iaaï Mindszenty c. s. (OU MEP W.-Europese handel met Sowjetzóne fTJES DE VERKLARING VAN STALIN HET PROCES-KRmWCHENKO Verenigde Staten hebben zwaardere atoombommen O. DINSDAG 1 FEBRUARI 1949. Weer twee vluchten naar Indië De besprekingen op Rhodos Verklaring van Sforza De vredespogingen fn China De strijd in Griekenland Trumans secretaris over aanbod van Stalin Prinses Beatrix ontvangt geschenken Stakingen in Hongarije Botsing tussen vliegtuigen Onderscheidingstekenen inlandse Tabak en Sigaren io.se eidsraad „St, Anton am Aribsrg" in Tyrol De Chinese regering Frankering by Abonnement: Terneuzen WEEKS VERWACHTING 'Mesdcn .xif i ld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig- tbt Dinsdag avond. Wisselende bewolking. Wisselend ibwolking met enke le verspreide buiitjes. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets kouder. DE ZEEUW 4e Jaargang No. 1029 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J- van de Sonde Advertentieprijs per mm 10 et.; mli per advertentie Inzending advertentie* tot des namiddags S dor. i Rubriek kl. advertentie*: 5 regels 60 cent; iedwre regel meer 12 cent. Yei- melding: Brieven «oAm nr. Bureau van dit Blaf 10 cent meer Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. REACTIES VAN DE WESTE LIJKE MOGENDHEDEN. De reacties van de Westelijke mogendheden op het aanbod van maarschalk Stalin tot hernieuwde viermogendheden-besprekingen over Duitsland zal afhangen van de verduidelijking van zijn voor stel waar het gaat am gelijktijdige opheffing door Rusland en de Westelijke mogendheden vap de „besprekingen op vervoer en han del", zo geloven diplomatieke waarnemers te Londen. Het wordt van vitaal belang geacht te weten, of de Westelijke beperkingen, waarnaar Stalin ver wijst. alleen maar die zijn, welke rijm ingesteld als represaille tegen dé Sowjet-blokkade van de Weste lijke sectoren van Berlijn, of dat Stalin ook het oog heeft op het be staan van twee geldsoorten in de Duitse hoofdstad. Tot dusver heeft de Sowjet- Ura'e vastgehouden aan invoering van een enkele munteenheid de Sowjct-Mark voor geheel Ber lijn als voorwaarde voor het her stel van handel en verkeer tussen Berlijn en het Westen. Als de Sowjet-Unie deze voor waarde heeft laten vallen waar op de verklaring van Stalin schijnt te wijzen zal een nieuwe toe stand geschapen zijn, die onge- Naar wij vernemen onderneemt de K. L. M. deze week weer twee bijzondere vluchten naar Indone sië. Woensdag en Vrijdag ver trekt er een Constellation naar Batavia. Het toestel, dat Woensdag start zal via Karthoum en Mau ritius naar Batavia gaan. De route van de Vrijdag voltrekkende machine staat nog niet vast. Beide machines zullen alleen post meenemen. Naar wij nader vernemen zal de Vrijdag 4 Februari a.s. van Schiphol naar Batavia vertrek kende K.L.M.-Constellation niet alleen post vervoeren, doch ook een beperkt aantal passagiers. Bovendien zal op Dinsdag 8 Fe bruari a.s. nog een Constellation de reis naar Indonesië aanvaar den. Ook dit toestel zal behalve post ook een beperkt aantal pas sagiers meenemen .Het Woensdag 2 Februari via Mauritius vliegende K.LM.-toe- stel neemt geen passagiers mee. Dit toestel vertrekt om 19.00 uur. De beide andere machines ver trekken des morgens om 8 uur. Gemeld wordt, dat de grootste moeilijkheid, waarvoor de waar nemende bemiddelaar der Ver enigde Naties in het Palestijnse geschil, Dr. Ralph Bunche, zich gesteld ziet, het vraagstuk is van de vaststelling der demarcatie lijnen voor de wapenstilstand. Men zegt, <Iat minder belang rijke problemen, zoals het uitwis selen van krijgsgevangenen en het toezicht op het terugtrekken der wederzijdse troepen, zijn op gelost. IDr. Bunche heeft aan de Egyp tische en. Israëlische afgevaardig den gisteren een nieuw vredes plan overhandigd, dat hij Zondag heeft opgesteld. De inhoud is nog niet bekend gemaakt. Het plan zou een compromis-voorstel in houden ter bepaling van de wa penstilstandslindes in de Negeb. De Italiaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Graaf Sfor za, heeft gisteren verklaard, dat een derde wereldoorlog slechts kon worden voorkomen „door een Europese Unie, die open staat voor alle vrije, vredelievende vol ken". In een rede voor de radio over de uitnodiging aan Italië, deel te nemen aan de onderhande lingen over een Europese raad, zedde Sforza, dat zulk een oorlog Europa's vernietiging zou beteke nen. „Niet geloven in Europa betekent achteruit zien en volken die dat doen zijn verloren. Daar mijn stem aan de overzijde van de Alpen wordt gehoord, wil ik mijn hartelijke dank betuigen aau de Ministers van Buitenlandse Zaken, die het er over eens zijn om het vrije Italië in hun midden uit te nodigen". crisis geloven en de moed latëV Kakken op te beuren. Men moet zijn persoonlijke moeilijkheden in het algemeen verband zien. C ongerustheid en onze vrees voor ten nieuwe oorlog gaan te ver ▼.ele lieden menen dat wij aan de vooravond van een nieuwe oorlog «taan. Geloof me, deze mening houdt geen steek. Itr zoverre mijn Wik reikt zie ik geen wereldoorl fei het verschiet. Het is waar, toestand is niet al te zeker, wij hebben aan vele moeilijkheden het hoofd te bieden". Spaak sprak de hoop uit, dat het tussen de twee tegenover el- haar staande werelden tot een vergelijk zou komen. „Ik geloof biet dat zulks onmogelijk is. Wij sl-aan op een keerpunt in onize ge schiedenis. Op dit ogenblik poogt ®ei' communist'sche doctrine een filosofische doctrine en levensbe- schouwing te worden, die niet met twijfedd door ae Westelijke mo gendheden met de grootste zorg en belangstelling zal worden be studeerd. Bluft de Sowjet-Unie echter staan op het principe van één valuta in Berlijn, wat vele waar nemers het meest waarschijnlijk achten, dan verschilt de toestand in weze i niet van die, welke tot een mislukken van de onderhan delingen tussen Moskou en het Westen leidde. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd, dat Engeland en waarschijnlijk ook Frankrijk in overlag zal treden over de verklaring van Stalin in zake de mogelij,kheden van een regeling tussen Rusland en dé V. S. Maarschalk Stalins antwoorden en de Russische nota aan Noor wegen, zo voegde hij daaraan toe, worden op het Ministerie van Buitenlandse Zaken bestudeerd in het licht van de „ondubbelzinnige verklaring" die Zaterdag door het Sowiet-Ministerie van Buiten landse Zaken is uitgegeven en waarin de Westelijke Unie en het voorgestelde Noord-Atlantische pact worden aangevallen. De woordvoerder zei dat hij op het ogenblik geen officieel com mentaar kon geven op de beide laatste zetten van de Sowjet- Unie en kon niet zeggen, of met de Noorse regering overleg zou worden gepleegd. POST VOOR MILITAIREN ONDERWEG NAAR INDONESIË. De opvarenden van het s.s „Grote Beer", dat op 2 Februari a.s. met militairen aan boord uit Amsterdam naar Batavia ver trekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 3 Februari a.s. in de brievenbus aanwezig is. Door een hevige storm in het gebied van Bergen (Noorr wegen), die 'Zondag nog voort duurde, zijn, naar gemeld, duizen den bomen ontworteld en daken van huizen weggeslagen. Schepen in de haven zijn losgeslagen en tegén de kade geworpen, waardoor verschillende schepen zonken. Te lefoon- en hoogspanningsleidingen werden verbreken. Slechts met Oslo is nog contact mogelijk. Prof. Ennco Fulchignoni van de liniversiteit van Rome legt zich sedert geruime tijd toe op de studie van de „taal der dieren". De hoogleraar wil namelijk het phonetische gamma ontdekken,' waarmede zij uiting aan hun ge voelens geven.. Een aantal schepen van de Britse marine zal dezer dagen naar de Noordpool vertrekken om vast te stellen, in welke mate bemanning en materiaal geschikt zijn voor de oorlogvoering in die streken. De bemanning van de schepen bestaat uit 150Ö koppen. De raadsman van het weekblad ..Les Lettres Frangaises." heeft Mpandag, de vierde dag van het proces, verklaard, dat Krawchen- iko „buitengewone privileges" ge noot van de Amerikaanse rege- ringsdepartomentenBuitenland se Zaken, Justitie, Financiën en politie. Zonder de hulp van deze departementen, ?o verklaarde Mr. Nordmann, kan Krawchenko geen permit hebben gekregen en geen visum om naar Fmkrijk te gaan onder de valse naam Paul Kedrin Op dg vraag van Nordmann of Krawchenko Paul Kedrin kende, antwoordde Krawchenko glim lachend: „ja en neen". Hij voeg de daaraan toe, dat hij al onge veer 15 namen had gebruikt en misschien nog vijf of tien nieuwe zou moeten gebruiken om zich tegen zijn vijanden te beschermen Mr. Nordmann: Hebt u identi teitsbewijzen die u hier kunt to nen? Krawchenko: Ik ben niet in de Sowjet-Unie, waar men een sta pel papderen nodig heeft ik ben in het vrije Frankrijk Hierop volgde een applaus van de publieke tribune. De president, Henri Durkheim, zei dat hij het publiek er wederom op moest wijzen, dat men zich hier in een rechtszaal bevond. Hij beval de verwijdering van één man. De eerste getuige voor Kraw chenko was het Franse Kamerlid André iRemy Moynet (onafhanke- lijk-republikeln). Hij zei, dat hij in de laatste oorlog als piloot bij de vrije Franse strijdkrachten zo wel in Engeland als in Sowj et- Rusland had gevochten. Onder zijn tien oorlogsonder scheidingen bevond zich een Rus sische. In Engeland had hij ge zien, dat loyale Engelsen naar de (Duitse propagandazender luister den. Dat was voor hem het be wijs van het bestaan van de de mocratische vrijheden, waarvoor hij en zijn kameraden vochten. In Rusland echter, aldus Moynet, werden alle particuliere radio toestellen in beslag genomen toen de oorlog uitbrak. Daar konden alleen de Russische programma's worden beluisterd. Krawchenko's volgende getuige was de Franse ingenieur F. Bor- net, die zeide dat Franse burgers in de Sowjet-Unie werden ge arresteerd tijdens de oorlog als represaille voor de arrestatie van Sowjetnbürgers door de Vichy- regering in Frankrijk. Een van Krawchenko's getui gen, een Russische vrouw van middelbare leeftijd uit een kamp voor ontheemden in Duitsland, vertelde onder tranen, hoe haar boerderij in 1930 in het kader der collectivisatie werd overgenomen. Al haar kleren, meubilair en vee werd geconfisceerd, aldus zeide zij, en zij werd uit het huis gezet, in de sneeuw, ondanks het feit, dat zij zwanger was Haar baby stierf. Toen zij haar toevlucht had gezocht bij een buur, aldus ver klaarde zij, kwam een dronken ambtenaar haar lastig vallen in haar slaapkamer. Kysilo, een Russische techni cus, verklaarde gearresteerd te zijn onder de schuldiging van „samenzwering doch later te hebben bemerkt,, dat het een „standaard-type" van beschuldi ging was, die „in die tijd tegen iedereen werd ingebracht". Toen hij weigerde schuld te be kennen, werd hij neergezet op een kruk, voorovergebogen op zijn knieën en veertien dagen én nach ten lang in die positie gehouden, zonder gelegenheid tot slapen, ter wijl hem een non-stop-verhoor af genomen werd. Ik moest inlichtin gen verschaffen over de „Trotz- kystisehe organisatie" en beloven tijdens mijn proces niets te zul len herroepen. De bijzondere correspondent van het ANP seint: In Amerikaanse kringen maakt men zich bezorgd over het gebrek aan uitwerking van de stopzetting van het handelsverkeer tussen West en Oost-Duitsland. Deze maatregel *werd vorig jaar Jiili afgekondigd als tegenwicht tegen de blokkade van Berlijn. De stop zetting van leveranties uit het Ruhrgebied was bedoeld als pres sie op het bestuur van de Sovjet zone, waarvan verwacht werd, dat het door deze maatregel in zpdanige economische moeilijk heden zou geraken, dat het bereid zou zijn de verbinding tussen Berlijn en het Westen te herstel len. Recente uitlatingen van de economische leiding van de Sov jet-zone geven echter te ver staan,, dat men er in is geslaagd de gevolgen van de tegenblok- kade te ontzeilen. De Amerikaan se autoriteiten noemen als een In een te Sjanghai opgevangen bericht van de Chinese communis tische radio-omroep zou 'zijn ge meld, dat de communistische lei ders ermede hebben ingestemd een afzonderlijke vrede te slui ten voor de gebieden van Sjang hai en Nanking. Het bericht is niet uit andere bron bevestigd. Burgerlijke autoriteiten van Sjanghai bleven voorbereidingen treffen .voor de ontvangst van af gevaardigden van provinciale en gemeenteraden uit het gehele land, teneinde maatregelen te be spreken, om te komen tot een be weging voor „vrede en nationale redding". Er. zou aanvankelijk op 10 Februari a.s. worden vergaderd, doch waarschijnlijk zal deze da tum worden verschoven. Hfet Joego-Slaviisehe Nieuws bureau Tanjoeg haalt een bericht van de „Vrije Griekse radio" aan. volgens hetwelk de troepen van Markos vier dorpen in het gebied van Karditsa (Thessalië) zijn bin nengedrongen. Generaal-majoor Lambros, een van Markos' officieren, heeft op een vergadering in de Sowjet- sector van Berlijn verklaard, dat „de bevrijding van Athene voor de deur staat In haar vijfde half-jaarlijkse rapport aan het congres heeft de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie meegedeeld, dat de Verenigde Staten thans beschik ken over „super-atoombommen", waarvan de explosieve kracht groter is dan van die, welke Na gasaki en Hiirosj'ima getroffen hebben. Uitvoerige analyses van de nieuwe typen bommen, welke on langs op Eniwotok beproefd zijn, heeft uitgewezen, dat „een aan zienlijke toeneming der vrijge maakte energie" is bfereikt. Te Los Abamos in Nieuw- Mexioo, waar 2700 mensen op het laboratorium werken, zijn nieuwe ontwerpen van atoomwapens be proefd en worden thans vorderin gen gemaakt met nieuwe ontwik kelingen in het gebruik van De secretaris van President Truiman, Charles Ross, heeft op een persconferentie verklaard, dat er nog geen commentaar van de President is op de verklaring van Maarschalk Stalin. Op de vraag of het standpunt van de President ten aanzien van een ontmoeting met Stalin nog hetzelfde was, zei Ross, dat de President onlangs op een pers conferentie nog heeft gezegd, dat hij steeds bereid is de Maarschalk te ontmoeten wanneer deze naar Washington zou komen. Ross zei dat nog geen officieel bericht van de Sowjet-regering was ontvangen over een ontmoe ting. atoomkracht voor oorlogsdoel einden. Moeilijkheden bij de productie van splijtbare materialen, die eens de uitvoering van het gehele pro gram bedreigden, zijn thans gro tendeels opgelost. De productie van slijtbare ma terialen geschiedt in 15 staten, in 30 fabrieken Op 25 verschillende plaatsen. Zij verschaft werk aan tienduizenden personen. De commissie verklaarde voorts dat de Ver. Staten nog groten deels afhankelijk zijn van de ura- niuimproductie in de Belgische Congo en Canada, doch dat in het bijzonder in het gebied van het Colorado-plateau „energiek" naar deze delfstof wordt gezocht. der oorzaken van het mifiiuklre» der tegenblokkade liet feit, dat de West-Buropese landen de handel met de Sovjet-zone in omvang rijke mate hebben gehandhaafd. Het is bekend, dat Nederland in deze handel een voorname plaats inneeimit. Nederland heeft een belangrijk handelsverdrag met de Sovjet zone, waarbij op ruil basis grond stoffen, industriële producten en kunstmest worden geleverd. Naar wij vernemen, is sedert d« Ber- lijnse blokkade in de uitvoering van dit handelsverdrag niet veel veranderd. De kaliverschepingen die vroeger in hoofdzaak via Lubeck gingen zijn sedert de stopzetting van het verkeer op de Elbe via de Duitse Oostzeehavens naar de Sovjertaone gegaan. Bovendien is ook het verkeer met vrachtauto's niet ge- Jjeel stopgezet en de Amerikaan se autoriteiten zcuden thans, naar verluidt, aan het militaire be stuur van de Britse zone vemooht hebben maatregelen tegen dit transitovervoer te nemen. Te Berlijn wordt daar evenwel het Nederlandse handelscontact met de Russische bezetting nor maal voortgezet en onlangs .nog rijp handelsbesprekingen gevoerd. Volgens Amerikaanse inlichtin gen zou ook een deel der goede ren die door West-Europese lan den naar Polen en Tsjecho-Slo- wakije werden geleverd, uitein delijk in de Sovjetzone belanden. Voorts is het een erkend feit, dat 'n groot deel der leveranties aan de Sovjetzone, geschiedt via de zwarte kanalen van een zeer om vangrijke smokkelhandel tussen Oost- en West-Duitsland. De verjaardag van Prinses Beatrix werd in huiselijke kring gevierd. Prinses Wilhelmina kwam haar oudste kleindoshter gisteren zelf gelukwensen. Zaterdag werd1» er een kinder partij gegeven voor vriendinnen van Prinses Beatrix. Een enkel vriendinnetje bleef het hele weekend iogeren. Als verjaardag geschenken kreeg Prinses Beatrix leesboeken, een schooltas, slofjes en gereedschap voor haar boe-t- seerles. Volgens de Weense correspon dent van de „Daily Telegraph" zijn in Hongarije op grote schaal fabrieksstakingen uitgebroken uit protest tegen het nieuwe stelsel van „productienormen", dat met het nieuwe jaar door de commu nisten is ingevoerd. Volgens te Wenen ontvangen berichten van ooggetuigen, aldus deze correspondent, is een van de ernstigste stakingen die bij de Manfred Weiszfabrieken te Cze- pel, één van Hongarije's belang rijkste fabrieken voor zware in dustrie. Het werk werd daar ge durende 48 uur neergelegd Tot hervatting van het wenk werd men gedwongen door tussenkomst van de politieke politie. In onder Sowjet-Russisch beheer staande fabrieken hadden andere stakin gen plaats, onder meer in de grote Kistex-textielfabrieken, al dus deze correspondent. De „Monarch of the Skies" van de „Pah American Airways", die van New York naar Engeland was vertrokken, is Zondag, in volle vlucht, boven Beacon Hill, op Long Island, in botsing geko men met een particulier vlieg tuig. Het lijnvliegtuig is erin ge slaagd een noodlanding te maken op het Mitchell-vliegveld, een op een afstand van ongeveer acht kilometer van de plaats, waar boven het ongeluk plaats vond, gelegen basis van het leger. Als gevolg van de botsing wer den beide inzittenden van het particuliere vliegtuig gedood, doch geen van de 23 passagiers, of van de uit tien koppen bestaande be manning, is gewond. Een employé van het vliegveld te Michell verklaarde dat de „Mo narch of the Skies" die van 'het La Guardia-vliegveld was ver trokken met een gat in de neus en gedeelten van het andere vliegtuig in haar romp, landde. Later werd gemeld dat de 23 passagiers hun reis naar Londen vanaf het La Guardia-vliegveld zouden voortzetten. De bepaling volgens welke uit inlandse tabak vervaardigde siga ren moesten zijn voorzien van een banderolle met opdruk van twee rode balken is komen te vervallen in verband met de unificatie van de tabaksaccijns in de Benelux- landen. In het vervolg moet, indien deze sigaren stuksgewijs van een ban derolle zijn voorzien, op de bin nenkant der banderolle duidelijk vermeld zjjn: „vervaardigd uit in landse tabak". Bij sigaren 'waar van de banderolle op de verpak king is aangebracht alsmede bij kerftabak dient deze aanduiding duidelijk op de verpakking ver meld te zijn. irjja: t.; minimum ;ntie 1,50. advertenties idd&gs 4 uur ïdvertenties: t ct.; iedere 2 cent. Ver- •ieven onder van dit Blad sr. irtaaL ZON EN MAAN Feb. Opk. Ond. Opk. Cmé, 1949 Zon Maaa 5 8.15 17.34 9.89 6 8.13 17.36 10.53 1.63 7 8.11 17.38 11313 *.16 8 8.10 17.40 11.42 4 29 9 8.08 17.42 12.26 6.44 10 8.06 17.44 13.28 6.48 11 8.04 17.46 14 48 7.37 12 8.02 17 48 16.20 8.11 13 8.— 17.49 17.56 8.35 14 7.58 17.51 19.30 Tijdens de oods rabbijn fsn gered van e nazi's. MirdsZenty Pt. ■raging heeft tegen Kardi- oerde proces :rikaanse ge- voor de dag ins zijn zeg- dszenty ge- ïgenis uit te brief wordt vliegtuig ge le de brief te gerichte brief at, vóór Don- «beuren. porden uitge- s tegen Ame- wil ook be- van Amerika spionnage. Ik en een vlieg- uitweg. indszenty." ioor de Kar- postscriptum rbrenger van ereidingen te de ontsnap- postscriptum >1 voor de pi- g 4000 dollar, rug te zullen leze brief on- leden te heb- dindszenty in ,an „Koczak" e overbrenger aoeten. Peter iecretaris van itie te Boeda- d te Wenen ;ak binnen 48 fest verlaten. Amerikaanse ïerikaanse le- verzocht Kac- ag te roepen het gerechts- ens de vraag, [dinaal tijdens beiden in No- Voor een klein land als België Ir een alliantie met een groot land als Amerika een stoutmoedig po litiek gebaar". Spaak betoogde dat aan de eco nomische welvaart van België een dergelijke Europese organisa tie ten grondslag kan liggen. Wat de economische positie van België betreft, zeide Spaak: „onze positie is zeer merkwaardig, er een record-uitvoer en toch zijn er 240.000 werklozen. Zulks is aan een onevenwichtige economie tc wijten. Alleen de metaalindustrie bloeit, terwijl de andere met moeilijkheden te kampen hebber Tot slot verklaarde Spaak dat er thans demagogie van tweeërlei vorm werd bedreven. „Alleen wanneer men zich op eerlijke wijze van zijn belastingpl cht kwijt, kunnen de belastingen worden verminderd", aldus Spaak. cui u tcii-iu afwisselend in de opleidingskam pen bevinden, nemen onder Engels commando deel aan de bezetting van Duitsland. Een Deense bri gade van circa 4000 man ligt in Oldenburg Ongeveer een gelijk aantal eenheden doet in Denemar ken zelf dienst en deze zijn o.a. op Bornholm, het Malta van de Oostzee, gestationneerd. Zij zijn slechts onvoldoende met zware wapens uitgerust; het aantal vliegtuigen en personeel ter be diening hiervan is gering. Eerst kortgeleden werd de aanschaffing van een groot aantal lichte ma chinegeweren van binnenlandse herkomst en Amerikaans kaliber goedgekeurd. Voorts heeft men besloten 60 straalvliegtuigen aan te kopen, maar de voor dit doel naar Londen gezonden missie on dervindt moeilijkheden bij het ver krijgen van aanbiedingen van de in aanmerking komende fabrie ken. De marine heeft, naast (en aantal oude, prac.tdsch ontoruik- noeira. Denemarken beert een budget-plan voor een hernieuwing der luchtmacht en luchtafweer met 122 millioen Deense Kronen jaarlijkse uitgaven te behandelen. In Denemarken is de legerleiding er thans mee begonnen op eigen houtje alle resten van het enorme oorlogsmateriaal, dat door de ge allieerden werd buitgemaakt en wat door de Duitsers voor het grootste deel zinloos was ver nield, weer te herstellen voor haar eigen doeleinden. Het Deen se budget voor verdediging uit gaven, waaraan een grens is ge steld van 425 millioen Kronen jaarlijks, is het onderwerp van levendige discussies tussen de verschillende legeronderdelen, die verklaren veel te weinig middelen te ontvangen om een krachtige en doelmatige verdediging op te bouwen. De flank in het Noorden is dus zwak, zo niet zelfs open. (Nadruk verboden) (Unicos P.) regering" van jaarao» vwiwwu- den tot samenwerking met de Griekse regering bekend had ge maakt. Volgens het bericht van de ra dio der opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervui len" en „van elke plicht onthe ven" Het besluit was „ergens" in het gebied van het Grammosge- bergte in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen. De zitting van het hoofdbestuur werd door 26 leden bijgewoond, aldus dit radiobericht Ook Ohrysa Hat- zivassilioe, voormalig echtgenote van Roessos, Minister van Buiten landse Zaken in de „democrati sche regering", zou ook van alle plichten ontslagen zijn, daar zij ook ernstig ziek was en rij onmo gelijk enige „taak van de partij" kon vervullen. couden oi alleen >ofd- en keelpijn? rloos zo'n kou toch gevolgen kunnen zilnl Bestrijdt de tem 'n „AKKERTJE" >ed. „AKKERTJES" sren en verdrijven het AKKER-merkl reet! ngez. Med.) verzoek van woordiger der F. Oom de ichouwing te s de B. F. O. zodanige uit- ijB de voorge- met de Re- op ongunstige t befmvioeden, elijk zou wil lede een punt gemaakt dat, besprekingen - iltaten zouden jnlijk mogelijk -.noemde Repu- een gezamenlijk standpunt met betrekking tot meergenoemde resolutie te bepa len, hetgeen, naar het ons voor komt, zowel in het binnenland als in het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B. F. O... alleen. Intussen zal de B. F. O. op deze aangelegenheid gaarne terugkomen en mogelijk te zijner tijd alsnog van haar oor deel laten blijken, aldus besluit de brief van de B. F. O. In haar vergadering van Vrij dag heeft de B F. O. besloten, dat de reeds ingestelde contact commissie uit de B. F. O. tot het onderhouden van het contact tus sen de B. F. O. en de Republikein se leiders, tevens zal worden be last met het onderhouden van het contact tussen de B. F. O. en de voorlopige federale regering. vember 1948 enige hulp om uiur.- het 'buitenland te ontsnappen iw» beloofd. De Kardinaal antwoordde, d*t öhapin hulp om te ontsnappe* had -beloofd, doch dat hij gezegd had liever in Hongarije te wille» blijven. Vervolgens werd Dr. Wjygté verhoord. Hij bleef zitten omdat hij een zwak hart heeft, zo seide hij. Hij gaf bijzonderheden over de verkoop van dollars va* de Kardinaal aan Prins Esterfeaaf tegen 32 forints per dollar, drie maal zoveel als de officiële koer». Hierna werd de grijze Dr. Gabor Horvath, financieel secretaris va» Esterhazy, opgeroepen. Deze ver klaarde bijna 35 jaar in dienst van Esterhazy geweest te rijn en 'ajj nam de gehele schuld voor de ille gale dollar-tramsact'es op rich e» zeide het Hof, volledig verant woordelijk te zijn voor de finan ciële zaken van de Prins. Laatst genoemde wist niets af va» de aankoop van bijna 30.000 dollar van Kamhiriaal M'ndszenthy. De Prins bestreed de laatste verkla ring, van zijn secretaris en zeide, dat het rijn geld was geweest en hij, niet zijn secretaris, verant woordelijk was voor de doU*r- transacties. De secretaris is onder arrest, doch heeft nog niet terechtge staan, Het geld, dat naar Oosten rijk was gesmokkeld, was bestemd geweest voor de modernisering van het landgoed van de Prin» ia Oostenrijk. Terwijl de echtgenote van de Prins, vroeger prima ballerina van de Opera te Boedapest, Ame- linda Ottrubay, in angstige span ning het proces volgde, beduidde het Hof Dr. Horvath, dat hij weer naar zijn plaats kon gaan. Hj maakte eerst een buiging voor de President en daarna voor zijn werkgever voordat hij wegging. Na een korte onderbreking van de zitfc'ng deelde de President van het Hof mede, dat hij en de an dere vier rechters het erover eens waren, dat het voorbeeldige ge drag van Dr. Miklós Nagy tijdens de oorlog door het Hof in aan merking moest worden gemomen. De President las een verklaring voor, waarin gezegd werd, dat Dr. Nagy persoonlijk 86 kinderen uit de handen van de Nazi's had ge red en zijn invloed had aar gewend ten behoeve van gedoopte Joden en andere door de Nazi s vervoeg den. Het Hof verwierp de verzoe ken voor een onderzoek naar de geestvermogens van Ispanky en i Esterhazy. Onder het publiek in de recht zaal bevonden z'ch leden van de 1 gezinnen van terechtstaande func tionarissen van vakvereni'gttogeB advocaten, priesters, leden va» ooeren- en vrouwenorganisaties en poFttie-beambtem. De ritting werd tot hedeutt ver daagd. St. Anton am Ariberg" i* Ty rol, bet plaatsje waar het Konink lijk Paar een vaeantie gaat d«*or- 'orengen, is een dorpje va» 1400 inwoners, ligt 1304 meter bove» de zee en aan de spoorlij» va» Wenen naar Zwitserland e» Frankrijk Het is het voornaam ste wintersportcentruan van Oos tenrijk, van ouds bekend om rij» ideale skiterreinen en het i» sinds vele jaren beroemd door dr grote Oostenrijkse skileraar Han nes Schneider, die aldaar aaj» wintersportschool gevestigd had. Gladde berghellingen. Bonder noemenswaardige hindernissen, hoge hergen met lanige afdalingen, een schitterend natuurschoon, er een ideaal klimaat hebben dit dorpje in de loop der jaren tot een dorado voor skilopers uit alle lan den gemaakt. De top van de berg Galrig is met St. Anton door een kabelbaan verbonden, dat de wintersportlief- hebbers binnen enkele minuten tot een hoogte van 2080 meter vervoert. Bovendien staan twee ski-liften ter beschikking, die eea hoogte van resp 1454 en 1544 meter bereiken. Tijdens het win terseizoen is St. Anton het tref punt van de internationale sport wereld. Reeds in Dec. j.l. was een groep Belgische skilopers aan de trai ning, het Tsjechische nationale team was met Kerstmis aan het oefenen voor grote skiwedstrijden, Engelse en Franse clubs zijn voortdurend gasten in St. Anton, en met het begin van dit jaar zjjn talrijke skiliefhebbers uit Ame rika, Zwitserland en Italië aan gekomen. De Chinese Minister-President, is per vliegtuig van Sjanghai naar Canton vertrokken. Hij ver klaarde, dat de regering van Za terdag af officieel te Canton ge vestigd zou zjjn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1