D F: JURRIJ J.L K. W. E. of KUHN of PEDRIGI Wollen Breigaren Kantoorbedieni IV b Er is een mooie ke Booting van Wadaiopbouw an Volkshuisvesting E bloedwraak 25 houdt deze avond vrij!! Kleine Adverten Wollen Stoffen, Japonnen i Wollen Dieux Pièces, dive Damesrokken, zwart en gr Geruite Rokken met Bolerc Dames Regenmantels, mate Heren Regenjassen en Jon£ Damesmantels, maten 48-4 Damesblouses, grijs en ble Kindermantels vanaf flO Regenkapjes vanaf f 6.50 A Er ZI UIT DE PROVINCIE De intocht van Truman in Washington m OER LIEFDE Rechtszaken Laat deze kans U niet ontgaan 2 vliegen in één klap te slaan Gaat daarom naar: NOORDSTRAAT 83 DE KLEINE WINST" TERNEUZEN MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N00RDSTR.58-60*TERNEUZEN'TELEF. 2091 tweede kamer. De Vereniging van Bietenagenten (V. B. A.) n aan de Bietenverbouwers voor de CENTR SUIKERMAATSCHAPPIJ (SUIKERFABF SAS VAN GENT) bekend, dat op aanvraag volgende soorten bietenzaad verstrekt zullen wc naar keuze van de landbouwers: De landbouwers worden beleefd verzocht de langde soort spoedig aan hunne agenten op te g Het Bestuur der V. B. A., JAC. SCHEELE P.Jzn, Voon J. M. OGGEL, Secretaris. 12 Januari 1949. ^unuuri RAPPORT VAN GENERAAL CLAY Overstromingen in Mexico Pestepidimie in Hyderabad Vonnissen te Praag besteld op de tentoonstel ling „De Nederl- Vrouw", te Den Haag. kan tot 22 Januari op de ingeleverde kaarten afgehaald worden- Fa- SCHELLINKHOUT gevraagd, Vlot kurn typen, 1825 jaar- Br met opgave van ver] salaris onder No. 171 reau ,van dit blad- Van 15 regels 60 iedere regel meer 12 Brieven aan het B van dit Blad 10 cent (Maximaal 8 regels.) Verloren: j.l- Donderc Temeuzen. 'n Textiel Tegen beloning terug zorgen bij Mej- T- KER, Bontepolder 1 Sluiskil. Een Minui P in-.„i ntvHot "hpt vfljk aan- De Tweede Kamer heeft giste renmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling der begro ting van het departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting. Vooraf zijn de afdelingen getrokken. De algemene beschouwingen worden geopend door de heer Ten Hagen (Arb.), die opmerkt, dat de Miniser in den lande een goe de pers heeft; spr. dankt hem voor zijn toewijding. Vervolgens zet hij de voordelen der decentralisatie uiteen. Thans is het bouwplan 1949 overgelegd r spr. verklaart er iets anders van verwacht te hebben. De verdeling van het bouwvolu me over de provincies acht hij niet juist. Het schijnt, dat men het probleem van het woningte kort niet radicaal genoeg durft aan te grijpen; spr. betwijfelt of men ooit dichter bij een oplos sing zal komen als men niet radi calere maatregelen neemt, o.m. vraagt hij of de Minister kans ziet evenwicht te brengen in de factoren arbeid en materiaal. De heer Ten Hagen vraagt voorts hoe de Minister bij decen tralisatie de aanbestedingen in de haird denkt te houden. Spr. geeft te kennen het nut van montagebouw in te zien, doch hij vraagt zich af, of deze goed koper is dan. normale bouw. Het gaat er z.i. thans niet om voor grote gezinnen voldoende woningen te bouwen, doch om 284.000 huisgezinnen die samen wonen, een zelfstandige woning te geven. Nationalisatie van de steen- •industrie acht de Minister me- gewenst en ook spr. zou het geen gelukkige -oplossing vinden. Spr. bepleit minder schrielheid brj de scholenbouw. Ten aanzien van de boerderijenbouw juicht hij inkrimping van de d enst top, mahr hij vraagt zich af wat de gevolgen zullen zijn. Tenslotte wijzende op het ver band tussen bouwkosten en huur prijzen betoogt de heer Ten Ha- o-en dat gewaakt moet worden tegen verslechtering van de wo ningen. De heer Andriesden (K.V.P.) bespreekt o.m. de positie der ma terialen en die der arbeiders. De materiaalpositie is zorg wekkend; de cijfers omtrent de bakstenen e.d. zijn verontrustend en daarom dient iedere verant woorde maatregel genomen te worden., Voor de import van bouwmate riaal zal een zo groot mogelijk deel van de deviezen moeten be schikbaar worden gesteld. Wat de bouwvakarbeiders aan gaat is z.i. de Minister te opti mistisch. Hij vraagt meer dan gewone aandacht voor dit vraag stuk. De loonpolitiek voor het Bouwbedrijf en de daaraan ver wante vakken dier.t naar zijn oor deel gewijzigd te worden om te voorkomen, dat de arbeiders gestoten worden. Wat de heer Andriessen in het bouwplan 1949 juist acht, is dat het aangepast is aan het volume materiaal en de beschikbare ar- öeidskracht, er aan hernnerend, dat vóór de oorlog 52.000 wonin gen per jaar gebouwd werden, waarschuwt spr. tegen ongemoti veerd optimisme. De verlaging van de kuoieke- meterprijs met f 2,50 zal naar zijn opvatting geen effect hebben. Spr. bepleit een vlottere betaling door verkorte administratie en meer samenwerking tussen over- neid en nationale organisaties. De heer Stapelkamp (AJR.) verklaart het verkeerd1 te achten, dat de Minister er blijkbaar be hoefte aan heeft zich tegen aan vallen op zijn beleid te verweren. Hij bepleit de wenselijkheid ook kleine bouwers in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan het bouwproces. Bijzondere aandacht vraagt hij voor de speciale positie der bouw- vakarfbeiders, opdat het vak aan trakkelijk zij voor jongelieden. Het werk der woningbouwver enigingen moet gestimuleerd wor den en z.g. confessionele vereni gingen dienen toegelaten te blij ven. Herziening der huurprijzen zal nodig zijn in bet raam der loon- en prijspolitiek. De heer Gortzak (CPN) merkt ap d'at meer dan 400.000 gezin nen in ons land niet over een ei.ren woning beschikken. Van wat er op het gebied van de wo ningbouw noodzakelijk was, is niet veel terecht gekomen. Wat de besteding der deviezen aangaat merkt hij op, dat deze slechts éénmaal kunnen worden uitgegeven óf voor bommenwer pers óf voor bouwmaterialen. Een minister, die woningbouw stelt boven een koloniale oorlog behoort niet thuis in het kabinet- Drees- Van Schalk. De heer Gortzak betoogt, dat er voor militaire doeleinden wel geld beschikbaar is, maar niet voor woningbouw. Dit is geen 'oegroting", welke ons volk wil dienen, aldus spr., maar een ooi- logsbegroting. 'De heer Steinmetz (K.V.P.) merkte op, dat als er van kolo niale oorlog gesproken wordt, men dient te bedenken, dat communis tische invloeden mede oorzaak ervan waren, dat maatregelen ge nomen worden. Wat de duplexwoningen be treft is er geen reden tot juichen, spr. aanvaardt ze als noodoplos sing, maar hij zelde te vrezen, dat over enige jaren vele mensen in een krot zullen zitten. Hij wees ook op de gevaren van morele aardi. Z.i. moet. volkswoning bouw worden overgelaten aan het particulier initiatief, in het bij zonder aan de woningbouwvereni gingen. Ook het kinderrijke ge zin moet goed'gehuisvest wdt- den. De heer Van der Feltz (C.H.) juichte die decentralisatie toe: het 'provincie-eigene zal er meer door tot zijn recht komen. Hij bepleitte uitbreiding van de woningbouw. Thans staat de Minister op het standpunt, dat gerekend móet worden met de absolutie woning nood en niet met de oorzaken er van. Voor de getroffen gebieden achtte snr. dit een ramp. Wijzen de op de moeilijkheden voor Vlis- singen zeiüe spr., dat de Minister extra bouwvolume beschikbaar zal moeten stellen voor de arbei ders die bij „ÏDe Schelde kunnen komen werken. Hij wilde verder beperkingen op de consumptie- sector, waardoor deviezen be spaard zuilen worden, die ten goede kunnen komen van de wo ningbouw. Te ruim zes uur werd de ver- gadering verdaagd tot hedenmid dag één uur. Men verwacht dat de plechtig heden op 20 Januari a.s. ter ge legenheid van h'et ingaan van Trumans nieuwe ambtspei ïod ongewoon luisterrijk zullenzijtv Vermoedelijk zal met de 190.000 dollar, die het congres voor dit doel heeft toegewezen, enkel een klein gedeelte van de onkosten kunnen worden gedekt. Met een triomftocht zonder weerga zal de Amerikaanse hoofdstad de even sensationele als onverwachte overwinning van Truman vieren. Na de plechtigheid', tijdens wel ke President Truman zal be ëdigd worden, zullen in de gehele stad de feestelijkheden beginnen. In een open wagien zal de Pi e- sident dan een défilé van 50.000 personen openen. Ieder der staten zai een bloemenwagen zen den Van het Kapitool zal men naar het Witte Huis gaan. waar een reusachtige tribune werd ge bouwd. Deze tribune alleen al heeft 80.000 dollar gekost. Aan het hoofd van de afvaardigingen van iedere staat zullen de echt genoten van de respectievelijke gouverneurs staan. Benevens de 100.000 dollar, die door het vorige republikeinse congres zijn toegewezen, hebben de handelaars te Washington 225.000 dollar betaald om de on kosten te dekken. Ongetwijfeld zal de toeloop van 75.000 bezoe kers te Washington op 20 Janu ari deze uitgave goed maken Het organisatiecomité rekent, bovendien op de 10 belasting, die op de bruto-inkomsten van koffie „het gogs" en sand- wiohventers zal worden geheven. Voor het Presidentiële bal zijn alle loges voor 250 dollar ver huurd. De plaatsen voor het défilé werden verkocht voor twee tot tien dollar. De bronzen me daille van Truman zal voor 2 dol lar worden verkocht. Bij 'n circus werden 5000 vouwstoelen gehuurd terwijl een ander circus zijn stoomsiréne heeft afgestaan, waarvan het geloei 30 orkesten kan overtroeven. In het station te Washington zullen slaapwagens worden ge plaatst, teneinde iedereen logies te verschaffen. In honderden stands zullen verloren voorwer pen en kinderen kunnen worden afgehaald. door J- S- FLETCHKH In de staten Sonora en Sinaloa, in Noordwest Mexico, zijn meer dan 15.000 personen dakloos, in gevolge de geweldige regens in deze streek. Tal van dorpen, hoeven en landbouwondernemin gen zijn overstroomd. Het water van dé Rie Yaqui is tot 17 meter boven het normale waterpeil ge stegen. De inwoners zijn naar de nabijgelegen hoogvlakten ge vlucht en men vreest dat veel personen verdronken zijn» Over .^eheel Mexico wordt om hulp verzocht voor de getroffenen. .Verscheidene Duitse publicaties hebben in de afgelopen maanden in belangrijke piate de neiging vertoond, te wijzen op militairis- tisch, nationalistisch en anti- semietisch materiaal, aldus ver klaart Generaal Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, in een rapport aan Washington, Deze neiging was in het bijzon der te oonstateren in Wuerttem- berg-iBaden, waar de hoofdredac teuren van twee tijdschriften in December j.l. een officiële terecht wijzing hebben ontvangen. Verscheidene wijzigingen in de staf van twee andere tijdschrif ten, „Christ-und Welt" en „Wo- chenpost", werden aangebracht, ma een onderhoud tussen de eige naars, de uitgevers en beambten van het militaire bestuur. Generaal Clay meldt verder in zijn rapport, dat in December j.i. 8700 WestsBerlijners werkloos werden. In totaal zijn thans 110.360 personen gehéel of ge deeltelijk werkloos, tengevolge van de Sovjetblokkade, aldus het rapport 40 Procent is geheel werkloos, 20 procent werkt 20 uur per week of minder en 40 procent werkt 20 tot 40 uur per In de Baltische haven Luabeck vond minder dan de helft van het gemiddelde 'aanal van 420 haven arbeiders per dag werk en in Bramerhaven is het aantal haven arbeiders van 1950 tot 900- terug gebracht. ONTWIKKELIVGSDAG EN DEMONSTRATIEDAG VOOR DE ZEEUWSE LANDBOUW. De Stichting voor de Landbouw heeft gemeend orde te moeten brengen in de chaos, dié heerst op het gebied van de bestrijdings middelen, zowel mechanische als chemische, die in de landbouw gebniikt worden. Zij heeft daarom het initiatief genomen om op 11 Februari te Goes een ontwikkelingsdag te houden. Op deze dag zal een tweetal inleidingen worden ge houden over de meest doeltreffen de aanwending van de bestrij- dinsgmiddelen, die in de land bouw gebruikt worden. In de morgenvergadering zal door de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen het ge bruik van d« chemische middelen besproken worden, 's Middags zal de Voorlichtingsdienst het me chanische gedeelte onder de loupe nemen. De Stichting voor de Land bouw heeft tevens het plan om, naar aanleiding van het gespro kene, een beknopte handleiding samen te stellen die door iedere [belangstellende zal kunnen wor den aangeschaft. Deze ontwikkelingsdag is tevens bedoeld als inleiding op de de monstratiedag, die in Mei van d t jaar in de Wilbeiminapolder zal worden gehouden. Voor deze de monstratiedag heeft reeds een vijftiental fabrikanten hun mede werking toegezegd. BENOEMD. Benoemd zijn tot rechter- plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg Mr. W. Nieuwenhuijsen, advocaat en procureur te Zierikzee en raadsheer in het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage, en Mr. J. J. Snoep, agent van hot agentschap van de maatschappij tot financiering van het natio naal herstel (herstelbank) te Middelburg. AXEL. Afscheidsconcert Hert ha Elle- giers voor de Z-V-U. Het optreden der wijdvermaar de kunstenaarsfamilie Ellegiers, uit St. Nicolaas hier ter plaatse is welhaast ternauwernood met kruisjes te tellen. Vele malen geschiedde dit evenais Maan dagavond o*nder de audspiciën van de Z.V.U., nog talrijker ma len echter werd de naam Elle giers in ander verband nauw ver weven met de 'raam Wisse ge noemd bij andere kunstavonden, die, al trokken zij ook permanent een betrekkelijk kleine kern van liefhebbers, in de herinnering der Axelaars zullen blijven voort leven. Van nu af aan zal dit optreden hier wel tot de zeer unieke ge beurtenissen gaan behoren. Mievrouw Hertha Ellegiers werd n.l. onlangs benoemd tot 1ste concertimeesteres bij de Arnhem se Orkest Vereniging en-heeft zich bereids daar gevestigd. Dies gold dit concert daarom als een afscheidsconcert. Maar sterk zal het voortleven in den geest van hen, die deze De meesterlijk begeleidende pianist, de bekende kunst-criticus Jan Wisse (van Elsevier's Week blad) deelde mede dat (zeker vanwege het onbedaarlijk ap plaus) door de heer Ellegiers als toegift gespeeld zou worden „Canzonetta", vair. Teo Pappen- heim, dirigent der Arruh. Orkest Vereniging, een door deze kunste naar speciaal voor de cellist Elle giers geschreven compositie (nog pas in December j.l.). Na de pauze kregen we een a.h.w. phenomenale prestatie te genieten van mevr. Ellegiers, n.l. „Allegro con fermezza" van Khat- chaturian. De hierbij ontwikkelde en vereiste virtuositeit en tech niek brachten de aanwezigen in vervoering en in weinig m'ndere •mate gold dit het „Divertimento" in Es. gr. t. K.V. 252 van Mo zart voor het volledige trio, het aldus waardige slot van deze weer schone en onvergetelijke avond. Mogen wij de heer en mevr. Ellegiers, mitsgaders de bekende heer Wisse, die zeker in éér adem genoemd moet worden om zijn grbte begaafdheid, met dit duo hier nog eens meer horen, al zal hun weg nu minder dan voorheen leiden naar dit Overjordaanse landeke. SAS VAN GENT. Brand Maandag j.l. bnfk brand uit in do emballage-opslagplaats var.' de Spiegelfabriek alhier. Opgeslagen stro had vlam gevat en vond gretig voedsel in het droge mate riaal. Eigen personeel had reeds de strijd aangeboden tegen de vlammen, toen de spoedig arri verende brandweer de taak over nam en met een viertal stralen de vuurzee bestreed. Spoedig was men het vuur meester. Erger kon worden voorkomen door het spoedig optreden van de brand weer en doordat het stro in een geheel geïsoleerde gemetselde ruimte lag opgeslagen. 15 JAAD GEVANGENISSTRAF TEGEN SCHREIEDER GEËIST. De Procureur-tFi.seaal ibij het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden eiste na een uitvoerig requisitoir tegen Joseph Scfcreieder een ge vangenisstraf van 15 jaren. gelegenheid wederom hadden aangegrepen d!eze artisten nog eens te beluisteren in enige var nun allerbeste repertoirestukken. Het programma was waarlijk een élite-programma en vermeld de voor de pauze een trio voor viool, cello en piano van L. van Beethoven, benevens de „Arpeg giono"-Sonate van Schubert (vco. cello en piano). Een pestepidemie .is uitgebroken in de staat Hyderabad. Het aan tal zieken, dat in de ziekenhuizen wordt verzorgd, bedraagt 679. In de week van 25 December tot 1 Januari zijn 59 personen aan de pest overleden. Op 16 plaatsen van het district Hyderabad zijn ratten gevonden, die pestbacillen bij zich droegen. 76) Vertaling van: ANGELICA VAN HEST Nodruk verboden. Na een half stonden de gasten van de heer Pegge op en namen afscheid. Styler liep terug naar t jhek, pakte zijn schoenen en ver stopte z'ch in de strui.ien lan de laan. Toen kwamen mevrouw Ronton em haar metgezel naar buiten en gingen hirsivaorts SU- ler hield zijn oren open; hij hoop te dat zij misschien de een of an dere opmerking zouden maken waar hij wat aan had. Maar z> hepen zwijgend de laanaf de lucht van de s'gaar d e de man rookte, trok weg, de voetstappen werden steeds minder hoorbaar en Styler was alleen In de voor jaar snacht. Na een ogenblik besluiteloos te hebben gestaan, ging hij lang zaam naar „The Warren Hij was ver van tevreden, ondan.v, het feit, dat hij' een interessante bijdrage had gevonden tot zijn kornis van de zaak. Het was zoker iets misschien veel - om ontdekt te hebben, dat me vrouw Renten en haar metgezel op vriendschappelijke, zelfs op intieme voet stonden met de ge wezen veroordeelde, die eens di recteur was van de beruchte Im perial Splenour Development and Enterprice Soc'ety. Styler stond voor een van de hek en van „The Warren' Plot seling kreeg hij een prachtig idee' hii duwde het hek open, lien door de tuin, wandelde regelrecht on de voordeur toe en belde aan Hij hoorde het gelu'd "an de schelle bel door het stille huis klinken; het volgende ogenblik slo"'d hij tegenover een keurig meisje, dat hem met zichtbare verbazing aanstaarde. Is mevrouw Renton tr.u-s vroeg Styler. „Ja? W'lt u zo vriendelijk zijn haar te vragen of ik haar spreken kan? Ik ben Sty ler, de klerk van Mr. Smith. Zeg haar, dat ik express uit landen ben gekomen om haar te spre ken." De meid deed moeite om de boodschap te 'onthouden en vroeg •Styler om binnen te komen. Daarna verdween ze in een ka- imiar rechts van de hall. Styler had door de ramen al gezien, dat daar licht op was, toen hij het huis bereikte. Zij kwam even latei- terug met een uitnodiging voor de bezoeker om mee te giaan en Styler, die bij z'chzelf al bedacht hail, welke ról sij zou spelen, liep mevrouw Renton tegemoet. Deze stond met een verbaasd gezicht in dte deur van de kamer. Goeden 'avond, mevrouw," zei Styler, vol zelfvertrouwen en ver zekerd van een goede ontvangst. Het spijt mij u op dit late uur te storen, maar er rees nog een vraag bij ons op, nadat u was heengegaan Mevrouw Renton vroeg hem om binnen te komen. Ze wees op de heer van middelbare leeftijd, de juist elf sigaar van mijnbeer Peg- ge had opgerookt en nu uit een ouderwetse koker een strootje Door de Panamese regering en de Amerikaanse autoriteiten uit de kanaalzone zijn preventieve maatregelen getroffen te^en een gele-koortsèpidemie. Tot dusvei zijn 5 personen in het gebied van Facora overleden. Met twee vliegtuigen hébben de Verenigde Staten 75.008 ampullen entstof gezonden. nam. Hij hield een ogenblik met die bezigheid op, teneinde een monocle in zijn rechteroog te zet ten en Styler met belangstelling aan te zien. ,Mijn broer, majoor Esmiontt- haugh, waarover u mij vanmiddag hoorde spreken," zei mevrouw Renton „Majoor Esmondhaugh weet wat er vandaag bij mijnheer Tress gebeurde mijnheer Styler, dus u hoeft voor hem niet te zwijgen. Wat is er aan de hand en hoe wist u, dat ik hier was „Ik vroeg naar u in uw hotel, mevrouw en hoorde, dat u weer naar buiten was,zei Styler zon der blikken of blozen, E11 daar er een paar belangrijke kwesties waren, sprong ik op mijn motor en reed hierheen. Wat betreft dat bezoek bij juffrouw Broek, mevrouw Renton," ging hij voort, terwijl hij op de stoel ging zitten, die mevrouw Renton ham aanwees. „Kunt u zich nog herinneren mevrouw, of er iets gebeurde een kleinighe'd bij voorbeeld waaruit u kon op maken, dat juffrouw Brock u daarheen lokte ik zeg met op zet lokte om iemand te ont- Een militair gerechtshof te Praag heeft een Tsjecho-Slo- waaks officier, majoor Cihal, tgr dood veroordeeld, „wegens het leiden van een tegen die staat ge richte groep, die in contact stond mtet buitenlandse agenten". De groep zou geheime economische en politieke gegevens doorgege ven hebben. Een andere, majoor Douböki, 'is tot levenslange dwang arbeid veroordeeld en een derde beschuldigde tot zeven jaar. Twee beschuldigden werden vrijgespro ken. Ben Praagse officier van politie Studenovsky, is tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld „wegens het samenwerken met een buitenlandse agent. Hij had gegevens over de verdediging doorgegeven. Hij werd op grond van een getuigenverklaring van ziin vrouw schuldig bevonden, zo is officieel medegedeeld Verder werden nog twee mili tairen tot respectievelijk 20 en 25 jaar veroordeeld. moeten.", Mevrouw Renton, die haar be zoeker met grote nieuwsgierigheid had zitten aankijken, schrok op. „Ik had daar niet aangedacht" zei ze nadenkend. „Maar ik zei u. dait zij voortdurend naar het raam ging en naar buiten keek. Dat "kan n, misschien bedoeld hebben, wat u meent." „En die zullen we het on rust noemen, mevrouw die onrust, werd die minder, toen zij dat telegram ontving, waarover u ons vertelde? vroeg Styler. „Het lijken allemaal kleinigheden, maar zii zijn van groot belang." „Nadat zij het telegram had ontvangen, antwoordde mevrouw Renton, „vroeg ze mij eenvoudig zoals ik u reeds zei om heen te gaan.' x „Juist, juist," zei Styler terwijl hij geheimzinnig zijn hoofd schud de. „Natuurlijk dat verklaart het: de 'tweede partij kwam niet op dagen. Missch'en kunt u in uw geheugen nog zo ver teruggaan, dat u nog weet of z« ooit... ooit erover sprak, dat er nog iemand moest komen, mevrouw?" (Wordt vervolgd.) L, I i

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2