IV b F JURRM J.L K. W. E. of KUHN of PEORIGE houdt deze avond vrij!! Wollen Breigaren Kantoorbsóieiii Er is een mooie ke 25 Kleine Adverted Wollen Stoffen, Japonnen i Wollen Dieux Pièces, dive Damesrokken, zwart en gr: Geruite Rokken met Bolen Dames Regenmantels, matt Heren Regenjassen en Jon£ Damesmantels, maten 48-4 Damesblouses, grijs en ble Kindermantels vanaf flO Regenkapjes vanaf f 6J50 A Er ZIti Gaat daarom naar: r\E BLOFOWRftftK \jm |0ER LIEFDE UIT DE PROVINCIE Laat deze kans U niet ontgaan 2 vliegen in één klap te slaan GRIEP! NOORDSTRAAT 83 „DE KLEINE WINST" TERNEUZEN MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N00RDSTR.58-60-TERNEUZEN-TELEF.209I De Vereniging van Bietenagenten (V. B. A.) m aan de Bietenverbouwers voor de CENTRJ SUiKERMAATSCHAPPIJ (SUIKERFABR SAS VAN GENT) bekend, dat op aanvraag volgende soorten bietenzaad verstrekt zullen wo naar keuze van de landbouwers De landbouwers worden beleefd verzocht de langde soort spoedig aan hunne agenten op te gt Het Bestuur der V. B. A., JAC. SCHEELE P.Jzn., Voorz J. M. OGGEL, Secretaris. 12 Januari 1949. januofi Rondom fCenang CcopclJ Publicatie brief inzake situatie Koning Leopold tijdens tweede wereldoorlog Verklaring voormalig secretaris van Benes Scandinavië en 't Atlantische bondgenootschaps-verdrag L, i nLrvvjL. a Het onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" besteld op de tentoonstel ling „De Nederl- Vrouw', te Den Haag, kan tot 22 Januari op de ingeleverde kaarten afgehaald worden- Fa- SCHELLINKHOUT gevraagd, vlot kunr typen, 1825 jaar- Br met opgave van ver] salaris onder No. 171 reau,van dit blad. Van 15 regels 60 iedere regel meer 12 Brieven aan het B van dit; Blad 10 cent (Maximaal 8 regels.) Verloren: j.l- Donderd Terneuzen, 'n Textiel! Tegen beloning terug zorgen bij Mej- T- KER, Bontepolder 1 Sluiskil- Een belanuri E P en- L loJra rm d; zo In Mei 1940 I Ben tglejjpfam van Churchill, waarm 1< ze ha de Duitse Inval \an ME 1940 Koning Leopold van Belgiffdiingend uitnodigt met zijn gezin Snaar Engeland te komen, heeft de Koning nooit bereikt, al dus meldt het Belgische R. K. blad „La Libre Beigique." Van dit telegram wordt mel- ciirg gemaakt in een 40 bladzijden tellende brief, die, volgens dit blad 12 Juni 1940 door wijlen Ad miraal Lord Keyes. toenmaals Brits verbindingsofficier bij de Belgische Generale Staf, werd ge zonden aan Lord Gort, voormalig bevelhebber van de Britse expe ditionaire macht. De brief, waarvan het blad thans een Franse vertaling geeft, werd tot nog toe „geheim gehou den," aldus het blad. Churchill had Admiraal Keyes verzocht alles te doen, wat in zijn vermogen lag, om Koning Leo pold te overreden naar Engeland te komen doch Admiraal Keyes ontving het telegram niet, vóór dat hij zelf reeds enkele dagen in Engeland terug was. „Toen ik de Minister-President en het Kabinet onmiddellijk na mir'm terugkeer te Londen ont moette, was ér geen sprake van, dat Koning Leopold gelaakt werd, de wapens te hebben neergelegd," aldus schreef Admiraal Keyes. „Hoe kan men hem laken, daar het laatste telegram van de Mi nister-President, dat Koning Leo pold 36 uur, vóórdat hij een be sluit nam, had moeten bereiken, duidelijk vaststelde, dat wij op het punt stonden, de Belgen in de steek te laten! Koning Leopold gaf zijn leger bevel de linie aan de Leye tot de Saatste man te verdedigen. De artillerie had orders gekregen bij het geschut te bLijven, totdat de munitie op was of totdat hun ge schut tot ziwijigen was gebracht Er kan geen twijfel aan bestaan, dat van het ogenblik af, dat het duidelijk werd, dat de Britse ex peditionaire macht niet van plan was het Belgische leger te hulp te komen, dit laatste de moed verloor. Het schijnt mij afkeurenswaar dig oneerlijk, alle schuld op de Belgen te schuiven en te trachten hun Koning tot een zondebok voor de Fransen en Engelsen te ma ken," aldus Keyes in dit schrij ven. Volgens het blad had Admiraal Keyes, wiens contact met België dateerde van de eerste wereld oorlog, toenhij de beroemde aan val leidde op het havenhoofd te Zeébrugge op Sint Jorisdag 1918, aan Lord Gort geschreven In de hooip, dat deze brief van nut zou kunnen zijn bij het opstellen van een rapport over de gebeurtenis sen In de tweede helft van Mei 1&40. 26 Mei stelde Koning Leopold voor, dat de Britse expeditionaire macht een tegenaanval zou ver richten tussen de Scheldemond en de Leije. Het voorstel werd bij verschillende gelegenheden aan Lord Gort doorgegeven, doch geen antwoo'rd werd ontvangen. In een telefoongesprek met Churchill toonde Admiraal Keyes zich „verbaasd," toen hij vernam, dat de Engelsen dit plan hadden verworpen, en was eveneens „ver baasd," dat Lord Gort hem of Koning Leopold niet van dit be sluit in kennis had gesteld. Volgens het blad, dat fotocopie- en van de eerste en laatste alinea van deze brief afdrukt, schreef Keyes aan Gort, dat Koning Leo pold sinds 20 Mei 1940 de Britse Regering had meegedeeld, dat hij genoodzaakt zou zijn te capitule ren, indien de verbinding tussen de Britse en Belgische legers af gesneden werd. door J. S- FLETCHER 75) „Wanneer d% wereld al de fei ten keilt, zal de verantwoorde lijkheid voor het lijden, dat uw leger moest doorstaan, en voor de nederlaag van het Belgische leger zeker op .andere schouders gelegd worden dan op die van Koning Leopold," aldus Keyes ln zijn brief aan Gort. Het blad publiceert eveneens een fotocopie van een telegram dat op 20* Mei door admiraal Keyes aan Churchill gezonden zou zijn, met de volgende inhoud: „Mijns inziens komen de aan de Britse expeditionaire macht ge geven orders van het opperbevel neer op een verbreken van de verbinding met het Belgische leger en op een verleggen van de strijd naar het Zuid-Westen. In dat ga val zullen de Duitsers snel een wig drijven ten Noorden van de Britse expeditionaire macht. Bovendien wordt de Zuidelijke vleugel thans bedreigd door een tankaanval. De Britse expeditio naire macht is zeer vermoeid. Daar de wegen overstroomd zijn van vluchtelingen, worden troe penbewegingen zeer bemoeilijkt en ik maak daaruit op, dat elke hergroepering van Britse divisies naar het Zuid-Westen van het gebied van Rrjssel, slechts zeer langzaam uitgevoerd kan wor den. Ik keer thans naar Brugge terug en ben niet van plan de Belgen mee te delen, dat de Brit se expeditionaire macht voorne mens is hen reeds in de steek te laten." zich hebben uitgelaten over gene ralissimus Stalin in een schrijven van Augustus 1948 aan Edward Taborsky, zijn voormalige secre taris en gewezen gezant van Tsjecho-Slowakije te Stockholm, die bondag te New York ia aan gekomen. Taborsky las op een persconferentie bij zijn aankomst deze brief voor, waarin Benes nog zou hebben geschreven': „Ik meende, dat Gottwald althans geen leugenaar w#.s, maar ik be merk dat zij allen zonder uitzon dering leugenaars zijn". „Mijn grootste vergissing be stond er in, dat ik tot het laatst1 ogenblik weigerde te geloven, dat Stalin zowel in 1935 als later cy nisch heeft gelogen" aldus zou Benes, de voormalige president der Tsjecho-Slowaakse republiek Men verwacht dat de Scandina vische landen tijdens een reeks besprekingen, welke gisteren door de Deense parlementaire commis sie voor buitenlandse zaken zijn aangevangen, zullen kiezen tus sen het vormen van een regionaal militair verbond en een aanslui ting bij het Atlantisch bondge nootschapsverdrag.. De commissie zal rapporten bespreken, welke door Deense militaire deskundigen gisteren en vandaag over de besprekingen, welke tijdens het afgelopen week einde met Noorse en Zweedse militaire experts werden gevoerd zijn uitgebrachtl Het komende weekeinde zul len de ministers-presidenten en ministers van landsverdediging van Noorwegen, Zweden en De nemarken, opmieuw te Kopenha gen bijeenkomen; deze bijeen komst volgt op die, welke in de afgelopen week, onder de meest strikte geheimhouding, te Karl stad, in Zweden, werd gehouden. Een nieuwe bijeenkomst zal op 29 en 30 Januari a.s. te Oslo wor den gehouden. In welingelichte kringen te Ko penhagen wordt gezegd dat het verwondering zou wekken, indien de Scandinavische landen hun keus niet zouden laten vallen op een „wederzijds" regionaal ver drag, dat geen verplichtingen in het Westen of in het Oosten met zich zou brengen, doch waarbij „goede relaties" met de Weste lijke mogendheden' zouden worden onderhouden. TERNEUZEN. Bedrijfsongeval. Gisterenmiddag te ongeveer half twee geraakte de voorman Jac. W. van der Hooft, werkzaam bij de N V. „De Hoop", bij het los sen van een schip met cement na bij de Trambrug, bekneld tussen een kraan en het schip. Dokter Van Breda Vriesman, die de eerste hulp verleende, con stateerde een beklkemfractuur en liet Van der Hooft ogenblikkelijk naar het ziekenhuis vervoeren. Op Geslaagd. 14 October 1948 slaagden Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) Zoals zoveel andere mensen die op een dergelijk avontuur uitgaan had Styler er geen duidelijk denk beeld van wat hij van plan was te doen. Maar hij was iemand, die aan geluk geloofde: hij was er zeker van, dat hij wel iets zou ontdekken, dat hem van nut of voordeel zou zijn. Om te begin nen kroop hij als een worm me vrouw Renter's stille tuin in eh van uit het struikgewas, dat juist stond waar hij het nodig had, keek hij naar het huis. Op de boven- en benedenverdieping wa ren verlichte ramen, maar daar alle blinden waren neergelaten. voor het Pontpractijk-diploma ma- chineschrijven te Dordrecht: de lieer J.«Vermaire te Terneuzen en mej. R. Vroegop te Terneuzen; terwijl op 20 October 1948 te 's Gravenhage voor 'het examen kantoorstenograaf 2e klas slaag den mevr. M. Mierasvan Els te Axel en mej. A. Winkels te Nieuw-Namen. Op 2 'December slaagden te Ter neuzen voor machineschrijven praktijlkdiploma de dames S. Phi- lippo en T. de Waal beiden te Terneuzen en. F. de Putter en J. Verlinde te Zaamslag. Voor het snelheidsdiploma slaagde mej. S. Adijaansens te Walsoorden. Automonteür of electro- monteur? In ons nimmer van j.l. Zaterdag verwezen wij naar de advertentie voor de opleiding voor de „Bovag" en -„Ver" examens aan de Am bachtsschool alhier. De betreffen de advertentie werd echter in ons nummer van Maandag j.l. ge zag Styler al spoedig, dat hij wei nig gelegenheid zou hebben oih naar binnen te gluren. Dat was een teleurstelling, want hij wilde de metgezel van mevrouiw Renton van dichtbij zien. En toen hij bedacht, wat hij verder zou doen, ging juist de hall-deur open en in het licht, <lat daar uit straalde, zag hij me vrouw Renton en de man, die met haar in de auto had gezeten, naar buiten komen en haastig een zijpad aflopen. Het volgende ogen- j'diik boorde Styleir het tuinhek dichtvallen; daarna voetstappen op de grintweg. En een minuut later had hg zijn schoenen uitge daan, sloop hij het struikgewas uit en volgde die voetstappen op een veilige afstand. De twee mensen vóór hem gin gen de heuvel op, de laan in naar de bossen rondom het park en de weilanden van Lynne Court. Styler meende, dat mevrouw Renton en haar metgezel daarheen gingen; maar wdar zij ook naar toe wilden, hij zou zp nir(' ";t h-t oog verliezen. Vóór hg echter tijd had verdere veronderstellingen te maken, sloegen zij een bospad ln plaatst, waarnaar wjj belangheb benden voor deelname aan deze cursussen verwijzen. Fotowedstrijd. De Amateur Fotografen Ver eniging ,,'t Kiekkasrje" organi seerde een fotowedstrijd „Vrije Onderwerpen". Alhoewel niet al haar leden aan het Inzenden van foto's toekwam, was het toch verheugend, dat een collectie bij elkaar werd gebracht. De beoor deling der foto's geschiedde door bevoegde leden van de Bond van Ned. Amateur Fotografen Ver enigingen en leverde met een mooie Scbeldeopname bij vallende avond de eerste plaats op aan de heer L. Hamelink De tweede en derde plaatse respectievelijk met een avondopname van de feest verlichting te. Rotterdam en een stilleven, waren voor de secretaris der vereniging. Deze eerste wed strijd zal, naar het zich laat aan zien, wel door meerdere gevolgd worden. HOEK. Uitvoering Jongensclub „Jonge Kracht". Zaterdagavond hield de jon gensclub „Jonge Kracht" haar jaarlijkse uitvoering op de Gem. Gehoorzaal met medewerking van de meisjesclub van het Boe- rengat. De zaal was tot de laatste plaats gevuld, toen de heer J. Vergouwe deze avond opende. In zgn openingswoord merkte deze o.a. op, dat men hier van avond het z.ig. „tweede gedeelte" te zien kreeg van de avonden waarop de jongensclub vergadert, n.l. zang, muziek en spel. gingen recht af op het stille landhuisje, Waarin de heer Sa muel Pegge woonde. Stylers hart sprong op in zijn borst. Dit ging goed, dacht hij vrolijk, dat wordt een werkelijk avontuur. Samüel Pegge, alias Septimus Philcox opzoeken, laat in de avond en in het geheim., prachtig! Als hij nu een geest kon worden, een van die wezens waar je wel eens van leest en ongezien in dat huis kon komen om te luisteren wat ze te vertellen had den zou dat inderdaad een reus achtig vbordeel zgn. Maar daar Styler geen geest was, kon hij dit mooie plan niet uitvoeren. 'Styler was vpldoende hekend met de huiselijke omstandig heden -yan de heer Pegige om te weten, dat de goede man alleen woonde. Zijn huishouden werd gedaan door een vrouw uit het dorp, die om tien uur kwam en om vijf uur wegging; dientenge volge vergingen de avonden van de heer Pegige in eenzaamheid. Daarom zou Styler weffiicr cievar loprn als hij om het huis wan delde. En toen hij mevrouw Ren ton en naar metgpzel hoorde bin- 11 j. ii i ini l VJc- o Eerst werd opgevoerd het to neelstuk „Een echt avontuur" De aanwezigen volgden met span ning de belevenissen van de jonge kampeerders en ook de nu vol gende nummertjes zang werden met aandacht gevolgd. De voor dracht „De scharensliep" maakte de lachspieren loa Na de pan tomime „De electrische slaap stoel" was er pauze, waarin de heer Scheele meedeelde, dat er een verloting zooj zijn, waarvoor een paar mooie prijizen beschikbaar waren gesteld. De loten werden vlot verkocht en de prijswinnaars konden hun hart ophalen aan de taart of tulband. Na de pauze zongen Gilles Zeger en Jó de Blaeg weer een nummertje; een voordracht was het vervolg van het programma en twee toneel stukken, n.l. „Moeder" en „Jan pak an" maakten de avond vol. Was het toneelspel .jMoeder" een ernstig stuik, bij „Jan pak art" vierde die humor hoogtij, De aanwezigen waardeerden deze humor zeer, getuige het daverend gelach, dat iedere keer klonk als „Jan pak an" voor de zoveelste maal een goeie zet deed. Het is al met al een prettige avörjd ge worden die deze jongens in elkaar hadden gezet en ook de leiders hadden eer van hun wenk. 'Het was reeds laat in de avond toen het slotwoord was gespro ken en allen voldaan huiswaarts keerden. SLUISKIL. R. K. Thuisfront. Nadat Zaterdag eerst de jeugd had genoten van de filmmiddag in het Parochiehuis en geschaterd coj de dolle kluchten, waaronder één van Charlie Chaplin, werd 's avonds een voorstelling ge geven voor de ouderen. De waar nemend voorzitter, de heer Mat- theeuws dankte voor de getoonde belangstelling door in grote getale op te komen en wilde verder de hoofdfilm voor zichzelf laten spreken. Daarna begon het film- bureau Brefil, Breda, met de vertoning der films. Het eerste gedeelte begon met een circus film, opgenomen in een wereld circus, waarna de kluchten „De admiraal" en „De auto-finale" door de verschillende oer-komi- sche scènes uitbundige vrolijkheid veroorzaakten. Na de pauze volgde de hoofd film „Door duisternis tot licht", een speciaal voor het Thuisfront bewerkte Indië-film opgebouwd uit door de Duitsers en Japanners achtergelaten opnamen, waarbij ook de Geallieerden hun bijdrage hebben geleverd. Zo zien wij treffende beelden van de zo tra gische slag in de Java-zee, de tekenen van het keren der kansen voor de Japanners, toen de lan ding plaats had bij Hollandia, de aankomst van de eersta Neder landse militairen op Java, enz. Het geheel geeft een duidelijk beeld van het prachtige werk, waarvoor onze jongens naar In- dië zijn gezonden: het opheffen van de toestand van verwardheid, het steunen van de zo zwaar be proefde inlandse 'bevolking. Ge durende het vertonen van deze ibeelden werden gesproken brie ven ten gehore gebracht van een jongen in Indië aan diens moeder en haar antwoord, hetgeen hij me nigeen ontroering verwekte. Aan het slot werd staande het Wil helmus aangehoord. De heer Mattheeuws dankte de aanwezigen voor hun medeleven en voegde zijn aanbeveling aan die van vice-Admiraal b. d. Door man, Directeur van het Katho liek Thuisfront ,die schriftelijk een aansporing uitsprak om de krachten niet in ondoelmatige daden te versnipperen, doch in overleg met de plaatselijke afde ling onze militairen te helpen. De opkomst was zeer bevredi gend en het bestuur, dat com pleet aanwezig was, kan dank baar zijn voor het slagen, wat zijn afdeling betreft, van- de Film- actie, die in het seizoen 1948 1949 wordt gehouden. menigaan, liet hij zijn schoenen onder een hulstboom in de laan staan, sloop de tuin in van boom tot boom en van struik tot struik en kroop eindelijk op de waranda om voorzichtig door het raam te kijlken in de enige kiamer waai licht op was. Er was alleen een vitragegor dijn voor dat raam en dat was slechts half toegeschoven. Styler die er in de schaduw van de nis bleef staan, kon duidelijk en on gemerkt de kamer en de inzit tenden zien. De heer Pegige scheen een rustige avond te heb ben genoten, tot zgn bezoekers hem kwamen storen. Er was een helder vuur in de haard, een ge makkelijke stoel stond er bij en op tafel miflden in de kamer stonden een karaf. een syphon en een tabakspot. Op de tafel lag ook een stapel tijdschriften en couranten en een roman in een gele omslag, die de heer Pegge blijkbaar had neergegooid open, met de bladzijden op tafel, toen er geklapt werd. De drie mensen in de kamer waren reeds in gesprek toen Sty ler hen zag. -uj-evrouw i ten ton Gisteren ging de tweede week in van het onderzoek, dat door het Britse Ministerie van Burger luchtvaart naar de ramp van de „Nijmegen" te Tarbolton, in de nabijheid van de luchthaven Prestwick in Schotland, wordt ingesteld. In de afgelopen week zijn 34 van de 79 ingeschreven getuigen voor Mr. Thomas Pringlee Mac- Donald, president van hét hof van onderzoek, verschenen, om getuigenis af te leggen. Bij het begin gisteren, deelde H. S. Wtilson, vertegenwoordiger van het Britse Ministerie van Burgerluchtvaart, mede, dat hij getuigenis zou laten afleggen om trent de genomen maatregelen op medisch gebied voor de slachtof fers van de ramp en de pogingen, welke waren gedaan, om hen te redden. Daarna vervolgde John Alexan der Mc Donald, kapitein bij de R.A.F., en commandant vam de luchthaven Prestwick, zijn getui genis van Vrijdag j.l. Kapitein McDonald verklaarde dat in de voorschriften voor vliegers", welke van kracht wa ren, toen het ongeluk plaats vond is vastgelegd, dat „aan een vlieg tuig nieit zal worden geweigerd te landen, alleen op grond van slechte weersomstandigheden, ter wijl evenmin aan een toestel de vergunning zal worden geweigerd indien het in grote nood verkeert en dit ongeacht de staat van de luchthaven en de op het vlieg veld aanwezige faciliteiten". Ook vestigde hij de aandacht op een paragraaf, waarin wordt verklaard: „Onder deze omstan digheden is de persoon, die het bevel voert over het vliegveld, in de eerste plaas verantwoordelijk voor de veiligheid van dit vlieg tuig, zodat hij degene is die ge woonlijk besluit of hij al dan niet een veilige landing op een be paald vliegveld kan uitvoeren". H. R. Leslie, vertegenwoordi gend het Ministerie van Burger luchtvaart, refereerde aan een vroegere verklaring, dat op een 'kaart bij een heuvel in de buurt van het vliegveld 45 voet als hoogte had aangegeven gestaan, wat in werkelijkheid 450 voet moest zijn. Hij stelde kapitein McDonald vragen omltrent een kaart, welke in de route-voorBoh- tingskamer van het vliegveld ter beschikking was. Kapiteir McDonald zeide, dat de hoogten op deze kaait waren aangegeven door een er omheen, getrokken lijn en dat er op deze kaart in het geheel geen bepaalde plaats met een hoogte va» 450 voet stond aangegeven. „Dus wanneer er al bij de K.L.M. 45 voet stond inplaats van 450, kwamen er op deze bepaalde kaart geen dergelijke gegevens voor", vroeg Leslie. Kapitein McDonald antwoordde: „Neen". SMOKKEL VAN GOUDEN UURWERKEN. Toen de douanebeambten van de bootlijn OostendeDover Vrij dag j 1. een auto met Nederland se nummerplaat, die voor insche ping gereed stond, aan een scherp onderzoek onderwierpen, ontdek ten zij in de dubbele bodem van een 'benzinereservoir een groot aantal gouden uurwerken ter waarde van enkele millioenen francs. De chauffeur, een Nederlander, verklaarde van deze zaak niets af te weten. De Belgische recher che brengt deze smokkel van gou den uurwerken in verband met een diefstal, die enige tijd geleden in Zwitserland is geschied. Met een ,MIJNFLARDTJH" (cachet) spoedig weer opge knapt. Doos 30 ct. (Ingez. Med.) zat in de gemakkelijke stoel, die de heer Pegge juist hadi verlaten; haar metgezel zat in een andere aan de tafel. De heer Pegge stond met een korte pijp in de hand op het haardkleedje, tussen hen in. Hij luisterde met grote- aandacht naar hetgeen de ander zei en Styler verwenste de bou wer van dat landhuisje omdat hjj het zo solide had gebouwd. Hoe wel hij een goed half uur wachtte en keek, hoorde en zag hij niets bijzonders. De drie schenen iets te bespreken, iets van ernstige aard, te oordelen naar hun hou ding. Zij schenen op goede voet met elkaar te staan; de oude heer nam de gastvrijheid van Pegge aan, accepteerde een whisky- soca uit zijn handen en stak een sigaar op uit een kistje, dat de heer Pegge van een plank boven het vuur haalde. Zij schenen in derdaad goede vrienden met hem te zijn en weer had Styler zijn woede graag willen koelen op de bouwer van het huisje. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2