E Nieuw Labinet van Oost-ïndonesië DE CONTROLE OVER HET RUHRGEBIEO Chefarine.4 ROVINCIE DE STRIJD OM TIENTSIN De Belgische beweringen DONDERDAG 13 JANUARI 1949. Bende poogde in Djogja te infiltreren Verklaring van Schuman Republikeinse docomenten gevonden Het inkomen van Truman Spaak verwacht spoedig ondertekening der overeenkomst Aandrang op Tsjiang Kai Sjek Een vierde van vaorootlögs Duitsland thans Pools Luchtbrug-vliegtuig verongelukt omtrent Nederlandse infiltratie injde Antwerpse haven Verschillende we+sontwerpe« Reorganisatieplannen Griekse regering mislukt De geldzuiverfng In België mtieprija: Geen tijd om ziek te xijnl Dan dadelijk IN DE VREDESPOGINGEN CHINA Frankering bU Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld dear het K.N.it.I te Da Bilt, geldig tot Donder, dagavond. Later iets zachter. Koude ochtend met weinig be wolking. Later toenemende be wolking en geleidelijke stijging van temperatuur. Overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke rich tingen. VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No- 1013. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V, Firma P- J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal dvertentieprijs: •r liri 30 et. minimum per advertentie 1,50. Inztding advertentie» tot des namiddags 3 our. Rubriek kl. advertenties*. 5 regel3 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Volgens Radio Makassar is hel nieuwe Oost-Indonesische kabinet als volgt samengesteld: Premier en Minister van Bin nenlandse Zaken: Ide Anak Agcenig Gate Agoeng. Minister van Justitie: Mr. Dr Soumokil (onveranderd). Minister van Financiën: M. Hsómelink (onveranderd). Minister van Onderwijs. J. I. Ta Teng Keng van de Progres sieve fractie. Minister van Sociale Zaken: Mr. S. Binol van de Progressieve fractie. Minister van Verkeer en Wa terstaat: Ir. D. P. Diapari (on veranderd). Minister van GezondheidDr. J. W. Groting van de Democrati sche fractie I. El V. Minister zonder portefeuille en In de nacht van 9 op 10 Jan. poogde een bende uit Westelijke richting in Djogja te infiltreren. ZÜ vermelden een transformatie huisje van de lichtleiding. De hoofdleidingen bleven echter in tact en de schade is inmiddels hersteld, aldus bericht de Dienst röor Legercontacten. Voorts wordt medegedeeld, dat nog enkele telefoonleidingen wer den vernield, die ook reeds her steld zijn. De bende poogde brand te stichten, doch zij werd door Nederlandse troepen uiteengesla gen en goeddeels vernietigd. Aan Nederlandse zijde werden twee militairen gewond. De Franse Minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schu man, die gisterenavond naar Lon den is vertrokken voor bespre kingen met de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zeide gisteren dat de beide rege ringen „haar politiek betreffende aangelegenheden van gemeen schappelijk belang zo nauw als maar mogelijk was, moesten vóór- üneren'1. Schuman verklaarde „bijzonder verheugd1" te zijn deze gelegenheid te hebben om met Bevin te spreken over zaken, die de belangstelling van Frankrijk en Elngeland beiden hebben. „II: hecht des te meer belang aan de komende besprekingen omdat naar mijn mening zij plaats heb ben in een tijd, vol van onzeker heid en verwachtingen, waarin Europa zijn weg tracht te vinden. De kwestie, die zowel Frankrijk als Engeland betreffen, schijnen iedere dag in aantal toe te ne men. Dit is veel betekenend" al dus Schuman. Minister van Economische Zaken a.i.: Drs. Tan Tek Heng van de Progressieve fractie. In het nieuwe kabinet zijn geen vice-ministers benoemd. Waar schijnlijk zal nog een Minister van Voorlichting bekend worden ge maakt. Men heeft republikeinse docu menten ontdekt betreffende de laatste kabinetszitting, die in de ochtend van 19 December, enige uren voor de bezetting van Djog ja en de arrestatie van de repu blikeinse leiders, gehouden werd. Deze documenten bevat een drietal oproepen tot de Indone sische bevolking van President Soekamo, Premier Hatta en de Minister van Voorlichting, Nat- sir, die niet meer dbor de radio konden worden uitgezonden. In de boodschap van Soekamo werd gezegd, dat de Nederlan ders .door hun aanval op Djogja „een nieuwe koloniale oorlog had den ontketend, die gevoerd' werd om de regering en de republiek te vernietigen en om de vrije hand te krijgen tot het overheer sen van het gehele gebied van Indonesië en de Indonesische be volking".! Na onderstreept te hebben, dat de Nederlanders „alle mogelijk heden om tot een vreedzame op lossing te komen verworpen had den", hield Soekamo in zijn op roep rekening met de mogelijk heid, dat een groot deel van het gebied door de Nederlanders be zet zou worden en vroeg hij de Indonesiërs ondanks alles hun vertrouwen te bewaren in de onafhankelijkheid van Indonesië, die „uitgeroepen op 17 Augustus 1945, nooit dcor geweld vernie tigd zal worden". „Wij zullen verenigd blijven voor de verdedi ging van ons land en wij zullen de eindstrijd tot de overwinning Voortzetten", aldus besloot Soe kamo in zijn oproep. De senaatscommissie voor de overheidsdiensten heeft met tien tegen één het wetsontwerp goed gekeurd, inhoudende verhoging van het jaarlijks inkomen van de President der Verenigde Staten van 75.000 tot 100.000 dollar en toekenning vajn een jadrlijkse bij slag van 50.000 dollar voor repre sentatiekosten. Tussen de belegerde verdedigers van Tientsin en de communisti sche strijdkrachten is een hevig artillerieduel uitgebroken, enkele uren na het vertrek van de ge meenteraadsleden voor onderhan delingen met de communisten. Bij het beg'n van de gevechten kwam de watervoorziening van de stad buiten werking. Het Westelijke deel van de stad wordt door arbeiders, uitge rust met schop en houweel, tot een geweldig fort gemaakt. De bewoners van dat stadsdeel, di:e naar de Oostelijke wijken moesten evaeuëren, blokkeerden door hun massa de straten, i De New-Yorkse radiostations, die eerder bekend maakten, dat volgens „officiële" berichten Tientsin gevallen was, meldde la ter, dat de gemeenteraad van de stad een overeenkomst tot sta king van het vuren had bereikt met de communisten, die de stad practisch in hun bezit hadden. De correspondent van de New York Times, die de val van Tient sin meldde, seinde in een verslag aan zijn blad over de overgave van de stad, id'-at de regerings artillerie Dinsdag tegen de mid dag tot zwijgen werd gebracht en die communistische kanonnen het vuren zes uur later staakten. Volgens het bericht had de cor respondent dit nieuws gekregen tijdens een tnterlocaal telefoon- De Belgische Minister-Presi dent, Spaak, verklaarde tijdens een persconferentie te verwach ten, dat de zesmogendheden-over- eenkomst, ^-aarbij werd besloten een internationale autoriteit de bevoegdheid van controle over het Ruhrgiebied te geven „in de eerst volgende dagen" zal wonden ge tekend. Spaak voegde hieraan toe, dat de overeenkomst door de parle menten der betrokken landen zou moeten worden geratificeerd. De •ommissie voor Buitenlandse Za ken van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, waaraan hij ver slag had' uitgebracht, had als haar oordeel te kennen gegeven, dat de overeenkomst „gunstiger was uitgevallen, dan men had kunnen hopen". Premier Spaak verklaarde voorts, dat h(j tijdens zijn bezoek aan Londen, dat later in d'eze maand ter gelegenheid van de bijeenkomst der Ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf deelgenoten van het Brusselse verdrag, zal plaats vinden, met de Britse regering het toekom stige arbeidsplan van de organi satie voor de EXiropese economi sche samenwerking zou bespre ken. Ook zou hij te Londen voor bereidingen treffen voor de bij eenkomst van de consultatieve raad van Ministers der Marshall- landen, welke begin Februari te Parijs zal worden gehouden. Spaak bevestigde, dat België, met de volledige steun van Luxemburg een Belg candidaat had gesteld voor de functie van permanent secretaris-generaal van het internationale contro lerende lichaam voor het Ruhr- gebied. Hij verklaarde dat hoe ook het bezetti-ngs statuut in de toekomst z°u worden vastgesteld, de positie van België als bezet tende mogendheid geen verande ring zou ondergaan. Hij verklaarde, dat België zou voortgaan zijn huidige, beschei den aandeel bij te dragen, hier aan toevoegend: „België zcu geen enkele nieuwe verantwoordelijk heid op bestuurs- of financieel- gebled in deze richting op zich kunnen nemen". Tenslotte verklaarde premier Spaak nog, dat .onverschillig of de Belgische candidaat voor de functie van permanent secretaris generaal van het internationale controlerende lichaam voor het Ruhr-gehiea' zou worden gekozen of niet, België in elk p-evsl in dit lichaam vertegenwoordigd zou zijn. gesprek met Tientsin. De vier gemeenteraadsleden die uit Tient sin waren vertrokken als vredes- afgezanten/ keerden terug met het nieuws, dat de communis tische generaal Lin Pi-Ao erin had toegestemd het beleg op vreedzame wijze te beëindigen, aldus fyet bericht van de corres pondent In Sjanghai kon officieel nech op andere wijze bevestiging ver kregen worden van de beweerde val van Tientsin, Radio- en tele foonverbindingen tussen Sjang hai en Tientsin fuctionneerdem normaal en plaatselijke handels bedrijven hadden nog steeds con tact met hun filialen in Tientsin. Tientsin nog niet gevallen. Tientsin, de belegerde stad in Noord-Ohina, die op het punt zou staan zich over te geven, was Woensdag nog steeds in handen der regering na een tijdelijke staking van het vuren. De stad werd de gehele nacht wakker gehouden door het ru moer van de strijd aan de West zijde, waaraan regeringssvliegtui- gen deelnamen. Hoewel de strijd hevig was, waS de communisti sche hoofdmacht van ongeveer 90.000 man er niet in verwikkeld en waarnemers geloven, dat de gevechten slechts een voorspel zijn van een grotere en algemene aanval. De leiders van het industriële, zaken- en culturele leven van de stad zouden Woensdagmiddag bij- eenlkomen om wegen en middelen te bespreken om het initiatief van de gemeenteraad, contact op te nemen met de communisten, te steunen. Uit Nanking werd gemeld, dat men Tientsin daar reeds had' af geschreven. De vredes-af,gezan ten uit de gemeenteraad keerden Woensdagmiddag terug van hun tweede ontmoeting met de com munisten, kort nadat communis tische artillerie de stad had be schoten. Naar de internationale vluch telingenorganisatie heeft bekend gemaakt, zullen 6000 van de 3 3 000 Eiuropese vluchtelingen in China, die in Sjanghai gestrand zym, vier maanden onderdak krij gen op die Philippjjnen. Dit aan bod werd gedaan door de Philip- pljnse republiek. De vluchtelin gen zullen gehuisvest worden in de vroegere gebouwen van de Amerikaanse marine op 't eiland S»mar. De internationale vluch telingen-organisatie deelde mece, dat zich ongeveer 4500 Wit-Rus- sen onder de 13.000 vluchtelingen bevonden. De anderen waren merendeels Joden, die het Duits land van Hitier ontvlucht waren. Van regeringszijde wordt ver nomen, dat de door communisten geleide strijdkrachten, die in het afgelopen weekeinde het garni- zo >n van het 320 km ten Noorden van Nanking gelegen Hsoetsjou onder de voet hebben gelopen, in Zuidelijke richting zijn voortge- rukt en zich thans op een afstand van 160 km van Nanking bevin den. De eerste verdedigings-linie van Nanlking ligt in het Tsjoesienge- bied, dat 50 km ten Noorden van de Chinese hoofdstad is gelegen. A.F.P. meldt nog uit Nanking, dat generaal Toe Joe-Ming, be velvoerder van twee nationalisti sche legergroepen, welke ten Zui den van Hsoetsjou werden ver slagen, volgens een bericht van de communistische radio-omroep, gevangen is genomen. Toe Joe- Ming komt voor op de lijst van oorlogsmisdadigers, welke eind December 1948 door de commu nisten werd bekend gemaakt. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Nanking heeft Gene ralissimus Tsjiang Kai Sjek toe gegeven, dat het noodzakelijk was buitenlandse bemiddeling te ver zekeren om een eind te maken aan de burgeroorlog en „nationa listisch China te redden". Hij werd het hierover eens met een groep generaals in Centraal Chi na met aan het hoofd Generaal Pai Tsjoeng Sji, die op het af treden van Tsjiang had' aange drongen, aldus werd in genoemde kringen verklaard. Men haalde een brief aan, die door Generaal Pai aan Tsjiang zou zijn gezon den en waarin aan ,ae regering werd verzocht er hij alle volks organisaties op aan te dringen om vrede te vragen. In gewoonlijk betrouwbare Chi nese kringen te Nanking werd ontkend, dat generaal Pai Tsoeng Sji president Tsjiang Kai Sjek zou hebben verzocht af te treden. Het zou wel de mering van geire- raal Pai zijn, dat Tsjiang Kai Sjek dit behoort te doen. Door generaal Tsjang Tsjoen, één der leden van het kern-kabi net der Chinese regering, werd gisteren verklaard dat hij niet naar Hankou zou terugkeren, dat hij in het afgelopen weekeinde heeft bezocht, teneinde met gene raal Pai te beraadslagen. Door de Ministers werd te Nan king verslag over de vredespogin gen uitgebracht aan het kabinet van premier Dr. Soen Fo. Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen, waarbij de ge bieden van Duitsland, die Polen aan het einde van de tweede we reldoorlog verkregen heeft, het geen bijna een vierde deel van het vooroorlogse Duitsland om vat, deel worden van de Poolse staat. De Westelijke .mogendheden hebben, hangende een officieel vredesverdrag met Duitsland, geen definitieve westgrens voor Polen erkend. In Mei werd bekend gemaakt, dat 5 millioen Polen zich weer gevestigd hebben in de „herwon- schuur van Europa," dat in in nen gebieden", waartoe Silezië behoort, voorheen de „graan- dustrieproductie alleen voor het Ruhrgebied onderdoet. De betrokken gebieden beslaan 111.290 vierkante kilometer, hu» Duitse bevolking bedroeg meer dan 9 millioen. Gisterenochtend vroeg is ee* Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug naar Berlijn neerge stort 3 km ten Oosten van het Frankfortse vliegveld Rijn-Mailt De uit drie personen bestaande bemanning kwam om het leven. Het vliegtuig keerde ledig va* Berlijn terug. De hemel wai bewolkt en er viel een lichte sneeuiw. Enkele uren nadat Koning Paul van Griekenland Argos in de Oostelijke Peloponnesos verla ten had, werd de stad' door ee* groep van 250 gueriRastrijdena aangevallen, aldus wordt te Athene vernomen. De gevechten duurden tot dte avond voort en de guerilla's moes ten zich terugtrekken met ach terlating van 40 doden. Te Pelotas, in Z.-Brazilië, ia een vliegtuig neergestort. Voor zover thans hekend, verloren hierbij acht personen het leven. „Een verbazingwekkende ver- baasdhe'd" schrijft de Gazet van Antwerpen gisterenmorgen met 'betrekking tot de verbazing, die in Rotterdamse kringen tot uit drukking is gebracht naar aanlei ding van een artikel in deze krant over de Nederlandse infiltratie in de haven van Antwerpen en het protestschrijven van de Ant werpse commissie ter verdediging van de havenbelangen,, volgens hetwelk de Nederlanders zich te Antwerpen niet aan de traditie zouden houden. Het blad beweert allereerst dat de Nederlandse scheepvaart ondernemingen de haven van Antwerpen behandelen „als een vette melkkoe". Nederlandse schepen zouden volgens de Gazet uitsluitend aan ondernemingen worden geconsig neerd. waarvan het hoofdkantoor in Rotterdam of Amsterdam ge vestigd is. De Nederlanders zou den verder voorkeur-tarieven eisen waarvan Belgische firma's niet genieten. Specifiek Antwerpse onderne mingen zouden plaats .maken voor nieuwe Belgische firma's, waarvan het kapitaal en de lei ding Nederlands zrj.n. De Gazet van Antwerpen wijst er in dit verband op dat in de han dels- en exportcourant van 17 December 1948 de oprichting te Antwerpen werd aangekondigd van een handelsonderneming met uitsluitend Nederlands kapitaal. De directeur is een Rotterdams ambtenaar en het vo'ledig perso neel, heeft de Nederlandse natio naliteit. Het blad vestigt verder de aan dacht op het laatste verslag van de Antwerpse Scheepvaartvereni ging waarin- o a. het voi~en*,e staat: Door allerhande middelen trachten sommige Nederlandse onderdanen een gunstregiem in de haven van Antwerpen te ver krijgen. Sommige Nederlandse verenigingen en ondernemingen hebben namelijk getracht van verlaagde havenrechten, vermin* derde behandelingskosten enz. te gen eten. Zij hebben insgelijks gestreefd naar het veranderen van oude gebruiken en werk methoden, zonder hierbij te letten op de belangen van sommige -be drijven." Dat de klachten uit Antwerpen gegrond zijn meent de Gazet var. Antwerpen te mogen rechtvaar digen door het feit, dat de grie ven jegens de Nederlanders zijn neergelegd in een nota, welke door het comité voor de-Belgisch- Nederlands-Luxemburgse toena dering is ingediend te Den Haag. In deze' nota wordt ia het licht gesteld, dat de meeste moeilijk heden voortkomeide uit de hou ding der Nederlandse Rij-ksbu- reaux. Het blad raadt de Nederlandse reders tenslotte aan de consigna tie van zeeschepen ndet uitslui tend aan Nederlandse verenigin gen toe te vertrouwen en ook de Antwerpse scheepsmakelaars Iets te laten indienen. Ook moest het volgens de Gazet nu gedaan zijn met handelswijzen, die de Neder landse reders te Antwerpen tot de minst populaire van de bui tenlandse reders in de Antwerp se haven zouden kunnen maken. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gister middag zonder beraadslaging ol hoofdelijke stemming haar goed keuring gehecht aan de Wetsont werpen tot wijziging van de be- gToting 1946 van Onderwijs, Kun sten en Weten=chappen; Instelling van schuldregisters voor geld leningen ten laste van het Rijk; intrekking van het Kon. besluit van 5 Juli 1945, houdende bijzon dere voorzieningen inzake uitbe talingen doop verzekeringsinstel lingen en spaarkassen en wijziging van de land- en tuinbouwongeval- lenwet 1922, van de ziektewet eb van de kinderbijslagwet. Sc landen van wt-n-rjuiuva-guvu gekeurd, aldus een verklaring van James Forrestal, Amerikaans Minister van Defensie. Forrestal zei, dat het program •ok was goedgekeurd' door de nationale Veiligheidsraad, het or- jaan, dat de militaire en buiten- politiek coördineert. Naar te Athene verluidt, zijn y plannen van reorganisatie van Griekse regering mislukt, we gens d-e onenigheid van de vier Griekse partijleiders over de ver- van de portefeuilles. Een communiqué van de Griek- generale staf maakt bekend, 1 de rest van het regerimgsgar- wxrn van de Macedonische stad ■*!!£!lssa zich voor de guerilla- Jtp-n' heeft moeten terugtrek- stad** het °os^eliik óeel van Deze ontheffing houdt in, dat bij nieuwe vestiging of uitbreiding van een handelsbedrijf in deze zin geen bedrijfsvergunning meer is vereist van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. De handel in genoemd vee is thans alleen gebonden aan een erkenning bij het betrokken be drijfschap, die gebaseerd is op Objectieve eisen van handeldbe- kwaamheid, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. Voor hen, d'e niet erkend zijn, blijft het verhan delen van genoemde producten verboden. Deze vereenvoudigde procedure brengt geeii wijziging in de be staande verplichtingen ten aanr zien van koop en verkoop, ont vangst en levering enz. van de betrokken producten. Iedere door het bedrijfschap erkende hande laar moet uiteraard alle terzake Henende verordeningen en be sluiten volledig in aeht blijven nemen. woordiger van he Kroon ais aoor Minister-Pres'dent Drees werd namens de regering instemming betuigd met de resolutie. De hoge vertegenwoordiger zegde voorts alle medewerking toe tene'nde het gewenste contact te verkrijgen -met de in punt 3 van de resolutie bedoelde perso nen. Over de wijze waarop dit contact tot stand -ka* worden ge bracht zou de bijeenkomst zich gisterochtend beramen. Volgens ,,Le Sor" van gisteren, zullen op 24 Januari de 40 nog geblokkeerde gelden worden vrij gegeven Deze 40 procent verte genwoordigd een waarde van fr. 2,5 milliard. Degenen, die van deze operatie profiteren-, kunnen inschrijven op een nieuwe lering ter financiering van de oorlogs schade, die op genoemde datum zal worden uitgegeven. voerd, waarvan 16.000 over Ant werpen en 46.000 over Rotterdam. In de loop van deze periode heb ben twee schepen Antwerpen en zeven Rotterdam aangedaan. In bevoegde kringen, aldus „Het Laatste Nieuwsverklaart men zich met dit resultaat niet tevre den en spreekt men zelfs van een gemis aan fair-play. De bezetten de overheid heeft wel'swaar geen enkele verbintenis aangegaan, wat betreft de hoeveelheden, die via de Beneluxhavens zouden worden verzonden, doch in de loop der besprekingen is herhaal delijk gewag gemaakt van 5 mil lioen ton goederen voor het jaar lijks doorvoerverkeer. In belanghebbende kringen rield men rekening met een maandcij fer, dat in geen geval lager zou liggen dan 10.000 ton voor ieder van de Beneluxhavens en men is van oordeel, dat de overeenkomst weliswaar naar de letter, doch volstrekt niet naar de geest werd uitgevoerd. liUUL oeurtuigt. vvaiurcci ue jwir ductie op dit niveau kan worden gehandhaafd, zal dit geb'ed dus ongeveer 40.000 barrels per dag leveren. Om technische redenen moet de productie voorlopig ech ter nog tot een zeer geringe om vang beperkt blijven. Alvorens een rationeel produc tieniveau kan worden vastgesteld, aldus het communiqué, zal een nader onderzoek moeten worden ingesteld en- zullen de be nodigde installaties moeten wor den aangebracht Naar de olie maatschappijen mededelen kan nog niet worden nagegaan hoe groot het oliereservoir is, dat thans is aangeboord. BXGGENPRIJZEN IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN In de week van 10 tot en met 15 Januari werden in West Zeeuws-Vlaanderen betaald voor biggen van 68 weken 55, voor biggen van 810 weken 65,—. i 10 ct.; minimum Ivertentie 1,50. ng advertenties namiddags 4 uur kl. advertenties: la 60 ct.; iedere eer 12 cent. Ver- Brieven onder eau van dit Blad kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Gnd. Opk. Gnd. 1949 Zon Maan 15 8.42 16.58 17.24 9.44 ,16 8.41 16.59 18A7 30.12 17 8.40 17.01 20,30 i0.33 18 8.39 17.02 21.59 10.49 19 8.38 17.04 23.26 11.02 20 8.37 17.06 11.15 21 8.36 17.07 0.51 1-1.28 22 8.35 17.09 2J6 11.43 23 8,34 17.11 3.41 12.03 24 8.32 17.13 5.05 12.29 t ook wel opmer- e van de heftigste 1 zijn gedaan door -rdigers van rege- at van dienst wat jig geven aan de e raad allesbehal- s", aldus Dr. Van Syrië er meer dan voor nam, na de van de raad in- het vuren in Pa- t een bestand in '.bracht. irtij in het bijzon- wegens het niet- an de resoluties, over verwachten critiek aan ons vertegenwoordiger ■che Staat wegens jen van een resolu- 3an een week. iyen verklaarde: „Het oeilijik critiek te aan sla des te moeilijker 's herinneren, dat veertien maanden ot een bestand in ien. if hiji een op®om- lissimgen van de welke door de en ge gnoreerd en „ofschoon de mis- stische revolutie k, georganiseerd igent Musso, door ;rd gesmoord," de ans -de Repuibli- r krachtig steunt, t beschouwt de 2 Republiek nog este kaart om in i spelen. Al deze ien aan, dat met ,n wordt gewogen naten gemeten, het- md, zoals elk zich- rend land, -moeilijk en." "ven beschuldigde anse afgevaardig- Jessup, vian een ek aan onpartijr llijke waardering van het voorstel, >en tijdstabel zou verkiezingen en de ïafhankeüjke Ver- ran Indonesië, zei- en, dat Nederland iwen als „een nog ndbare inmenging aangelegenheden. tege BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET EGEtiPUNEN EN GRIEP.20 TABLETTEN 78* (Ingez. Med.) Mijn Regering; wenst ook dit pro gramma op te stellen, zo precies mogelijk, met inbegrip van de aanwijzing van specifieke dlata binnen welke het zou moeten worden uitgevoerd." Na de verklaring van Dr. Van Royen kreeg de Engelse afge vaardigde, Sir Alexander Cado- gan, het woord en pleitte voor een „hands off'-politiek. Als de, Nederlanders opbouwend werk willen verrichten, laten wij hen dan de kans geven. Hierna voerden het woord de afgevaardigden, van Cuba en Bir ma,, gevolgd door de Australische -afgevaardigde, die de verklaring van Dr. Van Royen teleurstellend en zonder nieiuwe gezichtspunten noemde. Bovendien vond hij de voorstelling van Dr. Van Royen over de situatie in Republikein» gebied misleidend. Hierna werd de vergadering van de Raad verdaagd tot Maan dag a.s. des avonds 9 uur (Ned. tijd) zonder dat een resolutie in gediend werd. In een door de radio omgeroe pen proclamatie heeft Mao Tee Toeing, de communistische leider der tegen de Chinese regeringe troepen strijdende legers, het on voorwaardelijk aftreden van de Kwomintang geëist als voor lopige voorwaarde tot elke vredes onderhandeling. Volgens de communisti'he radio heeft generaal Lin Piao gisteren een proclamatie gericht tot het nationalistisch garnizoen van Tientsin, waarin hij verklaart dat een algemeen offensief zal I worden ingezet, indien onvoor- - waardelijke overgave niet onmfl®- 1 dellijk wordt aanvaard. -ren. De zjg.n. houwen en Duive- 1 St. Philipsland) (teit uit Noord- atie zail een aan- iging kernen. In 1 namelijk een worden gebouwd, provincie Zeeland voorzien. het niet economi- ;eweest om geheel ;en bedienen door de Prov. Noord- triciteitsmij meent d. te moeten be nder meer, omdat Zeeland concessie- Brabantse Maat- orden, In VUssin- ~ale gebouwd zou n. Voor de ewen- ■tie van de spoor- igen en voor even industrialisatie trale met behoor- t trouwens onont- sntrale in Vlissin- reeds twee turbo- Ier van 15-23 kw Tezamen dus twee Jesteld, moet ulti- n draaien, deze centrale is jrote werk, dat de Electriciteits Mij nder is de aanleg >anningsverbinding ►sen-daal, waarmee wang is gemaakt, t Zeeuwse net met tse net verbinden, jal van calamitei- at is. De 50 kv- sRoosendaal is j[De fundering van Jianibesteed ep met an de eerste werk- Goes is in Dec om- gemaakt. De af- i 50 kv-kabel voor JoesVlissingen is et leggen hiervan Deze maand wordt i een aanvang ge- nsformatoren 50 Joes bestemd, zijn Voor de verbinding GoesZie- rikzee zijn reeds 10 kv-kabels -ge- 'egd door de Zandkreek (tussen Zuid- en Noord-Beveland) en door de Ooster-Schelde naar Zierikzee. Een tweede kabel door de Ooster- Schelde zal pas in het voorjaar worden gelegd. Men kan er mee wachten tot het weer gjunstig wordt, omdat hier toch nog geen stroom door zal worden gevoerd. Zodra de nieuwe centrale te Vlis singen klaar is, zai de Noord- groep van deze centrale uit wor den voorzien. Een ander groot werk is het aanbrengen van een ringverbin ding GoesTerneuzcn-Vlissingen, waartoe twee kabels van 50 kv de Wester-Schelde bij Hoedekens- kerke en Borssele zullen kruisen. De bedoeling hiervan is t.z.t., wanneer de centrale te West- -dorpe „uitgeleefd" is, Zeeuws- Vlaanderen van de centrale Z.e- land te Vlissingen uit te voeden. Een uitgebreid net van 10 kv-lij- nen zal de stroom over Zecuvns- Vlaanderen distribueren. Uit technisch oogpunt is het ieggen van de hoogspannings kabels door de Wester-Schelde zeer interessant. Deze kabelfi moeten namelijk niet alleen zelve aan hoge eisen van veiligheid vol doen, maar zij- moeten ook zo danig gitlegid worden, dat het an kergevaar tot een minimun» teruggebracht wordt. TERNEXIZEN. Automonteur of electro- monteur Door vele jongens wordt de drang gevoeld zich verder in het door hen gekozen vak te bekwa men Daarvoor wordt dikwijls een groot offer gevraagd. Vrije tijd blijft er niet veel over, terwijl heden ten dage de financiën weer duidelijk mee gaan spreken. Toch i zal elke jongeman, waar pit in zit niet tevreden zijn met een diploma van een nijverheidsschool, maar zich verder willen bekwa men en zo mogelij-k ontplooien tot een allround vakman. Het na^ oorlogse verschijnsel van een zekere lijdelijkheid ten opzichte I van de -toekomst moet doorbroken worden, wil een werkelijke op bouw mogelijk blijken. Zoals uit achterstaande advertentie -blijkt staan bekwame leerkrachten ge reed de jonge mensen te helpen. Met gezamenlijke inspanning ral veel bereikt worden. Welnu, laat ieder die daarvoor in aanmerking komit, niet aarzelen maar spon- i taan gaan bouwen -aan eigen toe komst en aan die van ons land. HIER VI JET. Winkelxluitiüg. Ongeveer een jaar geleden werd door de gemeenteraad beslo ten een verordening voor de ver plichte winkelsluiting in het leven te roepen, om een einde te ma ken aan de wantoestand, dat men maar kon winkelen wanneer men daar lust in had, waardoor de winkelier practisch nooit klaar was. Enige weken na het uitvaardi gen van deze verordening con troleerde de politie trouw of er geen bonnetjes uit te delen waren. Geleidelijk aan verslapte de aan dacht van de H. Hermandad en de huisvrouwen winkelden weer tot laat In de avonduren. Sinds enkele dagen verscherpte de politie weer haar aandacht op de winkelsluiting, en zij whs daarbij zo wehv'llend eerst de overtredende winkelier attent te maken op de verplichte sluiting. De klanten zullen dus vóór 6 uur en des Zaterdags vóór 7 uur met hun inkopen gereed moeten zijn. Des Zondags mogen de winkeliers tot des middags 12 uur verkopen. Zulks om de bu-ten de kom wonen-den gelegenheid te geven na de kerkgang hun inko pen te doen. BRUINES SE. Schouwen-Duiveiand krijgt weer bomen. In het plantseizoen 1948/49, worden overal op Schouwen-Dui veiand weer bomen geplant om

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1