ïaaSMindszentyc.s. (OU SUP Indonesië in de Veiligheidsraad iTJES VERKLARING VAN STALIN Vreest Noorwegen inval van de Sowjet-Unie? O. MAANDAG 31 JANUARI 1949. lm Reactie nsar aanleiding van resolutie in Veiligheidsraad C. V. G. 0. wacht op formeel bericht Veiligheidsraad Franklin Roosevelt Jr. over Nederlands gemis aan verantwoordelijkheid in Indonesië Geslaagde revolutie in Paraguay? io.se eidsraad „St, Anton am Ariberg" in Tyrol De Chinese regering Frankerlng by AbonnementTerneuzen WEEKS VER WACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandag avond Ongeveer dezelfde temperatuur Tijdelijk afnemende doch later weer wat toenemende wind tussen West en Noord. Op de meeste plaatsen droog weer met toenemende bewolking. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. ZEEUW 4e Jaargang No. 1028 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1,80. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertentie»; 5 regels 60 cent. tedere regel njeer 12 o-.t af melding: Brieven oud** nr. Bureau var. dit Bli," 10 cent meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J- van de Sands Temeuzen Abonnementsprji s 3,25 per kwartaal- „WIJ WENSEN GEEN STAAT ACHTER TE Ij ATEN, WAARIN EEN BEPAALDE MINDERHEID OP JAVA ALLE ANDERE GROEPEN OF GEBIEDEN VAN DE ARCHIPEL OVERHEERST" ALDUS DR. VAN ROYEN. In het verloop van zijn rede zeide Dr. Van Royen nog: „De kwestie waar het om gaat is niet of Indonesië onafhankelijk zal worden, want dat hebben wij reeds lang beloofd, maar hoe de structuur ervan Zal-zijn en onder welke leidinij de nieuwe onafhan kelijke staat zijn bes-taan zaï be ginnen. Wij zijn vastbesloten ge< n staat achter te laten, waarin een bepaalde minderheid op Java alle andere groepen en gebieden van de Archipel overheerst, noch een staat, die feitelijk, door een dicta toriale groep wordt beheerst. Ik moet derhalve er 'op wijzen, dat, ofschoon wij) volkomen de belang stelling begrijpen, die gekoesterd wordt voor de ontwikkeling in Indonesië door de te New Delhi vertegenwoordigde regeringen, de onderstelling, die de basis vormde van hun resolutie, fundamenteel onjuist is." METEN MET TWEE MATEN. Dr. Van Royen critiseerde ver volgens het feit, dat verscheidene te New Delhi vertegenwoordigde regeringen op eigen initiatief de Nederlandse Regering doorgangs faciliteiten hadden geweigerd. „Het-schijnt onloochenbaar"', al dus Dr. Van Royen, dat een. der gelijke maatregel, die los van de Veiligheidsraad tegen een lid van de Ver. Naties is genomen, niet in overeenstemming is met de be ginselen en de geest van. het Handvest. Tenslotte moet ik be kennen, dat de resolutie van New Delhi meer indruk op ons zou hebben gemaakt, als zij niet, ge lijk sommige leden, van'de Veilig heidsraad, zo duidelijk het bewijs had geleverd, dat er met twee maten gemeten wordt. De reso lutie gaat, zo wordt gezegd, van het Handvest uit en van de be wering, dat Nederland vredes- breuk en een daad van agressie gepleegd heeft en zij dringt aan op onmiddellijke en volledige vrij heid voor de Republikeinse lei ders. De conferentie werd gehou den in Hyderabad House. Nu hen ill toevallig een brief ontvangen, aan mij geadresseerd door het hoofd van de Hyderabad-delegatie aan de V.N. en gedateerd: Karak- tsji, 18 Jan. 1949. Dè brief luidt: Uwe Excellen tie wees er terecht op, dat de Ni zam feitelijk een gevangene was van de Indische militaire regering en niet kan doen wat hij wil. ik moge er te uwer informatie aan toevoegen, dat de Indische mili taire redering in Hyderabad de premier, Laïk-Ali, en de andere Ministers van zijn idabinet gevan gen gehuoden heeft sinds de In dische troepen op 19 September 1948 Hyderabad binnentrokken. De regering van fcidüa betitelde de invasie van Hyderabad als een „politiële actie" ter handhaving van orde en gezag in Hyderabad en verkondigde wijd en zijd, dat de toestanden aldaar weer bijna normaal waren geworden. Nu rijst dus de vraag hoe zij deze bewe ring over het herstel van orde en gezag in Hyderabad en haar eis voor de onmiddellijke vrijlating van zekere Indonesische Minister in overeentsiemming kon brengen met de voortdurende internering van de Ministers van Hyderabad, wier enige fout is geweest, dat zij zich kantten tegen Indische agres sie en maatregelen hadden geno men om hun land tegen deze agressie te beschermen." De brief citerend, zeide Dr. Van Royen, dat de schrijver vermeld de, dat de Indische autoriteiten niet alleen' oogluikend de massa slachting van de Mohammedaanse bevolking in Hyderabda en het «joven van haar bezittingen had den toegestaan, maar ook de vrij willigers, die zich tegen hen in Hyderabad hadden verzet, on menselijk behandelden. Dr. Van Royen citeerde vervolgens letter lijk: „Andere berichten, die zo nu •n dan ontvangen werden, tonen aan, dat duizenden mensen onder de erbarmelijkste omstandigheden uit Hyderabad worden getrans porteerd. De Indische gedelegeer de beweerde in de vergadering van de Veiligheidsraad op 28 Sep tember 1948, dat er geen censuur bestond in Hyderabad. In werke lijkheid echter 'is er niet alleen een scherpe censuur, doch wordt de gehele plaatselijke pers ge muilkorfd.". „Mijn Regering voelt zich go- noopt, aldus Dr. Van Royen, ,.de Veiligheidsraad er op te wijzen, dat de resolutie juist de tegenge stelde uitwerking zal hebben van wat de initiatiefnemers beogen. Zij zal in werkelijkheid leiden tot de schadelijkste gevolgen voor Indonesië, voor Nederland en voor de V. N." Dr. Van Royen besloot met de volgende woorden: „Mijn Regering zal deze resolutie ten uitvoer leggen voorzover zij te verenigen is met de verantwoor delijkheid van Nederland voor de handhaving van werkelijke vrij heid en orde in Indonesië, een verantwoordelijkheid, d e niemand anders op dit ogenblik van ons kan overnemen". INDIA BESTREED DE BRIEF OVER HYDERABAD. Onmiddellijk nadat Dr. Van Roy en zijn rede hacr beëindigd, be streed de Indische gedelegeerde Gopala Menon de brief over Hy derabad. Hij zeide: „Om te begin nen werd de Nizam door de Indi sche Regering in het geheel niet geïnterneerd en is hij net zo vrij als de Premier van India om te gaan waar hij wil, naar welk deel van de wereld ook. Ik wil zelfs verklaren dat de Nizam gevangen gehouden werd door een kleine kliek in Hyderabad en het Indi sche troepen waren, die hem zijn volledige vrijheid teruggaven. Niet alleen de Nizam, maar ook de be volking van Hyderabad werden door de Indische troepen bevrijd. Ook is 't niet waar, dat er cen suur zou -bestaan in Hyderabad. Waarnemers uit alle delen van, de wereld kunnen Hyderabad vrij be zoeken en de werkelijke stand van zaken aldaar opnemen. Ik zou willen voorstellen, dat de Nederlandse autoriteiten dezelfde faciliteiten verlenen aan de mili taire waarnemers in Indonesië". STEMMING OVER DE RESOI.i ri'i De Raad ging vervolgens over tot stemming over de resolutie in haar geamendeerde vorm. De preambule werd aangenomen met 8 stemmen vóór en 3 onthoudin gen (Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Oekraïne). Het Sowjet-amendement, aan dringend op de onmiddellijke te rugtrekking van de Nederlandse troepen werd verworpen met 4 stemmen vóór bij 7 onthoudingen. Het artikel betreffende onmid dellijke staking der vijandelijk- hedien, zowel door de Nederlandse Heden, 31 Januari 1949, viert H.K.H. Prinses Beatrix haar elfde verjaardag. troepen als de Indonesische guerilla's, werd aangenomen met 8 stemmen vóór en 3 onthoudin gen (Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Oekraine). Het volgende artikel, dat ver zoekt om de onmiddellijke vrijla ting van Indonesische leiders en vrijheid om hun functies in 't ge bied van Djogja uit te oefenen, werd goedgekeurd, waarbij alleen Frankrijk zich van stemming ont hield!. Dat deel van de "resolutie, dat de commissie machtigt be hulpzaam te zijn bij de onderhan delingen voor de vestiging van een federale interim-regering vóór 15 Maart, werd aangenomen met de gebruikelijk drie onthou dingen. De Raad nam ook de aanbeve ling aan voor verkiezingen, te hou den tegen 1 Oct., over en voor de overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van In donesië niet later dan 1 Juli 1950. De Raad behandelde daarna in snel tempo de andere voorzienin gen voor een commissie der V. N. voor Indonesië en het verlenen van bevoegdheid aan deze commis sie tot toezicht op de verkiezingen en het doen van aanbevelingen t.a.v. de terugtrekking van de Ne derlandse troepen en de gebieden die aan het Republikeinse bestuur moeten worden teruggegeven. Bij de stemming over deze on derdelen van de resolutie sloot Argentinië zich bij de onthouders aan, zodat de uitslag van de stem ming was: 7 vóór en 4 onthou dingen. Over de resolutie in haar ge heel werd niet gestemd, doch daar iedere paragraaf de vereiste meer derheid had verkregen, kondigde de voorzitter aan, dat de resolutie was aangenomen. Hierna werd de zitting verdaagd. Naar 'Zondag werd gemeld, heeft generalissimus Stalin, in ant woord op vragen van de „Inter national Nëws Service" verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn gezamenlijk met de Verenig de Staten te verklaren, dat geen van beide regeringen enige voor nemen heeft om haar toevlucht te nemen tot oorlog. Stalin zeide, dat hij geen be zwaar zou hebben tegen een ont moeting met president Truiman om een wereldvredespact op te stellen. De „International News Servi ce" is eigendom van de Ameri kaanse krantenkoning Hearst. Op de vraag, of de regering van de Sowjet-IUnie bereid zou zijn om tezamen met de Verenig de Staten een program, zoals ge leidelijke ontwapening in overwe ging te nemen, verklaarde Stalin, dat de Sowjet-Unie met de Ver enigde Staten kon samenwerken in de tenuitvoerlegging van maat regelen, die tot geleidelijke ont wapening zouden leiden. Stalin verklaarde, dat de Sow jet-Unie geen ibeletsel zag voor de opheffing van de vervoersres- tricties in Berlijn indien de rege ringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zouden in- stemmen met een uitstel van de stichting van een afzonderlijke West-Duitse staat, totdat de raad van Ministers van Buitenlandse Zaken het Duitse probleem als- één geheel kon beschouwen iStalin zeide, dat het echter noodzakelijk zal zijn, dat ver- keers- en Kandeisrestricties, die door de driomogendheden als te genmaatregelen zijn genomen, .worden opgeheven. Stalin legde deze verklaring af op 27 Januari in antwoord op vra gen hem gesteld door Kingsbury Smith, algemeen Europees direc teur van de „International News Service". De vragen en Stalin's antwoor den hierop zijn Zondagavond door radio Moskou uitgezonden. TEKST VAN STALIN'S VERKLARING. 1. Vraag: Zal de Sowjet-Unie bereid zijn besprekingen te voe ren over de kwestie om tezamen met de Verenigde Staten een de claratie te publiceren, dat geen van beide regeringen enig voorne men heeft om met de ander in oorlog te treden? Stalin: ,,pe Sowjet-Russische re gering zou bereid zijn de kwestie een dergelijke declaratie te publi ceren in overweging te nemen." 2. Vraag: Is de Sowjet-Russi sche regering bereid met de rege ring van de Verenigde Staten sa- Volgens de Oslose correspon dent der „Sunday Graphic" heeft Noorwegen troepenversterkingen naar zijn Noordgrenzen gezonden als voorzorgsmaatregel tegen een gevreesde invalspoging van de Sowjet-Unie. „De grensverdedigingen worden versterkt wegens de toenemende vrees, dat het rode leger zal pro beren verdekte .machtsverdedigin gen uit te voeren om Noorwegen te weerhouden, zich bij het voor gesteld Atlantisch Verdrag aan te sluiten. Deze vrees kreeg Zater dag meer voedsel, toen de tegen Engeland en Amerika gerichte uitbarsting van propaganda van het Kremlin Scandinavië waar schuwde zich buiten een defensief verbond van democratische lan den te houden. De vrees voor een binnentrekken van het rode leger neemt in het verre Noorden toe, waar Noorwegen over een 500 600 kilometer aan de Sowjet-Unie grenst," aldus deze correspondent. De grote politiemacht, die de conferentie der Scandinavische Premiers te Oslo bewaakt, is be doeld als bescherming tegen iede re poging van communistische zijde tot een aanslag. Het belang rijkste punt voor de Noren bij de besprekingen is, z<j vervolgt de correspondent, de vraag welke rol Zweden zou spelen indien de Sow jet-Unie een inval in Noorwegen over Zweeds grondgebied zou wil len doen. Gepoogd wordt deze kwestie -te regelen. De correspon dent van het blad te Stockholm verklaarde, dat de aankondiging van Britsq marine-manoeuvres iii de Poolwateren er toe heeft bij gedragen de vrees voor Sowjet- Russisch geweld te vergroten. De manoeuvres zouden zijn bedoeld om Noorwegen te steunen in het geval de Sowjet-Unie Noorwegen zou chanteren. GESPANNEN VERHOUDING TUSSEN DE 'SOWJET-UNIE EN NOORWEGEN. De Sowjet-Unie heeft Noorwe gen verzocht om toelichting van zijn houding ten aanzien van het Noord-Atlantisch Verdrag, „in het bijzonder rekening houdend met de omstandigheid, dat Noorwegen een gemeenschappelijke grens met de Sowjet-Unie heeft. Dit verzoek was vervat in een verklaring van Afanarief, Sow jet-Russische Ambassadeur te Os lo, aan Echilstad, secretaris-gene raal van het Noorse Ministerie van Buitenlandse Zaken. ,,De Sowjet-Unie verzoekt inge^ licht te worden, of de persberich ten, dat Noorwegen zich bij de At lantische Unie zal aansluiten, in overeenstemming zijn met de fei ten, en ook of de Noorse Rege ring enige verplichtingen op zich neemt tegenover deze Unie ten aanzien van het instellen van luchtvaart- of vlootbases op Noors grondgebied," aldus deze verkla ring, waarin herhaald wordt, dat het Noord- Atlantisch Verdrag bui ten het kader der Verengide Na ties wordt gesloten. De Sowjet-Unie acht eveneens voldoende gronden aanwezig om te bewerken, dat de leidende krachten deze nieuwe internatio nale groepering trachten te ge bruiken om luchtvaart- en vloot bases op te richten In verschillen de delen van de wereld en in het bijzonder op het gebied van de landen, die dicht bij de grenzen van dfe Sowjet-Unie liggen, aldus deize verklaring. In diplomatieke kringen te Lon den beschouwde men het Sowjet- Russische verzoek aan Noorwegen als een bevestiging van het ver moeden, dat de verklaring van het Sowjetrussische departement van Buitenlandse Zaken over het Atlantisch pact voornamelijk ge richt was tegen de Scandinavische landen. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, verklaarden gezag hebbende kringen te Parijs niets te weten van Noorse militaire maatregelen aan de grens met de Sowjet-Unie, waarvan Britse bla den gewag hebben gemaakt. Het Noorse ministerie van Bui tenlandse Zaken ontkende, dat er troepen naar de Noors-Russische grens waren gezonden. Het Noorse parlement zal in de loop van deze week waarschijn lijk Woensdag in besloten ver gadering bijeenkomen ter bespre king van een antwoord op de Rus sische nota, zo wondt te Oslo ver namen. men te werken in het nemen van maatregelen ten einde een wereld vredesverdrag tot stand te bren gen, dat tot geleidelijke ontwape ning sou' leiden Stalin: „Natuurlijk zou de Sow jet-Russische regering geheel be reid zijn maatregelen te nemen, die zouden leiden tot de verwezenlij king van een vredespact en tot geleidelijke ontwapening". 3. Vraag: Indien de regeringen van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk instemmen om de stichting van een afzonderlijke West-Duitse regering uit te stel len, hangende een bijeenkomst der Ministers van Buitenlandse Zaken ter .bespreking van de Duitse kwestie als geheel, zal de rege ring van de Sowjet-Unie dan be reid zijn de restricties op de ver bindingen tussen Berlijn en de Westelijke zones van Duitsland op te heffen? Stalin: „Mits de drie betrokken regeringen de in deze vraag ver melde voorwaarden in acht ne men, ziet de regering van de Sow jet-Unie geen bezwaar tegen het opheffen van de vervoersrestric- ties, mits de restricties, die door de drie mogendheden aan vervoer en handel zijn opgelegd tegelijker- lijd Vt orden opgeheven 4. Vraag: Is Uwe Excellentie bereid op een voor beiden geschik te plaats president Truman te ontmoeten om de mogelijkheid van "het sluiten van een dergelijk wereldpact te bespreken? Stalin: „Ik heb reeds verklaard, dat er geen bezwaar is tege* een dergelijke ontmoeting." Buiten hetgeen Dr. Van Royen Vrijdag in de Veiligheidsraad over de resolutie namens de Nederland se Regering heeft gezegd, was Zaterdagmorgen.in officiële krin gen geen commentaar. Men deelde ons slechts mede, dat het Nederlandse kabinet zich op zeer korte termijn over de door het aannemen van de reso lutie ontstane situatie zal bera den. De woordvoerder van de com missie voor goede diensten ver klaarde naar aanleiding van de in de Veiligheidsraad aangenomen resolutie. „De commissie voor goede dicpsten wacht formeel be richt af van de Veiligheidsraad inzake de bepalingen van de re solutie. Zodra dit bericht ia ont vangen zal de commissie verga deren ter 'bespreking van haar nieuwe mandaat". In een rede, die Vrijdagavond tijdens een diner, dat door de Ver eniging „Amerikanen voor Demo cratische Actie" gegeven werd. zeide Franklin Roosevelt Jr., zoon van wijlen President Roosevelt, dat de Nederlandse Regering blijk gegeven heeft „een totaal gemis aan verantwoordelijkheid na Indo nesië". Hij stelde de vorming va* een liga voor, die de volgende doelstel lingen heeft: 1. directe vestiging van vrije en onafhankelijke regeringen in alle koloniale bezittingen; 2. vorming van 'n „pool" door de deelnemende landen van ai hun technische en financiële hulpbron nen tot het bijdragen aan de ont wikkeling van een stabiele econo mie in de betreffende1 gebieden. Volgens te Buenos Aires ont vangen berichten is president Na- talicio Gonzalez van Paraguay door een revolutie te Asuncion ten val gebracht. Hij zou, samen met zijn Minis ter van Financiën, Lenadro Prie- to, asyl hebben gezocht in de Bra ziliaanse bergen. >rys: t.; minimum ïntie 1,50. advertenties tddags 4 uur idvertenties: t ct.; iedere 2 cent. Ver leven onder van dit Blad sr. irtaal. Feb. ZON EN MAAN Opk. Ond. Opk. Oeé. 1949 Zon 5 8.15 17.34 6 8.13 17.38 7 8.11 17.38 8 8.10 17.40 9 8.08 17.42 10 8.06 17.44 11 8.04 17.46 12 8.02 17 48 13 8.— 17.49 14 7.58 17.51 Maan 10.58 1113 11.42 12.26 13.28 14 4$ 16.20 17.56 19.30 1.S3 3.16 4 29 6.44 6.48 7.37 til 8.35 8.6S Tijdens de oods rabbijn .■en gered van ie nazi's. Mirdsz-enty Pt. ■raging heeft tegen Kardi- 'oerde proces irikaanse ge- voor de dag ;ns zijn zeg- dszenty ge- ïgenis uit te brief wordt vliegtuig ge le de brief te gerichte brief it, vóór Don- jbeuren. vorden uitge- s tegen Ame- wil ook be- van Amerika spionnage. Ik en een vlieg- uitweg. indszenty." loor de Kar- postscriptum rbrenger van ereidingen te de ontsnap- postscriptum J voor de pi- g 4000 dollar, rug te zullen leze brief on- leden te heb- dindszenty in An „Koczak" e overbrenger aoeten. Peter ■ecretaris van itie te Boeda- 'd te Wenen ak binnen 48 est verlaten. Amerikaanse 'lerikaanse le- verzocht Koc- jg te roepen het gerechts- 3ns de vraag, dinaal tijdens beiden in No- i couden oi alleen >ofd- en keelpijn? rloos zo'n kou toch gevolgen kunnen ztjnl Bestrijdt de lem 'n „AKKERTJE" Ded. „AKKERTJES" eren en verdrijven het AKKER-merkl reet! i 11v ngez. Med.) vember 1948 enige hulp r-m usw,- het buitenland te ontsnappen bad beloofd. De Kardinaal antwoordde, dat Chapin hulp om te ontsnappe* had beloofd, doch dat hij gezegd had liever in Hongarije -te wille* blijven. Vervolgens werd Dr. Wjygle verhoord. Hij bleef zitten omdat hij een zwak hart -heeft, zo «0de hij. Hij gaf bijzonderheden over de verkoop van dollars va* de Kardinaal aan Prins Esterkaair tegen 32 forints per dollar, drie maal zoveel als de officiële koer». Hierna werd de grijze Dr. Gaibor Horvath, financieel secretaris va* Esterhazy, opgeroepen. Deze ver klaarde 'bijna 35 jaar in dienst van Esterhazy geweest te zfu es. iij nam de gehele schuld voor de ille gale dollar-trairisaoties op zich e* zeide het Hof, volledig' verant woordelijk te zijn voor de föaa*- eiële zaken van de Prins. Laatst genoemde wist niets af va* de aankoop van -bijna 30.000 dollar van Kaïrdkaal Mnd-szenthy. De Prins bestreed de laatste verkla ring van zijn secretaris en zeide, dat het zijn geld was geweest en hiji niet zijn secretaris, verant woordelijk was voor de doUar- transacties. De secretaris ie onder arrest, doch heeft nog niet terechtge staan. Het geld, dat naar Oosten rijk was gesmokkeld, was bestemd geweest voor de modernisering van het landgoed van de Prins bi Oostenrijk. Terwijl de echtgenote van do Prins, vroeger prima ballerina van de Opera te Boedapest, A»e- linda Ottrubay, in angstige span ning het proces volgde, beduidde het Hof Dr. Horvath, dat hij weer naar zijn plaats kon gaan. H| maakte eerst een buiging voor de President en daarna voor zijn werkgever voordat hij wegging. Na een korte onderbreking van de zitt'ng deelde de President van het Hof mede, dat hij en de an dere vier rechters het erover eens waren, dat het voorbeeldige ge drag van Dr. Miklós Nagy tijdens de oorlog door het Hof in aan merking moest worden genomen- De President las een verklaring voor, waarin gezegd werd, dat Dr. Nagy persoonlijk 86 kinderen uit de -handen van de Nazi's had ge red en zijn invloed had aangewend ten behoeve van gedoopte Joden en andere door de Nazi's vervolg den. Het Hof verwierp de verzoe ken voor een onderzoek naar de i geestvermogens van Ispanky en Esterhazy. Order het publiek in de recht - I zaal bevonden z'ch leden van de gezinnen van terechtstaande func tionarissen van vakverenigwDgea, advocaten, priesters, leden va» ooeren- en vrouwenorganisaties en pol-'ttie-beambten. De ritting werd tot hedeu# - daagd. crisis geloven en de moed ïafèh zakken op te beuren. Men moet Zijn persoonlijke moeilijkheden in het algemeen verband zien. O ongerustheid en onze vrees voor Sen nieuwe oorlog gaan te ver ▼,ele lieden menen dat wij aan de vooravond van een nieuwe oorlog Btaan. Geloof me, deze mening houdt geen steek. In zoverre -mjj-n blik reikt zie ik geen wereldoord, fei het verschiet. Het is waar, toestand is niet al te zeker, wij hebben aan vele moeilijkheden bet hoofd te bieden". Spaak sprak de hoop uit, dat het tussen de twee tegenover el kaar staande werelden tot een Vergelijk zou -komen. „Ik geloof biet dat zu-lks onmogelijk is. Wij 'taan o,p een keerpunt in onize ge schiedenis. Op dit ogeir.tolik poogt een eommunist'sche doctrine een thosofische doctrine en levensbe schouwing te worden, die niet met Voor een klein land als België ir een alliantie met een groot land als Amerika een stoutmoedig po litiek gebaar". Spaak betoogde dat aan de eco nomische welvaart van België een dergelijke Europese organisa tie ten grondslag kan liggen. Wat de economische positie van België betreft, zeide Spaak: „onze positie is zeer merkwaardig, er een record-uitvoer en toch zijn er 240.000 werklozen. Zulks is aan een onevenwichtige economie tc wijten-. Alleen de metaalindustrie bloeit, terwijl de andere met moeilijkheden te kampen hebber Tot slot verklaarde Spaak dat er thans demagogie van tweeërlei vorm werd bedreven. „Alleen wanneer men zich op eerlijke wijze van zijn belastingpl cht kwijt, kunnen de belastingen worden verminderd", aldus Spaak. t cui n tcn-ioi afwisselend in de opleidingskam pen bevinden, nemen onder Engels commando deel aan de bezetting van Duitsland. Een Deense bri gade van circa 4000 man ligt in Oldenburg Ongeveer een gelijk eantal eenheden doet in Denemar ken zelf -dienst en deze zijn o.a. op Bornholm, het Malta van de Oostzee, gestationneerd. Zij zijn slechts onvoldoende met zware wapens uitgerust; het aantal vliegtuigen en personeel ter be diening hiervan is gering. Eerst kortgeleden werd de aanschaffing van een groot aantal lichte ma chinegeweren van binnenlandse herkomst en Amerikaans kaliber goedgekeurd. Voorts heeft men besloten 60 straalvliegtuigen aan te kopen, maar de voor dit doel naar Bonden gezonden missie on dervindt moeilijkheden bij het ver krijgen van aanbiedingen van de in aanmerking komende fabrie ken. De marine heeft, naast >en aantal oude, practisch onbruik- noema. Oenemarken neen een budget-plan voor een hernieuwing der luchtmacht en luchtafweer met 122 millloen Deense Kronen jaarlijkse uitgaven te behandelen. In Denemarken is de legerleiding er thans mee begonnen op eigen houtje alle resten van het enorme oorlogsmateriaal, dat door de ge allieerden werd buitgemaakt en wat door de Duitsers voor het grootste deel zinloos was ver nield, weer te herstellen voor haar eigen doeleinden. Het Deen se budget voor verdediging uit gaven, waaraan een grens is ge steld van 425 millioen Kronen jaarlijks, is het onderwerp van levendige discussies tussen de verschillende legeronderdelen, die verklaren veel te weinig middelen te ontvangen om een krachtige en doelmatige verdediging o-p te bouwen. De flank in het Noorden is dus zwak, zo niet zelfs o-pen. (Nadruk verboden) (Unicos P.) regering' van Maraos vwi waai den tot samenwerking met de Griekse regering (bekend had ge maakt. Volgens het bericht van de ra dio der opstandelingen is Markos „ernstig riek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervul len" en „van elke plicht onthe ven" Het besluit was „ergens" in het gebied van het Grammosge- bergte in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen. De ritting van het hoofdbestuur werd door 26 leden bijgewoond, aldus dit radiobericht Ook Chrysa Hat- rivassilioe, voormalig echtgenote van Roessos, Minister van Buiten landse Zaken in de „democrati sche regering", zou ook van alle plichten ontslagen zijn, daar zij ook ernstig riek was en zij onmo gelijk enige „taak van de party" kon vervullen. verzoek van woordiger der F. O, om de ichouwing te s de B. F. O. zodanige uit- rjs de voorge- 1 met de Re- op ongunstige |l bcfmvloeden, elijk zou wil lede een punt ge-maakt dat, besprekingen tlta.ten zouden j-nl'ijk mogelijk .noemde Re-pu- een gezamenlijk standpunt met betrekking tot meergenoemde resolutie te bepa len, hetgeen, naar het ons voor komt, zowel in het binnenland als in het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B. F. O... alleen. Intussen zal de B. F. O. op deze aangelegenheid gaarne terugkomen en mogelijk te zijner tijd alsnog van haar oor deel laten blijken, aldus besluit de brief van de B. F. O. In haar vergadering van Vrij dag heeft de B F. O. besloten, dat de reeds ingestelde contact commissie uit de B. F. O. tot het onderhouden van het contact tus sen de B. F. O. en de Republikein se leiders, tevens zal worden be last met het onderhouden van het contact tussen de B. F. O. en de voorlopige federale regering. •St. Anton am Ariberg" i* Ty rol, fcet plaatsje waar het Konink lijk Paar een vacantie gaat door brengen, is een dorpje va* 1400 Inwoners, ligt 1304 meter bare» de zee en aan de spoorlij* ran Wenen naar Zwitserland e* Frankrijk Het Is het voornaam ste wintersportcentrum van Oos tenrijk, van ouds bekend ona. sjj* ideale ski-terreinen en bet l» sinds vele jaren beroemd door de grote Oostenrijkse skileraar Han nes Schneider, die aldaar aaja wintersportschool gevestigd had. Gladde berghellingen Bonder noemenswaardige hindentóssen-, hoge bergen met lange afdalingen, een schitterend' natuurschoon er een ideaal klimaat hebben dit dorpje in de loop der jaren tot een dorado voor skilopers uit alle lan den gemaakt. De top van de berg Galrig is met St. Anton door een kabelbaan verbonden, dat de wintersportlief hebbers binnen enkele minuten tot een hoogte van 2080 meter vervoert. Bovendien staan twee ski-liften ter beschikking, die een hoogte van reap 1454 en 1544 meter bereiken. Tijdens het win terseizoen is St. Anton het tref punt van de internationale sport wereld. Reeds in Dec. j.l. was een groep Belgische skilopers aan de trai ning, het Tsjechische nationale team was met Kerstmis aan het oefenen voor grote skiwedstrijden, Engelse en Franse clubs zijn voortdurend gasten in St. Anton, en met het begin van dit jaar rijn talrijke skiliefhebbers uit Ame rika, Zwitserland en Italië aan gekomen. De Chinese Minister-President, is par vliegtuig van Sjanghai naar Canton vertrokken Hjj ver klaarde, dat de regering van Za terdag af officieel te Canton ge vestigd zou zijn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1