jgSr&fr-i Chefarine,4l Bommenwerpers der Chinese regering PROVINCIE MINISTER-PRESIDENT ER WERD IETS RECHT GEZET! Het neerschieten der Britse vliegtuigen boven de Egyptisch-Palestijnse grens VRIJDAG 14 JANUARI 1949. had informeel contact met Professor Supomo Takeda gearresteerd K. L. M.-Constellation yEindhoven" Nederlander In Duitsland ter dood veroordeeld De 3nJonc§iscl«c kivcslie Heden Cubaanse resolutie in de Veiligheidsraad? Mr. Van Kleffens over Indonesië Reorganisatieplannen Griekse regering mislukt De geldzuivering in België leggen ongekende activiteit aan de dag WBsiafeffi jöV'T' ;s ■w i-aa» (Ingez. Med.) Krachtige Veiligheidsmaatregelen te Nanking Geen tijd om ziek te zijnl Dan dadelijk DE VREDESPOGINGEN IN CHINA Frankering by Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING atecegedeeld door het K.N Jt.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Vrij zacht. Matige, in de kuststreken vrij krachtige Z.-Westelijke vrind. Hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen Overwegend droog. Vrij zacht. DE 4e Jaargang No. 1014- Verschynt dagelyks Drukkery N.V,. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs mm 10 ct. minimum per advertentie 3J&>. Inzending vdverteatiee tot des namiddags 8 war. Rubriek kl. advertesitfes: 5 regels 60 cent; ieder» regel meer li cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Prof. Supomo, lid van de Repu blikeinse delegate heeft een in formele oriënterende ontmoeting gehad met de Nederlandse Minis ter-President, Dr. Drees, aldus verneemt Aneta. De vertegen woordigers van de deelstaten zou den gistermiddag ten paleize be sprekingen voeren met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. L. J. M. Beel, en de Neder landse Minister-President, Dr. Drees. Gistermorgen vergaderde de voorlopige federale regering, die reeds Woensdag- zou bijeen komen, doch in verband met de Islamitische feestdag (de z.g. Maulud of geboortedag van Mu hammad, Red. A.N.P.) de verga dering een dag uitstelde. Ook het' BJ".0. vergaderde gisterochtend te iBatavia. Men had eveneens een bespreking met de heer J. P. Snel, voorzitter van de Ind'sch- Nederlandse partij. (Bij deze be spreking was ook Jhr. Michiels van Venduynen aanwezig. De heer Snel bepleitte spoedige instelling van het Indonesisch staatsburger schap, waardoor z.i. een gemak kelijke en geleidelijke inpassing van de Indisch-Nederlandse in de nieuwe rechtsorde ten zeerste be vorderd zou worden. De politie te Tokio heeft giste ren Giitsji Takeda, voormalig Ja pans Minister van Welzijn, ge arresteerd Takeda wordt ervan beschuldigd een millioen yen aan steekpenningen te hebben geac cepteerd om zich te verzetten tegen een wetsontwerp tot het onder staatstoezicht plaatsen van de kolenmijnen. Takeda maakte deel vit van het kabipet van Asjid Da, dat in Oc tober 1.1. moest aftreden naar aanleiding van de Sjowa-Denko- affaire. Asjida en daarna een aantal leden van het Japanse par lement werden gearresteerd. uit Batavia op Scbipbol geland Gisterochtend om even over vieren is de K.L.M.-Constellation „Eindhoven", komende van Bata via, op Schiphol geland. Dit is de eerste machine van de K.L.M., die na het landingsverbod van diverse staten langs de Indië- route uit Batavia in Amsterdam is aangekomen. De „Eindhoven" had 6 passa giers, 2 babies en een grote zen ding Niwin-pafakettn van de ge schenkenactie aan boord. Het vliegtuig wordt gevolgd door de constellation „Drenthe", die een uur later uit Batavia is gestart. De „Drenthe" heeft uit sluitend post aan boord. Een rechtbank van het Ameri kaans militair bestuur in Duits land heeft Woensdag de 21-jarige Nederlander O. van der V. ter dood veroordeeld wegens moord en verkrachting. Van der V. trachtte op de tweede zittingsdag (de behande ling van de zaak nam zeven da gen In beslag) zelfmoord te ple gen. Hij werd schuldig bevonden aan het vermoorden van de Pool Jan Frosse, het verkrachten van twee Duitse vrouwen en poging tot moord op de Duitser Heinz Keppler. Verdachte, die formeel tevens nog veroordeeld werd tot 55 jaar gevangenisstraf, verklaarde, dat zijn ervaringen in de Nederlandse ondergrondse beweging tijdens de Duitse bezetting hem alle morele normen uit het oog hadden doen verliezen. De Cubaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, Dr. Alberton Al varez is Woensdagmiddag begon nen met het ontwerpen van een heden in te dienen resolutie, welke naar verluidt gebaseerd is op het Amerikaanse landpunt in de In donesische kwestie. De resolutie van Alvarez zal inhouden de vrijlating van Soe- karno en de andere Indonesische leiders en voorts zal zij inhouden, dat deze vrijlating onontbeerlijk is voor het herstel van „recht en orde". Verder zal de resolutie voor stellen, dat het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht der volke ren worden toegepast op Indo nesië. Waarnemers in Lake Succes van Moskou" aanvaardde en omgekeerd. Het was veelbetekenend, dat in de Veiligheidsraad voortdurend blijkt dat de Sovjet-Unie bij voor keur op de republikeinse kant wedt, hetgeen aantoont dat Mos kou daarin de beste toekomst mogelijkheden ziet. Mr. Van Kleffens vergeleek de toestand in Indonesië met het kinderverhaal van de jongen met zijn vinger in de dijk. Alleen hield Nederland thans geen water tegen, doch de communistische vloed, die grote delen van Azië dreigde te overstromen. Hij gaf twee redenen voor de sympathie in vele Amerikaanse kringen voor de Indonesische republiek: Ten eerste zijn de Amerikanen altijd onmiddellijk gunstig gezind tegen over iedereen, die beweert voor vrijheid te strijden. (Mr. Van Kleffens vertelde in dit verband, dat in een verbazingwekkend aantal brieven kort na de dorlog uiting werd gegeven aan sympa thie toen in Amerika de mening postvatte, dat Friesland autono- mie wenste). In de tweede plaats was er bij velen teleurstelling over het feit, dat de Ver. Naties geen „afdoend geneesmiddel" be zaten voor alle moeilijkheden I oiveral ter wereld. Spreker concludeerde, dat de kwestie in essentie neerkomt op de -keus tussen vrijheid met orde en vrijheid zonder ordie, waarbij Nederland h,et eerste alternatief heeft gekozen. Het hangt verder van het Indonesische volk zelf af, wat het met de vrflihead wil doe-n. Op de vraag wat er zou gebeu ren als het Indonesische volk, Soekamo en Hatta ais leiders zou wensen, antwoordde Mr. Van Kleffens, dat dit geheel zou wor den overgelaten aan het Indone sische volk. daar het eerlijke na tionalisme van Soekarno en Hatta aan geen twijfel onderhevig was. Over de verklaring die'de Ame rikaanse afgevaardigde Jessup Dinsdag in de Veiligheidsraad heeft afgelegd, zei de ambassa deur dat Jessup vele heftige woorden had gebruikt en op de Mr. Van Kleffens was Woens dag eregast op de wekelijkse lunch van de „Overseas Press Club of America" (organisatie van actieve en gewezen buiten landse correspondenten van Ame rikaanse bladen), waarbij de Ne derlandse ambassadeur sprak over „de Nederlandse positie in Indo nesië". Mr. Van Kleffens beklemtoon de, dat de Nederlandse actie geenszins gericht was tegen het Indonesische nationalisme, waar mede Nederland sympathiseert, doch tegen de gewapende elemen ten, d:e de republikeinse regering niet in staat is onder de duim. tè houden. Het was van grote betekenis, dat er in Indonesië orde en vrede nou kernen, doch ongetwijfeld moest er tegelijkertijd een rege ring „Door het volk, voor het volk" worden gevormd. In verband met de vele stem men in Amerika, dat het herstel van de orde moest geschieden door mdddel van de Verenigde Na ties, merkte Mr. Van Kleffens op, dat de V N. geen apparaat daartoe bezitten. Hij ontkende beslist, dat de republikeinse re gering communistisch was (anti- Nederlandse groepen in de Ver. Staten beweren, dat de Neder landse propaganda de republiek valselijk van communisme be schuldigt), maar zette uiteen, dat de republikeinse regering wel steun van Tan Malakka „die communist maar niet van de soort verklaren, dat er Woensdagavond hier een groeiend gevoelen was, dat slechts een uiterst zwakke resolutie ooit door de Veiligreids- raad heen zou komen, ondanks de krachtige verklaringen van de Amerikaanse gedelegeerde Jes sup. Het grote struikelblok voor de Veiligheidsraad zal zijn de kwestie van het terugtrekken der troepen. De Cubaanse resolutie zal ver moedelijk dan ook alleen in alge mene termen daarvan spreken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Cubaanse resolutie zal worden aangenomen, in dien deze het terugtrekken van de Neder landse troepen tot de bestandslijn van 18 December eist. iZulk een eis zou een Frans veto kunnen uitlokken. Gemeld wordt voorts, dat een lid van de Franse delegatie Woensdag heeft gezegd, dat zijn delegatie nog steeds van mening is, dat de Vei ligheidsraad niet bevoegd is in het Indonesische geschil te inter veniëren, Het wordt als vast staand aangenomen, dat de Sov jet-Unie en de Oekraïne zich van stemming zuilen onthouden over elke resolutie, die door een der Westerse mogendheden ingediend zal wonden. De Amerikaanse mening schijnt in principe te zijn, dat de Ne derlanders zich uit republikeins gebied moeten terugtrekken, zo dra de handhaving van orde 'èn wet verzekerd kan zijn en dat zij zich uiteindelijk uit geheel Indo nesië moet terugtrekken, nadat dei voorgestelde verenigde staten van Indonesië het bestuur van de Nederlandse regering zullen heb ben overgenomen. OONDUCTRICE OPGEHANGEN Een 42-jarige vroegre conduc trice, is te Birmingham in de Strangeways-gevangenis opgehan gen. Zij is de eerste vrouw, die sinds 1936 in Engeland naar het schavot is gebracht. Zij werd vejroordeeld wegiens moord op een 66-jarige weduwe. grens van ongematigheid was ge komen. Nederland ontkent ech ter nog altijd de competentie van de Veiligheidsraad inzake de In donesische kwestie aangezien de artikelen van het handvest die ter sprake werden gebracht zich be perken tot moeilijkheden tussen souvereine staten, terwijl de re publiek geen souvereine staat is. Mr. Van Kleffens herinnerd er aan, dat de raad driemaal was uitgedaagd de competentiekwes tie aan de jurisductie van het internationale hof te onderwer pen, doch daarvoor was nooit een meerderheid te vinden geweest. Bij de uitgang van het hotel waar de lunch plaats vond, liet de republiek een in zeer heftige bewoordingen gesteld pamflet verspreiden, waarin Nederland wordt beticht van „moord, be raamd voor Kerstmis", „genade loze en eerloze aanvallen met vliegtuigen, tanks en geweren van Amerikaans fabrikaat", ter reur, verraad, mensenslachtingen, enz. tfe landen van wesi-iüunj}JB gucu- gekeurd, aldus een verklaring van James Forrestal, Amerikaans Minister van Defensie. Forrestal zei, dat het program •ok was goedgekeurd1 door de nationale Veiligheidsraad, het or- jaan, dat de militaire en buiten- politiek coördineert. Naar te Athene verluidt, zijn plannen van reorganisatie van Griekse regering mislukt, we- ?ehs de onenigheid van de vier wjekse partijleiders over de ver eng van portefeuilles. Een communiqué van de Griek je generale staf maakt bekend, 3 de rest van het regerinigsgar- zoeo van de Macedonische stad sttS?Sa zteh voor de guerilla- keii moeten terugtrek- ae ^ar het Oostelijk deel van 'MUIL Deze ontheffing houdt in, dat bij nieuwe vestiging of uitbreiding van een handelsbedrijf in deze zin geen bed rijf svergunning meer is vereist van het ministerie van landbouw, visserij, en voedselvoor ziening De handel in genoemd vee is thans alleen gebonden aan een erkenning bij het betrokken be drijfschap, die gebaseerd is op objectieve eisen van handelsbe kwaam he id, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. Voor hen, (die niet erkend zijn, blijft het verhan delen van genoemde producten verboden. Deze vereenvoudigde procedure brengt geeh wijziging in de be staande verplichtingen ten aan zien van koop en verkoop, ont vangst en levering enz. van de betrokken producten. Iedere door het bedrijfschap erkende hande laar moet uiteraard alle terzake iienende verordeningen en be sluiten volledig in acht blijven nemen. woordiger van de Kroon als door Minister-Pres'dent Drees werd namens de regering instemming betuigd met de resolutie. De hoge vertegenwoordiger zegde voorts alle medewerking toe teneinde het gewenste contact te verkrijgen met de in punt 3 van de resolutie bedoelde perso nen. Over de wijze waarop di' contact tot stand 'ka* worden ge bracht zou de bijeenkomst zich gisterochtend beramen. Volgens „Le So r" van gisteren, zullen op 24 Januari de 40 nog geblokkeerde gelden worden vrij gegeven Deze 40 procent verte genwoordigd een waarde van fr. 2,5 milliard. Degenen, die van deze operatie profiteren, kunnen inschrijven op een nieuwe lening ter financiering van de oorlogs schade, die op genoemde datum zal worden uitgegeven. Volgens regeringsberichten heb- bep. bommenwerpers der Chinese regering een ongekende activiteit aan de dag gelegd om communis tische troepenbewegingen te ont wrichten. Hierbij zouden zij Chi na's grootste stalen brug over de Gele rivier vermeld hebben. Een grote formatie Mitchells deed Dinsdag een aanval op deze brug, die ten Noorden van Tsinan is ge legen, terwijl andere vliegtuigen meer dan 4 geladen wagons op het station van Tsinan vernielden. Het baanvak van de spoorlijn Tientsin-—Poekow, tussen Tsing Tao (ten Zuiden van Tientsin) en Jantsjiano (ten Noorden van Peno), werd vanuit de lucht aan gevallen. Het nieuwsblad „Sun Pao" meld de uit Tsingtao, dat de Chinese marinebasis aldaar, d'e door de Amerikaanse marine wordt ge bruikt, haastig voorbereidingen treft om maar Zuid-Cb'na en For mosa te verhuizen. Dit bericht werd beschouwd als een aanwij zing te meer, dat de Amerikaan se marine zich gereed maakt om uit Ts'ngtao weg te trékken. Amerikaanse marine-autoritei ten te Tsingtao hebben tot dus verre alle berichten,, dat zij over wogen Tsingtao te ontruim c, tegengesproken. Vernomen werd, dat de Amerikaanse militaire cor- ccntratie in Sjanhai gestad wordt ingekrompen. De evacua tie van Amerikaanse legereenhe den uit de luchtbasis Kiiangwan zou Dinsdag voltooid zijn. Door vooraanstaande Chinese burgers werd gisteren een beroep gedaan op de bevelhebbers der in Noord-China strijdende troepen, om geen bommenwerpers aan te wenden in de veldslagen, welke rondom de stad worden geleverd. Deze beslissing werd genomen door dezelfde groep, die Dinsdag een rechtstreeks beroep op Presi dent Tsjiang Kal Sjek en op ge.- neraal Mao Tso Toeng heeft ge daan, om vrede te sluiten. Het beroep werd gedaan, nadat Chi nese burgers als gevolg van lucht aanvallen om het leven waren ge komen en de voornaamste instal latie voor het brengen van water naar de stad werd vernietigd. Te Peiping hebben de voorzit ters van de Noord-Chinese pro- vinclale raad en leider van het k mimw'f - g* jfAJs andere middelen ge [2*2 faald hebben l'w hoestaan- "twJV) vallen minder benauwd te j maken, neem dan het middel waarop nog slechts relden vergeefs 'n beroep is gedaan gemeentebestuur der oudse keizer lijke hoofdstad, een beroep op de leiders ran beide partijen gedaan, om onvoorwaardelijk de strijd te staken, to afwachtdg van een regeling van alle hangende vraag stukken door middel ran politieke besprekingen. Kjj verklaarden, dat de strijd te Peiping en te Tientsin moest worden gestaakt, voordat er een vrede voor geheel China tot stand nou kunnen komen. Een militaire woordvoerder van de regering heeft hekend ge maakt, dat de door communisten geleide strijdkrachten, die een aanval hadden uitgevoerd in het 160 km ten Noorden van Nanking gelegen gebied, waarin zich de stellingen rondom de rivier de Hwai bevinden, zijn teruggeslagen Men meent, dat 15 andere com- munishsche colonnes, die vrij zijn gekomen door de vernietiging van het garnizoen van het 160 km Noordelijker gelegen Hsoet- sjou, zich thans in de richting van de rivier bewegen, in het kader der voorbereidingen voor de uit eindelijke opmars tegen Nanking, welke aan het einde van deze maand wordt verwacht- In door particulieren te Sjtusg- hai ontvangen berichten, welke ondanks de strenge censuur, toch zijn doorgekomen, wordt verklaard dat de communistische troepen, die Peiping belegeren, gisteren de stellingen der verdedigers in de buitenwijken der stad begoime* te beschieten, nadat er een lang durige stilstand in de operaties was geweest. Beweerd wordt, dat dit de eer ste maal is, dat de communisten verdragende artillerie tegen de oude Keizerlijke hoofdstad hebbe* gebruikt, sinds zij, nu een maatib geleden, de stad omsmgeldeii. De gam'zoens-commandant vb» Nanking, generaal Tsjrng Ta» Ming, heeft gisteren opdracht ge geven iedereen, die de vrede in het centrum van de stad zou ver storen, onmiddellijk te laten neer schieten^ De mi Ft ai re politie is, na de wanordelijkheden, welke Dinsdag jj. waren veroorzaakt door naai Nanking uitgeweken studenten, versterkt en patrouilleert door de straten der Chinese hoofdstad. Door het hoofdkwartier van het eamizoen is aan de burgers opgedragen meld'ng te maken van elke activiteit door commu nistische spionnen. Aan burger» zal worden toegestaan deel te ne men aan het onderzoek naar de handelingen van personen, die er van verdacht worden communis ten te zijn. Zij mogen ook deet' hebben in hun rechtsvervolging. Van betrouwbare diplomatieke zijde werd gisteren te Londen ver nomen, dat de verkenningsvluch ten, welke de Britse luchtmacht kortgeleden boven het Sinai- schiereiland, dat een district van Egypte vormt, heeft uitgevoerd en waarbij vijf Britse toestellen door Israelis'che gevechtsvlieg tuigen werden neergeschoten, werden ondernomen met voor kennis en goedkeuring van de Amerikaanse regering. In een gisterenmiddag door het Britse ministerie van Buitenland se Zaken uitgageven officiële ver klaring wordt gezegd: „De Britse autoriteiten lieten de verken ningsvluchten op hun eigen ver antwoordelijkheid uitvoeren. Tij dens beraadslagingen, welke eind 1948 op het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken plaats vonden, was het zowel de Britse als aan de Amerikaanse autoriteiten duidelijk, dat het dringend noodzakelijk was te be schikken over nauwkeurige in lichtingen betreffende zowel het feit, dat Israëlische strijdkrach ten de Egyptische grens hadden 1 geschonden^ als de omvang van deze schending. Daar dergelijike inlichtingen niet uit bronnen van*ie Verenigde Na ties konden worften verkregen, aangezien de Israëlische autoritei ten de waarnemers niet toelieten, hadden de Britse autoriteiten nog slechts één ander middel tot him beschikking om deze Informaties te verkrijgen en wel door het doen Uitvoeren van verkenningsvluch ten." Van de zijde van het Ministerie van Buitenlandse Zaken werd niet tegengesproken, dat de Britse toestellen bjj sommige gelegen heden door Egyptische vlicgtuB- gen werden vergezeld. Men is in Lond/ense diplomatie ke kringen van mening, dat de Britse Ambassadeur te Washing ton, Sir Oliver Franks, aan Pre sident Truman z0u hebben duide lijk gemaakt, dat Minister Bevin gedwongen zou zijn het Britse publiek er over in te lichten, in hoeverre de Amerikaanse poitiek een steun en aanmoediging was geweest bij het onderctoek, dat Engeland kortgeleden naar de mi litaire situatie nabij de Bjyptisch- Palestijnse grens heeft ingesteld. rtentieprjjs: un 10 ct.; minimum advertentie 1,50. ding advertenties es namiddags 4 uur lek kl. advertenties: gele 60 ct.; iedere meer 12 cent. Ver ing; Brieven onder air eau van dit Blad snt er kwartaal ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 15 8.42 16.58 17.24 ».44 ,16 8.41 16.59 18A7 10.12 17 8.40 17.01 20.S0 10.33 18 8.39 17.02 21.59 10.49 19 8.38 17.04 23.26 11.02 20 8.37 17.06 11.15 21 8.36 17.07 0A1 11.28 22 8.35 17.09 216 11.43 23 8.34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 12.29 loet ook wel opmer- lige van de heftigste >ns zijn gedaan door 'oordigers van rege- taat van dienst wal evoig geven aan de de raad allesbehal- i is", aldus Dr. Van it Syrië er meer dan voor nam, na de tie van de raad to- an het vuren in Pa- dat een bestand in gebracht. party to het bijzon- wegens het niet- aan de resoluties, enover verwachten en critiek aan ons vertegenwoordiger lische Staat wegens Igen van een resolu- dan een week. byen verklaarde: „Het iioeilijk critiek te aan- En des te moeilijker WÜ ons herinneren, dat .n veertien maanden t tot een bestand in omen. gaf hij een opsom- oeslissimgen van de ld, welke door de varen ge gnoreerd en it „ofschoon de mis- unistische revolutie il ink, georganiseerd 3t-agent Musso, door werd gesmoord," de thans de Repuibli- veer krachtig steunt, lijk beschouwt de de Republiek nog I beste kaart om in te spelen. Al deze tonen aan, dat met ten wordt gewogen maten gemeten, het- ind, zoals elk zich tend land, moeilijk len." Royen beschuldigde "■ikaanse afgevaardig- ip Jessup, van een ebrek aan onptartijr billijke waardering o." ;n van het voorstel, l een tijdstabel zou r verkiezingen en de onafhankelijke Ver- i van Indonesië, zei- loyen, dat Nederland louwen als „een nog -aardbare inmenging ise aangelegenheden. 1GGEMPUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 3#» (Ingez. Med.) Mijn Regering wenst ook dit pro gramma op te stellen, zo precies mogelijk, met inbegrip van de aanwijzing van specifieke data binnen welke het zou moeten worden uitgevoerd." Na de verklaring van Dr. Van Royen kreeg de Engelse afge vaardigde, Sir Alexander Cado- gan, het woord en pleitte voor een „hands off'-politiek. Als cte Nederlanders opbouwend werk willen verrichten, laten wij hen dan de kans geven. Hierna voerden het woond de afgevaardigden van Cuba en Bir ma,, gevolgd door de Australische afgevaardigde, die de verklaring van Dr. Van Royen teleurstellend en zonder nieuwe gezichtspunteu noemde. Bovendien vond hij de voorstelling van Dr. Van Royen over de situatie In Republikeins gebied misleidend. Hierna werd de vergadering van de Raad verdaagd tot Maan dag a.s. des avonds 9 uur (Ned. tijd) zonder dat een resolutie in gediend werd. In een door de radio omgeroe pen proclamatie heeft Mao Toe Toeng, de communistische leider der tegen de Chinese regeringe troepen strydende legers, het on voorwaardelijk aftreden van de Kwomintang geëist als voor lopige voorwaarde tot elke vredes onderhandeling. Volgens de communistische radio heeft generaal Lin Piao gisteren een proclamatie gericht tot het nationalistisch garnizoen van Tientsin, waarin hij verklaart dat een algemeen offensief zal worden ingezet, indien onvoor waardelijke overgave niet onmid dellijk wordt aanvaard. voerd, waarvan 16.000 over Ant werpen en 46.000 over Rotterdam. In de loop van deze periode heb ben twee schepen Antwerpen en zeven Rotterdam aangedaan. In bevoegde kringen, aldus „Het Laatste Nieuws", verklaart men zich met dit resultaat niet tevre den en spreekt men zelfs van een gemis aan fair-play. De bezetten de overheid heeft wel'swaar geen enkele verbintenis aangegaan, wat betreft de hoeveelheden, die via de Beneluxhavens zouden worden verzonden, doch to de loop der besprekingen is herhaal delijk gewag gemaakt van 5 mil lioen ton goederen voor het jaar lijks doorvoerverkeer. In belanghebbende kringen hield men rekening met een maandcij fer, dat in geen geval lager zou liggen dan 10.000 ton voor ieder van de Beneluxhavens en men is van oordeel, dat de overeenkomst weliswaar naar de letter, doch volstrekt niet naar de geest werd uitgevoerd. nuut Deuraagr. wanneer ae pro ductie op dit niveau kan worden gehandhaafd, zal dit gebed dus ongeveer 40.000 barrels per dag leveren:. Om technische redenen moet de productie voorlopig ech ter nog tot een zeer geringe om vang beperkt blijven. Alvorens een rationeel produc tieniveau kan worden vastgesteld, aldus het communiqué, zal een nader onderzoek moeten worden ingesteld em zullen de be nodigde installaties moeten wor den aangebracht Naar de olie maatschappijen mededelen kan nog niet worden nagegaan hoe groot het oliereservoir is, dat thans is aangeboord. BIGGENPRIJZEN IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN In de week van 10 tot en met 15 Januari werden in West Zeeuws-Vlaanderen betaald voor biggen van 68 weken 55, voor biggen van 810 weken 65,—. nieren. De z.g.n. (.Schouwen en Duive- en St- Philipsland) triciteit uit Noord- situatie zal een aan- wyziging komen. In zal namelijk een rale wonden, gebouwd, le provincie Zeeland zal voorzien:, of het niet economi- n geweest om geheel laten bedienen door de Prov. Noord- lectriciteitsmij meent nend te moeten be- onder meer, omdat r Zeeland concessie- de Brabantse Mant- worden, in Vlissin- intrale gebouwd zou eden. Voor de even- ficatie van cfe spoor- 3Singen en voor even- ere industrialisatie jentrale met behoor- teit trouwens onont- iht. centrale in Vlissin- or reeds twee turlbo- ieder van 1523 kw ts (tezamen dus twee n besteld, moet ulti- uien draaien, van deze centrale is ;e grote werk, dat de /se Electriciteits Mij i ander is de aanleg •gspanni mgs ve nbicd ing Roosendaal, waarmee aanvang is gemaakt, het Zeeuwse net met andse net verbinden, geval van calamitei- vActot is. De 50 kv- GoesRoosendaal is De fundering van is aanbesteed ep met van de eerste werk- in Goes is in Decem- gin gemaakt. De af- de 50 kv-kabel voor g GoesVllssingen is het leggen hiervan d. Deze maand wordt gen een aanvang ge- transformatoren 50 •r Goes bestemd, zijn Voor de verbinding GoesZie- rikzie zijn reeds 10 kv-kabels ge- 'egd door de Zandkreek (tussen Zuid- en Noord-Beveland) en door de Oosten-Schelde naar Zierikzee. Een tweede kabel door de Ooster- Schelce zal pas in het voorjaar worden gelegd. Men kan er mee wachten tot het wier giunstig wordt, omdat hier toch nog geen stroom door zal woraén gevoerd. Zodra de nieuwe centrale te Vlis- singen klaar is, zal de Noord- groep van deze centrale uit wor den voorzien. Een ander groot werk is het aanbrengen van een ringverbin ding GoesTerneuzen-Vlissingen, waartoe twee kabels van 50 kv de Wester-Schelde bij Hoedekens- kerke en Borssele zullen kruisen. De bedoeling hiervan is t.z.t., wanneer de centrale te West- cörpe „uitgeleefd" is, Zeeuws- Vlaanderen van de centrale Zee land te Vlissingen uit te voeden. Een uitgebreid net van 10 kv-lij- nen zal de stroom over ZeeuiwB- Vlaanderen distribueren. Uit technisch oogpunt is het leggen van de hoogspannings- kaibels door de Wester-Sdheldle zeer interessant. Deze kabels moeten namely'k niet alleen zelve aan hoge eisen van veiligheid vol doen, maar zij moeten ook zo danig1 gelegd worden, dat het an kergevaar tot een minimum teruggebracht wordt. TERNEUZEN. Autefnonteur of electro- monteur Door vele jongens wordt de drang gevoeld zich verder in het door hen gekozen vak te bekwa men Daarvoor wordt dikwijls een groot offer gevraagd. Vrije tijd blijft er niet veel over, terwijl heden ten dage de financiën weer duidelijk mee gaan spreken. Toch zal elke jongeman, waar pit in zit, niet tevreden zijn met een diploma van een nijverheidisschool, maar zich verder willen bekwa men en zo mogelijk ontplooien tot een allround vakman. Het na oorlogse verschijnsel van een zekere lijdelijkheid ten opzichte i van de toekomst moet doorbroken worden, w:l een werkelijke op bouw mogelijk blijken. Zoals uit achterstaande advertentie Wijkt, staan bekwame leerkrachten ge reed de jonge mensen te helpen Met gezamenlijke inspanning zal veel bereikt worden. Welnu, laat ieder die daarvoor in aanmerking komt, niet aarzelen, maar spon taan gaan bouwen aan eigen toe komst en aan die van ons land. BIERVLIET. Winkelsluitmg. Ongeveer een jaar geledein werd door de gemeenteraad beslo ten een verordening voor de ver plichte winkelsluiting in het leven te roepen, om een einde te ma ken aan de wantoestand, dat men maar kan winkelen wanneer men daar lust in had, waardoor de winkelier praebisch nooit klaar was. Enige weken na het uitvaardi gen van deze verordening con troleerde de politie trouw of eT geen bonnetjes uit te delen waren. Geleidelijk aan verslapte de aan dacht van de H. Hermandad en de huisvrouwen winkelden weer tot laat in de avonduren. Sinds enkele dagen verscherpte de politie weer haar aandacht op de winkelsluiting, en zij whs daarbij zo welwillend eerst de overtredende winkelier attent te maken op de verplichte sluiting. De klanten zullen dus vóór 6 uur en des Zaterdags vóór 7 uur met hun inkopen gereed moeten zijn. Des Zondags mogen de winkeliers tot des middags 12 uur verkopen. Zulks om de bu'ten de kom wonenden gelegenheid te geven na de kerkgang hun inko pen te doen. BRUINES SE. Schouwen-Duivciand krijgt weer bomen. In het plantseizoen 1948/49, worden overal op Schouwen-Dui- veland weer bomen geplant om

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1