Resolutie bij Veiligheidsraad ingediend Hevige ontploffing op kantoorvaartuig eist vijf doden De Aziatische Conferentie en Nederland Handhaving van het vrije vervoer over de Wester-Schelde gevraagd PRESIDENT TRUMAN GEÏNSTALLEERD TSJIANG KAI SJEK NIET AFGETREDEN? ZATERDAG 22 JANUARI 1949. Verklaring plaatsvervanger van Koos Vorrink Vliegtuigramp in India Regering neemtmaatregelen tot bestrijding van toekomstige werkloosheid Brieven met aangegeven waarde Duitsers varen naar Engeland INFORMEEL DOCUMENT van Nederlandse Delegatie voor leden Veiligheidsraad S.1 WEEKS VERWACHTIN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot ZaterdagavondMinder win(L (Matige, langs de Waxldenkust krachtige, naar Z. of Z.-West draaiende wind. Aanv. wissel, (bewolkt met later toen. be wolking en plaatsel. enige re- gien, voorn, in het W. v. h. land. Weinig verand. in temp. Frankering Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. AbonnementTerneuzen VRIJE 4e Jaargang No. 1021 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P J- van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Abonnementsprijs ƒ8.25 per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 12.29 25 8.31 17.41 6.21 13.07 26 8.30 17.16 7.26 13.58 27 8.28 17.18 8 15 15.02 28 8.27 17.20 8.50 16.14 29 8.26 17.22 9.15 17.30 30 8.24 17.23 9.33 18 45 31 8.23 17.25 9.46 19.58 TSJ3JAN1G KAI SJEK VER LAAT NANKING. Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft Nanking gisteren per speciaal vliegtuig verlaten. Hij ging naar Fenghoea, zijn geboor testad in de provincie Tsjekiang. Vice-president Li Tsjoeng Jen heeft het presidentschap overge nomen. Tsjiang Kai Sjek, die meer dan 35 jaar politiek en militair leider van een vijfde der bevolking van de aarde is geweest, werd uit geleide gedaan door een aantal hoge regeringsfunctionarissen on der wie de voorzitters van de vijf Joeans. Men verwacht, dat Tsjiang de graven van zijn voorouders te Fengftosa zal bezoeken, maar het is nog niet hekend, wat hij van plan is daarna te doen. Mien verwacht, dat hij op For mosa vacantie zal houden, maar dat zijn officiële residentie te Kanton zal zijn. In officiële kringen van de ECwomintang werd het vertrek Tsjiang Kai Sjek beschreven «8s een „onderbreking van zijn officiële werkzaamheden meer nog dan een aftreden als presi dent van het nationalistische China." j Waarnemers verklaarden, dat Tsjiangs besluit de weg zon ope nen voor een „waarnemend" he atuur om specifieke vredesvoor stellen aan de communisten te doen Men verwacht, dat Tsjiang op Formosa of te Canton de loop der gebeurtenissen zal afwachten, terwijl een regeringsdelegatie naar Jenan zou gaan om met de com munisten tot een regeling te Gisteravond zou het kabinet be raadslagen hoe men de communis ten ertoe kan bewegen het vuren te staken. Waarnemers achten het mogelijk, dat tot herverde ling van enige portefeuilles zal worden overgegaan, waarbij con- aervatieve Kwomintang-ministers, die Tsjangs besluit afkeuren, zou den worden uitgesloten. Door zijn presidentship -.t" - tij- del yk neer te leggen heeft Tsjang Kai Sjek ook afstand gedaan van zijn positie als opperbevelhebber van de gewapende machten. Deze functie is overgegaan op Gene raal Li Toeng Jen. Volgens waarnemers betekent de beslissing van Tsjang Kai Sjek het einde van het Kwomintanig- regiem in China en mogelijk het einde van alle georganiseerde ge wapende tegenstand tegen de communisten. Generaal Li zeide, dat hij van Tsjang Kai Sjek instructie had gekregen hem te vervangen en dat de Generalissimus slechts een korte tijd zou wegblijven. Volgens te Nanking ontvangen berichten is de hoop van Peiping op een afzonderlijke vrede vrijwel vervlogen. Naar in gewoonlijk welinge lichte kringen verluidt zijn de onderhandel'ngen afgebroken, na dat de communisten geëist had den, dat de regeringstroepen van Generaal Foe Tso-Yi de wapens zouden neerleggen, voordat een „staakt het vuren" intreedt. .Daar mijn mening kan het door de Verenigde Staten ontwor pen voorstel in de Veiligheids raad van Nederlands standpunt uit niet aanvaard worden", aldus verklaarde de heer L. J. Kleyn, redacteur buitenland van „Het Vrqe Volk", die thans de op dracht van Koos Vorrink in Noor wegen vervult en de regering van Noorwegen en de kringen van de Socialistische partij aldaar op de hoogte zal stellen van het Neder landse standpunt Inzake Indone sië. Tegenover de conservatieve „Aftenposten" verklaarde de heer Kleyn: „Ik kan mij niet voorstel len, dat de afgevaardigde van Noorwegen bij de Veiligheidsraad zal stemmen voor het voorstel van de Verenigde Staten. Dat zou een ongunstige indruk maken in Nederland, in tegenstelling ol De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden eiste gisterenmorgen de doodstraf tegen Wlilhelim Al- brecht, ex-commandant van het „Aussenkommando" te Leeuwar den. De speciale correspondent van de „Daily Telegraph" te Ba tavia verklaart uit gezaghebben de bron. te hebben vernomen, dat Nederland de Republikeinse lei ders niet zal verhinderen naai Lake Success of New Delhi te ver trekker, ter bewoning van de conferenties. De vergadering te Londen der vijf Ministers van Buiten landse Zaken vas de landen van het Brusselse pact is een dag uit gesteld en zal thans op Donder dag 27 Januari worden gehouden. Het uitstel dient om Bevin in staat te stellen a.s. Woensdag het Lagerhuis toe te spreken bij het debat over Palestina. 52 Spanjaarden zullen van-^ daag te Ocana, 60 km ten Z.O. van Madrid, voor een krijgsraad verschijnen. Zij worden beschul digd van aanslagen op de veilig heid van de staat. Uit New Delhi wordt officieel bericht, dat het wrak van een In disch „Dakota"-vliegtuig, dat Zon dag van Djammoe naar Sprinagar was vertrokken en sedertdien ver mist werd, is waargenomen nabij de op 3000 meter hoogte gelegen Banihal-pas. Men vermoedt, dat de uit vier koppen bestaande be manning en de negen passagiers allen om het leven zijn gekomen. Op ons Bureau ligt voor belanghebbenden ter inzage de passagierslijst van het troepenschip „Waterman." Door de delegatie van de Ver enigde Staten van Amerika, Cu ba, Noorwegen en China is Vrij dagavond de volgende resolutie ingediend ,,De Veiligheidsraad, Indachtig de "resoluties van 1 Augustus 1947, 25 Augustus 1947 en 1 November 1947 met betrekking tot de Indo nesische kwestie met goedkeuring kennis genomen hebbend van de rapporten van de Commissie van Goede Diensten; van 24 en 28 December 1948 niet overwegend, dat zijn resoluties volledig zijn nagekomen; overwegend dat een blijvende bezetting van het territoir van de republiek door de strijdkrachten van Nederland onverenigbaar is met het herstel van goede betrek kingen tussen partijen en met de uiteindelijke voltooiing van een rechtvaardige en blijvende oplos sing van het Indonesische geschil; overwegend dat de vestiging en handhaving van wet en orde over geheel Indonesië een noodzakelijke voorwaarde is voor het bereiken van de doeleinden en verlangens van beide partijen; constaterend met voldoening dat heide partijen blijven vasthou den aan de beginselen van 't Ren- ville-acccord en ermede instem men dat vrije en democratische verkiezingen zullen worden gehou den over geheel Indohesië voor 'n constituerende vergadering op z» kort mogelijke termijn en verder ermede instemmen dat de Veilig heidsraad maatregelen treft voor observatie van dergelijke verkie zingen door een lichaam van de Verenigde Naties; overwegend dat de vertegen woordiger van Nederland het ver langen heeft kenbaar gemaakt, dat deze verkiezingen niet later ■suilen worden gehouden dan 1 Oc tober 1949; listische kringen". 'Hij legde er tonen. Tsjiang zou zich in elk nadruk de Socialisten »Awn1 ^wv Ja onhtnvfrrAn/i nAii/ion 1 in iNederlan, in tegenstelling tot geval op de achtergrond houden tot de definitieve communistische ▼oorwaarden bekend zijn. Het vertrek van Tsjiang volgt wp een aantal Inderhaast gehou den besprekingen tussen vice- president Li Tsjoeng en regerings leiders. Ook werd een Informele kabinetsvergadering gehouden. Mien gelooft, dat de plannen tot evacuatie van Nanking opge schort zijn. Speciale vliegtuigen en treinen die functionnarissen naar Canton zouden overbrengen, werden afgelast. Voor zijn vertrek ontving Fsjang de oudere functionarissen van de Kwomintang en deelde hun in een kocrte verklaring mee, •at hij om het volk verdere rampspoeden te besparen, beslo ten had zijp. functie tijdielijk neer te leggen. Tsjang zeide te weten, dat som mige Kwomintang-leiders hier tegen gekant waren. Hij had zijn besluit echter enige tijd lang zorg vuldig overwogen "en het was thans onherroepelijk. Heden zal Li officieel het pre sidentschap overnemen. Met het oog op de mogelijk heid dat ons land door de wisse lingen in de conjunctuur nog weer eens zal worden bedreigd door massawerkloosheid, heeft de Begerig besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking knnnen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctunromslag voelbaar toudcn worden. In verband daarmede is over gegaan tot instelling van een Interdepartementale commissie *oor de werkgelegenheid, waarin •D» Ministerie* zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voorgenomen maatrege len regelmatig overleg plegen ®®t de Stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aangewezen Mr. ^r- A., a. van Rhijn, secretaris j=€neraal van het Ministerie van wuoiaie Zaken. sommige persberichten, volkomen instemmen met het regerings standpunt, dat de militaire actie in Indonesië onveren ijdeiyk wan. Het is buitengewoon moeilijk en in zijn takels gegrepen, waar- vier uur na de ramp een nauw keurig overzicht te krqgen van hetgeen zich heeft afgespeeld in de roef van het kantoorvaartuig van de Firma Johan van den Ak ker uit Rotterdam, aan boord waarvan zich Vrijdagmorgen om streeks tien minuten voor half negen een hevige ontploffing heeft voorgedaan. Op dat moment bevonden zich in de roef van de ijzeren ponton, waarop een houten keetje staat, welke als kantoorruimte wordt gebruikt, vermoedelijk zes men sen. Zij waren daar hijeen geko men om een boterham te eten en een kop koffie te drinken en had den zich om de kachel geschaard. Een drijvende hok van de Am sterdamse Droogdok Maatschap pij, langs welk terrein het vaar tuig lag de Bergingsmaat schappij Van den Akker was Met ingang van 1 Februari a.s. doende de laatste twee secties kunnen weer brieven met aange- van het in de bezettingstijd door geven waarde worden verzonden de Duitsers tot zinken gebrachte naar St. Lucia. Het maximum dok „Prins Hendrik" te lichten bedrag der aangegeven waard heeft het zwaargetroffen vaar- is vastgesteld op 500,I tuig tegen de wallekant gedrukt In een artikel van Vrijdag acht de „Times" de Aziatische confe rentie te Nieuw Delhi belangrijk omdat zij uitgaat van een regio nale- en niet van een rassiak basis. Het blad, dat zegt:, dat d< militaire actie van Nederland ee' „diep wantrouwen" heeft gewekt in Nederlands' bedoelingen, geeft echter tevens uiting aan zijn ge voelen, dat het standpunt van Nederland niet moet worden ver onachtzaamd. Er zijn zegt de Horderden Duitse krijgsgevan genen, die onlangs van Engeland naar huls terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein gestapt om thans geheel vrijwillig de Noordzee over te steken. De huidige situatie in Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er die voorkeur aan gaven term te keren naar het land waar zij vele jaren als krijgsgevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burger kleren dragen. Ook tal van Duit se meisjes passeren de grens b(j Oldenzaal m,et bestemming Enge land, teneinde daar in dienstbe trekking te gaan. Twee extra-treinen met voor malige krijgsgevangenen en Duit se meisjes zijn Oldenzaal gepas seerd op weg naar Hoek van Hol land. Times tekenen, d!!e er op wij zen, dat de huidige crisis in In donesië een invloed heeft, d e in zijn gevolgen ana een omwenteling doet denken, die het politieke beeld in Zuid-Oost Azië zou kun nen wrjz'gen, in dier voege dat het de Aziatische volken duidelijk wordt, dat de rasverwantschap van, minder belang is dan zij al tijd hebben gedacht, en dat de ware grondslag voor de samen werking tussen volkeren ligt in het aanvaarden van de gewone beginselen van vrijhe'd en recht. De door de Veiligheidsraad uitge sproken afkeuring van de Neder landse handelwijze betekent nog geen volmondig accoord gaan met het standpunt van de Republiek. Het Republikeinse standpunt is te Nieuw Delhi sterk, vertegenwoo digd, waartegenover dat van Ne derland, dat, geirjk gezegd, zeker niet kan worden veronachtzaamd, gevaar loopt, door afwezighe'd door het niet is gezonken. Toevallig bevond zich een poli- tiéboot in de onmiddellijke omge ving, die met behulp van zijn radiolnstallatie direct alarm kon maken. G.G.D. en recherche van het politiebureau Mosplein waren dan ook vrij snel ter plaatse. De gevolgen van de ontploffing zijn verschrikkelijk geweest. Vier van de mannen, die in de roef hij een waren, werden op slag gedood en zwaar verminkt. Een vijfde was neg in leven toen de broe ders van de Geneeskundige Diens! hem vonden, doch hij is in de loop van de ochtend ln het Binnen gasthuis aan zijn verwondingen overleden. Een zesde man, de 68-jarige J de B. uit Utrecht, is de enige overlevende. Hij .kreeg slechts een polsfractuur en schaafwonden en is ook in het Binnengasthuis tei verpleging opgenomen. Wij vernemen nog, dat het bijna uitgesloten mag worden geacht, dat zich aan boord van dit» schip explosieven of zuurstof cylinder: bevonden De Firma Van den Ak ker gebruikte in dit stadium var het bergingswerk van het dok geen springstoffen meer. (Het gezonken dok was reeds geruime tijd geleden in stukken gesneden en deze stukken werden thans boven water gehaald. Zuur- stofcylinders bevonden zich nooit aan boord van het kantoorvaar tuig, maar indien nodig aan boord van de bergingsvaartuigen, die in de nabijheid lagen. Direct nadat de politie gearri veerd was is de waterkant geheel afgezet, zelfs de familieleden er de pers werden niet toegelaten. De Burgemeester van Amster dam en de Officier van Justitie werden onmiddeliyk gewaar schuwd. 3 Kg springgelatine veroor zaakte de ontploffing. De recherche, die de gehele morgen en de eerste uren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg spring- gelatine aan boord moet hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdag- eveneens met voldoening con staterend dat de Nederlandse Re gering het voornemen heeft de souvereiniteit over te dragen aan de Verenigde Staten van Indone sië op 1 Januari 1950, indien dit mogelijk is en in ieder geval in de loop van het jaar 1950; zich bewust van haar verant woordelijkheid voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid en opdat op de rechten, eisen en de positie van partijen niet worde geprejudicieerd door gebruikmaking van geweld. In de resolutie wondt ojm. een beroep gedaan op de Nederlandse Regering om te verzekeren dat onmiddellijk alle milita're opera ties worden afgebroken: doet een beroep op de Regering van de In donesische Republiek gelijktijd g haar gewapende aanhangers te bevelen de guerilla-oorlog te sta ken en doet een beroep op beiik partijen samen te werken tot her stel van de vrede en d'e handha ving van recht en orde over hei gehele hierbij betrokken gebied. Een beroep wordt gedaan op de Regering van Nederland onmid dellijk en onvoorwaardelijk ali politieke gevangenen, sinds 17 December j.L gearresteerd in d: Republiek, vrij te laten en aan d officiële personen van de Repu blikeinse Regering toe te staan onmiddellijk naar Djogja terug t: keren, opdat zij hun verplichtin gen genoemd in par. 1, kunnen uitvoeren en opdat zij hun toege wezen functies kunnen uitvoerer 'n volle vrijheid, inclusief het fct stuur van de stad Djogja. Aanbevolen wordt, dat in hei belang van de uitvoering van d door beide partijen tot uitdruk king gebrachte doeleinden en ver langens om een federale onafhan kelijke en souvere'ne Verenigd Staten van Indonesië te vormer, op zo kort mogelijke termijn. De overdracht van de souverei niteit aan de Verenigde Staten van Indonesië zal plaats hebben, zo spoedig mogelijk en in ieder geval niet later dan 1 Juli 1950 De Commissie van goede dien sten zal voortaan bekend zijn ai de Cooimiss'e der Verenigde Nr ties voor Indonesië. Dc commissie zal optreden als de vertegenwoor digster van de Veili gheidsraad ir Indonesië en zal alle functies be zitten sedert 16 December dco de Veilighe d-sraad' aan de Com missie van goede diensten gege ven, welke functies haar in deze resolut'es worden verleend. Aanbevelingen aan die Veilk heidsraad zullen zowel meerder heids- als minderheidsstandpun ten bevatten indien er een ver schil van mening onder die lc. van de commissi e bestaat. De commissie zal de bevoegd heid hebben om de vertegenweor- d gers van de niet Republike'nse gebieden in Indonesië te raadple gen. De commissie of het lichac van de Verenigde Naties, dat z worden ingesteld, is gemachtigd om in naam van de Verenigde Volken die verkiezingen te obs:: veren en aanbevelingen te dosr betreffende de voorwaarden nood- zakelqk om: 1. te verzekeren dat deze verkiezingen vrij en demo cratisch zijn; 2. vrijheid van i gadiering, van woord en pers ten allen tijde te garanderen, miits dergelijke garantie niet zo wordt toegepast dat hierbij toevlucht genomen wordt tot geweld of repressailles. Gevraagd wordt de Secretaris- Generaal .aan de commissie be schikbaar te stellen een staf, geld middelen en andere faciliteiten, die de commissie bij de uitoefe ning van haar functies nodii heeft. Tenslotte wordt hierin een be roep op de Regering van Neder land en van de Indonesische Re publiek gedaan om mede te wer ken tot voledige nakoming van de bepalingen dezer resolutie. Naar Aneta's diplomatieke cor respondent verneemt, circuleert onder de delegaties van de Vei ligheidsraad sedert Woensdag een informeel document, afkomstig van de Nederlandse delegatie, waarin de Nederlandse denkbeel den omtrent mogelijke stappen van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie tentatief ge formuleerd zijn. Het vornaamste punt van deze denkbeelden is, volgens de zegs man van de diplomatieke corres pondent, tijdelijke staking van de werkzaamheden der consulaire commissie en de Commissie voor goede diensten en hun vervan ging door een gevolmachtigde van de Verenigde Naties, die tevens zou optreden als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad, ln deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke pro gramma, omvattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijelijk gevoerde onderhan delingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der sou vereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zou voorts de taak hébben waar te nemen, dat verkiezingen gehou den worden volgens vrije en de mocratische methodes en dat vrij heid van vergadering, menings- uiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt wor den voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebrui- ke door de leden van de Veilig heidsraad informeel op schrift had gesteld. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat een 34-jarige vrouw, de eerste Belgische blinde is, die het gezichtsvermogen heeft terug gekregen, dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens Ameri kaanse methode door Dr. Wee kers is uitgevoerd in het „Hospi tal De Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen werd hierbg weggenomen en ver vangen door dat van een onlangs overleden persoon. Ln ring de Tweede Kamervergade- van Vrijdagmiddag zijn d: algemene beraadslagingen ove* begrot ng van het departement van Verkeer en Waterstaat voort gezet. De heer De Ruiter (C.-H.) ver klaarde, dat zijn fractie de nieu we bewindsman met vertrouwen tegemoet treedit. Hij wilde ver eenvoudiging der controle op de weg en meende verder, dat de georganiseerde schippers gehoord moeten worden voor de regel'.rg van het goederenvervoer te water. Tenslotte wees hij op de noodza kelijkheid van inpoldering. De heer Van der Feltz (C- H-) ontwikkelt bezwaren tegen het heffen van veergeld op de Wes- terschelde- De tunnel te Botter dam heeft zeer veel geld gekost, daarvoor behoeft men niet te be- van degenen, die het kunnen toe- avond één der thans overleden lichten, niet tot uiting te komen. De Nederlandse conceptie van vrye, Verenigde Staten van Indo nesië, getuigt van wijs beleid. 7 deze conceptie krijgt de Republiek de plaats, die haar toekomt, maar ook n'et meer dan die plaats. On gelukkigerwijze heeft de militaire actie een diep wantrouwen in Nederland's bedoelingen gewekt dat alleen kan worden weggeno men door de overdracht van de bestuursmacht aan de nieuwe federale regering. mannen deze apringstof heeft overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is gekomen met alle gevolgen van dien. Gisteren ving President Har ry S. Truman zijn eerste volledige ambtsperiode als President der Verenigde Staten aan. Volgens een schatting van de politie hebben 130.000 mensen, die zich op het terrein van het congresgebouw bevonden, gadege slagen, hoe President Truman de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is /afgelegd: „Ik zweer plechtig, dat Ik toegewyd het amibt van President der Verenig de Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedigen." Voor de plechtigheid een aan vang nam, had de President In de Episcopale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld van zijn echtge note, zijn dochter Margaret, en intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autori teiten. De President was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebben gelegd van de „New Deal" van Presi dent Rosevelt. De bejaarde Cor- dell Huil, Minister van Buiten landse Zaken onder President Roosevelt, had het ziekenhui verlaten en verscheen gisteren voor het eerst s'nds vele maan.dk weer in het openhaar. De meest schilderachtige groep werd gevormd door het corps di plomatique, welks leden in vo'. ornaat, met steken en gouden tressen getooid, de plechtigheid bijwoonden. Het corps diploma tique stond' onder leiding van zijn deken, de Noorse ambassadeur Wilhelm Munthe de Morgen- stierne. De President legde de eed af in handen van de President van het Amerikaanse Hoge Gerechtshof, Fred M. Vinson. Vervolgens hield hy zqn toespraak over de noodzaak van „vrede oP aarde", welke hy richtte tot de in verga dering bijeen zijnde leden van het congres, het hooggerechtshof, het kabinet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed President Truman langs Pennsylvanië Avenue ln de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehou den. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende President toe, toen hij, vergezeld door vice-Pre- sident William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtui gen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar doch ter Margaret volgden de Presi dent in een andere open auto. talen en in Zeeland heeft men bovendien het nadeel van het tydverlies- Voorts bepleit spr. verbetering van de haven van BreSkens of aanleg van een binnenhaven- De heer Van Dis (S. G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan dé moordende concurrentie van de Spoorwegen. Hij bepleitte bekendmaking der tarieven en vroeg bijzondere aan dacht voor de belangen van de b'nnenvaart. Voorts vroeg hy eer biediging van de Zo-dag. De heer Haken (C.P.N.) was bevreesd;, dat de ondernemers niets voor industrialisatie zullen voelen als er geen transportge- legen. zqn. Er moet naar zijn maning meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar worden gesteld. Is het geen schandaal zo vroeg spre ker dat er millioenen worden uitgegeven voor straaljagers en dat er geen geld is voor een tun nel bij Velzen. De heer Engelbertink (K.V.P.) betreurde de gang van zaken bij de landwinning', welke hij nood- zakelijk achtte met het oog op de voedselvoorzieni ng, en het verlo ren gaan van cultuurgrond wegen» aanleg van wegen en vliegvelden. De inpoldering moet zijn inziens versneld worden. Zijns inziens heerst er in Zeeland lerecht ont stemming over wederinvoering van het veerrecht op de Wester Schelde. (De heer Posthumus (Arbeid) vond uitstel van wederinstelling van een wegen- en verkeersfonds juist. Ten aanzien vanr het beurt- vaartbedrijf vroeg spreker, of de situatie net langzamerhand zo wordt, dat de Overheid moet in grijpen. De toestand voor de wil de vaart is niet onbevredigend, al blijven er wensen. Teruggang tot de vrije concur rentie zou hier fataal zijn. Ojm. vroeg hij verbetering der spoor wegverbinding' van Viissingen met do rest van het land. Naar zijn oordeel moet het passagiersvervoer Viissingen Breskens vrij zijn. De heer Stapelkamp (A.R.), het personeelsvraagstuk bij spoor- en traanwegen en het autoverkeer be sprekende, pleitte o.a. voor meer vrije Zondagen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, uitte zijn erkentelykheid voor de wijze waarop men hem als pasgeboren Minister heeft willen ontvangen. Na even te zijn ingegaan op de wet autovervoer personen, ba- lichtte hij nader de reorganisatie van het Departement met name ten aanzien van de verkeerssec- tor. Te half vijf brak de Minister zijn rede af, om deze in een vol gende vergadering te vervolgen. De vergadering is daarop ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1