te v, tl, Sande ïaaSMindszentyc.s. iRIEE* SPORTNrËÏJWS Gevolgen der Belgische volkstelling een Timmerman Radio Hofman PHILIPS tTJES Wat brengt de Radio? DE DOOS VAN DOKTER SILA UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws Verhuisd Bestelt Uw ^JLieUandek! Rookworst HOUT Rijwiellampen D. Kunstmestvoorziening in Nederland Coöp. Boerenleenbank „TERNEUZEN" Staking in Belgische Gas- 6i. Electficiteitsbedrijven geëindigd TAXI K0EV0ETS Uitsluitend varkensvlees Fa. A. E. IJsebaert Vlooswijkstraat D, P. MANNAERT LUXE DOZEN POST a. io.se e.e$ eidsraad „St. Anton am Aiiberg" in Tyrol De Chinese regering t DONDERDAG 3 FEBR. HILVERSUM I: 8.00 Nieu" 8.115 Pluk de dag; 9.05 Gram.: 9.40 Schoolradio; 10.00 Concert; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 De Zonnebloem11.40 Ver volg Schoolradio; 12.OS Piano; 12.33 Amusements orkest; 1.00 Nieuws; 1.25 Lichte orkestwer ken; 1.45 Voor de vrouw; 2.00 Blaaskwinte t met piano; 2.30 Gram.; 2.40 Lezing; 3.00 Omroep orkest; 4.00 Bijbellezing; 5.0'J :la- dio jeugdjournaal; 5.30 Cycius; 6.00 Leger des Heils; 6.1-5 Land en Tuinbouw; 6.30 Voor de strijd krachten; 7.00 Nieuws; 7.15 ur- .gelspel; 7.30 Lezing; 7.35 Actueel geluid; 7.45 Regeringsuitz.; 8.00' Nieuws; 8.10 Prog. proloog; 815 Jiibefldam bereidt zich voor; 9.30 Familieeompefitie; 10.05 De vaart der volken; 10.25 Nederlands ka merkoor; 10.45 Avomdoverden- king; 11.00 Nieuws; 11.15 Swee- linck kwartet; 11.40 Gram. -HILVERSUM n; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Mazurka's; 9.35 Ben lied gaat de wereld rond; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Opera; 11.45 Uit de Wereldpers; 12.00 Het Lyra trio; 12.38 Orgelspel; 1.00 Nieuws; 1.20 Metropole orkest; 2.00 Lezing; 2.20 Solistenconcert; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 Van vier tot vijf; 5.00 Kaleidoscoop; 5.20 Lezinig; 5.35 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Ike Romancers; 7.00 Radiostrip; 7.10 Avondschool; 7.45 Viool; 8.00 Nieuws; 8.05 Radiozoeklicht; 8.15 Radio Philharmonisch orkest; 8.35 Tertellingen in woord en muziek* 9.15 Hoorspel; 10.30 Gram.; 10.45 Lezing11.00 Nieuws; 11.15 Gram. De directie van het Distributie- bureau voor kunstmest heeft aan de Stichting voor de Landbouw medegedeeld, dat in de komende jaren nog op een tekort aan kali meststoffen moet worden gere kend. Geadviseerd wordt om de distributie van kali te handhaven. Dank zrj de uitbreiding van de industrie zal de stikstofvoorzie- ning in 1950 kunnen worden ver beterd. Men rekent zelfs op ex port van stikstof en het wegval- De kruiser liep snel op de „;Sno- wicked" in. „Wij moeten het vuur openen" riep Wicked1. „Ja maar wij hebben geen ka nonnen" antwoordde Snop. „Altijd ja maar!" riep Wicked woedend. „Bevel is bevel." juist toen de ruzie weer zou los branden, bedacht Snop diat hij nu len van dure stikstofiimporten. Aan de vraag naar Thomasslak- kenmeel kan nog steeds niet ten volle worden voldaan, omdat hier van niet voldoende kan worden geïmporteerd. Superfosfaat is echter ruim voorhanden. Omtrent het prijsverloop van kunstmest stoffen kan op het ogenblik nog niets worden gezegd. BOKSEN. Joe Louis demonstreert. In de vierde ronde van een de monstratie-partij tussen Joe Louis en Dixie Loe Oliever, een neger zwaargewicht uit Florida, ging Oliever neer oip een linkse hoek- stoot tegen de Kin waarbij zijn hoofd de vloer raakte. Hijwas tien minuten buiten kennis en werd daarna voor een ondersoek naar het hospitaal vervoerd. On der het canvas in de ring was geen viltbedekking aangebracht. Joe Louis verklaarde later dat hij Oliever niet hard getroffen had doch dat hij hem vaif al zijn tegenstanders blijkbaar het ergst bezeerd had sinds hij in 1943 All Sykes in een demonstratie partij uitsloeg TERNEUZEN. Ncd. Vereniging van Huis- Vrouwen. Ce jaarvergadering van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, ge- toouden op 27 Januari in Café „La Belle Vue" droeg een zeer opge wekt karakter. Het verslag van de secretaresse gaf blijk van de gestadige groei van deze afdeling, terwijl er ook uit naar voren kwam hoezeer de vereniging in de harren van de loden leeft. Alle gebeurtenissen van het afgelopen jaar werden achtereenvolgens be licht en liet verslag van de excur sie naar de Organonfabriek werd uitvoerig behandeld. Ook de penningmeesteresse liet vrolijker klanken horen dan het vorig jaar mogelijk was. Voor de bestuursverkiezing waren door de leden geen tegen- c audi dat en gesteld, zodat het'be stuur ongewijzigd bleef. Na de pauze zette het sympho- nie-orlkest „Onder- Ons" o. 1. van de heer M. P. Harte opgewekt in *iet de „Electrict March" van E. van Herck. Het programma viel bij de leden zeer in de smaak het geen bleek uit het enthousiaste applaus. De dirigent maakte van deze gelegenheid gebruik om de muziekliefhebbers op te wekken toe te treden tot het orkest Hij vestigde tevens de aandacht op een operette-uitvoering, die in de nabije toekomst gehouden zal worden door „Onder Ons" en een zangkoor uit Hoek. VLISSINGEN. Automatisch^ telefoon. Het igt in de bedoeling, Vlis- singen in de eerste week van Maart a.s. aan te sluiten op het automatische telefoonnet. Daar mede zal de automatisering van geheel Walcheren een feit zijn. Moeilijkheden bij het innen van huur. Huurders van een blok van 111 montage-woningen der bouw vereniging „Gemeenschappelijk belang" te Vlissingen, van welk blok een deel reeds is bewoond en de rest nog wordt afgewerkt, moesten in November een huur betalen van 5,60. Enkele weken geleden besloot de Minister deze huur op 6,30 per woning te brengen. Deze ver hoging, gevoegd bij het feit, dat een algemene huurverhoging in de loop van dit jaar in Nederland schijnt te zullen worden doorge voerd, brachtde bewoners ertoe een comité van actie te vormen. Dit comité heeft vorige week een .adres aan de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ge- de verstandigste moest zijn. „Hoor eens Gooffry", zei hij op verzoenende toon „Als wij op dit ogenblik ruzie gaan maken, zijn wij verloren. Laat ons eendrachtig samenwer ken tot deze vijand verslagen is." Wicked dacht een ogenblik na „Je hebt gelijk, Jeremias", zei hij en de beide mannen reikten elkaar de hand, met een zijdelingse blik op „de vijand." „Wij kunnen ons alleen maar verdedigen met de doos van Sila," meende Snop. „Maar dat is dan ook meer dan genoeg," voorspelde Wicked met een schamper lachje. „(Richt de kanonnen', beval de kapitein van de kruiser, nu hem was gemeld dat het jacht in zicht was. richt met het verzoek toe te zeg gen, dat de bewoners, die thans reeds door een huurverhoging worden getroffen, straks niet on der de algemene huurverhoging zullen: vallen. In afwachting' van het ant woord1 hebben 35 bewoners gewei gerd' de huurverhoging te voldoen. Het bestuur van de bouwvereni ging accepteert echter geen ge deeltelijke betaling van de huur prijs, zodat deze vijf en dertig hur, huurpenningen niet hebben be taald. Van bevoegde zijde voegt men hieraan toe, dat de Minister in de Kamer heeft gezegd, dat een even- tuële huurverhoging niet over de hele lijn' even hoog hoeft te zijn. Men wijst er ons verder op, ds de bovenbedoelde bewoners op gronid van het niet betalen var de huur uit hun huizen zullen kunnen worden gezet wanneer de bouwvereniging deze zaak aar hangig zou maken bij de kantor rechter. ZUIDZANDE. Uitvoering sportvereniging. De Zuidzandse Sportvereniging gaf Zaterdag 29 Januari in dé zaal van de heer De Witte haar jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel „Als een kwar tel". De speelsters en spelers ver tolkten de rollen uitsteker^ Het was een echt gezellige avoTii. Aan het slot wees de voorzitter der vereniging op het ongemak dat vooral de sportvereniging on dervindt van het ontbreken van een sportveld. Hij hoopte dat hierin spedig zou kunnen worden voorzien. Een gezellig, bal onder leiding van de Oostburgse band' „Hup en "Vooruit" hield na afloop der uitvoering de danslustigen nog geruime tijd bijeen. Bazar kleuterschool. Het dagelijks bestuur van het bazarcomité voor de kleuter school is als volgt samengesteld: Voorzitter- J. A van de Luijster; secretaresse mevr Manhave-Bee- rens; penningmeesteresse mevr. J. Ie GrandRisseeuw. Mevr. Ver met heeft het ere-voorzitterschap van het comité aanvaard. De eerste resultaten van de opheffing der m aximmumprrjzrn voor verse zeevis, werden giste- renmrgen duidelijk uitgedrukt in de besommingen. De Katwijkse loggers boekten ongewoon hoge uitkomst. De Kw. 84 o.a. besom- de ƒ8840 en de K. 76 8500. Het Wlaalse congres is Zondag te Charleroi in vergadering bij eengekomen teneinde de resulta ten van de volkstelling te be spreken. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door afgevaardigden van Waalse federaties en politie ke groeperingen een honderd tal personen onder voorzitter schap van Merlot, Minister van Pensioenen.* De liberale Waalse volksver tegenwoordiger Rey, wees er in 'zijn toespraak op, dat de Vlaamse bevolking in de loop der laatste 17 jaren toenam met 386.250 een heden, terwijl de Waalse ij-evol- king verminderde met 61.398 een heden. De bevolking van het arrondissement Brussel steeg in deze periode met 95.385 zielen. Spreker stelde in het licht, dat indien de aanpassing van de par lementaire vertegenwoordiging geschiedt op grond van de huidi ge kiesdeler (1 volksvertegen woordiger op 40.000 inwoners) er in de Belgiséhe kamer 104 Vla mingen in plaats van, zoals thans, 96, zullen zetelen, 76 Walen (sta tus quo), en 32 Brusselse verte genwoordigers in .plaats van 30. Ook de stijging van het aantal Brusselse parlementsleden bete kent een winst voor de Vlamin gen. Volgens Rey zuilen de Vlamin gen op grond van de laatste volkstelling onbetwistbaar mees ter zijn in het parlement en hij eist waarborgenvan de regering om de rechten van de Waalse minderheid te doen eerbiedigen. „De Vlamingen moeten inzien," zo besloot hij, „dat de structuur van België herzien moet worden Indien zij dit weigeren, dan is de eenheid van het lapd in gevaar". Carlier betoogde, dat de Walen zich moeten verzetten tegen de Vlaamse eisen de parlementaire vertegenwoordiging in overeen stemming te brengen met de re sultaten der volkstelling. Volgens hem is een middel hiertoe een wijziging van de taalgrens. Een bestuurslid van de bond van personeel in het gas- en elec- triciteitsbedrijf heeft gistermor gen een toespraak gehouden, tij dens welke hij eveneen# verklaar de, dat het beoogde doel der sta kers practisch bereikt is en waar in hij de arbeiders uitnodigt het werk te hervatten. Op grond van de getroffen overeenkomst zal het baéisloon worden vastgesteld op fr. 15,25, waarin dan de zogenaamde stipt heidspremie, dte compensatiébons en verscheidene andere voordelen zijn opgenomen. In afwachting van de toepas sing van de nieuwe loonschaal zullen de arbeiders een loonsver hoging genieten van 5 procent en wel met terugwerkende kracht van 1 Januari af. (De tegemoetkoming aan de eisen dér stakers zal automatisch een herziening der gas- en elec- triciteitsprij'zen met zich brengen. De regering zal er hierbij' even wel op toezien, dat deze tarief wijziging ge-~n prijsverhoging der onder de prijsbeheersing vallende producten mee zal brengen. In regeringskringen acht men zich ten zeerste voldaan over de snelle oplossing van een loonge- schiil, dat België niet te overziene schade had kunnen berokkenen. Reeds tijdens de eerste dag van de staking hadden öntelbare fa brieken en mijnen in Wallonië wegens gebrek aan electriciteit hun poorten moeten sluiten en ook in het Vlaamse land, waar de staking slechts een ge deeltelijk karakter had, dreigde in de textielindustrie een chaos te zullen ontstaan. Ook senator Van Belle was van oordeel, dat een aanpassing van de volksvertegenwoordiging dooi de Walen met alle kracht bestre den moet worden en hij legde er de nhdrukop, dat hierdoor de .Senaat zou komen te bestaan uit 80 Vlamingen tegenover 73 Wa len. Spreker riep zijn toehoorders op te strijden tegen wat hij „de Vlaamse bezetting" noemde. „Wij zullen vechten zoals wij dit ge daan hebben tijdens de Duitse be zetting" zo riep hij tenslotte uit. In een door de vergadering aangenomen motie lezen wij het volgende: „De leden van de ver gadering stellen vast, dat de toe passing van de volkstelling tot gevoltg zal hebben, dat de Vlaam se volksvertegenwoordiging in het parlement definitief de overhand zal hebben. Tegenover deze Vlaamse overheersing moet een politieke waarborg voor de Waal se minderheid staan, welke slechts zou kunnen bestaan in de instel ling van een federaal stelsel in België". D« motie vestigt verder „plechtig de aandacht van het parlement,, van de regering en van hét gehele land op de gevol gen van een maatregel, die van Wallonië een niet beschermde minderheid in de Belgische staat zou maken en die de indruk zou wekken van een beraamde mis kenning zijner rechten en zijner meest wettige belangen." RATTEN OP DE TRAP. Ben schuilplaats voor onder duikers uit de bezetting was ver anderd in een schuilplaats voor clandestien vlees in een cafetaria in de Nieuwe Nieuwstraat te Am sterdam. Een grote Chinese mat aan de wand gehangen verborg de deur en met een heel klein druik- knopje was men, dank zij de gemeente-electficiteit, in' staat de deur geruisloos te openen. Toen de C.C.D.-ambtenaren die met argwanende ogen in deze cafeta ria rondspeurden, met hun ont dekkingen zover waren gekomen wachtte hen een zeer onaange name verrassing. De trap, welke achter de deur verborgen was leiddè naar een zolder en wat hier gevonden werd, tart iedere be- - schftjving. Grote hoeevelheden vlees en eendeneieren lagen hier op verkoop te wachten maar toen de ambtenaren boven 'kwamen stoven naar alle kanten grote goed doorvo'ode ratten weg. Rat- tenholen op verscheidene plaatsen toonden aan dat deze dieren zich recht behagelijlk voelden in de onmiddellijke omgeving van het clandestiene pekelvlees lever etc. De economische politierechter Mr. Meijhuizen die deze zaak gis teren te behandelen kreeg \>ciid het eer: zeer onverkwikkelijke affaire.' De in beslag genomen zwarte boekhouding wees uit, dat per week voor meer dan duizend gulden clandestien vlees werd gekocht. Eendeneieren werden in het gebak verwerkt. De verdachte Van H., eigenaar van de cafetaria, kon niet anders zegigen dan: „Het ziet er zeer ongunstig voor mij uit". De officier van justitie, Mr. Kolkerte, dacht er ook zo over. Twee maanden gevangenisstraf met aftrek en sluiting van het bedrijf' voor eenzelfde periode luidde zijn eis Mr. Coopman, die de verdediging in deze zaak op zich had genomen, bepleitte clementie en wees op het blanco strafregister van de man. Mr. Meijhuizen vond echter geen rede nen aanwezig om clement te zijn. Twee maanden gevangenisstraf met het bevel tot onmiddellijke gevangenneming; drie maanden sluiten van het bedrijf en stil legging van de bedrijfsmiddelen plus verbeurdverklaring van het in beslaggenomen vlees, was zijn uitspraak. Belanghebbenden wordt verzocht hun Spaar- en/of Lópende Rekeningiboekje(s), voor zover dit nog niet is geschied, ter bijschrijving van rente e.d. op onze kan toren te Terneuzen en Axel aan te biedten. w De boekjes, ingeleverd vóór of op 1 Februari 1949, kunnen tegen overlegging van 't afgegeven ontvangst bewijs worden afgehaald. A. J. VAN AKEN van Kazernestraat 8a naar IRENESSTRAAT 11 Bestrijdingsmiddelen, fruit en laanbomen, bessen, enz- bij: I. NOUSE Molenstr. A 133x, Zaamslag Vraagt inlichtingen- VAN ORENULAAN 40 TtL.2055 TERNEUZEN GEVRAAGD: en halfwas Timmerman- Timmer- en Metselbedrijf JORIS KOLIJN D.-Visserstr- 75, Terneuzen TE KOOP: 10 a 15 000 kg van appel- en perenbomen- Zeer geschikt voor kachel- blokken enz- Te bevragen bij ZEGERS en DE ZEEUW Driewegen, Terneuzen- Stationstraat 19 Sas van Gent VERKOOP uitsluitend de betere merken. REPARATIE alle soorten en merken- 4 modellen 13,— - 13,55 ƒ15,— en ƒ16 F ALSO RIJWIELLAMPEN 12,80 RIJWIELZADELS 5,95 Axelsestraat 16, Tel. 2220 Terneuzen- Terneuzen «ijs: t.; minimum ;ntie 1,50. advertenties tddags 4 uur idvertenties: t ct.; iedere 2 cent. Ver leven onder van dit Blad irtaaL Fe'o. ZON EN MAAN Opk. Qnd. Opk. Omt. 1949 Zon Maan 5 8.15 17.34 6 8.13 17.36 10.53 1.S3 7 8.11 17.38 1113 S.16 8 8.10 17.40 11.42 429 9 8.08 17.42 12.26 6.44 10 8.06 17.44 13.28 6.48 11 8.04 17.46 14 48 7.37 12 8.02 17 48 16.20 8.11 13 8.— 17.49 17.56 8.35 14 7.58 17.51 19.30 Tijdens de óods rabbijn ,sn gered van e nazi's. Mirdszenty Pt. 'raging heeft tegen Kardi- oerde proces ïrikaanse ge- voor de dag :ns zijn zeg- .dszenty ge- ïgenis uit te ibrief wordt vliegtuig ge le dé brief te gerichte brief at, vóór Don- iibeuren. /orden uitge- s tegen Ame- wil ook be- van Amerika spionnage. Ik en een vlieg- uitweg. indszenty." loor de Kar- postscriptum rbrenger van Sreidingen te de ontsnap- postscrlptum -J voor de pi- g 4000 dollar, rug te zullen leze brief on- leden te heb- dindszenty in ,an „Koczak" b overbrenger roeten. Peter ecretaris van itie te Boeda- d te Wenen ak binnen 48 est verlaten Amerikaanse ïerikaanse le- verzocht Koc- ig te roepen het gerechts- ^ns de vraag ■dinaal tijdens beiden in No- m couden oi alleen >otd- en keelpijn? rloos zo'n kou toch gevolgen kunnen ziinl Bestrijdt de iem 'n „AKKERTJE" jed. ..AKKERTJES" eren en verdrijven het AKKER-merk I reet! I T- agez. Med.) vember 1948 tnige hulp cm use r het buitenland te ontsnappen beloofd. De Kardinaal antwoordde, dat Qhapin hulp om te ontsnappe* had beloofd, doch dat hij gezegd had liever in Hongarije 'te wiliem blijven. Vervolgens werd Dr. Wtygië verhoord. Hij bleef zitten omdat hij een zwak hart heeft, zo ceide hij. Hij gaf bijzonderheden over de verkoop van dollars vaa de Kardinaal aan Prins Esterhaair tegen 32 forints per dollar, drie maal zoveel als de officiële koer». Hierna werd de grijize Dr. Galbor Horvath, financieel secretaris va* Esterhazy, opgeroepen. Deze ver klaarde bijna 35 jaar in dienst van Esterhazy geweest te rija. en 'ajj nam de gehele schuld voor de ille gale dollar-tramsaot'es op zich e* zeide het Hof, volledig verant woordelijk te zijn voor de föaaa- ciële zaken van de Prins. Laatst genoemde wist niets af va» de aankoop van bijna 30.000 dól ar van Kardkaal M'ndszenthy. De Prins bestreed de laatste verkla ring van zijn secretaris en zei de, dat het zijn geld was geweest es hij, niet zijn secretaris, verant woordelijk was voor de doü*r- transaeties. De secretaris is onder arreet, doch heeft nog niet terechtge staan, Het geld, dat naar Oosten rijk was gesmokkeld, was bestemd geweest voor de modernisering van het landgoed van de Prin» I» Oostenrijk. Terwijl de echtgenote van do Prins, vroeger prima ballerina van de Opera te Boedapest, Anae- linda Ottrubay, in angstige span ning het proces volgde, beduidde het Hof Dr. Horvath, dat hij weer naar zijn plaats kon gaan. Hfj maakte eerst een. buiging voor de President en daarna voor zijn werkgever voordat hij wegging. Na een korte onderbreking van de zitt'ng deelde de President van het Hof mede, dat hij en de an dere vier rechters het erover eens waren, dat het voorbeeldige ge drag van Dr. Miklós Nagy tijdens de oorlog door het Hof in aan merking moest worden gein omen. De President las een verklaring voor, waar'n gezegd werd, dat Dr. Nagy persoonlijk 86 kinderen uit de handen van de Nazi's had ge red en zijn invloed had aangewend ten behoeve van gedoopte Joden en andere door de Nazi's vervolg den. Het Hof verwierp de verzoe ken voor een onderzoek naar de geestvermogens van Ispanky en Esterhazy. Ctader het publiek in de recht zaal bevonden tSch leden van de gezinnen van terechtstaande func tionarissen van vakverenigingen advocaten, priesters, leden va* boeren- en vrouwenorganisaties en pol'ttie-beambten. De zitting werd tot heden) r-M - daagd. crisis geloven en de moed lateh zakken op te beuren. Men moet zijn persoonlijke moeilijkheden ir het algemeen verband zien. O ongerustheid en onze vrees voor fien nieuwe oorlog gaan te ver T.ele lieden menen dat wij aan dc vooravond van een nieuwe oorlog «taan. Geloof me, deze mening houdt geen steek. Iti zoverre mjjr blik reikt zie ik geen wereldoorlo bi het verschiet. Het is waar, toestand is niet al te zeker, wij hebben aan vele moeilijkheden het hoofd te bieden". Spaak sprak de hoop uit, dat het tussen de twee tegenover el kaar staande werelden tot een vergelijk zou komen. „Ik geloof niet dat zulks onmogelijk is. Wij staan op een keerpunt in onize ge schiedenis. Op dit ogenblik poogt een communist'sche doctrine een filosofische doctrine en levensbe schouwing te worden, die niet met Voor een klein land als België ir een alliantie met een groot land als Amerika een stoutmoedig po litiek gebaar". Spaak betoogde dat aan de eco nomische welvaart van België een dergelijke Europese organisa tie ten grondslag kan liggen. Wat de economische positie van België betreft, zeide Spaak: „onze positie is zeer merkwaardig, er een record-uitvoer en toch zijn er 240.000 werklozen. Zulks is aan een onevenwichtige economie te wijten'. Alleen de metaalindustrie bloeit, terwjjl de andere met moeilijkheden te kampen hebber Tot slot verklaarde Spaak dat er thans demagogie van tweeërlei vorm werd bedreven. „Alleen wanneer men zich op eerlijke wijze van zijn belastingpl cht kwijt, kunnen de belastingen worden verminderd", aldus Spaak. I Ulcil-ioi afwisselend in de opleidingskam pen bevinden, nemen onder Engels commando deel aan de bezetting van Duitsland. Een Deense bri gade van circa 4000 man ligt in Oldeniburg Ongeveer een gelijk sant ai eenheden doet in Denemar ken zelf dienst en deze zijn o.a. op Bornholm, het Malta van de Oostzee, gestationneerd. Zij zijn slechts onvoldoende met zware wapens uitgerust; het aantal vliegtuigen en personeel ter be diening hiervan is gering. Eerst kortgeleden werd de aanschaffing van een groot aantal lichte ma chinegeweren van binnenlandse herkomst en Amerikaans kaliber goedgekeurd. Voorts heeft men besloten 60 straalvliegtuigen aan te kopen, maar de voor dit doel naar Londen gezonden missie on dervindt moeilijkheden bij het ver krijgen van aanbiedingen van de in aanmerking komende fabrie ken. De marine heeft, naast <en aantal oude, practisch onbruik- Derremarken neerr een budget-plan voor een hernieuwing der luchtmacht en luchtafweer met 122 millioen Deense Kronen jaarlijkse uitgaven te behandelen. In Denemarken is de legerleiding er thans mee begonnen op eigen houtje alle resten van het enorme oorlogsmateriaal, dat door de ge allieerden werd buitgemaakt en wat door de Duitsers voor het grootste deel zinloos was ver nield, weer te herstellen voor haar eigen doeleinden. Het Deen se budget voor verdediging uit gaven, waaraan een grens is ge steld van 425 millioen Kronen jaarlijks, is het onderwerp van levendige discussies tussen de verschillende legeronderdelen, die verklaren veel te weinig middelen te ontvangen om een krachtige en doelmatige verdediging op te bouwen. De flank in het Noorden is dus zwak, zo niet zelfs open. (Nadruk verboden) (Unicos P.) regering" van jviaraos vuuiwvu- den tot samenwerking met de Griekse regering bekend had ge maakt. Volgens het bericht van de ra dio der opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervul len" en „van elke plicht onthe ven" Het besluit was „ergens" in het gebied van het Grammosge- bergte in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen. De zitting van het hoofdbestuur werd door 26 leden bijgewoond, aldus dit radiobericht Ook Chrysa Hat- zivassilioe, voormalig echtgenote van Roessos, Minister van Buiten landse Zaken in de „democrati sche regering", zou ook van alle plichten ontslagen zijn, daar zij ook ernstig ziek was en zij onmo gelijk enige „taak van de party kon vervullen. verzoek van woordiger der F. Oom de (chouwing te s de B. F. O. zodanige uit- ijt$ de voorge- met de Re- op ongunstige beïnvloeden, elijk zou wil lede een punt gemaakt dat, besprekingen iltaten zouden jnlijk mogelijk noemde Repu- een gezamenlijk standpunt met betrekking tot meergenoemde resolutie te bepa len, hetgeen, naar het ons voor komt, zowel in het binnenland als in het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B. F. O.^ alleen. Intussen zal de B. F. O. op deze aangelegenheid gaarne terugkomen en mogelijk te zijner tijd alsnog van haar oor deel laten blijken, aldus besluit de brief van de B. F. O. In haar vengadering van Vrij dag heeft de B F. O. besloten, dat de reeds ingestelde contact commissie uit de B. F. O. tot het onderhouden van het contact tus sen de B. F. O. en de Republikein se leiders, tevens zal worden be last met het onderhouden van het contact tussen de B. F. O. en de voorlopige federale regering. St. Anton am A rib erg" im Ty rol, het plaatsje waar het Konink lijk Paar een vacantie gaat door brengen, is een dorpje vaa 1400 inwoners, ligt 1304 meter boven de zee en aan de spoorlij* va* Wenen naar Zwitserland as Frankrijk Het is het voornaam ste wintersport/centrum van Oos tenrijk, van ouds bekend ara. sjjn ideale skiterreinen en het i» sinds vele jaren beroemd door dr grote Oostenrijkse skileraar Han nes Schneider, die aldaar «ij» wintersportschool gevestigd had. Gladde berghellingen ronder noemenswaardige hindernissen, hoge bergen met lange afdalingen, een schitterend natuurschoon er een ideaal klimaat heibbeo. dit dorpje in de loop der jaren tot een dorado voor skilopers uit rJle lan den gemaakt. Dte top van de berg Galzig is met St. Anton door een kabelbaan verbonden, dat de wintersportlief hebbers binnen enkele minuten tot een hoogte van 2080 meter vervoert. Bovendien staan twee ski-liften ter beschikking, die een hoogte van resp 1454 en 1544 meter bereiken. Tijdens het win terseizoen is St. Anton het tref punt van de internationale sport wereld. Reeds in Dec. j.l. was een groep Belgische skilopers aan de trai ning, het Tsjechische nationale team was met Kerstmis aan het oefenen voor grote skiwedstrijden, Engelse en Franse clubs zijn voortdurend gasten in St. Anton, en met het begin van dit jaar zijn talrijke skiliefhebbers uit Ame rika, Zwitserland en Italië aan gekomen. De Chinese Minister-President, is per vliegtuig van Sjanghai naar Canton vertrokken. Hij ver klaarde, dat de regering van Za terdag af officieel te Canton ge vestigd zou zjjn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3