In deze DE BESPREKINGEN IN INDONESIË De Communistische opmars in China Inaugurele rede van Pres. Truman Vredespogingen der Chinese Regering ig van het vrije vervoer over ister-Schelde gevraagd MAN ID VRIJDAG 21 JANUARI 1949. Mededelingen van Minister Drees Officiëel communiqué Conferentie te New Delhi staat Gij èlkoogenblik aan besmetting bloot. Neem daarom elke avond een AKKERTJE Oe besprekingen op Rhodos Zitting der Veiligheidsraad hedenavond om 9 uur Pact duiten de V. S. om leraëlische-Libanese wapenstilstand ntleprijs: DOCUMENT se Delegatie liiigheidsraad Engeland Fiunkering by Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Veel wind- Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Langs de Wadden- ikust tijdelijk stormachtige en langs de Hollandse kust tijdel. harde W. wind. Overigens ma tige tot krachtige wind. Wei nig verand. in temperatuur. VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No- 1020 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,8®, Inzending advertentie* tot des namiddags 3 oor. Rubriek kl. advertentie*} 5 regels 60 cent; ieder* regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Btai 10 cent meer. Versehynt dagelijks Drukkery N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- Bij zijn vertrek gisterenochtend van Kemajoran, heeft Minister Drees verklaard, dat de verkla ringen, die hij thans kan afleggen aullen kunnen bijdragen tot een nadere aanvulling tot de mede delingen, door de Nederlandse Re gering aan de Veiligheidsraad gedaan betreffende de punten, die ik bij mijn vertrek uit Amsterdam als de voornaamste doeleinden rieto genoemd, n.l. een spoedige instelling der interim-regering, de termijn, waarbinnen de verkiezin- gen zullen worden gehouden en de termijn, waarbinnen de sou- vereiniteit zal worden overgedra gen aan de VjS-I." Dr. Dreea vervolgde: Daarnaast is het ver heugend, dat het federaal over leg, waarbinnen, zoals bekend en zoals ook voor de hand ligt, diverse politieke nuanceringen voortkomen, in de eigen bespre kingen eenstemmig is gekomen tot een resolutie over de interim- regering, waarin wordt gesteld:, dat ook overleg zal worden ge pleegd met de vertegenwoordigers der niet-vertegenwoordigde gebie den, waarbij uiteraard in de eerste plaats-is gedacht aan republikein se voormannen. Dr. Drees vervolgde: De wens der bijeenkomst federaal overleg lag geheel in de Jjjn van onze eigen gcdachtengang, n.l. dat de besprekingen nu allereerst zullen worden gevoerd tussen Indone siërs onderling. Het is bekend, dat daarbij ook aan de zijde van het federale overleg vertegen woordigers zijn, die met de repu bliek sympathiseren. Trouwens, afgezien van elke politieke beoor deling, niemand kan de betekenis miskennen, die de republiek, on afhankelijk van de situatie die ra de actie is ontstaan, heeft voor de oplossing van het Indonesische vraagstuk Zij toch wordt in Indonesië en in de wereld door valen gezien als een symbol voor de vrijheidsstrijd en telt in haar rijen velen, wier medewerking voor de ophouw van Indonesië niet kan worden gemist. De vraag, of overeenstemming met de voormannen van de repu bliek op de grondslagen van fede ralisme en democratie zal zijn te bereiken, zal thans echter in de «erste plaats door Indonesiërs moeten worden onderzocht. Dr. Drees verklaarde verder, dat hij ook persoonlijk contact heeft opgenomen met republikeinen. „Na. een oriënterend gesprek met Prof. Supemo hebben de heer Itichiels van Verduynen en ik een belangrijke bespreking gehad met de heer Sjahrir, een bespreking, waarin van weerszijden duidelijk de wil is gebleken om alsnog te trachten, een resultaat te berei ken, dat samenwerking tussen alle Indonesiërs en tussen de In donesiërs en de Nederlanders mo gelijk zal maken. Gaarne zou ik ook met Moh. Hatta hebben ge sproken, doch dat is voor het ogenblik op bezwaren gestuit. Volgens een officieel communi qué zijn in de gisterenavond ge houden besloten zitting der Azia,- tteche conferentie un het bijzonder de volgende punten behandeld: 1. Herstel van volledige vrij heid van handelen aan de Repu blikeinse regering; 2. het teruggeven aan de Re publikeinse regering van het ge bied, waarover zij tot 18 Decem ber het gezag uitoefende; 3. de vormiing van een interim rqgering; 4. voorzieningen voor de ver kiezing van een constituërende vergadering en de overdracht van ée 'bevoegdheden aan de Verenig de Staten van Indonesië; 6. het 'instellen van een com missie of een ander orgaan met gelijke bevoegdheid door de Vei ligheidsraad tot het uitvoeren van genoemde aanbevelingen. De conferentie heeft besloten een redactiecommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Aus tralië, Ceylon, India en Pakistan, In te stellen tot het voorbereiden van een resolutie inzake deze aan bevelingen. De conferentie zal hedenmorgen wederom in besloten zitting bij eenkomen. weer eens zal worden bedreigd door massawerkloosheid, heeft de Begerig besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen vroor te bereiden, die in werking knnnen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunetunromslag voelbaar souden worden. In verband daarmede ls over gegaan tot instelling van een interdepartementale commissie roor de werkgelegenheid, waarin Ministerie* zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voorgenomen maatrege len regelmatig overleg plegen ^t de Stichting van de Arbeid. A*8 voorzitter is aangewezen Mr. r' A. A. van Rhijn, secretaris tmoeraal van het Ministerie van Zaken. Resumerend meen ik, te mogen zeggen, dat er een aantal stappen vooruit zijn gegaan, bestaande allereerst uit positieve toezeggingen met betrekking tot de instelling der interim-regering, het hou den van verkiezingen en het tijdstip van de vorming der V-SI- Daarnaast het leggen van contacten en het schep pen van een sfeer, die tot nieuw overleg in bovenstaan de zin tussen allen, die hierbij betrokken zijn, zullen kunnen leiden. Het zou aan de vruchtbaarheid van het over leg ten goede komen, indien in internationaal opzicht ten aanzien van dit probleem enige rust zou intreden." Dr. Drees begon zijn verklaring aan de correspondenten op het vliegveld met een herhaling van de verklaring, die hij bij zijn ver trek op Schiphol had afgelegd en zeide, dat alle besprekingen in een bijzonder goede sfeer waren verlopen. „Het is steeds de be doeling 'geweest, bij net overleg ook te bespreken, hoe, d'oor wie en op welke grondslag contact met de Republikeinse voorman nen z)ou worden gezocht, een con tact, dat voor de pogingen, om een oplossing van het Indonesi sche vraagstuk dichterbij te bren gen,, uiteraard onmisbaar was te achten. Er is bij de besprekingen met de vertegenwoordigers der fede rale staten enige vertraging in getreden door de kabinetsforma ties in Oost-Indonesië en Pasoen- dari, welke echter mede met het oog op hef wenselijke overleg, werden bespoedigd, zodat toch in (betrekkelijk korte tijd in dit op zicht de nodige besprekingen zijn gehouden. Overigens valt op te merken, dat wij uiteraard met veel meer personen contact heb ben gehad dan die, welke in de publicaties zijn genoemd. Dr Drees, die uitgeleide werd gedaan door de adjudant van Dr. Heel, de heren Spoor, Pinke, Koets, vrijwel alle leden der voor lopige federale regering, Sultan Hamid H, Anak Agoeng, Man soer, Dzulkarnain, en de Gouver neur van Batavia, inspecteerde voor zijn vertrek de erewacht, waarna het Wilhelmus werd ge speeld. De heren Drees, Michiels van Verduynen en hun adviseurs vertrokken met de Constellation „Tilburg". De Constellation „Fra- neker" is Donderdagmorgen ech ter eveneens naar Nederland ver trokken. Dr. Drees zeide nog, „redelijk tevreden" te zjjn ten aanzien van dp huidige stand van zaken, die hij echter nog „kritiek" noemde. Hij verwacht, Zaterdag in Neder land te zullen aankomen. Op de vraag of er omstan digheden denkbaar zijn waar onder Nederland zijn verant woordelijkheid voor Indonesië geheel of ten dele zou afstaan aan de Verenigde Naties, ant woordde Minister Drees ont kennend- Nu Nederland be reid is, binnen zeer afzienbare tijd de souvereiniteit af te staan aan de Verenigde Staten van Indonesië, komt het mij voor, aldus Dr. Drees, dat gedurende die overgangstijd Nederland de verantwoorde lijkheid moet blijven dragen en dat de verwarring slechts zou worden vergroot, indien nog weer nieuwe verantwoor delijkheden of bevoegdheden zouden worden gegeven aan anderen. De troepen van de communisti sche generaal Tsjen Yis, die thans in Zuidelijke richting oprukken na hun overwinning te Soetsjou, zijn, naar wordt gemeld, de rivier de Hwai overgestoken, 160 km ten Noorden van Nanking. Meer naar het Westen rukken, naar gemeld, drie colonnes van de communisti sche generaal Lioe Po Tsjen op in de richting van de spoorweg Pei- pingHankou, waar zij naar ver wachting (n Zuidelijke- richting zullen omzwenken en zich met na me naar Hankou zullen begeven. Vijf colonnes der door de com munisten geleide troepen rukken, naar wordt gemeld, in Zuidelijke richting op om de verbindingen via d'e Yangtse tussen Nanking en Hankou, waarschijnlijk te Woe- soeh of Woehoe, te verbreken. De regeringstroepen hebben, zo wordt gemeld, de vernietiging van de spoorweg van Pen>gpoe, dat in vijandelijke handen is, naar Tsjoehsien, 50 km ten Noorden van de hoofdstad, bijna geheel vol tooid. Een militaire woordvoerder van de regering verklaarde, dat dé evacuatie van Tangkoe, de haven van Tientsin, met succes is vol- Volgens gewoonlijtk welinge lichte, bij de conferentie tussen Israëlische en Egyptische afge vaardigden op Rhodos betrokken kringen, is ter conferentie een „uitgangsbasis van overeenkomst bereikt. Beide partijen zouden toegestemd hebben in zo recht en zo kort mogelijke bestandslijnen. Dit werd aldus geïnterpreteerd, dat de bestandslijn in het Zuiden waarschijnlijk zal samenvallen met de Palestijns-Egyptische grens. De Egyptenaren zouden een strook „neutraal gebied" langs de demarcatielijn wensen, ter vermindering van het risico van incidenten, doch de Israëli's zou den hier niet voor voelen omdat d't naar hun mening verli-es 'zou betekenen van gebied, zo nodig voor het pnemen van immigran ten. tooid. Slechts één bataillon had zich niet kunnen inschepen tenge volge van de bevriezing van de haven. Officieel wordt te Nanking me degedeeld, dat de V. S„ Engeland. Frankrijk en de Sowjet-Unie allen geweigerd hebben in te gaan op het verzoek van de Chinese rege ring om bemiddeling ter beëindi ging van de burgeroorlog. De vertegenwoordigers van de regeringen van Egypte, Afgha nistan, Birma, Ind'a, Siam en de Philippijnen hebben besloten in Nanking te blijven, zo wordt ge meld. De vertegenwoordigers van de V. S., het Britse Gemenebest en de West-Europese landen had den tevoren reeds te kennen ge geven, dat zij zouden blijven. A.F.P. verneemt uit officiële bron te Nanking, dat deze stad binnen drie dagen van water en electriciteit verstoken zal zijn, daar er sedert het stopzetten van het treinverkeer tussen Poekou en pengos gebrek heerst aan steenkool. President Harry_S. Truman, die gisteren officieel als 82-ste Presi dent der V. S. zijn tweede ambts periode begon, heeft in zijn in augurele rede de toekomstige Amerikaanse politiek uiteengezet en een „vrede en vrijheid"-pro- granrma aangekondigd. Truman verklaarde, dat de V. S. en andere gelijkgezinde landen zich gesteld zien tegenover een re giem, dat een „valse filosofie" aanhangt, en legde er de nadruk op, dat honderden m'Uioenen men sen. over de gehele wereld het met de V. S. eens zijn, dat er geen oorlog behoeft te zijn. Zijn „vrede en vrijheid"-pro- framma omvatte de volgende pun- en: 1. Voortgezette steun voor de Verenigde Naties en het zoeken naar middelen om 't gezag dezer organisatie te versterken. 2. Voortzetting van de Ameri kaanse stelsels voor economische wereldherstel. 3. Het versterken van vrijheids lievende landen tegen de gevaren van agressie. 4. men nieuw programma voor verbetering van de groei van in ontwikkeling achtergebleven ge bieden door gebruikmaking van wetenschappelijke en industriële vooruitgang. Over de „valse filosofie" van het riet nader genoemde regiem zeide Truman: „Dat regiem hangt een valse filosofie aan, die voor geeft vrijheid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te bieden. Misleid: door deze filosofie hebben vele volken hun vrijheden opge offerd, om, slechts tot hun smart te merken, dat bedrog en schade, armoede en tyrannie hun belo ning is". Truman stelde communisme en democratie met de volgende woor den tegenover elkaar: „Communisme is gebaseerd op het geloof, dat de mens zo zwak en onvolkomen is, dat hij niet in staat is zichzelf te regeren en daarom de leiding van een sterke meester nodig heeft. Democratie is gebaseerd op de overtuiging, dat de mens beschikt over zedelijk en geestelijk vermo gen als ook over het onvervreemd baar recht zichzelf met rede en rechtvaardigheid te regeren. Communisme stelt het individu bloot aan arrestatie zonder wetti ge reden, aan straf zonder proces en aan dwangarbeid als slaaf der staat. Democratie betoogt, dat de regering is ingesteld ten behoeve van het individu en de verant woordelijkheid draagt voor ijet beschermen van de rechten van de individu en van zijn vrijheid hij het aanwenden van zijn be kwaamheden. Communisme betoogt, dat sociale misstanden alleen door geweld herz'en kunnen worden. Democratie heeft bewezen, dat sociale rechtvaardigheid verkre gen kan worden door een vreed zame verandering. Communisme beweert, dat de wereld zo scherp gescheiden is in kampen, dat oorlog onvermijdelijk is. Democratie beweert, dat vrije volken hun geschillen op recht vaardige wijze kunnen bijleggen en een duurzame vrede kunnen handhaven. Truman bracht in de loop van zijn rede naar voren, dat de V. S. geen gebiedsuitbreiding hebben ge- Het geroep van de Chinese re gering om <ot vredesonderhande lingen te komen, heeft behalve tot stomme verbazing nog tot weinig onmiddellijke reacties ge leid. Sommige waarnemers zijn van meningi, dat de onverwachte kort heid van de regeringsverklaring, welke in de ambtelijke woning van Generaal Tsjiang Kai Sjek is opgesteld, een aanwijzing vormt, dat de president mogelijk niet is ingenomen met de beslis sing van het kabinet. Het ont breken van enig speciaal vredes aanbod, in antwoord op de door de communisten via de radio he kend gemaakte voorwaarden, heeft enige teleurstelling veroor zaakt. De waarnemers zijn eveneens van mening, dat bij het ontbreken van enige concrete vredesvoor waarden, het beroep der regering, althans tenminste tot haar ver trek naar Kanton, mogeljjk onbe antwoord zal blijven. Met uitzondering: van enige conservatieve leden sprak de ge hele raad van de Kwomintang zich uit ten gunste van een vre despolitiek. Reuter verneemt van hoogge plaatste officiële zijde, dat de autoriteiten te Canton geen offi ciële mededeling hebben ontvan gen, dat de regering van Tsjang Kai Sjek naar Canton komt en daarom nog geen voorbereidingen hebben getroffen voor de ont vangst. Tsjang Kai Sjek was niet aan wezig op -de vergadering van de centrale politieke raad. De raad, clie het besluit van Soen Fo om' tot een vrede met de communis ten te komen ratificeerde, deelde de president mede, dat het niet nodig zou zijn, dat hij (Tsjang Kai Sjek) een nieuwe vredesbood schap zou versturen. zocht en niemand haar wil heb ben opgelegd. Hij herinnerde er aan, wat de V. S. gedaan hebben voor de V. N„ voor atoomcontröle, vermindering van bewapening en bewapeningscontrOle en voer de wereldhandel. Het plan-Marshall noemde hij „een poging die geen precedenten kent" om de demo cratie in Europa kracht te geven en te versterken. Ter verduidelijking van punt twee van zijn „vrede en vrijheid programma zeide Truman: „Dit betekent allereerst, dat wij ons met. alle kracht achter het Euro pese henstelprogram moeten zot ten. Naar aanleiding van punt. drie maakte Truman melding van het Noord-Atlantisch pact. „Ik hoop de Senaat spoedig een ver drag toe te zenden met betrek king tot het Noord-Atlantisch veligheidispact". Truman herhaalde, dat de V. S. „militaire uitrusting zulien be schikbaar stellen voor vrije lan den", die met haar willen samen werken bij het handhaven van vrede en veiligheid. „Met de medewerking der zaken wereld, het particulier kapitaal, de landbouw en de arbeidskrachten In ons land kan dit programma de industriële activiteit in andere landen zeer vergroten en de levensstandaard van hun bevol king aanzienlijk verhogen. Het oude imperialisme uitbuiting ten bate van andere landen heeft geen plaats in ons plan. Wat wij beogen is een programma van ontwikkeling, gebaseerd op de be grippen van democratische eerlij ke methodes. Groter productie is de sleutel tot voorspoed en vrede. Democratie alleen kan de leven wekkende kracht 'geven om de vol keren der wereld tot een overwin nende actie aan te zetten, niet ai- leen'tegen hun menselijke onder drukkers, doch ook tegen hu» oude vijanden, honger, ellende en wanhoop. Op de basis van deze vier be langrijke grondslagen voor het handelen hopen wij omstandighe den te helpen scheppen, die uit eindelijk zullen leiden tot een wereld van recht, harmonie en vrede, zo besloot President Tru man zijn rede. De zitting van de Veiligheids raad ter behandeling van de In donesische kwestie is wederom uitgesteld. Zij is thans vastgesteld op hedenavond te 9 uur Neder landse tijd. De Britse Lord Qhancedor, Lord Jowitt, heeft de mogelijk heid geopperd van het deelnemen van Groot-Brittannië aan een pact „geheel .buiten het Handvest van de V. N. om", wat tot resul taat zcu kunnen hebben, dat de Sowjet-Unie de V. N. verlaat. Tijdens de debatten over de buitenlandse politiek ln het Ho gerhuis verklaarde Jowitt: „Ik geloof, dat wij een politiek van regionale verdragen moeten vol gen Ik stel me voor, dat we mis schien zullen moeten overgaan tot een pact geheel buiten het Handvest om. Wanneer wij dat doen zal de verdeling van de we reld in twee kampen nog meer bevestigd worden en waarschijn lijk zal de Sowjet-Unie dan be sluiten de V. N. te verlaten. Het zou mij aan het hart gaan dit eerder teweeg te brengen dan no dig is. Wij zullen daarom voor alsnog ons zelf als gebonden be schouwen door het Handvest van de V. N. en wij zullen onze maat regelen voor bescherming tegen agressie treffen overeenkomstig artikel 51, omdat er geen ander manier in overeenstemming met het Handvest daartoe bestaat." Volgens onbevestigde berichten hebben hooggeplaatste Israëlische en Libanese officieren Donderdag een wapenstilstandsovereenkomst ondertekend, welke nog door de beide regeringen geratificeerd zou moeten worden. Volgens deze overeenkomst zcxu- cen de Israëlische strijdkrachten zich ten Zuiden van de Libanese grens terugtrekken en elf dorpen, thans door hen bezet, ontruimen. 10 et.; minimum vertentie 1,50. g advertenties namiddags 4 uur kl. advertenties: 9 60 ct.iedere er 12 cent Ver- Brieven onder .au van dit Blad meer. kwartaal- ZON EN MAAN Jan. Opk. Omd. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 1229 25 8.31 17.41 6.21 13.07 26 8.30 17.16 7.26 13.58 27 8.28 17.18 8 15 15.02 28 8.27 17.20 8.50 16.14 29 8.26 17.22 9.15 17.30 30 8.24 17.23 9.33 18 45 31 8.23 17.25 9.46 19.58 Naties, dat z is gemachtigd an de Verenigde zingen te obser dingen te doer orwaardien nood- verzekeren dat n vrij en demo- vrijheid van 1 ord en pers ten ;aranderen mits e niet zo wordt hierbij, toevlucht tot geweld of t de Secretaris- t commissie be- n een staf, geld- lere faciliteiten, bij de uitoefe functies nodif hierin een be •ing van Neder- ndonesische Re n mede te wer nakoming van ;er resolutie. Iplomatieke cor- eemt, circuleert es van de Vei- t Woensdag een ent, afkomstig ndse delegatie, andse denkbeel- □gelijke stappen araad inzake de tie tentatief ge- punt van deze olgens de zegs- «natieke corres- staking van de der consulaire Commissie voor in hun vervan ging door een gevolmachtigde van de Verenigde Naties, die tevens zou optreden als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke pro gramma, omvattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijeljjk gevoerde onderhan delingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit Jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der sou vereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehou den worden volgens vrije en de mocratische methodes en dat vrij heid van vergadering, menings- .uiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt wor den voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebrui- ke door de leden van de Veilig heidsraad informeel op schrift had gesteld. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat een 34-jarige vrouw, de eerste Belgische blinde is, die het gezichtsvermogen heeft terug gekregen, dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens Ameri kaanse methode door Dr. Wee kers is uitgevoerd in het „Hospi tal De Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen werd hierbjj weggenomen en ver vangen door dat van een onlangs overleden persoon. Hor:derden Duitse krijgsgevan genen, die onlangs van Engeland naar huis terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein gestapt om thans geheel vrijwillig - de Noordzee over te steken. De huidige situatie dn Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er de voorkeur aan gaven term te keren naar het land waar zrj vele jaren als krijgsgevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burger kleren dragen. Ook tal van Duit se meisjes passeren de grens bij Oldenzaal m,et bestemming Enge land, teneinde daar in dienstbe trekking te gaan. Twee extra-treinen met voor malige krijgsgevangenen en Duit se meisjes zijn Oldenzaal gepas seerd op weg naar Hoek van Hol land. ■pfWWJlï cttmrui-mag riui vu- t-rvwu» landse handelwijze betekent nog geen volmondig accoord gaan met het standpunt van de Republiek. Het Republikeinse standpunt is te Nieuw Delhi sterk vertegenwoo digd, waartegenover dat van Ne derland, dat, gelijk gezegd, zeker niet kan worden veronachtzaamd, gevaar loopt, door afwezighe'd morgen en de eerste uren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg spring- gelatine aan boord moet hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdag van degenen, die het kunnen toe- avond één der thans overleden lichten, niet tot uiting te komen. De Nederlandse conceptie van vrije, Verenigde Staten van Indo nesië, getuigt van wijs beleid. J deze conceptie krijgt de Republiek de plaats, die haar toekomt, maar ook n'et meer dan die plaats. On gelukkigerwijze heeft de militaire actie een diep wantrouwen in Nederland's bedoelingen gewekt dat alleen kan worden weggeno men door de overdracht van de bestuursmacht aan de nieuwe federale regering. mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is gekomen met alle gevolgen van dien. congresgeDouw oevonaen, gadege slagen, hoe President Truman de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is /afgelegd: „Ik zweer plechtig, dat ik toegewijd het ambt van President der Verenig de Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedigen." Voor de plechtigheid een aan vang nam, had de President in de Episcopale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld van zijn echtge note, zijn dochter Margaret, en intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autori teiten. De President was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebben gelegd Kamervergade- [middag zijn de islagingem. ove~ et departement aterstaat voort- ter (C.-H.) ver fractie de nieu- net vertrouwen Hij wilde ver controle op de verder, dat de hippers gehoord oor de regel',rg ervoer te water. op de noodza- oldering. ir Feltz (C- H-) iren tegen het eld op de Wes- nnel te Rotter- ïel geld gekost, men niet te be- al" van Presi- 3 bejaarde Cor- er van Buiten- ader President het ziekenhui scheen gisteren is vele maandbi aar. erachtige groep »r het corps di- s leden in vel 'ken en gouden de plechtigheid corps diploma leiding van zijn ae ambassadeur de Morgen- [de de eed af in esident van het *e Gerechtshof, Vervolgens rpraak over de ede oP aarde", ot de in verga- 1 zijnde leden van het congres, het hooggerechtshof, het kabinet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed President Truman langs Pennsylvanië Avenue ln de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehou den. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende President toe, toen hij, vergezeld door vice-Pre- sident William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtui gen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar doch ter Margaret volgden de Presi dent in een andere open auto. talen en in Zeeland heeft men bovendien het nadeel van hei tijdverlies- Voorts bepleit spr. verbetering van de haven van BreSkens of aanleg van een binnenhaven- De heer Van Dis (S. G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan de moordende concurrentie van de Spoorwegen. Hij bepleitte bekendmaking der tarieven en vroeg bijzondere aan dacht voor de belangen van de binnenvaart. Voorts vroeg hij eer biediging van de Zondag. De heer Haken (-C.P.N.) was bevreesd, dat de ondernemers niets voor industrialisatie zullen voelen als er geen transportge- legen zijn. Er moet naar zijm mening meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar worden gesteld. Is het geen schandaal zo vroeg spre ker dat er millioenen worden uitgegeven voor straaljagers en dat er geen geld is voor een tun nel bij Velzen. De heer Etngelfrertirik (K.V.P.) 'betreurde de gang van zaken bij de landwinning, welke hij nood zakelijk achtte met het oog op de voedselvoorziening, en het verlo ren gaan van cultuurgrond wegens aar-ileg van wegen en vliegvelden. De inpoldering moet zijn inziens versneld worden'. Zijn* inziens heerst er in Zeeland terecht ont stemming over wiederinvoering van het veerrecht op de VVester- Schelde, De heer Posthumus (Arbeid) vond uitstel van wederinstelling van een. wegen- en verkeersfonds juist. Ten aanzien van, het beurt- vaartbedrijf vroeg spreker, of de situatie niet langzamerhand zo wordt, dat de Overheid moet in grijpen. De toestand voor de wil de vaart is niet onbevredigend, al blijven er wensen. Teruggang tot de vrije concur rentie zou hier fataal zijn. Ojm. vroeg hij verbetering der spoor wegverbinding van Vlissingen met de rest van het land. Naar zijn oordeel moet hei passagiersvervoer Vlissingen Breskens vrij zijn. De heer Stapelkamp (A.R.), het personeelsvraagstuk bij spoor- en tramwegen en het autoverkeer be sprekende, pleitte o.a. voor meer vrije Zondagen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, uitte zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop men hem als pasgeboren Minister heeft willen ontvangen. Na even te zijm ingegaan op de wet autovervoer personen, ba- lichtte hij nader de reorganisatie van het Departement met name ten aanzien van de verkeerssec- tor. Te half vijf brak de Minister zijn rede af, om deze in een vol gende vergadering te vervolgen. De vergadering is daarop ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1