Gemeenteraad van Terneuzen ig van het vrije vervoer over ster-Schelde gevraagd MAN ID Distributienieuws BINNENLANDS NIEUWS E DOOS VAN DOKTER SILA Omwisselen halve Guldens Spaak over Indonesië en de Benelux Voorspelling over de Aziatische conferentie Belgische Koningskwestie Griekse Regeringscrisis Frankrijk wil Israël erkennen JOCUMEMT ;e Delegatie iligheidsraad Engeland •Het was heel moeilijk voor Samibo om uit te maken, aan welk van die vele kraantjes in de doos hij het eerst zou draaien. Er standen onleesbare letters bij, en al waren het gewone letters ge weest, dan had Sairnbo ze nog niet kunnen lezen. Tenslotte koos hij oP goed ge luk één van de kraantjes en draaide het helemaal open. Onmiddellijk kwam er een vreemde mist opzetten een mist zo dtk en duister als Samlbo nog nooit in zijn leven had meege maakt. Daar de twee 'bazen van de boot nog steeds aan het vech ten waren voelde Sambo zien bang worden. „Als we een aanvaring krijgen, zinkt de boot. Dat is niet zo erg. Maar dan zinkt Samlbo ook en ü&t is verschrikkelijk!" Onmiddellijk holde Samlbo naar 'n reddingsboei en lichtte hean van de haak. De mist was nu zo dik gewor den, dat de vechtende Snop zijn eigen brillegiazen niet meer kon zien. Dinsdagavond kwam de Raa in vergadering bijeen Bij die opening wees de Voorzitter er ap, dat dit moest worden beschouwd als „noodvergiadering" omdat en kele agendapunten geen verder uitstel meer dlulden. Spreker zegt dan ook zijn Nieuwsjaarwens voor de Raad uit te stellen tot de eerstvolgende vergadering welke naar hij hoopt in de vernieuwde raadszaal zal kunnen worden ge houden. Afwezig de heer Henry (P. v. d. A.). Na de beëdiging van de nieuw benoemde leden de heren J. Huijs- sen (A.-R.) en C. L. de Smidt IVJVJD.) werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. De ingekomen stukken werden overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders voor kennisgeving aangenomn. Muziek op Zondag. Het schrijven van Ged. Staten Inzake artikel 38, sub b der Alge mene Politieverordening, regelen de de kwestie muiziek op Zondag, waarin Ged. Staten voorstellen het in de vorige vergadering ge nomen besluit in te trekken, welk voorstel door de meerder heid van het Ooilege van Burg. en Weth. werd ondersteund, gaf aanleiding tot enige discussie. De heren De Vries (P v. d. A.), Colsen (Vrij R. K.), Undembergh V.V.D.) en De Vos (P. v- d. A.) voerden hierover het woord als voorstanders voor de handhaving van het in de vorige vergadering genomen besluit. De heer Den Hamer verklaarde zich tegenstander en wenste het al of niet handhaven van de wijr ziging van de Politieverordening opnieuw in stemming te brengen. Voor dë handhaving stemden de heren De Smidt, Lindenfbergh (V.V-D.), Hemelsoet, Dieleman, De Vries, De Vos (P. v. d. A. Oolsen (Vrij R. K.), Van Alphen en De Waal (K.V.P.). Tegen stemden de heren Dekker, Olie- bek OC.-H. 1, Dekker (St. G.) en Huijssen en Den Hamer (A.-R.). Aan Ged. Staten zal dus wor den bericht dat de meerderheid van de Raad er op staat de wij ziging van de Politieverordening conform het in de vergadering van 16 December 1948 genomen besluit te handhaven Als vertegenwoordiger der ge meente in het bestuur van de Waning'houwvereniging ,,Werk- manebelang" werd benoemd de heer Limdenibergh. De heren J. Huijesen en C. L. de Smidt werden respectievelijk benoemd als lid van de Commissie van Bij stand voor de gemeente-financiën en als lid van de Commissie voor de botrw van een nieuw stadhuis. Uitbreidingsplan sportterreinen. B8 de vaststelling van enkele partiële wijzigingen ln het uit breidingsplan van de gemeente kwam vooral de aanleg van een sportterrein ter sprake. De Voorzitter deed allereerst mededeling van het resultaat van de besprekingen met verschillen de plaatselijke sportclubs. Het voornaamste bezwaar tegen de aanleg van een sportterrein (2 voetbalvelden en 1 oefenterrein) aan het Westelijk Bolwerk (nabij de Loocsenwacht) is de grote af stand van de woonwijken, v.n.l. van de lm aanleg zijnde nieuwe wijken in deze gemeente. Na een gezamenlijk bezoek aan 't terrein blijken echter de nadelen niet zo zwaar te wegen, ofschoon geen enkele vereniging de door baar ingediende bezwaren na de be zichtiging van het terrein heeft ingetrokken, hetgeen wel ge vraagd was. Er werden nog verschillende andere terreinen genoemd welke echter, niet geschikt blijken' te zijn, zo werden o.a. naar voren ge bracht de Oesterput, het terrein aan de Baandijk en nabij 't Zwaantje. Ook werd nog gesproken over een sportcentrum hetwelk echter thans nog niet aan de orde kan worden gesteld in de eerste plaats vanwege de hoge kosten en in de tweede plaats er moet binnen een zo kort mogelijke tijd een sport terrein komen voor het Lyceum. De enige oplossing daarvoor is het Westelijk Bolwerk daar de andere terreinen niet geschikt zijn ofwel niet te koop zijn en ont eigening een zeer langie procedure vraagt. De Raad besloot dan ook met algemene stemmen tot de aanleg van een sportterrein aan 't Wes telijk Bolwerk over te gaan. Verder werd besloten: a. geldleningen aan te gaan van 30.000 en 128.500, resp. voor de afbouw van 160 woningen en voor de bouw van 12 Woning wetwoningen; b. een kasgeldlening te ver strekken aan de gemeente Zaam- slag en aan de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuws-Vlaande- ren", resp. groot 60.000 en 350.000. De voorgestelde begrotingswij ziging 1948 werd z.h.s. goedge keurd. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door de heer Colsen welke vroeg te trachten concessie te verkrijgen voor een stadsbus dienst in deze gemeente. Ook wees hij op de slechte toe stand van de weg van het station naar de Axelse Brug, welke voor een vreemdeling die met de trein in Terneuzen aankomt een alles behalve fraaie entrée vormt. Beide punten zullen door Burg. en Weth. nader worden bezien. Hierna sluiting. PRIJZEN THEE- EN DEVOTIE- LICHTEN. De prijzen van thee- en devotie- lichten zijn met ingang van heden IS Jan. 1949 met 10 cent per pak verhoogd. Zij bedragen thans: 0,50 per doos theelichten, inhoudende 10 stuks van 20 gram; ƒ0,60 per doos devotielichtien, inhoudende 10 stuks van 30 gram. BONNEN „TEXTIEL RESERVE F". Bonnen „textiel P „textiel reserve P" en vijf punten" kunnen worden vernietigd. Bon „textiel R vijf punten" moet worden be waard. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „tex tiel reserve P" en „textiel P vijf punten" der textielkaarten VA 804 niet zullen worden aangewe zen en derhalve vernietigd kun nen worden. De bon „textiel R vijf punten" moet bewaard wor den. OPHEFFING MAXIMUM PRIJZEN ALLE SOORTEN VERSE ZEEVIS. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft goedgekeurd, dat per 1 Februari 1949 de prijsregeling, welke ten aaneen van bepaalde soorten verse zeevis nog van kracht Is, wordt ingetrokken. Reeds eerder werden de maxi mumprijzen van de fijne vissoor ten t.w. tong, tarbot, griet, enz. vrijgelaten, doch voor makreel, schelvis, kabeljauw, koolvis, wij ting, seho] en schar bleef de maxi- mumprijsregteling gehandhaafd. DERDE BONAANWIJZING VOOR SINAASAPPELEN. Dank zij de versnelde aanvoer van overzee is het mogelijk een derde bon voor sinaasappelen aan te wijzen. Uiterlijk 29 Januari moet, het publiek de bonAen 573 en 579 al gemeen (bij een handelaar in groenten en^'of fruit inleveren. Bon 573 algtemeen (voorkomende op de A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 579 alge meen (voorkomende op de D- en E-kaarten) op één kilogram sinaasappelen. Detaillisten moe ten de bonnen geplakt op opplak- vellen uiterlijk 1 Februari inleve ren bij een grossier in sinaas appelen. Deze dienen de bonnen uiterlijk 3 Februari in te leveren bij de rayonleider van het bedrijf schap voor groenten en fruit, waaronder zij ressorteren. De rayonleiders tenslotte moeten uiterlijk 5 Februari de bonnen bij de distributiediensten inleveren ter verkrijgign van een ontvangst- 'bewijs. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. Bij de aflevering op de nieuwe bonnen hebben oude bonnen voor rang. Verwacht wordt, dat de eerste en tweede bon zeer spoe dig in het gehele and zullen zijn gehonoreerd. EEN DODE EN VIER ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTO ONGELUK. Ten gevolge van een overigens niet belangrijke smokkelaffaire is Dinsdagavond op de Rielseweg nabij Tilburg een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij één persoon werd gedood en vier an dere zwaar gewond. Toen om streeks 10 uur een Tilburgse taxi over de Rielseweg in de richting van Tilburg reed, sommeerden douanebeambten de wagen te stoppen. In plaats van hieraan te voldoen, gaf de bestuurder vol gas en suisde met een snelheid van meer dan 100 km over de weg. Een der douaniers zond de wagen enige schoten achterna, doch de auto stopte niet. De Rielseweg, die een onderdeel vormt van de weg TilburgBgar- le Nassau, telt vele bochten. Bij een dezer bochten reed de auto met een geweldige klap tegen een boom. Enkele inzittenden wer den hierbij uit de auto geslingerd. Als gevolg van de botsing werd de heer C. Adriaansen uit Goirle op slag gedood. De vier overige inzittenden, waaronder twee da mes, afkomstig uit Tilburg en Goirle, en twee Tilburgers, waar onder de taxd-chauffeur werden zwaar gewond. Hun toestand was gistermorgen redelijk wel. Direct ra het ongeval was geneeskun dige- en geestelijke hulp ter plaatse. De auto, waarvan de snelheidsmeter op 130 stond, werd totaal vernield. Er werden in de wagen vier Belgische tapijtjes ge vonden, zodat men voor deze ge ringe smokkellading heel wat ris keerde. EEN TOEKOMST-ADVIES BIJ 'T VERLATEN DER SCHOOI.. Het bestuur van de Gerefor meerde school voor L.O. aan de Vaartweg te Hilversum heeft be sloten aUe leerlingen bij het ver laten der school een beroeps- of schoolkeuze-advies mee te geven. Dit advies zal worden samenge steld door de onderwijskrachten in samenwerking met de onlangs opgerichte school-psychologische dienst van het laboratorium voor toegepaste psychologie (het vroe gere psychotechnische laborato rium van de vrije universiteit te Amsterdam), waarvan Prof. Dr. J. Waterink, president-directeur is. Het test-onderzoek zal per kind ongeveer 17,50 bedragen, dat door de ouders in de drie laatste schooljaren met 3,per half jaar zal worden bijeenge bracht. RADIATORENFABRIKANT TRACHTTE HET RUK OP TE LICHTEN. De recherche van het politie bureau Raampoort te Amsterdam heeft Dinsdag aangehouden een 46-jarige directeur van een radia- torenfabriek daar ter stede, die gepoogd heeft door middel van valsheid in geschrifte het depar tement van economische zaken voor 35.000 op te lichten. In 1944 gaf hij voor wegens slapte ln het bedrijf niet langer in staat te zijn het personeel uit te betalen. Hij vroeg een subsi die aan om wachtgelden uit te kunnen betalen. In werkelijkheid evenwel liet; hij doorwerken aan de fabricatie van noodkacheltjes, carbidlan- taarns en cue toen zeer in trek waren. In 1945 declareerde ntj aan de gemeente Amsterdam een bedrag van 35 000 als uitbetaald wacht geld. De uitbetalingen van eco nomische zaken liepen over de gemeente. Hij leverde voorge schreven staten in over de perio de van 15 September 1944 tot 8 Juni 1945. In werkelijkheid declareerde hij de uitbetaalde lonen. Een onderzoek heeft thans de ware gang van zaken aan het licht gebracht. KOEIEN STIERVEN DOOR LOOD VERGIFTIGIN G. Zoals bekend stierven in De cember van het vorige jaar een aantal koelen van de veehouder Kesten uit Assendelft, aan een geheimzinnige ziekte, die veel op dolheid leek. Het voedsel, dat voor de dieren was gebruikt, is ter onderzoek opgestuurd naar de kliniek voor inwendige ziekten van de veeartsenijkundbge dienst in Utrecht, die onder leiding ntata van Prof. J. A. Buyers. De uitslag van het onderzoek is thans bekend. Dat er een voed selvergiftiging in het spel moest zijn, was duidelijk en ook, dat er een vergif in was opgenomen, dat speciaal het zenuwstelsel aan tastte De aandacht viel op een partij cocosmeel, dat als „ge broeid" meel was gekocht en dus niet volkomen normaal was. Aan gezien de verschijnselen het meest aan lood-intoxicatie deden denken hebben Prof. Soekles en Dr. De Waal, respectievelijk directeur en conservator van het laboratorium voor medische veterinaire chemie het onderzoek verricht. Door de moeilijke destructie van het ma teriaal, heeft dit veel tijd ge vergd. Het blijkt nu, dat niet minder dan één proeent lood in het meel aanwezig is, bovendien een grote hoeveelheid ijzer. Het lijdt geen twijfel, of men heeft hier dus met een loodvergiftiging te doen gehad. Runderen, evenals andere herkauwers, zijn zeer ge voelig voor zware metalen en hun verbindingen, zoals bijvoorbeeld kwik, lood, zilver, veel meer dan bijvoorbeeld een paard. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat ln verband met de vele verzoeken tot na-inleve- ring van halve guldens, halve stuivers en halve centen over enige maanden alsnog een laat ste gelegenheid tot omwisseling van deze munten zal worden ge geven. Te zijner tijd zal nader bekend worden gemaakt, wan néér deze gelegenheid tot omwis seling nogmaals zal worden ge boden. Tijdens het gisterenmiddag in de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers gehouden de bat over de begroting van het Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Eerste Minister en Minister van Buitenlandse Za ken, Spaak, een korte beschou wing gewijd aan het Indonesische prdbleem. De Belgische Premier stelde in het licht, dat het feit, dat Nederland op juridische gronden steeds de competentie van de Verenigde Naties heeft betwist, zich in de Indonesische kwest'e te mengen, een alles dominerende factor is. België onderschrijft deze opvatting geheel, daar ook de Belgische regering van opvat ting is, dat een inmenging in dit conflict een ernstig precedent schept. Door het Nederlandse standpunt te steunen, de compe tentiekwestie aan het Internatio nale Gerechtshof voor te leggen, heeft België, aldus Spaak, wijs gehandeld. Met betrekking tot de van com munistische en socialistische zijde uitgeoefende critiek, merkte de Premier op, dat reeds in 1942 Koningin Wilhelmina verklaard heeft een nieuw statuut aan In donesië te zullen geven. Sedert de bevrijding heeft Nederland on verpoosd getracht hieraan uit voering te geven, doch zij stuitte hierbij steeds weer op het verzet van de afgevaardigden der Repu- bliekf die slechts een klein deel vertegenwoordigt van de Indone sische volksgemeenschap. Tenslotte herinnerde Spaak aan de rede van Koningin Juliana en Eerste Minister Drees, die beiden met de meeste nadruk hebben verzekerd, dat ondanks d, politieke actie niets veranderd is in de Nederlandse opvatting om de Verenigde Staten van In donesië te vormen. De Eerste Mi nister sprak de verwachting uit, dat de onderhandelingen, die thans te Batavia worden gevoerd tussen de Indonesische vertegen woordigers en de Nederlanders, spoedig tot een accoord zullen leiden. Met betrekking tot de critiek, die door sommige Kamerleden op de Benelux is geoefend, merkte Spaak op, dat er inderdaad nog veel probiemen zijn, die -om op lossing vragen. „Indien wij ons VRIJDAG 21 JANUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.; 9.35 Schoolradio; 10,05 Gram.; 10.30 Operetteklanken; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schocliadio; 12.03 Zang en viool; 12.33 Pro menade orkest; 1.00 Nieuws; 1.25 Promenade orkest; 1.50 Lezing; 2.00 Viool en cello; 2.30 Opera, 3.25 Gram.; 4,00 De Zonnebloem; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Cyclus; 5.45 Lezing; 6.00 Vaudeville oik.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Klankbeeld; 7.30 Brabants halfuur; 8.00 Nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Con certgebouw orkest; 8.45 Klank beelden; 9.30 Omroep ork.; 10.45 Avondgebed; 11.00 Niewws; 11.15 Lichte avondklanken. HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.9.35 Licht instrumen taal progr.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Londens Theater-orkest; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Schil derijen tentoonstelling; 11.15 Voordracht; 11.35 Jan Vogel's accordeon-ork.; 12.00 Piano en trio Melod'a; 12.33 Sport; 12.45 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.20 Metro- pole orkest; 1,50 Gram.; 2.00 Kookkunst; 2.20 De Kwintetspe lers; 3.00 Lezing; 3.20 Gram.; 4.00 Omroepkamerorkest; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Jan Corduwener; 5.20 Muziek- praatje; 6.00 Nieuws; 6.15 Orgel spel en zang; 6.45 Silvestri-kwar- tet; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Lezing; 7.30 Nederland en zijn gewesten; 7.50 Tien voor acht; 8.00 Nieuws; 8.05 Pianospel; 8.30 Cursus; 9.00 Men vraagt... en wij draaien; 9.30 Hoorspel; 10.00 Bui tenlands weekoverzicht; 10.15 Gram.; 10.45 Avondwijding; 11.00 Nws; 11.15 Lezing; 11.30 Gram. den verstaan," zo riep hij uit, „hoe zouden wij dan tot 'n vrucht bare samenwerking kunnen gera ken met de andere Europese lan den Zijn de thans bestaande moeilijkheden tussen Nederland en België echter wel voortgeko men uit de Benelux?" Het Franse persbureau AFP meldt, dat men zich te New- Delhi in politieke en diplomatieke kringen er van onthoudt, voor spellingen te doen over het ver loop der Aziatische conferentie In bij de conferentie betrokken kringen doet de mening opgeld, dat ziji zich zal beperken tot ret doen van aanbevelingen aan de Veiligheidsraad en geen recht- streekse stappen zal ondernemen bij de Nederlanders. Ook lijkt het niet waarschijnlijk, dat de conferentie zal besluiten tot het toepassen van economische sanc ties welke overigens weinig effect zouden sorteren tegen de Nederlanders. Voor het ove rig wordt in Indische kringen een levendige belangstelling aan de dag gelegd voor hef beeicht van de vrijlating van Sultan Sjahrrl. Een bijzondere commissie van parlementsleden heeft gisteren- rnbrgen het wetsontwerp van het liberale kamerlid De Veze ver worpen, houdende het instellen van een commissie van onder zoek ter bestudering van de'mo gelijkheid van de hervatting door Koning Leopold van diers con stitutionele rechten. Slechts twee leden van de negentien stemden voor het wetsontwerp. echter niet met Nederland kon- oen betrof. Themistocles Sofoelis, de 88- jarige Griekse liberale leider, is gisteren voor nieuwe moeilijk heden bij het vormen van een coalitieregering komen te staan doordat de sociaal-democraten weigeren er aan deel te nemen. De sociaal-democratische leider, George Papar.dreoe, verklaarde de voorkeur te geven aan een coalitie van slechts vier partijen: populisten, unie, sociaal-democra ten en dissidente liberalen onder Sophocles Venizelos. De Franse regering heeft ver klaard, bereid te zijn de staat Is raël de facto te erkennen. De woordvoerder van de regering, Franco's Mütterand, die hiervan mededeling deed, zeide, dat de de facto-erkenning te verwachten was na beëindiging van de onder handelingen met Israël over een overeenkomst, welke thans aan de gang zijn. Mitterand legde zijn verklaring af na een bijeenkomst van het kabinet. Mitterand verklaarde, dat het genomen besluit „niet in betrek king staat met de thans gevoer de internationale discussies over het conflict in Palestina". Hij voegde er aan toe, dat de over eenkomst speciaal- de kwestie van de status van individuele perso- tieprtjs: 0 ct.; minimum ertentie 1,50. advertenties amiddags 4 uur d. advertenties: 60 ct.; Iedere r 12 cent Ver- Brieven onder iu van dit Blad neer. 1 wartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Qnd. 1949 Zon Maan 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 1229 25 8.31 17.41 621 13.07 26 8.30 17.16 7,26 13.58 27 8.28 17.18 8 15 15.02 28 8.27 17.20 8.50 16.14 29 8.26 17.22 9.15 17.30 30 8.24 1723 9.33 1845 31 823 17.25 9.46 19 58 Naties, dat z is gemachtigd n de Verenigde pingen te obsc: ingen te dosr rwaardlen nood- verzekeren dat vrij en öemo- rrjheid van 1 ird en pers ten iranderen, mits niet zo wordt ierbij, toevlucht tot geweld of de Secretaris commissie be- t een staf, geld- sre faciliteiten, bij de uitoefe functies nodif hierin een he ng van Nedier- idonesische Re i mede te wer nakoming van ir resolutie. jlomatieke cor- emt, circuleert :s van de Vei- Woensdag een nt, afkomstig idse delegatie, .ndse denkbeel- gelijke stappen raad inzake de ie tentatief ge punt van deze lgens de zegs- natieke corres- staking van de ier consulaire lommissie voor n him vervan ging door een gevolmachtigde van de Verenigde Naties, die tevens zou optreden als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad, ln deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke pro gramma, omvattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijelijk gevoerde onderhan delingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der sou- vereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehou den worden volgens vrije en de mocratische methodes en dat vrij heid van vergadering, menings- .uiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt wor den voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebrui- ke door de leden van de Veilig heidsraad informeel op schrift had gesteld. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat een 34-jarige vrouw, de eerste Belgische blinde is, die het gezichtsvermogen heeft terug gekregen, dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens Ameri kaanse methode door Dr. Wee kers is uitgevoerd in het „Hospi tal De Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen werd hierby weggenomen en ver vangen door dat van een onlangs overleden persoon. Kamervergade- middag zijn d. dagingen ove* :t departement iterstaat voort er (C.-H.) ver- ractie de nieu- ïet vertrouwen Hij wilde ver controle op de verder, dat de uppers gehoord er de regel'rg xvoer te water, op de noodza- 'ldering. r Feltz (C- H-) ren tegen het :ld op de Wes- inel te Rotter- el geld gekost, nen niet te be- il" van Presi- i bejaarde Cor- ;r van Buiten- tder President het ziekenhui scheen gisteren s ve'je ma a nét lar. machtige groep r het corps di- i leden in vol ken en gouden de plechtigheid corps diploma leiding van zijn te ambassadeur de Morgan - Weer eens zal worden bedreigd (Hoor massawerkloosheid, heeft de Begerig besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking kannen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctunromslag voelbaar (ouden worden. In verband daarmede la over gegaan tot instelling van een Interdepartementale commissie *oor de werkgelegenheid, waarin Ministerie* zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen tótoef enen. Deze commissie zal ®tótrent voorgenomen maatrege- regelmatig overleg plegen it Stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aangewezen Mr. r- A. a. van Rhijn, secretaris |®oeraal van het Ministerie van ^tóe Zaken. Honderden Duitse krijgsgevan genen, die onlangs van Engeland naar huis terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein gestapt om thans geheel vrijwillig de Noordzee over te steken. De huidige situatie dn Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er de voorkeur aan gaven term te keren naar het land waar zij vele jaren als krijgsgevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burger kleren dragen. Ook tal van Duit se meisjes passeren de grens bij Oldenzaal met bestemming Enge land, teneinde daar in dienstbe trekking te gaan. Twee extra-treinen met voor malige krijgsgevangenen en Duit se meisjes zijn Oldenzaal gepas seerd op weg naar Hoek van Hol land. Brprtmcri anv^uiuuig vcu» uc iwvcvi landse handelwijze betekent nog geen volmondig accoord gaan met het standpunt van de Republiek. Het Republikeinse standpunt Is te Nieuw Delhi sterk vertegenwoo digd, waartegenover dat van Ne derland, dat, gelijk gezegd, zeker niet kan worden veronachtzaamd, gevaar loopt, door afwezigheid van degenen, die het kunnen toe lichten, niet tot uiting te komen. De Nederlandse conceptie van vrije, Verenigde Staten van Indo nesië, getuigt van wijs beleid. 1 deze conceptie krijgt de Republiek de plaats, die haar toekomt, maar ook n'et meer dan die plaats. On gelukkigerwijze heeft de militaire actie een diep wantrouwen in Nederland's bedoelingen gewekt dat alleen kan worden weggeno men door de overdracht van de bestuursmacht aan de nieuwe federale regering. morgen en de eerste uren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg spring- gelatine aan boord moet hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdag avond één der thans overleden mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is gekomen met alle gevolgen van dien. congresgebouw bevonaen, gaaege- slagen, hoe President Truman de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is afgelegd: ,,Ik zweer pleehtigi, dat ik toegewyid het amibt van President der Verenig de Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedigen." Voor de plechtigheid een aan vang nam, bad de President ln de Episcopale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld van zijn echtge note, zijn dochter Margaret, en intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autori teiten. De President was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebben gelegd de de eed af in ïsident van het ;e Gerechtshof, Vervolgens praak over de ede oP aarde", ot de in verga- e leden van het congres, het hooggerechtshof, het kabinet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed President Truman langs Pennsylvanië Avenue ln de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehou den. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende President toe, toen hij, vergezeld door vice-Pre- sident William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtui gen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar doch ter Margaret volgden de Presi dent in een andere open auto. talen en in Zeeland heeft men bovendien het nadeel van hei tijdverlies. Voorts bepleit spr. verbetering van de haven van BreSkens of aanleg van een binnenhaven' De heer Van Dis (S. G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan de moordende concurrentie van de Spoorwegen. Hij bepleitte bekendmaking der tarieven en vroeg bijzondere aan dacht voor de belangen van de binnenvaart. Voorts vroeg hij eer biediging van de Zondag. De heer Haken (C.P.N.) was bevreesd;, dat de ondernemers niets voor industrialisatie zullen voelen als er geen transportge- legen zijn. Er moet naar zijn mening meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar worden gesteldr. Is het geen schandaal zo vroeg spre ker dat er millloenen worden uitgegeven voor straaljagers en dat er geen geld is voor een tun nel bij Velzen. De heer Ecgelbertink (K.V.P.) 'betreurde de gang van zaken bij de landwinning, welke hij nood zakelijk achtte met het oog op de voedselvoorziening, en het verlo ren gaan van cultuurgrond wegens aanleg van wegen en vliegvelden. De inpoldering moet zijn inziens versneld worden. Zijns inziens heerst er in Zeeland terecht ont stemming over wederinvoering van het veerrecht op de Wester Schelde. iDe heer Posthumus (Arbeid) vond uitstel van wederinstelling van een wegen- en verkeersfonds juist. Ten aanzien van het beurt- vaartbedrijf vroeg spreker, of de situatie niet langzamerhand zo wordt, dat de Overheid moet in grijpen. De toestand voor de wil de vaart is niet onbevredigend, al blijven er wensen. Teruggang tot de vrije concur rentie zou hier fataal zijn. Om. vroeg hij verbetering der spoor wegverbinding van Vlissingen met de rest van het land. Naar zijn oordeel moet hel passagiersvervoer Vlissingen Breskens vrij zijn. De heer Stapelkamp (A.R.), het personeelsvraagstuk bij spoor- en tramwegen en het autoverkeer be sprekende, pleitte o.a. voor meer vrije Zondagen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, uitte zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop men hem als pasgeboren Minister heeft willen ontvangen. Na even te zijn ingegaan op de wet autovervoer personen, ba- lichtte hij nader de reorganisatie van het Departement met name ten aanzien van de verkeerssec- tor. Te half vijf brak de Minister zijn rede af, om deze in een vol gende vergadering te vervolgen. De vergadering is daarop ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3