Indonesië in Veiligheidsraad Het neergestorte Nederl. vliegtuig ig van het vrije vervoer over ster-Schelde gevraagd MAN ID De toestand in de bezette gebieden van Indonesië WOENSDAG 19 JANUARI 1949. Onderhoud van Dr Drees met Sjahrir Terugreis van Or. Drees Protest tegen slechte wegen in België TOESTAND VAN KOOS VORRINK NIET LEVENSGEVAARLIJK Internationale hulp voor kinderen in Indonesië I0CUMENT e Delegatie ligheidsraad Engeland Franke ring bij Abonnement: Terneuzen WEEKS VER WACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond, Aanhoudend zacht. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen W. en Z.-W. Over wegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of .motregen. Aanhoudend zacht. DE VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No. 1018 A d vertentieprys per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie* lot des namiddags S uur. Rubriek itf advertentie»: 5 regels 60 cent; ieder» regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.Vi. Firma P. J- van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs f 3,25 per kwartaal- In het vervolg van zijn rede voor de Veiligheidsraad verklaar de Palar Maandag, dat geen der argumenten van Dr. Van Royen stand hielden voor de duidelijke en ondubbelzinnige verklaringen van de Commissie van goede diensten. ,,De feiten, zoals ziji door de Oommissie zijn gerap porteerd, laten aan duidelijkheid niets te wensen over. De Neder landers hebben de order tot het staken van het vuren genegeerd. De Republikeinse leiders zijn niet vrijgelaten. Geen faciliteiten zijn verleend aan de militaire waar nemers vab de Commissie, on danks de beloften hieromtrent door Dr. Van Royen gedaan." Palar vervolgde: Indien er enige gegronde redenen waren voor de Nederlanders om zich te beklagen over schendingen van het bestand of in gebreke blijven van de zijide van de Republiek met betrekking tot het nakomen van het Renv i lie - accoo r ddan had men zijn toevlucht moeten nemen tot de Commissie van goede diensten". „De Nederlanders heb ben elk middel tot psychologische oorlogvoering gebruikt en hebben geen enkele serieuze poging ge daan om de moeilijkheden uit de weg te ruimen met behulp van de Oommissie". „Vrije verkiezingen, aldus Pa lar, kunnen naar onze menintg alleen gehouden worden, indien zy geleid en gecontroleerd wor de» door een lichaam van de Ver enigde Naties zonder aanwezig heid van Nederlandse bezettings troepen en vrij van de machina ties van het Nederlandse civiele bestuur. Onze onderhandelingen met de Nederlanders hebben dui delijk gemaakt, dat zij volstrekt »iet de bedoeling hebben de Ver ruigde Staten van Indonesië sou- verein te maken over eigen grond gebied Voer het Indonesische volk is de zaak simpel en klaar. Ben agressieve oorlog heeft ons beroofd van onze leiders, maar one verzet tegen de agressie is .succesvol geweest .en zal nog meer succesvol worden. „Grote nadruk is door Dr. Van Royen gelegd op het overdragen van de souvereiniteit op de Ver enigde Staten van Indonesië, maar de betekenis van deze over dracht zou zijn: een overdracht van souvereiniteit op een maak sel van de Nederlanders niet ge dragen -door de wil van het Indo nesische volk maar in elkaar ge zet met het doel de Nederlandse overheersing te verzekeren. On der deze omstandigheden zal het voor ons volk onmogelijk zijn, zowel psychologisch als politiek, ow enig voorstel d!at niet is ge baseerd op het volledige herstel van de Republiek zowel poli tiek als territoriatal in over weging te nemen. Alleen wan neer dit herstel heeft plaats ge had kan een basis aanwezig zijn voor vruchtbare besprekingen met de Nederlanders" aldus de heer Palar. „Het herstel van de Republi keinse regering als een politiek lichaam met enig territorium zal aze regering volledig laten be staan by de gratie van de Neder landers en hun merkwaardige op vattingen over bona fide onder handelingen", aldus Palar. Hierna kreeg Dr. Van Royen woord en verklaarde naar aanleiding van het rappbrt van c»e Commissie van goede diensten betreffende de positie van de Re publikeinse leiders op Banka: ,Mc ben gemachtigd te zeggen 'lat mijn regering met diep leed wezen kennis heeft genomen van het bericht betreffende de huis vesting en de vrijheidsbeperkin gen waaronder de leiders op Banka zijn gehouden Inlichtingen, d'oor mijn regering o»tvangen, tonen aan dat dit ge heel is in directe tegenstelling wet de instructies door de Neder landse regering gegeven. Strenge maatregelen zullen worden geno men tegen hen de hiervoor ver antwoordelijk zijn. Twee hoogge plaatste Nederlanders zijn reeds op weg naar Banka om volledig verslag uit te brengen over de situatie en toe te zien op de strikte naleving der gegeven in structies", aldus Dr. Van Royen. ®r- Van Royen deelde voorts mede: „Sjahrir. één der Republi keinse politieke le!ders, heeft een uitnodiging ontvangen om te Ba tavia besprekingen te voeren met Dr. Drees, de Nederlandse Minis- wecr eens zal worden bedreigd door massawerkloosheid, heeft de Begerig besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen, roor te bereiden, die In werking kannen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctunromslag voelbaar «ouden worden. In verband daarmede is over gegaan 'tot instelling van een Interdepartementale commissie *°or <je werkgelegenheid, waarin Ministerie» zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen Uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voorgenomen maatrege- regelmatig overleg: plegen et de Stichting van de Arbeid, j. voorzitter is aangewezen Mr. r' A- A. van Rhijn, secretaris- Meeraal van het Ministerie van Zaken. ter-President. Sjahrir zal hiertoe Dinsdag in Batavia arriveren. Sir Rama Raoe (India) drong aan op spoedige actie van ce Veiligheidsraad, opdat de confe rentie te New Delhi, die 20 Jan. geopend wordt, in staat zou zijn kennis te nemen van de resolutie van de Raad. (Hy achtte het een gebiedende eis, dat de gevangen leiders onmiddellijk vrijgelaten en in hun functie hersteld wor den. Het stadium is bereikt, waar in de Veiligheidsraad een meer actief aandeel zou moeten nemen in dë uitvoering van welke reso lutie ook, aldus Raoe. De C. V. G. D. moest opnieuw worden sa mengesteld, opdat zjj op de uit voering zou kunnen toezien, en de Nederlandse troepen zouden moeten terugtrekken onder super visie dezer Commissie, hetgeen 1 Maart voltooid zou moeten zijn. Definitieve data zouden moeten worden vastgesteld voor een volksstemming en voor de over dracht van de souvereiniteit, al dus Raoe. Jessup (V. S.) verklaarde dat ook hij wenst, dat de Raad zo spoedig mogelijk een ontwerp resolutie voor zich heeft. „Het debat hesft aangetoond, dat er in grote dankibaarstemmenie mate overeenstemming is bereikt over de belangrijkste punten", aldus Jessup. ,,en het zou betreurens waardig zijn, indien de algemene overeenstemming zou verflauwen op grond van enkele gedetailleer de punten". Hij had ook nota ge nomen van de Indonesische wens, dat de resolutie aan de eisen be antwoordt. De V. S. namen met „sympathie en belangstelling kennis van het door India geno men initiatief, over deze kwestie een conferentie van Aziatische staten bijeen te roepen, en hoop ten, dat deze een bijdrage zou leraren tot liet vihden Van een bruikbare oplossing voor de oor log over het Indonesische vraag stuk, aldus Jessup. Voorzitter MjcNanughton (Ca nada) bracht de Raad op de hocg- UIT MIDDEN-JA VA De Dienst voor Legercontacten meldt bijzonderheden over de toe stand te Wonosoho (Midden- Java), waar de waterleiding en de elecriciteit functionneren. Bin nenkort zal hier een distributie voor werkers, waaraan grote be hoefte bestaat, worden ingevoerd. In Bandjarnegara en Wonosoho worden binnenkort gaarkeukens opgericht. Levensmiddelen en kleding worden van Semarang aangevoerd naar Wonosoho, Poer- woredjo en Kebumen. In verschil lende plaatsen zijn vluchtelingen aangekomen, n.l. te Banjumas 850. te Kroja 300 er) te Pui wo- kerto 150, die binnenkort allen in Banjumas zullen worden gecon centreerd. UIT TAPANULI: Uit Si Borong Borong (Tapa- mulij meldt de Dienst voor Leger- contactén, dat zich aldaar spon taan een honderdtal vrijwilligers heeft aangemeld voor het vormen van een stadswacht. Na de bezet ting hebben Lasjkars in de stad brand gesticht, waardoor 218 mensen dakloos werden. Hierna sloeg de bevolking, die aanvanke lijk tegenover de Nederlandse troepen een nogal afzijdige hou ding had aangenomen, als een De ontmoeting ten paleize tus sen de Minister-President, Dr. Drees en Sjahrir, waarbij ook Jhr. Michiels van Verduynen tegenwoordig was. duurde ander half uur. Van tfevoegde Neder landse zijde deelde men aan Aneta mede, dat het een oriënterend, informeel onderhoud was, dat in aangenarhe sfeer gevoerd werd en handelde over alle aspecten van de huidige situatie. Sjahrir zeide aan Aneta, dat „deze uitwisseling, van gedachten over de situatie en de vraagstuk ken nuttig en verhelderend was". Sjahrir zeide voorts, dat hij vol ledige bewegingsvrijheid had; hij heeft zijn intrek genomen in zijn woning aan de Javaweg. blad aan een boom om, vooral toen bleek, dat de Nederlandse troepen alles deden om de brand te beperken en dë bevolking te helpen. 30 Scholen, waaraan 130 leerkrachten zijn verbonden, kon den intussen worde® heropend UIT OOST-SUOTATRA: Uit Medan meldt Aneta, dat voor hulp aan de noodlijdende be volking, in de nieuwe, rond Oost- Sumatra gelegen gebieden te Medan een comité is gevormd, waarvan mevrouw Mansur be schermvrouwe is en mevrouw Ka- liamsjah (de, echtgenote van d' Waki-Wali Negara) erevoorzit ster. Het comité heeft plannen in voorbereiding voor de inzame ling van gelden, textiel, levens middelen en huishoudelijke arti kelen. Naar verluidt, zal Minister Drees spoedig naar Nederland terugkeren. Van gezaghebbend? zijde werd hieromtrent aan Ane ta verklaard, dat de taak van Dr. Drees in Indonesië vrijwel is geëindigd en dat, imi verband met een ongesteldheid, die zich de laatste tijd heeft ontwikkeld, zijn spoedig vertrek waarschijnlijk is. De Belgische touring club heeft by de hoge raad voor tourisme een regeringsinstantie in een open brief geprotesteerd tegen de slechte wegen in België. In dit schrijven wordt verklaard; dat de automobilisten jaarlijks 5 mil liard francs aan belasting beta len, doch de wegen niettemin 100 jaar ten achter zijn bij die der naburige landen. De tourfngclub stelt in het licht, dat het slechte wegennet in België buitenlandse automobilisten er van weerhoudt een bezoek aan het land te bren gen en zij dringt er bij d#rege ring op aan hier ter wille van het vreemdelingenverkeer verandering in te brengen. Heden viert Prinses Margriet haar zesde verjaardag. te van een brief, die hij ontvan gen had van de Indonesische delegatie, waarin deze hem. vraagt, haar te helpen cóor het verlenen van faciliteiten voor het uitwisselen van officiële bood schappen tussen de delegatie en de Republikeinse regering te Mun,tok en Prapat door de tus senkomst van de C. V. G. D. en te zorgen dat vervoersfaciliteiten en vrijgeleide voor iedere func- tionnaris, die door de Republikein se regering wordt aangewezen om naar Lake Success te gaan. De voorzitter verklaarde, dat hij „het verzoek zeer juist en ter sake" achtte en, indien men geen oezwaren inbracht Palar bevesti gend zou antwoorden wat betreft het overbrengen van boodschap pen. Ten aanzien van vervoers faciliteiten en vrijgeleide ver klaarde hij de C. V. G. D. te zul len vragen, de Nederlandse auto riteiten te verzoeken deze te "er- lenen. Nadat het algemeen deibat ge- sloten was. werd de vergadering verdaagd tot Woensdag 16 uur namiddag. De voorzitter hoopt dat dan een ontwerpresolutie aan de Raad zal worden voorgelegd In een onderhoud, dat het AN.P. om twee uur Maandag nacht met het ziekenhuis in Nykjöbing had, blijkt, zoals eer dere berichten reeds meldden, dat de toestand van de heer Vorrink niet levensgevaarlijk is. Toch zo deelde men het A.N.P. mede zal de heer Vor rink geruime tijd in het zieken huis moeten verblijven, Men schatte dit op een anderhalve maand' Wat de verwonding betreft aan de rug, hierover deelde men mede dat men deze nog niet diepgaand heeft onderzocht. De toestand, waaronder de heer Vorrink in het ziekenhuis te Nykjölbing werd binnengebracht, maakte het wen selijk een onderzoek naar deze wonde uit te stellen. Men ge looft eerter, d!at deze verwond ng niet van zeer ernstige aard zal blijken, hoeiwel men dit toch nog niet met zekerheid durfde te zeg gen. Om twee uur Maandagnacht was de heer Vorrink in diepe slaap. Volgens een dér genees heren is Koos Vorrink Maandag avond om 10 uur Deense tijd in het ziekenhuis binnengebracht. Tot twee uur gisternacht waren nog geen Nederlanders bij het ziekbed van de heer Vorrink ge weest. De Slachtoffers. De heer Rudolf Protiva, was Tsjech van geboorte. Hij was veertig jaar oud. was-gehuwd en had twee kindéren. Hij woonde in Rijswijk (Z -tH.De heer Protiva vloog van vóór 1939 af ?erst in Tsjecho Slowakije en ge durende de gehele oorlog bij de Royal Air Force en wel bij „bom ber command". In Nov. 1947 trad hij in dienst de de Aero-Holland N.V. De heer Willem Fredërik de Jong was te Gouda geboren en 25 jaar oud. Hij woonde eveneens te Gouda. Het vorige jaar be haalde hij zijn vliegbrevet als sluitstuk van zijn opleiding bij de Rijksluchtvaartschool. De heer De Jong was ongeveer drie maan den in dienst van de Aero-Hol- land N.V. Het eiland Falster. Falster is een eiland van de Archipel die tussen het Kattegat en de Oostzee licht. Het is ge legen ten Tuiden van het eiland Seeland tussen de eilanden Laa- land en Möen. De eilanden Laa- land en Falster telden in 1930 tezamen 134.538 inwoners, of 75 per vierkante meter. Het is er fius een dun bevolkt gebied. De voornaamste plaats op Falster is Nykjöbing, aan de Westkust van het eiland. Een ooggetuige. Een ooggetuige heeft verklaard, Ndat hij het vliegtuig om 21.40 Deense tijd vanuit de Oostzee za.g komen en had de indruk, dat het toestel een noodlanding wilde maken. Volgens deze ooggetuige moet de piloot echter op het laatste ogenblik gezien hebben, dat tus sen het water en de bomen slechts 20 meter liggen. Wat er daarna gebeurd is, kan hij niet zeggen, maar waarschijnlijk is, dat het vliegtuig daarop iets landinwaarts is gezwenkt Het heeft hierbij de top van een boom geraakt en kwam vervolgens nog in aanra-, king met 5 opeenvolgende 'bomen. Tegem de zesde ging het toestel te pletter. De motoren ploegdén zich diep in de grond en het toe stel werd grotendeels vernield. Er brak echter geen brand uit. De tweede piloot werd uit het toestel geslingerd en was op sla? dood evenals de gezagvoerder, die later nog in zijn cockipit werd ge vonden. De Deense arbeider Antea Niel sen, die zijn huis heeft bij de Oostkust, dat een van de een zaamste gedeelten van het eiland is, had de slag gehoord en pro leerde onmiddellijk het wrak te bereiken. Daar het echter reeds zeer donker was en sneeuw en regen hem het uitzicht zeer be moeilijkten, bereikte hij 't strand, waar het vliegtuig was terecht gekomen, eerst een half uur na de ramp. Het eerst vond hij enige meters van de resten van het toestel, niet ver van één dér mo toren verwijderd, de heer Koos Vorrink, die in het'Duits tot hem zeide: „Moge God mij helpen". Nadat Nielsen zich ervan ver gewist had, dat er geen andere overlevenden waren, begaf hij zich terug naar zijn huis, terwijl hij dë heer Vorrink voorlopig moest achter laten. Hij beide een ambulance, die een kwartier later ter plaatse aankwam. Tot de dokter zeide de heer Vorrink: „Gelukkig, dat we in het Deense lbos zijn terecht gekomen". Onmiddellijk werd de heer Vor rink vervoerd naar de ambulance post, die ongeveer een kilometer van het strand verwijderd ligt en van hier werd hij kort daarop overgebracht naar Nykjöbing, dat ongeveer 20 kilometer verder ligt. In heel Nykjöbing was Maandag avond reeds bekend, dat een zeer 'bekend Nederlander de enige overlevende was van het vlieg tuigongeluk aan dë Oostkust. In de loop van Dinsdagoch tend heeft de heer Frits Diepen, directeur van de N.V. Frits Die pen Vliegtuigen zich met enige technici per vliegtuig naar Fal ster begeven. V liegtuig vertrokken naar Kopenhagen. Een Dakota van Aero-Holland is naar Kopenhagen vertrokken in verband met het ongeluk met het Nederlandse vliegtuig. Aan boord bevonden zich de heren F. Diepen, Ir. H. A, Doppenberg, adjunct-directeur van Avio-iDie- pen, J. K. Hoekstra, chef vlieg bedrijf Aero-Holland en Kammin- ga van de Rijksluchtvaartdienst Voorts maakten familieleden van de heer Vorrink de reis mee. Gezagvoerder is de heer P.«- Noomen. De aanvankelijke veronderstel ling, dat het vliegtuig door ben zinegebrek tot een noodlanding zou zijn gedwongen lijkt niet waarschijnlijk. Volgens de bere kening moet de Cessna op het mament van het ongeluk nog voor ruim een uur benzine aan boord gehad hebben. Vliegtuigen van het type Cess na werden in de oorlog; door de Amerikaanse legerleiding ge bruikt voor estafette -en commu nicatiediensten De tweede piloot, de heer W F. de Jong, heeft onder andere deelgenomen aan de speciale UNO-vluchten naar Palestina, die met een aantal De Havilland Do- mini's werden ondernomen. Hij was hiervoor uitgekozen omdat hij behoorde tot de beste leerling- vliegers van zijn klasse op de Rijksluchtvaartschool. Gezagvoerder Provita had meer a'an 5000 vlieguren op zijn naam staan. Voor de AercnHoIlanó maakte hij tal van vluchten, o.a naar Bombay, Afrika en vele plaatsen in Europa. Doctoren achtten het -niet wen selijk dat Deense luchtvaart- experts gistcrenochtend reeds een onderhoud hadden met de heer Vorrink. Wel werd een kort on derhoud toegestaan aan de Ne derlandse gezant te Kopenhagen. Jhr. W. F. van Lennep. Dr Michaël H. Watt, 'n Nieuw- Ze eland er, directeur van het hoofdbureau voor het Verre Oos ten van het Uninations Interna tional Children Emergency Fund (Unicef), die thans in Indonesië vertoeft iin verband met de ver deling van 800.000 dollar, die door het fonds voor Indonesië ter beschikking zijn gesteld, heeft verklaard, dat het doel van zijn bezoek is, met de Nederlandse autoriteien besprekingen te voe ren over de beste wijze va®, be steding der Unicef-fondsen voor de hulp aan aanstaande moeders zuigelingen, kinderen en het op groeiende geslacht in Indonesië. Er is in het bijzonder gesproken over de dringende noodzaak van de aanvoer van melk, vi tarn'na houdende praeparaten, medicij nen en ziekenhuisvoorraóen en de spoedige verzending daarvan naar Indonesië. Naar de heer Watt mededeelde, zal binnenkort in Indonesië ook een missie aankomen van de Uni cef onder leiding van een arts, die een werkplan zal opstellen en 'toe zicht zal houden op de verdeling. Kort geleden is de eerste zending 149.000 pounds gedroogde melk te Batavia aangekomen. Dr. Watt vertrekt 24 Januari naar Singa pore. eprjja: ct.; minimum tentie 1,50. advertentie» nlddags 4 uur advertenties: 60 ct.; Iedere 12 cent. Ver- Brieven onder i van dit Blad wartaal- ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 12-2» 25 8.31 17.41 6.21 13.07 26 8.30 17.16 7.26 13.58 27 8.28 17.18 8 15 15.02 28 8.27 17.20 8.50 16.14 29 8.26 17.22 9.15 17.30 30 8.24 17.23 9.33 1845 31 8.23 17.25 9.46 19.58 latr.es, dat z s gemachtigd de Verenigde ngen te obser ngen te doer waarden nood- rerzekeren dat vrij en damo- rjheid van ■d en pers ten randeren, mits niet zo wordt erbij, toevlucht tot geweld of de Secretaris commissie be- een staf, geld- re faciliteiten, bij de uitoefe- functies nodif hierin een be ig van Nedier- donesische Re mede te wer nakoming van t resolutie. ilomatieke cor- emt, circuleert s van de Vei- Woensdag een nt, afkomstig dse delegatie, ndse denkbeel- gelijke stappen raad inzake de ie tentatief ge punt van deze lgens de zegs- natieke corres- staking van de Ier consulaire lommissie voor a hun vervan ging door een gevolmachtigde van de Verenigde Naties, die tevens zou optreden als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad. In deze laatste functie zou hy de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke pro gramma, omvattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijeljjk gevoerde onderhan delingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der sou vereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zoo voorts de taak hébben waar te nemen, dat verkiezingen gehou den worden volgens vrije en de mocratische methodes en dat vrij heid van vergadering, menings uiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt wor den voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebrui- ike door de leden van de Veilig heidsraad informeel op schrift had gesteld. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat een 34-jarige vrouw, de eerste Belgische blinde is, die het gezichtsvermogen heeft terug gekregen, dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens Ameri kaanse methode door Dr. Wee kers is uitgevoerd in het „Hospi ta! De Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen werd hierbij weggenomen en ver vangen door dat van een onlangs overleden persoon. Kamervergade- nididag zijn de ■lagingen ove* :t departement iterstaat voort er (C.-H.) ver- ractie de nieu- iet vertrouwen Hij, wilde ver controle op de verder, dat de ippers gehoord or de regel',rg rvoer te water, op de noodza- ldering. r Feltz (C- H-) ren tegen het :ld op de Wes- inel te Rotter- el geld gekost, nen niet te be- il" van Presi- bejaarde Cor- ;r van Buiten- ider President het ziekenhui r scheen gisteren s vele maand!?; lar. :rachtige groep r het corps di- j leden in vc ken en gouden de plechtigheid corps diploma- leiding van zijn e ambassadeur de Morgen- Horderden Duitse 'krijgsgevan genen, die onlangs van Engeland naar huls terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein gestapt om thans geheel vrijwillig de Noordzee over te steken. De huidige situatie dn Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er de voorkeur aan gaven term te keren naar het land waar zij vele jaren als krijgsgevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burger kleren dragen. Ook tal van Duit se meisjes passeren de grens bij Oldenzaal met bestemming Enge land, teneinde daar in dienstbe trekking te gaan. Twee extra-treinen met voor malige krijgsgevangenen en Duit se meisjes zij® Oldenzaal gepas seerd op weg naar Hoek van Hol land. r cui» uc i' c Hol landse handelwijze betekent nog geen volmondig accoord gaan met het standpunt van de Republiek. Het Republikeinse standpunt is te Nieuw Delhi sterk vertegenwoe digd, waartegenover dat van Ne derland, dat, gelijk gezegd, zeker niet kan worden veronachtzaamd, gevaar loopt, door afwezighe'd morgen en de eerste uren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg spring- gelatine aan boord moet hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdag van degenen, die het kunnen toe- avond één der thans overleden lichten, niet tot uiting te komen. De Nederlandse conceptie var. vrije, Verenigde Staten van Indo nesië, getuigt van wijs beleid. J deze conceptie krijgt de Republiek de plaats, die haar toekomt, maar ook n'et meer dan die plaats. On gelukkigerwijze heeft de militaire actie een diep wantrouwen in Nederland's bedoelingen gewekt dat alleen kan worden weggeno men door de overdracht van de bestuursmacht aan de nieuwe federale regering. mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is gekomen met alle gevolgen van dien. congresge Douw bevonaen, gadege slagen, hoe President Truman de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is /afgelegd: „Ik zweer plechtig:, dat ik toegewyd het amlbt van President der Verenig de Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedigen." Voor de plechtigheid een aan vang nam, bad de President in de Episcopale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld van zijn echtge note, zijn dochter Margaret, en intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autori teiten. De President was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebben gelegd de die eed af in isident van het ;e Gerechtshof, Vervolgens praak over de ede oP aarde" ot de in verga- 2 leden van het congres, het hooggerechtshof, het kabinet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed President Truman langs Pennsylvanië Avenue in de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehou den. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende President toe, teen hij, vergezeld door vice-Pre- sident William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtui gen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar doch ter Margaret volgden de Presi dent in een andere open auto. talen en in Zeeland heeft men bovendien het nadeel van hei tijdverlies- Voorts bepleit spr. verbetering van de haven van BreSkens of aanleg van een binnenhaven- De heer Van Dis (S. G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan dë moordende concurrentie van de Spoorwegen. Hij bepleitte bekendmaking der tarieven en vroeg bijzondere aan dacht voor de belangen van de binnenvaart. Voorts vroeg hij eer biediging van de Zo?'dag. De heer Haken (C.P.N.) was bevreesd;, dat de ondernemers niets voor industrialisatie zullen voelen als er geen transportge- legen zijn. Er moet naar zijn mening meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar worden gesteld. Is het geen schandaal zo vroeg spre ker dat er millioenen worden uitgegeven voor straaljagers en dat er geen geld is voor een tun nel bij Velzen. De heer Ecgelbertink (K.V.P.) 'betreurde de gang van zaken bij de landwinning, weLke hij nood zakelijk achtte met het oog op de voedselvoorziening, en het verlo ren gaan van cultuurgrond wegens aanleg van wegen en vliegvelden. De inpoldering moet zijn inziens versneld worden? Zijns inziens heerst er in Zeeland terecht ont stemming over wederinvoering van het veerrecht op de Wester Schelde. iDe heer Posthumus (Arbeid) vond uitstel van wederinstelling van een wegen- en verkeersfonds juist. Ten aanzien va® het beurt- vaartbedrij'f vroeg spreker, of de situatie niet langzamerhand zo wordt, dat de Overheid moet in grijpen. De toestand voor de wil de vaart is niet onbevredigend, al blijven er wensen. Teruggang tot de vrije concur rentie zou hier fataal zijn. Om. vroeg hij verbetering der spoor wegverbinding van Vlissingen met de rest van het land. Naar zijn oordeel moet het passagiersvervoer Vlissingen— Breskens vrij zijn. De heer Stapelkamp (A.R.)„het personeelsvraagstuk bij spoor- en tramwegen en het autoverkeer be sprekende, pleitte o.a. voor meer vrije Zondagen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, uitte zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop men hem als pasgeboren Minister heeft willen ontvangen. Na even te zijn ingegaan op de wet autovervoer personen, ba- lichtte hij nader de reorganisatie van het Departement met name ten aanzien van de verkeerssec- tor. Te half vijf brak de Minister zijn rede af, om deze in een vol gende vergadering te vervolgen. De vergadering is daarop ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1