C hefarme A AKKERTJE Kerkdiensten Het RODE KRUIS in Indonesië VOOR DE ZONDAG Nood en redding UIT DE PROVINCIE BLOEDWRAAK .OER LIEFDE Geen tijd om ziek te zijn) Dan dadelijk n BRANDHOUT BEVATTE LUCHT AFWEERGRANAAT. De toestand in Noord-Korea Bethesda, aan de voet van de tewjpelber.j is de verzamelplaats va» alle nood van Jeruzalem (Jol5). Daar wachten de toitaden en kreupelen, verlamden en allen die in nood zijn op de beroering van het water uit de hrerï in de hoop op genezing. En aoals deze mensen in Bethesda wachten wij allen op de een of imiere beweging, we hunkeren bevrijding, we roepen om verlossing. We verwachten het n»at allen van dezelfde beweging. De een heeft hier, de ander heeft ergens anders zijn hoop op ge steld. Maar hierin zijn wij gelijk, dat wij het verwachten van de dingen en de miensen. Die moe ten ons verlossing brengen. Maar slag voor slag worden we teleur gesteld. Doodeenzaam voelen we ona. zoals de zieke waarvan sprake is in het teksthoofdstuk ♦Joh. 5) en die in de volle zaai *«t Jezus uitroept: Ik heb geen saeaisMaar hij heeft wel een mens: En welk een mens! De «wens Jezus Christus In deze wereld die is als één groot Bethes- d* is Jezus Christus gekomen. Bethesda betekent: huis der ge wade. Door Zijn "kruis oP Golgo tha is deze wereld geworden een huis der genade. Deze wereld met al haar bewe- apngen gaat onder. Maar Jezus Christus bereidt ons door Zijn Woord en Geest voor op Zijn Ko ninkrijk dat komt. Al onze nood j*ogen we Hem zeggen. Hij weet uitkomst. Hij is de uitkomst. Als we dan maar op Zijn Woord vertrouwen. Want de zieke uit Joh. 5 wordt genezen door het Woord van Jezus. In Zijn Woord is Gods macht en genade aanwezig. Waar dit Woord wordt geloofd, doet het wonderen. Maar het moet geloofd en gehoorzaamd worden. En zo is de vraag: ge loven wij dat Christus present is in Zijn Woord, in Zijn macht, Zijn majesteit, Zjjn genade? Geloven wij dat Hij in Zijn Woord met ons meegaat, ons leidt en beschermt? God wil een gesprek van hart tot hart Het is daarin dat we Hem vinden. En heden, indien Ge zijn stem hoort, verhardt U niet, maar iaat U leiden. NED. HERV. KERK. Jeugddienst Biervliet. Zondag 13 Februari zal Ds. Ter Beet, van Zuidzande, een jeugd dienst leiden in de Ned. Herv. Noodkerk te Biervliet. Na afloop 1 zal er een contact-avond gehou den worden, die georganiseerd wordt door de Jonge Kerk van Biervliet. BATERDAG 22 JANUARI. SATERDAG 29 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 30 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- ainga. *»ek: 10 u. Ouderl. Vergouwe; f.30 u. Ds. W. L. Henmanides, van Hulst, bed. H. Doop. Montenisse: 10 u. Ds. A SoeteT ikouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. .Sas van Gent: 10 u. Wika De Beeuw, van Goes. Jeugddienst. Philippine2 30 u, Ds. J. "van der Graaff. •uiskil: 10 u. Ds. G. van Moor- hel, bed. H.A.2.30 u. Ds. G. van Moorse 1, dankz. "Pemeuzan10 u. Ds. J. van de Graaff, van Sas van Gent; 2.30 u. Ds. J. Scholten. •wamslag: 10.45 u. Ds. J. A. Tal- ma; 3.45 u. de Eerw. Heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. Gezinsdienst. Biervliet: 10 u. de heer P. de Vis ser. •resliejis: 10.30 u. Ds. Wiebosch, bed. H. Doop; 6.30 u. Ds. Scho penhauer. •aözan.d: 10 u. Ds. Barnouw. •roede: 10 u. Ds. Boere. Dankz. H.A. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Nieuwvliet: 2 u. Ds. Doom. •astburg10 u. Ds. Fournier. Retranchement7 u. n.m. Ds. Blom. Schoondijke10.30 Ds. Schopen hauer. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Bediening H. Avondlmiaai. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Wiaterlandkerikje2 u. Ds. Wie bosch. Ujzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Bed. H. Doop. Buidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. iardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- niust Geref. Kerk. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Kaam slag: Ds. J. J, Ritsema. Boutespui: 10 u. leesdienst; 5 u. Ds. H. Pestman, van Terneuzen Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10.30 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Ohr. Geref. Kerk. Eaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Cfirtge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45. 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen; 7, 10 en 7.30 u. open bare samenkomsten; 6.30 u. openlucht Nieuwstr., o.l.v. Luit. Joh. C. v. Huizen en Luit. L. Veeninga. ZWEEDS SCHIP IN NOOD. Scheveningen-radio meldt, van het Zweedse schip „Hervorbratt" te 0336 uur Gmt noodseinen .te hebben opgevangen, waarbij de positie werd opgegeven als 57.41 Noord 6.26 West (ter hoogte van Denemarken) en verzocht werd een reddingboot te sturen om de bemanning van 22 koppen van ooord te halen. Reuter meldt nader, dat de oemanning van het in nood ver kerend schip, behalve de kapitein en de stuurman, door de redding boot van Stornoway van boord is gehaald. Kapitein en stuurman wachten de komst van een ber gingsschip af. De „Hervorbratt" was aan de grond gelopen ter hoogte van het eiland Trodday. DE ZACHTE WINTER. De eerste vlinder is al gevan gen en een vlugge knaap, Bennie Driessen uit Horst-Meterik, be trapte drie Meikevers toen deize zich in de Januarizon wilden ver heffen. Een arbeider zag bij het opruimen van een stapel hout aan de Venl-ose Kaldenkerkerweg, tot zijn verbazing een merel opvlie gen van een nest tussen de plan ken. Het nest had een legsel van vijf eieren. Het hout moest ver dwijnen en daarmee het nest. Ove rigens zouden de jongen toch bij na zeker een vroege dood gestor ven zijn. DORDTSE KIL WORDT VAN MIJNEN GEZUIVERD. De Koninklijke Marine zal op 31 Januari beginnen met het op sporen en onschadelijk maken van eventueel nog in de Dordtse Kil aanwezige mijnen. Men zal hier toe duikerswerkzaaimiheden moe ten verrichten. Passerende sche pen worden gewaarschuwd op het rdviergedeelte, waar de marine bezig is, langzaam te varen. De werkzaamheden zullen vermoede lijk enige maanden, duren. Elf teams van het Nederlandse 'Rode Kruis zijn op het ogenblik druk aan het werk pm hulp te verlenien in de ontsloten gebieden van Indonesië. In hoofdzaak wijden zij hun krachten aan de burgerbevolking, die hun hulp het allermeest nodig heeft. De ver waarlozing, de besmetting en de ondervoeding hebben in die stre ken immers zovieel langer geduurd dan in de rest van Indonesië, waar het Nederlandse Rode Kruis nu reeds drie jaar heeft ewerkt en waar het nog steeds niet „klaar" is. Voor iemand die het niet ge zien heeft is het moeilijk zich een voorstelling te vormen van wat de Rode Kruisteams vinden. Dat is slechts met ontoereikende woorden te omschrijven: bergen van menselijke ellende. Zweren ter grootte van een flinke man nenhand zijn kleinigheden, wan staltige opgezwollen en ontstoken ledematen komlen dagelijks voor, oedeem en schurft zijn normale verschijnselen. De tuberculose tiert welig en malaria heeft on telbare slachtoffers de laatste krachten geroofd. En dan de talloze door ondervoeding tot op het geraamte vermagerde kinde renHet is een bovenmense lijke taak, waarvoor de Rode Kruis-werkers in die gebieden ge steld zijn; maar het is een dank bare taak tevens, omdat zij in zo veel gevallen kunnen helpen Met kinine kan men de malaria onder drukken, met drie of meer injec ties kunnen ze framboesia gene zen, met zalf kunnen ze de sca- biës de kop indrukken. Vol ver trouwen komen de zieken naar de ge vmproviseerde poliklinieken, waar de witte vlag met het rode kruis wappert: „Help ons!" Bij honderden komen ze, van heinde en ver. Soms uren lang strompe lend over slecht onderhouden we gen en hobbelige bospaadjes. Soms gedragen op een bamboe brancard door hulpvaardige des- sagenoten. Ze worden niet teleur gesteld. De elf teams werken van de vroege morgen tot de late avond in Djocja, in Solo en in Blora. In Assahan zijn drie teams aan de arbeid, en in het Tapanoeldsche 2. Van Batavia uit wordt Bantam •verzorgd en de Rode Kruiis-afde- ling in Bandoeng zorgt voor de eigen omgeving; er is ook een team naar Oost-Java gezonden. Tien verpleegsters die op 't punt stonden 0m met de „Ruys" te re patriëren, zijn gebleven toen de actie begon; haar ervaring was te veel waard op dat ogenblik en die werd met liefde en toewijding 85) door J- S. FLETCHEK Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) „Het is beter om een beetje voorzichtig te zijn, mijnheer," merkte Styler op. „Het zou niet goed zijn als wij daar met ons vieren tegelijk binnenwandelden. En dan is er nog iets." Hij wend de zich om en zag de detective veelbetekenend aan. „Hij zou u misschien herkennen," ging hij voort. „Dat zou niet goed zijn." „Ik denk 't niet", zei de detec tive. „Maar toch is er iets waars ;n 'tgeen u zegt. Ik vind ook, dat we er niet allemaal heen moeten gaan, dat dient nergens voor. Wanneer iemand moet worden na- opnieuw beschikbaar gesteld. Op het ogenblik werken voor het Ne- derlandsche Roode Kruis in Indo nesië 24 artsen en 300 Verpleeg sters, benevens 200 Rode Kruis werksters en -werkers, die als verpleeghulp, als analyste, als apothekersassistente, als chauf feur of bij d'e administratie dienst doen. (Honderden, neen duizenden in jecties worden dagelijks gegeven. Duizenden wonden worden gerei nigd en tienduizenden lijdenden verzorgd. Neen, de bevolking van Indone sië vertrouwt niet tevergeefs op de hulp van het Nederlandse volk Want de voorraden geneesmidde len verminderen snel en als zij niet op tijd kunnen worden aange vuld, dan kan het Rode Kruis óók niet veel meer doen. „Sima- vi" en „Nederland helpt Indië" hebben het Nederlandsche Roode Kruis reeds enige malen geholpen door geneesmiddelen of gelden voor aankoop daarvan beschik baar te stellen, doch er is altijd méér nodig. In de allereerste plaats het kostbare neo-alasphine voor de framiboesia-foestrijding. Kostbaar in de dubbele zin van 't woord; want dit wondermiddel is in staat een der vreselijkste tro pische ziekten afdoende te gene zen, maar het kost ruim 11.000 per kg. Ook scabiësizalf is nodig om de schurft de kop in te druk ken en daarbij geconserveerde melk voor de kinderen, de lijders aan t-b.c. en de vele, vele ondier- voeden. Deze hulp in de vorm van de hoog nodige geneesmiddelen moet uit Nederland komen! Er is voor dat doel een aparte postgiroreke ning geopend op no 8540 ten na me van het Nederlandsche Roode Kruis. Door de medewerking van de P.T.T. zal het echter ook mogelijk zijn voor diegenen, die slechts één gulden, of minder kunnen bijdra gen, hun gaven te zenden. Daar toe kunnen ze op één of meer briefkaarten een bedrag tot 1 gul den aan postzegels plakken, dat door de P.T.T. aan het Nederland sche Roode Kruis zal worden ge restitueerd. Deze briefkaarten moeten geadresseerd worden aan het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, Prinsesse- graeht 27, Den Haag met de ver melding: Hulp aan Indonesië. Het is in deze tijden moeilijk om in financieel opzicht te doen, waartoe 't hart dringt, maar met vele kleine bijdragen kan óók de rote som bijeengebracht worden, die nodig is om het onzegbaar leed te verzachten. TERNEUZEN. Lezing Jef Last. Voor de afdeling Terneuzen van de Z.V.U. sprak Donderdag avond in de bovenzaal van Hotel des Pays-Bas de bekende schrij ver Jef Last over het onderwerp: China, van Hemels Rijk tot Re publiek. De spreker bleek de stof voor dit thans wel zeer actuele onder werp volkomen te beheersen en met grote aandacht werd zijn lezing door het gelukkig vrij talrijke publiek gevolgd. Na eerst de aanwezigen enig Inzicht te hebben gegeven om trent de Chinese schrijfwijze in de daarbij gebruikelijke lettertekens volgde een boeiend relaas over het oude China en de ervaringen welke Marco Polo daar in de 13e eeuw reeds opdeed. Hierna werd het China der laatste decennia besproken, waar bij een groot aantal lichtbeelden werd vertoond. Na de pauze besprak de heer Last de toestand In het huidige China en hoe deze is ontstaan, waarbij, de spreker enige aspec ten noemde, welke na het beëin digen van de strijd tussen Mao Tse Tung en Li Li San enerzijds en Tsjiang Kai Sjek anderzijds, kunnen volgen. Met nadruk wees de heer Last tenslotte op de grote rol welke China straks in de wereldpolitiek zal gaan spelen en hij vestigde er de aandacht op dat de houding van dit millioenenrijk in de toe komst van grote invloed zal zijn voor het wel of het wee van Europa. De heer J. Salomé vertolkte zeker de gevoelens van alle aan wezigen, toen hij na afloop der lezing de heer Last op bijzonder hartelijke wijze dankte en daarbij Ie hoop uitsprak hem in de toe komst nogmaals in Terneuzen te mogen horen. Het was een zeer geslaagde avond! Zanguit voering. Door het Ohr. Mannenkoor „Valerius",, de Chr. Gem. Zang vereniging „De Lofstem", beide te Terneuzen, en de Chr. Gem. Zangver. „V Z.O.S." te 's-Graven- polider, zal a.s. Maandagavond, aanvangende 8 uur, in de Ned. Herv. Kerk alhier, een zang avond worden - gegeven ten bate van de Stichting „Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaande ren". Door de vooreitter dezer Stich ting, Ds. J. A. Tal-ma, zal het openingswoord worden gesproken. BIERVLIET. Opening. De heer De Vferre opende Maan dag in de Qudestadstraat zijn nieuwe winkel in electriciteits- artikelen. Het is een ruim winkelpand met een mooie étalage, waar mooie elactro-artikelen in staan uitgestald. 'De openingsdag werd opge- fleurt met mooie bloemstukken. We wensen de heer De Verre veel succes in zijn nieuwe winkel. De ooft- en tuinbouw. De Mij voor Ooft en Tuinbouw afd. Biervliet hcudt Maandag 31 Januari te zeven uur bij de heer F. Oubrie een vergadering. De heer P. KLaasse, ass. bij de Rijkstuinbouwconsulent te Hoek, zal spreken over de ontwikkeling van de fruitteelt voor West Z. Vlaanderen. HOEK. JJaarvergadering der Geref, JJeug dverenig ing. De gecombineerde Geref. Jeugd verenigingen hielden op Donder dagavond hun jaarvergadering in de Gem. Gehoorzaal. De heer L. A. Dieleman opende deze avond. Hij heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de afgevaardigden van de andere jeugdverenigingen, de leden der kerkeraad en de plaatselijke predikant. Na het jaarverslag en een welkomst tableau, las één der leden een in leiding Bijbelse Gesch. en werden enkele gedichten voorgedragen. Het toneelstuk „De Kleuren" viel bij het publiek zeer in de smaak en ook het punt „Hersengym nastiek" werd met veel animo uit gevoerd. In de nu volgende pauze werden versnaperingen rondge deeld en konden de belangstellen den een „,schiIderjjen"-tentoon- stelling bezichtigen, waarom me nigmaal hartelijk werd gelachen. Ook na de pauze lieten de oudere en jongere leden menig plezierig stukje zien, terwijl ook de ernst niet ontbrak. Een improvisatiewedstrijd was het vervolg van het programma. Van de damesploeg bleek M. Rie- mens de spraakzaamste te zijn en bij de heren was dit L. Ribbens. Laatstgenoemde dankte voor het mooie geschehk dat hij mocht ontvangen en sprak, als afge vaardigde van de Temeuizense Geref. Jeugdverenigingen, een woord van waardering voor de gezellige avond die Hoek in elkaar liad gezet. Nu volgden een in leiding Kerkgeschiedenis door Jan Dieleman, gen voordracht en het optreden van Jacob Haimel's Kin derkoor. Dit optreden was een buitengewoon succes en de leden ervan verdienen een pluim voor hun keurige zingen. Ook de zang Van de dames De Kraker viel zeer in de smaak. Op een vlotte manier werd ook de rest van het programma afgewerkt. Van de nu nog volgende nummers wilden we nog even vermelden de keu rige wijze waarop Koos de Jonge „Maranatha" voordroeg. Het was reeds een hele poos na het mid dernachtelijk uur, toen ieder vol daan huiswaarts keerde, na het slotwoord van Ds. F. M. Verveen. Zeer zeker dient nog vermeld te worden de speech van de voor zitter der C. J. M. V. „Semper Fidelis", de heer W. Oosterling, die dankte voor de ontvangen uitnodiging om op deze avond tegenwoordig te zijn en de hoop uitsprak, dat deze uitnodiging het begin was van iets waar wij allen zeer naar verlangen en dat tot uitdrukking wordt gebracht door de woorden: „Opdat wij allen één zijn." De Geref. Jeugdverenigingen van Hoek kunnen terugzien op een buitengewoon goed ge slaagde avond. HANSWEERT. De „Pulasky" weer los. De Poolse boot „Pulasky" is in de nacht van Donderdag op Vrij dag om half drie de plaat van Os- senisse afgetrokken' Vrijdagoch tend is het schip met sleepboten naar Antwerpen vertrokken. gegaan," zei hij, terwijl hij Sty ler met een critische blik opnam, „dan geloof ik, dat u daar de rechte persoon voor bent. Laat mij een voorstel doen," voegde hij erbij:, zich tot Smith wendend. „We kunnen allemaal wel naar het café Noir gaan ik weet waar het is maar we moeten afzonderlijk gaan en buiten blij ven, behalve uw assistent. Dat is deze heer toch, nietwaar? Laat de heer Astropalia teruggaan en laat de heer Styler vlak achter hem volgen Mijnheer Styler kan iets bestellen en spoedig genoeg uitvinden wie de persoon in kwes tie is; mijnheer Astropalia kan hem e«n wenk geven. Als de man weggaat, moet mijnheer Styler hem volgen. Wij allen kunnen op straat opletten, we zullen de man in lader geval zien en wij kunnen mijnheer Styler volgen." De vijf heren verdeelden zich In twee partijen. Styler ging met de Griek in één taxi weg; Hextall, Smith en de detective volgden in een tweede. Bij Oxford Circus verlieten Styler en zijn metgezel hun taxi en wandelden de zijstraat z ÏEGE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'EGEN PUNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN 75» in waar het nieuwe café, dat be kend was als café Noir, kort ge leden zijn deuren had geopend. Vóór zij het bereikten, trok As tropalia, die zich blijkbaar zeer amuseerde met het avontuur, Sty ler aan zijn mouw. „Nu," zei hij fluisterend, „moe ten we ons krijgsplan opmaken, hè? Ik ga naar binnen, naar mijn vriend. We zitten aan een kleine tafel, niet ver van de deur; de man zit aan de tafel tegenover ons. U komt later binnen, u gaat zitten aan dezelfde kant als wij. U kijkt naar de overkant en ziet hem... een grote vent. Hij. ziet er uit of hij soldaat is geweest... opgedraaide snor, begri'pt u?" „In orde," antwoordde Styler. „Ik zal hem wel ontdekken. En als hij weggaat, zal ik u een wenk geven Als hg het is, geeft u een wenk terug en dan zal ik hem volgen. En denk er aan, als u soms ook wilt volgen, wees voor zichtig. Let niet op hem. maar op mij. Ik ben aan die spellet i°s "ewpni doe het al van mijn vijf tiende jaar." De Griek knikte en ging (lom HULST. Hengstenkeuring. Bij de alhier vanwege de Kon. vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" gehouden hengsten keuring, die, evenals te Oostburg en Axel, zeer veel belangstelling trok, werden de volgende hengsten goedgekeurd. Drie-jarige hengsten. Iwan van Saeftinge 143875, eig. L. Bruggeman te Graauw en II Bisschop te Hontenisse; Herseur van Alstein 146056, eig. P. J Boënne te Graauw; Balie van Melo 148124, eig. L. Bruggeman te Graauw. Vierjarige hengsten. Nervier van Alstein 140441, eig. P. J. Boënne te Graauw; Willy van de Maria Hoeve 1411)40, eig. Gebr. van Cam pen te Graauw; Ka- rel van Alstein 140440, eig. P. J Boënne te Graauw; Odilon van Melo 139044, eig. E. Verstraaten te Graauw. Oudere hengsten. Carlo van Terhole K 2269, eig. R. Corneliseens te Terhole; Solon van Clinge K 2236, eig. P. J. Boënne-te Graauw en H. Bisschop te Hontenisse. Voor vier jaar werd goedge keurd Karei van Certain K 2190, e'g. P. J. Boënne te Graauw. NIEUWVLIET. Vergadering Bond voor Staatspensioen. Woensdagavond kwam de afd. Nieuwvliet van de Bond v. Staats- pensionnering in algemene verga dering bijeen in café van J. v. d. Ameele. De voorzitter de heer A. Brak man opende met het gebruikelijke welkomstwoord en sprak en zijn teleurstelling over uit dat zo wei nig leden aanwezig waren. de draaideur het restaurant bin nen. Styler liet een paar minuten voorbijgaan, vóór hij volgde. Toen deed hij, alsof hij voor zijn genoegen uit was en slenterde het nieuwe café binnen, keek on verschillig rond en ging op een plaatsje zitten dicht bij de tafel waaraan Astropalia en Chimbou- loglos zaten. Een ogenblik hield hij zichzelf bezig met het bestel len van iets dat spoedig gebracht kon worden. Toen de kellner hem verlaten had zag hij eens op pervlakkig wie er om hem heen zaten. En daar, precies tegen over hem, was de man, die As tropalia beschreven had en die rustig een avondblad las, terwijl hij een sigaar rookte en koffie dronk. SWler kende die man niet. Hij kende weliswaar heel wat twij felachtige personen uit West-End maar deze man was een vreem deling voor hem. Hij zag onmiddel lijk dat hij best kon beantwoor den aan de beschrijving, die het dienstmeisje van Laburnum Ter race aan de poirt'e had gegeven en die bevestigd was door de 'lauffeur van de taxi, de juf- Daama werden de notulen der vorige vergadering voorgeleaem en ongewijzigd goedgekeurd. De rekening over 1948 sloot met een katiig saldo van 14,14 en werd door de heren Verhage en Aar- noutse in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de voorzitter de heer Brakman, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd na stemming en herstemming geko zen de heer Jan Dubois. In de rondvraag werden enkele interne aangelegenheden 'bespro ken. Besloten werd voortaan één feestavond per jaar, uitsluitend toegankelijk voor de leden te or ganiseren. Op voorstel van een der leden werd de héér Brakman benoemd tot ere-voorzitter. De heer v. d. Ameele dankte de scheidende voorzitter voor de goede samen werking in het bestuur. Tenslotte sprak de heer Brakman enige woorden van dank tot bestuur en leden voor de genoten medewer king en gezellige bijeenkomsten, In de vele jaren, dat hij voorzitter is geweest en wenste de vereni ging in de toekomst het allerbeste toe Daarna volgde sluiting. In de later gehouden bestuurs vergadering werd de heer J. v. d. Ameele tot voorzitter gekozen. OOSTBURG. R.K. Hogere Burgerschool. De R.K. H.B.S., die aanvanke lijk te IJzcndijik'e was gevestigd, zal met ingang van 1 Februari voorlopig naar het arbeiderskamp te Schoondijke worden overge bracht om later, zodra men de beschikking heeft over een ge bouw, definitief te Oostburg te worden gevestigd. SLUISKIL. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candi- daatsexamen Scheikundig Inge nieur onze dorpsgenoot de heer J. C. Platteeuw. Kalomki. De maand Januari is niet over belast geweest op het gebied van toneel- en andere gezellige avon den. Het was Donderdag de buurtvereniging „Kalomid" die wat leven bracht in de brouwerij door het geven van een besloten avond. De zaal Jacobs was rond 8 uur goed gevuld, toen de vier accordeonisten de bonte avond openden. In vlot tempo volgden de nummers elkander op. Van Joop en Ans hoorden wij bekende Zuiid-Afrikaanse liedjes bij de gui taar. Van de Sketches noemen wij „'Suikertante", „Het degelijke meisje", dat toch het veld moest ruimen voor haar luchtiger vrien dinnetje, „De baas in huis", „Er gens op een bank", Terug naar de natuur" en de scène met de rover kleermaker. De jeugdige accor deonisten Jopie en Johan traden afzonderlijk op om een nummer tje ten beste te geven. Jenny, op het accordeon begeleid door Marie Louise, gaf het bewijs dat zij over een krachtig en zuiver stemgeluid beschikt. Op haar beurt begeleid de zij haar broertje Jannis bij diens vertolking van „Als ik in mijn klamboe lig te dromen". Het schgnt in de familie te zitten, want ook hij weet zijn stemban den goed uit te zetten. Met een hoerageroep werd hij, beloond. Cato trad op als vrijgezellen- presidente. Bij ad haar veroordelen van de man haastte zij zich toch naar huis om geen ongenoegen met haar echtgenoot te hebben. „Zei U wat, ik dacht dat U iets zei". Speciale vermelding verdient het laatste nummer, waarin Joop als cowboy en Ans met José als cowboy-meisjes optraden. Na de scène, waarbij: zij worden overval len door een Indiaan, die door de cowboy onschadelijk wordt ge maakt, gaan zij bij het kampvuur zitten zingen. De speciale ver lichting en het passende décor maakten het geheel tot een fijn nummertje. „Bij het kampvuur", „Het paardenhoofdstel" en „Ik j ben geen zoon van deze wester- stranden" werden gevoelig voor gedragen. De accordeonband, bestaande uit twee jongedames en twee jon gelui, (een weliswaar beginnend, doch goed ensemble) was de ge hele avond druk in de weer om de kleine pauzes aan te x vullen. On der aanvoering van Jopie weer klonken daverende bekentenissen, dat wij Hollanders willen zijn en spontaan werd hulde gébracht aan de Minister die alles van de bon doet. De conférencier met de beken- neem een de mimiek zorgde voor het praat je. De grime was goed verzorgd. Te 11 uur ontruimden rappe handen de zaal en begon het bal, dat tot 2 uur duurde. Het ging' er zeer geanimeerd toe en het be stuur besloet dan ook, in verband met het overgrote succes, de vol gende week een herhaling te geven en dan voor het publiek. DE „FORTUNO" VLOT. Het 300 ton metende Duitse motorschip „Fortu.no", dat Woens dagmorgen op het Noorderstrand bij Ballum, op Ameland, aan de grond liep, is gisterenavond om 21.10 uur door de sleepboten „Stortemelk"' en „Oceaan", van de rederij Doeksen, vlot getrokken. Het schip is thans onderweg naar de haven van West-Terschelling en zaL vermoedelgk' vandaar de reis, die in Hamburg begon met be stemming Duaseldorp, via Rotter dam vervolgen. In de huiskamer van de heer J. W. de R. te Groningen deed zich een vrij hevige explosie voor tij dens het stoken van hout in een open haard Bij het politie-onder- zoek ibleek, dat in een van de (blokken hout een twee centimeter luchtafweergranaatje heeft geze ten, dat door de hitte tot ontplof- ling is gekomen. MET COMPLETE VEESTAPEL NAAR INDONESIË. De heer Th. M. de Bruyn, een Doetincihemmer van geboorte, zal op 12 Februari a.s. met het s.s. „Friesland" naar Indonesië ver trekken am aid,aar een Neder lands landbouwbedrijf te vestigen. De heer De Bruyn die thans 60 jaar oud is, ging een vijftiental jaren geleden voor de eerste maal naar Indië, waar hij in 1934 bij Soerabaja een boerenbedrijf en een zuivelbedrijf stichtte. 'Dit bedrijf, circa veertig hecta ren groot, was op Nederlandse leest geschoeid en floreerde goed totdat Indië bezet werd door Ja pan De heer De Bruyn raakte tengevolge daarvan alles kwijt en in Maart 1948 repatrieerde hij naar Nederland, om zich hier voor te bereiden voor het stichten van een nieuw bedrijf in Lawang bij Soerabaja. De heer De Bruyn heeft in het afgelopen jaar veel onderhandelin gen gevoerd met verschillende overheidsinstanties en op 12 Fe bruari a.s. vertrekt hij. In de rui men van het schip zal zich een complete veestapel bevinden, waaronder koeien, varkens en kip pen. Bovendien gaat er een com plete installatie voor een zuivel fabriek mee. De veestapel van de heer De Bruyn, die hij aangeschaft heeft in de Achterhoek, bestaat thans uit 15 stuks melkvee, 2 stieren, 3 zeugen, 2 toeren en een aantal kippen van verschillend ras. In rSdio-jbe richten uit Noord- Korea ,door radio Moskou aange haald, is ontkend,, dat de varige week in Noord-Korea een anti communistische opstand zou heb ben plaats gehad doch werd wel toegegeven, dat te Hai-Joe, dicht bij de scherdlslijn tussen Noord- en Zuid-iKorea, veertien „terroristen" zijn gearresteerd, die uit Korea zouden zijn binnengesmokkeld. Zij zouden schoolgebouwen in brand gestoken hébben en andere ge- couwen bij Hai-Joe, en gecomplot teerd hebben tot andere sabotage daden. frouw Broek en haar metgezel naar de hoek van Upper Grosve- norstreet had gereden. Maar hij zag ook, dat de man een alge meen type had: niet te jong meer, militaire verschijning, goed ge kleed), een man van het soort, zo als er zo velen in een stad rond lopen. Zou dit die man zijn, waar de politie naar uitkeekt? Zou hij zichzelf zo openlijk durven ver tonen in een restaurant dat, om dat het nieuw was, juist veel mensen zou trekken? Het zou kunnen, bedacht Styler, het zou kunnen, dat hij veiligheid zocht in de brutaliteit. Een goed half uur nadat hij was binnengekomen volgde Styler de lange vreemde ling uit het Café Noir en liep achter hem aan naar Oxford Street. Een minuut nadat hij het restaurant had verlaten, liep hij Hextall voorbij, toen de detec tive en daarna Smith. Stylers ge laat was zo effen als een stenen muur toen hij langs hen liep, maar hij slaagde erin hun ieder een kn'kje te geven, terwijl hij langzaam voorbij liep op het spooi van zijn wild. (Wordt vervolgd RODE KRUIS-HULP AAN INDONESIË. Honderdduizend sarongs en één millioen meter textiel zijn door het Departement van Economi sche Zaken te Batavia ter be schikking gesteld van het Neder landse Rode Kruis, Afdeling In donesië voor de nieuw ontsloten gebieden. Ook werden 10.000 blikken groenten en een partij gedroogde aardappelen gezonden. Dat lijken grote partijen. Maar in deze ge bieden wonen 25 millioen zielen. Als men aanneemt (dat 20 van deze mensen kleding nodig heeft (het aantal Is veel hoger!) dan krijgen 100.000 personen een sarong en de 4.900.000 anderen ontvangen ieder één snippertje meer dan 20 cm. Als onder 20 van deze men sen (het aantal hongerenden is veel hoger!) de groenten verdeeld worden, dan ontvangt ieder 1/500 blik. Gelukkig beschikt het Rode Kruis over grote voorraden, maar voor de ernstige gevallen van ondervoeding, voor de t.b.c.- patiënten en bovenal voor de kin deren heeft het melk nodig. Die melk verwacht het uit Nederland We weten uit eigen ervaring wat het is om honger te hebben. En als we ons dan bedenken dat er In Midden Java, in Bantam, in Asnahan en in Tapanoell velé honderden jongens en meisjes zjjn die zich niet kunnen herinneren dat ze ooit genoeg gegeten heb ben. Kinderen die nog nooit hun huikje rond gegeten hebben en die nu niet anders dan melk kun nen verdragen. Het gironummer van bet Hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis is 8540. U kunt Uw bgdrage ook zenden door op een briefkaart een zegelbedrag tot één gulden te plakken. De P.T.T. betaalt het bedrag boven de porto dan aan het Nederlandse Rode Kruis terug wanneer op het adres vermeld Is: Rode Kruis hulp in Indonesië.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2