laai Mindszenty c.s. MIE> fTJES Wat brengt deHadio? DE DOOS1VANIJDOKTER SILA Rechtszaken Staking in het Belgische Oas- en Electriciteitsbedrijf D. jjjïi Chennault pleit voor hulp aan Tsjlang Kai Sjek 10.se eidsraad „St. Anton am Ariberg" in Tyrol De Chinese regering boekkeuringen werd voorgedragen de keer Iz. de Fe ijler Wzn te Axel. (Pot afgevaardigden naar die alge mene vergadering werden aange wezen de heren A. L. Stallaert te Kloosterzande, P. Serrarens te Os sen Lsse, A. Verschueren te Hen" dijkr Jac. de Putter en Iz. de Feij- ten Wzn, beiden te Axel, en A, H. Dekker te Zaamslag. De voorzitter dankte, de aanwe zigen voor hun opkomst en de aangename bespreking in het be lang van de paardenfokkerij, waarna hij de vergadering sloot. HOEK. I,eden vergadering Bijzondere School (Molendijk) Vrijdagavond kwamen de ieden der schoolvereniging van de Bijz. School aan de Molendijk in jaar vergadering bijeen. De voorzitter,- de heer J. de 'Putter, siprak na Schriftlezing een kort openings woord waarin hij het voorbijge gane schooljaar memoreerde. De secretaris las de notulen en gaf een uitvoerig financieel verslag, waaruit bleek, dat het boekjaar eindigt met een bevredigend batig saldo. De begroting voor 1949 werd vastgesteld. Hierna volgde be stuursverkiezing. De aftredende bestuursleden J. de Putter, B. de Putter en P. W. Jansen werden herkozen, terwijl het bestuur met een Hervormd foestuursiid, de heer J. Koster, werd uitgebreid. Het hoofd der school, de heer Li. A. Dieleman, deed nu enkele mededelingen over het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat het aan tal leeringen momenteel 58 be draagt, het onderwijs een nor male voortgang had en de school werd omgezet dn een zevenklas- «fge. Wat het aantal leerlingen betreft valt er een gezonde groei te constateren. Met ingang van de nieuwe cursus zal het aantal leerlingen. onvoorziene omstan digheden voorbehouden. 63 bedra gen. De mogelijkheid bestaat, dat dit aantal 68 wordt. s In de aanstaande vacature-Van de Rovaart is nog geen benoe ming gedaan, hoewel de kans op een spoedige vervulling van deze vacature groot is. De vergade ring toesloot, dat ook dit jaar weer een ouderavond zal gehou den. worden. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende zaken, verband hou dende met het onderwijs, ter sprake, die door de voorzitter en het hoofd der school op een vlotte wijze werden toegelicht, waarna Ds I. van Til deze vergadering met dankgebed sloot. NTEI'WVLIET. Vergadering „Helpt Elkander". Vrijdagavond vond de algemene ledenvergadering van de Varkens- houdersveremiging plaats in het café van de heer J. v. d. Arneele. Ongeveer de helft der leden was aanwezig. Na opening door de voorzitter, de heer Iz. van Hoorn, werden de notulen der vo rige verandering voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. De rekening over 1948 bevatte aan ontvangsten 607,15 en aan uitgaven ƒ681,95, waardoor een tektort van ƒ74,80 ontstond. iDeze rekening was vooraf door de kascontrole-commissie nage zien en in orde bevonden. Besloten werd het salaris van de secr.-penningm. van ƒ20,— te verhogen tot 50,per jaar. WOENSDAG 2 FEBRUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gram.9 00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 9.55 (Balüetsuite; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.: 11.15 Hoorspel; 12 00 Gram.; 12.15 Oello; 12.38 Gram.; 12.45 Kwartet; 1.00 Nieuws; 1.15 Mandolinata; 145 Cyclus; 2.15 Orgel; 2 40 Even onder ons; 3.00 Kamerorkest; 4.00 Voof jeugdige postzegelverzamelaars; 4.15 Voor onze jongens en meisjes; 5 30 Zi geunerorkest; 6.00 Muziek; 6.30 Ned. Strjjdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Priikkebeen; 7.30 Het actueel ge luid; 7.45 Engelse les; 8.00 Nws; 8.15 Koor; 8.45 Hoorspel; 9 30 Trio Fantasia; 10.00 Concertge bouworkest; 10.25 Gram.; 10.45 Avondoverdenking; 11 00 Nieuws; 11.15 Gram.; 11.20 Gezins- en hu welijksmoeilijkheden; 11.35 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8 18 Gram.; 8 50 Voor de vrouw; 9 00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Aocordeoia; 12 33 Voor het platteland; 12.38 The Kilima Ha- waiëans; 1.00 Nieuws 1.20 Metro- pole-orkest; 2.00 Gespr. portret ten; 2.15 Jeugdconcert; 3.00 Hoo-- spel; 3 30 De Regenboog; 4.00 De Roodborstjes; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 Vragen staat vrij; 5.15 Jan Corduwener; 5.45 Het Ri% over z°e; 6.00 Nieuws; 6.20 Graim 6 30 R. V. U.; 7 00 Lezing; 7.15 Nieuws uit Indonesië; 7.30 Voor de ieugd: 7 45 Lezen in de Brtoel: 8.00 Nieuws; 8 20 Opera concert; 9.20 Hoorspel: 10.15 Piano; 10.45 Van boek tot boek; 11.00 Nieuws; 11.15 De Hit-Kit. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heren J. v. d. Ameele en Iz. Verhage, die zich niet meer her kiesbaar stelden. Na stemming en herstomwng werden gekozen de heren Jan Dubois en Jan Fre- rnouw. Bij de rondvraag wenden enkele onderwerpen van huishou delijke aard besproken. Besloten werd dat de eerste Zaterdag van' elke maand gelegenheid zal be staan om door de leden de maan delijkse contributie ad één gulden te betalen. Bij verzuim van be taling zal een boete toegepast worden ad 5 cent per maand, over ten hoogste een half jaar, daarna verhoogd tot 25 cent per maand. Hierna volgde sluiting door de voorzitter. In de later gehouden bestuursvergadering werd de heer Jan Fremouw tot secr.-penningm. gekozen. SAS VAN GENT. Turnen. Op Zaterdag 29 Januari j.l'. vond in het Schuttershof te Goes een tumdemonstratie plaats, uitgaan de van de Zeeuws-Brabantse Turn kring, waar terecht grote belang stelling voor bestond. Daar toch stonden dé beste turnploegen, die Zeeland en Brabant bez'tten aan getreden om elkaar tn het turnen de loef af te steken op een wijze, die aller bewondering afdwong. Het gewest Zeeuws-Vlaanderen werd vertegenwoordigd door de gymnastiekvereniging" T.H.O.R. te Sas van Gent. De wijze waarop zij het nummer naar keuze, de grondgymnastiek, uitvoerde, was boven alle lof verheven en een da verend applaus van het geestdrif tige publiek was wel de mooiste beloning die déze jongens naar Sas van Gent meenamen. Wiij wensen deze vereniging ge luk mpt zulke leden en indien de tumfeesten, die in Juni gegeven worden ter gelegenheid van het 60-janig bestaan van. deze vereni ging, op hetzelfde hoge peil zullen staan als te Goes, voorspellen we haar veel succes. Moge deze vereniging in toenemende mate de sympathie ontvangen van de Sassenaren. Heus, T.H.O.R. heeft daar recht op. wuift Basii was zo gelukkig toen hij hoorde dat de jacht ging begin nen, dat hij de kapitein in zijn geestdrift optilde en een ronde dans met hem maakte. ,,Als U goede vrienden met mij wilt blüven, til mij dan niet op" zei de kapitein streng. Gehoorzaam zette Basli de ge zagvoerder weer neer. Even later voer de kruiser uit, met geweldigesnelheid ondanks de mist. Ook de iSnowicked voer op volle kracht in Oostelijke koers. „Wij hebben een pracht voor sprong op iedere achtervolger en de vliegtuigen kunnen niet opstij- SLUISKIL. Varkens verzekering Elkaar". „Helpt Op Zaterdag 29 Jan. had in Café „Monopole" van de heer M. Scheele alhier, de algemene leden vergadering plaats van de var kensverzekering „Helpt Elkaar". Te ruim 7 uur opende de voor zitter deze slechts matig bezochte vergadering. Uit de rekening en verantwoor ding van de secr.-penningmeester bleek dat ingekomen was een be drag van ƒ405,04, terwijl de uit gaven bedroegen ƒ389,54. De af tredende toestuursleden, nl. de voorzitter J. de Visser en de heer A. de Coninck werden met grote meerderheid herkozen. Tot leden der controle-commis sie over 1949 werden benoemd de heren F. de Bruijne, P. Joost en C. Kaas Premie en uitkering werden on veranderd gelaten, zijnde premie 40 cent per maand voor ieder aan gehouden varken en 10 cent per lid zonder varken en uitkering tot 25 kg 1,50 per kg en 1 per kg boven de 25 kg. Verder werd alsnog besloten niet toe te treden tot de Federa tie van Varkenshandelaren en Varkenshouders. Aangenomen werd vervolgens het voorstel van het bestuur (ge zien de hoge kosten daaraan ver bonden) in de vervolge slechts voor de helft ten laste van de kas tegemoet te komen in de rekenin gen van de veeartsen, evenwel nog met dien verstande, dat het nog steeds noodzakelijk is wil men de onkosten niet geheel moe ten voldoen ten allen tijde eerst aangifte te doen biji de secr.- penningmeester, de heer M. de Visser of zo nodig bij het kortst bijwonende bestuurslid. Ook zal in het vervolg ieder nieuw toe tredend lid, indien hij een reglement wenst dit zelf moet betalen. Aangenomen werd vervolgens het voorstel dat ook fokzeugen kunnen worden verzekerd, doch dat bij kennelijke drachtigheid ƒ1,25 per dracht moet worden be taald. Verder werden nog behandeld de moeilijkheden, welke de leden nog steeds ondervinden om in het bezit te komen van een vergun ning om een varken te mogen aanhouden. De sterkte der kas bedraagt thans 927,31, welk bedrag ge plaatst is op de Rijkspostspaar bank. Niets meer te behandelen zijn de sloot de voorzitter te pl m. 10 uur deze bijeenkomst. K.A.B. De Culturele Dienst van de K.A B. afd Terneuaen gaf Zon dag in het Parochiehuis een caba ret-avond ten bate van de Nor- bartstichting, die zich tot taak stelt het uitzenden var zwakke kinderen en moeders ï.aar rust oorden. Een frisse club van een 25-tal jongedames en heren opende de avond met - het zingen van de K.A.B.-mars, met begeleiding van piano, mandolines, guitaren en een drietal accordeons. Daarna volgden in bonte orde de verschil lende nummers, met moppen aan- eengepraat door de conferencier Zowel de populaire melodieën, gezongen en gespeeld door de ge hele club, als de zang met gui- taarbegeleiding vielen goed in de smaak. In de „Vogelhandier", „Viele goldnen Stemlein" en „Home on the range" hoorden wij een goede solist, terwijl ook het „Vaarwel mijn jongen" een sopraantje gelegenheid gaf haar stemkwaliteit te doen beoordelen. Leuke sketches waren „Aan het stembureau", waar het komieke vrouwtje het gehele stemhokje OVERTREDING BESLUIT EFFECTENREGISTRATIE. Voor de rechtbank te Middel burg werd een boete van ƒ800, subs. 2 maanden hechtenis geëist tegen de bankier C. van de V. te Zierikzee, die in de oorlog van twee personen voor een nominaal bedrag van ƒ10.000 aan effecten in bewaring had gekregen. Voor dat de effectenregistrat;e ;kwam, hadden deze oersonen hem mede gedeeld, dat zij nliet voornemens waren de effecten aan te geven en later deelden zij hem mee, dat hij maar met de effecten moest doen wat hem goed scheen, des noods verbranden. Dit laatste vond verd. echter zonde en hij wendde zich tot R. G„ Inspecteur der Registratie en Successie te Zierikzee, die als vraagbaak op financieel gebied werd beschouwd, om advies. Deze raadde hem aan de effecten ten name van het pensioenfonds der Nutssoaarbank te zetten. Verd. beweerde niet geweten te hebben, dat hij iets verkeerds had gedaan, doch de Off'cier van Ju stitie, Mr. Van der Dussfen, wilde dit niet accepteren. Hij was echter overtuigd, dat verd. zichzelf niet heeft willen bevoordelen. De verdediger, Mr. A. J. van der Weel, achtte de dagvaarding on juist en meende, dat daarop geen veroordeling zou kunnen volgen. Vervolgens stond de 60-jarige Inspecteur der Registratie en Successie te Zierikzee en penning meester van de Nutsspaarbank R. G. terecht. Ook deze verdachte zei, dat hij niet had ingez;en iets verkeerds te hebben gedaan, het geen de Officier ook nu niet wilde aannemen. Ook tegen deze verdachte werd 800,of 2 maanden gevraagd. Uitspraak 9 Februari a.s. DE ZAAK SCHREI EDER Het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden wees gisteren sen tentie in de zaak tegen Sehreie der. Hij werd, wat betreft 't eerste punt der tenlastelegging; het lid maatschap van een misdadige vereniging der S. D. bulten ver volging gesteld. Het Bijzonder Gerechtshof acht te niet bewezen, het tweede punt van de tenlastelegging n.l. dat verdachte opracht hééft gege ven tot het fusilleren van een aantal personen bij' Dronrijp. Zoals bekend werd tegen Sehreieder vijftien jaar gevange nisstraf geëist. De prodcureur-generaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden liet Sehreieder onmiddel-' lijk na de uitspraak weer arres teren, teneinde hem ter beschik king te laten stellen van het hoofd der plaatselijke politie in de stad waar Sehreieder geacht wordt do micilie te hebben gehad: -s'Gra- venhage, opdat dit hoofd der plaatselfike politie Sehreieder als ongewenste vreemdeling over de grens kan doen geleiden. Naar wij bij informatie te 's-Gravenhage vernamen is uit wijzing als ongewenste vreem deling een administratieve maat regel, die wordt genomen ten aan zien van elke vreemdeling, onge acht dus zijn of haar eventuele daclegi in Nederland. rood maakte, „Conversatie", waar in de bleue jongeling niet ter zake kan komen en zijn aangebedene onder meer toevoegt: ,,Ik wil je kussen... even opschudden", „Het Testament", waarin Jan Klaassen zijn laatste wil vastlegt, 1 jn origineel schetsje was dat met het lieve verpleegstertje. Aan vangend met 'n komische samen spraak, wist zij het klaar te spe len, geassisteerd door een colle- ga'tje een bedrag van rond ƒ46 te collecteren. De accorden-solo's doqr twee meisjes, met samenspel van saxophoon, klonken goed. De declamaties „Moord uit jalouzie" en „Het Haargroeimiddel" vielen ook in de imaak. Hilariteit ver wekte de opvoering van de opera „Eulalia", alsmede de „Lande lijke repetitie", waarin de goede gen dank zij de mist van Dr. Sila" zed Wicked met leedvermaak. Hij keek door een verrekijker Plotseling rezen zijn haren te berge. In de mist doemde de schaduw van een geweldig oor logsschip op. „De schurken willen ons kwaad doen!" krijste Wicked plotseling. vermommingen en de grime op vielen. Over het geheel genomen een goede uitvoering voor een zeer sympathiek doel, waarvoor de K.A B afd. Temeuzen alle lof verdient. Prijskaarting. Zondagavond werd een geani meerde prijskaarting gehouden in Hotel „De Kroon". De uitslag was als volgt: le Joh. iHemelsoetV. David, 2e FreiserJos. Destomtoes, 3e Alb. Willem®Joh. de Coninck, 4e K. WisseM. Scheele. De extra prijzen vielen na een serieuze strijd ten deel aan C. Kaas en E. Tacq. Hieruit blijkt weqj-, dat het motto „zachtjes heerke"' ock in de kaartsport goe de diensten toewijst! Gisterenmorgen om zes uur heeft de aangekondigde staking 'n het Brusselse gas- en electrici teitsbedrijf een aanvang genomen. Een eerste gevolg hiervan zal zijn, dat Brussel van hedenavond af het zonder zijn kleurige licht reclames zal moeten doen en zijn bioscopen zal moeten sluiten. Hoe wel dé trams te Brussel nog nor maal reden, wordt verwacht dat met ingang van heden slechts een beperkte dienstregeling zal gelden. Hoewel de Katholieke Vakbond' zijn leden heeft ontraden aan de staking deel te nemen en eerst net resultaat der besprekingen af te wachten, wordt het aantal sta kers in geheel België op niet min der dan 13.0QC man geschat. De besprekingen zijn in de laatste dagen ernstig bemoeilijkt door het feit, dat de betrokken ministers met griep te bed liggen.' Ook schijnt in de schoot der rege ring geen eensgezindheid te be staan omtrent de te volgen pol - tiek. Gisterenmorgen vergaderde op nieuw het interministerieel comité en verwacht werd, dat Minister Van Acker en Minister Spaak aan deze besprekingen zouden kunnen deelnemen. Inmiddels hebiben de gouver neurs der provincie een aantal be- Generaal-majoor Claire Chen- nault, stichter van het eskader „De Vliegende Tijgers" to China, gedurende de laatste wereldoorlog', verklaart, dat de huidige Ameri kaanse politiek in China „ons stort in een rampzalige herhaling van de fouten,, die ons in wereld oorlog nummer twee sleurden". In dé voorrede van zijn memoires dringt Chennault aan on alle mo gelijke steun van Amerika voor generalissimus Tsjiang Kai Sjek als het enige middel om een ver overing van geheel Azië door de communisten tegen te houden. Generaal Chennault, die de laatste jaren zich bezig gehouden heeft in China was van mening, dat de communistische troepen in China gebruik maken van Japan se legervoorraden in Mandsjoerije en voldoende materiaal hadden „om één millioen man te bevoor raden voor een strijd van 10 jaar". Hij betoogde, dat de Russische activiteit in Europa slechts scher mutselingen waren, die hoofdzake lijk ten doel hadden „de aandacht af te leiden van het feit, dat de Sowjet-Unie uitgestrekte natuur lijke hulpbronnen en strategische bases verwerft en haar kwetst- baarste flank in het Oosten dekt" „Een volledige communistische overwinning in China zal de on derstromingen van inheemse on rust in Birma, India, Malakka en Indonesië doen samenvloeien tot een nieuwe vloed van communis tische overwinningen", aldus Chennault. „De ring van rode bases kan worden uitgestrekt van Siberië naar Saigon. Dan zal alles gereed zii'n voor een onverwachte ontbranding van wereldoorlog no. drie." sluiten uitgevaardigd, waaraan de gas- en electriciteitsbedrijven zich zullen moeten houden. Uit deze besluiten blijkt, dat het bij deze ^taking in de eerste plaats zal gaan om een stroombeperking in niet vitale 'bedrijven en in dustrieën De levering aan deze bedrijven en industrieën zal geleidelijk ver minderen. Een aantal er van is reeds gisterenmorgen van de stroomlevering afgesloten. De staking zal geen enkele in vloed hebben op de essentiële 'in dustrieën. In West-Vlaanderen zal' de staking nauwelijks merk baar zijn; aangezien het personeel van de electrische centrales te Langertorugge en Zwevegem, dat lid is van de Christelijke Vak bond, gehoor heeft gegeven aan de oproep niet te staken. Ook de huisvrouwen in België zullen weinig hinder van de sta king ondervinden, daar de druk van het gas slechts op enkele uren van de dag verminderd zal worden. De bakkerijen., restau rants, spoorwegen, zuivelfabrie ken, laboratoria, zi'ekeninrichtin- gen en de dagbladen zullen even min van de gas- en electriciteits- toevoer worden afgesloten. Te Antwerpen zijn de trams van gisteren af van 6 tot 9, van 12 tot 14 en van 17 tot 19 uur gaan rijden. In de provincie Henegouwen was de staking gisterenmorgen algemeen en de gas- en electrlci- teitslevering bedraagt, hier nog slechts 40 procent van de normale productie. Het verbruik van electric'teit in de regeringsbureaux en voor het huishouden is hier tot een mini mum beperkt. Lichtreclames zijn uitgescha keld, terwijl reeds gisterenavond geen enkel theater open'was. De stakers in het Belgische gas- en electrdciteitstoedriijf eisen een basisloon van 16 fr. per uur en de opneming van een zoge naamde stiptheidspremie in het loon. In de omgeving van Charleroi is de staking in het gas- en elec triciteitsbedrijf vrijwel volledig. Nog slechts de bedrijven, welke prioriteit genieten, worden van energie voorzien De trams rij den echter normaal en ook de particulier, n beschikken over gas en electriciteit voor huishoudelijk gebruik. Een groot aantal kleine werk plaatsen heeft evenwel het bedrijf moeten staken. Ook de fabriek voor electrische constructie en de metaalfabrieken te Couillet kun nen bij gebrek aan stroom het werk niet voortzetten. Te Mon- tignies aan de Samtofe kunnen de fabrieken voortwerken omdat zij over eigen krachtbronnen be schikken. TRUMAN ERKENT ISRAËL EN TRANS JORDANIË Gisteren is door President Tru man medegedeeld, dat thans ook e ^eren*.?de Staten van Amerika volledige erkennning vtrleend aan de Regeringen van Transjordanië en Israël. irjja: t.; minimum ïntie 1,50. advertenties iddags 4 uur advertenties: 1 ct.; iedere 2 cent. Ver leven onder van dit Blad st. trtaal ZON EN MAAN Feb. Opk. Qnd. Opk. On*. 1949 Zon Maaa 5 8.15 17.34 969 6 8.13 17.36 10.58 UB 7 8.11 17.38 1113 «.10 8 8.10 17.40 11.42 4 29 9 8.08 17.42 12.26 6.44 10 8.06 17.44 13.28 6.48 11 8.04 17.46 14 48 7.37 12 8.02 17 48 16.20 8.11 13 8.— 17.49 17.56 8.35 14 7.58 17.51 19.30 6.&S Tijdens de oods rabbijn ;n gered van e nazi's. Mirdstenty pt. raging heeft tegen Kardi- oerde proces ;rikaanse ge- voor de dag ins zijn zeg- dszenty ge- ïgenis uit te ibrief wordt vliegtuig ge le de brief te gerichte brief at, vóór Don- «beuren. /orden uitge- s tegen Ame- wil ook be- van Amerika spionnage. Ik en een vlieg- uitweg. indszenty." ioor de Kar- postscriptum rbrenger van ereidingen te de ontsnap- postscriptum u-4 voor de pi- g 4000 dollar, ~ug te zullen ieze brief on- leden te heb- dindszenty in An „Koczak" e overbrenger loeten. Peter ecretaris van itie te Boeda- d te Wenen ak binnen 48 est verlaten. Amerikaanse ïerikaanse le- verizocht Koc- iig te roepen het gerechts- gns de vraag, ■dinaal tijdens beiden in No- <ou couden of alleen >ofd- en keelpijn? rloos zo'n kou toch gevolgen kunnen ziinl Bestrijdt de (emn „AKKERTJE" led. „AKKERTJES" eren en verdrijven het AKKER-merkl reet! oMMBRamvKsa v. ngez. Med.) vember 1948 enige hulp om n*a.- het 'buitenland te ontsnappen if-i beloofd. De Kardinaal antwoordde, dat CJhapin hulp om te ontsnappen had beloofd, doch dat hij gezegd had liever in Hongarije te wille* blijven. Vervolgens werd Dr. Wygte verhoord. Hij bleef zitten omdat hij een zwak hart heeft, zo seide hij. Hij gaf bijzonderheden orer de verkoop van dollars va* de Kardinaal aan Prins Esterhaair tegen 32 forints per dollar, drie maal zoveel als de officiële koer». Hierna werd de grijze Dr. Gafeor Horvath, financieel secretaris va* Esterhazy, opgeroepen. Deze ver klaarde bijna 35 jaar in dienst van Esterhazy geweest te eijci en '45 uam de gehele schuld voor de ille gale dollar-trarasact'es op zich e* zeide het Hof, volledig veraxt- woordelijk te zijn voor de fixas- ciële zaken van de Prins. Laatst genoemde wist niets af va» de aankoop van bijna 30.000 dollar van Kardkaal M'ndszenthy. De Prins bestreed de laatste verkla ring van zijn secretaris en zeide, dat het zijn geld was geweest es hij, niet zijn secretaris, verant woordelijk was voor de doilar- transacties. De secretaris is onder armst, doch heeft nog niet terechtgie- staarn Het geld, dat naar Oosteo- rijk was gesmokkeld, was bestemd geweest voor de modernisering van het landgoed van de Prin» in Oostenrijk. Terwijl de echtgenote van, C-~ Prins, vroeger prima ballerina van de Opera te Boedapest, A»e- linda Ottrubay, in angstige span ning het proces volgde, beduidde het Hof Dr. Horvath, dat hij weer naar zijn plaats kon gaan. H| maakte eerst een buiging voor de President en daarna voor zjjn werkgever voordat hij wegging. Na een korte onderbreking van de zitb'ng deelde de President van het Hof mede, dat hij en de an dere vier rechters het erover eens waren, dat het voorbeeldige ge drag van Dr. Miklós Nagy tijdens de oorlog door het Hof in aan merking moest worden genomen. De President las een verklaring voor, waarin gezegd werd, dat Dr. Nagy persoonlijk 86 kinderen uit de handen van de Nazi's had ge red en zijn invloed had aangewend ten behoeve van gedoopte Joden en andere door de Nazi's vervolg den. Het Hof verwierp de verzoe ken voor een onderzoeik naar öe geestvermogens van Ispanky en Esterhazy. Order het publiek in de recht zaal bevonden Z'ch leden van de gezinnen van terechtstaande func- I tlonarissen van vaJkverenigiDgea advocaten, priesters, leden va» ooeren- en vrouwenorganisaties en poFltie-beambten. De zitting werd tot heden* ver daagd. crisis geloven en de moeJ^Tateh zakken op te beuren. Men moet zijn persoonlijke moeilijkheden in het algemeen verband zien. O ongerustheid en onze vrees voor Cen nieuwe oorlog gaan te ver T.ele lieden menen dat wij aan dc vooravond van een nieuwe oorlog staan. Geloof me, deze mening houdt geen steek. In zoverre mjjr, blik reikt zie ik geen wereldoorl" fei het verschiet. Het is waar, toestand is niet al te zeker, wij hebben aan vele moeilijkheden het hoofd te bieden". Spaak sprak de hoop uit, dat het tussen de twee tegenover el- haar staande werelden tot een vergelijk zou komen. „Ik geloof «liet dat zulks onmogelijk is. Wij ®tean op een keerpunt in onize ge schiedenis. Op dit ogenblik poogt communist'sche doctrine een fticsofische doctrine en levensbe schouwing te worden, die niet met Voor een klein land als België ir een alïantie met een groot land als Amerika een stoutmoedig po litiek gebaar". Spaak betoogde dat aan de eco nomische welvaart van België een dergelijke Europese organisa tie ten grondslag kan liggen. Wat de economische positie van België betreft, zeide Spaak; „onze positie is zeer merkwaardig, er een record-uitvoer en toch zijn er 240.000 werklozen. Zulks is aan een onevenwichtige economie tc wijten. Alleen de metaalindustrie bloeit, terwjjl de andere met moeilijkheden te kampen hebber Tot slot verklaarde Spaak dat er thans demagogie van tweeërlei vorm werd bedreven. „Alleen wanneer men zich op eerlijke wijze van zijn belastingpl cht kwijt, kunnen de belastingen worden verminderd", aldus Spaak. U Vli x x vx r afwisselend in de opleidingskaan - pen bevinden, nemen onder Engels commando deel aan de bezetting van Duitsland. Een Deense bri gade van circa 4000 man ligt in Oldenburg Ongeveer een gelijk eantai eenheden doet in Denemar ken zelf dienst en deze zijn o.a. op Bornholm, het Malta van de Oostzee, gestationneerd. Zij zijn slechts onvoldoende met zrwa're wapens uitgerust; het aantal vliegtuigen en personeel ter be diening hiervan is gering. Eerst kortgeleden werd de aanschaffing van een groot aantal lichte ma chinegeweren van binnenlandse herkomst en Amerikaans kaliber goedgekeurd. Voorts heeft men besloten 60 straalvliegtuigen aan te kopen, maar de voor dit doel naar Londen gezonden missie on dervindt moeilijkheden bjj het ver krijgen van aanbiedingen van de in aanmerking komende fabrie ken. De marine heeft, naast icn aantal oude, practdsch ontoruik- noeTTïa. Denemarken neert een budget-plan voor een hernieuwing der luchtmacht en luchtafweer met 122 millioen Deense Kronen jaarlijkse uitgaven te behandelen. In Denemarken is de legerleiding er thans mee begonnen op eigen houtje alle resten van het enorme oorlogsmateriaal, dat door de ge allieerden werd buitgemaakt en wat door de Duitsers voor het grootste deel zinloos was ver nield, weer te herstellen voor haar eigen doeleinden. Het Deen se budget voor verdediging uit gaven, waaraan een grens is ge steld van 425 millioen Kronen jaarlijks, is het onderwerp van levendige discussies tussen de verschillende legeronderdelen, die verklaren veel te weinig middelen te ontvangen om een krachtige en doelmatige verdediging op te bouwen. De flank in het Noorden is dus zwak, zo niet zelfs open. (Nadruk verboden) (Unicos P.) regering" van jvaaraoa vota waai den tot samenwerking met de Griekse regering bekend had ge maakt. Volgens het bericht van de ra dio der opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervul len" en „van elke plicht onthe ven" Het besluit was „ergens" in het gebied van het Grammosge- bergte in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen. De zitting van het hoofdbestuur werd door 26 leden bijgewoond, aldus dit radiobericht Ook Ohrysa Hat- zivassilioe, voormalig echtgenote van Roessos, Minister van Buiten landse Zaken in de „democrati sche regering", zou ook van alle plichten ontslagen zijn, daar zij ook ernstig ziek was en zij onmo gelijk enige „taak van de partij" kon vervullen. verzoek van woordiger der F. Oom de tchouwing te s de B. F. O. zodanige uit- ijB de voorge- 1 met de Re ap ongunstige 1 bcfnvloeden, elijk zou wil lede een punt gemaakt dat, besprekingen iltaten zouden jmlijk mogelijk noemde Repu- een gezamenlijk standpunt met betrekking tot meergenoemde resolutie te bepa len, hetgeen, naar het ons voor komt, zowel in het binnenland als in het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B. F. O... alleen. Intussen zal de B. F. O. op deze aangelegenheid gaarne terugkomen en mogelijk te zijner tijd alsnog van haar oor deel laten blijken, aldus toesluit de brief van de B. F. O. In haar vergadering van Vrij dag heeft de B F. O. besloten, dat de reeds ingestelde contact commissie uit de B. F. O. tot het onderhouden van het contact tus sen de B. F. O. en de Republikein se leiders, tevens zal worden be last met het onderhouden van het contact tussen de B. F. O. en de voorlopige federale regering. uxinuiiwv St. Anton am Ai'liberg" 1* Ty rol, hot plaatsje waar het Konink lijk Paar een vacantie gaat door brengen, is een dorpje va* 1400 inwoners, ligt 1304 meter boven de zee en aan de spoorlij* nu Wenen naar Zwitserland e» Frankrijk Het is het voornaam ste wintersportcentrum van Oos tenrijk, van ouds bekend ons. sya ideale skiterreinen en het l» sinds vele jaren beroemd door dr grote Oostenrijkse skileraar Han nes Schneider, die aldaar «ij» wintersportschool gevestigd had. Gladde berghellingen ronder noemenswaardige hindernissen, hoge bergen met lange afdalingen, een schitterend natuurschoon er een ideajal klimaat hetoben dit dorpje in de loop der jaren tot een dorado voor skiloper® uit olie lan den gemaakt. De top van de berg Galzig is met St. Anton door een kabelbaan verbonden, dat de wintersportlief- heblbers binnen enkele minuten tot een hoogte van 2080 meter vervoert. Bovendien staan twee ski-liften ter toeschikking, die ee* hoogte van resp 1454 en 1544 meter bereiken. Tijdens het win terseizoen is St. Anton het tref punt van de internationale sport wereld. Reeds in Dec. j.l. was een groep Belgische skilopers aan de trai ning, het Tsjechische nationale team was met Kerstmis aan het oefenen voor grote skiwedatrijden, Engelse en Franse clubs zijn voortdurend gasten in St. Anton, en met het begin van dit jaar zijn talrijke skilieftoebbers uit Ame rika, Zwitserland en Italië aan gekomen. De Chinese Minister-President, is per vliegtuig van Sjanghai naar Canton vertrokken Hij ver klaarde, dat de regering van Za terdag af officieel te Canton ge vestigd zou zijn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3