Beperkt accoord op Bhodos De Belgisch-Ned.-Luxembur-gse economische unie Vonnis over Von Papen verlicht de Veiligheidsraad inn ledinn Gaat Koning Leopold scheiden? ul Hoffman Europese eenheid IE gevechten in BIRMA Geneesmiddelen vooi Indonesië de Indonesische kwestie HET PROCES KRAVCHENKO DONDERDAG 27 JANUARI 1949. CADOGAN over Chinees versoek uit Madioen: De verkiezingen in Israël Nieuwe regeling voor de betaling van Marshallgoederen Rode Kruis auto op een mijn gelopen De voorraadtfornvna van oorlogsmateriaal in deV-S. CHINEES KABKMET DRINGT AAN OP VREDESONDERHANDELINGEN Minister Van Schaik in Nede'land terug Nog geen erkenning de facto van Israël door Engeland De grenscorrecties^ alp in de Opnieuw Sowjet-vliegtuigen in Luchtcorritiors Gommunipué Consnltatieve Raad Westelijke Unie Demonstraties tegen het Ruhrstaluut Frankering bjj Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Rustig weer. Droog weer met enikele over drijvende wolkenbanken. Zwak ke tot matige wiind tussen Z.O. en Zuid. In de vroege ochtend ltfriite vorst met pAaaitiselijke nevel of mist. Overdag tempe ratuur boven het vriespunt. DE VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No. 1025 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 et.; minimam per advertentie 1 Jfc) Inzending advertentie* tot des namiddags 3 oer Rubriek kl. advertentie» 5 regels 80 cent, leder»- regel meer 12, cent Ve melding: Brieven ouder nr. Bureau van dit BI*- 10 cent meer Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal De Engelse afgevaardigde Ca- dogan verklaarde na afloop van de vergadering, dat het vaststel len van een datum voor het terug trekken der Nederlandse troepen door verschillende afgevaardigden beschouwd werd als te ver gaand, niet van wijs heli id getuigend en mogelijk gevaarlijk. Hij achtte de voorgemelde resolutie een juist compromis dat niet kon worden verbeterd door er iets aan toe te voegen. De Egyptische af ge v aard.inde zeide inde Dinsdag gehouden t eitting van de Veiligheidifhaad dat De waarnemende V. N.-bemid delaar Dr. Ralph Bunehe, heeft de secretaris-generaal der V. N. er van op de hoogte gesteld, dat de Egyptische en Israëlische afge vaardigden,. die sedert verschei dene dagen op Rhodes besprekin gen voeren, een beperkt accoord hebben bereikt. Beide regeringen verbinden er zich toe het „staakt het vuren", dat op 1 Januari 1949 van kracht'was, als volledig en definitief te beschouwen. In het accoord wordt bepaald, dat land- noch luchtstrijdkrachten van één van beide partijen de thans bezette, meest vooruitge schoven linies mogen overschrij den. In zijn verslag voegt Bunehe er aan toe. dat de op Rhodos begon nen wapenstilstandsonderhande- lingen een gunstig verloop heb ben, ondanks de geschillen, die onlangs-zijn gerezen, en dat het sluiten van een wapenstilstands- cc oord mag worden vtnvaehu Israël zal toelaten, dat voedsel en medicamenten naar het inge sloten garnizoen en de burgerbe volking van Faloedja worden ge zonden „,in zulke hoeveelheden als door de chef van de bestands commissie worden vastgesteld" en onder toezicht en escortê van de V. N. De punten, waarover thans overeenstemming is bereikt, kun nen aan het eind van de huidige onderhandelingen nog worden her zien. indien een bezetting nodig was, dit beter kon geschieden door Indonesische troepén. De Neder landers moeten ophouden druk op de republiek uit te oefenen. Cadogan, de Britse afgevaar digde, riep in herinnering, dat sijb laiid reeds eerder uitdrukking gegeven had aan twijfel omtrent de bevoegdheid van de Veilig heidsraad betreffende de Indone sische kwestie. Teneinde een spoedige oplossing te vinden had Engeland het werk van de Vei ligheidsraad niet willen hinderen. De laatste Nederlandse verkla ring had duidelijke vooruitgang betoond, daar hierin data ge noemd werden voor het' politieke program. De Noorse gedelegeerde, Fim- moe zeide, dat de resolutie niet gebaseerd was op wantrouwen .-an de Nederlandse beloften-. Niet de Veiligheidsraad, doch de repu bliek wantrouwde de Neder landse bedoelingen. Daarom be hoorde de commissie der V. N. de vertrouwde van zowel Nederland als van de republiek te zijn. In dien de Nederlandse regering het niet met deze regeling eens zou zijn,, zou dit wijzen op een wan trouwen jegens de V. N. Dit alles was gebaseerd óp de stelling, dat, de republiek i»g bestond Geen enkele militaire actie kon een regering doen ophouden te be staan. Nederlandse troepen ntet terugtrekken De Chinese vereniging Chung hua tsing hui" in Madioen richt te zich met het volgende schrijd ven tot de territoriaal bestuurs- adviseur aldaar: „,Naar aanleiding van diverse radioberichten waar in de Nederlandse regering werd verzocht haar troepen terug te trekken tot achter de voormalige status quolijneri zij het ons ver gund beleefd te verzoeken, kennis te willen nemen van het verlan gen van de Chinese gemeenschap in Madioen om onder geen beding iti'e Nederlandse troepen terug te trekken, zulks voor het welzijn van de gehele bevolking. Wij ver zoeken u beleefd dit verlangen van de Chinese gemeenschap in Madioen kenbaar te willen maken aan de betrokken regeringsin stanties in Nederland en Indone sië, waarvoor wij u bij voorbaat beleefd onze dank betuigen". VERTRAGING IN DE TOTSTANDKOMING? Onder grote publieke belang stelling is gisteren de derde zit ting begonnen van het proces Kravchenko. Ook nu had de politie uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. De rechts zaal was zwaar bewaakt. Als eerste getuige werd gisteren -ge hoord Jean Bruller, beter bekend onder zijn pseudoniem Vercors, een vooraanstaande schrijver uit de Franse verzetsbeweging. Hij is de vijfde op de lijst van 90 ge tuigen. Bruller verklaarde, dat „geen Franse uitgever in de tijd onmiddellijk na de bevrijding het gewaagd zou hebben een boek als ,,Ik verkoos de vrijheid" uit te geven." De professor in de geschiedenis Jean Baby aan het instituut te Parijs voor politieke wetenschap pen, die voor de verdediging sprak, gaf een historische en literaire beschouwing over „Ik verkoos de vrijheid," waarmede het grootste deel van 't eerste deel Het hof van beroep inzake zui vering te Neurenberg, dat de zaak tegen Franz von Papen, Hitiers eerste vlce-kanselier en later ambassadeur van het nazi regiem in Ani' ara, heeft her zien, heeft bij uitspraak Von Pa pen „in lichtere graad" schuldig bevonden inplaats van ,,in hoge graad". Verklaard werd, dat de In eerste instantie opgelegde dwangarbeidsstraf reeds was uit gediend. Von Papen werd dienten gevolge op vrije voeten gesteld. IHet bevel tot confiscatie van Von Papen's gehele bezit op vijf duizend mark na, r'n eerste instan tie gegeven, werd geannuleerd. In de plaats hiervan moet Von Papen een boete van dertigdui zend mark betalen alsmede een derde van de kosten van het ge ding voor beide tribunalen. Aan Von Papen is verboden verder nog een openbare functie te bekleden, het stemrecht uit te oefenen of candidaat te staan voor een politieke partij, of op te treden als onderwijzer,, predikant of radiospreker. Gedurende vijf jaar zal hij geen vrij beroep mo gen uitoefenen. Het tribunaal zegt In zijn von- ris, dat Von Papen als voormalig Rijksminister normaliter als „in hoge graad schuldig" geclasseerd zou hebben moeten worden. Men besloot echter tot een milder oor deel op de overweging, dat „Von Papen niet de bedoeling heeft ge had Hitler in zijn misdadige poli tiek te steunen en wërkéltjk ge poogd heeft als rem op te treden". Als bewijs van deze houding wor den aangevoerd een door Von Panen in de lente van 1934 te Marburg gehouden critische rede, zijn pogingen tot vredestichten als ambassadeur te Ankara en zijn hulpverlening aan vervolgde Jo den. Het tribunaal verklaart verder echter, dat Von Papens poging om als rem te werken in dte grond fout was en dat het zijn plicht zou ziin geweest te pogen het regiem omver te werpen na de crisis van 30 Juni 1934. Ten aanzien van de straf zegt het vonnis, dat het niet doenlijk zou zijn fan Von Papen te vergen dwangarbeid te verrichten met het oog op zijn leeftijd van zeven tig jaar en ziin zwakke gezond heid'. Het tribunaal meent, dat, voor straf in de vorm van dwang arbeid oo(k aan Von Papen is op gelegd, deze beschouwd moet wor den als reeds uitgediend' door de tot op heden ondergane interne ring. der zitting gerroeid was. De zon scheen stralend in de kleine dicht bezettte zaal, waar de atmosfeer benauwd werd. Kravchenko zag er vermoeid uit en beantwoordde de hem gestelde wagen met min der vuur dan gisteren. Een spier van zïjn reehterkaak was voort durend in beweging. Op bevel van het hof wedden de jalouiziën van de grote ramen, die uitzien op de Seine, totrgelaten. Toen ongeveer de helft van de door burgers uitgebrachte stem men geteld was, leidde de Socia listische partij (Mapai) met 35,5 procent. Daarna kwamen de links-socialistische partij, (Ma- pam) met 14,6 procent, het ortho dox-religieuze blok met 14.1 pro cent en de politieke organ'satie van de Irgoen Zwai Leoemi (He- roeth) met 10 procent. De E. C. A. heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat zij een nieuw stelsel gaat toepassen voor de betaling van de door de Mar shall-landen aangekochte goede ren. Dit stelsel zal het de landen mogelijk maken rechtstreeks met dollars te betalen, terwijl tot dus ver de financiering geschiedde door het openen van credieten bij commerciële banken, die de cre dieten op hun beurt ter beschik king stelden van de betrokken landen. Voortaan zal de financiering i geschieden door middel van een „speciaal fonds" dat door de E. C. A. is opgericht. De 19 Mar shall-landen zullen door bemidde ling van de „.Federal Reserve Bank" uit dit fonds het nodige geld kunnen opnemen om de in het kader van de E. C. A ver richte aankopen te betalen. Het nieuwe stelsel kal het de Marshall-landen mogelijk maken de commissie van de banken en verdere onkosten uit te sparen, terwijl de levering van de goe deren sneller zal verlopen. Het bedrag van de bjj dit „speciale fonds geopende credieten zal krachtens een overeenkomst met elk Marshall-land worden be paald. In antwoord od een vraag van een parlementslid heeft de heer Moens de Ferrvg, de Belgische Minister van Buitenlandse Han del, verklaard, dat nooit definitief Is bepaald, dat de economische unie der lage landen on 1 Januari 1950 dient te zijn verwezenlijkt. In het protocol, dat op 3 Juni 1948, na afloop van de conference der Ministers van Benelux in het Chateau di'Ardennes is onder tekend, is o.m. bepaald, aldus merkt het Belgische persbureau Belga op, dat de „drie regeringen met het oog op eten geleidelijke, zo volledig on zo spoedig moge lijke verwezenlijking van de eco nomische unie/zich verplichten: 1. Terug-te keren tot het sy steem van vrij verbruik; 2. de subs'dies te verminderen, die bij productie en bij verbruik worden verleend; 3. de investeringsplannen on derling uit te wisselen en te coördineren; 4. de nodige aandaeht te wij den aan de unificatie van de so ciale en fiscale politiek; 5 een politiek te voeren, die steeds het monetair evenwicht op het oog heeft". Verder heet het: ,»Deze voor waarden zouden tegen 1 Januari 1950 moeten vervuld zijn. Ind en de drie rederingen het eens zijn, dat dit stadium rs bereikt, zal de economische unie verwezenlijkt zijn." Hierbij vermeldt het protocol uitdrukkelijk nog een andere voorwaarde:- „Deze economische unr'e veronderstelt de omwissel- baarheid van dt munt". Het schijnt op dit ogenblik Bij het Rode Kruis is het be richt binnengekomen, dat giste rennacht een vrachtauto van het Rode Kruis, die van Sukabumi onder weg was naar de buiten- polikliniek te Karet, op een mijn is gelopen en beschoten, waarbij twee doden, twee zwaar gewon den en drie licht gewonden zijn te betreuren. De Amerikaanse munrtieraad heeft Woensdag meegedeeld, dat de regering bevolen heeft de uit voering van het programma voor het vormen van voorraden oor logsmateriaal te versnellen. Met dit progTamma is een bedrag van 3.7 milliard dollar gemoe'd. Het bevel zal van directe in vloed zijn op de hoeveelheden lood, koper en zink, die voor civiele doeleinden beschikbaar zijn en ook enkele andere producten zouden schaarser kunnen worden. De grotere aankopen door raad hielden geen verband met oorlogsgevaar. De regering was echter van gevoelen, dat meer aandacht diende te worden be steed aan de voorraadvorming. Een Amerikaans eskader, bestaande uit drie kruisers, twee torpedojagers en een vl'e°"dek- sehip, is Woensdagochtend uit Phaleron naar Istanbul vertrok ken. Het eskader wordt aange voerd door de kruiser „Colum bus", het vlaggeschip van' Admi raal Richard Conolly, de bevelheb ber van de Amerikaanse vloot in de Oost-Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Het kabinet van Dr. Soen Fo heeft gisteren besloten er oij de communisten, op aan te dringen onmiddellijk een vredes-dele- vtie te benoemen en een plaats voor de besprekingen vast te stellen. Dit beslu t werd genomen na een verhit debat, waarbij de con servatieven de premier verzoch ten de pogingen tot vredesonder handelingen te staken. Hrt Naar wij vernemen is Minister v an Schaik Woensdagmorgen vroeg van zijn reis naar de West in Nederland teruggekeerd. Ter verwelkoming waren aanwezig Minister Götzen namens de Mi nisterraad en de heren Jonkers en Nijdam van het denartement van Overzeese Gebiedsdelen grootste deel der Ministers stem de echter voor de vredespolitiek. Het kabinet besloot voorts geen opvolger te benoemen van Pen Tsjao-Hsien,. wiens opneming in de vredesdelegatie van de lege ring door de communisten is ver worpen omdat Peng tot de rech tervleugel van de Kwomintang behoort. De regeringsdelegatie zal dus uit vier leden bestaan. Het kabinet heeft het ministe rie van verbindingen opdracht gegeven het postverkeer met de door de communisten bezette ge bieden te hervatten. De geregelde troepen van de communisten zullen heden Pei- ping binnentrekken, wanneer het gemeenschappelijk bestuur onder leiding van de communistische generaal Yen Tsjien-Ying officieel geïnstalleerd is. Studenten en andere burgers zullen voor een feestelijke ontvangst zorgen. evenwel onwaarschijnlijk, zo ver volgt Belga, dat de omwisselbaar- heidl van de Belgische, Luxem burgse en Nederlandse munt tegen het begin van volgend jaar kan worden verwezenlijkt, waar door ©en vertraging van de voor genomen economische unie zal ontstaan. Over deze vertraging is' door een comité van deskundigen dei drie landen een verslag ongesteld. Dit verslag is vertrouwelijk, doch in goed onbelichte kringen meent men dat hierin de datum van 1 Juli 1950 wordt voorgesteld voor de verwezenlijking van wat nog dient te worden gedaan om de economische unie tot stand te brengen. s In dezelfde kringen wordt er op gewezen, dat het verschil in de prijzen en de lonen in. België en Nederland niet zo doorslag gevend is als over het algemeen wordt gemeend. Overigens zal het Vrijgeven van waren, waartoe in Nederland wordt overgegaan en ook in het vervolg zal' worden overgegaan, normaal een stijging der verkoop prijzen met zich brengen. Die prijsstijgingen zullen ongetwij feld ook een stijging der lonen uitlokken. Derhalve verwacht men in Bel gië, dat r'n een min of meer nabije tori' 'ernst de prijzen en de lonen in de drie landen ongeveer gelijk zullen zijn. De Britse Minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevtn, Ijeeft gisteren 'qjdens zijn redo in liet Lagerhuis verklaard, dat hij een erkenning de facto van Israël niet zou aankondigen, voordat hij antwoord had van de landen van het Britse gemenebest en de on dertekenaars van het verdrag van Brussel. Bevin voegde hieraan toe„ dat hij aannam, dat deze antwoorden gedurende de volgende dagen, waarneer een definitieve beslissing kon worden genomen, binnen zou den komen. Bevin verklaarde tijdiens zijn rede. dat indien de strijd opnieuw in Palestina zou uitbreken, het voor Engeland zeer moeilijk zou zijn „onverschillig en werkloos toe te zien. Het Palestijnse gebied, zo zij hij, „is van geweldig belang, niet alleen voor de veiligheid van het gebied ten Oosten en ten Westen er van, maar ook voor de veilig heid en de verdediging van West- Europa zeik Wij zagen het ge vaar en wij reageerden snel en ik moet de steun van het gehele huis en het volk er voor vragen, dat indien dit gebied in gevaar wordt gebracht, wij altijd snel zullfen reageren." Bij de bureaux van de Bestuurs raad voor Bizonia te Frankfort meldden zich dezer dagen vier be woners van het graafschap Bent- heim, die zeiden door hun dorpen te zijn afgevaardigd om te onder zoeken wat er zou gebeuren na uitvoering van de grenscorrecties Zij verklaarden, dat het enige waarover zij jzich bezorgd maak ten de vraag was of zij hun dor pen en hun bezit zouden moeten verlaten \vanneer de correcties zouden doorgaan. Volgens de zegsman van de Bestuursraad voegden zij er met nadruk aan toe, dat het hun on verschillig was, 0f zij Duitser of Nederlander moesten zijn, mits zij maar op hun geboortegrond konden blijven wonen. De dele gatie 'was eerst in Düsseldorf ge weest, waar de landsregering haar vragen niet had kunnen beant woorden. Ook in Frankfort had men de delegaties geen antwoord kunnen geven, waaróp deze naar Hannover zijn gereisd om haar -icht op te steken bij de regering van Neder-Saksen. T ,!02.<lse en Egyptische on- cernandeliars hebben Dinsdag een ratificatie-oorkonde getekend van de overeenkomst, volgens welke op 7 December j.l. het vuren in het gebied van de Negeb in Zuid- Palestina werd gestaakt ZON EN MAAN inimum Jan. Opk. Ond. Opk. feod. ƒ1,50. 1949 Zon Maa» rtentles 29 8.26 17.22 9.15 17.36 ■s 4 uur 30 8.24 17.23 9.33 18.45 tenties: 31 8.23 17.25 9.46 10.58 iedere it Ver- Feb. Opk. Ond. Opk. Ond. onder 1 8.21 17.27 9.57 31.08 Ut Blad 2 8.20 17.29 10.07 22.18 3 8.18 17.31 10.17 23.27 >1. 4 8.16 17.33 10.27 oralis ten wensen gehoord te worden. van de l die liteit in eiste eralisten nen aan eidsraad :r Saida een te- )d' H, de ntie van den, te i de Ver zocht de huidige ird'e, dat len auto- tndonesië de bevol- jtan Ha leeft ver- de fede ralistische leiders algemeen von gevoelen is, dat de Verenigde Na ties nïet in staat zijn behoorlijke beslissingen, welke geheel Indone sië betreffen, te nemen zonder hen te raadplegen." :log heeft •eede Ka- ze r dagen r de kost- de burge- sgezonden. i van Joe- kend wor de kracht f. Volgens de avondbladen te Rowe heeft de Paus een verzoek van de in ballingschap levende Koning Leopold van België om nietigrer- klaring van zijn huwelijk met de' Gravin van Rethy verworpen. In. bevoegde religieuze kringen te Rome onthield men zich ran commentaar op deze berichten. Zelfs indien een dergelijk ver zoek is gedaan, aldus deze krin gen, zou het onmogelijk zijn het antwoord te weten. Het zou eex officieel geheim blijven, totdat een officiële bekendmaking over deze kwestie door het Vaticaan uitge vaardigd zou worden. Het Australische kabinet heeft de kwestie der erkenning van de staat Israël besproken. De premier, Chifley, verklaarde, dat het nog een kwestie van overleg met andere regeringen van het gementbest bleef. Gisterenmorgen werden de heer en mevrouw SpruitVa» de Veer te Gouda verblijd met de geboorte van een drieling* alle drie meisjes. Elk kindje woog ongeveer vier pond. .dministra- thall, heeft d, dat de ■zekerd in- enheid van volgd door l, gesteund t de vrjje en mensen- de afgrond lat zij niet in mootjes omie noem- ich". verwachten, de grenzen en dat de >r.dt voorge le Marshall- schenkingen 1 de E.C A zij aan de West-Euro leningen ten lan een mil- geikend. het verslag p de E.C.A. ten opzichte 1 de ontman- yrieken. Be- ïmige fabrie- 'fend kunnen Duitsland zijn Europeanen een gemeenschappe lijke taal en monetair systeem aannemen, maar wel kan het snelle vooruitgang naar een vrij personen- en goederenverkeer Verwachten. (Het kan misschien nog lang duren voor de Verenigde Staten van Burpa een feit zijn, maai- nu op het ogenblik moet er een ver enigd Europa zijn voor economi sche vooruitgang". Hoffman voegde hier echter aan toe, dat de strijd om West-Europa vrij te houden niet op het econo misch front alleen kan worden gewonnen. „Wij zijn verstandig zo zeide hij, „als wij ook een mi litaire macht opbouwen, al is het alleen maar om het politiebureau af te houden van ondoordacflite militaire avonturen". „Indien wij de zogenaamde koude oorlog in Europa willen winnen moeten wij op drie fronten tot actie overgaan: wij moeten militair sterk worden, wij moeten de ontwikkeling van regeringen van het volk, door het volk en voor het volk aanmoedigen, en wij moeten het economisch herstel bevorderen. De Sovjet-Russische hoofdcon troleur in het Berlijnse centrum» voor veiligheid in de lucht heeft de vertegenwoordigers va» de drie Westelijke mogendheden er van in kennis gesteld, dat Sovjet- Russische vliegtuigen schietoefe ningen zullen houden in de lucht- corridor van Frankfort naar Ber- ontmanteling lijn. je in anderej Deze waarschuwingen zijm zo ;e jaar zullen j veelvuldig geworden, dat de Wes- deze fabrie- i telijke vertegenwoordigers in het men produce - centrum nog slechts protest in dienen in geval van incidenten. •ommunisten geleide Peiping en Tientsin. troepen bij De Sovjets De Consultatieve Raad der Westelijke Unie heeft tijdens zijn gisteravond geëindigde tweedaag se zitting te Londen besloten tot vorming van een raad van Europa, aldus een gepubliceerd officieel communiqué. Deze raad zal be staan uit een oommissie van Mi nisters, die in het geheim bijeen komt, en een consultatief lichaam, dat in het openbaar bijeenkomt. De vergadering besloot andere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onderhande lingen over de vorming van de Raad van Europa. ook in de vooravond etaiagever- lichting toe te staan en de winke liers de aldus extra verbruikte stroom te laten uitsparen op de binnenverlichting. Het bestuur van deze Afdeling heeft thans 'n brief van da Minis ter ontvangen, waarin deze mede deelt, dat een onderzoek gaande is ten aanzien van de maatrege len, die in de winter van 1949— 1950 getroffen dienen te worden ter beperking van de z.g. „piekbe- lasting" Of dan geen of een be perkte étalageverlichting mogelijk zal zijn, is thans uiteraard nog niet te bepalen. Wanneer het laat ste het geval is, zal t.z t. een re geling, zoals in het adres was voorgesteld, eventueel in gewijzig de vorm, in overweging worden genomen. Luidens een Britse officiële mededeling organiseren de Sov jet-Russen aan de grens tussen de Britse en de Sovjet-Russische zones protestdemonstraties tegen het Ruhrstatuut. Zij hebben aanplakibrieven aan gebracht aan de Sovjet-Britse demarcatielijn nabij de dorpen Hosregeiss en Zorga. Zij sporen de inwoners der Brit se zone aan deel te nemen aan de protestdemonstraties tegen „de kapitalisten en de monopolisten van het Ruhrgebied". De aam- plakbrieven waarborgen tevens ilat de demarcatielijn tussen 7 en I 19 uur vrij mag worden over- I schreden. Houd Uw mond als gewoomijK rein met IVOROL en Uw neus ruim met DAMPO (verkoudheids- balsem). Dit maakt in grieptijd minder vatbaar. En mocht U het onverhoopt toch te pakken krij gen, dan helpen SANAPIRJN- tahletten U er spoedig af. Woensdag hebben 1503 Joden uit de kampen Cyprus, voor het merendeel van weerbare leeftijd, zich ingescheept aan boord van het Joodse stoomschip „Galilah" naar Haifa. Dit is het tweede contingent Joden dat uit Cyprus vertrekt sedert de Britse autori te iten hebben besloten dit vertrek niet tegen te houden. Het volgende contingent zou heden vertrekken. Ter bestrijding van framboesia in Indonesië is door de stichting „Nederland helpt Indië" en het Nederlandse Rode Kruis geza menlijk een partij alasphine aan gekocht, ter waarde van onge veer ƒ25.000. De partij, die op het ogenblik onderweg is, zal in de eerste helft van Februari in Batavia aanko men en door de vertegenwoordi gingen van beide genoemde instel lingen aldaar worden gedistri bueerd. Til» LI Ö4J-HO V* Oi lingen hebben angrijke stad van Rangoon ;et, zo is van egedeeld. De moesten na jt dit commu- ;erugtrekken. De officiële woordvoerder deel de verder mede dat de opstan delingen ook Pyos een andere grote stad aan de spoorlijn 69 km ten Zuiden van Toungoo heb ben ingenomen. Volgens een Donderdagavond uitgegeven officieel communiqué zijn versterkingen van de rege ring naar het gebied van Toungoo gezonden. Nader wordt gemeld dat de Birmese regeringsstrijdkrachten in Centraal-Birma een groot of fensief zijn begonnen om de ste den Toungoo en Pyoe in handen te krijgen. Een officiële woord voerder zei dat deze plaatsen Donderdag door opstandige Ka rens zijn bezet. De Karens vor men de grootste minderheid in Birma. De Karens zijn kennelijk, van plan aldus de woordvoerder naar het Zuiden op te trekken en het spoorwegknooppunt Pege te ver overen, 65 km ten Noorden van Rangoon. Er zijn „zware ge vechten aan de gang op een 65 km breed front om de opstande lingen terug te dringen. De woordvoerder kon geen be vestiging geven van een bericht, dat de Karens zich zouden hebben verenigd met communistische op standelingen in Centraal-Birma. Volgens een gisteren te Bang kok ontvangen officieel bericht is het vorige weekeinde een groep van 200 man, naar Menzei- Ka rens, van Birma naar Noordwest- Siam gegaan, waar zij een aan val deed op een wolfram-mijn. De bedrijfsleider van de mijn en 10 anderen waren bij een treffen met de indringers gedood

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1