KOU rapport Chefariite .4 UIT DE PROVINCIE MILITAIRE WAARNEMERS AKKERTJES De Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad Resolutie federaal overleg in Indonesië De Beneluxhavens en het Rijnverkeer ZATERDAG 15 JANUARI 1949. Extra reis van het m. s. Tabinta naar Batavia Ministers van Defensie der West-Europse Unie bijeen De werkloosheid in België Militaire hulp aan West-Europa goedgekeurd Reorganisatieplannen Griekse regering mislukt rillerig lusteloos, „Hut ijzsren gordijn" en de Belgische communisten Woningbouw in Nov. 1948 Yeehandel niet meer onderworpen aan het bedrijfsvergunnlngenbesluit 1941 De geldzuivering in België Geen tijd om ziek te zijnl Dan dadelijk DE VREDESPOGINGEN IN CHINA De nieuwe oliebron In de woestijn van Slrai Frankerbig bij Abonnement: Terneuzc* WEEKSVERW ACHTING medegedeeld door tet K. N. it. I. te De Bilt 'geldig tot 2ater dag-a vond. Aanhoudend zacht- Zwaar bewolkt met enkele opklaringen, en hier en daar lichte regen of motregen. Matige en later in de kust streken weer krachtige wind uit Westelijke richtingen. Aanhoudend zacht. Onder Redactionele leiding van P. Li. D. J. van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-67, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. E VRIJE Uitgave Stichting „De VrUe Zeeuw" Verschijnt dagelijks 4e Jaargang No- 1015- Drukkerij N.V. Firma P- -I- van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. On«L 1949 Zon Maan 15 8.42 16.58 17.24 >.44 ,16 8.41 16.59 18jÖ7 10.12 17 8.40 17.01 20.30 i0.3S 18 8.39 17.02 21.59 10.49 19 8.38 17.04 23.26 11.02 20 8.37 17.06 11.15 21 8.36 17.07 0A1 11.28 22 8.35 17.09 2.16 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 12.29 De commissie van goede dien sten zond Vrijdag telegrafisch een rapport naar de Veiligheidsraad, waarin is opgenomen ten rapport van de militaire waarnemers uit het gelbied van Soenabaja. (De commissie ,,djaar uit het eerste rapport is uit het ope ratiegebied meent die commissie dat de Veiligheidsraad belang stelling zal hebben voor de vol- geïnde punten van dat rapport zelfs voordat een analyse van de gehele militaire situatie mogelijk is". De door de commissie ge noemde punten zijn a. vernielingen van wegen, bruggen, en bezittingen, heeft plaatsgevonden en vindt nog plaats op veel grotere schaal dan door de Nederlandse militaire autoriteiten verwacht werd. Honderden buggen zijn vernield, waaronder vele belangrijke. Alle spoorwegen zijn geheel geblok keerd wegens vernielingen van bruggen en spoorweginstallaties. Vele van de voornaamste wegen in Midden-Java zijn nog niet opengesteld en op die wegen wel ke wei zijn opengesteld is het verkeer alleen in eomvooien mo gelijk" Tengevolge van het uitvallen van de passagiersverpindirg door de lucht naar Indonesië is bijizoii- d»re voorziening nodig ter voldoe ning aan de vraag maar passa giersvervoer per schip, temeer, nu de ophouw van Java en Suma tra vereist, dat in het tekort aan mannelijke ar|beidakrachten zo snel mogelijk wordt voorzien. Om hieraan zoveel mogelijk tegemoet te komen zal het m.s. Tabinta van <le stoomvaart maatschappij ..Nederland" dat door de regering is gehuurd voor het maken van emlgrantenreiaen naar Canada, een speciale reis naar Batavia maken met 500 mannelijke pas sagiers. Al deZe passagiers val len onder ïte categorie „werkers' voor wie het noodzakelijk is, dat zjj zo spoedig mogelijk in Indo nesië aan de slag kunnen. Teneinde "delreis voor de pas sagiers zoveel mogelijk te bekor ten de Tabinta is een hulp- passagiersschip met zeer be perkte accommodatie en comfort zal een speciale boottrein van Amsterdam naar Genua rijden. De Tabinta zal 31 Januari a.s. uit Amsterdam vertrekken, de. inscheping in Qenua geschiedt op 8 Februari a s. Verwacht wordt dat de boottrein op 7 Februari a.s. zal vertrekken. Dit zal de eerste maal na de bevrijding zjjtn, dat er weer een boottrein van de Mij „Nederland" naar Genua rjjdt. De Ministers van Defensie van de vijf landen van het pact van Brussel zijn voor geheime bespre kingen op het ministerie van defensie te Brussel bijeengekomen, komen. In de week van 2 tot 8 Januari bedroeg het daggemiddelde der volledig-werklozen 176.642, het geen een verminntering betekent van 8748 werkloizen ten opzichte van de voorafgaande we eik. Deze daling is in hoofdeaak toe te schrijven aan de werkhervatting der in Frankrijk werkende grens arbeiders. In idtezelfde periode bedroeg het aantal giede: ltelrik of toevallig werklozen 94.865, hetgeen een vermindering is van 37.375 tegenover de voor afgaande week. Hier is de afne ming der werkloosheid te d'amken aan de gunstige weersomstandig heden. die de werkhervatting van de arbeiders mogelijk maakt, ii". die bedrijven waar buiten wordt gewerkt. President Truman heeft een program voor militaire hulp aan' de landen van West-Europa goed gekeurd, aldus een verklaring van James Forrestal, Amerikaans Minister van Defensie. Forrestal zei, dat het program •ok was goedgekeurd' door de nationale Veiligheidsraad, het or- jaan, dat de militaire en buiten- politiek coördineert. Naar te Athene verluidt, zijn plannen van reorganisatie van ®p Griekse regering mislukt, we- feDs de onenigheid van de vier 2jjekse partijleiders over de ver deling van de portefeuilles. Ben communiqué van de Griek- generale staf maakt bekend, •ft de rest van het regerinigsgar- van de Macedonische stad "[«nessa zich voor de guerilla- ieders heeft moeten terugtrek- i,1 rcaar het Oostelijk deel van stad. to. „De steden Damtongen en Bodjonegoro zijn naar gemeld hevig door torand en vernielingen beschadigd en zijn praktisch on bewoond. c. In de vroegere Nederlandse gedemilitariseerde zone kon wor den waargenomen dat bijna alle bruggen zijn vernield. Tevens zijn daar een aantal kampongs vernield voornamelijk door brand. De meeste kampongs in dit ge bied zjjn geheel verlaten. Het aantal Nederlandse troepen in de pas bezette gebieden is onvol doende om te voorkomen dat rondtrekkende guerillatoenden zich vrijelijk bewegen en sabo tagedaden uitvoeren zoals vernie lingen v&n pas gerepareerde brug gen. De Nederlandse troepen zijs ooki onvoldoende om de rust en orde in de steiden te hand haven en vele Chinese kooplieden hebben ernstig van plundering geleden". Het rapport is ondertekend door Herremans en Critchley. Van bevoegde militaire zijde vernam Aneta, dat een officiële verklaring van Nederlandse zijde is te verwachten naar aanleiding van dit rapport. De commissie van goede dien stien heeft gasteren eveneens een rapport naar d'e Veiligheidsraad gezonden, 'waarin wordt medege deeld, dat de commissie voorne mens is vijftien Januari een be- zotk te brengen aan de republi keinse leiders op Bangka, zoals reeds eerder werd gemeld. In het rapiport wordt voorts gemeld, dat het verzoek van Sujono of één of meer leden van de republikeinse delegatieleden, de reis naar Bang ka mogien meemaken aan de Nederlandse delegatie is doorge geven. De Nederlandse delegatie heeft de commissie medegedeeld' dat het verzoek aan de bevoegde autoriteiten is doorgegeven en dat de commissie later van hun besluit op de hoogte zal worden gesteld. kamer behandeld, waarbij Dispy (comm.) opmerkte, dat zijn par tijgenoten niets hebben misdaan en het de politie is geweest, die de incidtenten uitlokte. De twee parlementsleden namen naar hij verklaarde, slechts deel aan een spontane protestbetoging tegen een film, die de Sovjet-Unie aan valt. Bohy (soc.) was van me ning, dat de gerechtelijke vervol ging moet worden uitgesteld tot na de parlementaire zittingen. Vervolgens werd een commu nistische motie, die de schorsing van vervolging voor Borremans voorstelt, met 75 tegen 98 bij 5 onthoudingen verworpen. Een zelfde motie, betrekking hebben de op Jacquemotte, werd evenwel aangenomen met 66 stemmen tegen 64 bjj 6 onthoudingen. WE Neem U tocl toch in acht bij de eerste verschijnselen! Bestrijdt dadelijk die opkomende griep! Neem één of twee^ AKKERTJES'en ga vroeg naar bed! helpen direct (Ingez. Med.) Tijdens d'e relletjes te Brussel ter gelegenheid van de vertoning van de film „Het ijiaeren gordijn" raakten de communistische ka merleden Borremans en Jacque- motte slaags met de politie en wend proees-verbaal tegen hen opgemaakt. Beide kamerleden waren echter van oordeel, dat zij niet vervolgd konden worden op grond van hun parlementaire on schendbaarheid. Een bijzondere kamercommissie sprak evenwel als haar mening uit, dat de par lementaire onschendbaarheid is komen te vervallen, aangezien Borremans en Jacuemotte zich aan verstoring der openbare orde hebben schuldig gemaakt. Donderdag is het geval in de In de maand November kwam, volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, een groter aantal wonin gen gereed dan in welke andere maand na de bevrijding. 4203 Woningen werden vol tooid, een groter aantal dan het vóóroorlogse maandgemiddelde. In dezelfde maand werd begon nen aan 2430 nieuwe woningen. Aan het eind van de maand wa ren 44.682 woningen in aanbouw. In Zeeland' zijn in October 176 en in November 282 woningen gereed gekomen. In de eerste elf maanden van 1948 zijn in Nederland 29.646 woningen gereer gekomen. HET EINDE VAN DE STRIJD TUSSEN ISRAËL, EN EGYPTE? De Isrëlische en Egyptische af gevaardigden, die op het eiland Rhodes besprekingen over de wa penstilstand begonnen zijn, heb ben gisteravond oVer en weer de verzekering gegeven, dat geen militaire offensieven ondernomen zullen worden en dat de partijen elkanders grondgebied zullen res pecteren. De discussie hierover duurJe niet langer dan een kwartier. Dr. J. H. van Royen (Neder land) heeft Vrijdag-avond ih de bijeenkomst van" de Veiligheids raad verklaard, dat zijn regering „alles zal doen wat in haar macht ligt" om in de loop vein 1950 de soevereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië over te dragen. Antwoordend op het Ameri kaanse voorste], dat de soeve reiniteit zal worden overgedragen „in een verloop van maanden en niet van jaren" zeide Dr.' Van Royen dat Nederland per 1 Jan. 1950 de overdracht tot stand ge komen zou willen zien, doch dat het op het ogenblik onwaarschijn lijk scheen, dat het practisch mo gelijk izou zijn het gehele pro gramma in zulk een korte tjjd uit te voeren. Dr. Van Royen uitte krachtige critiek op de verklaringen van sommige leden van de Raad-, die, aldus zeide iiij, duidelijk blijk ge geven hadden van „vooroordeel en onbillijkheid". De manier, waarop Nederland aan de resoluties van die Veilig heidsraad inzake dit probleem gevolg had gegeven „zou mijn land aanspraak kunnen doen ma ken op een evenwichtiger en bil lijker waardering van zijn hou ding dan het ontvangen heeft." Dr. Van Reyen verklaarde ver der, dat Nederland hoopt, dat binnen een maand een federale interim-regering in Indonesië za! zijn ingesteld. Hij voegde er aan toe, dat terstond na de iretellng van ©en interim-regering voorbe reidingen zouden beginnen voor vrije algemene verkiez'ngen. „Het gekozen vertegenwoordi gend lichaam", aldus zeide hij. „zal dan een Grondwet voor de Op de bijeenkomst voor fede raal overleg werd Donderdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt zo spoedig mogelijk langs vredelievende weg de vorming van de vrije en souvereine Ver enigde Staten van Indonesië te wtnsen. 9 De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat: Nadat reeds het vorige jaar de handel In diverse producten binnen de voedsel voorzie nlrugssec- tor werd vrijgelaten van de bepa lingen in het bedrijf s vergn nnin- gentoesluit 1941, is thans ook voor de binnenlandse handel in runderen (inclusief slachtvee, vette- en nuchtere kalveren) var kens. paarden en schapen ont heffing verleend van de betrok ken bepalingen in genoemd be sluit. Deze ontheffing houdt in, dat bij nieuwe vestiging of uitbreiding van een handelsbedrijf in deze zin geen bedrijfsvergunning meer is vereist van het ministerie van landbouw, visserij, en voedselvoor ziening De handel in genoemd vee is thans alleen ge borne en aan een erkenning bij het betrokken be drijfschap, die gebaseerd is op objectieve eisen van handelslbe- kwaamheid, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. Voor hen. £:e niet erkend zijn, blijft het verhan delen van genoemde producten verboden. Deze vereenvoudigde procedure brengt geen wijziging in de be staande verplichtingen ten aan zien van koop en verkoop, ont vangst en levering enz. van de betrokken producten. Iedere door het bedrijfschap erkende hande laar moet uiteraard alle terzake dienende verordeningen en be sluiten volledig in acht blijven nemen. ten eerste, de forming ener nationale federale regering voor geheel Indones'ë als beginsel noodzakelijk is voor een overgang naar de vrije en souvereine Ver enigde Staten van Indonesië; ten tweede, dat als uitgangs punt voor de vorming van boven bedoelde regering wordt aan vaard het besluit „Indonesië in Overgangstijd"; en ten derde, het noodzakelijk is, alvorens over te gaan tot vor ming van bovenbedoelde ratio nale regering, overleg te plegen met vooraanstaande personen uit die gebieden, d'e nog niet geor ganiseerd zijn volgens artikel 5 van het besluit „Indonesië in overgangstijd". Na afloop van de vergadering welke de gehele ochtend duurde, en in de nami ddag werd voortge zet, had cm half rijf een bijeen komst plaats met de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon in aanwezigheid van Minister Drees en Jhr. Michiels van Verduynen. Voorts waren aanwezig verschei dene leden var» de voorlopige federale regering en de beide 'ad viseurs van Minister Drees. Zowel door de hoge vertegen woordiger van de Kroon als door Minister-Pres'dent Drees werd namens de regering instemming betuigd met de resolutie. De hoge vertegenwoordiger zegde voorts alle medewerking toe teneinde het gewenste contact te verkrijgen met de in punt 3 van de resolutie bedoelde perso nen. Over de wijze waarop di' contact tot stand 'ka* worden ge bracht zou de bijeenkomst zich gisterochtend beramen. Volgens „Le So'r" van gisteren, zullen op 24 Januari de 40 nog geblokkeerde gelden worden vrij gegeven Deze 40 procent verte genwoordigd een waarde van fr. 2,5 milliard. Degenen, die van deze operatie profiteren, kunnen inschrijven op een nieuwe len'ng ter financiering van de oorlogs schade, die op genoemde datum zal worden uitgegeven. Verenigde Staten van Indonesië opstellen. Deze constitutie zal daarna aan de deelnemende sta ten ter goedkeuring worden voor gelegd. De interim-regering zal ooik de administratieve organisa tie van de nieuwe staat voorbe reiden. Tenslotte pal een ronde tafelconferentie worden gehouden van de vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië teneinde een ontwerp-statuut te bespreken voor de Nederlands-Indonesische Unie." „Het is de bedoeling van de Nederlandse Regering de waar nemers van de V. N. bij deze ver kiez'ngen uit te nodigen. Met het oog op het feit, dat nog niet in alle gebieden algehele vrede en orde is gevestigd en voorts met het oog op de nodige administra tieve en technische voorbereidin gen zal het practisch onmogelijk zijn deze verkiezingen binnen zes maaie den te'doen houden. Mijn legering zal echer al het moge lijke dben om de verkiezingen -nog in het derde kwartaal van dit jaar te doen plaats vinden. „Deze verklaring zal, hoop ik," aldus Dr. Van Royen, „de Raad er van overtuigen, dat de Neder landse regering haar uiterste best doet tot een spoedige en be vredigende oplossing van de In donesische kwestie te kamen". Tevoren antwoordde Dr. Van Royen op critiek op het Neder landse optreden ten aanzien van: 1. De beëindiging der vijande lijkheden; 2. het vrijlaten van politieke gevangenen; 3. het verlenen van facilitei ten aan de Commissie van goeie diensten om deze in staat te stel len rapport aan de Veiligheids raad uit te brengen. De Nederlandse troepen hadden thans alleen toestemming gekre gen om op te treden „tegen ver warring stichtende elementen, die individueel dan wel collectief de openbare veiligheid in ge vaar brengen of zich bemoeien met of belemmeringen in de weg legigjen aan de bevoorrading van de bevolking met voedsel en an dere essentiële zaken", aldus zei de Dr. Van Royen. De vooraanstaande politieke leiders, die een verblijfplaats aan gewezen kregen, genoten op en kelen na volledige vrijheid van beweging, zeide hij. Ten aanzien van dit punt voeg de hij er aan toe: „Ik dring er bij alle leden van de Raad op aan zorgvuldig te bedenken wat de consequenties zullen zijn wanneer de Raad begint met zich te men gen in de vraag, of enige lid-staat met of zonder goede redenen zekere maatregelen heeft ge nomen om zijn binnenlandse vei ligheid te waarborgen. Niet wij, doch de Raad ondermijnt aldus de gehele status van de V. N. door een van haar hoofdzullen, name lijk de stelling dat de V. N. zich zullen onthouden van inmenging, in de binnenlandse aangelegen heden van een lid-staat, weg te breken. Het resultaat van een dergelijk optreden zou rampzalig zijn, niet alleen voor de V. N. doch ook voor de veiligheid van haar leden." Dr. Van Royen zeide, dat het volkomen normaal was, niet slechts in geval van internationale oorlogen, doch nog meer In geval van binnenlandsé onlusten of ac tie tegen een groep of partij, de leiders, wanneer zij gevangen zijn genomen, tijdelijk hun bewegings vrijheid te ontnemen. Er waren vele voorbeelden in de recente ge schiedenis aan te wijzen, die deze practijk bevestigden. „Eli wat is er, als ik vragen mag, geworden van 'die Nizam van Hyderabad? Hetzelfde is vele malen gedaan met de leiders van revoluties of staatsgrepen in vele landen." Mijn land moet ook wel opmer ken, dat sommige van de heftigste aanvallen op ons zijn gedaan door de vertegenwoordigers van rege ringen, wier staat van dienst wat betreft het gevolg geven aan de resoluties van de raad allesbehal ve vlekkeloos is", aldus Dr. Van Royen. Hij zeide, dat Syrië er meer dan drie maanden voor nam, na de eerste resolutie van de raad in zake staiken van het vuren in Pa lestina, voordat een bestand in practijk werd gebracht. Ik wil geen partij in het hijzon der critiseren wegens het niet- gevolg geven aan de resoluties, doch daartegenover verwachten wjj zeker geen critielk aan ons adres van een vertegenwoordiger van een Arabische Staat wegens het niet opvolgen van een resolu tie in minder dan een week. Dr. Van Royen verklaarde: „Het valt ons moeilijk critiek te aan vaarden. En des te moeilijker wanneer wij ons herinneren, dat er een tijld van veertien maanden nodig was om tot een bestand in Kasjmir te komen. Vervolgens gaf hjj een opsom ming van beslissingen van de Veiligheidsraad, welke door de Sowj et-Unie waren ge'gnoreerd en verklaarde, dat „ofschoon de mis lukte communistische revolutie inde Republiek, georganiseerd Dr. Van Royen verklaarde, dat door de Sowjet-agent Musso, door de drie doelstellingen van. de Vei ligheldsraad zover als mogelijk was gerealiseerd waren. „Voor zeker is dit geen ander geval, dat voor die raad gebracht was, laat het zijn de Griekse kwestie, de Palestijnse, die van Kasjmir of Plyderabad, gedaan in zo korte tijd en in zulk een mate"', aldus zei hij. „Wij zijn van gevoelen, dat wij daartegenover tenmin ste van de zijde van de raad een onpartijdiger waardering mogen verwachten door de pogingen, die wij in het werk stellen, om aan de verlangens van de raad te vol doen niettegenstaande onze over tuiging, dat deze zaak onze eigen binnenlandse aangelegenheid is. Ik hoop, dat sommige leden van de raad zich zullen realiseren dat het een verkeerde manier is om tot vervulling van zijn wensen aan te moedigen, wanneer elke daad van onze zijde ter voldoening aan die wensen geïgnoreerd wordt of met geringschatting bezien of met nieuwe eisen van de raad vergolden. de Republiek werd gesmoord," ce Sowjet-Unie thans ce Republi keinse zaak weer krachtig steunt. Klaarblijkelijk beschouwt de Sowjet-Unie de Republiek nog steeds als de beste kaart om in Indonesië uit te spelen. Al deze voorbeelden tonen aan, dat met twee gewichten wondt gewogen ën met twee maten gemeten, het geen miiti Land, zoals elk zich zelf respecterend land, moeilijk kan aanvaarden." Dr. Van Royen beschuldigde ook de Amerikaanse afgevaardig de, Dr. Philip Jessup, van een „kenneljjk gebrek aan onpartij digheid en billijke waardering van die feiten." Ten aanzien van het voorstel, dat de Raad een tijestabei zou opstellen voor verkiezingen en dé vorming van onafhankelijke Ver enigde Staten van Indonesië, zei de Dr. Van Royen, dat Nederland dit zou beschouwen als „een nog minder aanvaardbare inmenging in binnenlandse aangelegenheden. VfiGEN-PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 435» (Ingez. Med.) Mijn Regering wenst ook dit pro gramima op te stellen, zo precies mogelijk, met inbegrip van de aanwijzing van specifieke dfeta binnen weüke het zou moeten worden uitgevoerd." Na de verklaring van Dr. Van Royen kreeg de Engelse afge vaardigde, Sir Alexander Cado- gan, het woord en pleitte voor een „hands off "-.politiek. Als de Nederlanders opbouwend werk willen verrichten, laten wij hen dan de kans geven. Hierna voerden het woord 4e afgevaardigden van Cuba en Bir ma,, gevolgd door de Australische .afgevaardigde, die de verklaring van Dr. Van Royen teleurstellend en zonder nieuwe gezichtspunten noemde. Bovendien vond hij de voorstelling van Dr. Van Royen over de situatie in Republikeins gebied misleidend. Hierna werd de vergadering van de Raad verdaagd tot Maan dag a.s. des avonds 9 uur (Ned. tijd) zonder dat een resolutie in gediend werd. In een door de radio omgeroe pen proclamatie heeft Mao Tse. Toeng, de communistische leider der tegen de Chinese regerings troepen strijdende legers, het on voorwaardelijk aftreden van de Kwomintang geëist als voor lopige voorwaarde tot elke vredes onderhandeling. Volgens de communistische radio heeft generaal Lin Piao gisteren een proclamatie gericht tot het nationalistisch garnizoen van Tientsin, waarin hij verklaart dat een algemeen offensief zal worden ingezet, indien, onvoor waardelijke overgave niet onmid- deilijk wordt aanvaard. DE ZEEUWS-VLAAMSE „TRAM". Nu practisch het gehele perso nenvervoer door de Zeeuws- Vlaamse Tramweg Maatschappij' met autobussen wordt uitge oefend, heeft de Z.V.T.M. in stu die genomen om, na eventuele goedkeuring door de Minister van Verkeer en Waterstaat, ook het goederenvervoer op autotransport over te schakelen. Miomenteel rijdt thans, alleen nog een personentram op de ver binding PyramideBiervliet Breskens, Welke tram dan ook vervangen zal worden door een autobusdienst. Zoals gemeld, is deze algehele omschakeling nog in studie, maar de verliezen op het trambedrijf, zijn, mede door' de slechte toe stand van de tramlijnen, zó groot, dat in elk geval op de een of andere wijze zal moeten wor den ingegrepen. ZEELANDS STROOM GAAT DOOR HET WATER. Voor de stroomvoorziening is Zeeland door de verdeling in eilanden een lastige provincie. Men heeft destijds de moeilijk heden opgelost door stichting van een electrische centrale te Vlis- singen, die Walcheren en Noord en Zuid-Beveland van stroom voorziet en van een oentraie in Westdorpe voor de bediening van Volgens „Het Laatste Nieuws" zijn de verwachtingen die gesteid werden in de terugkeer van het Duitse Rijnverkeer naar de Bene luxhavens, na de overeenkomst met de Brits-Amerikaanse bezet tingszones geenszins in vervul ling gegaan. Tijdens de eerste twee maan den dat de overeenkomst van kracht is, werden 65.000 ton goe deren over de Beneluxhavens ver voerd, waarvan 16.000 over Ant werpen en 46.000 over Rotterdam. In de loop van deze periode heb ben twee schepen Antwerpen en zeven Rotterdam aangedaan. In bevoegde kringen, aldus „Het Laatste Nieuws", verklaart men zich met dit resultaat niet tevre den en spreekt men zelfs van een gemis aan fair-play. De bezetten de overheid heeft wel'swaar geen enkele verbintenis aangegaan, wat betreft de hoeveelheden, die via de Beneluxhavens zouden worden verzonden, doch in de loop der besprekingen is herhaal delijk gewag gemaakt van 5 mil- lioen ton goederen voor het jaar lijks doorvoerverkeer. In belanghebbende kringen hield men rekening met een maandcij fer, dat in geen geval lager zou liggen dan 10.000 ton voor ieder van de Beneluxhavens en men is van oordeel, dat de overeenkomst weliswaar naar de letter, doch volstrekt niet naar de geest werd uitgevoerd. In een gemeenschappelijk com muniqué van de Socony Vacuum Oil Co., inc. en de Anglo-Egyp tian Oilfields Ltd., wordt mede gedeeld, dat uit twee proefborin gen is gebleken, dat de productie aanvankelijk 27 barrels per mi nuut bedraagt. Wanneer de pro ductie op dit niveau kan worden gehandhaafd, zal dit geb'ed dus ongeveer 40.000 barrels per dag leveren. Om technische redenen moet de productie voorlopig ech ter nog tot een zeer geringe om vang beperkt blijven. Alvorens een rationeel produc tieniveau kan worden vastgesteld, aldus het communiqué, zal een nader onderzoek moeten worden Ingesteld eni zullen de be nodigde installaties moeten wor den aangebracht Naar de olie maatschappijen mededelen kan nog niet worden nagegaan hoe groot het oliereservoir is, dat thans is aangeboord. BIGGENPRIJZEN IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN In de week van 10 tot en met 15 Januari werden in West Zeeuws-Vlaanderen betaald voor biggen van 68 weken 55, voor biggen van 810 weken 65,—. Zeeuws-Vlaanderen. De z.g.n. Noordgroep (.Schouwen en Duive- land, Tholen en St- Philipsland) krijgt electricitedt uit Noord- Brabant. In deze situatie zal een aan merkelijke wijziging komen. In Vlissingen zal namelijk een nieuw*e centrale worden gebouwde die de gehele provincie Zeeland van stroom zal voorzien. De vraag, of het niet economi scher zou zijn geweest om geheel Zeeland te laten bedienen door de P.N.E.M., de Prov. Noord- Brabantse Electriciteitsmij meent men ontkennend te moeten be antwoorden, onder meer, omdat ook, wanneer Zeeland concessie gebied van de Brabantse Maat schappij zou worden, in Vlissin- gen een centrale gebouwd zou moeten worden. Voor de even tuele eleetrificatie van dfe spoor lijn naar Vlissinigen en voor even tuele verdere industrialisatie wordt een centrale met behoor lijke capaciteit trouwens onont beerlijk geacht. De nieuwe centrale in Vlissin- gen, waarvoor reeds twee turbo- generatoren, ieder van 15—23 kw en vier ketels (tezamen dus twee „Units") zijn besteld, moet ulti mo 1952 kunnen draaien. Ue bouw van deze centrale is niet het enige grote werk, dat de Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij wacht. Een ander is de aanleg van de hoogspanningsverhinding VlissinigenRoosendaal, waarmee reeds een aanvang is gemaakt. Deze lijn zal het Zeeuwse net met het Nederlandse net verbinden, hetgeen in geval van calamitei ten van gewicht is. De 50 kv- kcpipellijn GoesRoosendaal is bovengronds. De fundering van de masten is aanbesteed eg met de uitvoering van de eerste werk zaamheden m Goes is in Decem ber een begin gemaakt. De af levering van de 50 kv-kabel voor de verbinding GoesVllssingen is begonnen en het leggen hiervan is aanbesteed. Deze maand wordt met het leggen een aanvang ge maakt. De transformatoren 50 10 kv, voor Goes bestemd, zijn besteld. Voor de verbinding GoesZie- rikzte zijn reeds 10 kv-kabels ge- 'egd door de Zandkreek (tussen Zuid- en Noord-Beveland) en door de Ooster.-Schelde naar Zierikzee. Een tweede kabel door de Ooster- Schelde zal pas in het voorjaar worden gelegd. Men kan er mee wachten tot het weer gunstig wordt, omdat hier toch nog geen stroom door zal worden gevoerd. Zodra de nieuwe centrale te Vlis singen klaar is, zal de Noord- groep van deze centrale uit wor den voorzien. Een ander groot werk is het aanbrengen van een ringverbin ding GoesTerneuzcn-Vlissingen, waartoe twee kabels van 50 kv de Wester-Schelde bij Hoedekens- kerke en Borssele zullen kruisen. De bedoeling hiervan is t.z.t., wanneer de centrale te West dorpe „uitgeleefd" is, Zeeuws- Vlaanderen van de centrale Z.e- land te Vlissinigen uit te voeden. Een uitgebreid net van 10 kv-lij- nen zal de stroom over Zeeuws- Vlaanderen distribueren. Uit technisch ocgipunt is het ieggen van de hoogspannings kabels door de Wester-Schelde zeer interessant. Deze kabel)} moeten namelijk niet alleen zelve aan hoge eisen van veiligheid vol doen, maar zij moeten ook zo danig gitlegid worden, dat het an kergevaar tot een minimum teruggebracht wordt. TERNEUZEN. Automonteur of elecbro- monteur Door vele jongens wordt de drang gevoeld zich verder in het door hen gekozen vak te bekwa- meir Daarvoor wordt dikwijls een groot offer gevraagd. Vrije tijd blijft er niet veel over, terwijl heden ten dage de financiën weer duidelijk mee gaan spreken. Toch zal elke jongeman, waar pf.t in zit, niet tevreden zijn met een I diploma vein een nijverheidsschool, maar zich verder willen bekwa men en zo mogelijk ontplooien tot een allround vakman. Het na oorlogse verschijnsel van een zekere lijdelijkheid ten opzichte j van de toekomst moet doorbroken worden, w.il een werkelijke op- bouw mlogelijlk blijken. Zoals uit achterstaande advertentie blijkt j staan bekwame leerkrachten ge reed de jonge mensen te helpen Met gezamenlijke inspanning zal veel bereikt worden. Welnu, laat ieder die daarvoor in aanmerking Ikomit, ni:et aarzelen, maar spon taan gaan bouwen aan eigen toe komst en aan die van ons land. BIERVLIET. Wmkelsluiti*g. Ongeveer een jaar geleden werd door de gemeenteraad toeslo ten een verordening voor de ver plichte winkelsluiting in het leven te roepen, om een einde te ma ken aan de wantoestand, dat men maar karn winkelen wanneer men daar lust in had, waardoor de winkelier practisch nooit klaar was. Enige weken na het uitvaardi gen van deze verordening con troleerde de politie trouw of er geen bonnetjes uit te delen waren. Geleidelijk aan verslapte de aan dacht van de H. Hermandad en de huisvrouwen winkelden weer tot laat in de avonduren. Sinds enkele dagen verscherpte de politie weer haar aandacht op de winkelsluiting, en zij whs daarbij zo welwillend eerst de overtredende winkelier attent te maken op de verplichte sluiting. De klamtcn zullen dus vóór 6 uur en des Zaterdags vóór 7 uur met hun inkopen gereed moeten zijn. Des Zondags mogen de winkeliers tot des middags 12 uur verkopen. Zulks om de bu'ten de kom wonenden gelegenheid te geven na de kerkgang hun inko pen te doen. BRUINISSE. Schouwen-Duiveiand krijgt weer bomen. Ln het plantseizoen 1948/49, worden overal op Schouwen-Dui veiand weer bomen geplant om

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1