m D Voor de Zondag Clktftfarine-4 Kerkdiensten De TELEVISIE mogelijkheden in NEDERLAND r\t AKKERTJE UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS BLOEDWRAAK I OER LIEFDE Als een lisnJ funeraire Isunsl Ie Sluis Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. DADERS VAN INBRAAK GESNAPT. Contact met vooraanstaande Republikeinen MET GESTOLEN AUTO ipGEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD. Meer witt loem Te^emoetkoming voor het wijmaken van woonruimte Rode Kruis-hulp aan Indonesië Zo wie het Koninkrijk niet ontvangt, gelijk een kindeken, die zal in het zelve geenszins ingaan. Markus 10 15. Als een kind moeten we dus zijn. Ja, de kindertijd was goed. Toen was God werkelijkheid voor ons als Vader en Moeder. Je had vader en moeder en zo had je ooik God. Ja, we zijn het met Jeizus eens. We spreken im mers over een kinderlijk geloof, kinderlijk gebed, kinderlijk ver trouwen, als wij bedoelen dat het een geloof en gebed en vertrou wen is waar in God Zijn. welbe hagen heeft. Maar 't is immers onmogelijk weer kind te worden! Elke dag brengt ons verder van 't kind zijn tf. Er is nu eenmaal geen weg terug. Boeken over 't kinderland kunnen we lezen, het land zelf is voor ons gesloten. Toch staat er dit woord van Jezus. oude kerkterre'n als stadsplant Maar dit woord is géén gebod! soen aan te leggen en de even- Het betekent veeleer dit: het tuële funderingen van de kerk Koninkrijk Gods, de wereld van in dit plantsoen te markeren. Gods liefde en genade, van Zijn Door het vele werk der afdeling gemeenschap en zegen, vergeving voor middelleeuwse Archeologie we niet verdienen, dit kunnen we slechts ontvangen. God geeft en we mogen ontvangen, God doet open en we mogen binnengaan. We moeten niet. De wet zegt: gij moet. Het Evangelie zegt: gij moogt. Maar telkens maken we van het Evangelie een nieuwe wet. Dit is het wat het Evange lie zegt: gij moogt mijn kind zijn. Ik zal voor U zorgen, al Uw zon den vergeef Ik U. Leun maar op Mij. Als kinderen moeten we dit alles aanvaarden. En niet als wijzen moeten we daarover gaan discussiëren of daar een inleiding, misschien, zoals dat genoemd wordt, een diepe Inleiding over gaan houden. Als een kind moeten we wor den. Jezus legt de kinderen de handen op. Hij geeft ze geen vermaning, stelt ze geen eisen, Hij i zegent ze alleen. En dat heb ben we immers nodig dat we ge zegend worden. Dat hebben we nodig dat we kunnen drinken het water des levens. Uitleggingen van het Evange lie helbben we bij de vleet. Maar niet die uitleggingen hebben we nodig, maar 't Evangelie zelf. Daarnaar hijgen we dat Jezus zelf ons de handen oplegt en zegent. En daarom: wie het Ko ninkrijk niet ontvangt als een kindeke, zal geenszins ingaan! In het najaar van 1948 werd door het Delftse Studentencorps aan Prinses Wilhelmina het ter rein te Sluis aangeboden, waarop voorheen de grote Middeleeuws,.. Kerk stond. Het lag in de bedoeling, hel en vernieuwing, dit alles kunnen [>e werkzame bestanddelen van Chefarine 4" zijn stuk voor stuk al beroemd ge worden als krachtige middelen ter voor koming en 1er bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen ln i tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet bevat Chefarox, is.iat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET ïtCJEÜ PONEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 I 0.7» (Ingez. Med.) ZATERDAG 22 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 23 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings, to,d. H.A.; 2.30 u. Ds. P. J. Pen- n'ngs, bed. H.A. Hoek: 10 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag, bed. H.A.2.30 u. Ds. Wlebos, van Biervliet, bed. H.A. «n dankz. Hontenisse10 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2 30 u. Ds. J. van der Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moor- isel, voorber. H.A.; 2.30 u. Ds. J. Scholten, van Terneuzen voorber. H.A. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten, 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, v Sluiskil. Zaamslag: 9 u. de heer C. H. Heijboer, dankz. H.A.; 2 u Ds. J. A. Taïma, "bed. H. Doop. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Biom. Biervliet: 10 u. de heer P. de Vis ser; 6 u. Ds. Wiebo3ch. Breskens: 10.30 u. Ds. Wiebosch, feed. H.A.; 6.30 Ds. Wlnckel, dank zegging. Gadzand: 18 u. Ds. Schrale. Groede: 10 u. Ds. Boere. Bed. H.A. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winokel. NieuwvT et: 14 u. Ds. Schopen- houwer. Ooatburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.30 Ds. Schopen hauer. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlardkerkje: 9 u. Do. Doorn, Uzendijke: 11 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaamslag: Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10.30 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove, bed. H.A. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk. CTinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. open bare samenkomsten; 6.30 u. openlucht Nieuwstr., o.l.v. Luit. Joh. C. v. Huizen en Luit. L. Veeninga. van de Rijksdienst van het Oud heidkundig Bodemonderzoek, was het onmogelijk om vóór de over dracht van het kerkterrein aan Prinses Wilhelmina de fundamen ten der kerk te ontgraven. Volst aam moest worden met het aanbieden van een maquette van het terrein aan Hare Koninklijke Hoogheid. Nu zijn gedurende de winter maanden, dank zij het zachte weer, de opgravingen aangevat. De resultaten van het onder zoek, dat onder leiding van Dr. P. Glazema, onder-directeur van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek ge schiedde, zijn naar Dr. Glaze- ma aan een A.N.P.-redacteur meedeelde in zekere zin onbe vredigend. De fondamenten der kerk bleken in vroegere jaren geheel uitgebroken te zijn terwijl de grafzerken zo goed ais alle vernield waren. Temidden van een groot aantal onbelangrijke en voor het merendeel gestoorde grafkelders, kwamen enige ge metselde graven voor de dag, die vanwege hun beschildering aan de binnenkant van belang geacht moeten worden. Het betreft hier allemaal één persoonsgraven, gebouwd van baksteen. Op de dunne pleister laag waarmee de wanden bedekt zijn, komen fresco schilderingen voor. Deze schilder'ngen zijn van fi- gurele en geometrische aard. De laatste bestaan uit grote spira len, kruisen en cirkels; de eerste daarentegen betreffen de voor stellingen van: kruisiging, Maria en engelen. Op het hoofdeinde ziet men bij deze graven Christus aan het kruis met ter rechterzijde Maria en aan de linkerkant Johannes de Doper. Op het aangrenzende gedeelte van de lengte-wanden zijn wie- voormalige Kul persgilde in het lijk verplicht »toed« n» votdOi»«»le rook-zwaaiende engelen voorge steld. Aan het voeteneind is de kort' wand versierd met een gekroond Madonna, geschilderd in het roo en dragende op de l'nkerarm hel Chistuskind. Hier komen de be wierokende engelen niet voor. Andere graven hebben op de lange zijwanden rechthoekige, staande panelen, waarop, op een donkere ondergrond, licht ge schilderde engelen zyn aange bracht. De kwaliteit van deze schilde ringen is boven het middelmatige en als zodanig, van veel belang. De bekende restaurateur van middeleeuwse fresco's, de heer Gerand Janseni, te 's-Gravenhage die sinds lange jaren voor het Rijksbureau voor Monumenten zorg de oude kerkscb'lderingen bloot legt en conserveert, heeft na bezichtiging van de graven tc Sluis verklaard!, dat deze schilde ringen zeker waard zijn gecon serveerd te worden. De heer Jan sen meent, dat overbrenging van de graven naar een passend mu seum de moeite loont. In verband met dit laatste, is het verheugend, dat het gemeen tebestuur van Sluis overweegt, in het helaas zwaar getroffam, maai' restaurabele oude stadhuis een klein museum in te richten. De opgravingen zullen in Je komende weken beëindigd wor den, waarna de afwerking van het plantsoen wordt overgedra gen aan het Delftse Studenten corps. Het ligt in de bedoeling der studenten, het geheel onder lei ding van een tuinarchitect aan te leggen, waarbij men -de vorr van de kerk die aan de hand van onder andere op het Rijksarch'ef te Middelburg aanwezige platte gronden, te reconstrueren is, in een verdiept gedeelte gemarkeerd zal worden. Een soortgelijke museale aan leg van earn oude kerk treft men ook op Schokland aan. Nog mag vermeld worden, dat reeds in het vorige jaar in de gerestaureerd wordende kerk te Aardenburg, een beschilderd graf werd gevonden. Het betrof h er alleen een geometrisch ornament. De beschildering van bovenge noemde -graven te Sluis en te Aar denburg dateert men in de 15de eeuw. TERUGKERENDE MILITAIREN Met het troepentransportschip ..Waterman", vermoedelijke aan komst 29 Jan te Rotterdam, keren o.m. de volgende militairen uit Indonesië huiswaarts. Mariniers. N. Bolleman, Axel, Magrette. J. Th. Martens, Hoofdplaat. Kon. Marine. P. H. Eversdjjk, Retranche ment. POSTHUME ONDERSCHEIDINGEN LEDEN KOOPVAARDIJ. De Directeur-Generaal der Scheepvaart, Mr. J. J. Ooyevaar reikte in de Rolzaal te Den Haar' een aantal onderscheidingen uit, die de Koningin posthuum aan leden van de koopvaardij had ver leend. Mr. Ooyevaat die namens de verhinderde Minister Spitzen sprak-, zeide zich bewusi. te zijn, dat hij op dit ogenblik een droe vige, maar eervolle taak verricht te. In oorlogstijd -aldus spr. is de Koopvaardij de vierde macht naast het Leger, Marine en Lucht macht. Dat deze onderscheidingen juist werden uitgereikt, oP he verjaar dag van Prinses Margriet, was niet bevreemdend, daar de koop vaardij bij Haar geboorte peet is geweest. klaarde deze lezing in hoofdzaak te houden voor hen, die destijds niet aanwezig konden zijn. Na een uiteenzetting over de wijze waarop men een dergelijke bedrijfsorganisatie denkt op te bouwen, verklaarde spr., dat het zeker wenselijk is, dat men een ■bedrijfsorganisatie krijgt waarin de bedrijfsgenoten hun eigen mensen kunnen kiezen. Het ge volg hiervan zal om. kunnen zyn, dat veel zuiniger en gematigde1 wordt opgetreden. Vele werk zaamheden zullen kunnen worden overgenomen, waardoor de zelf werkzaamheid wordt bevorderd. Mr. Schlingemann waarschuw de er echter uitdrukkelijk voor, d!at men slechts dón kan slagen, wanneer alle bedrijfsgenoten me dewerken en de beste mensen in de besturen worden gekozen. Nadat door spr. nog enkele vanuit de vergadering gestelde vragen waren beantwoord, volgde een korte rondvraag, waarna sluiting door de wnd. Voorzitter volgde. Tenslotte werd door Ir. Stolp een film over Zuid Zweden vertoond waarbij hij de nodige toelichting gaf en welke film werd opgenomen tijdens een excursie welke een aantal leden der Z. L. M. vorig jaar in Zweden maakte. De N.V. Philips Gloeilampen fabriek in E'ncLhoven is optimis tisch ten aanzien van de toekomst der televisie in Nederland. Over al in den lande toont men een enorme belangstelling voor d t nieuwe technische „wonder"' dat in de V. S. en vooral in New- York in vele gezinnen reeds een onderdeel is geworden van de huishoudelijke apparatuur. Un der optimistisch is men in Eind hoven over het bereiken van een interlandelijk West-Europese te levisie-politiek in de naaste toe komst. Er bestaat, volgens een der directieleden van de N.V., weinig eensgezindheid over het televisiesysteem, dat ir.terna- t'onaal aanvaardbaar aan de ontvangers de beste beelden kan bieden. Er zijn vele factoren, meest van technische aard, waar mede de Nederlandse teievisie- oommdssie rekening moet houden. Het aantal golflengten, dat voor televisie-u1 tzendingen beschikbaar is gebleven, is uiterst beperkt en bovendien slechts gedeeltelijk bruii baar, omdat bepaalde golf- gebieden dure ontvangapparaten noodzakelijk zouden maken. Het systeem, dat thans in Engeland wordt gebruikt is naar het oor deel der Philips-deskundigen ver ouderd en niet geschikt voor een interlandelijk© Europese stan daard. De beelden laten aan dui delijkheid te wensen over en vol doen niet geheel aan de eisen, die men nu stelt. Een faotoar, die veel heeft bijge- 79) door J. S- FLETCHEl Vertaling van: ANGELICA VAN HEIST (Nadruk verboden.) „Is het een geheim, of een za- )venkw"'iifc, of iets heel onschul digs?" vroeg Styler. „Ik heb het ■1 van alle kv< en bekeken. Het is mogelijk dat zij de oude heer ever iets heel onschuldigs zijn gaan opzoeken. Maar van een ding ben ik zeker, Mr. Smith zy weten niet dat Samuel Pegge Septimus Philcox is." „Waarom niet?" vroeg Smith. „Omdat ik er zeker van ben, dat majoor Esmondhaugh een heer ishij ziet er tenminste als een heer uit," antwoordde Styler, „en ik begrijp niet, dat een heer ren whisky-soda en een sigaar van een gewezen gevange ne aanneemt. Begrijpt u?" dragen tot de heersende verschil len in opvatting is, dat in Frank rijk onlangs een wet is aangeno men waarbij wordt vastgesteld dat een systeem van 819 lijnen (bepaalde frequentie in de beeld projectie) moet worden gebruikt. Ook dit systeem heeft, naar de deskundigen menen, vele nadelen. Het is duur en biedt ook Overi gens bepaalde technische moei lijkheden, diie het vrijwel ontoe gankelijk maken voor privé ge bruik. De Franse standaard wordt hoofdzakelijk gebruikt voor pro fessionele doeleinden. De beslis sing d'e in Frankrijk is getrof fen, heeft hier en daar enige twij fel doen ontstaan en er is nog geen bereidheid de standaard te aanvaarden, die in Nederland er o.a. ook in Denemarken, als de meest acceptabele geldt. Het is nu komen vast te staan dat in strijd met de tot nu toe aanvaarde opvattingen, de tele- visiegolven een groot gebied be strijken al kunnen zij niet buiten een bepaalde omtrek worden om gezet in optische beelden. De tele- v'siegolven kunnen op afsta'den van honderden kilometers door werken en zouden een storende invloed hebben op uitzendingen vami gelijke frequentie. Dit maakt het te meer noodzakelijk een West-Europese televisie stan daard in te stellen en de toewij zing van golflengten internatio naal te regelen. Smiths' ogen glinsterden ach ter zijn goud-omrande bril. „Styler, mijn zoon," zei hij plechtig. „Septimus Philcox was in zijs tijd een van de vriendelijk ste en oeminnelijkste heren, die ie je kunt voorstellen. Er zijn heel wat mensen, die nog altijd denken, dat hij slecht behandeld werd en die menen, dat als de wet hem maar met rust had ge laten, hij de zeken van de Impe rial Splen .car "oe3t in orde zou hebben gemaakt en grote sommen voor zijn gclrlf ehieters zou heb ben gewonnen. Majoor Esmond haugh m'ktairen in ruste zijn heel excentriek; hoe dat komt heeft niemand nog ooit kunnen verklaren kan best zijn geld belegd hebben in de Imperial Splendour en een van de mensen ziin, die nog steeds geloven in Septimus. Maar ik zal je eens wat vertellen, Styler. Er is iets, c'at opheldering behoeft en dat is: w'e is majoor Esmomdshaugh e- wie zijn zuster, mevrouw Renton? We weten nPts van hen. Ze kun nen best tot een dievenbende te- horen. Dat moeten we nagaan. Wat voor boeken op dat gebied Het Vaderland vergeet niet. Zich richtende tot de nabe staanden, zeide spr., dat de heen- geganen „kerels waren geweest, die hun land dapper hadden ge diend en het gevaar onder ogen hadden durven zien". De wereld vergeet zo iets spoe dig, aldu3 spr., maar niet de Re gering. Het Vaderland is trots op deze dapperen. Mr. Ooyevaar besloot met een fragment over de ondergang van de „Slamat" voor te lezen. Daarna overhandigde hij de onderscheidingen aan de na bestaanden. Posthuum werd hierbij o.m. het Bronzen Kruis toegekend aan J. C. van der Peijl, derde stuurman van het Nederlandse stoomschip „Aagtekerke," die dit schip in de Middellandse Zee op 14 Juni 1942 tot het laatste toe tegen de vijand hielp verdedigen. COMMISSIE BEVORDERING VEEFOKKERIJ IN ZEELAND. Gedep. Staten van Zeeland heb ben met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot leden der Prov. Commissie ter bevordering van de Veefokkerij in Zeeland de heren J. A. VerhageHoste te Schoon- drjtoe en M. Kleinepier te Middel burg. TERNEUZEN. Afdeiingsvergadering der Z. Li M. Donderdagmiddag vergaderde in de bovenzaal van Hotel des Pays-Bas de afdeling Terneuzen der Z. L. M. Na opening door de wnd. voor zitter., de heer F. Dekker, volgde vaststelling der notulen, werden enige ingekomen stukken behan deld en enkele mededelingen ge daan. Na aanneming van een aantal nieuwe leden werd voorlezing ge daan van het jaarverslag over 1948 en de rekening en verant woording over hetzelfde jaar. De contributie voor 1949 werd hierna vastgesteld op ƒ0,75 per ha voor grondgebruikers en 0,10 per ha voor niet-gebruikers, ter wijl de afdelingscontributie 2 zal bedragen en het abonne mentsgeld voor het Landbouwblad 3,50. B(j de verkiezing van twee be stuursleden wegens periodiek af treden van de heren J. J. Huys- sende Bruijne en A. Scheele, MIDDELBURG. Kuiperspoort hersteld. wordt De Kuiperspoort, het mooiste en zeer oude hoekje van Middel burg, zal worden gerestaureerd. Op verzoek van het gemeente bestuur hebben de architect, M J. J. van Beveren en een verte genwoordiger van Monumenten zorg een onderzoek ingesteld. Zij kwamen tot de conclusie, dat de restauratiewerkzaamheden voor namelijk zullen moeten bestaan uit herstel van de kamer van het oude gildehuis. Naar raming voor deze restauratie 14.500 no dig. Het rijk heeft zich bereid gietoond een subsidie te geven /an ƒ8700, terwijl een provinciale subsidie is- aangevraagd. Aan de raad is voorgesteld een crediet te verlenen. Polderhuis- Het bestuur van de polder Wal cheren heeft toezegging ontvan gen, dat het polderhuis te Middel burg mag worden afgebouwd. Hiermee werd in 1941 een begin gemaaJkt, doch in verband met de bouwstop in 1942 kon men het niet voltooien. Alleen de funde ringen waren toen gereed. Na de bevrijding is herhaaldelijk ge poogd toestemming voor de af bouw te verkrijgen, echter steeds tevergeefs. Tenslotte is nu de vergunning gegeven onder voorwaarde, dat de bouw over twee jaar ver deeld zal worden. Hierdoor zal een lelijke open plek midden in de stad eindelijk verdwijnen en een monumentaal gebouw verrij zen. Nieuwe Lundbouwhulshoud- scliool. B, en W. van Middelburg, heb ben aan de raad voorgesteld over te gaan tot aankoop van het voormalige T.B.C.-paviljoen op het Noordbolwerk van het be stuur der „Godshuizen". In dit paviljoen zal een nieuwe land- bouwhuishouöschool, die door de C. B. T. B. wordt gesticht, wor den gevestigd. mate gewoon brood beschikbaar te hebben, zowel in de wlnkaè ate bij bezorging «ran hule, zodat ate mand gedwongen wordt hot utt de aard der zaak duurdere witte brood tegen zijn wil te kopen. Op de naleving van dit voor schrift, alsmede op de handhaving van de kwaliteit van het gewone brood, zal, naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening ons mededeelt, streng worden toegezien. neem een (Ingez. Med.) Met ingang van 1 Februari zal in Frankrijk de broodrantsoe- nering worden opgeheven. De Duitse grenspolitie heeft in 1948 40.000 personen gearres teerd, die illegaal over de Sowjet- zone de Amerikaanse zone wilden binnenkomen en 6.000, die het omgekeerde probeerden. Donderdagmorgen deed P. Klerkx, meubelwinkelier te Waal wijk aangifte, dat er bij hem was ingebroken. De recherche der Gemeentepolitie stelde direct een uitgebreid onderzoek in. Er werd voor een waarde van circa 5000 gulden aan vloerkleden, tafel kleden en bedspreien ontvreemd. Bij de wegcontrole op de Rijks straatweg DordrechtRotterdam werd door de Rijksverkeerspolitie een wagen aangetroffen met kle- Dr. Darmasetiawan, adviseur, Sudjono, secretaris en Prof. Mr Supomo, lid van de Republikeinse delegatie, hebben Vrijdag gebruik gemaakt van de op informele wijze door de Nederlanders gebo den gelegenhe'd, om contact op ts nemen met de geïnterneerde Re publikeinse voormannen. Zij zijn per vliegtuig uit Batavia vertrok ken voor een onderhoud met Pr< sidient Soekamo te Prapat en zul len daarna Moh. Hatta op Bangka bezoeken. Zij reizen samen met de heren Djumhar.a Wiria At- madja, de Minister-President van Pasundan, en Ating Kartana- hardja, de Minister-President van de Negara Oost-Java, die de reis maken als vertegenwoordigers van de bijeenkomst federaal-over leg. Het bericht, dat de heren Su pomo, Sudjono en Darmasetia wan gisterochtend naar Medan zijn vertrokken, werd bekend ge maakt in een communiqué van de v» heep A. Scheele, die zich met meer herkiesbaar stelde, i werd na herstemming gekozen de heer M. de Bruijne. i Tot afgevaardigden voor de Kring- en voor de Alig. Vergade ring der Z L. M. werden be noemd de voorzitter en secretaris j der afdeling. Hierna was het woord aan de j secretaris der Z. L. M„ Mr. J. F. G. Schlingemann, die een lezing over den. De inzittenden, enige Rot terdammers, konden geen verkla ring van de herkomst geven. Zij werden met auto en inhoud naar het politiebureau te Dordrecht overgebracht en vervolgens op transport gesteld raar Waalwijk. Terwijl de garagehouder J. H. F. uit Heerde zich Donderdag avond in een café te Epe bevond, stal de 22-jarige F. P. uit Nun- speet diens voor het café staande personenauto. Als een dolleman raasde hij er mede in de richting Apeldoorn, doch te Ernst, waar de weg een gevaarlijke bocht maakt, naderde een tegenligger. P. raakte de macht over zijn stuur kwijt en hoewel de chauf feur van de uit de tegenoverge stelde richting komende wagen een botsing op het laatste ogen blik nog wist te vermijden, reed P. in volle vaart tegen een boom. Zijn wagen werd practisch geheel vernield. Hijzelf werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Apel doorn overgebracht, waar hij kort daarop aan zijn verwondingen is overleden. vliegtuig, dat door de Nederland se autoriteiten ter beschikking van de B.F.O. is gesteld en waar mede ook de heren Djumhana en Atang naar Medan zijn vertrok ken. Deze eerste gelegenheid om met het minst mogelijke opont houd met de Republikeinse voor mannen te Prapat en op Bangka te confereren, werd dankbaar aan gegrepen, aldus het communiqué. Teneinde misverstand te voor hield over ,,Pubhekrechtelijke,kcmeI1) wordt er hierbij de na- Bedryfsorga?»sati<e m dé Land- j óruk op g.elegdj dat het bezoek kouw van dte drie genoemde Republi- Spreker Verwees hierbij naar voormannen in geen enke' de spreekbeurt korte tijd gele vel,bamd staat met de zending der den gehouden over hetzelfde on- ledon dor B F a die op eigen ln-_ derwerp door Mr. Kurjlman waarover wij toen reeds een uit voerig verslag gaven en ver- hebben we bier, Styler? Wat heb •'3 in je kamer?" Styler stond op en verdween in zijn eigen heiligdom, waar hij be gon te zoeken op een plank vol encyclopedieën. „We hebben een oud adelboek," kondigde hij aan door de open deur. „en een lijst van voorname families van verleden jaar... en dan is er een oud: „Wie is dat?" en dan een paar dozijn lijsten van officieren, die u iedere maand krijgt en verscheidene exemplaren van Whitaker's Almanak." „Natuurlijk die legerlijst," zei Smith, die zich graag liet voor staan op zijn bekendheid met militaire zaken, omdat hij reser vist was. „Breng die mee, daar zal de majoor zeker instaan. Hier zijn we er," ging hij voort, nadr hij het papier even doorgekeken had. „Hier is hij: Godfrev Ha milton Esmondhaugh. D.S O M.V.O., vroeger 91e regiment Lanciers, dat is hij natuurlijk, Styler. Maar hierdoor weten - nog niets van zijn familie Laa+ mij eens nadenken: ik geloof dat er in het Noorden een familie van die naam woont; we moeten tiatief een bezoek, brengen aan de Republikeinse voormannen, aldus besluit het communiqué. De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft indertijd maatregelen getroffen, om een zekere hoeveelheid witte bloem beschikbaar te stellen voor het z.g. witte brood. Als proef is toen genomen een percentage van 25 van de totale hoeveelheid meel en bloem voor brood, waar mee men dacht aan de vraag te hebben voldaan. Nadien is geble ken, dat de vraag in het algemeen groter was, al is dit plaats- en streeksgewijs zeer verschillend. Deze grotere vraag, waaraan lang niet overal kon worden vol daan, heeft aanleiding gegeven tot ongewenste misstanden, b.v. tot het euvel van het uitzeven van de voor het gewone brood bestemde bloem. De Minister heeft nu be sloten met ingang van Maandag 24 Januari 1949 witte-bloem in ruimere mate ter beschikking te stellen en tevens niet meer vast te houden aan het voorschrift, dat in iedere plaats 25 beschik baar moet worden gesteld. Op deze wijze hoopt de Regering dat de bloemverstrekking beter aan de vraag naar wittebrood zal aan- De Staatscourant van Vrijdag bevat een beschikking van de Mi nisters van Binnenlandse Zaken, van Wederopbouw en Volkshuis vesting en van Financiën, volgens welke aan de gemeenten een tegemoetkoming uit is Rijks kas wordt verleend in de kosten, wel ke door haar zijn vergoed: a. aan degene, die, met bet oogmerk aan meer gezinnen dan waarvoor het onroerend goed zich in de oorspronkelijke toestand leende, woongelegenheid te ver schaffen, voorzieningen aan dit goed laat ulitvoeren zondor hier mede gebaat te zijn; b. aan degene, die door mede te werken, dat meer woongele genheid ter beschikking komt, bij hem in gebruik zijnde woonruimte vrijmaakt en dientengevolge koe ten moet maken voor verhuizing. De tegemoetkoming bedraagt 75 pot. van de door de gemeente werkelijk betaalde vergoeding, met dien verstande, dat de tege moetkoming van het-Rijk aan de gemeente ten hoogste kan bedra gen: voor voorzieningen, bedoeld onder a. een bedrag van 300 per perceel; voor verhuizingen een bedrag, geljjk aan 50 pet. van de huurwaarde der ontruimde wo ning (woninggedeelte), vastge steld overeenkomstig de wet op de personele belasting 1896. De tegemoetkomingen worden door de Minister van Binnenland se Zaken vastgesteld. Deze be schikking is slechts van toepas sing op de kosten, welke door be langhebbenden na 31 December 1948 zijn gemaakt BRITS BOEK OVER RUSSISCHE BLOKKADE VAN BERLIJN. Te Berlijn is gisteren een offi ciële Britse brochure gepubli ceerd, get teld „Note on the bloc kade of Berlin 1948", waarin de Sowjet-Russische blokkade va® de stad wordt vergeleken met de „bewegingen van een boa oor - stricter" De blokkademaatregelen, «he door de Sowjets zijn gewonnen, aldus de brochure, traden niet tegelijk ln werking en hoeven nog niet volledig te zijn. „Met Ooster se sluwheid werd maatregel op maatregel gestapeld als de kleine bewegingen van. esn boa con strictor, elke op zich zelf nauwe lijks merkbaar en moeilijk ta be schrijven, doch niettemin belang- rijik". In de brochure wordt verklaard dat de Westelijke mogendheden geen rantsoenenoorlog met de Sowjet-Russem zullen voeren, waarvoor de laatsten de gunstig ste positie innemen, en dat de Berlijnse bevolking hiervoor be grip toont. Slechts vier procent, of Sft.00# Berlijners, in de Westelijke secto ren betrekken hun rar.itsoenen uit de Oostelijke sector, aldus de brochure, doch van hen zfln 54.000 op politieke gronden hier toe „overgehaald". FRAMBOBS1A Frannboesia is een uitermate besmettelijke huidlziekte, di e sinds de oorlog met Japan is gaan woe den onder de bevolking van Indo nesië. Zij wordt veroorzaakt door z.g. spyrochaeten, die door de huid naar b'mnen dringen en die verzweringen doen ontstaan, die dikwijls een groter oppervlakte hebben dan een flinke mannen hand. Het komt veelvuldig voor dat de framboesia-zweren de ledema ten tot dreimaal de normale dikte passen en dat de bestaande mis- j doen opzwellen en vergroeiingen toch eens goede boeken over die dingen aanschaffen, Styler! Be stel ze dadelijk, alle mogelijke soorten, Esmondhaugh. Kijk een in Whitaker en zie eens na of er onder de jonkheren of ridders niemand van die naam is. Er worden in deze democratische tijden zoveel mensen geadeld, dat zé even veelvuldig voorkomen als bramen en zelfs de grootste adel- maniaik kan ze niet allemaal ont houden. „Er is een Sir Godfrey Dawkes Esmondhaugh in de lijst van jonk heren," kondigde Styler aan, die Whitakers Almanak raadpleegde, „en die is geen paddestoel, want hij werd in 1861 geadeld." Smith slaakte een opgewonden uitroep en greep naar de lijst, die Styler meebracht naar de andere kamer. „Goed, uitstekend." zei hij. „Ik wist. dat 'k de naam had ge hoord, zie nu eens wat het waard is om een goed geheugen te heb ben. Esmondhaugh, wacht, her -tost het Stv'er we zijn er. Luister maar, hier heb je ze alle maal. Hmals we de franje eraf laten, dan is het als volgt: standen zullen verdwijnen De bakkers zijn evenwel wette- Godfrey Dawkes Esmondhaue'' negende jonkheer van Esmond haugh, Northumberland en Eaton Square 563 S. W. Reserve-luite nant. Ook I'd van het Parlement geweest. Bezit 3167 hectaren land. Geboren 12 Juli 1837... een oude heer, Styler, weduwnaar, vrouw was Joan Cicely, dochter van Sir David Chillinglin Tower, Northumberland. Zijn k'nderen zijn: Godfray Hamilton, majoor bij het leger, geboren 1875... dat is onze man; dan Rosalind, ge boren 1884, huwde in 1906 Ar thur Charles Renton, wonende Upper Brook Street W. en Maud geboren 1885, huwde in 1913 John Patrick August, zesde graaf var Oronsav!" „Mijnheer," riep Styler uit, op schrikkende door de scherpe klank in de stem van zijn patroon. „Hoorde ie dat Styler? De zus ter van mevrouw Renton en van majoor Esmondhaugh is een gra vin!" „Jk hoorde het, mijrheer. Maar ik hoorde nog iets. Haar naam is Maud." (Wordt vervolgd.) veroorzaken. Framboesia is echter te gene zen door inspuitingen met alas- phine, een salversan-preparaat. Een patiënt kan met drie tot acht injecties geheel genezen worden. 1 Kg alasphine 'kost echter 1200,en uit een kilogram kun nen 3500 4000 doses bereid worden. Voor één rijksdaalder kunt U dus één framboesia-patiëmt geheel genezen. En dat niet alleen: het geneesmiddel vermindert gelijk opgaand met de genezing de be smettelijkheid. U voorkomt met d'e ene rijksdaalder dus ook de uitbreiding van deze plaag. Stort nog heden po giro ne. 8540 ten name van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Den Haag. Het is ook mogelijk <m ee* brief of br'ëtkaart beplakt met een bedrag tot één gulden aan postzegels te zenden aan het Hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis, Prmsessegracht 27, Den Haag, met vermelding: „Rode Kruis hulp aan Indonesië". De P.T.T. betaalt dan alles wat boven de porto geplakt is aan het Nederlandse Roode Kruis terug.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2