F: JURRIJ J.L Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting K. W. E. ot KUHN ot PEORIGI houdt deze avond vrij!! Wollen Breigaren Kantsorbsóien IV b Er is een mooie ke 25 Kleine Adverten Wollen Stoffen, Japonnen i Wollen Dieux Pièces, dive Damesrokken, zwart en gr Geruite Rokken met Bolen Dames Regenmantels, mate Heren Regenjassen en Jon^ Damesmantels, maten 48-4 Damesblouses, grijs en ble Kindermantels vanaf flO Regenkapjes vanaf f 6.50 A En ZIi MENTHO-REX IM BLOEDWRAAK IJ DER LIEFDE DE GRIEP IN NEDERLAND Vragen aan de Minister «Cl Laat deze kans U niet ontgaan 2 vliegen in één klap te slaan Gaat daarom naar: Uit de Provincie NOORDSTRAAT 83 „DE KLEINE WINST" TERNEUZEN MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N0OBDSTR.58-6O-TERNEUZEN«TELEF.2O9l De Vereniging van Bietenagenten (V. B. A.) i aan de Bietenverbouwers voor de CENTR SUIKERMAATSCHAPPIJ (SUIKERFAB! SAS VAN GENT) bekend, dat op aanvraai volgende soorten bietenzaad verstrekt zullen wi naar keuze van de landbouwers: De landbouwers worden beleefd verzocht de langde soort spoedig aan hunne agenten op te g Het Bestuur der V. B. A„ JAC. SCHEELE P.Jzn., Voor; J. M. OGGEL, Secretaris. 12 Januari 1949. Junuuri Voorkom QUI EP In elk neusgat een vleugje Vakkennis voor schippers en stuurlieden Belgisch-Nederlandse onderhandelingen TWEEDBt KAMER; besteld op de tentoonstel ling „De Nederl- Vrouw", te Den Haag. kan tot 22 Januari op de ingeleverde kaarten afgehaald worden- Fa- SCHELLINKHOUT gevraagd, vlot kun typen. 1825 jaar- Br met opgave van ver! salaris onder No. 171 reau ,van dit blad- Van 15 regels 60 iedere regel meer 12 Brieven aan het B van dit Blad 10 cent (Maximaal 8 regels.) Verloren: j-l- Donderc Terneuzen, 'n Textiel Tegen beloning terug zorgen bij Mej- T- KER, Bontepolder 1 Sluiskil. Een belanuri P In de middagvergadering der Tweede Kamer heeft de Minister •an Wederopbouw en Volkshuis vesting, de heer In 't Veld, zijn Woensdag afgebroken rede voort gezet. Het woningvraagstuk bespre kend Ttelt hij het tekort in 1947 op 300.000, in 1948 is dat niet toe genomen. In 1948 zrjn tenminste 34.000 woningen gereed gekomen; de voorlopige schatting was 25.000. Van de 34.000 woningen zijn er 6000 ingericht als duplex woningen. Door herbouw en her stel van boerderijen komt men tot een totale vermeerdering van de woningvoorraad met 37.000. Het evenwichtspunt is daarmede be reikt. Voor 1949 garandeert de Minis ter een woningproductie van ten minste 35.000 Enkele duizenden zullen als duplexwonlngen worden ingericht en verwacht wordt dat er 2000 splitsingen zullen geschie den. In 1949 zal er dus een begin met een bescheiden inhaling van de achterstand komen. Voor 1950 verwacht spr. de bouw van meer dan 40.000 wonin gen, telkens oplopend met 5000, zodat in 1953 het jaarcijfer 55.000 zal zijn. In 1958 zal zo het wo ningtekort zijn opgeheven. De cementproductie gaat voor uit en de steenproductie kan toe nemen. In 9 jaren zullen er 195.000 duplexwoningen zijn. Eén en an der resulteert in een dertigjaren plan op een niveau van 55 êt 60.000 per jaar. De duplexwoningen besprekend merkt de Minister o.a op, dat daardoor het samenwonen is op geheven. Voor de montageibouw is er reeds een speciale financiële re geling welke in de practijk wel blijkt te voldoen; zijn er bezwa ren dan zal de Minister deze gaarne onder het oog zien. De heer Van Vliet stemt hij toe, <fat er fouten gemaakt zijn; de door hem genoemde cijfers bleken anders te zijn dan de definitieve. Overwogen zou kunnen worden of de in Noord-Brabant overtol lige arbeiders Zeeland en Limburg te hulp kunnen komen. Met de belangen der industrie behoort door de provinc es reke ning te worden gehouden. Wonin gen voor grote gezinnen moeten er in redelijk aantal 'komen.- Wat de oplossing van het raad sel van de heer Van Vliet betreft zagt spr. te menen, dat de aan nemers genoodzaakt zijn een al te hoge risicopost in de aanne mingssom op te nemen. 's Ministers streven is niet ge richt op versobering van de in richting der woningen; z.i. kan voor 32,50 per kub. meter een redelijke woning gebouwd wor den. Verdere prijsverlaging ligt niet in de bedoeling T'en aanzien van -het vraagstuk eer arbeiders, zegt spr., dat hij niet veel gelooft van de vlucht naar andere bedrijven. De sociale voorwaarden voor de bouwvak arbeiders zjjn veel verbeterd; sta biliteit van het bouwvak zou van heel groot belar.g zijn. Nieuwe loonregeling. In Maart of April zal er een nieuwe regeling van de lonen in het bouwvak komen. Een en an der zal het ook aantrekkelijker maken Vordering van villa's en heren huizen, waarover gesproken was, VERKOUDHEIDSZALF helpt U van uw kou af! (Ingez. Med.) door J. S FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 78) (Nadruk verboden.) „Ik geloof wel, dat ik hem ge zien heb," merkte Styler onver schillig op. „Een grote man met - een grijze snor. O, was het van hem? Nu, u zult vijf pond even goed kunnen gebruiken als een ander en het is een slechte wind, die niemand iets goeds toewaait." „We zullen die vijf pond met z'n tweeën of drieën moeten de len," zei de inspecteur. „Ja, dat hangertje was van majoor Es- mondhaugh. Hij kwam hier onge veer een uur geleden. „O!" zei hij, „toen ik laatst bij mijn zus- is een kwestie voor de gemeente besturen. Het zou een gevaar betekenen als er te veel woningbouwver enigingen komen; dat geldt spe ciaal de kleine gemeenten. Wanneer men niet komt tot verhoging van het huurpeil zal verwaarlozing van het woning- bezit het gevolg zijn. De eigenaar zal het volle pond krijgen, maar ook niet meer dan het volle pond. Van de huurver hoging zal de eigenaar niet meer gelaten worden dan hij nodig heeft voor hogere exploitatie last. De huurverhoging zal niet druk ken op de huren van nieuwe wo ningen; uitgegaan wordt van de cijfers van 1940. Als er .voorrang zou moeten worden gegeven aan getroffen gebieden, dan zouden dat zeker Rotterdam en Den Haag moeten zijit en niet de provincie Zeeland. yicn moet niet alleen rekening houdenmet de verwoesting, maar ook met andere belangen- Intussen zal de Minister zoveel mogelijk rekening houden met de gemaakte opmerkingen. De Minister zegt te menen, dat de verwezenlijking van de voor waarden voor het bouwplan 1949 inderdaad mogelijk zal zijn. Wat de confessionele woning bouwverenigingen betreft ver klaart hij, dat er geen richtlijnen bestaan behalve deze, dat elk ge val op zichzelf bekeken wordt. Hij zegt liet wel gewenst te vin- cen, dat de nationale woningraad zich over deze zaak beraadt; hij zal zich dan dienovereenkomstig kifhnen gedragen. Overigens houdt spreker zich vc-or sugges ties aanbevolen De algemene beraadslagingen <.vorden daarna gesloten. Bij de afdeling „Rijksdienst voor het nationale plan" maakt 'de heer Posthumus Arb.) mel ding van enige gevallen van on gewenste bouw. De Minister merkt de heer Fosthumus op, dat bij het door deze ter sprake gebrachte Ged. Staten een taak hebben. De betrokken afdeling wordt goedgekeurd. Bij de afdeling „Rijksdienst voor de uitvoering van werken" vraagt de heer Krol (C.H.) of bij de D.U.W. niet alles te veel amb telijk wordt geregeld. Bij hem rijst de vraag of de leiding van het Rijksarbeidsbureau nog wel past in de sociale verhoudingen. Met 's Ministers antwoord op de cpmerkingen over de kampen is pr. het niet eens Het Is z.i. ge wenst de huisvesting in kampen zoveel mogelijk tegen te gaan. De heer Haken (OPN) bepleit verbetering der lonen en der ver- coersgelegenheid voor de D.U.W.- arbeiders. Hij betoogt, dat in de practijk de D.U.W. niets anders is dan de werkverschaffing van voor de oorlog. De heer Suurhoff (Arb.) merkt op, dat de lonen en arbeidsvoor waarden in. de D.U.W. heel veel beter zijn dan in de vooroorlogse werkverschaffing. In de D.U.W. is er bijna uitsluitend werk van cultuur-technische aard, dus van andere soort dan de meesten ge wend zijn en waarin zij opgeleid zijn. De huidige D.U.W.-regeling ten aanzien van het gegarandeerd in komen ment z.i. voorlopig ver lengd te worden. Hij geeft in overweging een be- i'censinstantie in te stellen voor gestrafte en geschorste arbeiders. Voorts bepleit hij de noodzake lijkheid van verbetering van het vervoer. Geregeld overleg met de vakcentrales is gewenst. De heer Stapelkamp (A.R.) be strijdt de opvatting als zou het werk in de D.U.W. normaal werk zijn. Getracht moet worden het verblijf in de kampen zoveel mo gelijk te beperken. Voor cultuur ter was heb ik een hanger van mijn horlogeketting verloren een klein stukje goud, gegraveerd en versierd en ik wil een be- 'oning uitloven voor degene, die het vindt of gevonden heeft ik loof vjjf pond uit," zei hij. „Het was een gedachtenis. Ik weet niet, waar Ik het heb verloren," zei hij. „Het kan op straat zijn geweest of in de laan naar „The Warren", of misschien op een van de 'bospaden in het park van Lynne Court, ik heb daar 's avonds een paar uur gelopen. Kunt u niet een paar bulletins in het dorp ophangen, waarin vijf pond wordt uitgeloofd," zei hij. „Ik wil het graag terug hebben... het was een gedachtenis," her haalde hij. Dus maakte Ik er verder geen drukte over, nam het ding uit de brandkast en gaf het hem. En hij was er erg ver baasd over, dat verzeker ik u. ..Waar hebt u het gevonden?" zei hij. „Op een van de paden te Lynne Court, toen we rond- ncchten na de moord," zei ik. .O, natuurlijk," zei hij. „Ik heb daar diezelfde avond gewandeld." technische werken dienen z.i. zo veel mogelijk particuliere onder nemers ingeschakeld te worden. Spr. acht het benauwend, dat er thans 25.000 mensen ln de D.U.W. werkzaam zijn. De Minister verklaart dat ook zijn verlangen nauwe samenwer king met de organisatie is. Er zijn onderhandelingen gaan de over een nieuwe loonregeling; spr is gaarne bereid zich aan te siuiten bij het resultaat van het overleg. Wat de materiële en geestelijke verzorging in de kampen betreft 's men tevreden, maar spr. meent, dat er toch naar gestreefd moet worden het verblijf zo veel moge lijk te beperken. De Minister meent, dat het met de lonen nog al los loopt. Met zijn ambtgenoot van So ciale Zaken zal de Minister een commissie instellen, welke zal hebben te onderzoeken of het mo gelijk is de werklozen meer dan tot nu toe in eigien bedrijf te werk te stellen. Volledige gelijkstelling met het vrije bedrijf ligt niet in 's Minis ters voornemen. Hij is bereid de bijzondere scholing der werkbazen nog eens te bekijken. De vraag of de loonregeling verlengd kan worden kan spr. niet beantwoorden voor hij over legd heeft met Sociale Zaken. Of het mogelijk is meer particuliere aannemers in te schakelen zal hij nader bezien. De begrotirig is daarna z. h. s. aangenomen. Tegen zes uur werd de verga dering geschorst tot 's avonds 8 uur. Bij informatie bij de Genees kundig Hoofdinspecteur van ds Volksgezondheid vernamen wij, dat de griep nagenoeg in het ge hele land in min. of meerdere ma te heerst. In sommige streken van het Zuiden des lands, waar cok de eerste gevallen werden geconstateerd, heeft de ziekte zelfs een epidemisch karakter aangenomen, Vooral in de Zuid- Oosthoek van Limburg o.a. Heer len en omgeving komt influenza veelvuldig voor; een ziekteverze keringsorgaan te Heerlen noteer de zelfs 'n viermaal zo hoog ziekte- cijfer als in normale tijden om streeks deze tijd van hét jaar. Noord- en Midden Limburg zijn minder aangetast. In onze Westelijke, Oostelijke en centraal gelegen provincies wordt de griep zeer wisselend waargenomenbijvoorbeeld een gemeente vermeldt veel gevallen, terwijl in een aangrenzende ge meente griep sporadisch voor komt. In deze gebieden hebben echter vooral de grote steden veel door de griep te lijden. Zo was te Schiedam bij het gemeenteperso- neel het ziektecijfer op 13 Januari van dit jaar 6 tegenover 3% °/o op dezelfde datum van het vorige jaar. Voor de provincie Gelderland kan nog worden opgemerkt, dat de griep eerst beperkt bleef tot het gebied ten Zu'den der grote rivieren, doch gedurende de laat ste dagen begint de ziekte ook tot boven de rivieren door te dringen. In het Noorden des lands wor den tot heden nog de minste ge vallen geconstateerd. Een ongun- Bij beschikking van de Minis ters van Verkeer en Waterstaat. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is inge steld een commissie aan welke is opgedragen a. te bestuderen of het nodig is voorschriften te geven omtrent de voor schippers en stuurlieden van zeevissersvaartuigen van be lang' zijnde vakkennis van onder werpen, welke geen verband hou den met de vaart van het schip en opvarenden; b. indien zodanige noodzake lijkheid aanwezig blijkt te zijn, tevens te onderzoeken of voor de sub a bedoelde vakkennis ai dan niet vrijwillig te behalen diplo ma's dienen te worden ingesteld; c. ver-volgens na te gaan welke de onderwerpen zijn, waar voor het bezit van een diploma nodig is, ln hoeverre op deze on derwerpen dient te worden inge gaan en op welke wijize de daar toe vereiste kennis zal moeten worden verkregen. stige uitzondering vormt hier al leen 't Zuiden der provincie Fries land. Nergens heeft dé griep een kwaadaardig karakter, alhoewel dikwijls hoge temperaturen wor den genoteerd. Er zijn slechts enkele sterfge vallen aan grieppneumon'e. De algemene verwachting is, dat het aantal gevallen van griep, nog wel zal toenemen. De materiele oorlogsschade. Het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) heeft aan de Minister van Financiën schrifte lijk de volgende vragen gesteld: Weet de Minister, dat onder de door de oorlog getroffenen ern stige teleurstelling heerst ten ge volge van het lang uitblijven van de wettelijke regeling der vergoe ding voor materiële oorlogsscha den? Kan de Minister mededelen of de Memorie van Antwoord naar aanleiding van het door de Twee de Kamer op 22 Juli 1948 vastge stelde voorlopig verslag over het ontwerp wet op de materiële oor logsschaden de Kamer thans spoe dig zal bereiken en. kan de Minis ter daarbij een uiterste datum noemen, waarvoor deze Memorie van Antwoord zal verschijnen? Indien de vorige vraag onver hoopt niet bevestigend kan wor den beantwoord, is de Minister- dan bereid de redenen voor het zeer langdurig uitblijven van de Memorie van Antwoord mede te delen. In zijn rede voor de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers heeft de heer Spaak Woens dag medegedeeld, dat binnenkort met. Nederland onderhandelingen zullen worden gevoerd over de verschillende vraagstukken, die b'etrekking hebben op de havens en kanalen der Benelux-landen. Naar de Gazet van Antwerpen Donderdagmorgen schrijft, is de Belgische regering voornemens tijdens deze onderhandelingen de Stop van Ternaaien, de sluis van Terneuzen, de verbinding tussen Antwerpen en de Rijn, alsmede de betrekkingen tussen Rotter dam en Antwerpen ter sprake te brengen Nadere gegevens hier over zouden Donderdagmiddag döor de heer Meens de Fernig, de Belgische Minister van Buiten landse Handel, ln de Kamer wor den verstrekt. Van bevoegde Nederlandse zijde te Brussel verklaart men, van deze besprekingen tussen Neder land en België niets af te weten. MIJNHARDT (Ingez. Med. i Dat is alles Zo ziet u dus, dat er aan dat hangertje helemaal geen mysterie verbonden was," besloot de inspecteur. „Dat is dui delijk genoeg. En, schiet u al wat op. U bent zeker hier ge weest om rond te kijken niet waar?" „Tk had iets vergetën de laatste keer, dat ik bier was," antwoord de Styler. „O, ik heb geen spe ciaal nieuws. Hebben uwe colle ga's uit Londen hier al geïnfor meerd Inzake die geschiedenis met juffrouw Broek?" „Nog niet," antwoordde de in specteur. „Maar ik verwacht het wel. Wat denkt u' ervan Zou zij door dezelfde hand zijn ver moord als de ander?" Als ik u moest vertellen, wat ik denk," antwoordde Styler, „dan zou ik hier de hele -dag wel kunnen blijven. Maar ik kan u wel zeggen, dat het einde van de historie ons allen nog een verras sing zal brengen. Ik ben blij dat ik u gezien heb, goede morgen..., ik heb een afspraak met mijn baas." Maar voor h(j zich naar die afspraak begaf, had Styler heel wat overdacht. Smith, die met stille aandacht naar zijn rapport had geluisterd, wilde nu van zijn kant de feiten punt voor punt onderhanden ne men. „Styler," zei hij, terwijl hij een stuk papier naar zich toetrok en dat begon vol te krabbelen, „la ten we nu eens opsommen, wat we weten door dat vragen en die onderzoekingen van jou; ik zal het opschrijven. Niets is zo goed als de dingen zwart op wit te zJen, zelfs al stop je 't even later in het vuur of ln de prullemand. „Ie. We weten nu, dat majoor Esmondhaugh te Lynne was in de nacht van de moord op Keste- ven." ,ge. We weten dat hij die nacht of die avond In de bossen van Lynne Court was en er een sie raad verloor. Over het verliezen daarvan is hij heel openhartig." „3e „Ik heb nog een opmerking over dat tweede punt," viel Sty ler hem in de rede. „Waarom sprak de majoor niet onmiddellijk DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND EN VLISSINÖHN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland on de Stich ting Nieuw-Walcheren hebben beide een telegram gezonden aan de fractievoorzitters der Tweede Kamer. Hierin spreken zij ern stige ongerustheid uit met be trekking tot de mededelingen van de Minister van Verkeer en Wa terstaat aangaande de terugkeer van de Maatschappij Zeeland naar Vlissingen. Belde instanties ver zoeken de Tweede Kaaner er op aan te dringen, dat de Zeeland naar Vlissingen zal terugkeren. TERNEUZEN. Gymnastiek. Door mevr. AartsHofman, gymnastieklerares M. O. te Brid le, werd j.l. Maandag in het ge meentelijk gymnastieklokaal op het Schoolplein alhier, de vaandig- heictsproeven afgenomen. Hieraan namen deel leden van de verenigingen „Voorwaarts" te Axel en ,,E. M. M." te Terneuzen. Door de heer P. K. Dees, voor zitter van „E. M. M.", werd vóór de aanvang van dit sport-examen een kort openingswoord gespro ken. Onder leiding van de heer Joh. Dieleman, instructeur van „E. M. M." werden de voorgeschreven oefeningen vlot afgewerkt. De resultaten waren als volgt: Axel. Dames (3e graad); B. de Ruijter 35 p.; S. Verstra ten 35 p.; E. Fanoy 33 p.; J. Cap- pon 32% p.; C. y d. Hout 31 p., afgewezen. Terneuzen. Dames (2e graad S. L. v. Driel 39 p.; A. Jonk man 37% p.; N. Roelans 37 p.; J. N. Feij 35 p.; A. Mielen 34% p.; yA Leunis 34 p J. Leunis 33% p.; J. van Akkeren 304- p. Afge wezen 2. Heren (2e graad): J Oppeneer 30 p.; L. A. v. d. Wege 37 p.; C M Indenibosch 35 p. Heren (3e graad) P. V. Audenaerd 36 p.; L. F. Loof 33% p.; W. J. Rouw, 32 p.; L. A. Geêrs 31% p. Na afloop van de vaardtghelds- proeven bracht de heer P. K. Defes dank aan mevr. Aarts Hofman, en feliciteerde de deel neemsters en deelnemers aan wie het vaardighei ésdiploma kon wor den uitgereikt, waarbij hij de hoop uitsprak, dat velen de rijen in de gymnastiekverenigingen zullen vullen en de zo bij uitstek gezonde sport zullen gaan be oefenen. Hij hoopte, dat dit zal zijn onder het devies van het Nederlands Chr. Gymnastiek- Verbond: Vaardig en Sterk tot Gods eer. BIERVLIET. Vergadering Korfbalclub. De korfbalclub „Willem Beu-' kelsz." vergaderde Maandagavond in de Openbare Lagere School te Biervliet. De voorzitter, de heer v. d. Velde opende de vergadering. De notulen werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De penningmeesteresse legde reke ning en verantwoording over van de inkomsten en uitgaven. De kas sluit met een bat'g saldo van ongeveer 60. Geen slecht re sultaat van het eerste levensjaar van de korfbalclub. Als eerste punt van de agenda kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Herkozen werden tot voorzitter de heer v. d. Velde, secretaresse Oonny v. d. Velde, penningmeesteresse J. Gerritse, bestuursleden Theo Blomme en S, Faasen. Als twaalftal-commissie werden C. v. d. Velde, K. Blomme en Cato Colrjn geïnstalleerd. Het materiaal zal beheeTd wor den door Jan Bracke en Jacob de Vos. Besloten werd weer aan de competitie-wedstrijden deel te ne men. Ook de training werd be sproken. over dat verlies? Waarom wacht te hjj om het de politie verschei dene dagen later pas te vertel len? Had mijn bezoek aan het huis van zijn zuster gisteravond iets te maken met zijn gang naar de politie vanmorgen?" „Ronduit gesproken, Styler," zei Smith, „wil je heel wat meer weten over majoor Edmond- haugh." „Ronduit gesproken, mijnheer," antwoordde Styler, „wil ik heel wat meer weten niet aleen over majoor Esmondhaugh, maar ook over mevrouw Renton... over bei den! Ik beweer: we moeten meer over hen weten!" „Uitstekend, Ik ben het met Je eens,' zei Smith „En we zullen wel het een en ander zien te ont dekken. En nu; „3e. We weten, dat er tussen mevrouw Renton, majoor Es mondhaugh en de heer Samuel Pegge, ofwel Septimus Philcox, een of ander geheim bestaat." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2