De beslissing gevallen De verdediging van NANKING Het debat in de Veiligheidsraad Nieuwe regeling kostwinnersvergoeding Militairen Gaat Koning Leopold scheiden? over Paul Hoffman de Europese eenhefd De Sowfets en de Chinese Communisten De etalageverlichting Dog gewoon! ZWARE gevechten In BIRMA Geneesmiddelen voor Indonesië CONGRESCOMMISSIE ZATERDAG 29 JANUARI 1949. De Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad De Berlijnse kwestie rijfLÏ Republikeinse noodregering Gommunipué Consnltatieve Raad Westelijke Unie steZt voor om in het vervolg alle Marshall-hulp in de vorm van schenkingen te verlenen Penn over Grondwetswijziging Demonstraties tegen het Ruhrstatuut Opnieuw Sowjet-vliegtuigen In Luchtcorridors Frankering by Abonnement tern WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Rustig weer. Nevelig of licht bewolkt, droog weer. Meest lichte tot matige Zuidelijke wind. In de vroege ochtend ÓP vele plaat sen lichte vorst. In de middag angeveer dezelfde tempera tuur als gisterenmiddag. Onder Redactionele leiding van P. Lb D. J. van Oeveren Redactie-adres: DE VRIJE ZEEUW Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Uitgave Stichting „De VrUe Zoeuw 4e Jaargang No. 1027 Verschijnt dageiyks - Drukkery N.V. Firma P- J- van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent Abonnementsprijs S.25 per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. ©nd. 1949 Zon Maa» 29 8.26 17.22 9.15 17.36 30 8.24 17.23 9.33 16.45 31 8.23 17.25 9.46 10.58 Feb. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 8.21 17.27 9.57 31.08 2 8.20 17.29 10.07 22.18 3 8.18 17.31 10.17 23.27 4 8.16 17.33 10.27 Als eerste spreker bij de her vatting der Indonesisohe-debatten in de Veiligheidsraad, verklaarde de Egyptische afgevaardigde Faw- zi Bey, dat hij de ontwerp-resolu tie zou steunen, ofschoon hij lie ver een resolutie zou zien, die meer in de lijn lag van de huidige sifcwatie. De gedelegeerde van Argentinië aarde hierna, dat hij de ont werp-resolutie, Ingediend door Amerika, China, Noorwegen en Ouba, zou steunen, behalve echter op die punten, waartegen hij prin cipiële bezwaren had. Deze punten werden door de gedelegeerde niet sader aanngeduid. De Russische afgevaardigde, Malik, herhaalde nog eens zijn kritiek op de voorgestelde reso lutie en stelde het volgende amen dement voor: „De Nederlandse troepen moe- te* onmiddellijk worden terugge trokken tot op de stellingen inge- iMtiien bij het sluiten van de over eenkomst van de Renville". „Zondier een dergelijke voorzie ning, aldus Malik, 'betekent de resolutie niets anders dan een saacitioneren van de aggressie". Dr. Van Royen verklaarde: „De resolutie vormt een zo drastische en diep grijpende bemoeiing met de interne aangelegenheden van een Staat, dat nooit enig lid van de Verenigde Naties iets derge lijks aanvaardde toen het het handvest ondertekende". Dr. Van Royen verklaarde ver der: „Het aannemen van deze re solutie zou juist het tegengestelde elf eet hebben van hetgeen de In donesiërs ermede hebben voorge had. In feite zal zij leiden tot de «leest schadelijke gevolgen voor Indonesië, voor Nederland en voor de Verenigde Volken". Spreker zeide, dat Nederland fundamentele bezwaren heeft te gen paragraaf 2, tegen de laat ste paragraaf van punt drie, tegen de laatste zin van paragraaf vier a en tegen paragraaf vier f van de ontwerp-resolutie. „Deze punten vragen van Ne derland een afstand1 van zekere vitale rechten in Indones'gedu rende de overgangstijd". Hij deed een beroep op de Raad om niet een dergelijk offer te vragen, waartoe de Raad volgens 't hand vest niet gerechtigd is. In feite gtelt deze resolutie Nederland on der toezicht van de Verenigde Naties. „De Nederlandse Regering zal de resolutie uitvoeren voor zo verre deze te verenigen is met de verantwoordelijkheid van Ne derland voor de handhaving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië, welke verantwoor delijkheid niemand anders kan overnemen van ons." De door Dr. Van Royen als on aanvaardbaar verklaarde punten in de ontwerp-resolutie zijn de volgende: 1. Het herstel van de Repu blikeinse regering in de stad Ojogja; 2. de bevoegdheden vam de voorgestelde commissie van de Verenigde Naties om zrch bezig te huoden met de vestiging van een federale interim-regering met het houden van verkiezingen en het overdragen van de souvereiniteit; 3. het beginsel van stemmen bij meerderheid! in de voorgestelde commissie 4. de bevoegdheden van de commissie om aanbevelingen te doen betreffende het wederom on der de Republikeinse regering te rugbrengen van bepaalde gebie den en betreffende het terugtrek ken van Nederlandse troepen. Al deze bevoegheden zouden, aldus Dr. Van Royen, impliciet de Raad machtigen om beslissingen te ne men op deze punten. Betreffende de conferentie van New Delhi verklaarde Dr. Van Royen: „Ik kan de geachte ver tegenwoordiger van India en de vertegenwoordigers van alle lan- cjenrli p op de conferentie van New Delhi zijn vertegenwoordigd geweest, met vele van hen hebben wij reeds eeuwen lang hechte banden van vriendschap en samenwerking, w-e,lke wij hopen te behouden dat wij werkelijk niet zo dwaas en kortzichtig zijn om niet te begrijpen, wat er in Azië gaande is. Het tegendeel is waar en wij hebben bewezen en zullen nog bewijzen, dat wij niet de bedoeling hebben de klok te rug te zetten. Gelijkgerechtigheid en zelfbeschikking vormen de ba sis van ons programma voor de stichting van de Verenigde Sta- ten van Indonesië. Het lijkt mij, dat dit volledig duidelijk zou zijn aan de landen van Azië, indien zij maar niet In donesië zouden willen indentifice- ren met de Republiek. Is er een meer drastische en in grijpende tussenkomst in de in terne aangelegenheden van een Staat mogelijk dan de Raad zou bewerkstelligen, indien hij de be slissingen in de hand zou nemen betreffende het instellen van een bepaalde regering en betreffende het overdragen van de souvereini teit over 75 millioen mensen? Is de Raad ooit zovèr gegaan met betrekking tot enige andere Staat? Betreffende het punt van de re solutie, dat aan de commissie van de Verenigde Naties de bevoegd heid geeft om aanbevelingen te doen inzake de terugkeer van ge bieden onder het bewind van de Republikeinse Regering, zeide Dr. V*an Royen: Aan Nederland wordt gevraagd aan de Verenigde Na ties over te dragen het principi ële recht om te beslissen over de ze gebieden en te beslissen over het handhaven of terugtrekken van onze troepen. Hiermede vraagt de resolutie niets meer of minder dan het prijs geven van de twee meest essentiële scuvereine rech ten, welk een Staat bezit. Het Nederlandse bezwaar tegen stemmen bij meerderheid in de commissie berust op het feit, dat in dat geval de Verenigde Staten van Amerika de beslissende stem zouden hebben in deze commissie. Dit is niet in strijd met het ver trouwen van Nederland in de Ver enigde Staten, maar geen enkele Staat kan aan een andere Staat zulke vérstrekkende bevoegdheden overdragen. De Nederlanders zijn reeds se dert 1595 in Indonesië en wij kun nen geen enkele reden zien, waar om wij de laatste ogenblikken vóórdat wij dit belangrijke gebied zijn onafhankelijkheid verlenen, een deel van onze souvereiniteit zouden overdragen aan een ande re Staat of aaji een internationale instelling. Samenvattende heb ik getracht de Raad duidelijk te maken, dat het uiterst moeilijk zo niet on mogelijk is voor mijn Regering de ontwerp-resolutie te aanvaar den om de volgende punten (1) Zij vraagt aan de Nederland se Regering gedurende de interim periode afstand te doen van be paalde fundamentele souvereini- teits-rechten. (2) Zij is een ingrijpen in de in terne aangelegenheden van een Staat, waarvoor geen precedent aanwezig is. Zij is dus een schen ding van art. 2 par. 7 van het Handvest. (3) Zij is onpractisch en zou een no0, meer onhoudbare situatie scheppen dan die, welke de oor zaak is geweest van al de moei lijkheden. (4) Zij is gedeeltelijk een dou blure, gedeeltelijk ook een afwij king 'van het tijdschema door Ne derland in overeenstemming met de federalisten opgesteld. Indien, ondanks al die bezwa ren, de Raad deze resolutie zou aanvaarden, dan zou een zeer on gewenste verhouding geschapen worden tussen de Nederlandse Regering en de Raad, waarvoor hijzelf de verantwordelijkheid te aragen heeft. DE RESOLUTIE AANGE NOMEN. De Veiligheidsraad heeft heden nacht een beroep gedaan op de partijen om onmiddellijk het vu ren te staken. Hij heeft voorts een beroep gedaan op Nederland om onmiddellijk de republikein se leiders in vrijheid te stellen en hun de vrijheid te geven hun functies uit te oefenen. Sommige waarnemers te Frank fort beschouwen de verklaring van Walter Ulbricht, communis tisch leider van de S. E. D„ dat de bedoeling niet zou bestaan Berlijn bij de Sow jet-zone in te lijven, als het mogelijke begin van een nieuw Sowjet-Russisch „vre desoffensief" tegen Duitsland. „Wij beschouwen Berlijn als de hoofdstad' van Duitsland en niet als een stad van de Oostelijke zone" zo zeide hij Donderdag avond op een congres van de S. E. D. te Berlijn. Waarnemers leggen verhand tussen Ulbrichts uitlating en het intrekken van een tegen het Westen gerichte toespraak van Toelpanof door het Duitse persbureau, dat met Sow- jet-licentie werkt. Men acht het zelfs mogelijk, dat Ulbrichts ver klaring een uiting is van een Sow- jetRussische hoop, dat de Berlijn se geldkwestie opgelost zal wor den volgens de door de commissie van deskundigen der V. N. opge stelde plannen. TWEEDE KAMER. Begroting van Oorlog en Marine goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft gister middag dte begrotingen van Oor log en Marine verder afgehandeld en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met aantekening, dat de heren Haken en Hoogcars- pel, ledbn der -C.P.N., geacht wil den worden te hebben tegenge stemd. Indonesische Federalisten wensen gehoord te worden. Meer dan 30.000 regeringstroe pen zijn het Westelijke deel van Sjanghai binnengetrokken, waar zij een tijdelijk hoofdkwartier zul len vestigen. Naar gemeld wordt zijn de troepen afkomstig uit Anhwei en werden zij in haast per trein aangevoerd voor de verde diging van Sjanghai in het geval de vredespogingen zouden mis lukken'. Arbeiders werpen versterkingen op op het schiereiland Poetoeng in de rivier de Whangpoe ter ver dediging van de stad voor een mogelijke aanval uit het Oosten. n>et het toenemen van de ver wachting, dat ee"i communistisch offensief tegen de Jangtse-rivier aanstaande is. Weinig leden van de Kwomin- tang verwachten nog eer gunstig communistisch antwoord op het dringende verzoek om vrede van de regering. Het orgaan van de Kiwomiintang' meldt, dat Generaal Tsjiang Tsjih Hoeng, de voor naamste drijfveer achter de vre- des-ouverture, overweegt om ver dere pogingen tot beëindiging an de oorlog op te geven. Reeds komen berichten binnen over her nieuwde militaire activiteit van de regering. Een woordvoerder van het leger verklaarde met na druk, dat de Jangtse-linie in alle ernst verdedigd zal worden. Hij gaf de sterkte van de rege ringstroepen aldaar als 300.000 man. Naar wordt gemeld zijn rege ringstroepen opnieuw Jangtsjou, op 70 km ten Noordoosten van Nanking, binnengetrokken. De stad, die 16 km ten Noorden van de Jangtse-rivier ligt was twee dagen geleden ontruimd. Een vertegenwoordiger van de Indonesische federalisten die de Nederlandse souvereiniteit in Indonesië aanvaarden eiste Vrijdag, dat ook de federalisten zouden kunnen deel nemen aan het debat in de Veiligheidsraad over Indonesië. Deze vertegenwoordiger Saida Almawassawa, verklaarde een te legram van 'Sultan Hamid! H, de voorzitter van de conferentie van Indonesische staatshoofden, te hebben ontvangen, waarin de Ver enigde Naties wordt verzocht de federalisten tijdens het huidige debat te raadplegen. Almawassawa verklaarde, dat in de 13 federale staten en auto nome gebieden van Indonesië twee derde gedeelte van de bevol king woonachtig is. Gemeld wordt, dat Sultan Ha mid H in zijn telegram heeft ver klaard, dat men „onder de fede ralistische leiders algemeen van gevoelen is, dat de Verenigde Na ties niet in staat zijn behoorlijke beslissingen, welke geheel Indone sië betreffen, te nemen zonder hen te raadplegen." Berichten duiden er op, dat de legers van de canrniumistiscne Generaal Lioe Po Tsjeirg 50 kim verder in Zuidelijke richting zijn opgerukt naar Losjan, ongeveer 1,0,0 ten Noordoosten van de grote haven aan de Yangtse, Han- kou. Een verder oprukken in Zui delijke richting schijnt op handen te zijn. Meer naar het Oosten zijn, naar ^emeld, vijf colonnes onder de communistische Generaal Tsjeng Yi ten Zuiden van Itsjen. op de Noordelijke oever van de Yangtse, 50 km ten Oosten van Nanking, samengetrokken. Militaire waar- 1 ^roepen binSo^zull^f trS i P« ^an om te pogen tot een ten rivier over te steken om vredesregeling met de commums- spoorlijn Nanking'Sjanghai De Minister van Oorlog heeft gistermiddag dn de Tweede Ka mer medegedeeld, dat dezer dagen een nieuwe regeling voor de kost winnersvergoeding aan de burge meesters zal worden toegezonden. De zogenaamde „gulden van Joe- kes" zal daarbij in berekend wor den met terugwerkende kracht van 1 November 1948 af. Volgens de avondbladen te Rom<- heeft de Paus een verzoek va» de in ballingschap levende Koihag Leopold van België om nietigver klaring van zijn huwelijk met de' Gravin van Rethy verworpen. In bevoegde religieuze kringen te Rome onthield men zich van commentaar op deze berichte®. Zelfs indien een dergelijk ver zoek is gedaan, aldus deze krin gen, zou het onmogelijk zijn het antwoord te weten. Het zou eei» officieel geheim blijven, totdat een officiële bekendmaking over deze kwestie door het Vaticaan uitge vaardigd zou worden. Het Australische kabinet heeft de kwestie der erkenning van de staat Israël besproken. De premier, Ohifley, verklaarde, dat het nog een kwestie van overleg met andere regeringen van het gemenbest bleef. Gisterenmorgen werden de heer en mevrouw SpruitVa* de Veer te Gouda verblijd met de geboorte van een drieling^ alle drie meisjes. Elk kindje woog ongeveer vier pond. Vredesdelegatie van Nanking. Heden zal een vredesdelegatie uit Nanking per vliegtuig naar de spoorlijn Nanking te verbreken. Delen van het 20ste regeringslede- trokken gis teren uit Koekou in Zuidelijke richting terug over de Yangtse. Poekou, een spoorwegeindpunt direct tegenover Nanking gele gen, is gisteren door het 20ste regeringsleger ontruimd. Poekcu is een doorgangscentrum voor tienduizenden vluchtende m lita;- ren en burgers. Vice-admiraal Oscar Badgar, commandant van de Amerikaanse vloot in het Westelijk deel van de Grote Oceaan, heeft gisteren te Sjanghai verklaard, dat de Ver. Staten een „voldoende grote macht" handhaven voor bescher ming van Amerikaanse en buiten landse onderdanen in enig deel van China. ten te komen. De delegatie zal bestaan uit zwe*1 professoren en drie correspondenten. Vervagende lioop op vrede. te Nan- op vrede In regeringskringen king vervaagt J2 hoop Volgens een bericht uit Nan king in de „News Chronicle' zijn buitenlandse militaire waarne mers de mening toegedaan, dat Sovjet-Russische Maarschalk Gregori Zjoekof van Mongolië uit de militaire campagne tegen de nationalist. Chinese strijdkrach ten leidt. Het bericht is afkom stig van de correspondent van het blad. Jack Percival, volgens wie «Se genoemde waarnemers verder van mening zijn, dat de volgencre ontwikkeling plaats vindt. „'Sovjet-Russische technici ver strekken advies aan de Chinese OGmrmmisten. Er is een geheime regeling tussen Mao Tse Toengs communist, regering in Noord- China en het Kremlin. De Sov jet-Unie heeft speciaal uitgekozen Japanse ex-officieren, die nog krijgsgevangen zijn, en Koreanen wit Noord-Korea toegestaan dien sten te verrichten voor de door de eammunisten geleide troepen hij Peiping en Tientsin. De Sovjets staan er oP dat Lie Sjao-Tsji, een van de voornaamste propagandis ten en theoretici van de Chinese communisten, de plaats Na Ma.o Tse-Toeng zal bezetten. Volgens "The China-Press" die aanhaling doet van verklaringen van piloten, zou een nachtelijke luch-tdienst, waarvan aangenomen wordt, dat hij onder Sovjet-Rus sische leiding staat, onderhouden worden tussen Tsinan, dat zich ih communistische handen bevindt en het door de Sovjets bezette Port- Arthur. Na stemming over de onder delen is de ontwerp-resolutie in de Veiligheidsraad aangenomen. Argentinië, Rusland en de Sow- zendt t)00dSChap 330 NeiirOB jet Unie onthielden zich van stem men op sommige onderdelen van de resolutie. De overige leden stemden voor de gehele resolutie. Voor de gehele resolutie stem den dus: Amerika, Engeland, Ca nada, China, Egypte, Cuba en Noorwegen. De Consnltatieve Raad der Westelijke Unie heeft tijdens zijn gisteravond geëindigde tweedaag se "zitting te Londen besloten tot vorming van een raad van Europa, aldus een gepubliceerd officieel communiqué. Deze raad zal be staan uit een commissie van Mi nisters, die in het geheim bijeen komt,, en een consultatief lichaam, dat in het openbaar bijeenkomt. De vergadering besloot andere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onderhande lingen over de vorming van de Raad van Europa. Onlangs richtte de Afdeling Zeeland van de Middenstandspar tij een adres aan de Minister van Economische Zaken, waarin werd voorgesteld in de winter speciaal ook in de vooravond étalagever lichting toe te staan en de winke liers de aldus extra verbruikte stroom te laten uitsparen op de binnenverlichting. Het bestuur van deze Afdeling heeft thans 'n brief van da Minis ter ontvangen, waarin deze mede deelt, dat een onderzoek gaande is ten aanzien van de maatrege len, die in de winter van 1949 1950 getroffen dienen te worden ter beperking van de z.g. „piekbe- lasting" Of dan geen of een be perkte étalageverlichting mogelijk zal zijn, is thans uiteraard nog niet te bepalen. Wanneer het laat ste het geval is, zal t.z t. een re geling, zoals in het adres was voorgesteld, eventueel in gewijzig de vorm, in overweging worden genomen. Een B 29 Superfort, afkom stig uit Dakar, dat Donderdag ochtend plaatselijke tijd te Mar- ham (Engeland) had moeten aan komen, wordt vermist. Het toe stel is voor het laatst op 200 mijl van Casablanca waargenomen; aan boord bevinden zich 15 per sonen. Paul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, heeft te Baltimore verklaard, dat de vrede kon worden Verzekerd in dien de economische eenheid van West-Europa werd gevolgd door een defensieve eenheid, gesteund door de Ver. Staten. Hoffman zeide, dat de vrije volken twee maal in een mensen leven aan de rand van de afgrond waren gebracht, omdat zij niet vereend stonden. Een in mootjes gehakte Europese economie noem de Hoffman „archaïstisch". Amerika kan niet verwachten, aldus Hoffman, dat de grenzen worden weggevaagd en dat de De commissie van het Ameri kaanse Congres, welke belast is met de controle op de uitgaven voor het plan-Marshall, heeft bij' het Congres een uitvoerig verslag De Republikeinse noodregering ingediend over de werkzaamheden heeft in een 'boodschap aan Pan-1 van de E. C. A. tijdens de eerste -i iur*Vv acIq nn De Argentijnse President, Juan Peron, heeft in de constituerende vergadering verklaard, dat veran deringen in de thans 95 jaar oude grondwet van Argentinië nodig sij-n vanwege „de sociale en eco nomische vooruitgang en de poli tieke ontaarding van de vorige eeuiw. Elke eeuw kent haar ver overingen. Wij moeten erkennen, waar men zich in de vorige eeuw beperkte tot het consolideren van de vrijheid, in deze eeuw recht vaardigheid trachten te vestigen. Wij zijn van het tijdperk van liberale democratie overgegaan naar dat van de sociale democra tie". dit Nehroe, hem en alle andere afgevaardigden naar de te New Delhi gehouden conferentie be dankt voor hun steun aan de In donesische zaak. De regering hoopt, dat het besluit van de con ferentie door de Veiligheidsraad aanvaard zal worden als mini mum-basis voor een oplossing. In dien minder geaccepteerd wordt, is het moeilijk voor ons dit aan te nemen, zo wordt gezegd. De boodschap vervolgt: „De Republikeinse noodregering erkent ten volle de betekenis van de re solutie der Aziatische conferentie, ofschoon zij niet geheel aan onze verwachtingen 'beantwoordt. De Indonesiërs zijn er van overtuigd, dat de Aziatische landen ten volle zullen meewerken aan de vesti ging van een onafhankelijk en souverein Indonesië, uiterlijk per 1 Januari 1950" Luidens een Britse officiële mededeling organiseren de Sov jet-Russen aan de grens tussen de Britse en de Sovjet-Russische zones protestdemonstraties tegen het Ruhrstatuut. Zij hebben aanplakibrieven aan gebracht aan de Sovjet-Britse iemarcatielijn nabij de 'dorpen Hoeegeiss en Zorga. Zij sporen de inwoners der Brit se zone aan deel te nemen aan de protestdemonstraties tegen „de kapitalisten en de monopolisten van het Ruhrgebied". De aan- piakbrieven waarborgen tevens dat de demarcatielijn tussen 7 en 19 uur vrij mag worden over- 1 schreden. Houd Uw mond als gewoonlijk rein met IVOROL en Uw neus ruim met DAMPO (verkoudheids- balsem). Dit maakt in grieptijd minder vatbaar. En mocht U het onverhoopt toch te pakken krij gen, dan helpen SANAPIRJN tabletten U er spoedig af. 10 maanden van haar bestaan. Zonder concrete voorstellen in verband met het bestuur van de E.C.A. te doen wijst de commissie op de noodzakelijkheid van wijzi gingen en administratieve verbe teringen, zowel in het belang der Amerikaanse belastingplichtigen als in dat van de Marshall-landen. De commissie geeft toe, dat als resultaat van het plan-Marshall in Europa belangrijke vorderin gen zijn gemaakt wat betreft het conomisehe en morele herstel doch zij voegt hieraan toe: „De deelnemende landen hebben slechts kort geleden een aanvang gemaakt met het onderzoek van de fundamentele problemen be treffende de uitwerking van een gemeenschappelijk programma voor Europa. Het moet nog wor den afgewacht, of zij in staat zijn een gemeenschappelijk program ma te verwezenlijken, dat meer is dan de som der individuële programma's". In het verslag wordt voorge steld om voortaan alle Marshall hulp in de vorm van schenkingen te verlenen, terwijl de E.CA wordt verweten, dat zij aan de verarmde landen van West-Euro pa terugbetaalbare leningen ten bedrage van meer dan een mil lioen dollar heeft toegekend. Tenslotte wordt in het verslag critiek uitgebracht op de E.C.A. wegens haar houding ten opzichte van het probleem van de ontman teling der Duitse fabrieken. Be toogd wordt, dat sommige fabrie ken slechts doeltreffend kunnen werken Europeanen een gemeenschappe lijke taal en monetair systeem aannemen, maar wel kan het snelle vooruitgang naar een vrij personen- en goederenverkeer Verwachten. „Het kan misschien nog Lang duren voor de Verenigde Staten van Burpa een feit zijn, maar nu op het ogenblik moet er een ver enigd Europa zrjn voor economi sche vooruitgang". Hoffman voegde hier echter aan toe, dat de strijd om West-Europa vrij te houden niet op het econo misch front alleen kan worden gewonnen. „Wij zijn verstandig zo zeide hij, „als wij ook een mi litaire macht opbouwen, al is het alleen maar om het politiebureau af te houden van ondoordachte militaire avonturen". „Indien wij de zogenaamde koude oorlog in Europa willen winnen moeten wij op drie fronten tot actie overgaan: wij moeten militair sterk worden, wij moeten de ontwikkeling van regeringen van het volk, door het volk en voor het volk aanmoedigen, en wij moeten het economisch herstel bevorderen. De Sovjet-Russische hootfdco*- troleur in het Berlijnse centrum voor veiligheid in de lucht heeft de vertegenwoordigers va» de drie Westelijke mogendheden er van in kennis gesteld, dat Sovjet- Russische vliegtuigen schietoefe ningen zullen houden in de lucht- als zij in Duitsland zijn corridor van Frankfort naar Ber- geiegen en dat de ontmanteling i lijn. ervan en de montage in andereDeze waarschuwingen zijn zo streken minstens twee jaar zullen veelvuldig geworden, dat de Wes- vergen, in welke tijd deze fabric- i telijke vertegenwoordigers in het ken niets zullen kunnen produce- '.entrum nog slechts protest in- ren. dienen in geval van incidenten. Woensdag hebben 1503 Joden uit de kampen Cyprus, voor het merehdeel van weerbare leeftijd, zich ingescheept aan boord van het Joodse stoomschip „Galilah" uaar Haifa. Dit is het tweede contingent Joden dat uit Cyprus vertrekt sedert de Britse autori- ti iten hebben besloten dit vertrek niet tegen te houden. Het volgende contingent zou heden vertrekken. Ter bestrijding van framboesia in Indonesië is door de stichting „Nederland helpt Indië" en het Nederlandse Rode Kruis geza menlijk een partij alasphine aan gekocht, ter waarde van onge veer 25.000. De partij, die op het ogenblik onderweg is, zal in de eerste helft van Februari in Batavia aanko men en door de vertegenwoordi gingen van beide genoemde instel lingen aldaar worden gedistri bueerd. Birmese opstandelingen hebben Toungoo, een belangrijke stad aan de spoorweg van Rangoon naar Mandalay, bezet, zo is van officiële zijde medegedeeld. De regeringstroepen moesten na zware gevechten uit dit commu nistische bolwerk terugtrekken. -De officiële woordvoerder deel de verder mede dat de opstan delingen ook Pyos een andere grote stad aan de spoorlijn 63 km ten Zuiden van Toungoo héb ben ingenomen. Volgens een Donderdagavond uitgegeven officieel communiqué zijn versterkingen van de rege ring naar het gebied vein Toungoo gezonden. Nader wordt gemeld dat de Birmese regeringsstrijdkrachten in Centraal-Birma een groot of fensief zijn begonnen om de ste den Toungoo en Pyoe in handen te krijgen. Een officiële woord voerder zei dat deze plaatsen Donderdag door opstandige Ka rens zijn bezet. De Karens vor men de grootste minderheid in Birma. De Karens zijn kennelijk van plan aldus de woordvoerder naar het Zuiden op te trekken en het spoorwegknooppunt Pege te ver overen, 65 km ten Noorden van Rangoon. Er zijn „zware ge vechten aan de gang op een 65 km breed front om de opstande lingen terug te dringen. De woordvoerder kon geen be vestiging geven van een bericht, dat de Karens zich zouden hebben verenigd met communistische op standelingen in Centraal-Birma. Volgers een gisteren te Bang kok ontvangen officieel bericht is het vorige weekeinde een groep van 200 man, naar Menzei Ka rens, van Birma naar Noordwest- Siam gegaan, waar zij een aan val deed op een wolfram-mijn. De bedrijfsleider van de mijn en 10 anderen waren bij een treffen met de indringers gedood

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1