u ig van het vrije vervoer over ster-Schelde gevraagd MAN ID Van het strijdtoneel in China Het na-oorlogse militaire programma van België Het Palestijnse vraagstuk DINSDAG 18 JANUARI 1949. I mm 1 tér adv Amerikaanse marine ontruimt Tsingtao Tsjiang Kai-Sjek bezocht graf van Soen Yat-sen Bezoek van Montgemery aan Nederland Het Amer. voorstel Inzake Indonesië .k Winter-manoeuvres in'Amer zone van Duitsland Devaliiaiie vaa de Argentijnse peso? De Belgische gasleveranties aan Frankrijk Boodschap van Truman aan Ben Goerion? De onlusten in Durban DE PALESTIJNSE ZAAK Brief van de Republiek aan de Vïi igheidsraad] Indonesië in de Veiligheidsraad OCUMENT e Delegatie ligheidsraad Engeland Frankering by Abonnement: Terneuzen f WEERS VERW ACHTIN G medegedeeld door hetK.N.MI. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Veel wind. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Langs de Waddenkust tijdelijk storm achtige, elders tijdelijk krach tige of harde wind uit Weste lijke Richtingen, Weinig veran dering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW fls: minimum ie 1,50. ertentie* 4e Jaargang No- 1017 c.vertentl Tnzendinj tot des n Rubriek küadv^enti®»: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Bind 10 cent meer. Verschijnt dageiyks Drukkery N.V, Firma P. J- van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- iDe corresjpondent te Tsingtao van het Chinese dagblad „Shun Pao" meldde gisteren aan zijn blad, dat verreweg, het grootste gedeelte van de te Tsingtao ge legerde manschappen der Ameri kaanse marine Zondag uit deze aan de Zuid-Oostkust van het schiereiland Sjantoeng gelegen Amerikaanse marine-basis is teruggetrokken; ook de in de ha ven van Tsingtao liggende oor- lcgs- en transportschepen zijn vertrokken. Volgens de correspondent is slechts „een handvol." mariniers aan wal gebleven, teneinde de eigendommen en uitrusting van de Amerikaanse vloot te Tsingtao te beschermen. Enige dagen ge leden is door de „Shun Pao" ge meld, dat voorbereidingen werden getroffen om het onder Ameri kaanse leiding staande Chinese kamp te Tsingtao voor de oplei ding, van marine-personeel, in Zuidelijke richting te verplaatsen. Nader wordt nog gemeld, dat de Amerikaanse oorlogsschepen en transportschepen voorlopig nog in de haven zouden blijven, ook zal een plaatselijke staf dienst blijven doen in de inrichtingen der Amerikaanse marine te Tsingtao, alhoewel dit personeel reeds enige tijd geleden een ont slag-uitkering ontving. Verder wordt nog gemeld, dat de Chinese regering opdracht heeft gegeven alle Chinese mili taire voorraden, tot een hoeveel heid van 110.000 ton, binnen een maand tijds uit Tsingtao weg te voeren. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek heeft Zondag een myste rieuze plechtigheid bijgewoond in het Soon Y'at Sen-mausoleum te Nanking. Er waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen het gebied rondom het mausoleum was afgezet en militaire politie en gendarmes stonden opgesteld Naar Reuter's correspondent te Den Haag verneemt, zijn poli tieke waarnemers daar van me ning, dat de bijdrage van Neder land aan de verdediging van West-Europa bespraken werd tij dens de conferentie, die Maar schalk Montgomery, de voorzitter van de opperbevelhebbers van West-Europa gedurende het-week end met de Nederlandse Ministers en militaire leiders heeft gehou den. Men verwacht een grote stap voorwaarts bij het tot oplossing brengen van de punten, die onbe slist waren gebleven tijdens Mont gomery's bezoek aan Nederland in November vorig jaar toen de besprekingen grotendeels een voorbereidend karakter hadden. Een der moeilijkste kwesties, waarover beslist moet worden vormen de financiën. Men gelooft, dat Nederland met een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en belangrijke uiti us- tingstukken, die op een soort leen- en paehtbasis doo. Amerika- zouden wc/den verstrekt in een verdeddgdngssohema van West- Europa gewicht In de schaal kan leggen. De Nederlandse strijdkrachten in Indonesië bedragen in totaal 85.000 man land-, zee- en lucht strijdkrachten, aangevuld door ongeveer 34.000 man geregelde troepen van het K.NÏ.L., van wie ongeveer 60 Indonesiërs zijn. Momenteel zijn er slechts 3 ba taljons geoefende geregelde troe pen in Nederland, tezamen met ongeveer 25.000 man recruten, die jaarlijks voor oefening wor den opgeroepen. Men hoopt dit jaar tenminste 40.000 man Nederlandse troepen uit Indonesië terug te trekken, die Wnnen 18 maanden door nog JOOOO man zouden worden ge volgd. Wanneer men de grote bevol kingstoename in Nederland in aanmerking neemt, zou Neder land veel grotere lichtingen voor de militaire dienst kunnen oproe pen, doch militaire deskundigen achten dit geen oplossing en de Nederlandse regering is van me ning, dat de Nederlandse indu strie niet ten volle hersteld kan worden, indien meer arbeidspoten tieel door de militaire dienst wordt onttrokken. weer eens zal worden bedreigd door massawerkloosheid, heeft de Begerig besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking kannen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van «en conjunctunromslag voelbaar «ouden worden. In verband daarmede is over gegaan tot instelling van een interdepartementale commissie *oor de werkgelegenheid, waarin 61,6 Ministeries zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal umtrent voorgenomen maatrege- 11 regelmatig overleg plegen ®t Stichting van de Arbeid, j. voorzitter is aangewezen Mr. 5n A. van Rhijn, secretaris R^-fraal van het Ministerie van Zaken. Langs de route van het huis van de Generalissimus naar het mau soleum. Dit ligt buiten de stads muren tegen een berghelling. Bij de ingang van het mausoleum stonden pantserwagens, tanks en soldaten opgesteld toen Tsjiang arriveerde. Nadat de Generalissimus drie buigingen had gemaakt voor de graftombe van Soen-Yat-Sen, de stichter van de Chinese republiek, richtte hij het woord tot de sol daten van het garnizoen. Wat hy zei was niet te horen. Het offi ciële Chinese persbureau bericht te, dat Tsjiang's woorden „niet voor publicatie" waren. De plechtigheid heeft het ge rucht doen ontstaan, dat de pre sident voor het laatst in het open baar is verschenen. Waarnemers vragen zich af, of het een af scheidsbezoek was. Officieel werd de plechtigheid, die slechts enkele uren van te voren was Aangekondigd, een mi litaire parade genoemd. Zondagavond zou de president politieke leiders ontvanger op een officieel diner. Een officiële Nederlandse zegs man te Lake Success kenschetste het plan, door de Verenigde Sta ten ingediend bij de Veiligheids raad voor de instelling der sou- vereine Verenigde Staten van In donesië per 1 April 1950, als „een inmenging zonder weerga". Be doelde zegsman deelde nog lUede, dat het Amerikaanse plan, dat op 14 Januari was rondgezonden on der de leden van de Veiligheids raad, thans te 's Gravenhage en te Batavia wordt bestudeerd, doch voor de Nederlandse regering vol komen onaanvaardbaar is. Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Veilig heidsraad izeide gisteren, dat een hernieuwde eis tot vrijlating van de Republikeinse leiders kan wor den verwacht in de vergadering van de Veiligheidsraad, die Maan dagmiddag begon. Eenheden van de eerste Ameri kaanse infanterie divisie en van de militaire politie te velde, in liet geheel 16.000 soldaten en officie ren, begonnen gisteren de win ter-manoeuvres in het Westen der Amerikaanse zone. Volgens een Amerikaans mili tair woordvoerder, hebben deze manoeuvres ten doel het uithou dingsvermogen van deze eenheden in het winterklimaat op de proef te stellen en tevens zich de les van de veldtocht in de Ardennen ten nutte te maken. De krijgsverrichtingen zullen bestaan uit 3 fasen: Tijdens de eerste fase moeten de troepen der eerste Amerikaanse infante rie-divisie en de militaire politie te velde, een bewoging naar het Westen uitvoeren fin zich concen treren aan de rechteroever van de Rijn, tussen Wiesbaden en Mannheim. Volgens het plan der manoeuvres moet deze beweging het gevolg zijn van „grensinciden ten uitgelokt door een aanval lend land", dat, naar men ver onderstelt, troepen en militair materieel samentrekt, ten Westen van de Rijn, in de sector Metz N ancyLuxemburg. Tijdens de tweede fase, ver loopt de beweging in omgekeer de richting., totdat de troepen terug zijn op hun basis van ver trek. De derde fase omvat verbdn- dings- en overseiningsoefeningen. De militaire woordvoerder heeft eraan herinnerd dat het betrok ken deel der bevolking reeds was gewaarschuwd', dat dergelijke oefeningen zullen plaatsvinden, waaraan geen politieke betekenis moet worden gehecht. Volgens de „Financial Times" van gisteren schijnt er thans wei nig twijfel aan te bestaan, dat de Argentijnse autoriteiten een devaluatie van de Peso overwe gen, teneinde de voortdurend af nemende buitenlandse handel van het plan te stimuleren. Het iblad merkt op, dat het niet langer mogelijk is het feit verborgen te houden, dat Argentinië zich in ernstige economische moeilijk heden bevindt. De Belgische regering heeft bij monde van luitenant-generaal Baele, de chef van de generale staf, bekend gemaakt in hoeverre België het na-oorlogse militaire programma heeft kunnen verwe zenlijken. Na vastgesteld te hebben, dat in de hedendaagse strategie het begrip „grensverdediging" heeft mtoeten plaats maken voor een „verdediging van grondgebieden", omschreef de Belgische chef staf nader de eisen, welke een derge lijke verdediging stelt. Het gehele land, met inbegrip van de zeeha vens wordt in een moderne oor log van het eerste ogenblik af bedreigd. Het klassieke schema van een leger, dat gemobiliseerd vvordit en daarna naar de bedreig de grens oprukt, valt weg. Be Belgische gemengde militaire commissie heeft daarom 'n nieuw type strijdmacht, voorgesteld, be staande uit twee elementen: een mobiel strijdcorps, dat opgesteld wordt in de meest bedreigde streèk, doch vlug verplaatst kan worden, wanneer elders gevaar dreigt; verder verschillende dek kingstroepen, welke over het ge hele gror.dgeb'ed verspreid liggen eoi o.m. tot taak hebben op te treden tegen parachutisten. Strijdcorps en dakkingstroepen moeten kunnen steunen op een basis, die offensieve ei® defen sieve operaties mogelijk maakt, en die deze eenheden op kan van gen bij een tijdelijke belangrijke teereni'lag. Deze basis meent rrn gevonden te hebben in de Belgi sche Congo. Generaal Baele ver klaarde, dat deze Belgische op vatting van de landsverdediging zich van haar ontstaan af steeds fericht heeft naar de geest van et verdrag van Brussel. iDe landmacht werd overeen komstig de bovenvermelde prin cipes gereorganiseerd en zal voortaan bestaan uit een ge vechtscorps van drie divisies, een brigade parachutisten, dekkings troepen, leger- en basistroepen en een Afrikaanse basis. Het Belgische strijdcorps is zo danig ingericht, dat het zonder grote moeite kan worden opge nomen in het geheel van de Ge allieerde strijdkrachten. Het pla voor een Afrikaanse basis vormt nog steeds een onderwerp van studie. Dit jaar hoopt men er met gereed te komen. De Belgische legerleiding wil in 1949 de navolgende projecten uit voeren: de herbewapening, de re organisatie van reserve-eenheden, en de werving en reorganisatie van'het reservekader. Dit jaar zullen ook weer herhalingsoefe ningen gehouden' worden. Deze plannen noemde generaal Baele slechts het begin van een langdurige krachtsinspanning. Deze inspanningen zullen naar zijn oordeel niet nutteloos zijn omdat België zich geplaatst heeft in een Geallieerd en volkomen sa menhangend geheel. Op het Belgische ministerie van Coördinatie verklaart men, dat het bericht, als zou de gas levering aan Frankrijk worden stopgezet, onjuist is. Wel wordt bevestigd, dat de Belgische gas productie in het gedrang is ge bracht door de moeilijkheden, die België bij de cokesuitvoer onder vindt. Naar men mededeelt is het niet onmogelijk, dat de Belgische regering bij een sterke tempera- tuursdaling genoodzaakt zal zijn beperkende maatregelen te tref fen, zowel wat de gasvoorziening van het binnenland als de uitvoer betreft. Het Witte Huis heeft gewei gerd commentaar te leveren op berichten, dat President Truman persoonlijk in contact is getreden met de Israëlische regering om zijn bezorgdheid te uiten over „de ernstige gevolgen, die kunnen ontstaan, indien de Israëlische regering toestaat, dat haar ver- Ongeveer 2000 man politie en militairen, gewapend met traan gas-bommen, zware machinege weren en stenguns, die tevens de beschikking hebben over pantser wagens zijn te Durban gestatio neerd, teneinde het uitbreken van nieuwe conflicten te voorkomen. 'De Zuid-Afrikaanse regering heeft de gemeentelijke autoritei ten van Durban verzekerd, dat deze manschappen gedurende on bepaalde tijd te Durban zullen blijven, teneinde de rust en orce te handhaven. Te Johannesburg werden Zon dagnacht de ruiten van een Indi sche winkel, als gevolg van een ontploffing, vernield. Vanuit een langzaam voorbijrijdende auto werd een bom naar de winkel ge worpen; er werd niémand ge wond. De regering heeft onmiddellijke hulp toegezegd aan 30.000 Indi sche vluchtelingen, die in zeven kampen, in de buitenwijken der stad gelegen, zijn ondergebracht; thans dragen de gemeentelijke autoriteiten van Durban nog zorg voor hen. Dr. Mabel Palmer, de 73-jarige vrouwelijke lector en organisa trice van de niet-Europese afde ling "van de universiteit te Natal, verklaarde dat de gevoelens van af keer jegens de Indiërs hun oor sprong vonden in economische redenen. Zij verklaarde, dat de niet- Europese gemeenschappen in Z .- Afrika gedurende geruime 'tijd minder bevoorrecht waren ge weest eri dat, terwijl de zelf door beperkende bepalingen getroffen Indiërs zich weer tegenover ds inheemse bewoner kon doen gel den en zodoende een onderdruk ker van de tweede rang 'kon wor den, de Afrikaner niemand meer vond, die hij op zijn beurt kon onderdrukken. Het te Kaapstad verschijnende regeringsgezinde dagblad „Die Burger", deed gisteren een beroep op de autoriteiten om onmiddel lijk een diepgaand onderzoek in te stellen naar deze „ongehoorde botsing tussen niet-Europese ras sen in het centrum van Durban .„Duizenden onschuldige slacht offers betalen heden met' hun levens voor de opvatting omtrent het wezen der Indiërs, zoals deze in de primitieve geest der in heemsen fieerst en die zijn oor sprong vindt in het gedrag der Indische zakenlieden" verklaart het blad. En „Die Burger" voegt hieraan toe: „Het is de taak der autori teiten, een onderzoek naar deze verschrikkelijke grief in te stel len en het is huin plicht tegenover de Indische gemeenschap, de meest volledig® medewerking tot een oplossing van dit probleem te verlangen". Het aantal te Durban gevallen doden, tengevolge van de Vrijdag j.l. begonnen wanordelijkheden, bedroeg Zondagavond 111; hier onder 'bevinden zich vijf Afrika ners, die tijdens op zichzelf staan de aanvallen, welke in afgelegen buitenwijken van Durban plaats vonden, werden gedood. Ook zijn in dit totaal de in ziekenhuizen tverleden Indiërs en injieeimisen inbegrepen. De Europeaan die Vrijdag avond j.l. door een politie-pa- trouille werd gedood, was bezig vernielde Indische winkels te plunderen; hij werd door het hoofd geschoten, toen hij poogde te ontsnappen. Door het hoofdkwartier van de politie te Durban werd Maandag ochtend gemeld, dat, zowel in de stad als in het district Durban, „alles rustig" was. Volgens schatting van het Rode Kruis verblijven neg een 25.000 bevreesde of dakloze Indiërs in de twaalf grote vluchtelingen kampen. De Indische markt is nog niet heropend. Meer dan honderd Europeanen, Indiërs en Afrikaners zijn reeds voor het gerecht verschenen in verband met de onlusten. dediging een agressief zoeken, naar meer grondgebied wordt". De Washingtonse correspondent van de „Boston Christian Science Monitor", Roscoe Drummend, had beweerd', dat Truman een per- coonlijke boodschap aan de Is raëlische premier, David Ben Goe rion, had gezonden. De perssecretaris van de Presi dent, -Charles Ross, 'verklaarde: „De ontvanger, niet de verzender kan een particuliere boodschap bekend maken". Hij weigerde zijn opmerking toe te lichten, maar men is van me ning, dat dit minstens een ge deeltelijke bevestiging betekent. Gezaghebbende diplomatieke zegslieden verzekerden zonder meer, dat de Amerikaanse rege ring in vriendschappelijke, doch krachtige taal haar uitdrukkelijke ontevredenheid over het doordrin gen van Israëlische troepen op Egyptisch grondgebied had geuit. Zij beweren, dat, hetzij Truman zelf enig initiatief had genomen of niet. hij persoonlijk instructie had gegeven aan de waarnemen de Minister van Buitenlandse Za ken, Robert Lovett, deze nota op te stellen, en dat hij de inhoud en toon van de nota had goed gekeurd. Zij voegden hieraan toe, dat dit feit alleen al bewees, dat het er verre van is, dat Engeland en de V. S. het oneens zijn ten aanzien van de houding tegenover het jongste Israëlische 'optreden. Tru man heeft daarom Donderdag ontkend, dat er spanning bestaat in de betrekkingen tussen Enge land en de V. S., aldus deze zegs lieden. Van niet-pfficiële, doch ge-, woonlijk betrouwbare zijce werd Zondagavond te Tel Aviv te ken nen gegeven dat er, buiten de be sprekingen, welke Israël thans op het eiland Rhodos ihet Egypte voert, ook andere contacten, met Arabische staten, tot stand wor den gebracht. In officiële kringen is men stil zwijgend. Van officiële zijde werd geweigerd commentaar te leve ren op berichten, inhoudende dat Zondag een ontmoeting „op hoog niveau' te Ras en Nakoera, een ten Noorden van Acre aan de Li banese grens gelegen kuststad, zou zijn gehouden. Het hoofdkwartier van de V. N. op Rhodos heeft medegedeeld, dat de betreffende overeenkomst be reikt is. Er werden echter geen bijzonderheden medegedeeld. De republikeinse delegatie bij de V.N. heeft gisteren een brief overhandigd aan de president v§n de Veiligheidsraad, Generaal Mac Naughton, waarin vrijgeleide naar Lake Success wordt gevraagd van een aantal republikeinse per soonlijkheden ..opdat zijl de raad op de hoogte van de toestand kun nen brengen". De vertegenwoordiger van de Republiek bij de Veiligheidsraad, Palar, deelde de Veiligheidsraad gisteren mede, dat de Nederlan ders „getracht hadden de Repu bliek te verzjvakken en uit te put ten door een economische blok kade om haar gebied te leggen tegen de uitdrukkelijke bepalingen van het Renville-accoord in." Bij het hervatten van de debat ten over de Indonesische kwestie werd uit gezaghebbende bron ver nomen, dat die dag nog geen re solutie zou worden ingediend. Naar verluidt is de vertegen woordiger van de Verenigde Sta ten, die ijet initiatief tot een re solutie heeft genomen, er nog niet in geslaagd voldoende steun on der de leden te verkrijgen voor een resolutie, die de Raad meer controle over de situatie zou moe ten geven. D? Israëlische autoriteiten hebben de consul-generaal te Hai fa gisteren medegedeeld,, dat zij besloten hebben de twee Britse piloten, wier machines bij de Pa lestijns-Egyptische grens werden neergeschoten, vrij te laten. prjjs: ct.; minimum ;eatie 1,50. advertenties ïlddags 4 uur advertenties: O ct.; iedere 12 cent. Ver- Irieven onder van dit Blad wr, ,-artaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 122» 25 8.31 17.41 6.21 13.07 26 8.30 17.16 7.26 13.58 27 8.28 17.18 8 15 15.02 28 8.27 17.20 8.50 16.14 29 8.26 17.22 9.15 17.30 30 8.24 17.23 9.33 18 45 31 8.23 17.25 9.46 19.58 'aties, dat z gemachtigd de Verenigde igen te obser igen te doen vaarden nood- erzekeren dat vrij en demo- jheid van i i en pers ten anderen, mits niet zo wordt irbij, toevlucht :ot geweld' of de S-ecretaris- ïommissie be- een staf, geld- •e faciliteiten, lij de uitoefe- functies nodij hierin een be g van Neder- lonesische Re mede te wer aakoming van resolutie. lomatieke cor- ant, circuleert s van de Vei- Woensdag een fit, afkomstig dse delegatie, ndse denkbeel- gelijke stappen •aad inzake de je tentatief ge punt van deze igens de zegs- aatieke corres- staking van de ter consulaire lommissie voor i hun vervan ging door een gevolmachtigde van de Verenigde Naties, die tevens zou optreden als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke pro gramma, omvattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijelijk gevoerde onderhan delingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der soe vereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zon voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehou den worden volgens vrije en de mocratische methodes en dat vrij heid van vergadering, menlng®- .uiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt wor den voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebrui- ke door de leden van de Veilig heidsraad informeel op schrift had gesteld. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat een 34-jarige vrouw, de eerste Belgische blinde is, die liet gezichtsvermogen heeft terug gekregen, dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens Ameri kaanse methode door Dr. Wee kers is uitgevoerd in het „Hospi tal De Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen werd hierbjj weggenomen en ver vangen door dat van een onlangs overleden persoon. Kamervergade- nididag zijn de lagingen ove* t departement .terstaat voort er (C.-H.) ver- ractie de nieu- let vertrouwen Hij wilde ver- controle op de verder, diat de ippers gehoord or de regeirg rvoer te water, op de noodza - ldering. Feltz (C- H-) ren tegen het Jd op de Wes- inel te Rotter- el geld gekost, nen niet te be- il" van Presi- bejaarde Cor- ir van Buiten der President het ziekenhui r scheen gisteren s vele maandL" lar. :rachtige groep r het corps di- i leden in vel ken en gouden de plechtigheid corps diploma- leiding van zijn ambassadeur de Morgen- Honderden Duitse krijgsgevan genen, die onlangs van Engeland naar huis terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein gestapt om thans geheel vrijwillig de Noordzee over te steken. De huidige situatie dn Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er de voorkeur aan gaven terir te keren naar het land waar zij vele jaren als krijgsgevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burger kleren dragen. Ook tal van Duit se meisjes passeren de grens bij Oldenzaal met bestemming Enge land, teneinde daar in dienstbe trekking te gaan. Twee extra-treinen met voor malige krijgsgevangenen en Duit se meisjes zijn Oldenzaal gepas seerd op weg naar Hoek van Hol land. BjJi'imrii ainöut UIUg» landse handelwijze betekent nog geen volmondig accoord gaan met het standpunt van de Republiek. Het Republikeinse standpunt is te Nieuw Delhi sterk vertegenwoo digd, waartegenover dat van Ne derland, dat, gelijk gezegd, zeker niet kan worden veronachtzaamd, gevaar loopt, door afwezighe'd morgen en de eerste uren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de kantoorark heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg spring- gelatine aan boord moet hébben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdag van degenen, die het kunnen toe- avond één der thans overleden lichten, niet tot uiting te komen, mannen deze springstof heeft De Nederlandse conceptie van vrije, Verenigde Staten van Indo nesië, getuigt van wijs beleid. 1 deze conceptie krijgt de Republiek de plaats, die haar toekomt, maar ook n'et meer dan die plaats. On gelukkigerwijze heeft de militaire actie een diep wantrouwen in Nederland's bedoelingen gewekt dat alleen kan worden weggeno men door de overdracht van de bestuursmacht aan de nieuwe federale regering. overhandigd. Het was een ge bruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg tot ontploffing is gekomen met alle gevolgen van dien. congresgebouw bevonden, gadege slagen, hoe President Truman de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is -afgelegd: „Ik zweer plechtig:, dat ik toegewijd het ambt van President der Verenig de Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedigen." Voor de plechtigheid een aan vang nam, bad de President in de Episcopale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld van zijn echtge note, zijn dochter Margaret, en intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autori teiten. De President was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebben gelegd de de eed af in ïsident van het ie Gerechtshof, Vervolgens praak over de ede oP aarde" ot de in verga- 1 leden van het congres, het hooggerechtshof, het kabinet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed President Truman langs Pennsylvanië Avenue in de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehou den. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende President toe, toen hij, vergezeld door vice-Pre- sident William Barkley d-oor de straten van Washington reed. De parade begon een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtui gen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar doch ter Margaret volgden de Presi dent in een andere open auto. talen en in Zeeland heeft men bovendien het nadeel van hei tijdverlies- Voorts bepleit spr. verbetering van de haven van BreSkens of aanleg van een binnenhaven- De heer Van Dis (S. G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan dë moordende concurrentie van de Spoorwegen. Hij bepleitte bekendmaking der tarieven en vroeg bijzondere aan dacht voor de belangen van de b'nnenvaart. Voorts vroeg hij eer biediging van de Zondag. De heer Haken (C.P.N.) was bevreesd, dat de ondernemers niets voor industrialisatie zullen voelen als er geen transportge- legen zijn. Er moet naar zijn mening meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar worden gesteld. Is het geen schandaal zo vroeg spre ker dat er millioenen worden uitgegeven voor straaljagers en dat er geen geld is voor een tun nel bij Velzen. De heer Engelöertink (K.V.P.) 'betreurde de gang van zaken bij de landwinning, welke hij nood zakelijk achtte met het oog op de voedselvoorziening, en het verlo ren gaan van cultuurgrond wegens aanleg van wegen en vliegvelden. I>e inpoldering moet zijn inziens versneld worden. Zijns inziens heerst er in Zeeland terecht ont stemming over wederinvoering van het veerrecht op die Wester Schelde. iDe heer Posthumus (Arbeid) vond uitstel van wederinstelling van een wegen- en verkeersfondls juist. Ten aanzien van het beurt- vaartbedrijf vroeg spreker, of de situatie n'et langzamerhand zo wordt, dat de Overheid moet in grijpen. De toestand voor de wil de vaart is niet onbevredigend, al blijven er wensen. Teruggang tot de vrije concur rentie zou hier fataal zrjm. 0.m. vroeg hij verbetering der spoor wegverbinding van Vlissingen met de rest van het land. Naar zyn oordeel moet hei passagiersvervoer Vlissingen Breskens vrij zijn. De heer Stapelkamp (A.R.), het personeelsvraagstuk bij spoor- en tramwegen en het autoverkeer be- spreker.de, pleitte o.a. voor meer vrije Zondagen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, uitte zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop men hem als pasgeboren Minister heeft willen ontvangen. Na even te zijn ingegaan op de wet autovervoer personen, be lichtte hij nader de reorganisatie van het Departement met name ten aanzien van de verkeerssec- tor. Te half vijf brak de Minister zijn rede af, om deze in een vol gende vergadering te vervolgen. De vergadering is daarop ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1