuzen WEEKS'VERW ACHTIN G medegedeeld door het K,N M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterd agavond Weinig wind. iDroog weer, weinig bewol king en weinig wind. In de ochtenduren matige vorst, in de middag temperatuur boven het vriespunt. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: m rms Noordstr. Tel. 2510 55-57? Temeuzen - Na 6 uur 2073. Uitgave Stichting „I>e Vr«e Zeeuw" Verschijnt dagelijks 4e Jaargang No. 1933. Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs S.25 per kwartaal Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent ZON EN MAAN Feb. Opk. Ond. Opk. Oe*. 1949 Zon Maan 5 8.15 17.34 10.36 6-89 6 8.13 17.36 10.53 1.63 7 8.11 17.38 1113 «.16 8 8.10 17.40 11.42 429 9 8.08 17.42 12.26 6.44 10 8.06 17.44 13.28 6.48 11 8.04 17.46 14 48 7.37 12 8.02 17 48 16.20 8.11 13 8.— 17.49 17.56 8.35 14 7.58 17.51 19.30 6.6$ De wereld is verrast geworden door de onverwachte poging tot toenadering, die de Russen thans ondernemen, want er kan geen twijfel bestaan of de woorden van Stalin, die hij1 als antwoord gaf op vragen, die hem door de International News Service, een krachtig gesteund, eveneens tot het offensief over. Niet alleen sloten Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden een militair ver bond, doch zij deden verschillende uiterst belangrijke stappen op de weg naar een West-Europese Unie. Mocht deze inderdaad tot Amerikaanse onderneming van de stand komen, en het heeft er ge- krantenltoning Hearst, gesteld j lukkig alle schijn van, dat men waren, wijzen op een ommezwaai I op de goede weg is, dan betekenc van de Russische politiek De Rus- dit, aische dictator heeft al meer deze vrp ongebruikelijke vorm van publicatie gebruikt om zijn wen sen en mening kenbaar te maken. Het voordeel hiervan is, dat hij altijd ontkennen kan, dat hij een officieel aanbod tot een ontmoe ting met de President der Ver enigde Staten, Truman, deed Overigens zal dit thans moeilijk meer gaans daar Stalin opnieuw in een telegram aan de directeur va» bovengenoemd persbureau •en aanbod heeft gedaan Truman te ontmoeten. Tooh kan men ook in dit telegram nog moeilijk een officieel aanbod zien. De oorzaak van deze toenade ringspogingen i3 niet zo moeilijk te vinden. Rusland voelt zich kenmielijk onbehagelijk. Het gaat de heren niet voor de wind. Hun plannen ten aanzien van West- Europa en Duitsland dreigen vol ledig te mislukken. Bovendien i steeds overal ter wereld Amerika kun grote tegenspeler, die tevens heel wat machtiger is. Een samenspraak tussen de twee lei dende figuren kan Rusland dus op het ogenblik alleen maar ten goede komen. De tegenvallers voor Rusland sjjn vele. Toen de blokkade van Berlijn tot stand ,kwam, leek dat een machtige Russische troef te ■ijn. Het liep tegen de herfst en de winter en de Westelijke bezet- tingsmagendheden moesten maar alen, hoe zij de ruim 2 millioen Inwoners van hun zone's In de Duitse hoofdstad van het nodige ■mesten voorzien. Voorraden wa ren er niet en de bevolking had toch al uiterst lage rantsoenen. Het had er toen alle schijn van, dat Berlijn als een rijpe appel in de schoot van de dorstige Russen zou vallen. Het ijizeren .gordijn was dan voltooid geweest, daar het hinderlijke gat gestopt was geworden en de indruk, dif deze gemakkelijke overwinning op het Duitse volk zou hebben gemaakt, had de communistische zaak zeer ten goede kunnen ko men Hoe anders is het echter gelopen. De Amerikanen hebben bewezen niet voor niets de roep te bezitten, dat zij onbegrensde mogelijkheden kunnen verwerke lijken. Een groots opgezette luchtbrug van honderden vliegtui gen werd uitgezet en deze voorzag de Berlijmers ondanks mist en storm, regen en koude, van al de noodzakelijke levensbehoeften. Zelfs konden de rantsoenen verhoogd worden! De gevolgen hiervan kwamen duidelijk tot uiting bij de gehouden verkiezin gen en voor de Berlijnse gemeen teraad. Deze leverden een abso lute nederlaag op voor de com munisten, die zodanig was, dat zelfs nauwelijks pogingen door de Russen en hun handlangers wer den aangewend, om de indruk hiervan te verdoezelen. De krachtige houding der Ame rikanen kwam voorts duidelijk tot uiting in de uitvoering van de Marshall-huóp. De Westelijke democratieën gingen dat de versnipperde West- Europese krachten samengebald worden tot een derde grote mo gendheid in de wereld, die in. de toekomst niet veel behoeft onder te doen voor de twee grootsten, Amerika en Rusland. De zijde, die deze macht zal kiezen behoeft voor de Russen geen vraagpunt te zijn. De po gingen, dl'ie zij èn in Frankrijk èn In Italië hebben aangewend, om de macht in handen van hun geestverwanten te spelen, zijn voorlopig op niets uitgelopen. Daarnaast is het achter him eigen ijzeren gordijn ook lang niet alles pais en vree. Een zeer las tige en eigenwijze Tito heeft hun plannen op de Balkan aardig in de war gestuurd. Men kan als vaststaand aannemen, dat de Zuid-Slavische maarschalk ook in de huurlanden op de Balkan wel bewonderaars telt, die echter tot heden toe angstvallig zwijgen. Wanneer men tenslotte in aan merking neemt, dat het Russische productie-apparaat in geen enkel opzicht opgewassen blijkt tegen het Amerikaanse, en dat de door de Russen zo vurig gehoopte crisis in het economische leven de Verenigde Staten niet is Inge treden, dat zelfs het welvaarts peil in dit laatste land hoger is, dan het ooit geweest is en de herkozen President Truman eer vooruitstrevend sociaal regerings programma heeft ontvouwd, dan wordt het duidelijk dat de Russer naar andere middelen zoeken om hun uiteindelijk doel, een commu nistische wereld met Rusland aan het hoofd, te bereiken. Dat zij in hun middelen heel wat slimmer zijn, dan de Duit sers onder hun Führer, begrijpt een ieder, die de Russen beter kent Hun volk levert niet voor niets de beste schakers, en velen van hen, ter wereld. Hitier en de Pruisische generaals zochten hun enig heil in bruut geweld Dit leidde wel tot snelle successen in de beginne, doch leidde tevens'tot de onherroepelijke en onafwend bare totale nederlaag en tot de vernietiging van het Duitse Rijk. De Russen weten dit maar al te goed en hun tactiek is dan ook heel anders, maar des te gevaar lijker. Zij trachten met alle mid delen waarover zij beschikken, met dreigementen tegen de zwak ken, met zoet gefluit tegen de sterken, met ondermijning door vijfde colonnes van de half ster ken en met het trachten van de plannen van de tegenstander te vertragen, hun doel te benaderen. Zij, kunnen wachten, tot hun ogenblik gekomen schijnt. In Azië lijkt het er veel op, dat zij hun slag kunnen slaan. In Europa is het" voorlopig mislukt. Dus gaat het roer hier om. Het is gelukkig, dat tot nu toe de Westerse wereld dit spel door ziet. Het antwoord van Truman, waarbij hij mededeelt, dat Ame rika niet van zins is met Rusland te spreken over de belangen van andere landen, zonder dat deze in het overleg worden betrokken, heeft dan ook voldoening gewekt. Voor West-Europa geldt het devies: Stoor U niet aan het zoet gefluit, maar bereik zo spoedig mogelijk een sterke eenheid. Door Radio-Moskou werd giste ren commentaar geleverd op het geen het omroepstation de „nega tieve houding" van President Tru man tegenover de „vredes"-ver klaring van maarschalk Stalin noemde. Volgens Radio-Moskou is de houding van President Truman een gevolg van de „agressieve voornemens", welke achter de or ganisatie van het Noord-Atlanti sche verdrag schuilen. Naar het secretariaat van Ko ning Leopold in een communiqué mededeelt, heeft Koning Leop: een delegatie van socialistische mijnwerkers ontvangen, die hem gevoelens van genegenheid en trouw kwamen aanbieden. Koning Leopold onderhield zich geru'me tijd met de leden der delegatie, die vervolgens in de huiselijke kring werden ontvangen en een bezoeï brachten aan Prins Boudewijn, die met griep te bed ligt. TfcGEKPUNÉN EN GRIEP.20 TABLETTEN i 75 e (Ingez. i Te Berlijn is 'officieel medege deeld, dat de voorzitter van het tribunaal in de Britse zone, dat beslist over uitleveringen, kolonel Dunbar Steen, tijdens zijn bezoek aan Nederland op uitnodiging van de Nederlandse autoriteiten, de overtuig ng heeft gekregen, dat Duitse oorlogsmisdadigers, die aan Nederland werden uitgele verd, vóór en gedurende hun pro ces behoorlijk behandeld werden. Kolonel Steen verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de proces sen, die tegen van oorlogmisda den beschuldigde Duitsers in Ne derland werden gevoerd op bui tengewoon hoog justitieel peil stonden en niemand, die aan Ne derland werd uitgeleverd om be recht te worden, zich in het minst bezorgd behoefde te maken over onrechtvaardige" bejegening. Alle beslissende veldslagen in de geschiedenis werden door aar. de flanken gevoerde operaties gewonnen. Het is nog steeds een oeroude strategische wet, dat de flanken tegen verrassingen moe ten worden beschermd. Uit een gevoelige flank eeh sterke schou der te maken, is het probleem, waarvoor iedere verdediger zich ziet geplaatst, evenals hij met de grootste nauwlettendheid alles in het oog moet houden, dat zich in de flank afspeelt, zolang hij niet In staat is daar zelf in te grijpen. Dit is de manoeuvre-opgave, die aan het Westblok is gesteld, nu men op het punt staat een At lantisch Pact te sluiten. Hoe ziet het er tegenwoordig aan de Noord flank uit? De Scandinavische Staten be vinden zich in een moeilijke posi tie; haar sympathieën vertonen een duidelijke tendenz naar het Westen, terwijl zij zich steeds voor ogen moeten houden, dat zij het Oosten niet voor het hoofd mogen stoten. Iets, wat toch zo gauw gebeuren kan. En ofschoon er uiteraard tussen hen als broe dervolkeren een goede onderlinge verstandhouding bestaat, zijn zij het over deze laatste belangrijke vraag niet eens. Noorwegen is bereid zich on voorwaardelijk bij 't overige Wes- hierdoor j ten aan te sluiten. Zweden heeft, om het ronduit te zeggen, angst voor de Russen en zou het liefst als steeds, neutraal blijven. Men motiveert deze voorzichtigheid rekening houdend met de belangen van Finland, dat volkomen van het Westen afgesloten zou wor den wanneer de Scandinavische landen zich geheel naar het Wes telijk front wenden. Denemarken heeft in deze zaak eigenlijk het meest te verliezen en De Belgische Premier en Minis ter van Buitenlandse Zaken, Spaak, was Donderdag de gast van de Rotary-club te Aalst. Tijdens een te zijner ere aange boden, lunah zeide Spaak o.m.: „Ik ben thans op een propagan- da-bocht het is evenwel geen politieke propaganda die ik voer maar een propaganda, om mijn landgenoten, die sedert verschei dene weken aan een economische crisis geloven en de moed laten zakken op te beuren. Men moet zijn persoonlijke moeilijkheden i<r het algemeen verband zien. O Ongerustheid en onze vrees voor den nieuwe oorlog gaan te ver Tele lieden menen dat wij aan de vooravond van een nieuwe oorlog gtaan. Geloof me, deze mening houdt geen steek. In zoverre mjjn Wik reikt zie ik geen wereldoord, fcn het verschiet. Het is waar, c toestand is niet al te zeker, - wij hebben aan vele moeilijkheden het hoofd te bieden". Spaak sprak de hoop uit, dat het tussen de twee tegenover el kaar staande werelden tot een vergelijk zou komen. ,,Ik geloof niet dat zulks onmogelijk is. Wij staan op een keerpunt in onize ge schiedenis. Op dit ogeinblik poogt een communist'sche doctrine een filosofische doctrine en levensbe schouwing te worden, die niet met bare schepen, enkele moderne vaartuigen, maar de artillerie voor dez nieuwe schepen is ten dele nog niet geleverd en gemon teerd'. Over de kwestie van het terug trekken der D.ense brigade uit Duitsland werden kortgeleden in Londen onderhandelingen gevoerd' tussen de Deense Minister van Verdediging, Rasmus Hansen, en de Engelsen, maar het schijnt, dat het minst te vertellen,, omdat zijn Engeland de Denen in elk geval onze traditie en gewoonte; strookt. Wanneer iiik „onze" zeg bedoel Ik hiermee ieder in het land, die ,niet tot de communisti sche partij behoort". Lovend sprak Spaak vervolgens over de Westerse Unie „waarmede geen oorlog zal worden gewonnen maar wel vermeden". Dat wij met de Amerikanen zullen samen gaan en een conventie sluiten is geen diplomatiek geheim meer. Voor een klein land als België if een alliantie met een groot land als Amerika een stoutmoedig po litiek gebaar". Spaak betoogde dat aan de eco nomische welvaart van België een dergelijke Europese organisa tie ten grondslag kan liggen. Wat de economische positie van België betreft, zeide Spaak; „onze positie is zeer merkwaardig, er een record-uitvoer en toch zijn er 240.000 werklozen. Zulks is aan een onevenwichtige economie tc wijten. Alleen de metaalindustrie bloeit, terwijl de andere met moeilijkheden te kampen hebber Tot slot verklaarde Spaak dat er thans demagogie van tweeërlei vorm werd bedreven. „Alleen wanneer men zich op eerlijke wijze van zijn belastingpl cht kwijt, kunnen de belastingen worden verminderd", aldus Spaak. militaire positie en zijn weerbaar heid in bijzondere mate ongunstig zijn. Bovendien bemoeilijken id'e binnenlandse onenigheden een con sequente uitvoering van een nieuw verdedigings-systeem, ja zelfs het opmaken van plannen hiervoor. En wat gebeurt er in deze drie landen op het gebied van bewa pening Zweden heeft een goed georga niseerd, relatief modem leger en luchtwapen, maar zijn marine is al even h-opeloos verouderd als die van Denemarken en heeft slechts een geringe betekenis. In de laatste tijd worden in Zweden straalvliegtuig-formaties gevormd en personeel hiervoor opgeleid, terwijl in Zuid-Zweden, waar het gevaar voor een eventuële lan ding het grootst en de mogelijk heid tot ontwikkeling van land strijdkrachten het waarschijnlijkst i3, worden gemakkelijk verplaats bare eenheden gestationneerd. Noorwegen heeft zijn leger uit gebreid; de plaatselijke afweer- diensten spelen in zijn verdediging een grote rol en zijn gedeeltelijk door samenwerking met sport vlieger-afdelingen zelfs in staat om vliegtuigen ter verkenning en voor het uitvoeren van guerilla- ondememingen in te zetten. Een gedeelte van het Noorse leger maakt deel uit van de Engelse bezettingstroepen in Duitsland. Enkele weken geleden werden de ze Noorse troepen vanuit het Harz-ge,bergte naar Sleeswijk en Holstein overgeplaatst. Ook het Deense leger, d.w.iz. de recruten-formaties, die zich steeds afwisselend in de opleidingskam pen bevinden, nemen onder Engels commando deel aan de bezetting van Duitsland. Een Deense bri gade van circa 4000 man ligt in Oldeniburg Ongeveer een gelijk san tal eenheden doet in Denemar ken zelf dienst en deze zijn o.a. op Bornholm, het Malta van de Oostzee, gestationneerd. Zij zijn slechts onvoldoende met zware wapens uitgerust; het aantal vliegtuigen en personeel ter be diening hiervan is gering. Eerst kortgeleden werd de aanschaffing van een groot aantal lichte ma chinegeweren van binnenlandse herkomst en Amerikaans kaliber goedgekeurd. Voorts heeft men besloten 60 straalvliegtuigen aan te kopen, maar de voor dit doel naar bonden- gezonden missie on dervindt moeilijkheden bij het ver krijgen van aanbiedingen van de in aanmerking komende fabrie ken. De marine heeft, naast ien aantal oude, practisch oabruik- ncg langer in Duitsland ter be schikking wil houden. Met het oog op dit laatste zijn Zweedse stemmen belangwekkend die eisen, dat zowel Denemarken als Noorwegen hun troepen uit Duitsland terugtrekken, zodat de ze Staten, en dus het gehele Noor den, bij een eventueel conflict tus sen West en Oost door de stand plaats van deize troepencontingen ten niet automatisch de Engelse zijde moeten kiezen. En de gemeenschappelijke maat regelen ter verdediging van het Noorden? Over het resultaat van de be sprekingen te Stockholm in No vember j.l. weet men, zoals be grijpelijk. niets definitiefs. Maar dat de verschillende opvattingen met betrekking tot de politieke situatie hun invloed op de mili taire besprekingen hebben gehad, kan met zekerheid worden aan genomen. Hoever men nog van een doelmatige samenwerking tus sen deze Scandinavische Staten verwjjderd is, is niet te zeggen. Maar zonder Zweden kunnen de beide andere Scandinavische Staten zich niet binden Een mili tair verbond tussen Denemarken en Noorwegen alleen zou geen uitwerking hebben en dus zinloos zijn. De beide landen moeten dus voorlopig verder alleen proberen hun achterstand op het gebied der bewapening in te halen. Noorwegen heeft kortgeleden een nieuw verdedigings-hudget opge maakt, waarop aanvullende uit gaven van 112 millioen Noorse Kronen tot midden 1950 zijn ge noemd. Denemarken heeft een budget-plan voor een hernieuwing der luchtmacht en luchtafweer met 122 millioen Deense Kronen jaarlijkse uitgaven te behandelen. In Denemarken is de legerleiding er thans mee begonnen op eigen houtje alle resten van het enorme oorlogsmateriaal, dat door de ge allieerden werd buitgemaakt en wat door de Duitsers voor het grootste deel zinloos was ver nield, weer te herstellen voor haar eigen doeleinden. Het Deen se budget voor verdediging uit gaven, waaraan een grens is ge steld van 425 millioen Kronen jaarlijks, is het onderwerp van levendige discussies tussen de verschillende legeronderdelen, die verklaren veel te weinig middelen te ontvangen om een krachtige en doelmatige verdediging op te bouwen. De flank in het Noorden is dus zwak, zo niet zelfs open. (Nadruk verboden) (Unicos P.) Dr. Miklós Nagy, secretaris van de Hongaarse Katholieke ac tie één van degenen, die te zamen met Kardinaal Mindszenty terecht staan heeft gisteren bij zijn verhoor ontkend verraad gepleegd te hebben. Hij verklaar de zich wel schuldig aan specula tie met vreemde valuta. Hij ver klaarde, medegeholpen te hebben aan het over de grens smokkelen van Zigmund Mihalovitsj, de al gemene directeur van de Katho lieke actie, naar Oostenrijk. Na gy verklaarde van Mihalovitsj uit Oostenrijk een verzoek te hebben ontvangen b,em inlichtingen te verschaffen, die aan de Ameri kaanse contra-spionnage zouden rnogen worden doorgegeven doch niet aan dit verzoek voldaan te hebben. Het hof legde copieën over van correspondentie tussen Nagy c.i Mihalovitsj, welke door Nagy als authentiek werden erkend. Nagv verklaarde ook betrokken te zijn geweest bij illegale verkoop op de zwarte markt te Boedapest van grote sommen aan Amerikaanse dollars, welke hij voor de Katho lieke actie had ontvangen. Prins Paul Eszterhazy, één van de grootste grondbezitters van Oost- en Centraal Europa voor de oorlog, die eerder werd onder vraagt verklaarde zich schuldig aan het opkopen tegen zwarte prijs van verscheidene tienduizen den dollars van Kardinaal Minds zenty, waarbij gebruik werd ge maakt van bemiddeling Eszter hazy, in grijs flanellen costuum, verklaarde, dat hij voor de oorlog bijna driehonderd duizend acres land in Hongarije had bezeten, met inbegrip van 220 dorpen. (1 acre is 0.4 ha, Red. AN.P.). Thans bezat hij nog een landgoed van 140.000 acres in Oostenrijk en een ander van 1800 acres in Zuid-Duitsland, alsmede een aan tal wijngaarden en bosgronden in Hongarije. Hij zeide niet in staat te zijn de totale waarde van zijn bezit op te geven. De Prins verklaarde in 1947 herhaaldelijk dollars van Kardi naal Mindszenty gekocht te heb ben en 29.000 dollar hiervan in een koffer naar Oostenrijk ge smokkeld te hebben. Aanklager: „Hoe kwam u aan uw levensonderhoud in onze volks democratie?" Eszterhazy: „Ik kocht en ver kocht dollars, en ik had ook op brengst uit bosgrond." De Prins zeide geen idee te hebben van de 'bijzonderheden van zijn geldtransacties. De aanklager zeide, dat zelfs de door Eszterhazy aan de Kardi naal per chèque voor dollars be taalde prijs hoger was dan de geldende prijs op de zwarte markt. De verdediging verklaarde, dat de prijs niet boven de zwarte markt lag. De jonge vrouw van de Prins was in de rechtszaal aanwezig. De Prins verklaarde nimmer tot een politieke organisatie behoord te hebben en ook geen lid te zijn geweest van enige andere orga nisatie „zelfs niet van een race- club of een casino". Tijdens de oorlog had hij een Joods rabbijn verborgen gehouden en gered van achtervolging door de nazi's. Brief van Mindszenty onderschept. Na vijf uur ondervraging heeft de aanklager in het tegen Kardi naal Mindszenty gevoerde proces een hrief aan de Amerikaanse ge zant te Boedapest voor de dag gehaald, welke volgens zijn zeg gen Kardinaal Mindszenty ge tracht had de gevangenis uit te smokkelen. In de brief wordt om een auto en een vliegtuig ge vraagd. Mindszenty erkende de brief te hebben geschreven. De aan Chapin gerichte brief luidde als volgt: „Mijnheer de Gezant, vóór Don derdag moet iets gebeuren. Het vonnis zal worden uitge sproken, het proces is tegen Ame rika gericht en men wil ook be wijzen, dat ik geld van Amerika heb ontvangen voor spionnage. Ik verzoek om een auto en een vlieg tuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty." In een eveneens door de Kar dinaal ondertekend postscriptum verzoekt hij, de overbrenger van de brief de voorbereidingen te laten treffen voor de ontsnap ping. In een tweede postscriptum vraagt de Kardinaal voor de pi loot van een vliegtuig 4000 dollar, die hij belooft terug te zullen geven. Mindszenty zeide deze brief on geveer 10 dagen geleden te heb ben geschreven. Verder verzoekt Mindszenty in dit postscriptum aan „Koczak" opdracht te geven de overbrenger van de brief te ontmoeten. Peter Koczak is tweede secretaris van de Amerikaanse legatie te Boeda pest. (Donderdag werd te Wenen vernomen, dat Koczak binnen 48 uur Hongarije moest verlaten. Hongarije heeft de Amerikaanse regering via de Amerikaanse le gatie te Boedapest verzocht Koc zak onmiddellijk terug te roepen De president van het gerechts hof stelde vervolgens de vraag, of Chapin de Kardinaal tijdens een bijeenkomst van beiden in No- -inlpverkouden of alleen maar hoofd- en keelpijn? Verwaarloos 20 n kou toch niet. de gevolgen kunnen ernstig zijn! Bestrijdt de iniectie daarom direct, neem n AKKERTJE en ga dan vroeg naar bed. „AMfwtiUjlo bevorderen het transpireren en verdrijven de koorts. Let goed op het AKKER-merlcl helpen direct (Ingez. Med.) vember 1948 enige hulp om naar het 'buitenland te ontsnappen SumI beloofd. De Kardinaal antwoordde, dat Chapin hulp om te ontsnappen had beloofd, doch dat hij gezegd had liever in Hongarije te wille» blijven. Vervolgens werd Dr. Wygte verhoord. Hij bleef zltiten omdat hij een zwak hart heeft, zo *eide hij. Hij gaf bijzonderheden over de verkoop van dollars va* de Kardinaal aan Prins Esterhaag tegen 32 forlnts per dollar, drie maal zoveel als de officiële koer». Hierna werd de grijze Dr. Galfeor Horvath, financieel secretaris va* Esterhazy, opgeroepen. Deze ver klaarde bijna 35 jaar in dienst van Esterhazy geweest te dja en "ais nam de gehele schuld voor de ille gale dollar-trarisactës op zich e* zeide het Hof, volledig verant woordelijk te zijn voor de finan ciële zaken van de Prins. Laatst genoemde wist niets af van de aankoop van bijna 30.000 dollar van Kardinaal Mndszenthy. De Prins bestreed de laatste verkla ring van zijn secretaris en zeide, dat het zijn geld was geweest en hij, niet zijn secretaris, verant woordelijk was voor de dollar - transacties. De secretaris iB onder armst, doch heeft nog niet terechtge staan. Het geld, dat naar Oosten rijk was gesmokkeld, was bestemd geweest voor de modernisering van het landgoed van de Prim» t» Oostenrijk. Terwijl de echtgenote van Prins, vroeger prima ballerina van de Opera te Boedapest, A»«- linda Ottrubay, in angstige span ning het proces volgde, beduidde het Hof Dr. Horvath. dat hij weer naar zijn plaats kon gaan. Hij maakte eerst een buiging voor de President en daarna voor rijn werkgever voordat hij wegging. Na een korte onderbreking van de zitt'ng deelde de President van het Hof mede, dat hij en de an dere vier rechters het erover eens waren, dat het voorbeeldige ge drag van Dr. Miklós Nagy tijdens de oorlog door het Hof in aan merking moest worden genomen. De President las een, verklaring voor, waarin gezegd werd, dat Dr. Nagy persoonlijk 86 kinderen uit de handen van de Nazi's had ge red en zijn invloed had aangewend ten behoeve van gedoopte Joden en andere door de Nazi's vervolg den. Het Hof verwierp de verzoe ken voor een onderzoek naar de geestvermogens van Ispanky en Esterhazy. Onder het publiek in de recht zaal bevonden Z'ch leden van de gezinnen van terechtstaande func tionarissen van vakvereni'gKJgeB, advocaten, priesters, leden va* boeren- en vrouwenorganisatie^ en pol'tie-bcambten. De zitting werd tot hedeu» ver daagd. In een brief aan de hoge ver tegenwoordiger der Kroon, welke werd opgesteld in de vergadering der bijeenkomst federaal overleg van Vrijdag, schrijft de voorzitter der B. F. O. Sultan Hamid II, dat het de B. F. O., in verband met de huidige verhoudingen in Indo nesië, minder gewenst voorkomt, zich reeds aanstonds uit te spre ken met betrekking tot de resolu tie van de Veiligheidsraad. Het schrijven, dat werd opgesteld naar Dit bericht komt iets meer dan een week nadat de „Vrije Griekse regering" van Markos voorwaar den tot samenwerking met de Griekse regering bekend had ge maakt. Volgens het bericht van de ra dio der opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervul len" en „van elke plicht onthe ven" Het besluit was „ergens" in het gebied van het Grammosge- bergte in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen. De zitting van het hoofdbestuur werd door 26 leden bijgewoond, aldus dit radiobericht Ook Chrysa Hat- zivassilioe, voormalig echtgenote van Roessos, Minister van Buiten landse Zaken in de „democrati sche regering", zou ook van alle plichten ontslagen zijn, daar zij ook ernstig ziek was en zij onmo gelijk enige „taak van de party" kon vervullen. aanleiding van het verzoek van de hoge vertegenwoordiger der Kroon naar de B. F. Oom de resolutie in beschouwing te nemen vervolgt: In het bijeonder is de B. F. O. van oordeel, dat een zodanige uit spraak mogelijkerwijs de voorge nomen besprekingen met de Re publikeinse leiders op ongunstige wijize zou kunnen beïnvloeden, hetgeen zij zo mogelijk zou wil len voorkomen. (Hierbij heeft mede een punt van overweging uitgemaakt dat, indien de bedoelde besprekingen tot positieve resultaten zouden leiden, het waarschijnlijk mogelijk zal zyn, met evengenoemde Repu blikeinse leiders een gezamenlijk standpunt met betrekking tot meergenoemde resolutie te bepa len, hetgeen, naar het ons voor komt, zowel in het binnenland als in het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B. F. O... alleen. Intussen zal de B. F. O. op deze aangelegenheid gaarne terugkomen en mogelijk te zijner tyd alsnog van haar oor deel laten blijken, aldus besluit de brief van de B. F. O. In haar vergadering van Vrij dag heeft de B F. O. besloten, dat de reeds ingestelde contact commissie uit de B. F. O. tot het onderhouden van het contact tus sen de B. F. O. en de Republikein se leiders, tevens zal worden be last met het onderhouden van het contact tussen de B. F. O. en de voorlopige federale regering. St. Anton am Aiiberg" i* Ty rol, het plaatsje waar het Konink lijk Paar een vacantie gaat door brengen, is een dorpje va* 1400 inwoners, ligt 1304 meter bore* de zee en aan de spoorlij* ma Wenen naar Zwitserland e* Frankrijk Het ls het voornaam ste wintersportcentrum van Oos tenrijk, van ouds bekend ona. sijs ideale akiterreinen en het U sinds vele jaren beroemd door dr grote Oostenrijkse skileraar Han nes Schneider, die aldaar «ij» wintersportschool gevestigd had. Gladde berghellingen ronder noemenswaardige hinder irissen, hoge bergen met lange afdalingen, een schitterend natuurschoon er een ideaal klimaat hebben dit dorpje in de loop der jaren tot een dorado voor skilopers uit rJle lan den gemaakt. De top van de berg Galzig i« met St. Anton door een kabelbaan verbonden, dat de wintersportlief- hebtoers binnen enkele minuten tot een hoogte van 2080 meter vervoert. Bovendien staan twee ski-liften ter beschikking, die ee* hoogte van resp 1454 en 1544 nieter bereiken. Tijdens het win terseizoen is St. Anton het tref punt van de internationale sport wereld. Reeds in Dec. j.l. was een groep Belgische skilopers aan d« trai ning, het Tsjechische nationale team was met Kerstmis aan het oefenen voor grote skiwedstrjjden, Engelse en Franse clubs zijn voortdurend gasten in St. Anton, en met het begin van dit jaar zjjn talrijke skiliefhebbers uit Ame rika, Zwitserland en Italië aan gekomen. De Chinese Minister-President, is per vliegtuig van Sjanghai naar Canton vertrokken. Hij ver klaarde, dat de regering van Za terdag af officieel te Canton ge vestigd zou zijn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1