gaat niet door Beva PALING JLJMAN ERD BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? Burgerliike Stand SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen De verkoping op 1 Februari te Terneuzen Notaris VERBIST FONTEIJN Luxe kleine wagen Kleine Advertentiën ving van het vrije vervoer over Afester-Schelde gevraagd DE DOOS VAN DOKTER SILA P. W. STUIJ IRENESTRAAT 7 Die kan wat aan. OudGoudenZilver OIELEMAN-VAN IJK £|§S* ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. Vreugdevol ontwaken In acht uur en drie kwartier over de Oceaan Het vredesverdrag met Oostenrijk Veroordeling te Praag Hst Britse plan tot vrij lating van Joden op Cyprus fis verhuisd naarg£ maar hij heeft mt aan waar hij wat aan heeft: WERKKLEDING vbn Van Sprang en Zoon GEROOKTE L DOCUMENT mdse Delegatie Veiligheidsraad Engeland Terwyil Snop en Wicked nog steeds aan het vechten waren, kwam een ongekend hevige mist opzetten. De twee vechtersbazen kregen plotseling het gevoel dat ergens iets niet helemaal in orde was en zij staakten de strijd. „Heb je ooit zo'n mist gezien, schavuit?'' vroeg Snop. ,,Deze mist is ook voor mij nieuw, ongunstige aap" ant woordde Wicked. „Het lijkt mij geen gewone mist." Wij laten nu Snop en Wioked met verbaasde blikken naar de omfloerste zon staren om het har telijk weerzien van Basli en juf frouw Way te kunnen meemaken. „O lieve mijnheer Basli, ik had U al dood gewaand" zei juffrouw Way ontroerd. ,,0 lieve juffrouw Way" ant woordde de speurder, ,,ik vreesde al dat U van verdriet zou zijn ge storven". Bim en een hoog iemand uit de filmwereld stelden zich aan elkaar voor. Basli wierp een blik naar buiten. „Het wordt al donker" riep hij verbaasd, „en er komt een vreemde mist opzetten". Op de Nassaulaan te Delft werd Woensdagmiddag de 26-jarige wielrijder N. v. d. G. doordat hij als gevolg van een rukwind de macht over het stuur verloor, door een auto overreden. Hij werd naar het ziekenhuis gebiacht, waar hij gisterenmorgen is over leden VROUW BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND. Eten vrouw van middelbare leef tijd is vrij ernstig gewond bij een kleine uitslaande brand, welke Woensdagmiddag heeft gewoed in het pand van de fabriek en groot handel in cosmetische artikelen en parfumerieën „Hawe", aan de Sarphatistraat hoek Weesperplein te Amsterdam. Het personeel was om vijf uur naar huis gegaan en de brand brak omstreeks tien qver vijf ver moedelijk in het souterrain uit. De De dame, mevrouw B„ de moeder van de eigenaar, bevond zich toen alleen in het huis. De chemische stoffen, die in het gebouw opgeslagen zijn, geraak ten spoedig in brand. Bij een po ging het huis te verlaten geraakte de kleren van de vrouw in brand, waardoor zii, ernstige brandwon den over het hele lichaam opliep. Zij is naar het Onze Lieve Vrouw e- Gasthuiis overgebracht. Haar toe stand was des avonds zo ernstig, dat zij niet door de politie kon worden gehoord, zodat de oorzaak van de brand nog niet kon wor den vastgesteld. Het souterrain, de belétage en een kantoorlokaal op de eerste étage kregen aaanzieniijke brand schade. Hond het herenhuis hiing een doordringende acetonlucht. Nader wordt gemeld: Donderdagmorgen heeft de poli tie de 54-jarige vrouw, die tijdens de brand in het perceel Sarphati straat Woensdag ernstig werd gewond, gehoord omtrent de oor zaak. Vast staat allereerst, dat geen kwaadwilligheid in het spel is. De vrouw, de 54-jarige me vrouw Q, moeder van de bewoner van het buis, die daar logeerde, ZATERDAG 22 JANUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8-15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.16 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11 45 De schoolradio; 12.15 Gram.; 12.33 Lachte orkestwerken; 12.55 De Zonnewijzer; 1.00 Ned. Strijd krachten; 1.30 Gram.; Luton Girl- koor; 2.20 Engelse les; 2.40 Mu ziek; 3.30 Zangverenlgingi; 4.00 Musetteklanken; 5.00 De Wig wam; 6.00 Volksliederenkwartet; 630 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 School en radio; 7.25 Herinneringen; 8.00 Nieuws; 8.06 De gewone man; 8.12 Gram.; 8.20 Lichtbaken; 8.50 Gram 9.00 Negen heit de klok; 9.45 Wie neemt de handschoen op?; 10.00 Week-end serenade; 1045 Avond gebed; 11.00 Nieuws; 11.25 Gram. i HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte mörgenklanken; 9.35 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radlofeuilleton; 10.35 Voor arbei ders in continubedir.11.20 Gram 12.00 The Ramblers; 12.33 Marian Anderson en Paul Robeson; 1.00 Nieuws; 1.20 Vincentino; 1.50 Gram.; 2.00 Het Ned. lied; 2 20 Musetteklanken; 3.10 Streekuit- zendinig; 3.35 Philh. orkest; 4i20 Komt u binnen; 4.35 Gram.; 5.30 Ctan en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 7.00 Artistieke staal kaart; 7.30 Canada en zijn gees telijk leven; 8.00 Nieuws; 8 05 Dingen van de dag; 8.15 Promen. orkest; 9.00 Soc. commentaar; 915 De winkel van Sinkel; 10.00 Vindobona Schrammeln; 10.25 De mens en zijn liefhebberijen; 10.40 Accordeola; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. was naar de kelder gegaan waar zij een gastoestel wilde aanste ken. Hierbij is een vonk wegge sprongen in de richting van de deur van een magazijn van chemi sche stoffen van een in dit per ceel gevestigde fabriek van cos metische artikelen. De vonk ver oorzaakte een ontploffing en een steekvlam, die de 'kleren van de vrouw deed ontbranden. Zij is in paniek het huis uit gerend en heeft vermoedelijk boven door haar brandende kleren het vuur verspreidt. Haar toestand is ern stig. De schade in het perceel aangericht bedraagt vele duizen den guldens. Zij wordt door de ver zekering gedekt. AASGIEREN. In Februari van het yorige jaar werd de 71-jarige Gerardina C„ die in het Noorden van Rotterdam woont, ernstig ziek. „Kom maar zoang bij mij inwonen, dan zal ik je liefderijk verplegen", zei haar nicht. En zo geschiedde. Om de huur van haar woning regelmatig te kunnen betalen, gaf zij haar spaarbankboekje aan de zoon van die nicht ,de 22-jarige tandtech- nicus A. van M„ in bewaring. Al spoedig bleek, dat nicht en zoon erop rekenden, dat de oude vrouw sterven zou. Steeds legde het ach terneefje haar blanco volmachten ter tekening voor, zogenaamd, om geld los te maken voor dehuur. Maar het duurde te lang naai de zin van de familieleden, die haar opmerkingen gingen toevoe gen als: „Mens, je had allang dood moeten zijn". De toestand in huis werd zo erg, dat de 71-jarige nauwelijks meer durfde eten, bang dat zij vergiftigd zou worden. Eo inmiddels namen moeder en zoon het er goed van. Van het spaar bankboekje werd ƒ2400 opgeno men, waarvan de nicht er 1300 kregen en de zoon 11C0. Maar dat was nog niet alles. Van het geblokkeerde geld kocht het achterneefje voor 2500 inves teringscertificaten. Een gedeelte hiervan kwam al dadelijk vrij. Met een valselijk opgemaakt ver zoekschrift aan de Nederlandse Bank wist hij ook voor het restant machtiging tot verkoop te krijgen. Inmiddels had de jongeman ook de sleutel van de woning van de oude vrouw bemachtigd. Daar vond bü een spaarbankboekje van de Schade Enquête-commissie met. een tegoed van ƒ300,—. Dit geld maakte hij vrij en liet er zich een costuum voor aanmeten. Voorts trof hij drie spaarcert'ficaten aan van 100,en drie effecten met een waarde van ƒ2500,Alles maakte hij te gelde. De oude vrouw is in totaal voor ƒ8000, benadeeld en daardoor totaal ge ruïneerd. Het achterneefje, dat in Sep tember trouwde, kocht van al dat geld een complete uitzet en trok brutaalweg in die woning van de 71-jarige, in de vaste overtuiging dat zij tocfh niet beter zou worden. Maar zij is wel van haar ziekte hersteld. De huur bleek nog niet eens geheel voldaan te zijn. Er was n.l. nog een achterstand van zes maanden. De lieve achterneef is gearresteerd. Zijn moeder is in- mi'd'dels overleden. Maar de oude vrouw zit nu zonder een cent. BIiJZ. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Zitting van 18 Januari 1949. De volgende personen werden veroordeeld W. de C„ werkman te Aarden burg, verkocht schoenen aan een Belg voor Nederlandse en Belgi sche betaalmiddelen, hetgeen in strijd is met het Deviezenbesluit. 40 boete of 20 dagen hechtenis. P H). A. V„ bediende te Gpnt, had in 1946 een zeiljacht gekocht van L. M. te Temeuizen voor 2CÜ0. Dit jacht had hij fraudu leus naar België uitgevoerd. De 2000 is bij M. inbeslaggenomen. 200 boete of 1 maand. G. C. N., aannemer te Terneu- zen, had aan een 15-tal personen markiesdoek verkocht en afge leverd zonder bonnen of vergun ningen. 1000 boete 0f 3 mnd. Wegens het kopen van dit mar kiesdoek zonder afgifte van bon nen werd een 9-tal personen ver oordeeld tot boeten variërend van ƒ50 tot 15. (Z. Dgbld) ZEEPOST. Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzee se gebiedsdelen worden verzon den. De datum waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië 2 Februari a.s. s.8. „Grote Beer' (27/1/49). Naar Suriname 25 Januari a.s. s.s. „Cottica" (22/1/49)'. Naar Nederlandse Antillen 3 Februari a.s. m.s. .Haarlem" (31/1/49). Carl Klein, een veertigjarige tuinarchitect te New York, die gedurende twee jaar bi nd was geweest, ontwaakte Woensdag morgen j.l. met een zware hoofd pijn, en bemerkte, dat hij ziin ge zichtsvermogen terug had gekre gen. De persdienst van de American Overseas Airl nes dieelt mede dat het vlaggeschlp „Great Briiatn" op zijn laatste vlucht New York- Shannon, onder commando van captain Farris, de afstarvi m de recordtijd van 8 uur en 47 minu ten heeft afgelegd. Het toestel maakte dj vlucht als een gewoon lijntoeste'. Er waren passag ers en vracht goederen aan boord. Captain Farris, die reeds meer dan 200 trans Atlantische vluchten heeft gemaakt, was na de landing zeer verbaasd te horen dat hij record houder was geworden. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag medege deeld, dat de Sowjet-Unie ac- coord is gegaan met het beginnen van nieuwe besprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk door de plaatsvervangers van de Ministers van Buitenlandse Za ken der vier grote mogendheden op of omtrent 7 Februari a.s. te Londen. Het Sowjet antwoord werd Woensdag aan de secretaris-gene raal van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken medege deeld, zo zei hij. Engeland, Frankrijk en de V. S. hadden reeds ingestemd met tijd en plaats van de besprekingen. De militaire staatsreehtbank te Praag heeft majoor Jan Smid, van de sanita're dienst van het Tsjecho-Slowaakse leger tot levenslange dwangarbeid veroor deeld wegens het verschaffen van vertrouwelijke inlichtingen aan „twee agenten van de Nederlandse inlichtingendienst", de destijds door de politie zijn aangehouden en uitgewezen. Di' Ralph Bunche, waarnemend bemiddelaar der V. N. in Pales tina, heeft Reuter - meegedeeld, dat hij zich niet kan voorstellen, dat het besluit van Engeland, Joodse gedetineerden op Cyprus vrij te laten, enige invloed heeft op de huidige wapenstilstands onderhandelingen tussen Israël en Egypte. Bunche beschouwt drze onder handelingen als zuiver bilaterale besprekingen tussen Egypte en Israël en zeide er nog eens op te hebben gewezen, dat het besluit, de Joden vrfl te laten, „uitslui tend een aangelegenheid tussen Engeland en Israël" is. Dr. Bun che overhandigde de tekst van de Britse bekendmaking aan „de Joodse autoriteiten in Palestina" met een korte nota van de vol gende inhoud: „Ik neem aan, dat het volgende bestemd is voor de voorlopige regering' van Israël". Koewacht. Gehuwd. Wilhelmus Suij, 32 j. en Ivonne Audenaerdei, 20 j. Geboren. Gerard, z. van H. de Schepper-Hudjgens. Suizanna, d. van L. Janssens-De Bruijne. Overlijden. Augusta Huijgens, 42 j„ echtg. van H. de Schepper. Alojjsius v. Hove, 73 j„ weduwn. van M. van Hove. Maria Naes- sens. 91 j., wed. van T. Baert. DAMMEN. Maandag 17 Januari vond een dam/wedstrijd plaats tussen de verenigingen te Zaamslag en Spul voor welke kamp een wisselbeker was uitgeloofd. De uitslag was: Zaamslag I Spui I A. Hamelink-C. J. v. d. Berg 02 J. Smallegange-Th. v. Ham 20 W. LensenC. v. d. Velde 20 D. de JongeJ. koster 11 J. M. de PooterM. Zegers 20 M. de PooterM. Boeije 20 M. WisseA. Koster 20 Fr. de JongeJ. Zegers 02 M. de Bruljne-W. die Bruijne 11 C. van Tatenhove J. Ruiteniburg 11 13—7 Zaamslag H Spul n P. A. v. DrielC. Boeije 26 H. GortFr. Verberkmoes 11 W. HamelinkK. Witte 20 C. de Jonge-M. Hoogstrate 02 P. de VosI. Scheele 0—2 J. v. d. Velde-Fl. de Jonge 02 Chr. v. Cadzand-C. Tissink 02 J. de Pooter-Jao. Geelhoedt 20 7—9 IJSHOCKEY INCIDENTEN TE PARIJS. Woensdagavond heeft het Ame rikaanse team, dat aan de wereld kampioenschappen te Stockholm zal deelnemen, met 53 (11, 41, 01) gewonnen van de Ra cing Club te Parijs. Tijdens de wedstrijd ontstond een kloppartij tussen spelers op het strafbankje. Een aantal toeschouwers deed er aan mee en de politie had tien minuten nodig om de orde te her steilen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN maken be kend, dat bij hen is ingekomen een erzoek om een verlof A voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein, zowel voor gebruik ter plaatse, waarvoor het verlof geldt, als voor gebruik elders, van LOURENS FRAN- C1SCUS JOHANNES MFEUREN. wonende te Terneuzen, Dijkstraat 1012, voor het benedenlokaal van het perceel Dykstraat 71 te Terneuzen. Binnen twee weken, nadat d^ze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van dit verlof A schriftelijke bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Terneuzen, 17 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN brengen ter openlbare kennis, ingevolge arti kel 16. eerste lid, der Drankwet 1931, Stlbl. 476; dat bij hen is ingekomen een verzoek om een volledige vergun ning voor de verkoop van sterke drank in het klein zowel voor ge bruik ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, als voor ge bruik elders, van OSCAR ADOLF JOHAN STOCKMAN, van beroep caféhouder, wonende te Terneu zen (Sluiskil) voor het midden lokaal van het Derceel Kanaal- weg 54 te Sluiskil. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijke bezwa ren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Terneuzen, 17 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. Met grote blijdschap gaven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje CORNELIS JOHANNES- A. C. VAN DIN*EREN J- W- VAN D INTEREN— ANDRIES Terneuzen, 18 Jan. 1949- Nieuwstraat 30- Tijdelijk: Ziekenhuis Sluiskil- Heilgymnast-Masseur TERNEUZEN. Spreekuur Dinsdag 1-30 tot 2 uur en volgens afspraak. (Busreizigers uitstappen bij het Ziekenhuis) Telefoon 2669- De WIJ KOPEN Ook de kleinste hoeveel heid. tegen de hoogste prijs- TERNEUZEN Te koop aangeboden: vier persoons in goede conditie, geen olie- verbruik- Brieven onder No- 820, Boekhandel VïNK, Axel. VOORRADIG: BOSJES SPROT BEVROREN KABELJOUWFILETS HARDERWIJKERS KIPPERS en ROLMOPS Noordstraat 84, Tel- 2048 TERNEUZEN. Van 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Brieven aan het Bureau van dit Blad 10 cent meer. (Maximaal 8 regels.) Te koop gevraagd: Divan- Brieven onder No- 183, Bureau van dit blad. Gevraagd: net Dagmeisje. Brieven onder No- 184, Bureau van dit blad. tentieprjja: n 10 et.; minimum idvertentie 1,50. ing advertenties 9 namiddags 4 uur ik kl. advertenties: eis 60 ct.; Iedere neer 12 cent. Ver- ig: Brieven onder ireau van dit Blad it kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 12.29 25 8.31 17.41 6.21 13.07 26 8.30 17.16 7.26 13.58 27 8.28 17.18 8 15 15.02 23 8.27 17.20 8.50 16.14 29 8.26 17.22 9.15 17.30 30 8.24 17.23 9.33 18 45 31 8-23 17.25 9.46 19,58 die Naties, dat z ld, is gemachtigd van de Verenigde üezingen te obse: evelingen te doer voorwaarden nood- te verzekeren dat .gen vrij en öiemo- 1. vrijheid van 1 woord en pers ten i garanderen, miits ntie niet zo wordt hierbij, toevlucht dt tot geweld of >rdst de Secretaris- de commissie be dien een staf, geld- anidere faciliteiten, sie bij de uitoefe- ar functies nodit irdt hierin een be gering van Neder- e Indonesische Re om mede te wer Lige nakoming van dezer resolutie. s diplomatieke cor- erneemt, circuleert gaties van de Vei- dert Woensdag een :ument, afkomstig erlandse delegatie, derlandse denkbeel- mogelijke stappen leidsraad inzake de westie tentatief ge- i. nste punt van deze 5, volgens de zegs- iiplomatieke corres- ijke staking van de :n der consulaire de Commissie voor sn en hun vervan ging door een gevolmachtigde van de Verenigde Naties, die tevens zou optreden als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke pro gramma, omvattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijelijk gevoerde onderhan delingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der soe vereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zoo voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehou den worden volgens vrije en de mocratische methodes en dat vrij heid van vergadering, menings uiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt wor den voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebrui- ke door de leden van de Veilig heidsraad informeel op schrift had gesteld. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat een 34-jarige vrouw, de eerste Belgische blinde Is, die het gezichtsvermogen heeft terug gekregen, dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens Ameri kaanse methode door Dr. Wee kers is uitgevoerd in het „Hospi tal De Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen werd hierby weggenomen en ver vangen door dat van een onlangs overleden persoon. jede Kamervergade- ijdagmiddag zijn de raadslagingem ove- um het departement n Waterstaat voort- Ruiter (C.-H.) ver zijn fractie de nieu- an met vertrouwen sdit. Hij wilde ver der controle op de :nde verder, dat de e schippers gehoord en voor de regelirg :renvervoer te water. 33 hij op de noodza- inpoldering. m der Feltz (C- H-) (ezvvaren tegen het meergeld op de Wes- ie tunnel te Rotter- ier veel geld gekost, loeft men niet te be- w Deal" van Presi- t. De bejaarde Cor- dinister van Buiten- in onder President had het ziekenhui r verscheen gisteren it s'nds vele maand1, openhaar. schilderachtige groep ld door het corps di- welks leden in vei t steken en gouden oid, de plechtigheid Het corps diploma ander leiding van zijn Noorse ambassadeur junthe de Morgen- weer eens zal worden bedreigd door massawerkloosheid, heeft de Begerig besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking knnnen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctuuromslag voelbaar touden worden. In verband daarmede la over gegaan tot instelling van een Interdepartementale commissie *oor de werkgelegenheid, waarin al'e Ministerie* zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voorgenomen maatrege len regelmatig overleg plegen ét Stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aangewezen Mr. r' A. a. van Rhijn, secretaris- generaal van het Ministerie van ^ale Zaken. Honderden Duiitse krijgsgevan genen, die onlangs van Engeland naar huis terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein gestapt om thans geheel vrijwillig de Noordzee over te steken. De huidige situatie dn Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er de voorkeur aan gaven teru,' te keren naar het land waar zij vele jaren als krijgsgevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burger kleren dragen. Ook tal van Duit se meisjes passeren de grens -bij Oldenzaal met bestemming Enge land, teneinde daar In dienstbe trekking te gaan. Twee extra-treinen met voor malige krijgsgevangenen en Duit se meisjes zijn Oldenzaal gepas seerd op weg naar Hoek van Hol land. BpiDTVClI ainiumiug nso- vtv xvvwv* landse handelwijze betekent nog geen volmondig accoord gaan met het standpunt van de Republiek. Het Republikeinse standpunt is te Nieuw Delhi sterk vertegenwoo digd, waartegenover dat van Ne derland, dat, gelijk gezegd, zeker niet kan worden veronachtzaamd, gevaar loopt, door afwezighe'd morgen en de eerste u-ren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg spring- gelatine aan boord moet hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdag van degenen, die het kunnen toe- avond één der thans overleden lichten, niet tot uiting te komen. De Nederlandse conceptie var- vrije, Verenigde Staten van Indo nesië, getuigt van wijs beleid. 1 deze conceptie krijgt de Republiek de plaats, die haar toekomt, maar ook n'et meer dan die plaat3. On gelukkigerwijze heeft de militaire actie een diep wantrouwen in Nederland's bedoelingen gewekt dat alleen kan worden weggeno men door de overdracht van de bestuursmacht aan de nieuwe federale regering. mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark Is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is gekomen met alle gevolgen van dien. congresgebouw bevonaen, gadege slagen, hoe President Truman de volgenide eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is /afgelegd: „Ik zweer plechtig, dat ik toegewyid het ambt van President der Verenig de Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedigen." Voor de plechtigheid een aan vang nam, bad de President in de Episcopale kerk van St. John om vrede en goddelyke leiding. Hij was vergezeld van zijn echtge note, zijn dochter Margaret, en intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autori teiten. De President was omstuwd door vele der nationale leiders, di© de grondslag hebben gelegd ant legde de eed af in de President van het Hoge Gerechtshof, Vinson. Vervolgens n toespraak over de in „vrede oP aarde", Jhtte tot de in verga- i zijnde leden van het congres, het hooggerechtshof, het kabinet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed President Truman langs Pemnsylvamië Avenue In de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehou den. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende President toe, toen hij, vergezeld door vice-Pre- sident William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtui gen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar doch ter Margaret volgden de Presi dent in een andere open auto. talen en in Zeeland heeft men bovendien het nadeel van het tijdverlies. Voorts bepleit spr. verbetering van de haven van BreSkens of aanleg van een binnenhaven- De heer Van Dis (S. G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan de moordende concurrentie van de Spoorwegen. Hij bepleitte bekendmaking der tarieven en vroeg bijzondere aan dacht voor de belangen van de binnenvaart. Voorts vroeg hij eer biediging van de Zeedag. De heer Haken (C.P.N.) was bevreesd; dat de ondernemers niets voor industrialisatie zullen voelen als er geen transportge- legen. zijn. Er moet naar zijn mening meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar worden gesteld. Is het geen schandaal zo vroeg spre ker dat er millioenen worden uitgegeven voor straaljagers en dat er geen geld is voor een tun nel bij Velzen. De heer Ecgelbertink (K.V.P.) 'betreurde de gang van zaken bij de landwinning, welke hij nood zakelijk achtte met het oog op de voedselvoorziening, en het verlo ren gaan van cultuurgrond wegens aanleg van wegen en vliegvelden. De inpoldering moet zijn inziens versneld worden. Zijns inziens heerst er in Zeeland terecht ont stemming over wederinvoering van het veerreeht op de Wester Schelde- De heer Posthumus (Arbeid) vond uitstel van wederinstelling van een wegen- en verkeersfonds juist. Ten aanzien van het beurt - vaartbedirijf vroeg spreker, of de situatie n'et langzamerhand zo wordt, dat de Overheid moet in grijpen. De toestand voor de wil de vaart is niet onbevredigend, al blijven er wensen. Teruggang tot de vrije concur rentie zou hier fataal zijin. 0.m. vroeg hij verbetering der spoor wegverbinding van Vlissingen met de rest van het land. Naar zijn oordeel moet hei passagiersvervoer Vlissingen Breskens vrij zijn. De heer Stapelkamp (A.R.), het personeelsvraagstuk bij spoor- en tramwegen en het autoverkeer be sprekende, pleitte o.a. voor meer vrije Zondagen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, uitte zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop men hem als pasgeboren Minister heeft willen ontvangen. Na even te zijn ingegaan op de wet autovervoer personen, ba- lichtte hij nader de reorganisatie van het Departement met name ten aanzien van de verkeerssec- tor. Te half vijf brak de Minister zijn rede af, om deze in een vol gende vergadering te vervolgen. De vergadering is daarop ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3