ig van het vrije vervoer over ster-Schelde gevraagd MAN ID DE OORLOG IN CHINA DE VEILIGHEIDSRAAD De scheuring in het W*F*T*IL DONDERDAG 20 JANUARI 1949. contacten te «Batavia Resultaat onderzoek Bangka De toestand van Koos Vorrlnk Schriftelijke eindexamens Middelbaar Onderwijs Het geschil omtrent Berlijn Brits plan voor het Midden-Oosten? )0CUMENT se Delegatie iligheidsraad Frankering bQ Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld dioor het K N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Nog veel wind-. Zwaar bewolkt met later en kele opklaringen. Op de mees te plaatsen enige regen of mot regen. Wind tussen Z.-W. en West. In het Noorden van het land tijdelijk stormachtig, in het Zuiden tijdelijk harde wind. Later iets kouder. VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No. 119 Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie» tot des namiddags S nor. Rubriek kl. advertentie»j 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit 10 cent meer. VerschUnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Nadat Anak Agung Woensdag morgen een ontmoeting had ge had met Sutan Sjahrir te diens huize, waar later ook de heer Djumhana en de Consul-Generaal van India een bezoek brachten, hébben Sjahrir, Su-pomo en Dar- masetiawan, gisterenmiddag in een Chinees restaurant geluncht met Sultan Hami-d, Anak Agung, Djumhana, Kasas'h, Ateng en Kaiiatmjah, verneemt Aneta. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nog: De algemene indruk alhier is, dat het onderhoud van Dinsdag avond tussen Minister Drees en Sutan Sjahrir niets van belang heeft opgeleverd en riet verder is gegaan dan een uitwisseling van gezichtspunten. Niettemin zijn woordvoerder van beide par tijen het er over eens, dat deze openhartige gesprekken op ver schillende punten verheldering hebben gebracht. Van Nederland se zijde werden categorisch de geruchten tegengesproken, vol gens welke Drees de heer Sjahrir zou hebben verzocht deel te re nten aan de in te stellen interim regering, waaraan werd toege voegd, dat deze kwestie zelfs «iet ter sprake gekomen is, aan gezien een besluit in deze geest alleen kan worden genomen dooi de leiders der niet-Republikeinse federalisten. Deze zegsman voeg de hieraan toe, dat er binnenkort foÓBDrekingen zullen plaats heb ben tussen de heer Sjahrir en de Geen hinderpalen voor bui tenlandse reizen van voor aanstaande Republikeinen. Moh. Hatta en andere vooraan- eta&nde Republikeinen op Bartka genieten thans op dit eiland vol ledige bewegingsvrijheid, aldus verneemt Aneta. Na het bezoek van de heren Uiefoen en Thomson, die een on derzoek hebben ingesteld naar de redenen, waarom de orders be treffende de bewegingsvrijheid van Moh. Hatta c.s. niet waren, idfcgevoerd en die deze prders tjjdens het bezoek volledig tot uitvoering hebben doen komen, is aan deze vooraanstaande Repu blikeinen op Banka behoorlijke accomodatie verstrekt- De wacht voor hun verblijf is uiteraard op geheven. Op eien vraag over de bewe- 3ÉBgt3vrijhei<l van de Republikein se leiders in het algemeen, ver klaarde men van gezaghebbende aijde, dat hun bewegingsvrijheid automatisch belangrijk zou toe nemen, wanneer de besprekingen naet de commissie uit de bijeen komst federaal overleg: een aan vang namen. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat deze bespre- ktangen zullen worden gehouden op een plaats op Java en dat dan de uitgenodigde vooraanstaande Republikeinen, tezamen met de eommissie van vjjf (uit de B. F. Q.) aan één tafel zullen plaats nemen. Op de vraag, welke het stand punt van de Nederlandse autori teiten zou zijn, indien de vooraan staande Republikeinen de wens te kennen zouden geven om naar Lake Success of Nieuw Delhi te reizen luidde het antwoord: dat voor reizen naar het buitenland van Nederlandse zijde geen hin derpalen in de weg zullen worden galegd. commissie uit het B.F.O. ergens op een nog niet vastgestelde plaats op Java. Deze feiten- werden door Sjahrir aan de vertegenwoordigers van het A.F.P. bevestigd. Voorts deel de deze zegsman mee, dat Moh. Hatta en de andere op Bangka vertoevende Republikeinse leiders thans op het eiland volkomen be wegingsvrijheid genieten. Sjahrir deelde aan de vertegenwoordiger van het A.F.P. nog mede, dat hij, Ir. Soekamo en Hadji Agus Sa- lim geen enkele reden hebben om zich te beklagen over de tijdens him internering te Prapat onder vonden bejegening. Zij waren daar gehuisvest in een bungalow -van zes vertrekken, omgeven door een grote tuin. De heer Sjahrir had met verbazing kennis genomen van de slechte omstandigheden, waaronder Moh. -Hatta en de anderen op Bangka waren geïnterneerd. Met betrekking tot de Aziati sche conferentie te Nieuw Delhi uitte Sjahrir zijn vertrouwen in de te bereiken resultaten. Hij is persoonlijk altijd een groot voor stander geweest van een nauwe bard tussen de Aziatische volken, aldus verklaarde hij, en hij- be vestigde, dat de Republiek op deze conferentie zal worden ver tegenwoordigd door de heren Su- darsono en Sumitro. De toestand van de heer Koos Vorrink was gisteren vrij goed, doch het levensgevaar is nog niet geweken. Naast zijn verwondingen heeft hjj een zware schok en lijdt aan een blaasverlamming en een in gewandsaandoening. Hij moet dan ook nog volkomen rust hou den. Na afloop vau het onderzoek zullen de stoffelijke overschotten van de beide verongelukte vlie gers per vliegtuig naar Neder land worden overgebracht. De Chinese regering heeft de Ambassades verzocht Nanking te oiftruimen en zich naar Kanton te begeven. POGINGEN TOT HET SLUITEN VAN VREDE. P Ongeveer 200 afgevaardigden van d.e Chinese nationale verga dering hebben boodschappen ge zonden aan Dr. Soen Fo, de Chi nese premier en Mao Tse Toeng, de communistische leider, waarin aangedrongen wordt op het tot stand brengen van vrede in Chi na. Zij vragen Dr. Soen: vertegen woordigers naar de communisten te zenden om te onderhandelen over een order „staakt het vu ren". Aan Mao Tse Toeng wordt gevraagd de u-it acht pun ten bestaande vredesvoorwaarden die hij onlangs in een radio-uit zending heeft gesteld, opnieuw in overweging te nemen. Eerder was gemeld, dat Dr. Soen bereid is aam te dringen op een staken van he-t vuren. Uit Hankou wordt gemeld, dat regeringstroepen voorbereidingen treffen om een omsingelingspo- ging der vijandelijke troepen, waardoor zij van de kust worden afgesneden, te voorkomen. De ge zinnen van vele regeringsfunc tionarissen vertrekken haastig uit steden lm het gebied van Hankou. Op een geïmproviseerd vliegveld van Nanking, lag de bagage van belangrijke functionarissen, die uit Nanking vertrekken, hoog opgestapeld. Ger e raai Toe Tso Y-i, de com mandant van Peiping, heeft, naar wordt gemeld, de bevolking van Peiping medegedeeld, dat er on middellijk vrede moet worden ge sloten. Hij zou tijdens de onder handelingen geen rekening hou den met zijn eigen positie. Hij n Bespreking Indonesische kwestie 24 uur uitgesteld De volgende vergadering van de Veiligheidsraad over de Indo nesische kwestie, die gisteren zou worden gehouden, is 24 uur uit- eestela en zal (heden) Donder dag om 21 uur Nederlandse tijd beginnen. De voorz van de Raad, de Ca- naaees McNaugbton, heeft hier toe toesloten teneinde de afgevaar digden gelegenheid te geven zich definitief uit te spreken over de complete tekst van een resolutie, die thans nog slechts gedeeltelijk is opgesteld. De Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- ■aan, is gistermorgen uit Zwit serland, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Zwitserse rsgermg, te Parijs teruggekeerd. voegde hieraan toe, dat hij niet zou toelaten, dat zijn troepen ver nietigd werden, daar zij „tot het volik- behoorden en aan het volk zouden worden teruggegeven". Generaal Tsjang Tjsi Tsja, mi nister van het Chinese kernkabi net, verklaarde gisteren tegen over Reuter, dat de Chinese rege ring zal „trachten een afgezant te zendem" om te onderhandelen over een onmiddellijk staken van het vuren. De generaal zei, dat het kabi net overeengekomen was een spoedige politieke verklaring af te leggen, In antwoord op de radio- uitzending van Mao Tse Toen, waarin deze zijn vredesvoorwaar den noemde. De vredesafgezant zou gaan maar Yenan, dat in han den Ls vau de door de communis ten gelede troeoen. Het kabinet had tevens in prin cipe besloten, dat, om een einde te maken aan de burgeroorlog in China, eerst moest worden orr derhamdeld over het staken van het vuiren en vervolgens over een permanente vredte. Het Chinese nationalistische hoofdkwartier heeft zich gisteren -teruggetrokken on de Zuidelijke oever van de Yangtse, naar Keiakwan, een voorstad van Nan king. Twaalf treinen evacueren thans 20.000 vluchtende bewoners van Nanking per dag naar Shanghai. Velen van hen zijn regerings ambtenaren en hun gezinnen De regeringsarchieven en uitrusting verlaten de stad dagelijks in spe ciale goederenwagens. De Chinese nationalistische weer eens zal worden bedreigd floor massawerkloosheid, heeft de Regerig besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die In werking kunnen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctunromslag voelbaar touden worden. In verband daarmede is over gegaan tot instelling van een interdepartementale commissie *oor de werkgelegenheid, waarin Ministerie» zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen "^oefenen. Deze commissie zal onatrent voorgenomen maatrege- regelmatig overleg plegen ®>et de stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aangewezen Mr. p A. a. van Rhijn secretaris- generaal van het Ministerie van ^«e Zaken. Horderden Dusitse krijgsgevan genen, die onlangs van Engeland naar huls terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein gestapt om thans geheel vrijwillig de Noordzee over te steken. De huidige situatie in Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er de voorkeur aan gaven teru: te keren naar het land waar zij vele jaren als -krijgsgevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burger kleren dragen. Ook tal van Duit se meisjes passeren de grens -bij Oldenzaal met bestemming Enge land, teneinde daar in dienstbe trekking te gaan. Twee extra-treinen met voor malige krijgsgevangenen en Duit se meisjes zijn Oldenzaal gepas seerd op weg naar Hoek van Hol land. regering heeft gisteren besloten te trachten tot vrede te koanen met de communisten. Volgens gewoonlijk -betrouw bare kringen heeft Generaal Tsjang Sjih Tsjoeng, leider van de vredesgroep in de regerings partij,, het kabinet aanbevolen dit besluit te nemen. De conservatieve Ministers van de Kwomintang begroetten het vredesvoorstel met uitroepen als „dit 2ou overgave betekenen". Zjj beweerden, dat het onmo gelijk zou zijn met de communis ten te onderhandelen. Naar gemeld, -dreigde Dr. Soen Fo daarop met aftreden-, indien de conservatieve Ministers er op stonden de oorlog, voort te zetten. Men meent te W ;n, dat hij hun vertelde, dat het slechts door vredesonderhandelingen mogelijk was uit de steeds verslechterende toestand te geraken. Volgens onbevestigde berichten heeft de regering besloten Vrijdag a.s. naar Kanton te vertrekken. Het hoofdkwartier, dat verant woordelijk is voor de verdediging van Nanking, buiten de stad, was eerst gevestigd 50 km ten Noor den van de Yangtse. In gewoon lijk betrouwbare militaire krin gen werd medegedeeld, dat op slechts 25 km ten Noor-dien van de stad wordt gevochten. 4-000 -plaatselijke -guerillastrijders zijn hier in gevechten gewikkeld met regeringstroepen, met name te Woeyi aan de spoorlijn van Poe- kou, tegenover Nanking, naar Pengpoe, dat de vorige week in handen is gevallen van de door de communisten geleide troepen. Een woordvoerder van de rege ring heeft bevestigd, dat de rege ring besloten heeft binnenkort naar Kanton te vertrekken. Slechts enkele bestuursdiensten zouden te Nanking blijven. Nader wordt gemeld: De rege ring van Tsjang Kai Sjek heeft gisteren een korte verklaring uit gegeven, waarin aangedrongen wordt op onmiddellijk en onvoor waardelijk staken van het vuren en aanwijzing van afgevaardig den door beide partijen voor het beginnen van vredesonderhande lingen. Uit Parijs wordt gemeld, dat Arth Deakin (T.U.C.), E. Kupers (N.V.V.) en William Carey (C.I.-O.) gistermorgen de bijeen komst van de uitvoerende raad van de wereldbond van vakver enigingen hebben verlaten. Deakin verklaarde: „Wij trek ken ons onmiddellijk uit het W.F.T.U. terug". Arthur Deakin, de Britse voor zitter van het W.F.T.U., verliet de voorzittersstoel, nadat de Sov jet-Russische, Italiaanse, Chinese en Franse afgevaardigden gewei gerd hadden deel te nemen aan een stemming over een Britse resolutie om de werkzaamheden van het W.F.T.U. een jaar op te schorten. „Ik verklaar deze bijr eenkomst voor gesloten, goeden dag", zei Deakin, en verliet met de twee andere afgevaardigden de zaal. Carey verklaarde later tegen over verslaggevers, dat het C.I.O. thans niet was aangesloten bij het W.F.T.U. Het is van mening, dat het'W.F.T.U. thans niet meer bestaat, zo zei hij. Ten aanzien van het verlaten van de bijeenkomst zei hg: „De vertegenwoordigers van de Sow- jet-Russische, Italiaanse en Ch inese vakverenigingen "en de (Franse) secretaris-generaal heb ben hun actie om de wereldbewe ging der arbeiders te verdelen officieel gemaakt. Op dat ogen blik was het voorstel van het T.U.O. de enige kwestie, die door het uitvoerend bureau werd be handeld". Nadat de Engelse, Amerikaan se en Nederlandse afgevaardig den de bijeenkomst hadden verla ten, zetten de Sowjet-Russische, Italiaanse en Chinese afgevaar digden en de secretaris-generaal de bespreking van de agenda voort. t Het andere punt op de agenda, dat van de vorige bijeenkomst is overgenomen, was een Sowj et- voorstel om te spreken over de aanvallen op de rechten en vrij heden der vakverenigingen ir, de gehele wereld. De vier achtergebleven leden van het bureau zouden gisteren middag hun besprekingen voort zetten. Saillant verklaarde aan de pers: „Ik spreek categorisch de ver klaring van Deakin tegen, dat er een stemming was. Deakin, Carey en Kupers trokken zich eenvou dig terug na protesten van de meerderheid van het bestuur toen Deakin weigerde de Chinese af gevaardigde het woord te verle nen". Saillant zeide, dat de Ame rikaanse assistent-secretaris-gene- raal, Elmer Cope, zich tegelijk mét de Britse, Amerikaanse en Nederlandse leden terugtrok. Saillant voegde er aan toe, dat terstond na het weggaan van de genoemden, telegrammen waren verzonder, met uitnodiging voor een buitengewone vergadering van het bestuur op 2»—31 Jan. te Parijs -ter bespreking van de resolutie van T.U.C. Ook dé Ame rikaanse, Britse en Nederlandse afgevaar 'igden zouden voor deze vergadering worden uitgenodigd. Op de voortgezette vergade ring van gisteren zou een aan vrage om hun lidmaatschap wor den behandeld, welke is inge diend door het niet-communisti- sche Franse vakverenigingsver- bond Force Ouvrière". Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de Openbare Hogere- Burgerscholen met vijf jarige cursus en van- de Bijzondere Hogere Burgerscholen met vijf jarige en vierjarige cursus en van de afdelingen H. B. S. van de Openbare en Bijzondere Lycea zal worden gehouden op 16 17 18, 19, 20 en 23 Mei a.s. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de Openbare en Bijzondere Middelbare scholen voor meisjes, zal gehouden woorden op 30 en 31 Mei a.s. Voor de Op-enibare en Biraondere Handelsdagscholen zijn de data voor het schriftelijk gedeelte van de eindexamens vastgesteld op 25, 27, 30 en 31 Mei en 1 en 2 Juni. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de Openbare en Bijzondere Gymnasia en van de afdelingen Gymnasium van le Openbars cn Biizondere Lvcea zal gehouden worden op 23, 24 en 25 Mei a s. De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft, dat er thans wellicht een „hoopgevender fase" is ingetreden in de pogin gen om een eind te maken aan het geschil omtrent Berlijn. De correspondent geeft als reden voor zijn mening het feit, dat alle vier regeringen, die bij het geschil betrokken zijn, haar antwoorden op de suggesties van de commissie van deskundigen van de Veiligheidsraad hebben ingediend en dat het antwoord van de Sowjet-regering naar men meent te weten de suggesties als grondslag voor besprekingen aan vaardt. Gisteren werd van gezagheb bende zijde te Londen vernomen, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hun op merkingen over de voorstellen van de commisie der zes „neutrale" landen van de Veiligheidsraad ter oplossing van de Berlljnse valuta-kwestie aan deze commis sie hebben doen toekomen. Dit is geschied in aansluiting op de kortgeleden te Londen gevoerde besprekingen t.ussen de Westerse financiële deskundigen. Men neemt aan, dat ook de Sowjet-Unie antwoord aan de commissie heeft doen toekomen en dat alle vier antwoorden door de commissie aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden zullen worden. Aangenomen wordt, dat de Britse en Franse antwoorden vrij gunstig zijn ten aanzien van het rapport van de commissie. Naar verluidt worden in het Amerikaanse antwoord voorstel len gedaan, die slechts een weinig verschillen van het rapport- Men denkt, dat het Sowjet-Rus- slsche antwoord althans niet ge heel negatief is. Naar men aanneemt heeft de commissie voorgesteld twee af zonderlijke financiële crediet-in- stituten op te richten, één voor de drie Westelijke sectoren van Berlijn en één voor de Sowjet- sector. Deze Instituten zouden moeten worden gecombineerd met een enkele Berlijnse circulatie bank voor Sowjet-marken, onder vicrmogeudhedencontrole. Volgens de Washing,tonise cor respondent van de „Daily Gra phic" heeft Engeland aan de V. S. een nieuw plan op lange termrjm voor vrede In het Midden-Oosten voorgelegd. Het plan zou de vol gende punten omvatten: 1. Een Engel®-Amerikaanse garantie van elke grensregeling, waar de Joden en Arabieren het over eens worden. 2. Non-agressieveraragen tus sen Israël en zjjtn Arabische na buren. 3. Internationalisatie van Je ruzalem met vrtje toegang tot de stad. 4. Britse erkenning van Israël. 5. Engels-Amerikaanse onder steuning van Israël's verzoek om toelating tot het lid-nmatscthap der Verenigde Naties. Het plan zou door Sir Oliver Franks, Brits ambassadeur te Washington, met Robert Lovett. waarnemend Minister van Bui tenlandse Zaken der V. S„ bespro ken zijn, hetgeen een debat van het Lagerhuis over Palestina uit gesteld zou hebben. Functionarissen van, het Ame rikaanse Ministerie van buiten landse Zaken en de Britse am bassade wijzen dit bericht als „zeer wilde speculaties" van de hand. Wei hebben Franks en Lo vett een bespreking gevoerd over de taak der Engielse-Amerikaan- se politiek te ontwikkelen voor het handhaven van strategische veiligheid in het Midden-Oosten, aldus deze functionarissen. De berichten, dat Sir Oliver Franks instructie gekregen zou hebben voorstellen te doen voor een Brits-Amerikaanse territo riale garantie van de staat Israël en de Arabische nabuurs-taten zijn gisteren te Londen officieel tegengesproken. De betroffen be richten werden „onnauwkeurig en misleidend" genoemd. Het Fo reign Office was overigens zeer terughoudend wat betreft het geven van commentaar over de aard van zijn nieuwe Instructies aan Washington. Het is algemeen bekend, dat zoals ook Bevin Dinsdag in- het Lagerhuis te verstaan gaf, te Washington een onderzoek wordt ingesteld naar de omstandighe den waaronder Groot-Brittannië de staat Israël zal erkennen. Ook is bekend, dat een der voorwaar den is, dat de grenzen van Israël definitief vastgesteld zjjn en dat territoriale uitbreiding ten koste van Arabische nabuurstaten door de Israëlische regering .beslist wordt vermeden. In welingelichte -kringen te Londen meent men echter, dat dit niet betekent, dat Groot Brittannië bereid zou zijn een staat Israël te erkennen, die zich uitstrekt tot ver buiten de grenzen van het verdelingsplan 'van November 1947 alleen omdat de grenzen van het uitgebreider geb'ed vastgesteld zouden schij nen te zijn. tieprjjs: 0 ct.; minimum ïrtentie 1,50. advertenties amlddags 4 uur d. advertenties: 60 ct.; Iedere r 12 cent. Ver- Brieven onder .u van dit Blad wartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Gad. 1949 Zon Maan 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 12-29 25 8.31 17.41 6.21 13.07 26 8.30 17.16 7.26 13.58 27 8.28 17.18 8 15 15.02 28 8.27 17.20 8.50 16.14 29 8.26 17.22 9.15 17.30 30 8.24 17.23 9.33 1845 31 8.23 17.25 9.46 19 58 Naties, dat z is gemachtigd a de Verenigde ingen te obsr: ingen te doer rwaarden nood- verzekeren dat vrij en demo- rijheid van 1 rd en pers ten iranderen, mits niet zo wordt ierbij, toevlucht tot geweld of de Secretaris- commissie be- i een staf, geld- ïre faciliteiten, bij de uitoefe functies nodif hierin een he ng van Neder- idonesische Re mede te wer nakoming van ir resolutie. jlomatdeke cor- emt, circuleert ■s van de Vei- Woensdag een nt, afkomstig ïdse delegatie, .ndse denkbeel- gelijke stappen raad inzake de ie tentatief ge punt van deze lgens de zegs- natieke corres- staking van de Ier consulaire lommissie voor n hun vervan ging door een gevolmachtigde van de Verenigde Naties, die tevens zou optreden als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke pro gramma, omvattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijelijk gevoerde onderhan delingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der soe vereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehou den worden volgens vrije en de mocratische methodes en dat vrij heid van vergadering, menings uiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt wor den voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebrui- ke door de leden van de Veilig heidsraad informeel op schrift had gesteld. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat een 34-jarige vrouw, de eerste Belgische blinde is, die het gezichtsvermogen heeft terug gekregen, dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens Ameri kaanse methode door Dr. Wee kers is uitgevoerd in het „Hospi tal De Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen werd hierbü weggenomen en ver vangen door dat van een onlangs overleden persoon. Kamervergade- mididag zrjn de dagingen ove* :t departement iterstaat voort er (C.-H.) ver- ractie de nieu- ïet vertrouwen Hij wilde ver- controle op de verder, dat de jppers gehoord ior de regelrrg irvoer te water, op de noodza- ildering. r Feltz (C- HO ren tegen het ;ld op de Wes- inel te Rotter- el geld gekost, tien niet te be- al" van Presi- bejaarde Cor- ïr van Buiten- ider President het ziekenhui scheen gisteren s vele maandbv lar. ïrachtige groep r het corps di- s leden in vei ken en gouden de plechtigheid corps diploma- leiding van zijn <e ambassadeur de Morgen- ■[H'UltCIt Oin^uimog v m»i landse handelwijze betekent nog geen volmondig accoord gaan met het standpunt van de Republiek. Het Republikeinse standpunt is te Nieuw Delhi sterk vertegenwoo digd, waartegenover dat van Ne derland, dat, gelijk gezegd, zeker niet kan worden veronachtzaamd, gevaar loopt, door afwezighe'd van degenen, die het kunnen toe lichten, niet tot uiting te komen. De Nederlandse conceptie var. vrije, Verenigde Staten van Indo nesië, getuigt van wijs beleid. 1 deze conceptie krijgt de Republiek de plaats, die haar toekomt, maar ook riet meer dan die plaats. On gelukkigerwijze heeft de militaire actie een diep wantrouwen in Nederland's bedoelingen gewekt dat alleen kan worden weggeno men door de overdracht van de bestuursmacht aan de nieuwe federale regering. morgen en de eerste u-ren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg spring- gelatine aan boord moet -hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdag avond één der thans overleden mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is gekomen met alle gevolgen van dien. congresgebouw -bevonaen, gadege slagen, hoe President Truman de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is -afgelegd: ,,Ik zweer plechtig, dat ik toegewijd het ambt van President der Verenig de Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedigen." Voor de plechtigheid een aan vang nam, bad de President in de Episcopale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld van zijn echtge note, zijn dochter Margaret, en intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autori teiten. De President was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebben gelegd •die die eed af in 2 skient van het ;e Gerechtshof i. Vervolgens praak over de ede oP aarde", ot de in verga e leden van het congres, het hooggerechtshof, het kabinet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed President Truman langs Pennsylvanië Avenue in de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehou den. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende President toe, toen hij, vergezeld door vice-Pre- sident William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtui gen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar doch ter Margaret volgden de Presi dent in een andere open auto. talen en in Zeeland heeft men bovendien het nadeel van hel tijdverlies. Voorts bepleit spr. verbetering van de haven van BreSkens of aanleg van een binnenhaven- De heer Van Dis (S. G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan de (moordende concurrentie van de Spoorwegen. Hij bepleitte bekendmaking der tarieven en vroeg bijzondere aan dacht voor de belangen van de b'nnenvaart. Voorts vroeg hg eer biediging van de Zeedag. De heer Haken (C.P.N.) was bevreesd, dat de ondernemers niets voor industrialisatie zullen voelen als er geen transportge- legen zgn. Er moet naar zijn man-ing meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar worden gesteld. Is het geen schandaal zo vroeg spre ker dat er millloenen worden uitgegeven voor straaljagers en dat er geen geld ls voor een tun nel bij Velzen. De heer Eegelbertink (K.V.P.) betreurde de gang van zaken hg de landwinning', welke hij nood- zakelgk achtte mat het oog op de voedselvoorzien'ng, en het verlo ren gaan van cultuurgrond wegens aanleg van wegen en vliegvelden. De inpoldering moet zijn inziens versneld worden'. Zijn® inziens heerst er in Zeeland terecht ont stemming over wederinvoering van het veerrecht op die Wester Schelde. iDe heer Posthumus (Arbeid) vond uitstel van wederinstelling van een wegen- en verkeersfonds juist. Ten aanzien van- het beurt- vaartbedrij'f vroeg spreker, of de situatie riet langzamerhand zo wordt, dat de Overheid moet in grijpen. De toestand voor de wil de vaart is niet onbevredigend, al blijven er wensen. Teruggang tot de vrije concur rentie zou hier fataal zijin. 0.m. vroeg hij verbetering der spoor wegverbinding van Vlissingen met de rest van het land. Naar zijn oordeel moet het passagiersvervoer Vlissingen Breskens vrij zijn. De heer Stapelkamp (A.R.)„ het personeelsvraagstuk bij spoor- en tramwegen en het autoverkeer be sprekende, pl«!itte o.a. voor meer vrije Zondagen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, uitte zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop men hem als pasgeboren Minister heeft willen ontvangen. Na even te zij© ingegaan op de wet autovervoer personen, ba- lichtte hij nader de reorganisatie van het Departement met name ten aanzien van de verkeerssec- tor. Te half vijf brak d-e Minister zijn rede af, om deze in een vol gende vergadering te vervolgen. De vergadering is daarop ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1