F: JURRIJ J.L Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting K. W. E. of KUHN of PEORIGI houdt deze avond vrij)! Wollen Breigaren Kantoorbediem IV b Er is een mooie ke Kleine Adverten Wollen Stoffen, Japonnen 1 Wollen Dieux Pièces, dive Damesrokken, zwart en gr Geruite Rokken met Bolen Dames Regenmantels, matt Heren Regenjassen en Jon^ Damesmantels, maten 48-4 Damesblouses, grijs en ble Kindermantels vanaf flO Regenkapjes vanaf f 6J50 A En ZI UIT DE PROVINCIE |M BLOEDWRAAK U OER L1EF0E MENTHO-REX Laat deze kans U niet ontgaan 2 vliegen in één klap te siaan Gaat daarom naar: NOORDSTRAAT 83 „DE KLEINE WINST" TERNEUZEN MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING NOORDSTR.58-60*TERNEUZEN"TEl.EF. 2.091 De Vereniging van Bietenagenten (V. B. A.) n aan de Bietenverbouwers voor de CENTR SUIKERMAATSCHAPPIJ (SUIKERFABF SAS VAN GENT) bekend, dat op aanvraag volgende soorten bietenzaad verstrekt zullen wc naar keuze van de landbouwers: De landbouwers worden beleefd verzocht de langde soort spoedig aan hunne agenten op te g Het Bestuur der V. B. A., JAC. SCHEELE P.Jzn., Voorz J. M. OGGEL, Secretaris. 12 Januari 1949. 25 Voorkom GRIEP VERKOUDHEIDSZALF zuivert uw ademhaling 1 Sfskirgen In Zuid-lfallë SCHEEPSBOTSING Proces tegen oorlogsmisdadigers TWEEDE KAMER besteld op de tentoonstel ling „De Nederl- Vrouw", te Den Haag, kan tot 22 Januari op de ingeleverde kaarten afgehaald worden- Fa- SCHELUNKHDUT gevraagd, Vlot kum typen, 1825 jaar- Br met opgave van ver] salaris onder No. 171 reau ,van dit blad- Van 15 regels 60 iedere regel meer 12 Brieven aan het B van dit Blad 10 cent (Maximaal 8 regels.) Verloren: j-1- Donderd Terneuzen, 'n Textiel Tegen beloning terug zorgen bij Mej- T- KER, Bontepolder 1 Sluiskil. Een belannri E P De Tweede Kamer heeft giste- lenmididaig <1® algemene beraad slaging over de begroting van het departement van wederopbouw c-n volkshuisvesting voortgezet. De heer Van der Feltz (C.-IH.) vervolgt zijn Dinsdag afgebroken rede Hij meent, dat de Minister met de decentralisatie op de goede weg is Herinnerend aan de bezwaren, die oP het aanne- mersconigres te Utrecht geuit werden, merkt spr. op, dat door maatregelen der overheid de aan nemers in deze situatie geraakt zijn. Dat Ministers mededelingen op part ijvergade ringen doen acht de heer Van der Feltz niet juist. Hen huurverhoging mag z.i. geen aanleiding geven tot een derde loonronde; ze mag ook niet worden gekoppeld aan de loon- en prijspolitiek, doch dient te worden bezien als een afzonder lijk vraagstuk. Spr. klaagt er over, dat, buiten de Minister am, op zo langzame wijze gewerkt wordt voor de wederopbouw. De heer Oud (VVD) spreekt er zijn vreugde over uit, dat dez? Minister in de Kamer voor de eerste maal de begroting van Wederopbouw en Volkshuisves ting zal verdedigen. Hij begroet hem met groot vertrouwen. Wat de oorlogsschade betreft wijst spr. enop, dat in Rotterdam een derde van de absolute oor logsschade van het gehele land is gevallen. De positie dei noodgebieden is sinds 1945 gewijzigd; z.i is Rot terdam thans ongetwijfeld nood- gebied nummer één Rotterdam draagt de last der verwoeste stad nu al negen jaar. Er is een veel ruimere materialen toewijzing nodig en ook een ge wijzigde loonpolitiek. Er moet voor Rotterdam een aantrekke lijke Loonregeling komen. De heer Van Vliet (KVP) stelt vragen omtrent de wijze waarop het nationale planbureau deT toe wijzing van bouwvolume heeft gebaseerd. Als aan het thans geldende verdeelschema wordt vastgehouden dreigt de toestand £e ontstaan, dat er in de ene streek werkloosheid optreedt en fn de andere streek een tekort aan arbeidskrachten zal ontstaan, zonder dat verwacht kan worden, dat verplaats.ng der arbeiders mogelijk zal zijn. IDe financieringsregelingen be sprekend betoogt hij, dat er spoe dig maatregelen genomen dienen te worden om het evenwicht tus sen stichtingskosten en rendabele waarde der huizen te herstellen. Aan huurverhoging zal niet te ontkomen zijn. De heer Van Vliet merkt op, dat de bouwkosten thans drie maal zo hoog zijn als voor de oor log. Hij vraagt tenslotte een re geling voor de onbezette weder- opbouwkampen, want het gaat z.i. niet aan woonruimte ongebruikt te laten. De heer Posthumus (Arb.) z<jgt verontrust te zijn door de klein heid, waarmede in het bouwpro- graim aan de industrialisatie ge dacht is, speciaal in de sectoren industriebouw,handel en verkeer. Hij bepleit de wenselijkheid van toewijzing van bouwvolume uit «en centrale pot ten behoeve van door de centrale overheid opge dragen uitbreidingen van bepaal de instellingen. De heer Biewergia (AjR.) meent, dat de Minister een te optimis tisch geluid laat horen over de herbouw van boerderijen. Hij bepleit de wenselijkheid van spoedige tot standkoming ener definitieve financieringsregteling. De* heer Droesen (KVP) zegt val) oordeel te zijn, dat hij de door de Minister ingeslagen weg ten aanzien van de boerderijen- bouw, de juiste acht. Nauwe samenwerking met het bedrijfsleven komt hem eveneens noodzakelijk voor waar het er om gaat de maximum bouwsom te bepalen. De heer Droesen gteeft te ken nen, dat uit de 341/2 millioen bouwvolume, welke voor 1949 is toegestaan, de 1160 boerderijen, welke de Minister beoogt niet ge bouwd zullen kunnen worden. De heer Ritmeester (WD) geeft uiting aan zijn dank en waardering jegens de bewinds man, die de wederopbouw weer in de juiste baan heeft gebracht. Spr. meent, dat eerst de ver liezen in de gemeenten aan de kust, in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland moeten worden in gehaald en daarna over het ge hele land de bouw moet worden ter hand genomen. Als de Minister gevolg geeft aan zijn voornemen de bouwprijs nogmaals met ƒ2,50 per kub. meter te verlagen, dan lijkt het spr. niet onwaarschijnlijk, dat de aannemers niet kunnen inschrij ven. Naar sprekers inzicht zal eerst over 15 a 20 jaar het vraagstuk van het woonpeil opnieuw aan de orde kunnen komen, hetgeen in sterke mate is te betreuren. O.m. bepleit de heer Ritmees ter voor de bouw van woningen voor grote gezinnen. Naar zijn oordeel staat het met ie bouwvakarbeiders niet zo gun stig. In drie jaar tijds is het aantal met 15)000 achteruitge gaan. Met kracht zal er naar ge streefd moeten worden zoveel mogelijk bouwvakarbeiders op te leiden. Spr. vraagt o-m. of de Minister voornemens is de plafondvrije ta rieven in het gehele land in te voeren. De heer Van Dis (S.G.) is van oordeel, dat alles in het werk ge steld moet worden om het vraag stuk van het woningtekort op te lossen. Hij wijst o-m. op de lang zame financiële afwikkeling ten behoeve der aannemers. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen de bureaucratie en pleit voor particuliere woningbouw. Wederopbouw der getroffen ge bieden bepleitend vraagt hij bij zondere aandacht voor Zeeland De heer Algera (A.R.) waar deert 's Ministers streven naar decentralisatie, al meent hij, dat de bewindsman daarin nog niet ver genoeg gaat. Hij juicht het toe, dat de gemeenten meer haar oude taak toebedeeld krijgen. Met het oog op de industrie- spreiding acht hij m bepaalde ge vallen toewijzing van een extra contingent wenselijk. Daarna komt de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, de heer In 't Veld aan het ■voord. Hij geeft allereerst uiting aan zijn waardering voor het vele werk door zijn ambtsvoorgangers direct na de bevrijding verricht en voor de arbeid zijner ambtena ren. Met voldoening heeft hij er- varen, dat zijn streven naar de centralisatie gewaardeerd wordt. Wat de opmerking van de heer Stapelkamp betreft herinnert hij eraan, dat hij in de Memorie var- Antwoord reeds te kennen heeft gegeven, dat verweer in vergade ringen niet in zijn bedoeling ligt. Maar men zal beseffen, dat het bijbrengen van begrip voor het werk wel nuttig kan zijn. En het is z.i. gewenst met het bedrijfs leven in contact te komen. Spr. verklaart zich met grote kracht, met overtuiging en liefde, te hebben toegelegd op doorvoe ring der decentralisatiegetiaohte. Het staat wel vast, dat door in schakeling van lagere organen men het volk veel gemakkelijker bereikt. In verband met opmerkingen over ambtenarij erkent spr., dat het wel eens langzaam kan gaan, maar z.i. Is er toch wel verbete ring merkbaar. Het tekort aan materialen doet zich sterker gevoelen dan het te kort aan arbeidskrachten. Ver betering in de materialenpositie zal de arbeidsprestatie nog ten goede komen. De baksteen- en ikaltozandsteenproductie heeft de bijzondere aandacht. Modernise ring der fabrieken vond spr. beter dan inschakeling van achterlijke fabrieken. Gestreefd wordt ook naar op voering der dakpannenproductie. Men kan z.i. niet zeggen, dat min der tabaksgebruik zou betekenen; dat er meer deviezen voor bouw materialen zouden komen. Min der jenevergebruik echter zou de woningbouw wel ten 'goede kun nen komen. In verband met de opmerking van de heer Gortzak, dat er min der voor militaire doeleinden moest worden uitgegeven, zeide spr., dat hij deze uitgaven ook zo laag mogelijk zou willen zien, maar er is nu eenmaal onrust in de wereld en die wordt mede ver wekt door landen, waarmede de heer Gortzak in nauwe relatie staat. In „The Economist" is vermeld, dat de Sovjet-Unie 12 Va procent van haar nationale inko men uitgeeft voor militaire doel einden en bovendien nog 6 pet. oor voorraadvonming. In Neder land blijft dit percentage zeker beneden 10 procent van het na tionale inkomen. De bankgebouwen, die gereed gekomen zijn waren merendeels reeds tijdens de bezetting onder handen. Vooreerst zal er wel niets komen van toewijzing van bouwvolume aan banken. Tegen aanvragen, welke be trekking hebben op vernielde stadskernen bleek de Minister niet afwijzend te staan. Hij zal zoveel mogelijk achter de zwarte bouwerij heen Zitten. Wat de industrialisatie betreft zeide spr. aan de zijde van de heer Posthumus te staan. Tegenover meer contact met het bedrijfsleven staat spr. zeker niet onwelwillend, doch hij zeide bezwaar te hebben tegen derge lijk contact in verband met het bouwprogram. In verband met het Utrechtse congres zeide hij, dat de aan nemers daarvóór noch daarna ge tracht hebben hem liun grieven kenbaar te maken. Tegen inseha keling van kleine aannemers had hij geen bezwaar. Tegen kwart voor zes heeft de Minister zijn rede afgebroken.. De vergadering is daarop ver daagd tot hedenmiddag één uur. HAR1NGAANVOER IN DE HAVEN VAN BRESKENS Gehavend Breskens wordt sinds enkele jaren in de maand Januari een van onze grootste vissers havens. Dar wordt daar ijle ha ring aangevoerd, die vóór de Bel gische kust te vangen is, als ze, op zoek naar voedsel, het Engelse Kanaal op zwemt. De vraag naar verse haring is nog altijd groot, dank zij ex port-orders van' Tsjecho-tSlowa- kije en de Bizone. Ook de con- serven-industrie heeft haring no dig voor export-orders in blik. In de haven van Breskens wor den nu duiizendlen kilogrammen gelost en met vrachtauto's naar verschillende stations en fabrie ken vervoerd. De veren over de Schelde hebben er een grote druk te bij en fhoeten er zelfs extra boten varen, want deze markt werkt dag en nacht door als er aanvoer is. Aan deze visserij nemen over wegend kleine vissersvaartuigen deel want het viswater is er on diep en het schijnt, dat de grote schepen te veel lawaai maken. Daarom hebben de Urkers ver leden jaar het z.g. vissen in span ingevoerd, zoals ,ze dat op het Uselmeer doen met snoekbaars Twee schepen trekken hierbij het liet tussen zich in. Daarmede wor den de beste resultaten behaald. Deze visserij kan tot begin Fe bruari duren. TBRNEÜZÊN. Sluisdeur beschadigd. Gisterenmiddag, kort na twee uur, kwam het Italiaanse s.s. Tesco, komende uit Gent en ge assisteerd door een tweetal sleep boten, tengevolge van de harde wind in aanraking met een der sluisdeuren, welke werd bescha digd. De Tesco moest in afwachting van het onderzoek en ter bepa ling van de aangerichte schade voorlopig te Terneuzen blijven. De scheepvaart door de slu s on dervindt geen moeilijkheden of vertraging. Gezinszorg. Gisterenmiddag werd in het dienstgebouw aan het Tuinpad, een goed bezochte vergadering gehouden vanwege de Federatie van Diaconiën in de Ned. Her vormde Kerk voor kerkeraads- leden, sociale werksters en ge- zingsverzorgsters in. Oost Z- door J- S- FLETCHER 17) Vertaling van: ANGELICA VAN HEKT (Nadruk verboden) „Ik kan u verzekeren, zonder ver in mijn geheugen terug te gaan. dat zij dat n'et deed!" ant woordde mevrouw Renten oesbst. Daar ben ik zeker van Styler stond on en schudde zijn hoofd nog geheimzinnis-er. „Natuurlijk niet, mevrouw, na tuurlijk niet!" zei hij. „Neen. dat deed ze niet, mevrouw Renton, dat deed ze niet! Ze wilde u er plotseling mee overvallen, me vrouw... dat was het. O ja, na tuurlijk!" „Waarmee wilde zij me overval len" vroeg mevrouw Renton. Maar Styler hief afwerend zijn hand op. „U moet mg excuseren me vrouw", zei hij met een sluw lach je. Staatsgeheimen, weet u me vrouw. Maar het is toch belang rijk om te weten, dat er een aan wijzing is dat blijkt daaruit, dat de ongelukkige vrouw her haaldelijk naar het venster ging d!at zii iemand verwachtte." Styler boog, terwijl hij opstond. In antwoord op de vraag van me vrouw Renton vertelde hij dat hii die nacht in „Het Wapen van Lynne" zou logeeren. En zodra hij „The Warren" had verlaten, begaf hij zich regelrecht naar dat gastvrije dak. Hij bleef er tot na middernacht opzitten, praatte met de herbergier en toen hij naar bed ging, had hij het pretti ge bewustzijn dat hij veel belang rijke dingen had gehoord, waarop hij de oren van Smith zou kun nen vergasten, wanneer d e van zijn eigen zending terugkeerde. HOOFDSTUK XXVII. De stamboom van de familie Estnondhaugh. Styler die gaarne voor zijn ge- Vlaanderen. Ds. P. J. Pennings, van Axel opende de samenkomst met gebed, lezing van Johannes 15, waarna gezongen werd Ps. 68 10. Hierna verkreeg het woord de heer D. G. P. Mullaard, van Arnhem, met als onderwerp: ,,Dr gezinszorg", hetwelk hij van ver schillende kanten belichtte, na eerst de geschiedenis van het diaconaat te hebben behandeld. Na de pauze beantwoordde mej. Overwater, uit Eindhoven de ver schillende door de aanwezigen gestelde practijkvragen. De bij eenkomst werd gesloten met dankgebed door Ds. J. Scholten. van Terneuzen. Al met al een leerzame middag. DRIEWEGEN. Jaarvergadering. Zaterdag j.l hield de varkens vereniging „Onderling Samen werken" te Driewegen haar alge mene jaarvergadering bij de heer J. P. Klaassen. Aanwezig 34 leden. Na opening door de voonzitter werden de notulen goedgekeurd. Het jaaryerslag meldde, dat er ter keuring waren aangegeven 63 varkens, welke alle zijn opge nomen. Er zijn In de loop van het jaar 6 zieke varkens aangegeven, waarvan geen enkele met dode lijke afloop; één er van is door de vereniging onteigend. De vereniging telde op 31 Dec. 1948 58 leden en 2 donateurs. Het was een gunstig jaar, de in komsten bedroegen 342,15 en de uitgaven ƒ216,58, zodat er een goed slot was van 125,57. De maatschappij bezit thans f 1496,03. welke gelden geplaatst zijn op de Rijkspostspaarbank. -Aan de beurt van aftfeden waren de heren J. Zegers en P Rinkhoud. Daar laatstgenoemde niet meer in aanmerking wenste te komen, werden gekozen de heren J. Zegers en J. F. de Rub ber. Tot lid van de finantiële commissie werd gekozen de heer Mart. Draibbe, en tot bode werd benoemd de heer Jac. de Feijter. De prijzen voor uitkering over 1949 zijn vastgesteld als volgt: 1,50 tot en met 22 kg en daar boven 1,20 per kg; de contribu tie bedraagt bedraagt ƒ0,40 per varken per maand; wie geen var ken heeft betaald ƒ0,10 per maand. Nadat nog enkele zaken werden besproken van huishoudelijke aard sloot de voorzitter onder dank voor het aangenaam ver loop de vergadering. Verwaarloos uw verkoudheid niet (Ingez. Med.) OVERSLAG. Teerdag „Oon conti .v'. Maandag hield de muziekmaat schappij „Concordia" van Over slag haar jaarlijkse teerdag. 's Morgens 9 uur had een H. Mis plaats ter nagedachtenis van de overleden leden der vereniging Om 10 uur werden een aantal café's bezocht tot 1 uur. Daarna ging het naar de zaal waar alle leden een middagmaal werd aan geboden. Na het middagmaal werd het verslag voorgelezen van het af gelopen jaar alsmede de inkom sten en uitgaven. De kas mocht dit jaar met een groot batig saldo sluiten. Hierna werd weer ver gaderd om weer gezamenlijk een rondgang door het dorp te doen De dag is weer reusachtig ver lopen en ieder heeft zich volko men kunnen vermaken. De sociale beroering vindt voortgang hl Zuid-Ital'ë waar acht gemeenten in de provincie Potenza de algemene staking is uitgeroepen, uit solidariteit met de werklozen en de landarbeiders. Te Rlonero ontsnapte de secre taris van de arbeidsbeurs aan 2 schoten, die op hem werden afge vuurd. De toestand is in die streek zeer gespannen. De textielajnbeiders in Napels zullen heden gedurende 24 uur het werk staken, uit protest tegen de ontslagenen in die nij» verheidstak. noegen leefde, wanueer beroeps zaken hem naar buiten, voerden, lag tussen de naar lavendel rui kende lakens van zijn bed in „Het Wapemi van Lynne" tot een vrij laat uur ds volgende morgen. Dientengevolge was het bijna elf uur toen hij neg bez'g was met wat hij een landelijk ontbijt noem de: een portie ham met eieren. Hij had alles gedaan wat hij zich voorgenomen had, e® had nog verscheidene uren voor zich, eer hij bij zijn patroon in Pump Court moest zijn. En daar hij veel van de natuur hield, besloot hij met een omweg naar de stad terug te ker^n. Hij wou dooi; Dorking rijden en dan naar Reigate en misschien nog tot Sevenoaks. Rusten kon hij zo nu en dan in de herbergen langs de weg; een zekere artistie ke zin maakten ae dorp9cafétjes buitengewoon aantrekkelijk voor hem. Het was een prachtige dag, de wegen waren voortreffelijk en in zeven uur tijds kan men op een motor een heel stuk afnjden. Daarom betaalde Styler, nog voor ds kerkklok twaalf uur sloeg, zijn rekening, zei de herbergier goe den dag, maakte lachend de op merking, dat hg noQit verbaasd moest zijn als hij hem weer terug zag en vertrok Oostwaarts. Maar toen hij- door een dorpsstraat reed kwam het plotseling bij hem op. dat het ongemanierd en onopge voed zou staan als hij niet een be zoek bracht aan het politiebureau om een praatje over het weer te -maken met dé inspecteur. Daar om zette hij zijn motor af en het duurde niet lang of hij werd bi; die ambtenaar toegelaten. De inspecteur, die bezig was met verscheidene blauwe pape ren, strekte een hand uit en zijn stroeve trekken: ontspanden zich in een grijns. „Het is wonderlijk; ik dacht juist aan u," zei hiji. Ik dacht er juist aan, dat ik u wat te vertel len zou hebben als u weer kwam.' „En ik ben er nu," antwoordde Styler. ,,En altijd begerig naar nieuws." „U weet wel, dat Indische ding, dat afgodsbeeldje, gelukspoppetje of wat het dan was," vervolgde de inspecteur. „Dat stukje goud." „Ik weet liet, ik herinner het mij," antwoordde Styler. „Wat Het Amerikaanse kustwacht vaartuig ,,East Wind" is in bot sing gekomen met de Amerikaan se tankiboot „Gulf Stream", ter hoogte van de kust van New Jer sey. De aanvaring geschiedde in dichte mist. Het kustwachtvaar tuig geraakte in brand en de be manning van honderd koppen kreeg hevel van boord te gaan. Ook de tankiboot, een schip van 10.195 tan, zou in brand geraakt zijn. Aan alle zich in de buurt bevindende schepen is verzocht reddingsboten uit te zetten en naar overlevenden om te zien. Volgens mededeling van een radio-amateur heeft de 8.182 ton metende Amerikaanse tankboot „Suzanne" bericht, dat zij in de buurt van de „East Wind" kwam. De „Gulf Stream" zou een be manning van vijftig koppen aan boord, hebben en onderweg ge weest zijn naar de Perzische Golf. Volgens latere berichten heb ben tien man van het kustwacht- vaartuig- de dood gevonden; ter wijl vele anderen brand- en an dere wonden opliepen. Te Rastatt is een proces be gonnen tegen 23 Duitsers, die ervan beschuldigd worden vele gevangenen in een nazi-eoncen- tratiekamp gemarteld en gedood te hebben. Het is het grootste proces wegens in kampen bedae- ven misdaden, dat ooit in de Franse zone ts gehouden en het eerste in de Westelijke zones waaraan behalve Fransen, ook rechters uit België en Nederland deelnemen. Slechts één beschuldigde, die verdacht wordt van misdaden te gen de mensheid; heeft bekend op alle punten schuldig te zijn. Hij heeft bekend mesdaden in de kam pen van Neckarlez en Neckarge- rach gepleegd1 te hebben. Het is Bonten Broich, de jongste aange klaagde. V. Strueblng bekende, dat hij 21 maal wegens misdaden veroordeeld was voor hij verbon den raakte aan het kamp. Peter Llpp bekende 14 maal veroordeeld te zijn voor hij in het kamp kwam te werken. Is daarmee?" Jk weet aan wie het hoort," zei de inspecteur grijnzend. „Er- die heeft het al weer terug. En Ik dat is te zeggen wij heb ben dit!" Hij wees op een plekje van zijn lessenaar, waar een gloednieuw bankbiljet onder een presse- papler lag. Styler legde bedaard en zonder plichtplegingen de presse-papier opzij en keek, hoe groot het bankbiljet was. „Vijf pond hè", merkte hij op. „Beloning, veronderstel ik. O! En aan wie behoorde, of behoort uat dingetje dan?" „Aan majoor Esmoudhaugh. de broer van mevrouw Renton," antwoordde de inspecteur „Een militair... u hebt hem zeker wel gezien. Hij was hier toen die geschiedenis met Kesteven ge beurde." (Wordt vervolgd.) JL* 1

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2